آزادیخواهی و دادخواهی؛ برلین در تب و تاب رالی بزرگ همبستگی

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

پایتخت آلمان شنبه ۳۰ مهر میزبان هزاران هزار ایرانی مفیم اروپا در ابراز همبستگی با خیزش ضد حکومتی مردم داخل کشور خواهد بود. هم‌زمان و به فراخوان تشکل‌های مختلف، قرار است تجمعاتی در شهرهای ایران برپا شود. برلین خود را آماده حضور ده‌ها هزار تن از ایرانیانی می‌کند که برای شرکت در یک راهپیمایی عظیم، خود را از دور و نزدیک به این شهر رسانده‌اند. این رالی ساعت ۱۵ بعد از ظهر در مرکز این کلان‌شهر برگزار می‌شود. پلیس آلمان برآورد کرده که ۵۰هزار نفر در راهپیمایی شرکت کنند اما پیش بینی می‌شود تعداد حاضران به دو برابر این رقم برسد.

به دلیل برپایی تظاهرات دیگری از سوی اتحادیه‌های کارگری آلمان در اعتراض به افزایش قیمت انرژی و کالاهای روزمره، انتظار می‌رود ترافیک سنگینی در انتظار برلین باشد و احتمالا بسیاری مسیرهای تردد خودرو مسدود شوند.
رالی برلین به ابتکار و پیشنهاد انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز ۷۵۲ و همراهی و همیاری چند تشکل دیگر برپا می‌شود؛ یک راهپیمایی در پیوند آزادیخواهی و دادخواهی.
شور و همدلی کم سابقه‌ای بین ایرانیان مقیم برلین و شهروندان ساکن در سایر شهرهای آلمان و اروپا حول این رالی ایجاد شده که از همراه بردن مسافران، در اختیار گذاشتن اتاق‌‌‌‌‌‌خانه‌ها تا راهنمایی برای صرفه‌جویی در مخارج و حمل و نقل را در بر می‌گیرد. کنشگران غیر ایرانی نیز در تدارک حضور در این راهپیمایی هستند.
علیرضا قندچی که همسر و دو فرزندش را در سرنگونی هواپیمای اوکراینی از دست داده، در توییتی نوشته که برلین شاهد ایرانی‌هایی خواهد بود که تنها یک هدف دارند: آزادی و دادخواهی.
علاوه بر کلاب هاوس ایرانیان برای عدالت و حقوق بشر، شبکه WDRforyou نیز رالی بزرگ برلین را پوشش زنده خواهد داد. رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور هم گفته‌اند که این رالی را مستقیما پخش می‌کنند.
جواد سلیمانی که همسرش الناز نبی را در فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی از دست داده در توییتی تاکید کرده که پیام تجمع برلین، همصدایی است و باید از شعارهای تفرقه‌آمیز پرهیز کرد.
رالی برلین با دقت برنامه‌ریزی و سازماندهی شده در این حد که جزییات جغرافیایی و محدوده تجمع در دسترس شرکت‌کنندگان قرار گرفته و اتوبوس‌های حامل برچسب نارنجی با هشتگ مهسا امینی را روی شیشه جلوی خود خواهند چسباند.
انتخاب شهر برلین که فروریختن دیوارها را تداعی می‌کند، انتخابی هوشمندانه و ظریف برای این راهپیمایی تلقی شده است. راهمپیایی بزرگ از ستون‌ پیروزی یا میدان ستاره‌ بزرگ در مرکز شهر شروع می‌شود
ائتلاف‌های سیاسی خارج از کشور، احزاب و تشکل‌های سیاسی اپوزیسیون جملگی برای شرکت در این رالی و ابراز همبستگی با جنبش اعتراضی اعلام آمادگی کرده‌اند.
بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی ابراز امیدواری کرده‌اند که روزی چنین تجمعی در میدان آزادی تهران برگزار شود.
هم‌زمان تشکل‌های کارگری، دانشجویی، فرهنگی و شوراهای انقلابی سه شهر سنندج، سقز، مریوان، جوانان محلات تبریز، جوانان محلات تهران و ... برای روز شنبه ۳۰ مهر فراخوان تجمعات اعتراضی متمرکز داده‌اند.
از جمله، کارگران گروه ملی فولاد اهواز مردم را به اجتماع در برابر استانداری دعوت کرده‌اند و کانال مستقل کارگران نیشکر هفت تپه در استقبال از این فراخوان نوشته است: «مردم اهواز! لطفا فردا در تجمع کارگران حضور داشته باشید، کارگران را صدا می زدید؟ حالا ما شما را صدا می زنیم!»

 دویچه وله