با سیامک عزیز در زندان کمیته مشترک و اواخر پائیز سال ۱۳۵۳ به مدت بیش از یک ماه هم سلول بودم. "رسولی" بازجوی او و گروه "رازلیق" بود که سیامک در واقع موسس آن بود. او را چنان شکنجه کرده بودند که بازجویان ناچار شدند او را به بیمارستان بفرستند که خون او را عوض کنند چون خطر مرگ داشت. با خمیر نان و خاکستر سیگار و صابون یک تخته نرد ساخت و با هم بازی میکردیم.

جمهوری اسلامی، از بدو پایه گزاری تاکنون، ماشین کشتار را،  برای تثبیت حاکمیت و حفظ قدرت سیاسی،  بر علیه شهروندان و فعالین اجتماعی و سر کوب  مردم به کار بسته است. بیش از چهار دهه است که چرخ دنده های ماشین اعدام جمهوری اسلامی هرگز از کار نیفتاده  است.  سرکوب و اعدام مردم و زندانیان سیاسی، نه نشانه قدرت  بلکه بازتاب ترس و وحشت رژیم  از سرنگونی است.

هرچند استفاده از مقوله "تحريم" در توصيف رابطه مردم با اين انتخابات ايرادى ندارد، اما ما همچنان سياست خود را "تحريم انتخابات توسط حزب" نام نميگذاريم. اين عبارت ضعيف و توهّم برانگيز است. گويى انتخاباتى در ايران دارد صورت ميگيرد و ما بعنوان يک حزب خود را از آن کنار ميکشيم و کانديد معرفى نميکنيم. سياست ما افشاء اين نمايش (مضحکه) انتخاباتى و فراخوان مردم به عدم شرکت در آن و خنثى کردن تلاش رژيم براى زدن رنگ مشروعيت به يک حکومت مستبد و مرتجع و تحميلى است. (م. حکمت)

چرخش رهبر حزب کارگرانگلستان، سیاست بریتانیا را به عصر صلح‌سازی ساختگی برمی‌گرداند – تاکتیکی متوقف‌کننده در حالی که فلسطینی‌ها گرسنگی می‌کشند و سلاخی می‌شوند. دولت کنونی اسرائیل افراطی‌ترین دولت در تاریخ این کشور است، دولتی که مملو از متعصبان مذهبی و فاشیست‌های خودخوانده است و در حال حاضر در حال اجرای یک سیاست نسل‌کشی و زمین سوخته علیه دو میلیون و سیصد هزار فلسطینی غزه است.

بخش اول: این نوشته با عنوان بالا در دو نوبت منتشر می‌شود. در این بخش به فشرده‌ای از وضعیت فعلی این احزاب و اعمال و روابط سه دهه اخیر آن‌ها با سرتیترهای ۱- مذهب و احزاب ناسیونالیست ۲- جنبش‌ ملی و همسويی‌ها، می‌پردازیم. در بخش دوم به پدیده‌ها و مفاهیمی اصلی که احزاب در این دوره بر آن‌ها تکیه دارند با سرتیتر‌های مختلفی خواهیم پرداخت.

بیم و هراس سران ریز و درشت رژیم ایران و بویژه جلادان بیت رهبری از رکود نمایش مضحکه دوازدهمین دور انتخابات مجلس شورای اسلامی که قرار است 11 اسفند امسال برگزار گردد، بحدی رسیده است که دیگر آن را نه تنها از مردم پنهان نمی کنند، بلکه دارند علنا و رسما جهت وادار کردن جامعه به مشارکت در این شوی انتخاباتی به تهدید متوسل میشوند.  وقتی سردسته جلادان خامنه ای در راس قوای سه گانه کشور طی هفته های گذشته بارها فتوا صادر کرده:

در حالی که به سوی جهانی هر چه بی‌ثبات‌تر و خاورمیانه‌ای رو به جنگ می‌رویم شرایط خاص ایران جایی برای امید کاذب باقی نمی‌گذارد. در انفعالی که، قابل توضیح است اما قابل قبول نیست، یک ملت به سوی سیاه‌ترین دوره‌ی تاریخ خویش به پیش می‌رود. «ناراضیان» البته در حال افزایش هستند اما برای تبدیل شدن آنها به «معترضین» هنوز راه درازی در پیش است که در طی آن می‌بایست بسیاری، دو عنصر «ترس» و «تنبلی» را کنار بگذارند.

بر اساس اطلاعاتی که اکوت به آن دست یافته یک ایرانی که مدت‌ها در سوئد زندگی کرده بود و با دیپلمات ایرانی که پلیس امنیتی مظنون است مامور اطلاعاتی ایران است، روابط نزدیک داشت. این مرد در بهار سال ۲۰۲۲ در نهایت بصورت محرمانه از سوئد اخراج شد. بر اساس اطلاعات اکوت، این مرد به‌عنوان عامل سفارت ایران در امور حساس فعالیت می‌کرد و مظنون به ارتباط با سرویس اطلاعاتی ایران است.

عروج رسمی فاشیسمی شکست خورده! صف بندی های جهانی; میگویند مردمان قرون وسطی عجیب‌ترین، پوچ‌ترین و حیرت‌انگیزترین باورها و سنت‌های اجتماعی تاریخ بشر و مخوف ترین فنون شکنجه را خلق کردند. "عوامی" که در این دوران به‌دنیا می‌آمدند، چیزی جز تیره‌ روزی نصیب شان نمی‌شد. غذاها در این دوران بد مزه و تکراری و همه‌چیز کثیف بود. جز شوالیه ها و نجیب زادگان، اکثر مردم نیز دسته‌ دسته همچون مگس می ‌مُردند.

هدف این یادداشت نه رنجاندن دوستانی که خود را با عنوان "فعال کارگری" معرفی میکنند و نه کم ارزش کردن تلاشهایی است که به هر حال خیر کارگر را خواسته است. بلکه تلاش برای نور انداختن روی تمایزهای دو سنت سیاسی متفاوت است که بموازات هم وجود داشتند و عمل می کنند. همینطور از این دریچه میتوان به سوالاتی مانند دلیل عدم موفقیت سیاستهایی که برای متشکل کردن کارگران تلاش کرده اند، بطور ریشه ای تری پرداخت و در مفروضات تاکنونی و سبک کار و روشها در قالب یک سنت غیر کارگری و غیر سوسیالیستی بتوان تجدید نظری اساسی کرد.

18 آذر 1393 – 9 دسامبر 2014  اسانلو و کانون مدافعان در سه نیم پرده.  نیم پرده اول:  بهزاد نبوی: “شاید شما تجربه اش را ندارید. بنده شب عید سال ۵۹ را دیده ام. اعتصاب شرکت واحد و کفش ملی را دیده ام که همین آقای سازگارا چطور مسئول خواباندن این اعتصابات بود. تابوتها را، تابوتهای شهدا، را ایشان فرستادند به تعمیرگاه واحد که اعتصاب را بشکنند. یک مشت حزب الهی را هم از اینجا و آنجا گیر آوردند و فرستادند”(۱)

ئەنجامدانی هێرشە ئاسمانیەکانی ئەم رۆژانەی ئەمریکا بۆسەر هێزەکانی حەشدی شەعبی و ئەو  هێزە میلیشیایانەی پەیوەستن بە ئێرانەوە، کەلە ناوچەکانی هەردوو ووڵاتی سوریا و عێراقدان، لە  نزیک سنورەکانی هەرێمی کوردستانەوە نەبووە. بەڵام حزبە دەسەڵاتدارەکانی هەرێم ، مەترسی ئەوەیان هەیە کە ئەم هێرشانەی ئەمریکا دواتر کاردانەوەی سەربازی و سیاسی بە ئەگەرێکی زۆرە لەلایەن حکومەتی عێراق و حەشدی شەعبیەوە لێبکەوێتەوە و پەیوەندی نێوان هەرێم و ناوەند ئاڵۆزتر بکات،

«ابلهامردا  عدوی تو نیستم من  انکار توام» (احمد شاملو)  اخیرا ایرج مصداقی طی برنامه‌ای طولانی در تلویزیون میهن آقای بهبهانی پس از توهین‌های شخصی به من، همه کمونیست‌ها و مجاهدین و همه مبارزان سرنگونی جمهوری اسلامی را ناسزا‌باران کرده است.   مصداقی از مقاله و نقدی که من پیرامون دو فیلم سرهنگ ثریا و بچه‌های اشرف نوشته‌ام، و از جمله خارج کردن کودکان از پایگاه نظامی اشرف توسط سازمان مجاهدین را امری انسانی و لازم دانسته‌ام، برآشفته و آن را بهانه‌ای برای این فحاشی‌ها و عقده‌گشایی‌ها قرار داده است.  

مطرح کردن این موضوع به خاطر این است که ثابت شود نظامهای اجتماعی بخشی از تکامل هستی هستند که قانون فیزیک و قانون ماده حاکم بر جرم زمین بر این نظامها حاکم و رهبری می کنند. اگر بشر از این قانونها سوء استفاده کند بشریت و این نظامهای اجتماعی ویران و به بن بست می رسند، مثل مذهب افراطی و رهبری مذهبی افراطی و ویرانگر که مظهر دروغ و عقبگرد هستند و سر از انزوا، توهم، رکود و بن بست در آورده اند، پس بنابراین لازم است با هم وارد بحث هستی در جهان بشویم و این موضوع را ریشه ای بررسی کنیم.

پس از سقوط شوروی، سی سال طول کشید تا روسیه بتواند، نه بعنوان "برادرکوچک"، "توسری خور" و "تحقیر شده" بورژوازی جهانی  و "دست به دامن" صندوق بين المللى پول و بانک جهانى برای گرفتن زیربغل ش، که رسما بعنوان یک مدعی و "شریک قدرت" با پرچم عظمت روسیه، "همراه ناسيوناليسم افراطى و کشيشهاى از قفس گريخته"، به کلوپ قدرت های جهان بازگردد.