واکنش‌ها به قتل مهرجویی و همسرش در ایران

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

خبر قتل داریوش مهرجویی، فیلمساز برجسته ایرانی و همسرش وحیده محمدی‌فر،‌ فیلمنامه‌نویس و دستیار کارگردان موجی از اندوه و تاثر و شوک در میان ایرانیان و به ویژه سینماگران و علاقمندان به سینما ایجاد کرده است.در اولین ساعات بامداد یکشنبه ۲۳ مهرماه، رسانه‌های ایران به نقل از پلیس استان البرز،‌ از کشف پیکرهای داریوش مهرجویی، کارگردان مشهور و وحیده محمدی‌فر،‌ نویسنده و همسر او در خانه شان خبر دادند.

قتل این دو در ویلای شخصی آنها در شهرک زیبادشت منطقه فرخ آباد در شهرستان فردیس استان البرز اتفاق افتاده است. پیکر این دو توسط مونا مهرجویی، دختر‌ آنها کشف شده است.

داریوش مهرجویی و همسرش در کرج به قتل رسیدند
همزمان با موج واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی، یک مقام وزارت ارشاد از تشکیل جلسه فوق العاده توسط وزیر ارشاد را این رابطه خبر داد.

به گزارش ایلنا، مهدی سموعی، رئیس روابط عمومی وزارت ارشاد ایران گفت که به دستور محمد مهدی اسماعیلی،‌ وزیر ارشاد ایران جلسه فوق العاده ای با نهادهای و دستگاه‌های امنیتی،‌ قضایی و انتظامی در محل وزارت ارشاد تشکیل شده است و سازمان سینمایی و مرکز حراست وزارت ارشاد مسئول پیگیری و گزارش درباره این پرونده شدند.

امین حیایی بازیگری که از صحنه فیلمبرداری خودش را به محل جنایت رساند
امین حیایی، بازیگر ایرانی از جمله کسانی بود که به محض شنیدن خبر به محل ویلای خانواده مهرجویی در فردیس کرج شتافت.

او می‌گوید که سرصحنه فیلمبرداری در شهرک غزالی بودند که با شنیدن این خبر کار را متوقف کردند و به مقابل خانه آقای مهرجویی آمدند و لحظه‌ای رسیدند که ماموران در حال انتقال پیکرها بودند.

او در حالیکه اشک می‌ریخت می‌گوید: «تاسف برانگیز است که در مملکتی زندگی می‌کنیم که این اتفاقات برای هنرمندانمان می‌افتد، آقای کیومرث پوراحمد و مهرجویی عزیز»

او به مرگ کیومرث پوراحمد، دیگر فیلمساز بزرگ ایران اشاره کرد که حدود ۶ ماه پیش به طور ناگهانی و در شرایطی غیرعادی در شمال ایران جان سپرد.

آقای حیایی داریوش مهرجویی را فیلمساز بزرگی خواند و گفت که هر کسی در سینما کار می‌کند به گردن این آدم حق دارد.

پرویز پرستویی، بازیگر سینمای ایران «به قتل رسیدن یک کارگردان برجسته ایران و همسرش به ضرب چاقو» را «سکانس پایانی تلخ» و «شوک شبانه» به سینمای ایران خواند و این پرسش را مطرح کرد که «امنیت کجایی؟!»

او در اینستاگرام خود با تسلیت گفتن به خانواده آقای مهرجویی و همسرش و تسلیت به ایران نوشت: «آخه این رواست ؟ یک هنرمندی که کلی با آثار خود خاطره در دل تک تک ملت ایران داشت! فقط از یک اثرش نام میبرم ((گاو))!!! مرگ بر عدم امنیت»

گلشیفته فراهانی، بازیگر مطرح سینمای ایران و جهان که اولین تجربه بازیگری حرفه ای خود را در ۱۴ سالگی در فیلم درخت گلابی ساخته داریوش مهرجویی انجام داده، قتل این فیلمساز برجسته و همسرش را «باور نکردنی» خواند.

او نوشت: «از ديشب خواب به چشمانم نيامد. چطور مي‌شود تو اينطور بدنت را ترك كنى؟ چطور مي‌شود كسى تو را، همسرت را با چاقو بكشد… باور نكردنيست. تو در نهايت نمردى، كشته شدى. داريوش ديگرِ مهرجويى نخواهد بود كه زندگى و مرگ تو را تبديل به يك فيلم كند. فيلمى با پايانى ماوراى سورئال. ايران را چه شده كه داريوشِ مهرجويى اش را در ٨٣ سالگى، در كنار همسرش با چاقو شرحه شرحه ميكنند… مريم… صفا… مونا… شما چطور اين تلخى را تحمل خواهيد كرد…. حالت تهوع امان نمي‌دهد.»

مهناز افشار، بازیگر سینمای ایران که خارج از این کشور زندگی می‌کند هم عکسی از خودش مربوط به فیلم «چه خوبه که برگشتی» ساخته داریوش مهرجویی منتشر کرده و نوشته که این خبر را باور نمیکند و «در این دوری فقط اشک» می‌ریزد.

او در اینستاگرامش نوشت: «تلفنی با یکی از بچه‌ها حرف زدم جیغ کشیدم گریه کردم و داد زدم، مگه میشه»

«زنگ زدم ایران به بچه هایی که بهشون نزدیک بودن ، به رفیقای سینمایی‌ام گریه کردم داد زدیم۔ زیر پوست لایه لایه مملکتم چی داره می‌گذره. عمر و زندگی اینقدر ناچیز شده۔ امنیت کجاست زندگی کجاست.»

هانیه توسلی هم «قتل فجیع» این دو سینماگر را «یک فاجعه ملی» خواند و نوشت:‌ «نهایت بدبختی است. نهایت فلاکت برای این جامعه. ظلم و تبعیض و بی‌عدالتی و امنیتی که نداریم.»

هانیه توسلی، بازیگر سینمای ایران در واکنش به این خبر در اینستاگرام خود نوشت: «این قتل فجیع او و همسرش، یک فاجعه‌ی ملی است.» این بازیگر تاکید کرده است: «نهایت بدبختی است. نهایت فلاکت برای این جامعه. ظلم و تبعیض و بی‌عدالتی و امنیتی که نداریم. همه چیز عجیب است. مثل کابوس. کابوسی که تمامی ندارد. من عاجزم. مدت‌هاست. توان زندگی نرمال ندارم. مدت‌هاست. نمی‌دانم چطور باید ادامه داد.»

خبر قتل هولناک مهرجویی، «مو بر بدن آدمی راست می‌کند»
احمد زیدآبادی، روزنامه نگار و فعال سیاسی هم در تلگرام خود مطلبی با عنوان «قتل مهرجویی و هول و هراس دائمی» نوشت که شنیدن خبر هولناک قتل داریوش مهرجویی «مو بر بدن آدمی راست می‌کند.»

او نوشت: «ما ایرانیان بیش از همه در معرضِ دلهره و اضطرابیم. بوی خشونت و نفرت همه جا پیچیده است. کلامی از مهر و آرامش در میان نیست. خبری از دوستی و مهربانی و صلح نمی‌رسد. نزاع و ستیز به رفتاری عادی تبدیل شده است. خبرها وحشت‌انگیز است. هر روز خبری هولناک برای تلخ‌کامی و اندوه و ترس وجود دارد. پنداری دروازه‌های شرارت از هر سو گشوده است.»

این فعال سیاسی هم با انتقاد از شرایط کنونی جامعه ایران و مقابله پلیس با مسائلی مثل حجاب زنان نوشت: «اینجا چه خبر است؟ قرار است چه خبر شود؟ مسئله‌مان چیست؟ تار موی زنان یا حفاظت از جان شهروندان؟ حفظ حیات آدمیان یا تحریک دائمی آنان به خشم و خشونت و کشتار؟ این بلا از کجا نازل شده است؟ قرار است به کجا ختم شود؟»