اخباروگزارش های کارگری 8 - 9 دی ماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 جمعه های اعتراضی کارگران صنعت نفت:  ادامه اعتراضات کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع کارگران شرکت نفت فلات قاره در منطقه عملیاتی  بهرگان و جزیره لاوان بیانیه تجمع روزجمعه 8 دی کارگران شرکت فلات‌قاره منطقه‌ عملیاتی بهرگان 

- هفتمین روزاعتصاب،راهپیمایی و تجمع گروه ملی صنعتی فولاد ایران برای دستیابی به مطالبات 
برحقشان
مطالبات کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز:
1- رفع ممنوعیت ورود به شرکت کارگران تعلیق شده و بازگشت به کار کارگران اخراج شده قبلی.
2- تغییر وضعیت کلیه کارگران شفق.
3- همسان‌سازی دستمزد ها برابر دریافتی کارگران شرکت‌ فولاد اکسین.
4- اجرای کامل و صحیح طرح طبقه‌بندی مشاغل.
5- خروج آیتمهای فریز شده از حالت فریز
- ادامه کنش های کارگران صنایع خمیر و کاغذ دیبای شوشتر برای پایان دادن به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی بدنبال تعطیلی کارخانه
- ابراز خوشحالی از اینکه معلمان دغدغه معیشت نداشته باشند و با فکری آزاد به تدریس بپردازند، مایه‌ی خوشحالی همگان است و مطالبه‌ی سال‌ها مبارزه.
اما چرا تشکر از رییس‌جمهور؟!
رئیس‌جمهور حتی به وظیفه‌اش نیز عمل نکرده.
- رضا اقدسی، کارگر زندانی را از دسترسی به وکیل، باطری سمعک و ملاقات حضوری محروم کرده‌اند

*جمعه های اعتراضی کارگران صنعت نفت:
ادامه اعتراضات کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع کارگران شرکت نفت فلات قاره در منطقه عملیاتی  بهرگان و جزیره لاوان
بیانیه تجمع روزجمعه 8 دی کارگران شرکت فلات‌قاره منطقه‌ عملیاتی بهرگان 
 
 
روز جمعه 8 دی ماه برای پنجمین هفته متوالی، اعتراض کارگران شرکت نفت فلات قاره نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با تجمع درمنطقه عملیاتی  بهرگان و جزیره لاوان ادامه یافت.
بیانیه تجمع روزجمعه 8 دی کارگران شرکت فلات‌قاره منطقه‌ عملیاتی بهرگان 
نظر به اینکه متاسفانه بخشی از حقوق و مزایای کارکنان صنعت نفت که منبعث از سالها جهاد و تلاش و ناشی از افزایش های قانونی سالیانه مبتنی بر مصوبات هیات وزیران بوده و بر خلاف مفاد قرارداد استخدامی به آنها پرداخت نمی گردد ، کارکنان منطقه نفتی بهرگان صبح امروز جمعه هشتم دیماه،بار دیگر یاد آور حقوق قانونی خود در این زمینه گردیده و از تمامی مسئولان تقاضا داشته تا مجدانه و به دور از هیاهوی رسانه ای ایجاد شده در سال ۱۳۹۵ که مرتبط با پرداخت حقوق های غیر قانونی ناشی از اقلام حقوقی موهوم به مدیران ارشد ستادی نشین غیر نفتی و شاغل در نهاد های نه تولیدی و بلکه نهادهای متولی گردش سرمایه بوده و متاسفانه به جهت درک ناصحیح مجریان قانون نسبت به تسری غیر قانونی موضوع سقف پرداخت به کارکنان جهادی و شاغل در مناطق عملیاتی نفت گردید ، نسبت به احیای حقوق قانونی کارکنان نفت و گاز اقدام نمایند و با برداشتن سقف غیر قانونی حقوق کارکنان مناطق عملیاتی بخشی از آلام و رنج‌های شغل اقماری از قبیل  دوری از خانواده ( در تمامی مناسبت های ملی و مذهبی و خانوادگی)، کار در شرایط سخت و دشوار آب و هوایی و جغرافیایی ، خطرات ناشی از کار با تاسیسات و تجهیزات نفتی و .....را جبران نمایند  ، قابل ذکر اینکه همین کارکنان عملیاتی چنانچه به محیط های غیر عملیاتی و شهری منتقل گردند با حذف آیتم های حقوقی ناشی از سختی کار به یقین حقوقشان از سایر کارمندان بالاتر نخواهد بود.
اهم خواسته‌های ایشان به شرح ذیل می‌باشد.
۱_برکناری مدیران نالایق و آفت منابع انسانی
۲_حذف سقف حقوق کارکنان مناطق عملیاتی نفت
۳_اصلاح و افزایش حد اقل حقوق کارکنان جدید الاستخدام
۴_برداشتن عناوین اصلی تخصصی و پشتیبانی عمومی و منع تفکیک کارکنان شاغل در یک نقطه مشترک جغرافیایی
۵_حذف سقف پاداش سنوات بازنشستگی کارکنان مناطق عملیاتی نفت
۶_فراهم کردن زمینه های قانونی معافیت مالیاتی کارکنان شاغل در مناطق عملیاتی نفت
۷_پرداخت معوقات اجرای ماده ۱۰ 
۸_ضرورت رعایت صحیح مفاد ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات وزیر نفت در خصوص استقلال اداری کارکنان عملیاتی نفت از قانون مدیریت خدمات کشوری
*هفتمین روزاعتصاب،راهپیمایی و تجمع گروه ملی صنعتی فولاد ایران برای دستیابی به مطالبات 
برحقشان
مطالبات کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز:
1- رفع ممنوعیت ورود به شرکت کارگران تعلیق شده و بازگشت به کار کارگران اخراج شده قبلی.
2- تغییر وضعیت کلیه کارگران شفق.
3- همسان‌سازی دستمزد ها برابر دریافتی کارگران شرکت‌ فولاد اکسین.
4- اجرای کامل و صحیح طرح طبقه‌بندی مشاغل.
5- خروج آیتمهای فریز شده از حالت فریز
مجموعه ای از گزارش ها:
کانال صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد:
1- اعتصاب در گروه ملی صنعتی فولاد اهواز همچنان ادامه دارد
امروز جمعه هشتم دی ماه ۱۴۰۲ هفتمین روز اعتصاب ما، با ادامه مسدود کردن و کنترل تمامی درهای ورود و خروج شرکت در جریان است.
 
2- هشدار جدی به تمام همکاران شرکت! 
 خائنان را همه‌جا رسوا و طرد می‌کنیم.
هشدار جدی به تمام همکاران شرکت! 
در پی حضور تیم خبرنگاران امنیتی در اهواز و میان کارگران اعتصابی ، روز گذشته پاسخ مناسبی به آنان داده شد.
اما این فعالان فاسد رسانه‌ای گویا دست‌بردار نیستند و برنامه‌ریزی جدی برای اخلال در روند اعتصاب به‌حق ما دارند و در حال دسیسه‌چینی های پنهان و یارگیری از بین پرسنل شریف گروه ملی می‌باشند.
این افراد چهره‌های شناخته شده‌ای در میان بسیجیان عدالتخوار  بحساب میایند و هرکه آنها را می‌شناسد از وابستگی آنها به دستگاه امنیتی و از فسادهای اخلاقی‌شان باخبر است. 
لطفا به تمام همکاران اطلاع بدهید با این کفتارهای رسانه‌ای ارتباط نگیرند.
خطاب به تیم رسانه‌ای مزدور یعنی اسماعیل محمدولی،سعید خلیفه و محسن صباغی، دست از کثافت‌کاری و مزدوری بردارید. 
شرم کنید از اینکه به اسم حمایت از کارگر او را به نشست‌های خصوصی دعوت می‌کنید.
سمتی که ایستادید رسوایی و تحقیر نصیبتان می‌گردد و طرف کارگر مملو از شرافت و انسانیت است. ما را مجبور نکنید تا علاوه بر درهای شرکت درهای دهان شما را هم ببندیم
خائنان را همه‌جا رسوا و طرد می‌کنیم.
کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران:
1- ایستاده ایم تا به حقمان برسیم.
 حدود ۱۰سال است که پرسنل گروه ملی میدان دار میدان مبارزه کارگر و کارفرما برای حقیست که حق شرعی و قانونی وی است. یک هفته است که باز هم این کارزار آغاز شده است اما این کارزار رنگ و بویی متفاوت تر از دفعات پیش دارد. در این کارزار میتوان حس و شور و حال و انرژی و امید جوانی را به خوبی حس کرد. این حس و شور ناشی از مشارکت همکاران شریف و زحمتکش شفق در کنار برادران و دوستان خود است که با حضور خود شوری دیگر به این تجمعات دادند.
همکاران گرانقدر شفق، ما همچون شما این دوره سخت ارباب رعیتی پیمانکاری را پشت سر گذاشته ایم و وقتی شما از درد سخن میگویید با تک تک سلولهای وجودمان این درد را به همان شدت که بیان میکنید درک و احساس میکنیم.
ولی بین دوره ما و دوره شما یک تفاوت اساسی وجود دارد. در دوره ما سطح سواد و دانش به هم سطح شما نبوده و کسی نبود تا ما را راهنمایی کند. ولی حالا با وجود سواد و درک بالای شما از شرایط و اوضاع جامعه و شرکت و قوانین کار و با استفاده از تجربه ۱۰ساله همکاران قراردادی ، میتوانید رقم زننده تغییری ژرف در وضعیت شرکت و آینده خود باشید. شما آینده این شرکت و وارثان حقیقی آن هستید که بنا به جبر روزگار تن به زندگی پیمانکاری دادید. ولی با گسترش دانش بشری و فضای اجتماعی دیگر هیچ چیز بر هیچکس پنهان نیست و با استفاده از این امکانات امروز همه به خوبی میدانیم که سیستم پیمانکاری یک سیستم نسخ شده است که میبایست از تمام نهادها جمع آوری شده و تمام پرسنل این سیستم تبدیل وضعیت شوند.
امروز این فرصت برای شما مهیا شده است که با ایستادن در کنار برادران خود و فریاد زدن خواسته هایتان به حقی که حق مسلم شماست که همانا تبدیل وضعیت و رهایی از یوغ بردگی پیمانکار است دست یابید. در کنار یکدیگر ، دست به دست و شانه به شانه هم و بدون توجه به حرف بدخواهان و شیاطین وسوسه گر انسانما ، راه رسیدن به هدف را در پیش گیرید که پیروزی و نائل آمدن به هدف والا تنها از راه اتحاد و یکدلی به دست می آید.
نه با کسی سر جنگ داریم و نیامده ایم که خیابانها را شلوغ کنیم ،
ایستاده ایم تا به حقمان برسیم.
2- سود سالیانه شرکت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز و سهم کارگران
 تاملی بر مصاحبه علی محمدی مدیر عامل شرکت فولاد اکسین :
نکته مهم و کلیدی اینکه علی محمدی مدیر عامل فولاد اکسین در مصاحبه خود با خبرگزاری‌ها چنین بیان داشته که سود فقط ۸ ماهه نخست سال فولاد اکسین ۳۷ هزار میلیارد ریال است که هنوز چهار ماه دیگر هم به پایان سال مانده است !
قابل توجه همکاران محترم که ۴۰ درصد این سود تقریبا ۱۵۰۰میلیارد تومان است .اگر فقط ۱۰ میلیون تومان بابت طرح طبقه بندی مشاغل به حقوق کارگران قراردادی و شفقی  اضافه شود(تعداد کارگران را ۳۰۰۰ نفر در نظر بگیریم )  حدودا ماهی ۳۰  میلیارد تومان در ماه  خواهد شد .
حقوق پرداختی کل پرسنل ماهانه  حدودا ۷۰ میلیارد تومان و اگر آن ۳۰ میلیارد تومان طرح طبقه بندی مشاغل را اضافه کنیم چیزی حدودا ۱۰۰ میلیارد تومان بابت حقوق ماهانه  پرداخت خواهد شد که ۱۲ ماه آن  می‌شود ۱۲۰۰  میلیارد تومان ،اگر این مبلغ را از سود ۸ ماهه کم کنیم نزدیک به۳۰۰ میلیارد تومان اضافه خواهد بود . یعنی حقوق ما  یک تغییر محسوسی خواهد کرد و از این  فلاکت نکبت بار  خارج خواهیم شد . نکته دیگر اینکه بدهی شرکت حدودا ۳۰۰ میلیارد تومان است که اگر از پول باقی مانده از سود ۸ ماهه پرداخت شود  بدهی شرکت صاف میشود. چون شرکت  فولاد اکسین طی این چند ساله زیان انباشته نداشته پس مقدار زیادی از سود را بین سهامداران تقسیم می کند و مقدار کمی را بعنوان ذخیره اندوختی بابت برنامه های آتی و سال آینده نگه می دارد .
این فقط سود سهام فولاد اکسین است.  سود ناشی از تولید را هم بر درآمدهای شرکت در نظر بگیریم  که با این سود میتوان کارهای اورهال بخش های تولیدی ،خرید قطعات رزروی ،خرید مواد اولیه به مقدار کافی را انجام داد و رفاه و آسايش را به زندگی پرسنل شرکت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز بازگرداند.
فقط کافیست مسولان محترم کمی حساب و کتاب بلد باشند و مهم تر از آن وجدان و تعهد کاری داشته باشند و این واقعيت ها را ببینند.  دوستان این رفتارهای گدا بازی و نداریم های مسئولین را اصلا باور نکنید و طبق ارقام و اعداد خودتان واقعیت ها را لمس کنید.  ذره ای شک و شبه به دلتان  راه ندهید و از خواسته هایتان عقب نشینی نکنید . این پول باید در سفره های ما و برای افزایش سطح رفاهیات خانواده ما هزینه شود.  بانک ملی بعنوان یک نهاد مالی ربوی فقط بدون هیچ هزینه کردی چشم به سود شرکت و سهام اکسین دارد. 
سود ۴ ماه آخر سال  شرکت فولاد اکسین که حدودا۷۰۰میلیارد تومان است را نیز در نظر بگیرد که چه رقم بزرگی خواهد بود که هنوز تصمیمی برای آن اتخاذ نشده است .
*ادامه کنش های کارگران صنایع خمیر و کاغذ دیبای شوشتر برای پایان دادن به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی بدنبال تعطیلی کارخانه
کنش های کارگران صنایع خمیر و کاغذ دیبای شوشتر برای پایان دادن به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی بدنبال تعطیلی کارخانه منجمله تجمع مقابل فرمانداری شوشتر،نهادهای دولتی دیگرواین واحد تولیدی دراستان خوزستان ادامه دارد.
برپایه گزارش های رسانه ای شده،پس از تعطیل شدن شرکت صنایع خمیر و کاغذ دیبای شوشتر در روزهای گذشته، شنبه دوم دی‌ماه 1402 کارکنان این شرکت مقابل فرمانداری شوشتر و شرکت صنایع خمیر و کاغذ دیبای شوشتر به دلیل بیکار شدن دست به تجمع زدند.
مدیر عامل شرکت صنایع خمیر و کاغذ دیبای شوشتر در این‌باره گفت: به دلیل عدم انجام مصوبه کمیته کاغذ و نشر توسط بانک ملی این شرکت با مشکل مواجه شده و با این شرایط امکانپذیر نیست که در چرخه تولید باقی بمانیم و در حال حاضر 356 نفر در شرکت صنایع خمیر و کاغذ دیبای شوشتر بیکار شدند.
یک کارگر کارخانه دیبای شوشتر گفت:اردیبهشت سال جاری در جلسه اختصاصی که با حضور معاون رئیس جمهور، وزیرارشاد، معاون وزیر صمت، مدیرعامل بانک ملی ایران و جمعی دیگر از مسئولین با رئیس هیئت مدیره شرکت صنایع خمیر و کاغذ دیبا شوشتر برگزار شد، مقررشده بود این کارخانه حدود 20 هزار تن کاغذ چاپ و تحریر به قیمت تعیین شده از سوی سازمان حمایت، تولید کند و در مقابل؛ تعهدی که دولت پذیرفت آن بود که مبلغ 500 میلیارد تومان به وزارت ارشاد داده شود و از طریق آن وزارت در اختیار این شرکت جهت خرید مواد اولیه و تجهیزات لازم برای تولید کاغذ چاپ و تحریر قرار گیرد. این امر به صورت مصوبه درآمد که از قرار معلوم بعد از گذشت حدود 8 ماه هنوز مصوبه کمیته کاغذ و نشر انجام نشده و بانک عامل حاضر به پرداخت این تسهیلات به بهانه‌های مختلف نیست و همین امر کارخانه را با بحران مالی روبرو کرده است.
این کارگر با یادآوری اینکه کارگران برای پیگیری مشکلات بوجود آمده بارها به نهادهای دولتی مستقر در شهرستان شوشتر مراجعه کرده‌اند، در خاتمه گفت: باتوجه به وضعیت نامناسب معیشتی و شرایط دشوار اقتصادی انتظار داریم تا مسئولان چاره‌ای برای بازگشایی کارخانه و امکان اشتغال دوباره کارگران بیاندیشند.
درهمین رابطه:تجمع اعتراضی کارگران صنایع خمیر و کاغذ دیبای شوشتر نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی بدنبال تعطیلی کارخانه
فیلم کوتاه منتشره در شبکه های اجتماعی از تجمع اعتراضی روزشنبه 2 دی کارگران کارخانه صنایع خمیر و کاغذ دیبای شوشتر نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی بدنبال تعطیلی این واحد تولیدی دراستان خوزستان خبر می دهد.
 
*ابراز خوشحالی از اینکه معلمان دغدغه معیشت نداشته باشند و با فکری آزاد به تدریس بپردازند، مایه‌ی خوشحالی همگان است و مطالبه‌ی سال‌ها مبارزه.
اما چرا تشکر از رییس‌جمهور؟!
رئیس‌جمهور حتی به وظیفه‌اش نیز عمل نکرده.
معلمانی که بابت همین چند درصدی که شما را به شعف آورده، در زندان هستند ، فرزندان آنان بدترین روزهای عمر خود را می‌گذرانند، در کلاس درس با ترس و نگرانی حاضر می‌شوند،  همسران آنان رنج سفره را با هزار درد بر دوش دارند، معلمانی اخراج شده‌اند و در بدترین شرایط ممکن شرافتمندانه  کسب در آمد می‌کنند، بسیاری از معلمان به سبب پیگیری معیشت شما انفصال از خدمت گرفته و از مزایای رتبه‌بندی محروم‌اند، معلمان بسیاری در انتظار احکام سنگین قوه قضاییه و حراست‌های آموزش و پرورش بسر می‌برند. با همه‌ی این مشقات، همین معلمان زندانی و اخراجی و محروم ار رتبه‌بندی هنوز پیگیر جدی وضعیت نابسامان همکاران فرهنگی خود هستند و این سرهم‌بندی را حقه‌ی دولتمردان برای سرکوب آزادگی و آزادمنشی می‌دانند.
بدانید؛ فرهنگیان زندانی، اخراجی، تبعیدی 
و ... هرگز، انتظار تشکر نداشته، اما انتظار روشن‌بینی، آری.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*رضا اقدسی، کارگر زندانی را از دسترسی به وکیل، باطری سمعک و ملاقات حضوری محروم کرده‌اند
اقدسی که به دلیل مشکل شنوایی امکان تماس تلفنی را ندارد، از زمان بازداشت تنها یک بار ملاقات حضوری با خانواده‌اش داشته است.
برگرفته از کانال کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 


اخباروگزارش های کارگری 9 دی ماه 1402
- آخرین خبرها از هشتمین روزاعتصاب،راهپیمایی و تجمع گروه ملی صنعتی فولاد ایران برای دستیابی به مطالبات برحقشان
مطالبات کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز:
1- اجرای کامل و عادلانه طرح طبقه‌بندی مشاغل 
2-  بازگشت به کار کارگران اخراجی منجمله کریم سیاحی 
3- قراردادی شدن کارگران شفق راهیان اکسین 
4 - همسان سازی حقوق طبق حقوق فولاد اکسین
5- رفع شکایت از کارگران
- تجمع اعتراضی کارگران پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی بندر ماهشهرنسبت به‌ سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه‌ بندی ومشاغل وتبعیض و وعده های توخالی مقابل ساختمان شرکت
- تجمع اعتراضی آتش نشانان خرمشهر نسبت به کاهش حقوق
- ششمین تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمات یزد نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری
- ادامه اعتراضات متقاضیان مسکن ملی زنجان نسبت به افزایش قیمت وبلاتکلیفی بابرپایی تجمع مقابل ساختمان دادگستری استان زنجان
-  تجمع اعتراضی جمعی از اهالی منطقه رمون و بحرآسمان جیرفت نسبت به ملی شدن و واگذاری زمین های آبا و اجدادی
- فرومایگی در تقابل منطق حیات
(به بهانه پویش تشکر از رییسی)
- سیوان ابراهیمی، جهت اجرای حکم حبس راهی زندان شد
- انتقال شریفه محمدی، فعال کارگری از زندان لاکان رشت به زندان سنندج 
- سعید یوزی از فعالین کارگری وعضو کمیته پیگیری بازداشت شد. 
- جان باختن یک کارگر جوان در ارومیه براثر سقوط به چاله آسانسور 
- جان باختن کارگریک کارخانه ارومیه براثر آتش سوزی
- جان باختن یک کارگرمقنی درتهران براثر ریزش دیواره‌های چاه
*******
*آخرین خبرها از هشتمین روزاعتصاب،راهپیمایی و تجمع گروه ملی صنعتی فولاد ایران برای دستیابی به مطالبات برحقشان
مطالبات کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز:
1- اجرای کامل و عادلانه طرح طبقه‌بندی مشاغل 
2-  بازگشت به کار کارگران اخراجی منجمله کریم سیاحی 
3- قراردادی شدن کارگران شفق راهیان اکسین 
4 - همسان سازی حقوق طبق حقوق فولاد اکسین
5- رفع شکایت از کارگران
کانال صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد:
1- اطلاعیه
با توجه به مذاکرات صورت گرفته در هشتمین روز از اعتصاب قدرتمند ما، نمایندگانی که به واسطه خرد جمعی و با پشتوانه قدرت اتحاد سه‌هزار نفره در جلسه شرکت کرده بودند، توانستیم تاکنون بخش مهمی از مطالبات اعتصاب را به شرح زیر به‌دست آوریم: 
اجرای تقریبا نیمی از طرح طبقه‌بندی مشاغل برای تمام کارگران به ارزش ده میلیون تومان ماهانه بصورت علی الحساب تا اجرای کامل طرح.
رفع انسداد کارت‌ها و بازگشت به‌کار ۳۸ نفر از همکاران حق‌طلب تعلیقی.
اختصاص مبلغ یاد شده به کارگران شرکت شفق.
رسیدن به این دستاوردهای بزرگ و تحقق بخش قابل توجهی از حق و حقوقمان را مدیون همبستگی مثال‌زدنی و اعتصاب یکپارچه کارگران شریف و زحمتکش گروه ملی فولاد اهواز می‌دانیم.
با وجود آنکه امروز و پس از جلسه با مقامات درهای ورودی شرکت موقتا و برای تشکیل مجمع عمومی درباره ادامه اعتصاب باز شد، اما همچنان خطوط تولید راه‌اندازی نشده و اکنون کارگران مجددا شرکت را ترک کرده و به پشت درهای کارخانه بازگشتند. دلیل این تصمیم، شکایت مدیرعامل از شمار زیادی از همکاران است و تا بازپس گیری این شکایت، ما همچنان به اعتصاب خود ادامه خواهیم داد.
علاوه بر این موضوع ما کماکان بر باقی مطالبات خود پافشاری می‌کنیم:
تبدیل وضعیت همکاران شفق از پیمانی به قراردادی
بازگشت به کار کریم‌سیاحی همکار اخراجی
خلع مالکیت شرکت از بانک‌ملی و مشارکت کارگری در مدیریت
همکاران عزیز! با توجه به این بخشی از مطالبات همچنان معوق مانده و مقدار توافق شده نیز به صورت علی‌الحساب می‌باشد، ما همچنان و همچنان بر پیگیری مطالبات اعتراضی خود پافشاری می‌کنیم.
به امید پیروزی بر مافیای بزرگ صنعتی و تحقق کامل مطالبات کارگران.
صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد اهواز 
۹ دی ۱۴۰۲
2- نامه سرگشاده کارگران شرکت شفق راهیان اکسین به همکارنشان در گروه ملی صنعتی فولاد ایران
محترمانه خدمت کارگران گرامی گروه ملی صنعتی فولاد ایران
با سلام و احترام
ما کارگران شرکت شفق راهیان اکسین، این نامه را با امید و دوستی نگاشته‌ایم تا صدای خود را به گوش شما برسانیم. 
همانطور که مستحضر هستید، یکی از خواسته‌های بزرگ ما کارگران، قراردادی شدن در شرایط کاری برابر با شماست. این خواسته، نه تنها به خاطر بهبود شرایط کاری ما، بلکه به منظور برقراری عدالت و برابری در محیط کار می‌باشد.
با خبر شده‌ایم که برای شما همکاران گرامی، مبالغی حدود ۱۰ میلیون تومان بابت طبقه‌بندی و مزایای دیگر در نظر گرفته شده است. بی شک، این پیشرفت‌ها نتیجه تلاش‌های مستمر شما می‌باشد و ما از این بابت خرسندیم.
اما در این لحظات حساس، لازم می‌دانیم یادآور شویم که ما، کارگران شفق راهیان اکسین، همچنان در انتظار تحقق خواسته‌های برحق خود هستیم. در طول این مسیر، بارها شاهد تبعیض و نابرابری بوده‌ایم و گاهی احساس کرده‌ایم که نگاه‌ها از بالا به ما دوخته شده است. با این حال، همواره در کنار شما ایستاده‌ایم و به همکاری و همدلی باور داشته‌ایم.
لذا، از شما دوستان و همکاران گرانقدر تقاضا داریم که ما را در این مسیر حمایت کنید. یادمان باشد که همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم و رفاه و پیشرفت هر یک از ما، به سود جمع است. با همکاری و پشتیبانی متقابل، می‌توانیم به محیط کاری عادلانه‌تر و پایدارتری دست یابیم.
با احترام و امید به درک متقابل،
از طرف کارگران شرکت شفق راهیان اکسین
کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران:
1- جلسه امروز ، نامطلوب وغیرقابل قبول پرسنل گروه ملی بود و این نتیجه حاصل ضعف نمایندگان و عدم درک صحیح از مطالبات همکارانشان بود.
تعیین این مبلغ تنها برآورده شدن ده درصد از مطالبات کارگران شرکت گروه ملی فولاد اهواز بود و هنوز نود درصد از مطالبات بلاتکلیف مانده است که باید تعیین تکلیف شود.
حالا که نمایندگان با نتیجه ای که امروز بدست آوردند حس فتح الفتوح را تجربه کردند بنابراین باید مسئولیت سایر مطالبات را بر عهده گرفته و پیگیر باشند. من بعد ما نمایندگان را مسئول تمام تصمیماتی که به سود یا ضرر کارگر تصویب میشود میدانیم.
میزان افزایش درصد طبقه بندی مشاغل و نحوه اجرای آن ، تعیین تکلیف پرسنل شفق ،همسان سازی حقوق با دیگر شرکت های فولادی و برگشت به کار همه همکاران من جمله آقای کریم سیاحی 
و رفع شکایت از همکارانی که علیه شان علی محمدی و ابراهیم نصر نیا شکایت کردند
این موارد هنوز هیچ کدامشان مشخص نشده و نتیجه این همه جلسه نمایندگان کارگران گزینه ده میلیونی برای یکی دو ماه است . 
خطاب به نمایندگان می گوییم یا در حد و اندازه کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز قوی و استوار باشید یا هرچه زودتر استعفا دهید .
2- دستاورد امروز نمایندگان کارگری به نام کارگر و به کام کارفرما و شورای تامین بود. 
متاسفانه بعضی از دوستان و همکاران چنان مست عدد مبلغ پیشنهادی شدند که کلمه علی الحساب و تا دو ماه در حرفهای آقای نجفی را متوجه نشدند و همچنین این توافق شفاهی بوده و هیچ سندیتی ندارد اما قرار بود طرح طبقه بندی از اول بهمن ماه محاسبه شود ولی نماینده بانک با حیله و فریب و با سوء استفاده از سادگی نمایندگان اجرای این طرح دو ماه دیگر به تاخیر افتاد و معلوم نیست که بعد از این دو ماه چند درصد بعنوان طرح طبقه بندی معین شود. 
وقتی کارگران با صداقت پا پیش گذاشته و رو بازی کردند انتظار می‌رفت که مسئولین نیز مقابله به مثل کنند نه اینکه با حیله و فریب به فهم و شعور کارگر توهین نمایند. شکایت علی محمدی علیه کارگران هم با پرونده سازی ها توسط ابراهیم نصیرنیا و دلالی چون  زاهد ممبینی که آشنایان و همشهریان  او در قوه قضاییه مشغول هستند خواهند توانست که سر کارگران مطالبه گر را زیر آب خفه کنند .
بانک با این عمل خود  سعی دارد با به تاخیر انداختن اجرای طرح طبقه بندی قبل از سال ۱۴۰۳ از زیر بار افزایش سالانه حقوق پرداختی شانه خالی کند. ولی به لطف مسئولین در این ۱۰ساله آنقدر تجربه های تلخ  داشتیم که زیر و بم سیاست بازی های مسئولین را قبل از حرکت حدس بزنیم.
خواسته ها کاملا واضح و مشخص هستند و نیازی به تکرار دوباره ندارند. 
به قلمی کمتر رضایت نخواهیم داد. مطالبات ما به این شرح است :
ا- اجرای کامل و عادلانه طرح طبقه‌بندی مشاغل 
۲- بازگشت به کار کارگران اخراجی منجمله کریم سیاحی 
۳-قراردادی شدن کارگران شفق راهیان اکسین 
۴-همسان سازی حقوق طبق حقوق فولاد اکسین
۵- رفع شکایت از کارگران
*تجمع اعتراضی کارگران پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی بندر ماهشهرنسبت به‌ سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه‌ بندی ومشاغل وتبعیض و وعده های توخالی مقابل ساختمان شرکت
روزشنبه 9 دی، کارگران شرکت پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی بندر ماهشهربرای اعتراض به‌ سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه‌ بندی ومشاغل وتبعیض در پرداخت حقوق و وعده های توخالی خود با کارگران پتروشیمی های منطقه مقابل ساختمان شرکت تجمع کردند.
 
یکی از کارگران به خبرنگاررسانه ای گفت:چندین سال است ما کارگران پیمانکاری که شمارمان به 300 تا 400 نفر می‌رسد، از مسئولان شرکت پیگیر اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستیم و آخرین بار بهمن ماه سال گذشته مدیرعامل وقت وعده اجرا آن را تا پاییز سال جاری را داد که متاسفانه تاکنون بعد از گذشت نزدیک به یکسال هنوز عملی نشده است.
وی اضافه کرد: این وعده‌ها در حالی به کارگران داده می‌شود که از چند ماه پیش مدیرعامل شرکت پایانه و مخازن پتروشیمی بند ماهشهرکنار گذاشته شده و هم اکنون این مجموعه توسط یک مدیر جدید اداره می‌شود.
اوافزود:کاراصلی کارگران پایانه‌های مخازن بارگیری موادشیمیایی از مخازن کشتی‌ها در اسکله است در عین حال برخی همکاران نیز در واحد حراست، بهره‌برداری، تعمیرات، خدمات و واحد فضای سبز مشغول کارند.
او گفت: دستمزد و مزایای ما در مقایسه با دیگر کارگران شرکتهای پتروشیمی بندر امام (که کار مشابه انجام می‌دهند) متفاوت است اما مدیران شرکت و هیات مدیره توجهی به مطالبات ما نمی‌کنند.
وی ادامه داد:کارگران قراردادی و شرکتی شاغل در شرکت پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی بندر امام به دلیل‌ عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و سایر مزایای شغلی کمترین حقوق را به نسبت سایر کارگران دریافت می‌کنند.
اودرخاتمه گفت:بایستی قانون کار در رابطه با کارگران پایانه و مخازن بندر ماهشهر که تحت مسئولیت چندین پیمانکار مشغول کارند، اجرایی شود.
*تجمع اعتراضی آتش نشانان خرمشهر نسبت به کاهش حقوق
روزشنبه 9 دی، آتش نشانان خرمشهر برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به کاهش حقوق منجمله  حق نوبت کاری ، اضافه کاری و تعطیل کاری دست به تجمع زدند.
*ششمین تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمات یزد نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری
کانال شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران با انتشار فیلمی از ششمین تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمات یزد نسبت به عدم تبدیل وضعیت درماه جاری در روزشنبه  9 دی مقابل استانداری خبرداد.
یادآوری:
+پنجمین روز تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمات یزد نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری
روز چهارشنبه 6 دی برای پنجمین روز متوالی، معلمان خرید خدمات یزد برای اعتراض به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری تجمع کردند.
 
+تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمت  یزد نسبت به عدم تبدیل وضعیت با همراهی دانش آموزان مقابل استانداری یزد با شعار «تا حق مو نگیرم از اینجا نمیرم»،«ده ساله که درس دادم آزمونمو پس دادم» و....
روزدوشنبه 4 دی،معلمان خرید خدماتی با تجمع اعتراضی مقابل استانداری یزد نسبت به وضعیت استخدامی خود معترض شدند  .
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن حمایت از  مطالبات معلمین عزیز خرید خدمت در یزد و دیگر نقاط کشور برای تعیین وضعیت  و استخدام قطعی آنان  تاکید دارد که باید تنها دانش‌آموزانی در چنین اعتراض‌های مشارکت کنند که به سن عقلی کافی رسیده باشند  و آگاهانه برای مطالبات خود معلمان را همراهی کنند. 
*ادامه اعتراضات متقاضیان مسکن ملی زنجان نسبت به افزایش قیمت وبلاتکلیفی بابرپایی تجمع مقابل ساختمان دادگستری استان زنجان 
روزشنبه 9 دی،جمعی از از متقاضیان مسکن ملی زنجان که تعدادی از آنها کارگران شهرداری زنجان و کارگران بخش‌های دیگر هستند درادامه اعتراضاتشان نسبت به افزایش قیمت وبلاتکلیفی مقابل ساختمان دادگستری استان زنجان تجمع کردند. 
*تجمع اعتراضی جمعی از اهالی منطقه رمون و بحرآسمان جیرفت نسبت به ملی شدن و واگذاری زمین های آبا و اجدادی
روزشنبه 9 دی، جمعی از اهالی منطقه رمون و بحرآسمان جیرفت برای اعتراض به ملی شدن و واگذاری زمین های آبا و اجدادی تجمع کردند.
به گزارش یک منبع خبری محلی،زمین های اهالی این منطقه در دوره ریاست جمهوری روحانی به منابع طبیعی واگذار و ملی اعلام شده و در این راستا کوه و زمین های اطراف نیز که شامل 150معدن است، به سرمایه گذاران تهرانی واگذار شده است.
*فرومایگی در تقابل منطق حیات
(به بهانه پویش تشکر از رییسی)
فرومایه تعریف عقل را تغییر می‌دهد. بزدلی خویش را منطق می‌نامد. او به جعل تاریخ دست می‌برد و این‌گونه غرولند می‌کند: «وقتی فایده نداره، وقتی چیزی عوض نمیشه، فریاد زدن جز هزینه‌تراشی چه خاصیتی داره؟». با این‌که: «همیشه‌ی روزگار همین بوده. اعتراض و خواست تغییر، ایده‌آلیستیه. رئال تاریخ همین جریان ظلمیه که از ازل وجود داشته». 
اگر مذهبی باشد به خدای خویش نیز دروغ می‌بندد. توی کتاب مقدسش آمده است که باید در مقابل ظالم قیام کرد. او نیز قیام می‌کند، ولی با «پویش تشکر از رییسی». او قیام را این‌گونه فهمیده است: «دست به سینه ایستادن در مقابل ظالم». حرجی بر او نیست، قیام این معنی را نیز می‌دهد. فقط او می‌گوید، منطق کتاب مقدس درست نیست و منظور خدا این گونه از قیام بوده است.
فرومایه پیش از هر چیز خویش را سرکوب می‌کند. «چه کاری از من بر می‌آید؟». «مگر من کی هستم؟». «همین که بتونم نان و آبی برای خانواده‌ام تهیه کنم، کار بزرگی کرده‌ام». با همگنانش همین آیه را بازگو می‌کند. این‌گونه به گروه همالانش پناه می‌برد و باژگویه‌هایش را تقویت می‌کند و استدلال می‌نامد.
حقوق قانونی او را نداده‌اند. قانون خدمات کشوری را برایش اجرا نکرده‌اند. رتبه‌بندی‌اش را سر هم‌‌بندی کرده‌اند، ولی زبونی‌اش «قیام (دست به سینه ایستادن)» را به نمایش می‌گذارد. و در عین حال، منتظر است که دربی به پاشنه بچرخد و دیگرانی راه بیفتند و او مفری برای حیات بجوید.
هیچ‌گاه پیش نمی‌آید که فرومایه اعتراف کند که من احمقم! بلکه همواره و همواره، فرومایگی را شرط عقل می‌داند؛ حتی اگر با منطق معیشتش در تضاد باشد. کاش در این زبونی لقمه نانی می‌یافت. نانش را گرفته‌اند و دلش را ربوده.
فرومایه….
برگرفته از کانال شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*سیوان ابراهیمی، جهت اجرای حکم حبس راهی زندان شد
روز شنبه 9 دی،سیوان ابراهیمی، معلم زبان کُردی و عضو هیأت مدیره انجمن فرهنگی_اجتماعی "نوژین" برای اجرای حکم حبس راهی زندان سنندج شد.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*انتقال شریفه محمدی، فعال کارگری از زندان لاکان رشت به زندان سنندج 
با گذشت سه هفته از بازداشت و بی‌خبری از وضعیت شریفه محمدی، فعال کارگریِ محبوس در زندان لاکان رشت، امروز او از زندان سنندج با خانواده‌اش تماس گرفته است.
شریفه محمدی، چهاردهم آذرماه در حال رفتن به محل کار خود بازداشت شد. طی ۲۶ روز بازداشت، او تنها دو بار با خانواده تماس داشته است. بازپرس شعبه ۴ دادسرای رشت، همسر او را برای پیگیری پرونده‌اش نپذیرفته و مانع ورود او به دادسرا شده است.
سیروس فتحی همسر این فعال کارگری در صفحه شخصی خود از تماس امروز شریفه محمدی از زندان سنندج خبر داده و از وضعیت بلاتکلیف پرونده او ابراز نگرانی کرده است.
این انتقال بدون هرگونه اطلاع‌رسانی به خانواده و وکیل این زندانی صورت گرفته است که با تضییع حقوق اساسی او همراه بوده است.
برگرفته از کانال بیدارزنی
*سعید یوزی از فعالین کارگری وعضو کمیته پیگیری بازداشت شد. 
روز سه‌شنبه ۵ دی ۱۴۰۲ مأموران اداره اطلاعات به منزل سعید یوزی، فعال کارگری و اجتماعی رفته و وی را بازداشت کرده‌اند. از وضعیت وی تاکنون اطلاعی در دست نیست و خانواده‌‌ی آقای یوزی بشدت نگران هستند. او کارگر بیکار است.
سعید یوزی از فعالین کارگری وعضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل های آزاد کارگری می باشد که بارها از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است. 
منبع: کانال کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران
*جان باختن یک کارگر جوان در ارومیه براثر سقوط به چاله آسانسور 
روزشنبه 9 دی،یک کارگر 29 ساله اهل شهرستان چالدران حین کار در ساختمانی واقع در منطقه رودکی ارومیه براثر سقوط به چاله آسانسور جان خود را از دست داد.
*جان باختن کارگریک کارخانه ارومیه براثر آتش سوزی
روز شنبه 9 دی‌، یک کارگر بنام یونس علیزاده حین کار دریکی از کارخانه های ارومیه براثر آتش سوزی جان باخت.
*جان باختن یک کارگرمقنی درتهران براثر ریزش دیواره‌های چاه
روزشنبه 9 دی،یک کارگر32 ساله تبعه افغانستان حین حفر چاه دز منطقه شهران تهران براثر ریزش دیواره‌های چاه زیر تلی از آوار گرفتارشد وجان باخت.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید