اخباروگزارش های کارگری 21-22-23 فروردین ماه 1403

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان(اجرا نشدن ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه) با تجمع مشترک بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی مقابل استانداری خوزستان در شهر اهواز - دومین روز تجمع اعتراض کارگران کارخانه خاورسیمان پارسیان نسبت به سطح پایین حقوق و عدم پرداخت بموقع مطالبات ونداشتن امنیت شغلی

- خودکشی پرستار جوان بیمارستان خمینیِ کرمانشاه بدلیل عدم تمدیدِ قراردادش
- اعتراض دانشجویان دانشگاه الزهرا به اجرایی شدن حکم ناعادلانه هستی امیری و ضیا نبوی
- ادامه اعتراضات کشاورزان أصفهان نسبت به عدم اختصاص حقآبه با تجمع شبانه روزی
- ادامه اعتراضات سهامداران گروه صنعتی سدید نسبت به بلاتکلیفی با تجمع  درتهران
- فراخوان اتحادیه تشکل‌‌های کامیونداران و رانندگان سراسر ایران به اعتصاب سراسری
- محرومیت از تحصیل برای سردبیر یک نشریه‌ دانشجویی
- پرونده سازی هیئت تخلفات اداری علیه روح الله مردانی
- رعایت حجاب در دفاتر اسناد رسمی و واحدهای ثبتی شرط ارائه خدمات است 
- پابند الکترونیکی: درآمدزایی سازمان امور زندان‌ها از جیب زندانیان
- جان باختن یک کارگر پتروشیمی شازند
- جان باختن یک کارگر مقنی جوان در حادثه ریزش چاه فردیس
- جان باختن یک کارگرجوان در مرز باشماق براثر تصادف
*******
*سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان(اجرا نشدن ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه) با تجمع مشترک بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی مقابل استانداری خوزستان در شهر اهواز 
شعارها:
«وعده وعید چه خوب بود ولی همش دروغ بود»
«تا کی شرمندگی یا مرگ یا زندگی»
«مابجز حق نمی خوایم صدقه دولت نمی خوایم»
«زیربار ستم نمی کنیم زندگی زیربار ستم نمی کنیم زندگی جان فدا می کنیم در ره آزادگی مرگ براین بردگی مرگ براین بردگی »
«نه صدقه نه منت حق بدید با عزت»
«شش کلاس دروغگو حاصل وعده هات کو»
«حسین حسین شعارتون دروغ و دزدی کارتون»
«آقازاده آمریکاست فقر وفساد همینجاست»
«حقوق بازنشسته فقط برا یه هفته»
«حقوق ضایع شد فریاد بازنشسته»
«وعده وعید کافیه یخچال ما خالیه»
 
*دومین روز تجمع اعتراض کارگران کارخانه خاورسیمان پارسیان نسبت به سطح پایین حقوق و عدم پرداخت بموقع مطالبات ونداشتن امنیت شغلی
روز دوشنبه 20 فروردین برای دومین روز متوالی، کارگران کارخانه خاورسیمان پارسیان واقع در دهستان ریگ شهرستان لردگان استان،چهار محال بختیاری برای اعتراض به سطح پایین حقوق و عدم پرداخت بموقع مطالبات ونداشتن امنیت شغلی به تجمعشان مقابل اداره کار ودر محل کارشان ادامه دادند.
برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 21 فروردین،: خواسته اصلی کارگران خاور سیمان پارسیان پرداخت معوقات مزدی سال گذشته و عیدی، افزایش حقوق با پرداخت اضافه کار، پاداش و سایر مزایای شغلی از جمله حق مرخصی است.
*خودکشی پرستار جوان بیمارستان خمینیِ کرمانشاه بدلیل عدم تمدیدِ قراردادش
روز یکشنبه 19 فروردین،یک پرستار 32 ساله بیمارستان خمینیِ کرمانشاه بنام ساسان بدلیل عدم تمدیدِ قراردادش دست به خودکشی زد وجان خودرا ازدست داد.
*اعتراض دانشجویان دانشگاه الزهرا به اجرایی شدن حکم ناعادلانه هستی امیری و ضیا نبوی
 
دانشجویان دانشگاه الزهرا در اعتراض به اجرایی شدن حکم هستی امیری وضیا نبوی که به‌دلیل حضور در تجمع اعتراضی به مسمومیتهای سریالی مدارس کشور به یکسال حبس تعزیری محکوم شده‌اند اقدام به نصب عکس و پوسترهایی در محیط دانشگاه کردند.
منبع:کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور
*ادامه اعتراضات کشاورزان أصفهان نسبت به عدم اختصاص حقآبه با تجمع شبانه روزی
کشاورزان أصفهان درادامه اعتراضات دامنه دارشان  نسبت به عدم اختصاص حقآبه یکشنبه شب(19 فروردین)را با تجمع در کنار زاینده رود به سحر رساندند.
*ادامه اعتراضات سهامداران گروه صنعتی سدید نسبت به بلاتکلیفی با تجمع  درتهران
تصاویر منتشره در شبکه های اجتماعی از ادامه اعتراضات سهامداران گروه صنعتی سدید نسبت به بلاتکلیفی با تجمع روز سه شنبه 21 فروردین درتهران خبرمی دهند.
 
 
*فراخوان اتحادیه تشکل‌‌های کامیونداران و رانندگان سراسر ایران به اعتصاب سراسری
کامیونداران و رانندگان شریف و زحمتکش
همه در جریان شدت گرفتن مشکلات و قیمت‌های سرسام‌آور لوازم یدکی و لاستیک و... هستیم.
از طرفی با وجود اعلام قبلی اتحادیه در زمینه رسمیت دادن به بالابردن کرایه، هیچ علامتی از همکاری و همراهی دولت‌مردان دیده نشده است.
آنها با بی‌تفاوتی خواسته به حق ما را به سخره می‌گیرند و کمترین پاسخی را به ما نداده‌اند.
این در حالی است که با توجه به افزایش روزافزون نرخ دلار و از مهار خارج شدن آن، به شکل بی‌سابقه‌ای مشکلات ما را افزایش داده و معیشت خانواده‌های ما را در تنگنا گذاشته و سرمایه‌های ما برای ادامه کار و زندگی‌مان را از کارآیی انداخته است. در این وضعیت روشن است که ما دیگر توان کار نداشته و زمین‌گیر شده‌ایم.
با توجه به نظر سنجی مربوط به بالابردن کرایه حمل‌و‌نقل که آن را در کانال اتحادیه منتشر کردیم و اینکه در صورت عدم افزایش کرایه توسط دولت ، 93 درصد از همکاران نظرشان بر اعتصاب بود ، براین اساس از اول اردیبهشت 1403اعلام اعتصاب سراسری می‌کنیم و همه همکاران را به شرکت فعال دراین اعتصاب فرامی‌خوانیم. 
واضح است که مسئولیت  توقف حمل ونقل جاده‌ای به عهده دست اندرکاران دولت می باشد
اتحادیه تشکل‌های کامیونداران و رانندگان سراسر ایران
۲۱فروردین ۱۴۰۳
*محرومیت از تحصیل برای سردبیر یک نشریه‌ دانشجویی
با تأیید کمیته‌ تجدیدنظر انضباطی دانشگاه تهران، زهرا جعفری، دانشجوی کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی رفاه اجتماعی و سردبیر نشریه‌ دانشجویی ژینا، به محرومیت از تحصیل به مدت دو نیمسال با احتساب سنوات محکوم شد.
تهدید، تطمیع، توهین، فحاشی، هتک حرمت، تهمت، افترا و نشر اکاذیب_ توهین به شعائر و مقدسات اسلامی و ملی، ادیان رسمی کشور یا ارتکاب اعمالی بر ضد نظام جمهوری اسلامی، از جمله اتهامات انتسابی به این دانشجو است.
اجرای این حکم از نیم‌سال اول ۱۴۰۲_۱۴۰۳ شروع و تا پایان نیم‌سال دوم ادامه دارد و او هم‌اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت خود است.
لازم به ذکر است، این رآی در زمانی که زهرا جعفری در مراحل پایانی دفاع از پایان‌نامه‌ خود بوده و تنها به دلیل برعهده داشتن مسئولیت سردبیری نشریه دانشجویی مجوزدار، صادر شده است.
برگرفته از کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور
*پرونده سازی هیئت تخلفات اداری علیه روح الله مردانی
هیئت تخلفات اداری آموزش و پرورش استان البرز با پرونده سازی و اتهاماتی که ناشی از تفتیش عقیده و عدول این نهاد اداری از وظایف حوزه قانونی خود است، علیه معلم و فعال صنفی روح الله مردانی تشکیل پرونده داد و او ۱۰ روز برای ارائه لایحه ی دفاعیه مهلت دارد.
در این پرونده که با استناد به گزارش مدیرکل آ.پ تنظیم شده، علاوه بر شرکت در تحصن، اعتصاب و تظاهرات غیرقانونی یا تحریک به برپایی تجمعات غیرقانونی، مواردی همچون "انتشار فیلم و تصاویر مبتذل و سیاسی" و مطالب صفحه شخصی او در اینستاگرام به عنوان اتهام آمده؛ اما معلوم نیست چرا مدیرکل یک اداره به جای رسیدگی به امور اداری خود، شبکه های اجتماعی معلمان را تفتیش و گزارش می کند؟!
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکومیت پرونده سازی علیه فعالین صنفی در هیات تخلفات اداری بار دیگر تاکید می کند اینگونه پرونده سازیها مانع دادخواهی جامعه معلمان نخواهد بود. این شورا از تمام ظرفیت خود برای رسیدن به مطالبات قانونی و لغو احکام قضایی و اداری علیه فعالین استفاده خواهد کرد.
*رعایت حجاب در دفاتر اسناد رسمی و واحدهای ثبتی شرط ارائه خدمات است 
اداره کل ثبت استان اردبیل طی نامه نحوه لباس‌پوشیدن، شرایط مو و صورت کارکنان و لزوم داشتن پوشش اسلامی در تصاویر پروفایل را تعیین کرده است.
در این نامه همچنین تاکید شده است که در ورودی واحدهای ثبتی و دفاتراسناد رسمی، بنر حجاب نصب شود.
نصب بنر در ورودی دفاتر اسناد رسمی به این معنی است رعایت حجاب مطابق بخشنامه شرط ارائه خدمت است.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*پابند الکترونیکی: درآمدزایی سازمان امور زندان‌ها از جیب زندانیان
 استفاده از پابند الکترونیکی برای زندانی، ماهانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار و سالانه، ۱۸ میلیون تومان هزینه دارد
در قانون بودجه سال گذشته، درآمد سازمان زندان‌ها از فروش پابند الکترونیکی ۳۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده، که این تنها بخشی از درآمدها و منابع اختصاصی پیش‌بینی‌شده برای سازمان زندان‌ها در سال ۱۴۰۲ است. 
براساس تعرفه مصوب در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ سازمان زندان‌‌ها، به ازای هر روز استفاده از پابند الکترونیکی مبلغ ۵۰ هزار تومان از زندانیان دریافت می‌‌شود. به عبارتی استفاده از پابند برای هر زندانی تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در ماه و تا ۱۸ میلیون تومان در سال هزینه دارد.
در عین حال طبق آخرین مقام‌های قضایی، تا اوایل فروردین ۱۴۰۲، دست‌کم ۹ هزار زندانی تحت پوشش پابندهای الکترونیکی قرار گرفته‌اند. اگر همین رقم را ملاک قرار دهیم، میزان درآمد حاصل از اجاره پابند، بالغ بر ۱۶۰ میلیارد تومان خواهد بود که ۵ برابر رقم پیش‌بینی شده در قانون بودجه است. 
اما این تنها منبع پیش‌بینی شده برای سازمان زندان‌ها در بودجه نیست. در قانون بودجه ۱۴۰۲، بیش از ۴۸۰ میلیارد تومان دیگر در چهار ردیف مجزا به عنوان درآمد و منابع اختصاصی سازمان زندان‌ها پیش‌بینی شده است: 
   ۴۰۰ میلیارد تومان از فروش زندان‌های قدیمی
  ۲۰ میلیارد تومان بازپرداخت اقساط وام‌ به زندانیان
  ۱۶ میلیارد تومان از سرمایه‌گذاری برای اشتغال زندانیان
  ۱۶ میلیارد تومان از فروش محصولاتی تولیدی توسط زندانیان.
پس از قیام ژینا، استفاده از پابند الکترونیکی برای زندانیان بی‌شماری اعم از سیاسی و جرائم عمومی با رشدی فزاینده، اجرایی شد. اگر چه این پابند برای زندانیانی نظیر زندانیان مالی (جهت استفاده از فضای بیرون زندان برای بازپرداخت بدهی‌های مالی، آن هم در صورت نجومی نبودن رقم وارده) کارساز بوده است، اما در اکثریت موارد، تنها به سودآوری سازمان امور زندان‌ها منجر شده است. فرد زندانی در این شرایط، متحمل هزینه‌هایی میلیونی است تا روزشمار حبس خود را به جیب خود بپردازد. وضعیتی که «زندان» با سلب مسئولیت ساختاری سازمان امور زندان‌ها، «برون سپاری» می‌شود و فرد به نام آزادی خارج از زندان، متحمل حبسی پر هزینه در فضایی با محدودیت‌های جغرافیایی دیگر می‌شود.
برگرفته از کانال بیدارزنی
*جان باختن یک کارگر پتروشیمی شازند
روز دوشنبه 20 فروردین، یکی از مهندسان پتروشیمی شازند بنام رضا میرزایی حین کار در یکی از بخش‌های عملیاتی جان باخت.
*جان باختن یک کارگر مقنی جوان در حادثه ریزش چاه فردیس
روز سه شنبه 21 فروردین، یک کارگر مقنی 22 ساله تبعه أفغانستان به نام نظیر احمدخان محمدی حین کار حفر چاه در یک ساختمان نیمه کار در فردیس برافر ریزش چاه زیر تلی از آوار گرفتار شد و جان خودرا ازدست داد.
*جان باختن یک کارگرجوان در مرز باشماق براثر تصادف
روز سه شنبه 21 فروردین،یک کارگر جوان بنام هادی چوپانی اهل روستای سێڤ شهرستان مریوان
بر اثر زیر گرفته شدن توسط تریلی در مرز باشماق جان باخت.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخباروگزارش های کارگری 22 فروردین ماه 1403
- حمایت از معلمان فعال صنفی گیلان
- اعتصاب رانندگان اسنپ و تپسی دراعتراض به نرخ  پایین کرایه‌ها و عدم تناسبش با هزینه‌ها  ادامه دارد
- حضور فعالان محیط زیستی از زندان آزاد شده برسر آرامگاه کاووس سید امامی
- پرویز بابایی به خاک سپرده شد اما یادش زنده و راهش پر رهرو‌ خواهد ماند
- فهیمه سلطانی فعال دانشجویی پس از یورش نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شد 
- جلوگیری مجدد از اعزام کارگر زندانی داود رضوی به بیمارستان توسط مسئولین زندان اوین.
- جان باختن یک آتش نشان در قزوین درحین کار
- جان باختن یکی از کارگران اداره راه رضوانشهر حین کاربراثر تصادف
*******
*حمایت از معلمان فعال صنفی گیلان
بی‌حرمتی به ساحت خوبان قشنگ نیست
باور کنید پاسخ آیینه سنگ نیست
بی‌تردید تجمعات مسالمت‌آمیز معلمان که طی دو دهه‌ی گذشته و مطابق اصل ۲۷ قانون اساسی به مدنی‌ترین شکل ممکن برگزار گردیده است را می‌توان مصداق بارز استفاده از روش‌های قانونی برای طرح و پیگیری حقوق قانونی و مدنی قلمداد کرد اما شوربختانه همواره و در همه‌ی دولت‌ها این اعتراضات مسالمت‌آمیز و قانونی با خشونت و سرکوب از طرف مسئولان مواجه بوده است.
در همین راستا، به تازگی احکام زندان ۱۰ تن از خوشنام‌ترین معلمان گیلان به نام‌های :
آقایان:
محمود صدیقی‌پور 
انوش عادلی 
عزیز قاسم‌زاده 
علی نهالی 
محمدجواد حجت‌سعیدی 
جهانبخش لاجوردی 
غلامرضا اکبرزاده‌باغبان 
تیمور باقری‌کودکانی 
طهماسب سهرابی
و
یدالله بهارستانی
که هر یک به ۲ سال و یک روز حبس بعلاوه‌ی مجازات‌های تکمیلی محکوم شده‌اند که توسط دادگاه بدوی صادر گردیده و بیم آن می‌رود که در دادگاه تجدیدنظر نیز شاهد گشایشی در پرونده‌ی این عزیزان نباشیم.

از آنجا که در نیت و عمل دلسوزانه ی این عزیزان هیچگونه تردیدی نیست. اینجانبان به عنوان امضا کنندگان متن حاضر با تاکید بر قانونی بودن مطالبه‌گری صنفی خواهان لغو احکام ناعادلانه‌ای هستیم که بر این معلمان شریف تحمیل
 شده است. 
چند نکته:
۱- شروع جمع‌آوری امضا ۱۴۰۳/۱/۲۱
۲- پایان جمع‌آوری امضا   ۱۴۰۳/۲/۱
۳- امضا برای همه‌ی اقشار آزاد است.
در پایان اسامی امضا کنندگان به ترتیب حروف الفبا منتشر خواهد شد.
دوستان در صورت تمایل اسمشون رو اضافه کنند.
https://docs.google.com/forms/d/1iQburud1YSi7LgSDJt4bfSvK1FDGO22gtTkdvtqr2wk/viewform?edit_requested=tru
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*اعتصاب رانندگان اسنپ و تپسی دراعتراض به نرخ  پایین کرایه‌ها و عدم تناسبش با هزینه‌ها  ادامه دارد
روزهای دوشنبه،سه شنبه و چهارشنبه 20 ، 21 و 22  فروردین، اعتصاب رانندگان اسنپ و تپسی دراعتراض به نرخ  پایین کرایه‌ها و عدم تناسبش با هزینه‌ها  ادامه پیدا کرد.
برپایه گزارش های رسانه ای شده، سبحان ایرانی الاصل نوشته است: برادران همکار گرامی این که اعتصاب کنیم برای این همه بی احترامی ب شغلی که خود شرکت اسنپ و تپسی و تاکسی اینترنتی برای کسب کار خود راه انداختن ،و مدیرت درستی ندارن و بیشتر ب فکر منافع خود هستند تا رانندهای که زحمت میکشند شبانه روز تو سرما گرما ولی با این کرایه های خیلی پایین و هزینه های بالا برای شاغلین تواین شغل بجز آزار اذیت و اعصاب خرابی از سوی مدیرت چیزی ب همراه نداشته الان شجاعانه شرافت مندانه از حق حقوق خود هیچ راهی بجز تعطیل کردن تا اوضاع کرایه ومدیریت درست نشه کاری دیگه ای نمیشه کرد،پس همه باهم یه صدا پیش بریم.
سعید می گوید: سلام به همکاران زحمتکش اسنپ انشاءالله این اعتصاب ها جواب بده یه فکری به حال ما راننده ها کنن با این گرونی و تورم امروز رفتم لنت جلو عوض کردم ۵۰۰ امروز ۳۰۰ کار کردم/مشهد
کاربر دیگر می نویسد: فقط اتحاد و همبستگی ما راننده ها میتونه جلوی این ظلم آشکار رو بگیره خواهشا با اعتصاب و کار نکردن جلوی این ظلم بایستید.
حسین می نویسد: سلام دوستان منم چند ماهه دیگه کار نکردم. فقط با اتحاد و همبستگی میشه حقوقمون رو بگیریم همین. کار نکنید کار نکنید کار نکنید همین. بخدا قسم خودم چهار پنج ماهه اسنپ تپسی کار نمیکنم هنوزم از بی پولی گرسنگی نمردم خطی و آزاد دارم مسافر کشی میکنم بازم میگم کار نکنید کار نکنید کار نکنید فقط یک هفته نیمی از ما راننده ها کار نکنند همه چی درست میشه.
کاربر دیگری نوشته است: سلام دوستان بخدا قسم ۴,۵ماهه کار نکردم از گرسنگی نمردم مستاجر هستم و زن و بچه دار ولی دیگه مفت بری نمیکنم دارم خطی مسافر جا بجا میکنم. تا زمانی ک حداقل نصفمون دست از کار نکشیم چیزی درست نمیشه. آمار جدید تپسی برا یماه رو بهتون بگم بیشتر از صد میلیارد تومان درآمد یک‌ماهه تپسی یعنی سالانه بالای هزار میلیارد تومان حالا اسنپ بماند که صد برابر تپسی مسافر داره. حمالیش ،ترافیکش ،جریمش ،بنزین ازادش،لوازم یدکی،اجرت مکانیک،جریمه مسافر،خرابی ماشین،گرمای تابستون ،سرمای زمستون ،نبود مسافر ،کرایه های مزخرف برای ما راننده ها سود توپ برا اونا. فقط باید با همدیگه کار نکنیم مفت بری نکنیم تا درست شه. نمیشه عکس اینجا فرستاد وگرنه با مدرک بهتون ثابت میکردم نزدیک ۴,۵ماهه اسنپ تپسی مسافر سوار نکردم.
*حضور فعالان محیط زیستی از زندان آزاد شده برسر آرامگاه کاووس سید امامی
امروز، ۲۲ فروردین، امیرحسین خالقی، فعال محیط زیست، با انتشار استوری در صفحه اینستاگرام خود، خبر از حضور فعالان محیط زیستی که به تازگی از زندان آزاد شده‌اند، بر سر آرامگاه کاووس سید امامی،‌ مدیر مؤسسه حیات‌وحش میراث پارسیان، در گورستان روستای امامه داد.
 آقای خالقی در این استوری نوشت: «و درنهایت فقط یاد تو گروه ما را کامل کرد.»
این فعالان محیط زیست به همراه شمار دیگری از کنشگران این حوزه از جمله کاووس سیدامامی، مراد طاهباز و عبدالرضا کوهپایه از جمله همکاران مؤسسه «حیات وحش پارسیان» بودند که در زمستان سال ۱۳۹۶ بازداشت شدند.
 دو هفته پس از بازداشت، در ۱۹بهمن۱۳۹۶ کاووس سید امامی، فعال محیط زیست و استاد دانشگاه در زندان اوین درگذشت. مقامات زندان و قوه قضائیه جمهوری اسلامی دلیل مرگ او را «خودکشی» اعلام کرده‌اند ولی فرزندان و نهادهای حقوق بشری این ادعای قوه قضائیه را رد کردند.
منبع:کانال شورای بازنشستگان ایران
*پرویز بابایی به خاک سپرده شد اما یادش زنده و راهش پر رهرو‌ خواهد ماند
زنده یاد پرویز بابایی فعال کارگری و سندیکایی، نویسنده و مترجم که دهها سال زندگی خودش را وقف جنبش کارگری کرده بود دو روز پیش، در تاریخ ۲۰ فروردین، به خاک سپرده شد.  
پرویز بابایی که در اوان جوانی با جنبش کارگری و ضدسرمایه داری بعنوان‌کارگر چاپخانه آشنا شد، همواره به استقلال جنبش کارگری باورمند ماند و‌ معتقد بود که ما کارگران‌تنها با تکیه به نیروی خود قادر خواهیم شد به حقوق پایمال شده امان دست یابیم.
یادش گرامی!
چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و‌ تشکیلات
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۲۲ فروردین ۱۴۰۳
*فهیمه سلطانی فعال دانشجویی پس از یورش نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شد 
فهیمه سلطانی دانشجوی حقوق دانشگاه اصفهان ورودی سال ۱۴۰۰، در تاریخ ۱۸فروردین ۱۴۰۳ با هجوم نیروهای امنیتی به منزل بازداشت شد.
نیروهای امنیتی با معرفی خود به عنوان مامور پست زنگ خانه را زده و پس از بازدداشت، تلفن همراه و لپتاپ او را ضبط کردند. 
پس از گذشت چهار روز از بازدداشت از نهاد بازدداشت کننده و محل نگهداری او اطلاعی در دسترس نیست. 
فهیمه سلطانی در خلال قیام ژینا در درتاریخ ۲۲آبان ۱۴۰۱ در خیابان ۴باغ عباسی توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و به مدت ۳ماه در زندان دولت آباد اصفهان با قرار بازداشت موقت زندانی بود که در تاریخ ۱بهمن ۱۴۰۱ با عفو از زندان آزاد شد.
پیشتر فعالیت دانشجویی فهمیه در دانشگاه و پرونده‌سازی امنیتی حراست، منجر به محرومیت او از تحصیل به مدت دو ترم شده بود.
برگرفته از کانال بیدار زنی
*جلوگیری مجدد از اعزام کارگر زندانی داود رضوی به بیمارستان توسط مسئولین زندان اوین.
 دیروز ۲۱ فروردین ۴۰۳ مسئولان زندان اوین بار دیگر از اعزام داود رضوی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد که شدیدا از بیماری گوارش رنج میبرد به دلیل نپوشیدن لباس زندان خوداری کردند. 
مشکلات گوارشی داود رضوی آنقدر جدی هستند که حتی سال گذشته دو روز در بیمارستان طالقانی بستری بوده و طبق نظر پزشکان مورد تایید زندان نیاز فوری به درمان مداوم دارد .متاسفانه یکم اسفند سال گذشته نیز برای ادامه درمان چشم هایش به بیمارستان فارابی اعزام بود که بدلیل عدم پوشیدن لباس زندان از انتقال  این کارگر زندانی به بیمارستان ممانعت بعمل آمد.
جلوگیری از اعزام زندانی به بیمارستان در حالی از سوی مسئولان زندان صورت میگیرد که شرایط اعزام باید از چند مرحله زمان بر، از جمله نظر پزشکان متخصص و اجازه رئیس بهداری زندان و کسب مجوز قضایی، عبور کند، که متاسفانه بعد از طی این مراحل مسئولان انتظامی زندان بدون در نظر گرفتن شرایط وخیم زندانی از اعزام به بیمارستان جلوگیری بعمل میاورند.
داود رضوی فعال سندیکایی بیش از ۵۷۰روز است که درزندان است. علاوه بر شرایط سنی ایشان، رضوی دارای بیماری گوارشی بوده و از ناحیه چشم و زانو هم رنج میبرد اما در حال حاضر درمان این کارگر زندانی متوقف شده است. با توجه به شرایط جسمانی وخیم داود رضوی، عدم ادامه درمان  میتواند خطرات جدی جسمانی برای ایشان داشته باشد. 
همچنین موارد ذکر شده بالا شامل دو عضو دیگر سندیکای کارگران شرکت واحد رضا شهابی که از ناحیه گردن متحمل درد شدید می باشد و طبق نظریه پزشک متخصص نیاز فوری به جراحی دارد و حسن سعیدی که از عفونت لثه و دندان ها رنج می کشد می باشد. 
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه این عمل غیرقانونی، بی شرمانه و غیرانسانی مسئولان زندان را به شدت محکوم می‌نماید و از قوه قضائیه و مسئولان زندان می‌خواهد هر چه سریعتر با اعزام داود رضوی به بیمارستان موافقت کنند. سندیکا همچنین خواهان آزادی بی قید و شرط اعضای زندانی خود داود رضوی، رضا شهابی، حسن سعیدی و سایر فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی و ‌مدنی میباشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۲۲ فروردین ۱۴۰۳
*جان باختن یک آتش نشان در قزوین درحین کار
روز چهارشنبه 22 فروردین،یک آتش مشان بنام محمد جواد چگینی حین کارمهار آتش سوزی در یک انبار مواد دخانیات قزوین جان باخت.
*جان باختن یکی از کارگران اداره راه رضوانشهر حین کاربراثر تصادف
یکی از کارگران اداره راه رضوانشهردراستان گیلن حین کار تعمیر تیر‌های نوری وسط اتوبان براثر برخوردیک خودروبا وی جان خود را از دست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخباروگزارش های کارگری 23 فروردین ماه 1403
- تداوم اعتصاب غذای زندانیان در یازدهمین هفته از سه ‌شنبه‌‌های نه به اعدام
- دومین روز اعتصاب وتجمع  کارگران شرکت زغال سنگ نگین طبس(معادن پروده )دراعتراض به سطح نازل حقوق
- اعلام حمایت اقشار مختلف از پتیشن امضا حمایت از معلمان گیلان 
- فراخوان اولین تجمع  صنفی بازنشستگان در سال ۱۴۰۳ 
- مروری بر وضعیت ریحانه انصاری‌نژاد فعال کارگری محبوس در زندان اوین
- جان باختن یک کارگر راهداری گیلان بر اثر تصادف
- جان باختن کارگر جوان یک سنگبری نی ریز براثر برق گرفتگی
*******
*تداوم اعتصاب غذای زندانیان در یازدهمین هفته از سه ‌شنبه‌‌های نه به اعدام
 آمار اعدام در سال گذشته، رکورد ۸ سال اخیر را رقم زد. جمهوری اسلامی بی‌توجه به این نقض حقوق بشر و محکومیت‌های بین‌المللی، همچنان احکام اعدام را صادر و اجرا می‌کند. 
با پایان یافتن  ماه رمضان و احکام جدید اعدام، بیم آن می‌رود که آمار اعدام‌ها را که در دو ماه اخیر کاهش پیدا کرده بود مجددا افزایش دهد.
زندانیان اعتصابی "سه‌شنبه‌های نه به اعدام" این هفته را در اعتراض به احکام اعدام و محکوم کردن آن در روز سه‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ در در زندان‌های قزلحصار، اوین، خرم‌آباد، خوی، نقده، مشهد، سقز و... دست به اعتصاب زدند و از زندانیان در زندان‌های کشور خواستند به این اعتصاب بپیوندند. آن‌ها هم‌چنین خواهان توجه نهادهای حقوق بشری را به خطر اعدام زندانیان شدند.
#اعدام_قتل_عمد_دولتی_است
 #نه_به_اعدام
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*دومین روز اعتصاب وتجمع  کارگران شرکت زغال سنگ نگین طبس(معادن پروده )دراعتراض به سطح نازل حقوق
فیلم کوتاه منتشره در شبکه های اجتماعی از اعتصاب روزهای چهارشنبه 22 و23 فروردین کارگران شرکت زغال سنگ نگین طبس(معادن پروده ) دراعتراض به سطح نازل حقوق وتجمعشان در این معدن تولید کننده ذغال سنگ خام کک شو واقع درکیلومتر 80 جنوب شرقی شهرستان طبس خبر می دهد.
*اعلام حمایت اقشار مختلف از پتیشن امضا حمایت از معلمان گیلان 
«قدرت ما در اتحاد ماست»
در روز دوم جمع‌آوری امضا در همراهی با معلمان، تا این لحظه بیش از ۱۳۰۰ نفر اسم خود را در پتیشن حمایت از معلمان گیلانی ثبت کرده‌اند و صدها نفر دستی اسامی را برای ثبت ارسال کرده‌اند.
صدها نفر از 
وکلا  
روزنامه‌نگاران
جامعه‌شناسان
نویسندگان
پژوهشگران دینی
کارکنان سایر ادارات
فعالین حقوق زنان
فعالین حقوق بشر 
فعالین کارگری
فعالین دانشجویی 
اهالی سینما 
روان‌درمانگران 
و مشاغل آزاد از معلمان گیلانی حمایت کرده‌اند. 
لازم به ذکر است در بین اسامی امضاشدگان خانواده‌های دادخواه، زندانیان سیاسی سابق و زندانیان سیاسی که هم اکنون در حال سپری کردن دوران حبس خود هستند نیز  و شخصیت‌های نامی و شناخته شده از خارج کشور ثبت شده است.
برای امضا پتیشن  روی لینک زیر کلیک کنید 
https://docs.google.com/forms/d/1iQburud1YSi7LgSDJt4bfSvK1FDGO22gtTkdvtqr2wk/viewform?edit_requested=tru
#ما_همه_با_هم_هستیم
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*فراخوان اولین تجمع  صنفی بازنشستگان در سال ۱۴۰۳ 
انجمن صنفی بازنشستگان نیمه دوم  ۱۴۰۰ طی فراخوانی اعلام تجمع اعتراضی برای احقاق حقوق بازنشستگان داده‌اند.
تاریخ تجمع ۲۶ و ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ 
ساعت ۹ صبح
محل تجمع:
تهران،میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، سازمان برنامه بودجه 
منتظر حضور شما همکاران گرامی هستیم 
«اتحاد‌ رمز موفقیت ماست »
#همه_می‌آییم
برای تحقق مطالبات :
#حق_تجمع
#حق_تشکل
#مطالبات_فرهنگیان
#اعتراضات_سراسری_معلمان
#همسان‌سازی‌بازنشستگان_مبتنی‌_بر_قانون_مدیریت_خدمات_کشوری
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*مروری بر وضعیت ریحانه انصاری‌نژاد فعال کارگری محبوس در زندان اوین
ریحانه انصاری نژاد، فعال سندیکایی و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری است که در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ در منزل خود توسط مامورین وزارت اطلاعات بازداشت و به بند ۲۰۹ منتقل شد.
در اردیبهشت این سال، وی و تعدادی دیگر از فعالین صنفی و کارگری از جمله رضا شهابی، حسن سعیدی، محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی، رسول بداقی، آنیشا اسدالهی و کیوان مهتدی به همراه دو شهروند و فعال کارگری فرانسه که به ایران آمده بودند، بازداشت و همگی به احکامی از ۳ تا ۶ سال زندان محکوم شدند. 
علی‌رغم وضعیت وخیم سلامتی و نیاز مبرم این فعال کارگری بازنشسته  که به‌خاطر سال‌ها کار سخت در محیط غیر ایمن کارخانه‌ها، دچار دردهای مفاصلی و بیماری آرتریت روماتوئید شده است، نزدیک به سه ماه در بندهای ۲۰۹ زندان اوین از جمله در بند انفرادی، تحت فشار برای اخذ اعتراف اجباری قرار گرفت. 
او پانزدهم مرداد ۱۴۰۱ با قرار وثیقه معادل یک و نیم میلیارد تومان از زندان اوین آزاد شد. 
۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ این فعال کارگری همراه با چند تن دیگر از فعالین صنفی و کارگری که برای دیدار با خدیجه پاک ضمیر، همسر محمد حبیبی، به منزل وی رفته بودند توسط ماموران وزارت اطلاعات، مجددا دستگیر و پس از ۱۰ روز در تاریخ  ۱۸ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ با قید وثیقه از زندان آزاد و پس از چند ماه از اتهام وارده تبرئه شد. 
دادگاه پرونده نخست ریحانه انصاری‌نژاد روز دوشنبه ۲۶ تیرماه ۱۴۰۲ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار گردید.  
وی از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین او با دیگر مجازات تکمیلی شامل منع عضویت در احزاب، گروه‌ ها، دستجات سیاسی و فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌‌ها و مطبوعات و ممنوعیت خروج از کشور به مدت دو سال  نیز محکوم شد.
با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی چهار سال حبس برای وی قابل اجرا خواهد بود. 
ریحانه انصاری‌نژاد، دوشنبه پانزدهم آبان ۱۴۰۲، جهت اجرای حکم، راهی زندان اوین شد و از آن زمان تاکنون در بند زنان زندان اوین  است.
برگرفته از کانال بیدارزنی
*جان باختن یک کارگر راهداری گیلان بر اثر تصادف
یک کارگر40 ساله  پیمانی اداره راهداری گیلان بنام  شهرام قربانی اهل شهر خمام دراستان گیلان حین کار پرچمداری در عملیات تعمیر و نگهداری تیرهای وسط محور در مسیر پونل به اردجان رضوانشهربراثر برخورد یک خودرو با وی جان باخت.
*جان باختن کارگر جوان یک سنگبری نی ریز براثر برق گرفتگی
روز سه شنبه 21 فروردین،یک کارگر 26 ساله تبعه افغانستان حین کار یکی از سنگبری های شهرک سنگ نی‌ریز بر اثر برق‌ گرفتگی با برق سه ‌فازجان خود را از دست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید