خبر تکمیلی از کارگران گروه ملی فولاد ایران در اهواز ، نفت و چند خبر دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 حزب کمونیست کارگری ایران: بر اساس گزارشات منتشر شده از سوی منابع کارگران گروه ملی فولاد اهواز، بدنبال مذاکرات صورت گرفته و زیر فشار اعتراضات قدرتمند کارگران در هشتمین روز از اعتصاب آنان مدیریت عقب نشسته و کارگران توانستند به بخش هایی از مطالبات خود دست یابند. این موفقیت را که نتیجه هوشیاری آنها در برابر تفرقه افکنی و اتحاد مبارزاتی این کارگران است تبریک میگوییم.

از جمله ۳۸ کارگر تعلیقی این کارخانه به کار بازگشته و از کارتهای آنان رفع انسداد گردید بعلاوه حدود نیمی از طرح طبقه بنندی مشاغل برای تمام کارگران به ارزش ده میلیون تومان ماهانه بصورت علی الحساب به هر کارگر تا اجرای کامل آن پرداخت میگردد.  و قرار است این مبلغ کارگران شرکت شفق را نیز شامل شود. 
در این رابطه صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد در بیانیه خود مینویسد:‌" رسیدن به این دستاوردهای بزرگ و تحقق بخش قابل توجهی از حق و حقوقمان را مدیون همبستگی مثال‌زدنی و اعتصاب یکپارچه کارگران شریف و زحمتکش گروه ملی فولاد اهواز می‌دانیم.  با وجود آنکه امروز و پس از جلسه با مقامات درهای ورودی شرکت موقتا و برای تشکیل مجمع عمومی درباره ادامه اعتصاب باز شد، اما همچنان خطوط تولید راه‌اندازی نشده و اکنون کارگران مجددا شرکت را ترک کرده و به پشت درهای کارخانه بازگشتند. دلیل این تصمیم، شکایت مدیرعامل از شمار زیادی از همکاران است و تا بازپس گیری این شکایت، ما همچنان به اعتصاب خود ادامه خواهیم داد". 
بعلاوه کارگران فولاد اهواز بر مطالباتی چون تبدیل وضعیت کارگران شفق از پیمانی به قراردادی، بازگشت به کار همکار اخراجی ما کریم سیاحی و خلع مالکیت بانک‌ملی بر شرکت و مشارکت کارگری در مدیریت آن تاکید دارند. به گفته کارگران با توجه به اینکه بخشی از مطالبات آنان همچنان معوق مانده و مقدار توافق شده نیز به صورت علی‌الحساب می‌باشد، آنها  همچنان بر پیگیری مطالبات اعتراضی خود پافشاری می‌کنند.
از سوی دیگر کارگران شرکت شفق راهیان اکسن نیز طی نامه ای خطاب به همکاران خود در گروه ملی مطالباتشان را یاد آور شده  خواستار  حمایت و پشتیبانی آنها شده اند. در بخشی از این نامه چنین آمده است: "همانطور که مستحضر هستید، یکی از خواسته‌های بزرگ ما کارگران، قراردادی شدن در شرایط کاری برابر با شماست. این خواسته، نه تنها به خاطر بهبود شرایط کاری ما، بلکه به منظور برقراری عدالت و برابری در محیط کار می‌باشد. با خبر شده‌ایم که برای شما همکاران گرامی، مبالغی حدود ۱۰ میلیون تومان بابت طبقه‌بندی و مزایای دیگر در نظر گرفته شده است. بی شک، این پیشرفت‌ها نتیجه تلاش‌های مستمر شما می‌باشد و ما از این بابت خرسندیم. اما در این لحظات حساس، لازم می‌دانیم یادآور شویم که ما، کارگران شفق راهیان اکسن، همچنان در انتظار تحقق خواسته‌های برحق خود هستیم. " 
اعتراضات قدرتمند کارگران فولاد اهواز بازتاب اجتماعی بسیاری داشته است. از جمله در تجمع اعتراضی امروز بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری در کرمانشاه، تجمع کننده شعار میدادند: کارگر فولادی تو نور چشم مایی" ، فولادی نوردی حمایتت میکنیم". این اعتراضات یک الگوی آموزنده در ایستادگی در مقابل سرکوبگری های حکومت است. رمز موفقیت های تا کنونی آنها اتکا به مجمع عمومی و تصمیم گیری جمعی و متحدانه آنهاست و با  اتکاء به همین قدرت این کارگران میتوانند تمام خواستهای خود را عملی کنند.  
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۰ دی   ۱۴۰۲،  ۳۱ دسامبر  ۲۰۲۳

 

 


اعتصاب متحدانه  کارگران گروه ملی فولاد ایران در اهواز  ادامه دارد 
امروز شنبه نهم دیماه در هشتمین روز اعتراضات قدرتمند کارگران گروه ملی فولاد ایران در اهواز تمام بخش های این مجتمع سه هزار نفره همچنان در اعتصاب بسر میبرند. کارگران با مسدود کردن تمامی درهای ورود و خروج شرکت تجمع و راهپیمایی کرده و بر بازگشت به کار همکاران تعلیقی و اخراجی که در راس مطالبات کارگران قرار دارد تاکید کردند و با شعارهایی چون "کارگر می میرد، ذلت نی پذیرد"، "اجرای همسانسازی بدون حقه بازی" پیگیر مطالبات اعلام شده خود شدند. 
همانطور که قبلا هم گزارش کرده بودیم، روز پنجشنبه در ششمین روز اعتراضات کارگران فولاد اهواز جلسه ای به درخواست مدیریت و مسئولین حکومتی با حضور نمایندگان اداره کار استان و بانک ملی و چند دستگاه دولتی و نمایندگان منتخبی از کارگران تشکیل شد. کارگران اعلام کرده بودند که مذاکره میکنند اما با احدی بر سر خواستهایشان مصالحه نخواهند کرد و کوتاه نخواهند آمد. بنا بر آخرین خبرها در همان روز صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد اهواز با انتشار بیانیه ای اعلام داشت که  این جلسه نیز همانند مذاکرات قبلی نتیجه قابل قبولی برای کارگران نداشته و این موضوع از قبل برای آنها روشن بوده و موافق شرکت در مذاکره نبوده اند.  اما با توجه به پافشاری برخی از دوستان نمایندگانی را برای شرکت در مذاکره انتخاب کرده اند. این جلسه  بعد از ساعتها گفتگو بی نتیجه پایان گرفته است. در بخشی از  این بیانیه چنین آمده است: " در هفته اخیر تنها با اتکا به قدرت جمعی، همفکری گروهی و اتحاد عمل توانستیم سنگرهای بزرگی را فتح کنیم و شرکت را به کنترل خود درآوریم که باعث شد مدام برای مذاکره بیایند و تمام توانشان را برای انحراف در اعتصاب درخشان ما به کار بگیرند و هر روز همکاران حق‌طلب را احضار کنند تا اراده ها تضعیف شود. تلاشی که در آخرین نمونه ‌اش همین جلسه‌ی طولانی با جرثومه‌های فساد بر سر هیچ بود! ". در ادامه بیانیه محکم و استوار بر ادامه اعتراض تاکید کرده و مینویسد:" اعتصاب را با بی‌توجهی به مذاکرات فریبکارانه و بدون‌واهمه از تهدیدهای امنیتی ادامه خواهیم داد. تمام اهواز را با خود همراه می‌کنیم. اگر مطالبات‌مان زمین بماند زمین زیر پایتان را می‌لرزانیم. ما کارگران آهنیم و بازیچه بانک ملی و اداره کار و اداره اطلاعات و امام جمعه نیستیم. کجای خواسته‌های ما ابهام دارد که این همه گره و تفرقه ایجاد می‌کنید؟ 
پیشنهادات و درصدهای مطرح شده در جلسه امروز به هیچ عنوان مورد پذیرش ما کارگران نبوده و نخواهد بود. همچنان بر: اجرای کامل طرح طبقه‌بندی، همسان‌سازی حقوق مشابه فولاد اکسین، قراردادی شدن کارگران شرکت شفق، مشارکت در مدیریت و خلع مالکیت از بانک ملی و بازگشت به کار همکاران اخراجی تاکید و پافشاری داریم".
بدینگونه کارگران فولاد اهواز هوشیارانه و متحدانه در برابر تفرقه افکنی های برنامه ریزی شده ایستاده و روز جمعه نیز مثل روزهای قبل با تجمع و راهپیمایی و فریاد شعارهایشان اعتراض خود را دنبال کردند.  فولاد اهواز یک کانون داغ اعتراض و امروز به یک سنگر مهم مقابله با سرکوب تبدیل شده و به همه کارگران راه نشان میدهد. اتکای این کارگران به مجمع عمومی و تصمیم گیری جمعی نقطه قدرت آنهاست. حزب کمونیست کارگری ضمن حمایت از اعتراضات و خواستهای کارگران فولاد اهواز بر حمایت وسیع از این مبارزات تاکید دارد. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۹ دی   ۱۴۰۲،  ۳۰ دسامبر  ۲۰۲۳

 

 

اخبار نفت:شماره ۵۰
تجمعات اعتراضات کارگران پتروشیمی ماهشهر، و فلات قاره در بهرگان و لاوان
کارگران رسمی نفت به اعتراضات و تجمعات و طرح خواستهایشان ادامه میدهند. امروز نهم دیماه کارگران شرکت پایانه ها و مخازن پتروشیمی بندر ماهشهر در اعتراض به‌ عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل تجمع کردند. این شرکت حدود ۴۰۰ کارگر دارد. به گفته کارگران آخرین بار در بهمن ۱۴۰۱ مدیرعامل وقت وعده اجرای این طرح را که میتواند بهبودی در سطح دستمزدهایشان ایجاد کند،  تا پایان سال جاری داده است. اما اقدامی نشده است. 
 روز هشتم دی کارگران عملیاتی جنوب نیز در شرکت فلات قاره و بهرگان تجمع کرده و با دردست داشتن بنرهایی اعتراض خود را به سقف حقوق و پایین بودن دریافتی هایشان و برای نقد کردن طلبهایشان بابت بک پی حقوق و همچنین برکناری مدیران ضد کارگر، اعلام کردند. 
کارگران عملیاتی بهرگان در این روز طی بیانیه ای اعلام داشتند که با توجه به اینکه بخشی از حقوق و مزایای کارکنان صنعت نفت که منبعث از سالها تلاش آنها بوده و بر خلاف قرارداد استخدامی شان پرداخت نمیگردد، بار دیگر دست به تجمع اعتراضی میزنند. در این بیانیه این کارگران ضمن اشاره بر برخی مشقات کاری و معیشتی کارهای اقماری از جمله  دوری از خانواده ، کار در شرایط سخت و دشوار آب و هوایی و جغرافیایی، خطرات ناشی از کار با تاسیسات و تجهیزات نفتی و با اشاره به تبعیض ها بر لغو تعیین سقف حقوق تاکید کردند. کارگران بهرگان در این بیانیه اهم خواستهای خود را چنین برشمردند: برکناری مدیران نالایق و آفت منابع انسانی، حذف سقف حقوق کارکنان مناطق عملیاتی نفت، اصلاح و افزایش حداقل حقوق کارکنان جدید الاستخدام، برداشتن عناوین اصلی تخصصی و پشتیبانی عمومی و منع تفکیک کارکنان شاغل در یک نقطه مشترک جغرافیایی، حذف سقف پاداش سنوات بازنشستگی کارکنان مناطق عملیاتی نفت،  فراهم کردن زمینه های قانونی معافیت مالیاتی کارکنان شاغل در مناطق عملیاتی نفت، پرداخت معوقات اجرای ماده ۱۰ ، ضرورت رعایت صحیح مفاد ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات وزیر نفت در خصوص استقلال اداری کارکنان عملیاتی نفت از قانون مدیریت خدمات کشوری.
این مطالبات و اعتراض به دست اندازی به صندوق بازنشستگی نفت و اختلاسها موضوعات اعتراضات مشترک و سراسری کارگران رسمی نفت است که بیش از سه ماه است بخاطر آنها در اعتراضند. از خواستها و اعتراضات کارگران رسمی نفت این شاهرگ اقتصادی حکومت وسیعا حمایت و پشتیبانی کنیم.
حزب کمونیست کارگری ایران
۹ دی  ۱۴۰۲،  ۳۰ دسامبر ۲۰۲۳


اخبار نفت:شماره ۵۱
تجمعات اعتراضی کارگران شرکت نفت و گاز آغاجاری و  فلات قاره در سیری
کارگران رسمی نفت در ادامه  اعتراضات خود امروز یکشنبه ده دیماه در شرکت نفت و گاز آغاجاری و شرکت فلات قاره در سیری تجمع داشتند و با  بدست گرفتن بنرهایی که بر روی آنها خواستهایشان نوشته شده صدای اعتراض خود را بلند کردند. 
حذف کامل سقف‌حقوق، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی،عودت کسورات مازاد مالیات، اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت معوقات آن، برکناری مدیران نالایق و عدم دست درازی به صندوق بازنشستگی و پایان دادن به اختلاسها محور خواستهای فوری این کارگران و همه کارگران رسمی نفت است. اعتراضات کارگران رسمی بر سر این مطالبات ادامه دارد.

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۰ دی  ۱۴۰۲،  ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳