یادداشتی از شهرزاد همتی در حوالی همین روزها ، در باره نیلوفر حامدی که یکسال است در زندان است ، به جرم نوشتن ، به جرم خبرنگار بودن  : نیلوفرحامدی ، همکار جوان من است که به دلیل انعکاس اخبار مربوط به # مهسا_امینی  بازداشت شده است .  ، شهرزادهمتی در باره این همکارمتعهد و شجاعش نوشته است :  برای نیلوفر حامدی؛ ما خبرنگاریم آقای قاضی...  ‌شهرزاد همتی*  کیفش را روی میز می‌گذارد و شروع به پیاده‌کردن مصاحبه می‌کند.

حکومت به صف تظاهر کنندگان تیراندازی کرد
امروز هفتم مهر ماه یکروز مانده به سالگرد جمعه خونین زاهدان، روز مهم اعتراضی دیگری در تداوم انقلاب رقم خورد. در این روز علیرغم قشون کشی بسیار حکومت اسلامی از شهرهای دیگر به  استان سیستان و بلوچستان و نظامی کردن شهرها از مدتها پیش، از همان آغاز صبح جمع های اعتراضی مردم در زاهدان شکل گرفت و شعاردهی ها آغاز شد.

قتل ژینا (مهسا) امینی در شهریور ۱۴۰۱ آغازگر خیزش سراسری زن زندگی آزادی در سراسر کشور شد، اما نارضایتی گسترده از شرایط موجود و چهاردهه برخوردهای خشونت بار نسبت به مطالبات مردم و بویژه سرکوب حقوق زنان، جوانان، کارگران و مردم تحت ستم بویژه در مناطق محروم شده کشور، پیش زمینه این‌اعتراضات بود.  خیزش شهریور ۱۴۰۱ با وجود تفاوتهای متعدد از جمله در شعارها و نیز پیش قراولی زنان و نسل جوان کشور، همچنان در دنباله خیزشهای مردم محروم، تهیدست و تحت ستم در سالهای اخیر از جمله در دی ۹۶، آبان ۹۸ و تیر ۱۴۰۰ صورت گرفت.

نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان روز سه شنبه، ۱۹سپتامبر با نقض خط آتش به منطقه خودمختار قره باغ حمله کردند. بر اثر این حمله گسترده، غیر از هدفهای نظامی، منازل مسکونی، مدارس و شهروندان عادی آماج بمباران زمین و هوایی قرار گرفتند، خانواده ها از هم فرو پاشیده و شماری از جمله کودکان مفقود شده اند. خبرهای نگران کننده ای از اقدامات لجام گسیخته نیروهای آذربایجانی علیه شهروندان عادی به گوش می رسد.

کانون نویسندگان ایران به مناسبت تصویب لایحه ی حجاب و عفاف در مجلس، بیانیه ای منتشر و در آن تصریح کرده است: هر ماده و تبصره‌ی این لایحه ناقض اساسی‌ترین حقوق مردم است… تصویب چنین لایحه‌ای هم خبر از عزم حکومت برای سرکوب هر چه بیش‌تر می‌دهد و هم خبر از دستی که حالا دیگر از هر ابزاری جز سرکوب خالی شده است. سرانجام در روزهای اخیر درست چند روز پس از سالگرد جنبش آزادی‌خواهانه‌ی مردم در شهریور ۱۴۰۱ نمایندگان مجلس شورای اسلامی لایحه‌ی «حمایت از خانواده از طریق ترویج فرهنگ عفاف و حجاب» را تصویب کردند و به شورای نگهبان فرستادند.

حدودا پنج ماه گذشت از آنروزیکه نیمه دوم ماه آپریل 2023 تیفور سلیمی بابامیری و جوانمرد مام خسروی، هر دو متاهل و دارای دو فرزند، شبانگاه به شیوه ای وحشیانه از سوی ماموران امنیتی رژیم ربوده شدند. ماها از این آدم ربایی گذشت که با سکوت خبری خانواده های آنها را دو چندان شکنجه کردند و کسی نمیدانست گروگان ها زنده اند یا مرده. اداره اطلاعات و سایر نهادهای نیروهای امنیتی در شهرستانها از مکان نگه داری آنها تماما اظهار بی اطلاعی می نمودند، و خود این عملکر بر شدت نگرانی خانواده های آنان دو چندان افزوده بود.

مرگ فرزند قابل تصور برای هیچ مادر و‌ پدری نیست، آنهم در یک‌ حادثه تراژیک. بردباری عظیمی میطلبد که به تنهایی قابل تحمل نیست. شهلا و سیدی و شیلین  به همدردی و حمایت همه دوستان نیاز دارند. یک حساب بانکی با مشورت و موافقت شهلا برای فاندریزینگ برای پیمان عزیز باز شده، دوستانی که مایل هستند میتوانند کمکهای مالی را به آدرس پایین ارسال کنند.

هر سال خرج مدرسه بیشتر می‌شود، از پول شهریه و "بیمه" گرفته تا بهای کتاب‌های درسی و دیگر لوازم. دارند آموزش را به کالایی لوکس تبدیل می‌کنند. اولین هفته سال جدید تحصیلی در ایران آغاز شده است، آن هم یک سال پس از سرکوب خونین جنبش «زن، زندگی، آزادی» که یک پای محکم آن در مدرسه‌ها بود. همچنین در شرایطی که هزینه‌های تحصیل بسیار بیشتر از گذشته بر دوش خانواده‌های دانش‌آموزان سنگینی می‌کند.

حرکت انقلابی مردم ایران علیه رژیم اسلامی در دل روند شکل گیری جهان چند قطبی جریان دارد. هم رژیم اسلامی و هم نیروهای اپوزیسیون خود را متعلق به سمت و سوهای متفاوتی در جهان چندقطبی می‌دانند و از این تحولات تاثیر می‌پذیرند و بر آن‌ها تاثیر می‌گذارند. لذا بررسی دایم اوضاع جهان و منطقه و جهت‌گیریهای رژیم اسلامی در متن تمرکز بر اوضاع ایران، ضروری است. 

روز شنبه یکم مهرماه تعدادی از کارکنان آبفا در شهرستان شوش در اعتراض به تعویق پرداخت دستمزدها، عدم اجرای طرح  طبقه بندی مشاغل که اجرای آن میتواند بهبودی اندک در دستمزد آنها ایجاد کند و تبعیض در پرداختی ها در شرکت تجمع کردند و پیگیر مطالباتشان شدند. بنا بر خبرها برخی از کارگران این شرکت بین ۶ تا ۱۰ ماه مزد و بعضا چندین سال بیمه خود را  طلب دارند. این شرکت در گذشته زیر نظر پیمانکار بوده و پیمانکار بیمه کارگران را ماهها پرداخت نکرده است.

اعتراض کارگران ماشین سازی زرین اصفهان، قند قزوین و راه آهن کرمان، و راهپیمایی مالباختگان در تاکستان: روز ۳۰ شهریور  کارگران کارخانه ماشین سازی زرین‌شهر اصفهان در اعتراض به سطح نازل حقوقها و تعویق پرداختها و وضع بد معیشتی و کاری خود برای سومین روز متوالی دست به اعتصاب زده و در محوطه شرکت تجمع کردند.

۳۰ شهریور ۱۴۰۱ یکی از خونین ترین و سیاه ترین روزهای تاریخ ایران است. در این روز بالغ بر ۵۵ شهروند معترضی که برای آزادی به پا خواسته بودند توسط ماموران امنیتی حکومت خامنه ای کشته‌ شدند. حدیث نجفی (۱۵ دی ۱۳۷۸ – ۳۰ شهریور ۱۴۰۱) یکی از معترضان در خیزش ۱۴۰۱ ایران بود که در مهرشهر، کرج توسط نیروهای جمهوری اسلامی به قتل رسید و شبانه به خاک سپرده شد. مرگ او بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشته.

اطلاعیه حزب کمونیست کارگری در مورد بازی تیم النصر و پرسپولیس:  تیم فوتبال النصر به همراه کریستیان رونالدو برای یک بازی رسمی وارد ایران شده است. حکومت این را فرصتی برای منحرف کردن اذهان جامعه یافته و مردم فرصتی برای جلب توجه جهانیان به جنایات حکومت علیه ورزشکاران و علیه همه مردم ایران.  جمهوری اسلامی میخواهد در میان شعله های انقلاب زن زندگی آزادی که در سالگرد انقلاب دوباره زبانه کشید،

ناگفته روشن بود که در سالروز قتل حکومتی مهسا ( ژینا ) امینی ولوله ای برپا خواهد بود و قطعا در داخل و خارج کشور حوادثی سیاسی روی خواهد داد. حکومتیان نیز بخوبی میدانستند و از مدتها قبل در پی پیشگیری از رویدادها در این روز بودند.بسیاری را تهدید کردند و پر شماری را به زندان انداختند و فضای امنیتی شهرها را باز هم تشدید کردند.

معلم زندانی آزاد باید گردد;  روز ۲۸ شهریور بازنشستگان کشوری شامل معلمان و بخش های دیگر کارکنان بازنشسته در اعتراض به گرانی و سطح نازل حقوقها و جهت پیگیری دیگر مطالبات خود در شهرهای  کرمانشاه ، سنندج  و قم تجمع کردند. در این تجمعات بازنشستگان از جمله شعار میدادند: "بازنشسته بیدار است از تبعیض بیزار است"، "اجرای همسان سازی حق مسلم ماست"، "معلم زندانی آزاد باید گردد"، و "جعفر ابراهیمی آزاد باید گردد".