اخباروگزارش های کارگری 18-19-20 فروردین ماه 1403

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

یورش وحشیانه نیروهای حراست گروه ملی صنعتی فولاد ایران بفرمان مدیرعامل به کارگران حق طلب- اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه فولاد پارس هفت تپه در اعتراض به اخراج 12 همکار حق طلب وسطح نازل حقوق،نداشتن امنیت شغلی و وعده های توخالی کارفرما- اخراج 2 کارگر حق طلب کارخانه کمباین سازی تبریز- اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه پارس طبیعت سلولزدراعتراض به سطح پایین حقوق و عدم پرداخت بموقعش

- تجمع اعتراضی کارکنان استانداری ایلام نسبت به سطح پائین حقوق- از ساختار کانون های بازنشستگان تا کف خیابان!- اعتراض جمعی از اهالی خضرآباد نسبت به قطعی آب شرب با تجمع و مسدود کردن جاده- تجمع اعتراضی جمعی از کسبه بازار ورانندگان آبادان نسبت به طرح ترافیکی مقابل فرمانداری- ادامه اعتراضات مالباختگان رضایت خودروی طراوت نوین مقابل شرکت و دادسرای عمومی تاکستان
- ادامه اعتراضات متقاضیان پارس خودرو با تجمع مقابل نهاد ریاست جمهوری اسلامی
- برخورد فیزیکی با توماج صالحی به دلیل حمایت از امیر نصرآزادانی
- اجرای حکم یک سال حبس معترضان به مسمومیت سریالی دانش‌آموزان 
- حکم انفصال خدمت سلمان موسوی  
- جمال عاملی روانه زندان اوین شد .
*******
*یورش وحشیانه نیروهای حراست گروه ملی صنعتی فولاد ایران بفرمان مدیرعامل به کارگران حق طلب
مجموعه ای درباره یورش وحشیانه روز شنبه 18 فروردین نیروهای حراست گروه ملی صنعتی فولاد ایران بفرمان مدیرعامل به کارگران حق طلب:
1- صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد:
 حمله گستاخانه به کارگران اخراجی گروه ملی فولاد بی پاسخ نخواهد ماند
عوامل مزدور واحد حراست شرکت گروه ملی صنعتی فولاد به کارگران اخراجی متحصن مقابل یکی از ورودی های شرکت حمله کردند.
امروز شنبه هجدهم فروردین ماه ۱۴۰۳، شماری از کارگران گروه ملی که در جریان اعتراضات اخیر از ابتدای سال از کار اخراج شده اند، برای پیگیری بازگشت به کار خود و به نشانه اعتراض به احکام اخراج، قصد برپایی چادر و تحصن مقابل شرکت را داشتند که با حمله و هجوم مزدوران حراستی روبرو شدند.
حمله بیشرمانه چوب و چماق کش ها و لمپن های جیره خوار حراست به کارگران اخراجی که برای احقاق حق خود مقابل شرکت تحصن کرده بودند، نفس وجودی اداره حراست را بیشتر نمایان ساخت.
ما به کرات از همدستی حراست و مدیر فاسدش با غارتگران در گروه ملی فولاد سخن گفتیم.
میدانستیم و میدانیم فلسفه و ماهیت وجودی واحد حراست، تنها نگاهبانی از منافع قبیله ای چپاولگران و سرکوب کارگران معترض است.
مزدوران و لات و اوباش های حراستی که در لباس کارگر مقابل کارگر قرار گرفته اند بدانند، 
گستاخی و بی شرمی امروز بی پاسخ نمی ماند.
2- کارگران گروه ملی فولاد:
متاسفانه اتفاقی که امروز در شرکت گروه ملی فولاد اهواز افتاد در طول تاریخ ۵۰ساله شرکت بی سابقه بوده و تمام شأن و منزلت و آبروی این شرکت عظیم را پایمال کرد. اشخاصی همچون علی محمدی که ۱۸۰ درجه با نام و فامیلش متفاوت است ، شخصی مثل خدا رحمی که نه خدا را میشناسد و نه ذره ای از رحمت در وجودش جاریست ، ابراهیم نصیری نیا که وجودش نصرت تاریکی بر روشناییست ، مسعود بنی نغمه که وجود کفران تمام نعمات است و نادر پاژنگی که واقعا اسم و مسما به هم می آیند چرا که پاژنگ بمعنای ابزار پا ، یا همان کفش است و پاژنگی نشان داد که همینقدر ارزش دارد که بعنوان پا افزار استفاده شود. چنین اشخاصی قصد دارند تا با خفه کردن صدای کارگر این شرکت را ذره ذره به ورطه نابودی بکشانند و حالا بعد از اطمینان از خرید تمام مسئولین استان و پشتیبانی نماینده به ظاهر انقلابی مجتبی یوسفی کا با هزار کثافت کاری و بی شرف بازی دوباره نماینده شد و حمایت کامل خود را از علی محمدی در قبال اسپانسر بودن در انتخابات با پول گروه ملی و استخدام چندصد نفر دارد  اینبار وارد مرحله رویایی فیزیکی با کارگران شده اند که متاسفانه اینکار را با استفاده از پرسنل حراستی انجام میدهند که خودشان نان خور همین شرکت و حقوق دریافتی‌شان را وام دار همین کارگران هستند. 
ابتدا باید بگوییم که تحسن و اعتراض مسالمت آمیز حق هر انسانی است و تا زمانی که مختل در امری نشده هیچکس حق تعرض به وی را ندارد.
ثانیا اعلام میکنیم که خیابان ارث پدری محمدی و پاژنگی نیست که مانع چادر زدن کارگر شوند.
ثالثا علیرغم میل باطنی اینبار بدون تعارف به پرسنل حراست که آنها را برادران خود میدانیم اخطار می‌دهیم که بازیچه دست مدیران موقتی خودفروخته و  باعث شکستن حرمتها نشوند که اگر حرمتی شکسته شود با تمام کارگران شرکت گروه ملی مواجه هستند. شما فقط پرسنل شرکت هستید و از این شرکت حقوق دریافت میکنید ، قرار نیست در نقش نیروهای ضربت و صهیونیستی ظاهر شوید.
ما کارگران شرکت گروه ملی همیشه ثابت کرده ایم که در اهداف خود بدون ترس و واهمه از هیچ شخص و ارگانی بر اهداف خود ثابت قدم بوده آیم و تاریخ بر این ثبات و اتحاد ما گواهی می‌دهد. نام و آوازه ایستادگی و یکپارچگی کارگران شرکت گروه ملی مرزها را درنوردیده و تمام جهان را پیموده است.
پس از طریق همین رسانه اعلام میداریم که در کنار و پشتیبان همکاران اخراجی خود هستیم و از همه همکاران درخواست میشود تا به جمع دوستان مظلوم که در این گرما با زبان روزه روبروی درب شرکت تجمع کرده اند ملحق شوند.فردا صبح همه ما در کنار همکاران خود خواهیم ایستاد و اجازه نخواهیم داد که در اوج مظلومیت تنها بمانند. کارگریم و سختی با وجود ما عجین شده است.
اینبار کاملا جدی اعلام میکنیم که این شرکت دیگر جایی برای محمدی ، خدا رحمی ، نصیر نیا ، بنی نغمه و پاژنگی ندارد.
3- گزارش رسانه ای شده:عدم تمدید قرارداد برخی کارگران گروه ملی فولاد
تعداد چهار نفر از کارگران گروه ملی فولاد با اجتماع و چادرزنی مقابل درب مجموعه شرکت اعتراض کردند.
شرکت گروه ملی فولاد ایران در اهواز با تعدادی از کارگران معترض این واحد در سال جدید تمدید قرارداد نکرده است. 
براساس گزارش منابع کارگری، مدیران مجموعه گروه ملی با عدم تمدید قرارداد 15نفر از کارگران از جمله مسعود نواصر، سعید حلوایی، حسین رضایی، مرتضی اکبریان، امید فرهادی زاده، مهدی گوبالی زاده، حسین غزلاوی، عبدالله چریکی، قاسم توانگر، علی سیاحی، جابر عبیاوی، جاسم غلامی» عملاً موجبات اخراج این کارگران را فراهم آورده است. 
تعداد چهار نفر از این کارگران با اجتماع و چادرزنی مقابل درب مجموعه شرکت به این برخورد اعتراض کردند که با برخورد حراست مجموعه مجبور به جمع کردن چادرهای خود شدند. 
همچنین برخی دیگر از کارگران حاضر در اجتماعات سال گذشته گروه ملی فولاد نیز به مجموعه استادیوم الغدیر (متعلق به گروه ملی فولاد) مامور شدند که باوجود تخصص فنی اغلب این کارگران، این اقدام عقلانی و در راستای استفاده حداکثری از تخصص و توان کارگران به نظر نمی‌رسد.
کریم سیاحی، امین صداقت‌فر، ایمان حاجی‌زاده، فرهاد اکبریان، میثم قنواتی، رضا نگراوی، محمد الهایی، سیدتقی حسن زاده، عبدالله درویشی، سیدعلی موسوی، بهزاد علیخانی، میلاد شاهمرادی، ابراهیم بناری، یوسف حردانی، ناصر منصوری، از جمله این کارگران هستند.
*اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه فولاد پارس هفت تپه در اعتراض به اخراج 12 همکار حق طلب وسطح نازل حقوق،نداشتن امنیت شغلی و وعده های توخالی کارفرما
روزشنبه 18 فروردین، کارگران کارخانه فولاد پارس هفت تپه برای اعتراض به اخراج 12 همکار حق طلب وسطح نازل حقوق،نداشتن امنیت شغلی و وعده های توخالی کارفرما  دست از کار کشیدند و دراین واحد تولیدی واقع درشهرستان شوش کردند. 
 
تعدادى از کارگران در این باره به خبرنگاررسانه ای گفتند: یکی از دلایل اعتراض ما، از یک سو واکنش به اخراج 12 نفر از همکارانمان است و از سوی دیگر پاسخی به محقق نشدن وعده‌هایی است که توسط کارفرما به اعتراضات ماه هاى گذشته داده شده بود.
این کارگران گفتند: با وجود اینکه این شرکت شرایط تشکیل شورا را دارد و کارگران نیز برای تشکیل آن پیگیری کرده‌اند، هنوز درخواست آنها برای تشکیل شورا به دلیل مخالفت مدیرعامل به نتیجه نرسیده و مدیرعامل شرکت در اجرای «تشکیل شوراى اسلامى کار» کارشکنی کرده و حتی اداره کار هم که این موضوع را الزام کرده بود، از اجرای طرح سر باز زده است.
آنان افزودند: درخواست دیگری که ما داریم این است که حقوقمان باید با حقوق کارگران دیگر شرکت‌های فولادی تناسب داشته باشد و ضرایب حقوق افزایش پیدا کند.
این کارگران معترض گفتند: عمده‌ترین مطالبات کارگران شرکت فولاد پارس هفت تپه، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، توجه به مسائل رفاهی و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی، برخورداری از امنیت شغلی و افزایش مدت قراردادهای منعقده و مواردی از این دست عنوان می‌باشد.
یکی از کارگران شرکت فولاد پارس هفت تپه در همین رابطه گفت: متاسفانه نه نماینده مجلس شوراى اسلامى و نه فرماندار شهرستان هیچ‌گونه حمایتى از ما نکردند و تاکنون هیچ واکنشی از سوی آنها جهت پیگیری خواسته‌های کارگران صورت نگرفته است.
این کارگر افزود: همچنین در سال گذشته به دلیل عدم اجرای تعهدات قانونی توسط شرکت، کارگران چندین مرتبه اعتراض و اعتصاب کردند که باز هم هیچ کدام از مسئولین شهرستان حمایتى از آنان نکردند.
*اخراج 2 کارگر حق طلب کارخانه کمباین سازی تبریز
با آغازسال جدید 2 کارگر حق طلب کارخانه کمباین سازی تبریزبا بیش از 20 سال سابقه کاری اخراج شدند.
برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 18 فروردین بنقل ازیک منبع کارگری،داوود حسین زاده و محمد برزگر دونفر از کارگران قراردادی شرکت توسعه صنعت آذربایجان یا کمباین‌سازی سهند تبریز هستند که از صبح روز ششم فروردین ماه سال جاری به دلیل‌ عدم نیاز تاکنون اجازه حضور در محل کار خود را نداشته‌اند.
او افزود: آقای حسین زاده با 22 سال و آقای برزگر تقریبا با 20 سال سابقه کار در حالی اجازه ورد به محل کار خود را ندارند که اخیرا کارفرمای بخش خصوصی واحد کمباین‌سازی را به یک بخش خصوصی دیگر واگذار کرده است.
وی با بیان اینکه کارخانه کمباین‌سازی که به شرکت توسعه صنعت آذربایجان شهرت دارد، سالهاست در سایه حوادث مختلف دستخوش بحران‌ تولیدی و مدیریت در بخش خصوصی شده است، اظهار داشت: واقعیت این است که تعدیل این دو کارگر به پیگیری مطالبات کارگران این کارخانه در رسانه‌های کارگری مربوط می‌شود.
اوادامه داد:در کمباین‌سازی تبریز حدود 20 کارگر قراردادی باقی مانده‌اند که کارگران آن جدا از 5 ماه مزد معوقه، مشکلات و مطالبات دیگری همانند پرداخت نشدن عیدی و پاداش پایان سال هم دارند.
او با طرح این سوال که چرا بطور کل مسئولیت رسیدگی به کارخانه‌ای که زمانی نبض اشتغال و اقتصاد استان محسوب می‌شود را به اشخاصی واگذار شده که صلاحیت نگهداری از آن را ندارند، گفت: این کارخانه در گذشته حدود 800 نیروی کار فعال داشته است که بعد از واگذاری به مرور تعداد کارگران تقلیل یافته است.
وی با بیان اینکه کارگران کارخانه کمباین سازی ماه هاست در تنگنای مالی قرار دارند، افزود: چرا باید کارگری برای پیگیری موضوع تامین معاش خود و خانواده اش از کار کنار گذاشته شود. از آنجا که تما کارهای این دو کارگر و سایر کارگران این کارخانه برای وصول مطالباتشان جنبه قانونی داشته و در جهت بهبود وضعیت کارخانه بوده است، خواهان بازگشت به کار آن‌ها هستم.
*اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه پارس طبیعت سلولزدراعتراض به سطح پایین حقوق و عدم پرداخت بموقعش
روز شنبه 18 فروردین،کارگران کارخانه پارس طبیعت سلولززیر مجموعه شرکت کاغذ پارس برای اعتراض به سطح پایین حقوق از جمله عدم اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل و عدم پرداخت بموقع حقوق دست از کارکشیدند و دراین واحد تولید کننده انواع ظروف یکبار مصرف سلولزی واقع در شهرستان شوش تجمع کردند.
 
*تجمع اعتراضی کارکنان استانداری ایلام نسبت به سطح پائین حقوق
روزشنبه 18 فروردین، کارکنان استانداری ایلام برای اعتراض به سطح پائین حقوق منجمله عدم همسان سازی دستمزد تجمع کردند.
 
*از ساختار کانون های بازنشستگان تا کف خیابان!
اسماعیل گرامی (کارگر بازنشسته)
سالهاست که بازنشستگان از کانونهای بازنشستگان میخواهند خواسته های آنها(در راس این خواسته ها افزایش حقوق) را برآورده کنند. اما این کانونها حتی برای یکبار هم که شده؛ خواسته بازنشستگان را برآورده نکرده اند. آنها برای آنکه مانع فوران اعتراضات بازنشستگان شوند؛ برای کسب خواسته ها؛ یا میگویند«به فلان مسئول حکومتی نامه نوشته ایم» یا میگویند«قرار است با فلان مسئول حکومتی ملاقات کنیم»! اما چرا آنها با این نامه نگاریها و این ملاقاتها قدمی برای بازنشستگان برنداشته اند؟ واقعیت این است که این تشکلها ساخته "حکومت" میباشند! انتخابات آنها کاملا زیر نظر حکومتیان انجام میشود! حقوق و بودجه آنها را حکومت تهیه میکند و در نتیجه همچون "نهادهای زیرمجموعه حکومت" باید خط مشی حکومت را پیش ببرند. زیرمجموعه بودنِ حکومت، آنجا بیشتر نمایان میگردد که پدیده هایی را که در حکومت میبینیم در این "تشکلهای زرد" نیز میبینیم. اگر در کانونی؛ اعضای هیئت مدیره حاضر نیستند در مورد مسائل مالی شفاف سازی کنند؛ مشابه همین عمل را در شهرداری یا سازمان تامین اجتماعی و یا فلان وزارتخانه نیز میبینیم. در کانونِ تبریز اعضای هیئت مدیره از پول کانون برای خود آجیل شب عید میخرند! اگر رد این دَله دزدی را دنبال کنیم به آموزشهایِ عوام فریبی و بوقلمون صفتیِ امام جمعه تهران کاظم صدیقی و یا فرصت طلبی هایِ اختلاسگران چای دبش میرسیم! یله دادنِ عضو هیئت مدیره بر روی صندلی چرخدار در پشت میز و برای بازنشستگان امکانات سفرهای زیارتی و سیاحتی را فراهم کردن؛ در نوبت قرار دادن بازنشستگان برای گرفتن وام و گپ و گفتگویی با آنها(که این الطاف فراموش نشوند!!)، در حقیقت همان بوروکراسی و پارتی بازیِ درون اداره های حکومتی میباشد. به پشتوانه حکومت از حقوق بازنشستگان، معادل 1% حق مسکن به جیب آنها میرود و هنگامیکه قراردادهای بیمه های تکمیلی بسته میشود؛ هرچه مبلغ قرارداد بیشتر باشد این کانونها بیشتر خوشحال میشوند، آنها بفکر کارگران و بازنشستگان نیستند، آنها بفکر پورسانت خود از این قراردادها میباشند؛ ناف آنها به این قراردادها بسته شده است، تو گویی برای یک وزارتخانه بودجه تعیین میکنند!
اگرچه هستند در این کانونها بازنشستگانِ صادقی که فکر میکنند میتوانند به همکاران خود خدمت کنند ولی همین افرادِ صادق با ایجاد خوشبینی در بین بازنشستگان بیشترین ضربات را به ذهنیت بازنشستگان میزنند. همچنین گاهی تبلیغ میشود افرادی با تحصیلات عالیه باید وارد کانونها شوند چرا که خوب میتوانند قوانین را درک کنند. این ادعا میخواهد کانونها را مرکز تحصیلات، فهم و شعور و بازنشستگان را افرادی نا آگاه که از قوانین چیزی سر در نمیآورند؛ تعریف کند. در حقیقت این ادعا میخواهد با چنین ترفندی؛ بازنشستگان را بطرف کانونها جذب نماید! یک روز با ریش و تسبیح و پیراهنِ سفیدِ یقه گرد که بر روی شلوار افتاده بود؛ کارگران و بازنشستگان را فریب میدادند حالا با دکتر مهندس و صورتهای دو تیغه و کت شلوارهای اطو کشیده دست به فریبکاری میزنند (عملکردی که مشابه آنرا بصورت گسترده در حکومت هم میبینیم). گاه گفته میشود "اگر اساسنامه کانونها تغییر کنند؛ آنها نیز متحول میگردند"! چنین توهمی مانند این امر غیر ممکن میماند که کارمندی بتواند ساختار "شهرداری" را به نفع شهروندان تغییر دهد.
در چنین شرایطی که حکومت حداقل دستمزد را چندین برابر زیر خط فقر تصویب کرده است و به حقوق بازنشستگان مبلغ ناچیزی اضافه نموده، آیا این "نهادهای زیرمجموعه حکومت" میتوانند معترض شده و با روشهای معمول خود این حقوقها را افزایش دهند؟ کدام بار توانسته اند که این بار بتوانند؟
وقتی بازنشستگان تجربه خود یعنی کف خیابان را مطرح میکنند که توسط آن در گذشته توانسته اند به خواسته خود برسند، عده ای برای لوث کردن این تجربه سریعاّ میگویند "الآن امکان کف خیابان آمدن نیست"! باید به این افراد گفت هدف از مطرح کردن این تجربه؛ آن است که گفته شود؛ در این مقطع؛ "تنها و تنها راه حل" همین کف خیابان میباشد! باید به این افراد گفت هدف از مطرح کردن این تجربه آن است که گفته شود نامه نگاری، ملاقات با مسئولین، تلفن زدنِ بازنشستگان به مسئولین و یا کارزار استیضاحِ وزیر کار هرگز جواب نمیدهد. مطرح کردن کف خیابان یک پیشنهاد نیست!! بلکه در این شرایط زمانی؛ مطرح کردن این تجربه؛ از شرایط عینی جامعه نشئت میگیرد. بالا رفتن اجاره خانه، بالا رفتن هزینه درمان و تحصیل، بالا رفتن قیمت گوشت، مرغ، روغن، برنج و بطور کلی گرانی و تورم سرسام آور، بازنشستگان را هر روز به آمدن به کف خیابان مستعدتر میکند. طبیعی میباشد افرادی که به بازنشستگان آدرس غلط میدهند عاملی بازدارنده هستند و افرادی که راه حل درست را ارائه میدهند توان بازنشستگان را افزایش میدهند.
17 فروردین 1403
*اعتراض جمعی از اهالی خضرآباد نسبت به قطعی آب شرب با تجمع و مسدود کردن جاده
روزشنبه 18 فروردین، جمعی از اهالی خضرآباد درشهرستان عنبرآباد  استان کرمان برای انعکاس صدای اعتراضشان  نسبت به قطعی آب شرب دست به تجمع و مسدود کردن جاده زدند.
به گزارش یک منبع خبری محلی،معترضان با دبه و گالن های خالی اقدام به بستن خیابان اصلی این شهر کرده و گفتند که آب برای آشامیدن و شست و شو نداریم و راه را باز نمی کنیم.
*تجمع اعتراضی جمعی از کسبه بازار ورانندگان آبادان نسبت به طرح ترافیکی مقابل فرمانداری
روز شنبه 18 فروردین، جمعی از کسبه بازار ورانندگان آبادان برای اعتراض به طرح ترافیکی هسته مرکزی شهر مقابل فرمانداری تجمع کردند.
 
تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفتند: اجرای طرح ترافیکی باعث رکود کسب و کار و اختلال در رفت و آمد مردم شده است و خواستار تغییر وضعیت کنونی شدند.
یک راننده تاکسی در این خصوص گفت: با طرح ترافیکی جدید رانندگان تاکسی نمی‌توانند مسافر را به مقصد برساند و با باید مسیر را دور بزند و در ترافیک معطل شود.
وی افزود: در این ایام نوروز رانندگان تاکسی مسیر هسته مرکزی شهر و خیابان امیرکبیر به دلیل طرح ترافیک و بستن مسیر تاکسی به جز ضرر هیچ سودی نداشته داشت.
یکی از تجمع کنندگان نیزگفت: مسوولان ترافیک شهری می‌بایست یک چاره ترافیکی را برای هسته مرکزی شهر اتخاذ کنند که مردم و کسبه با مشکل روبه رو نشوند و این طرح ترافیک جز ایجاد ازدحام و سردرگمی و ترافیک برای مردم شهر هیچ دست آوردی نداشته است.
*ادامه اعتراضات مالباختگان رضایت خودروی طراوت نوین مقابل شرکت و دادسرای عمومی تاکستان
براساس فیلم وتصاویر منتشره در شبکه های اجتماعی روزشنبه 18 فروردین، مالباختگان رضایت خودروی طراوت نوین درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به عدم پرداخت طلب هایشان مقابل شرکت و دادسرای عمومی تاکستان تجمع کردند.
 
*ادامه اعتراضات متقاضیان پارس خودرو با تجمع مقابل نهاد ریاست جمهوری اسلامی
تصویر منتشره درشبکه های اجتماعی،از ادامه اعتراضات متقاضیان پارس خودرونسبت به عدم تحویل خودرو با تجمع  روز شنبه 18 فروردین مقابل نهاد ریاست جمهوری اسلامی خبر می دهد.
 
*برخورد فیزیکی با توماج صالحی به دلیل حمایت از امیر نصرآزادانی
توماج صالحی، هنرمند مردمی و زندانی سیاسی در پی اعلام حمایت از امیر نصرآزادانی، بازیکن پیشین سپاهان و تراکتور که به 16 سال حبس محکوم شده، مورد بازخواست و سپس ضرب‌وشتم قرار گرفت.
امیر رئیسیان، وکیل توماج صالحی با تاکید بر اینکه دفاع از حقوق قانونی هیچکس جرم نیست، نوشت: "توماج صالحی توسط حفاظت اطلاعات زندان دستگرد مورد بازخواست قرار گرفته و حتی برخوردی که صورت گرفته منجر به خراشیدگی بازوی توماج شده است."
برگرفته از کانال کمیته پیگیری برای ایجاد تشکل های کارگری
*اجرای حکم یک سال حبس معترضان به مسمومیت سریالی دانش‌آموزان 
امروز، ١٨ فروردین ١٤٠٣حکم یک سال حبس هستی امیری و ضیا نبوی که بابت اعتراض به مسمومیت سریالی دانش‌آموزان دریافت کرده بودند اجرا شد. 
هستی امیری  در گذشته نیز بابت اعتراض به احکام اعدام و شرکت در تحصن ۸ مارس نیز زندانی شده بود و پس از آزادی همواره از هم‌بندیانش با عقاید و گرایش‌های سیاسی متفاوت نوشت و از حقوق آنها دفاع کرد. 
ضیا نبوی ، از زندانیان سیاسی سابق هست که بارها بخاطر فعالیت های مدنی و دانشجویی بازداشت شده است و سابقه هشت سال تحمل حبس بخاطر فعالیت های خود از سال ۸۸ تا ۹۶ را دارد .
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*حکم انفصال خدمت سلمان موسوی  
در ادامه صدور احکام هیات های تخلفات آموزش و پرورش علیه فعالین صنفی و سیاسی ، سلمان موسوی دبیر آموزش و پرورش خرم آباد، نویسنده و فعال صنفی از سوی وزارت آموزش و پرورش به انفصال از خدمت به مدت یکسال محکوم شد.
در حکمی که هیات تخلفات آموزش وپرورش صادر کرده‌است  سلمان موسوی به تبلیغ علیه نظام،تشویش اذهان عمومی، توهین به رهبری و شایعه پراکنی علیه نظام، به انفصال از خدمت و قطع حقوق و مزایای شغلی  به مدت یکسال محکوم شد.
در ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ با ابلاغ اداره  کارگزینی آموزش و پرورش این معلم خرم آبادی از  ورود به کلاس منع شد.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*جمال عاملی روانه زندان اوین شد .
جمال عاملی فعال سیاسی و زندانی سیاسی سابق پس از دریافت احضاریه‌ی اجرای حکم ۱ سال حبس تعزیری خود، صبح امروز به شعبه یک اجرای احکام اوین مراجعه کرد و پس از بازداشت  به زندان اوین منتقل شد.
این زندانی  سیاسی  سابق  که در سال ۸۸ نیز با محکومیت زندان مواجه شده بود ، در بهمن‌ماه ۱۴۰۲  به اتهام «اجتماع و تبانی بر ضد امنیت داخلی/خارجی» و «تبلیغ علیه نظام»،  در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.
پس از دریافت احضاریه‌ی اجرای حکم ۱ سال حبس تعذیری خود، صبح امروز ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ به شعبه یک اجرای احکام اوین مراجعه کرد و پس از بازداشت به زندان اوین منتقل شد.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 


اخباروگزارش های کارگری 19 فروردین ماه 1403
- یکشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله  مصوبه مزدی ضد کارگری شورای عالی کار‌، وضعیت نامناسب خدمات بیمه درمانی با راهپیمایی  و تجمع درشهرهای اراک واهواز  مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان های مرکزی و خوزستان،
کرمانشاه مقابل کانون بازنشستگان  با همراهی بازنشستگان کشوری،
 دزفول مقابل کانون بازنشستگان شهرستان  
 وشوش مقابل  اداره کارشهرستان
فرمانداری شهرستان
- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله اجرا نشدن همسان سازی،عدم پرداخت مطالبات معوقه  وخدمات درمانی ناکافی مقابل صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد درشهرهای اصفهان،اهواز وتهران با شعارهای«وعده دیدار ما بیست و ششم تو تهران» ،«اصلاح همسان سازی بدون حق بازی»،«حاصل کار دولت غارت جیب ملت»،«وعده های دروغی عامل این شلوغی»،«دولت بی کفایت خجالت خجالت»،«هم مجلس خم دولت دروغ میگند به ملت»و....
- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته زغال سنگ کرمان در اداره تامین اجتماعی
- دومین روزتجمع اعتراضی کارکنان سازمان بهزیستی کردستان نسبت به سطح نازل حقوق
- دومین روز اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه پارس طبیعت سلولزدراعتراض به سطح پایین حقوق و عدم پرداخت بموقعش
- ادامه اعتصاب رانندگان اسنپ و تپسی دراعتراض به نرخ  پایین کرایه‌ها و عدم تناسبش با هزینه‌ها
- کارگران گروه ملی فولاد: 
پشت همکاران خود ایستاده و از تمام ظرفیت‌های ممکن استفاده خواهیم کرد تا دوباره احقاق حق کرده و حق به حق دار برسد.
- ادامه اعتراضات کشاورزان اصفهان نسبت به عدم اختصاص کافی حقابه با تجمع و راهپیمایی 
- تجمع اعتراضی رانندگان خودروهای سنگین و تراکتورداران زابل نسبت به کاهش سهمیه سوخت مقابل ساختمان شرکت نفت
- سپیده قلیان در پنجمین روز اعتصاب غذا 
- بازداشت یک دانشجو در اصفهان
- کانون نویسندگان ایران:پرویز بابایی درگذشت! 
- جان باختن یک کارگر کارگاه رنگ‌کاری پردیس در آتش سوزی
*******
*یکشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله  مصوبه مزدی ضد کارگری شورای عالی کار‌، وضعیت نامناسب خدمات بیمه درمانی با راهپیمایی  و تجمع درشهرهای اراک واهواز  مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان های مرکزی و خوزستان،
کرمانشاه مقابل کانون بازنشستگان  با همراهی بازنشستگان کشوری،
 دزفول مقابل کانون بازنشستگان شهرستان  
 وشوش مقابل  اداره کارشهرستان
فرمانداری شهرستان
شعارها:
«بازنشسته داد بزن  حق تو فریاد بزن»
«فقر  فساد تورم  بلای جان مردم»
«مالیات بیشمار امکانات اسفبار»
«کانون بی‌خاصیت انحلال  انحلال»
«زندانی سیاسی  آزاد باید گردد»
«معلم زندانی آزاد باید گردد»
«کارگر زندانی   آزاد باید گردد»
«معیشت درمان بدتر از هرزمان»
«بازنشسته تو رنجه دلار 65»
«آقازاده رو گنجه دلار 65»
«افزایش حقوق سالیانه طبق تورم باشد»
«دولت 6 کلاسه خجالت خجالت»
«رئیسی بی عرضه برگرد برو توحوزه»
«به دزدی عادت کردند مارو بیچاره کردند»
«درمان رایگان حق مسلم ماست»
«کومهار تورم دروغ نگید به مردم»
«شورای عالی کار حامی سرمایه دار»
«زیربار ستم نمی کنیم زندگی جان فدا می کنیم در ره آزادگی ننگ براین زندگی ننگ براین زندگی»
«حقوق بازنشسته فقط برا یه هفته»
«کشور پردرآمد چه برسر توآمد»
«کشورشده صدپاره بخور بخور تو کاره»
«نه صدقه نه منت حق بدین باعزت»
«دولت سرسپرده گرانی رو آورده»
«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»
«تامین غارت کردند مارو بیچاره کردند»
« مارو بیچاره کردند تامین غارت کردند »
«صندوق بازنشسته از انحصار دولت آزاد باید گردد»
«وزیرکار و رفاه سکوت کردی تو چرا»
«مرتضوی حیا کن وزارت و رها کن»
«از خوزستان تا گیلان مرگ برمدیران»
«این همه بی عدالتی هرگزندیده ملتی»
«ننگ ما ننگ ما صدا وسیمای ما»
تصاویر:
اراک:
 
اهواز:
 
دزفول:
 
شوش:
 
*تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله اجرا نشدن همسان سازی،عدم پرداخت مطالبات معوقه  وخدمات درمانی ناکافی مقابل صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد درشهرهای اصفهان،اهواز وتهران با شعارهای«وعده دیدار ما بیست و ششم تو تهران» ،«اصلاح همسان سازی بدون حق بازی»،«حاصل کار دولت غارت جیب ملت»،«وعده های دروغی عامل این شلوغی»،«دولت بی کفایت خجالت خجالت»،«هم مجلس خم دولت دروغ میگند به ملت»و....
اصفهان:
 
اهواز:
 
تهران:
 
*تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته زغال سنگ کرمان در اداره تامین اجتماعی
 
 
*دومین روزتجمع اعتراضی کارکنان سازمان بهزیستی کردستان نسبت به سطح نازل حقوق
 
تجمع اعتراضی کارکنان سازمان بهزیستی کردستان 
در روزهای شنبه و یکشنبه هجدهم و نوزدهم فروردین ۱۴۰۳ جمعی از کارمندان بهزیستی استان کردستان در اعتراض به وضعیت معیشتی و سطح پایین حقوق و مزایای خویش در چند شهرستان تحصن کردند.
کارمندان سازمان بهزیستی نسبت به سطح پایین حقوق و مزایای خویش معترض هستند و بارها به طرق مختلف این خواسته خویش را ابراز کرده‌اند. اما مسئولین این سازمان همزمان با شانه خالی کردن از تعهدات مختلف خویش نسبت به معلولان و دیگر اقشار جامعه هدف سازمان بهزیستی نسبت به وضعیت معیشتی کارکنان زیر مجموعه خویش نیز کاملا بی‌تفاوت هستند.
دولت ابراهیم رئیسی با اجرای سیاست‌های مختلف تورم زا و تبعیض آمیز در ادامه‌ی سیاست‌های دولت‌های پیشین همواره از افزایش بودجه معلولان مطابق با میزان تورم سالیانه اجتناب کرده است و معلولان و خانواده هایشان را در مقابل هزینه‌ها و مشکلات متعدد ساختاری و اجتماعی تنها گذاشته است.
علیرغم گسترش فقر ( و به تبع آن گسترش انواع معلولیت ها و آسیب‌های اجتماعی چون برخلاف دیدگاه های رایج بسیاری از معلولیت ها ریشه های اجتماعی و سیاسی دارند)در سال‌های اخیر دولت‌های مختلف در راستای اجرای سیاست‌های نئولیبرالی نه تنها اراده‌ای برای افزایش بودجه نهادهای حمایتی جهت حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و معلولان در برابر پیامدهای اجرای این سیاست‌ها نشان ندادند بلکه با برون‌سپاری خدمات حمایتی خویش به بخش خصوصی و موسسات خیریه و در کل تشویق سیاست‌های نیکوکاری (charity)  آنها را در برابر مشکلات ناشی از تورم روزافزون تنها گذاشتند.
در ادامه‌ی این سیاست‌ها کابینه‌های مختلف از افزایش حقوق کارکنان خویش به ویژه در بخش‌هایی که برای بقای خویش حیاتی نمی‌داند یا آن سازمانها توانایی اثرگذاری بر سیاستگذاری در رده‌های بالای تصمیم‌گیری را ندارند، اجتناب کرده است. در حالی‌که بخش‌های نظامی، امنیتی و ایدیولوژیک به شیوه‌های مختلفی مزایای گوناگون دریافت می‌کنند و بخش‌های استراتژیک اقتصادی نیز راه‌هایی را برای بهره‌برداری از درآمدهای عمومی یافته‌اند  بخش‌های حمایتی چون آموزش، سلامت و... از این امر بی‌بهره هستند. با واگذار کردن مزایا و رفاهیات کارکنان به استانداری ها این پازل تبعیض تکمیل می‌شود چراکه استان‌هایی که توان اثرگذاری بر تصمیم‌گیری ها را ندارند مزایای کمتری به کارکنان خویش می‌پردازند و در این میان کارکنان بهزیستی در کنار فشار روانی دائمی ناشی از تعامل روزانه با محرومترین اقشار جامعه و ناتوان از رفع مشکلات آنها باید با پائین آمدن ارزش حقوق ماهیانه خویش نیز کنار بیایند
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*دومین روز اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه پارس طبیعت سلولزدراعتراض به سطح پایین حقوق و عدم پرداخت بموقعش
روز یکشنبه 19 فروردین برای دومین روز متوالی+،کارگران کارخانه پارس طبیعت سلولززیر مجموعه شرکت کاغذ پارس برای اعتراض به سطح پایین حقوق از جمله عدم اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل و عدم پرداخت بموقع حقوق به اعتصابشان ادامه دادند و دراین واحد تولید کننده انواع ظروف یکبار مصرف سلولزی واقع در شهرستان شوش تجمع کردند.
 
یکی از کارگران معترض به خبرنگاریک رسانه محلی گفت: مدیران شرکت بعضی از امتیازاتی که به کارگران کاغذ پارس می دهند به ما نمی دهند و یا اگر می دهند متداوم نیست و گاها اتفاق می افتد.
وی افزود: این در حالی است که مدیران این کارخانه گاها پرداخت حقوق و مزایای ما را با منت پرداخت میکنند در حالی که این اینجا به یک گروه معروف است و همه زیر مجموعه کاغذپارس هستیم.
قابل یاد آوری است که در کارخانه پارس طبیعت سلولز300 کارگر زن ومرد در 3 شیفت کاری مشغول به کار هستند.
+اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه پارس طبیعت سلولزدراعتراض به سطح پایین حقوق و عدم پرداخت بموقعش
روز شنبه 18 فروردین،کارگران کارخانه پارس طبیعت سلولززیر مجموعه شرکت کاغذ پارس برای اعتراض به سطح پایین حقوق از جمله عدم اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل و عدم پرداخت بموقع حقوق دست از کارکشیدند و دراین واحد تولید کننده انواع ظروف یکبار مصرف سلولزی واقع در شهرستان شوش تجمع کردند.
 
*ادامه اعتصاب رانندگان اسنپ و تپسی دراعتراض به نرخ  پایین کرایه‌ها و عدم تناسبش با هزینه‌ها
روز یکشنبه 19 فروردین برای چندمین روز، رانندگان اسنپ و تپسی به اعتصابشان  دراعتراض به نرخ  پایین کرایه‌ها و عدم تناسبش با هزینه‌ها ادامه دادند.
برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 19 فروردین،عرفان می نویسد: سلام من روزی که عجله دارم رو حذف کردن از فرداش نرفتم تا الان ؛ البته دروغ نگم مجبور شدم دو تا نصف روز برم چون هزارتومن ته جیبمم نداشتم الانم دارم مینویسم فقط 88 هزارتومن ته جیبمه خواهش می کنم شمام نرید بلکه این حروم خورای دزد یکم ارزش بزارن واسه مای حمال و بدبخت . بابا بفهمید اگه برید اول به خودتون ظلم کردین دوم به راننده های دیگه و خانوادهاشون بفهمید که با این وضع ادامه بدین خودتنم مثل ما بدبخت تر می شید به بقیم اطلاع بدین نرن اسنپ بگیرید به راننده بگید و لغو بزنید
شهاب نوشته است: سلام .من نصف روز کار میکردم .الان دیگه کار نمیکنم .کوییک صفر بندازی زیر پای مسافر برای 20 هزار تومان .کار در اسنپ واقعا اشتباه هستش اکثر راننده های تهران از شهرستان اومد داخل ماشین می خوابن .این کرایه پایین شام ناهار صبحانه .حمام رفتن پول فرستادن برای خانواده در شهرستان .هزینه خودرو هم که بماند .
محمود میگوید: سلام من الان ازبرج دی ماه 1402کارنمیکنم رفتم پیک کارمیکنم اینم 20 درصدکمسیون میگیره اماکرایه اش بالاست
مجتبی نوشته است: کار نکنید همون آژانس هارو زنده کنید گول تشویقی و… نخورید برید آژانس بخدا همون آژانسها رو زنده کنید خودتون زنده میمونید فقط آژانس من که رفتم عالیه درآمدم همگی یکصدا فقط آژانس
اسدی نوشته است: من راننده اسنپ هستم متاسفانه تعداد زیادی هستند که با همین کرایه‌های پایین دارن کار میکنن واین به ضرر همه ماست وما پیروز نخواهیم شد من که از اول امسال کار نمیکنم تا کرایه‌ها را زیاد کنند

امید نوشته است: سلام برهمکارهای عزیزوزحمت کش بخدااز۲۸اسفندتا۱۸فروردین کارنکردم چون کرایه هاخیلی پایین هست توتبریز.
محسن می گوید: جالب اینجاست اسنپ چند روزه تشویقی گذاشته 7 سفر بری 27هزار،بعد همه درخواستها از 20هزار شدن 13 یا 15هزار،خیلی پرو شده ،نه به اون روز اول که التماس میکردید برا راننده،نه به الان از جیب راننده هم میزنید ،من شخصا اگه کرایها اینطوری باشه دیگه با اسنپ یا تپسی کار نمیکنم.هیچ موقع ..
ابوالفضل می نویسد: سلام بیایید هر سفیر درخواست سفر بدیم و بعد از آمدن سفیر هم لغو کنیم وهم اطلاع رسانی کنیم که معتبری نکنه از همین الان شروع کنید هرکس موافقت تایید کنه وعمل کنه تا به نتیجه عالی برسیم .بعمل کار برآید به سخنرانی نیست .یاعلی
کاربر دیگری می گوید: همه این چیزایی که دوستان گفتند درسته ،،اما تا زمانی که همه یا تعداد زیادی تو یک روز مشخص جلو شرکت اسنپ تو خیابان گاندی تجمع اعتراضی نکنیم ،،هرگز تغییر ایجاد نمیشه ،،قیمتهای امسال دقیقا برای سه سال پیشه اسنپه ،،منذیقین دارم اسنپ داره لج می‌کنه با راننده ها ،،،فقط امیدوارم روزی یه پلتفرم جدید بیاد با درنظر گرفتن حق راننده ،،تااین اسنپ و تپسی به خاطره ها بپیوندند ،،خستمون کردن بخدا ،،اینقدر داریم حرص میخوریم ،هیچ انگیزه ای دیگه برای سر کار رفتن نداریم ،،و بدترین توهین اسنپ ،،،پشتیبانی کامپیوتری ،،،حتی برای ما ارزش قایل نیستند که یک نفر بهمون جواب بده ،،،دنیا دیر گیره ،،اما شیر گیره ،،آسیاب به نوبت ،،،قسم میخورم تاوان آه و ناله و ستمی که به راننده ها میشه رو بزودی پس خواهند داد
کاربر دیگری نوشته است: کرایه اسنپ وتپ سی واقعا خیلی پایین وپورسانتی که ازراننده میگیرند خیلی بالاست اصلا صرف نمیکنه کارکنی برده داری نوین هست شرکت اسنپ وتپسی
امیر نوشته است: اسنپ کرایه رو 20 درصد از پارسال آورده پایین تا برج دو بعد از اینکه شورای شهر گفت چند درصد باید افزایش داده شود مانند پارسال که همین کار رو کرده بود 10 الی 15 درصد افزایش دهد و چون رانندگان دو ماه با کرایه پایین کار کردن فکر میکنن خیلی کرایه ها خوب شده باز بهترین کار اینکه کار نکیم
الکی دل خوش نکنید به این شرایط و کرایه های پایین
*کارگران گروه ملی فولاد: 
پشت همکاران خود ایستاده و از تمام ظرفیت‌های ممکن استفاده خواهیم کرد تا دوباره احقاق حق کرده و حق به حق دار برسد.
سابقه شرکت گروه ملی برای تمام مردم و مسئولین کاملا روشن است و هنوز هم وقتی قدیمی ها از دوران طلایی این شرکت سخن به میان می آورند هضم کردن این واقعیت که این شرکت امروز تحت مدیریت بانک ملی نه تنها قادر به تأمین مواد اولیه که در پرداخت حقوق ماهیانه پرسنل خود نیز عاجز است.
حضرات مدیران بانک ملی و هئت مدیره بانک ناملی ، لطفا برای مردم یا حداقل پرسنل این شرکت روشن کنید که در طول این ۸سالی که مالکیت این شرکت را بر عهده داشته اید چه قدم مثبتی جهت ارتقا این شرکت و رفاه پرسنلش برداشته اید؟ غیر از این است که علیرغم پیشرفت شرکتهای مشابه شما  فقط با تصویب قوانین ضد کارگری روز به روز سفره کارگران این شرکت را کوچکتر کرده و بدون توجه به زیر ساخت های نیازمند رسیدگی در حال نابودی این شرکت هستید؟ بر هیچکس پوشیده نیست که مسئولین بانک و استان با استفاده از رانت های این شرکت به چه ثروت‌های نجومی دست یافته اند ولی از آنجا که فساد تا مغز استخوان دولت نفوذ کرده و از هر مسئول دون پایه و بلند پایه ای سهمی از این سفره نصیبش شده پس سکوت اختیار کرده اند. ما را هم با این بخور بخور های شما کاری نیست ولی قرار نیست طمعتان چنان گل کند که به این سفره بسنده نکرده و چشم طمعتان به دنبال نیمچه لقمه درون گلوی کارگر باشد. آقای دکتر عمادی ، شما اگر به فکر کارگر و معیشت کارگر نیستید لااقل به فکر جیب اخوی گرانقدر خود باشید که وارد کننده انحصاری مواد اولیه از خارج از کشور است. 
حساب مسئولین بانک که هیچ گونه ارتباط و سابقه قبلی با شرکت گروه ملی ندارند جداست ، ولی شما مسئولین شرکت گروه ملی که نان خورده و بزرگ شده همین شرکت هستید و وجود شما به وجود این شرکت وابسته است چرا ذره ای نسبت به همکاران و محل ارتزاقتان غیرت ندارید؟ سکوت مدیران و روسایی که بالحق جایگاه خود را مدیون همین کارگران هستند در برابر برخورد فیزیکی با همکاران عین بی غیرتی است.
مسئولین بانک ملی و استانی و کشوری و حتی خرده مسئولین کوتوله درون شرکتی بدانند که این شرکت خانه ماست و هرگز اجازه نخواهیم داد مأمن کفتاران و لاشخوران شود. پشت همکاران خود ایستاده و از تمام ظرفیت‌های ممکن استفاده خواهیم کرد تا دوباره احقاق حق کرده و حق به حق دار برسد.
گمان نکنید که با اخراج و تبعید قدمی از آرمان خود به عقب باز گردیم.
این ما و این شما ، این گوی و این میدان
*ادامه اعتراضات کشاورزان اصفهان نسبت به عدم اختصاص کافی حقابه با تجمع و راهپیمایی 
فیلم های منتشره در شبکه های اجتماعی،از ادامه اعتراضات کشاورزان اصفهان نسبت به عدم اختصاص کافی حقابه با تجمع و راهپیمایی در روزهای 18 و 19 فروردین خبر می دهند.
*تجمع اعتراضی رانندگان خودروهای سنگین و تراکتورداران زابل نسبت به کاهش سهمیه سوخت مقابل ساختمان شرکت نفت
روزیکشنبه 19 فروردین،جمعی از رانندگان خودروهای سنگین و تراکتورداران زابل بری اعتراض به کاهش سهمیه سوخت مقابل ساختمان شرکت نفت تجمع کردندو خواستار استعفا وزیر نفت و برکناری رئیس این شرکت در شهر زابل شدند.
*سپیده قلیان در پنجمین روز اعتصاب غذا 
بنا به اخباری که به شورای هماهنگی رسیده سپیده قلیان در اعتراض به عدم تجمیع احکام قضایی و مخالفت نیروهای امنیتی با انتقال این فعال کارگری  به زندان اهواز، به اعتصاب روی آورده است .
سپیده قلیان در سال‌های  اخیر بارها به زندانهای مختلف از جمله زندان بوشهر تبعید شده بودند و دادگاه  در مورد پرونده شکایت زندان بوشهر از وی حکم یکسال حبس تعزیری  دیگر برای وی صادر نموده است
پیش‌تر مهدی قلیان برادر سپیده قلیان در صفحه اینستاگرام خود نوشت که خواهرش دست به اعتصاب غذا زده است
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*بازداشت یک دانشجو در اصفهان
روز شنبه ۱۸ فروردین فهیمه سلطانی ، دانشجوی رشته‌ی حقوق دانشگاه اصفهان که پیش‌تر به دو ترم محرومیت از تحصیل محکوم شده بود، توسط نیروهای اطلاعات سپاه اصفهان بازداشت شد.
از وضعیت فعلی این دانشجو و دلیل بازداشت او اطلاعی در دست نیست.
منبع:کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور
*کانون نویسندگان ایران:پرویز بابایی درگذشت! 
پرویز بابایی (۱۳۱۱ - ۱۴۰۳) مترجم و عضو قدیمی کانون نویسندگان ایران عصر روز هجدهم فروردین درگذشت. 
او از آن‌دست انسان‌هایی بود که تجسم خودساختگی‌اند، برآمدگان از اعماق که به اوج می‌رسند؛ چونان کارگری حروف‌چین که نویسنده و مترجمی کلام‌آفرین. آن‌چه او را در این راه همراه و یاور بود پشتکار، خستگی‌ناپذیری و آرمان‌های انسانی بود که تا واپسین دم حیات با خود داشت و آثار و اثرات آن‌ها را چه در کوشش‌های اجتماعی و چه در کنش‌های ادبی‌اش می‌توان مشاهده کرد و نیز در پذیرش عضویت کانون نویسندگان ایران. اگر این‌یک را به سبب مخالفت تام و تمام با سانسور و دفاع از آزادی‌ بیان بی‌هیچ حصر و استثنا برگزید، برابری‌خواهی چراغ راهنمای کنش‌های اجتماعی‌ و انتخاب آثار برای ترجمه‌هایش بود: «تاریخ جهان» (کریس هارمن)، «اومانیسم و سوسیالیسم» (جورج نواک)، «پراگماتیسم در سنجش یا سوسیالیسم علمی» (جورج نواک)، «تاریخ عرب در قرون جدید» (ولادیمیر لوتسکی)، «زندگی و آثار رافائل»، «فرهنگ اصطلاحات فلسفه»، «گزیده نوشته‌های کارل مارکس» (کارل مارکس)، «کانت و فلسفه معاصر» (لوسین گلدمن)، «دموکراسی و انقلاب» (جورج نواک) عنوان‌های بخشی از تالیف‌ها و ترجمه‌های او است. پرویز بابایی که دیر زیست و نیک زیست، خود کتاب تاریخ شفاهی افت‌وخیزهای سیاسی و اجتماعی در ایران بود. او نیز مانند بسیاری از انسان‌های آرمان‌خواه که در نظام‌های استبدادی برای بهتر کردن جهان پا به میدان می‌گذارند و کیفر می‌بینند در زمان پهلوی بارها به زندان افتاد که اولین آن در نوجوانی‌اش بود. در تمامی این سال‌ها کتاب‌هایش بارها گرفتار سانسور و حذف شد، با وجود این پرویز بابایی دمی از تلاش بازنایستاد و به آن‌چه باور داشت پشت نکرد. حضورش در جلسات کانون نویسندگان ایران تا جایی که توش و توان بدن یاری کرد مستمر بود. بارها در مقام رئیس سنی، مجمع عمومی کانون را افتتاح کرد و به آن رسمیت بخشید. بی‌گمان جای او به‌سادگی پر نمی‌شود.
کانون نویسندگان ایران درگذشت این یار و یاور دیرین خود را به خانواده و جامعه فرهنگی مستقل کشور تسلیت می‌گوید و در مراسم خاک‌سپاری او در کنار خانواده و دوستان او خواهد بود. یادش گرامی باد!
۱۹ فروردین ۱۴۰۳
*جان باختن یک کارگر کارگاه رنگ‌کاری پردیس در آتش سوزی
روزیکشنبه 19 فروردین،براثر آتش سوزی در کارگاه رنگ‌کاری شهرستان پردیس یک کارگر جان خود را ازدست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخباروگزارش های کارگری 20 فروردین ماه 1403
- دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشورنسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل یا درساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های
آذربایجان شرقی (شهرتبریز)
اردبیل(شهراردبیل)
خوزستان(شهر اهواز)
زنجان(شهر زنجان)
کردستان(شهر سنندج)
کرمانشاه (شهرکرمانشاه)
گیلان(شهررشت)
لرستان(شهرخرم آباد)
مرکزی(شهراراک)
واستان تهران در پایتخت مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات ایران در بلوار سردار جنگل  
- ادامه اعتراضات پرستاران کشورنسبت به سطح نازل حقوق ،عدم پرداخت بموقع مطالبات،کمبود نیرو و شرایط سخت کاری و وعده های توخالی و یاوه های رئیس دانشگاه علوم پزشکی
با تجمع درشیراز مقابل استانداری فارس، نمایش سفره خالی پرستاران شیرازبا شعار«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»،
لامرد مقابل فرمانداری شهرستان  دراستان فارس
ویاسوج مقابل استانداری کهگیلویه و بویر احمد
- سومین روزتجمع اعتراضی کارکنان سازمان بهزیستی شهرهای بانه ،دیواندره،سنندج ومریوان در استان کردستان نسبت به سطح نازل حقوق
- اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری بندر امام در اعتراض به بلاتکلیفی معیشتی
- تجمع اعتراضی متقاضیان مسکن ملی سمنان مقابل استانداری
- اطلاعیه شماره چهاردهم کمیته دفاع از عثمان اسماعیلی 
عثمان اسماعیلی در خطر از دست دادن پاهایش است! 
- دادگاه انقلاب گیلان در روزهای گذشته بنا به رویه پیشین خود در صدور احکام حداکثری علیه فعالین حکم عجیب ۲۰ سال زندان را در مجموع برای ده نفر از فعالین صنفی معلمان گیلان صادر کرد
- تخریب مدرسه‌ی کانکسی بر اثر گردباد دانش‌آموزان مراغه‌ را راهی بیمارستان کرد
- اِعمال فشار بر شریفه محمدی در زندان لاکان؛ تحمیل پوشیدن چادر در ملاقات  
- آرش جوهری از زندان اوین آزاد شد
- آزادی نیلوفر بیانی و هومن جوکار از زندان اوین 
- کانون نویسندگان ایران:خاکسپاری پرویز بابایی
- جان باختن یک کارگر در حادثه انفجار انبار ضایعات سبزوار
*******
*دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشورنسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل یا درساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های
آذربایجان شرقی (شهرتبریز)
اردبیل(شهراردبیل)
خوزستان(شهر اهواز)
زنجان(شهر زنجان)
کردستان(شهر سنندج)
کرمانشاه (شهرکرمانشاه)
گیلان(شهررشت)
لرستان(شهرخرم آباد)
مرکزی(شهراراک)
واستان تهران در پایتخت مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات ایران در بلوار سردار جنگل  
شعارها :
«فقط کف خیابون بدست میاد حق مون»
«بازنشسته داد بزن حق تو فریاد بزن»
«15 سال خیانت مخابرات خجالت»
«کومهار تورم دروغ نگید به مردم»
«اگرسنگم ببارد دوشنبه ها می آئیم»
«اجرای آئین نامه حق مسلم ماست»
«فریاد بازنشسته اجرای آئین نامه»
«مدیر بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم»
«مدیر بی لیاقت استعفا استعفا»
«عدالتی ندیدیم فقط دروغ شنیدیم»
«عدالتی ندیدیم از بس دروغ شنیدیم»
«تا حق خود نگیریم آرام نمی نشنیم»
«تا حق خود نگیریم از پا نمی نشنیم»
«تا حق خود نگیریم دوشنبه ها می آئیم»
«قانون بیمه مطالبات گم شده تو مخابرات»
«شرکت شده صدپاره بخور بخور توکاره»
«کشتی بازنشسته دیگه به گل نشسته»
«تا حق خود نگیریم ازپا نمی نشنیم»
«سهامدار عمده حق ماهارو خورده»
«ستاد اجرایی حق ماهارو خورده»
« شرکت پر درآمد چه بر سر تو آمد»
«سلطانی حیا کن مخابرات و رها کن»
«سهامدار حیا کن حق مارو اداکن»
«نه سازش نه تسلیم اجرای آئین نامه»
«معیشت و خواربار بروز باید گردد»
«معیشت منزلت حق مسلم ماست»
«بیمه بی فرانشیز حق مسلم ماست»
«معیشت و خواربار حق مسلم ماست»
«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»
تصاویر :
اردبیل:
 
زنجان:
 
سنندج:
 
*ادامه اعتراضات پرستاران کشورنسبت به سطح نازل حقوق ،عدم پرداخت بموقع مطالبات،کمبود نیرو و شرایط سخت کاری و وعده های توخالی و یاوه های رئیس دانشگاه علوم پزشکی
با تجمع درشیراز مقابل استانداری فارس، نمایش سفره خالی پرستاران شیرازبا شعار«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»،
لامرد مقابل فرمانداری شهرستان  دراستان فارس
ویاسوج مقابل استانداری کهگیلویه و بویر احمد
تصاویر:
شیراز:
 
یاسوج:
 
 
 
*سومین روزتجمع اعتراضی کارکنان سازمان بهزیستی شهرهای بانه ،دیواندره،سنندج ومریوان در استان کردستان نسبت به سطح نازل حقوق
روز دوشنبه 20 فروردین برای سومین روز متوالی، کارکنان سازمان بهزیستی شهرهای بانه ،دیواندره،سنندج ومریوان در استان کردستان برای اعتراض به سطح نازل حقوق به تجمعشان ادامه دادند.
 
به گزارش کانال کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت،جمعی از کارمندان بهزیستی استان کردستان از روز شنبه 18تا روز دوشنبه20 فروردین، در محوطه اداره بهزیستی شهرهای سنندج، مریوان، بانه و دیوان‌دره، در اعتراض به وضعیت معیشتی و سطح پایین حقوق و مزایای خویش، دست به تجمع اعتراضی زدند
*اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری بندر امام در اعتراض به بلاتکلیفی معیشتی
فیلم کوتاه منتشره درشبکه های اجتماعی از اعتصاب وتجمع روز دوشنبه 20 فروردین کارگران شهرداری بندر امام در اعتراض به بلاتکلیفی معیشتی،خبر می دهد.
*تجمع اعتراضی متقاضیان مسکن ملی سمنان مقابل استانداری
روز یکشنبه 19 فروردین،جمعی از متقاضیان مسکن ملی سمنان برای اعتراض به بلاتکلیفی دست به تجمع مقابل استانداری زدند.
*اطلاعیه شماره چهاردهم کمیته دفاع از عثمان اسماعیلی 
عثمان اسماعیلی در خطر از دست دادن پاهایش است! 
کارگران، مردم آزادی‌خواه!
عثمان اسماعیلی فعال کارگری دربند، که از تاریخ ٢٣ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ از زندان سقز برای انجام پروسه‌ی درمان به زندان مرکزی سنندج انتقال داده شده بود؛ در حالی در زندان مرکزی سنندج از دردهای متعدد رنج می‌برد که مسئولین زندان مرکزی این شهر با گذشت یک ماه از انجام آزمایش MRI از تحویل این آزمایش به پزشک متخصص مغز و اعصاب امتناع کرده بودند. با پیگیری‌های مداوم خانواده؛ آزمایش مورد نظر را به پزشک متخصص مغز و اعصاب، تحویل دادند و پزشک متخصص، آن‌ها را مطلع کرده که عثمان اسماعیلی به دلیل تنگی شدید کانال نخاع و درگیر شدن چهار مهره، در خطر از دست دادن پاهایش می‌باشد و اگر در اسرع وقت جراحی نشود امکان فلج شدن وی قطعی است.
عثمان اسماعیلی پیش‌تر به دلیل بیماری فتق می‌بایست تحت عمل جراحی قرار می‌گرفت، که متاسفانه تاکنون این اقدام صورت نگرفته و حدود دوماه اخیر نیز که در زندان سنندج محبوس است، نزد چندین پزشک متخصص، از جمله قلب و عروق، مغز و اعصاب و جراح (با هزینه خود) ویزیت شده‌اند، که همگی آن‌ها، بر وخامت جسمانی ایشان تاکید کرده‌اند.
کمیته دفاع از عثمان اسماعیلی کارشکنی و ممانعت نهادهای امنیتی و قضایی کوردستان، از انتقال این فعال کارگری به یک مرکز درمانی برای انجام عمل جراحی را، قصدی و آن را پروژه‌ای برای مرگ تدریجی ایشان می‌داند. لذا از همه انسان‌های آزادی‌خواه و برابری‌طلب در سراسر جهان، نهادها و تشکل‌های بین‌المللی کارگری که دل در گرو مبارزه طبقاتی طبقه کارگر دارند؛ می‌خواهد نسبت به اقدام غیر انسانی نهادهای امنیتی و قضایی کوردستان سکوت نکنند و در اعتراض به عدم امنیت جانی فعالین کارگری و سیاسی در زندان‌های ایران و آزادی بی‌قید و شرط تمامی آن‌ها، از هیچ اقدامی کوتاهی نکنند.
کمیته دفاع از عثمان اسماعیلی
فروردین‌ماه ۱۴۰۳ 
سخنگوی کمیته: یدالله صمدی
٠٠٩٨٩١٨۵٠٢٨۵۶٣
دوشنبـــــه ۲۰ فروردین ماه ۱۴۰۳
*دادگاه انقلاب گیلان در روزهای گذشته بنا به رویه پیشین خود در صدور احکام حداکثری علیه فعالین حکم عجیب ۲۰ سال زندان را در مجموع برای ده نفر از فعالین صنفی معلمان گیلان صادر کرد و این در حالیست که سه نفر از آنان در زمان صدور حکم در زندان لاکان رشت به سر می بردند در این کلیپ  صحبتهای ۶ نفر از فعالین صنفی گیلان را می‌شنویم
#محمود_صدیقی‌پور
#انوش_عادلی
#عزیز_قاسم‌زاده
#علی_نهالی
#محمدجواد_حجت‌سعیدی
#جهانبخش_لاجوردی
#غلامرضا_اکبرزاده‌باغبان
#تیمور_باقری‌کودکانی
#طهماسب_سهرابی
#یدالله_بهارستانی
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*تخریب مدرسه‌ی کانکسی بر اثر گردباد دانش‌آموزان مراغه‌ را راهی بیمارستان کرد
بر اثر واژگون شدن مدرسه کانکسی روستای باغ‌یری شهرستان مراغه یک معلم و پنج دانش‌آموز مصدوم و به بیمارستان منتقل شدند. دلیل واژگونی و تخریب کامل مدرسه کانکسی نیز «گردباد شدید» عنوان شد.
به‌گفته حسین اکبریان، مدیرکل آموزش و پرورش مراغه کانکس تخریب‌شده نزدیک ۹ سال است که به‌عنوان مدرسه در این روستا قرار دارد و زیرساخت‌های آن قبلاً نیز آسیب دیده بود.
علی چنگیزی، رئیس اورژانس مراغه گفته است دو نفر از شش نفر آسیب‌دیده این حادثه از بیمارستان مرخص شده‌اند و چهار نفر همچنان در بیمارستان بستری هستند اما حال عمومی آن‌ها خوب است.
مراغه ۱۷ مدرسه روستایی کانکسی دارد که بیشتر آن‌ها در بخش سراجو قرار دارند. 
به‌دلیل نبود مدرسه راهنمایی و دبیرستان در این بخش، بیشتر دانش‌آموزان تا کلاس ششم تحصیل می‌کنند.
از مدرسه‌های کانکسی معمولاً در مناطق محروم و در شرایطی استفاده می‌شود که امکان ساخت مدرسه‌های ثابت و سنتی وجود ندارد.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*اِعمال فشار بر شریفه محمدی در زندان لاکان؛ تحمیل پوشیدن چادر در ملاقات  
شریفه محمدی پنجمین ماه از بازداشت موقت خود را در زندان لاکان رشت می‌گذراند و در این مدت با محدودیت‌های زیادی روبرو بوده است.
طی این مدت، او تنها یک‌بار با فرزند ۱۲ ساله‌اش ملاقاتی حضوری داشته است و برای مدت زمان بسیاری ممنوع‌التماس بود. او دو ماه را در زندان سنندج گذراند و در بازجویی‌های صورت گرفته، مورد ضرب و شتم ماموران و بازجوها قرار گرفت. 
بنا بر اطلاع‌رسانی سیروس فتحی همسر وی: «اکنون بعد از نزدیک به پنج ماه، کارکنان زندان لاکان رشت، شریفه را مجبور به استفاده از پوشش چادر برای ملاقات کابینی کرده‌اند. شریفه محمدی به این اقدام زندان لاکان اعتراض کرده است».
بند زنان زندان لاکان رشت، قوانینی مانند منع استعمال سیگار برای زندانیان، اجبار به پوشش چادر برای ملاقات، اجازه تماس تنها ۵ دقیقه‌ای برای زندانیان در طول روز را در زندان وضع کرده است و از طرف سازمان امور زندان‌ها نیز نظارتی بر آن وجود ندارد. 
شریفه محمدی در تاریخ ۱۴ آذر بازداشت و پس از انتقال به سنندج دوباره به زندان لاکان رشت بازگردانده شد. وی تا به امروز با قرار بازداشت موقت در زندان لاکان رشت به‌صورت بلاتکلیف به سر می‌برد.
برگرفته از کانال بیدار زنی
*آرش جوهری از زندان اوین آزاد شد
 امروز دوشنبه بیستم فروردین ماه، آرش جوهری، فعال کارگری به صورت مشروط از زندان اوین آزاد شد.
این فعال کارگری از مهرماه ۹۹ که در منزل شخصی اش در تهران بازداشت شد، در زندان اوین بوده است.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*آزادی نیلوفر بیانی و هومن جوکار از زندان اوین 
نیلوفر بیانی، فعال محیط زیستی امروز دوشنبه بیستم فروردین ماه، از زندان اوین آزاد شد.
آزادی نیلوفر بیانی و هومن جوکار به دنبال عفو مناسبتی و از زندان اوین صورت گرفته است.
این دو فعال محیط زیست بیش از شش سال عمر خود را در حبس گذراندند، برای اتهامی که هرگز ثابت نشد.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*کانون نویسندگان ایران:خاکسپاری پرویز بابایی
امروز ، بیستم فروردین، پرویز بابایی مترجم و عضو دیرین کانون نویسندگان ایران در بهشت سکینه کرج به خاک سپرده شد. 
پرویز بابایی هیجدهم فروردین درگذشت و پیکرش امروز با حضور انبوهی از دوستان و دوستدارانش تشییع و به خاک سپرده شد. در این مراسم که ساعت ۱۰ صبح آغاز شد، شماری از اعضای کانون نویسندگان ایران نیز حضور داشتند. و دو تن از آنان، اکبر معصوم‌بیگی و رضا خندان، در سخن‌رانی‌هایی کوتاه از ویژگی‌های بابایی گفتند. همچنین یکی دیگر از اعضای کانون، رحیم رسولی، دو قطعه از سروده‌های خود را خواند. مراسم بخش‌های دیگری چون آواز دسته‌جمعی و سخن‌رانی چند تن از دوستان و اعضای خانواده بابایی نیز داشت. مجری مراسم رضا عابد نویسنده و عضو کانون نویسندگان بود. جمعیت بارها فریاد زد: درود بر بابایی!
*جان باختن یک کارگر در حادثه انفجار انبار ضایعات سبزوار
روزیکشنبه 19 فروردین،یک کارگر 65 ساله براثر انفجار کپسول سی ان جی در انبار یک مرکز جمع‌آوری ضایعات در سبزوارجان خودرا ازدست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید