اخباروگزارش های کارگری 4-5 آذرماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- بیست و پنجم نوامبر، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان گرامی باد - بیانیه شورای بازنشستگان ایران بمناسبت 25 نوامبر روز جهانی منع خشونت علیه زنان - تجمعات اعتراضی کارگران پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، اجرانشدن  دو هفته کار- دو هفته استراحت در بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک وعدم پرداخت بموقع مطالبات وعده های توخالی مسئولان

- ادامه اعتراضات پرستاران کشورنسبت به سطح نازل حقوق ،عدم پرداخت بموقع مطالبات،کمبود نیرو و شرایط سخت کاری با برپایی تجمع در سقز
- تجمع ناشنوایان اسفراین نسبت به عدم اجرای ماده 27 قانون معلولان مقابل دفتر بهارستان نشین شهرستان با پلاکارد«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»
-  اعتصاب کسبه بازار گناوه در اعتراض به اجازه ترخیص کالای گمرکی ندادن به لنج ها
- اجرای حکم زندان عاتکه رجبی
- جان باختن 78 کارگر در مازندران براثر حوادث کاری طی 7 ماه سال جاری
افزایش 4 در صدی کارگران جان با درایا استان خته نسبت به  همین دوره درسال گذشته
- بازهم تصادف سرویس رفت و آمد کارگران،اینبار مصدومیت 24 کارگردر استان البرز
- جان باختن یک کارگر کارواش مشهد براثر برق گرفتگی
*******
*بیست و پنجم نوامبر، روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان گرامی باد
 
روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان در حالی فرا می‌رسد که زنان و دختران، بالاترین میزان خشونت را در خیابان‌ها، زندان‌ها، دانشگاه‌ها، مدارس و درون خانواده‌ها تجربه می‌کنند. 
آمار بالای خشونت علیه زنان در سطح جهانی و افزایش جنون‌آمیز زن‌کشی و قتل‌های ناموسی در ایران به بالاترین میزان در سی سال گذشته رسیده است.
دانش‌آموزان دختر بسیاری در پی تبعات افزایش روند فقیرسازی سیستماتیک در شهرها و‌ روستاها و همچنین رویکردهای طردآمیز مبتنی بر عرف و سنت - که با طرح ارتجاعی جوانی جمعیت و فرزندآوری کودکان زیر ۱۸ سال به اوج خود رسیده است- از حق تحصیل خود منع شده‌اند.
سرکوب زنان و فعالین حقوق زنان در شهرهای مختلف خاصه در خلال قیام ژینا و سال جاری، با شدتی حداکثری در جریان است و احکام حبس بسیاری از زنان با فوریت قضایی، به اجرا درآمده است.
سرکوب زنان در خیابان و اماکن عمومی به‌دلیل تن ندادن به حجاب اجباری از طریق ضرب و شتم، صدور جریمه، آزار کلامی و روانی و محرومیت از خدمات اجتماعی بیش از سال‌های گذشته در جریان است.
خانواده به عنوان کوچک‌ترین نهاد جامعه متاثر از آن، درگیر انواع خشونت‌هاست. 
سال‌ها فعالین زنان علیه خشونت‌های اعمال شده بر زنان مبارزه کردند و خواستار تاسیس خانه‌های امن شدند. پیش‌نویس قانون برای خشونت خانگی تدوین کردند، خواستار تعریف و اعمال قانون برای مبارزه با اقسام خشونت‌ها شدند، کارگاه‌های متعددی برای شناخت و مواجهه با انواع خشونت برگزار کردند و برای توقف زن‌کشی و پایان کودک‌همسری در مناطق تحت ستم مضاعف، تلاش کردند، اما با گذشت بیش از سه دهه مبارزه، تمامی این مبارزات با اشد پرونده‌سازی‌های امنیتی علیه زنان از یک سو و گسترده‌تر شدن چتر حمایتگر قانونی برای خشونتگران چه در ساحت خانواده و چه خشونت سیاسی و اجتماعی از سوی دیگر همراه شد.
زنان بیش از پیش درگیر انواع خشونت‌های کلامی، روانی، جسمی، اقتصادی و تبعات قوانین ارتجاعی و ضدزن هستند. 
در جریان جنبش زن زندگی آزادی، یکی از شعارهای فعالان حقوق زنان «از خانه تا خیابان، خشونت علیه زنان» بود. شعاری که برآمده از سال‌ها مبارزه زنان برای توقف خشونت در تمامی عرصه‌هاست. مطالبه‌ای که در صورت تحقق می‌تواند یکی از رویاهای بزرگ زنان را به تصویر بکشد، یعنی محو تمام اَشکال خشونت از جامعه. پایان خشونتی چندوجهی که به نام عرف و سنت و ارتجاع مذهبی و‌ حاکمیت جمهوری اسلامی، زنان را دربند می‌کشد و می‌کُشد.
*بیانیه شورای بازنشستگان ایران بمناسبت 25 نوامبر روز جهانی منع خشونت علیه زنان
اگر 25 نوامبر روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان با قتل خواهران میرابل در مبارزه سیاسی آنان بر علیه دیکتاتوری دومینیکن رقم خورده، میرابل های ایرانی، امروزه با شجاعتی تحسین آمیز در زندان و بیرون از زندان در اعتراضات و خیزش های اجتماعی خواهان پایان دادن به  هر گونه خشونت جنسی- جنسیتی و رفع انواع تبعیضات ساختاری در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی میباشند.
زنان بدرستی مناسبات مردسالارانه/ سرمایه داری‌ راکه بر پایه و بستر سنن و قوانین متحجرانه،   بساط زن ستیزی را تشدید میکنند به مبارزه فرا میخوانند.
  مبارزه برای برابری جنسیتی، مبارزه ای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است.
مبارزه ای که از  ده ها سال پیش شروع شده و تبلور آنرا در جنبش #زن_زندگی_آزادی در اوج شکوفائی و درخشش شاهدیم.
زنان در سطح جامعه، چه در خانواده و خیابان و چه در محل  کار و فضای مجازی ، هر لحظه شاهد تعرضات  جنسیتی و بهره کشی آشکار هستند و هر لحظه هم به مبارزه جانانه علیه این شرایط  مبادرت کرده اند.
دهه‌هاست که جامعه شاهد  آسیبهای روحی و روانی ناشی از ازدواج اجباری، حجاب اجباری و  اسید پاشی و زن کشی است.
از ساچمه‌هایی که بدن زنان را نشانه می گیرند تا نقض حق حیات و زن کشی و قتلهای ناموسی، تعرضات جنسی  و تحمیل فقر و  وابستگی اقتصادی بیشتر و تا رحم اجاره ای و تن فروشی آشکار و نهان، همه و همه در یک ساختار زنستیزانه  بشدت نهادینه و حمایت میشود.
همه نهادهای قدرت متحدانه و سرکوبگرانه در حفظ  و تداوم این نابرابری مضاعف دیدگاهی مشترک دارند و‌گرچه سعی میکنند که با دستگیری و صدور احکام سنگین و اعمال محرومیتهای گوناگون زنان را  به تمکین و سکوت وادارند ولی حتی یک لحظه هم  خواب خوش به چشمشان نیامده ، چرا که این طوفان ‌سهمگین هر لحظه توفنده تر میشود تا  دیگر اثری از هیچگونه تبعیض ‌نماند،
تا دیگر هیچ زنی با "برچسبهای کلیشه ای" و غیر انسانی به فرودستی ننشیند.
زنان با توجه به تجربه و زیست واقعیشان با هر گونه بساط  سلطه مخالفند و محور مبارزاتشان بر مناسبات برابری خواهانه متکیست و اینگونه است که تا رهایی کامل جامعه انسانی از هرگونه بهره کشی و تبعیض، حرفها برای گفتن دارند.
زنان در این مبارزه تاریخی برای خلاصی از ستم جنسیتی/طبقاتی ، بسیاری از مردان جامعه را در کنار خود دارند، چرا که خلاصی جامعه از چنین تبعیضی با مبارزات جنبشهای ضد سرمایه داری گره خورده است.
#خشونت_علیه_زنان_شخصی_نیست_ساختاریست
#ایستاده‌ایم_تا_پایان 
شورای بازنشستگان ایران
چهارم آذر ۱۴۰۲
25 نوامبر 2023
*تجمعات اعتراضی کارگران پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، اجرانشدن  دو هفته کار- دو هفته استراحت در بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک وعدم پرداخت بموقع مطالبات وعده های توخالی مسئولان
روز شنبه 4 آذر،کارگران پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، اجرانشدن  دو هفته کار- دو هفته استراحت در بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک وعدم پرداخت بموقع مطالبات وعده های توخالی مسئولان دست به تجمع زدند.
براساس گزارش های رسانه ای شده،در روز‌های گذشته پالایشگاه‌های چهارم، هفتم و نهم نیز تجمع کرده بودند.
 
تجمع اعتراضی همکاران ارکان ثالث و پشتیبانی پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی.
اعتراض به پایین بودن سطح دستمزد، عدم بازنگری در طرح طبقه بندی مشاغل، اجرای دو هفته کار و دو هفته استراحت برای کارکنان بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک مهم ترین مطالبات این کارگران است.
طبق گزارش همکاران، کارگران ارکان ثالث و پشتیبانی پالایشگاه‌های چهارم، هفتم و نهم نیز طی هفته گذشته برای دریافت مطالباتشان تجمع کرده بودند.
همکاران مان ما در این حوزه عملیاتی، خواستار برپایی اعتصابات گسترده و مشارکت سایر کارگران ارکان ثالث و پشتیبانی در اعتراضات هفتگی در اتحاد با سایر بخشهای نفت گردیدند.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث)
*ادامه اعتراضات پرستاران کشورنسبت به سطح نازل حقوق ،عدم پرداخت بموقع مطالبات،کمبود نیرو و شرایط سخت کاری با برپایی تجمع در سقز
روز شنبه 4 آذر،اعتراضات پرستاران کشور  در ادامه اعتراضاتشان نسبت به سطح نازل حقوق ،عدم پرداخت بموقع مطالبات،کمبود نیرو و شرایط سخت کاری دست به تجمع درشهرستان سقز ،استان کردستان زدند.
 
*تجمع ناشنوایان اسفراین نسبت به عدم اجرای ماده 27 قانون معلولان مقابل دفتر بهارستان نشین شهرستان با پلاکارد«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»
روز شنبه 4 آذر،جمعی از ناشنوایان اسفراین برای اعتراض  به عدم اجرای ماده 27 قانون معلولان مقابل دفتر بهارستان نشین این شهرستان در استان خراسان شمالی با پلاکارد«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»تجمع کردند.
*اعتصاب کسبه بازار گناوه در اعتراض به اجازه ترخیص کالای گمرکی ندادن به لنج ها
روز شنبه 4 آذر، کسبه بازارشهرستان گناوه دراستان بوشهر برای اعتراض به اجازه ترخیص کالای گمرکی ندادن به لنج ها دست به اعتصاب زدند واز بالا کشیدن کرکره های مغازه هایشان خودداری کردند.
*اجرای حکم زندان عاتکه رجبی
عاتکه رجبی، معلم اخراجی جنبش #ژن_ژیان_ئازادی، در پی ابلاغیه‌ای از شعبه‌ی ۲۱ اجرای احکام دادگاه انقلاب مشهد، با وکیلش، محمدباقر رضایی، امروز ۴ آذر ماه، ۲۵ نوامبر، روز جهانی منع خشونت علیه زنان، به شعبه‌ی مذکور مراجعه کردند. وکیل ایشان درخواست تبدیل مدت زندان به جزای نقدی داده بود، که بر اساس قانون، احکام زیر سه ماه امکان معاوضه حبس به جزا را دارد. قاضی پرونده با وجود قبول و‌ آگاهی از این بند، با درخواست وکیل ایشان موافقت ننمود و عاتکه برای گذراندن دو‌ماه حبس، روانه زندان مشهد شد.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن محکومیت شدید احکام غیرقانونی فعالان صنفی، تاکید، یادآوری و  هشدار می‌دهد که کنش صنفی_مدنی با این نوع برخوردهای غیرقانونی و ضد انسانی خاموش شدنی نیست؛ همانگونه که عاتکه رجبی در آخرین تویت خود قبل از زندانی شدن نوشته است: 
سرکوب ما در توان‌تان نیست
ما آغازهای بی‌پایانیم
.
.
.
سرود آزادی را به ترانه زندگی می‌خوانیم
ما یکدیگر را یافته‌ایم و دنبال می‌کنیم
به هم زنجیر شده‌ایم و هر روز و هر لحظه
"مقاومت زندگیست" را از هم می‌آموزیم…
*جان باختن 78 کارگر در مازندران براثر حوادث کاری طی 7 ماه سال جاری
افزایش 4 در صدی کارگران جان با درایا استان خته نسبت به  همین دوره درسال گذشته
مدیرکل پزشکی قانونی مازندران از جان باختن 78 کارگر در این استان براثر حوادث کاری طی 7 ماه سال جاری خبر داد و افزود:این آمار بیانگر افزایش 4 درصدی مرگ کارگران طی این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. 
*بازهم تصادف سرویس رفت و آمد کارگران،اینبار مصدومیت 24 کارگردر استان البرز
صبح روزشنبه 4 آذر،براثر برخورد مینی بوس حامل کارگران با گاردریل در محور هشتگرد به نظر آباد، استان البرزواژگون شد و 24 کارگر زن ومرد مصدوم  وبه بیمارستان منتقل شدند.شدند.
*جان باختن یک کارگر کارواش مشهد براثر برق گرفتگی
روز جمعه 3 آذر،یک کارگر 29 ساله حین کار شستن ماشین دریک کارواش واقع در خیابان فخرایی مشهد براثر برق گرفتگی جان خود را ازدست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

اخباروگزارش های کارگری 5 آذرماه 1402
یکشنبه های اعتراضی کارگران شاغل و بازنشسته: 
1- یکشنبه اعتراضی کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع در
کارگران شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری
کارگران شرکت نفت فلات‌قاره درمناطق عملیاتی  خارک و سیری
همراهی کارگران عملیاتی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران مستقر در سکوهای حفاری با کارگران صنعت نفت
2- یکشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله  مصوبه مزدی ضد کارگری شورای عالی کار‌ و وضعیت نامناسب خدمات بیمه درمانی با راهپیمایی  و تجمع
درشهرهای اراک، اهواز وکرمانشاه مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان،
شوش مقابل اداره تامین اجتماعی شهرستان
3- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله اجرا نشدن همسازی،عدم پرداخت مطالبات معوقه  وخدمات درمانی ناکافی مقابل صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد درشهرهای اصفهان وتهران
- ادامه اعتراضات پرستاران کشورنسبت به سطح نازل حقوق ،عدم پرداخت بموقع مطالبات،کمبود نیرو و شرایط سخت کاری با برپایی تجمع دربیمارستان خمینی تهران ومقابل ساختمان دانشگاه علوم پزشکی تهران
- تجمع اعتراضی کارگران نورد و لوله اهوازنسبت  به سطح نازل حقوق منجمله عدم  اجرای طرح طبقه بندی مشاغل
- تحریم غذای کارگران کارخانه ذوب آهن اصفهان در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و وعده های توخالی
- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری زاهدان نسبت به عدم پرداخت 3 ماه حقوق
- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری زاهدان نسبت به عدم پرداخت 3 ماه حقوق
- برگزاری گلگشت و قرائت قطعنامه توسط تعدادی از فعالین حقوق زنان سنندج  به مناسبت 25 نوامبر روز جهانی نفی خشونت علیه زنان
- بودجه ۱۴۰۳ عملا از جیب فرودستان تامین می‌شود 
- قانون جدید بازنشستگی، تاراج بیش از پیش مزدبگیران
- اطلاعیه جوانمیر مرادی فعال کارگری
- حسین‌ واحدی بازرس انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی به یک سال حبس تعلیقی محکوم شد 
- اخراج یک دانشجوی پزشکی با حکم شورای انضباطی وزارت بهداشت
- بازهم تصادف سرویس رفت و آمد کارگران اینبار مصدومیت 16 کارگرسوهان پزی سلفچگان
- جان باختن یک کارگرزن در رشت براثر سقوط از نردبان
- جان باختن یک کارگر در مشهد بر اثر سقوط از داربست
- جان باختن کارگر معدن  خاک کاشی شهربابک براثر واژگونی لودر
*******
*یکشنبه های اعتراضی کارگران شاغل و بازنشسته: 
1- یکشنبه اعتراضی کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع در
کارگران شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری
کارگران شرکت نفت فلات‌قاره درمناطق عملیاتی  خارک و سیری
همراهی کارگران عملیاتی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران مستقر در سکوهای حفاری با کارگران صنعت نفت
تصاویر:
کارگران شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری
 
منطقه عملیاتی خارک
 
منطقه عملیاتی سیری
 
کارگران عملیاتی شرکت نفت مناطق مرکزی در سکوهای حفاری
 
2- یکشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله  مصوبه مزدی ضد کارگری شورای عالی کار‌ و وضعیت نامناسب خدمات بیمه درمانی با راهپیمایی  و تجمع
درشهرهای اراک، اهواز وکرمانشاه مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان،
شوش مقابل اداره تامین اجتماعی شهرستان
شعارها:
«تا حق خود نگیریم از پا نمی نشنیم»
«فقط کف خیابون بدست میاد حقمون»
«پیام ما به دولت خجالت خجالت»
«مدعی عدالت خجالت خجالت»
«حسی حسین شعارشون دروغ و دزدی کارشون»
«زیربار ستم نمی کنیم زندگی جان فدا می کنیم در ره آزادگی وای از این ظلم وای از این ظلم»
«وعده وعید چه خوب بود ولی همش دروغ بود»
«تامین اجتماعی چه اسم اشتباهی»
«تامین غارت کردند مارو بیچاره کردند»
« نه مجلس نه دولت نیستند بفکر ملت»
«هم مجلس هم دولت ظلم می کنند»
«یخچال بازنشسته خالی تر از گذشته»
«حقوق نصف نیمه سکوت کنی همینه»
«مجلس سرسپرده گرونی رو آورده»
«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»
« ظلم وستم  کافیه سفره ما خالیه»
تصویری از شوش:
 
3- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله اجرا نشدن همسازی،عدم پرداخت مطالبات معوقه  وخدمات درمانی ناکافی مقابل صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد درشهرهای اصفهان وتهران
شعار:
«ای مجلس ای دولت بسه دیگه خیانت »
اصفهان:
 
*ادامه اعتراضات پرستاران کشورنسبت به سطح نازل حقوق ،عدم پرداخت بموقع مطالبات،کمبود نیرو و شرایط سخت کاری با برپایی تجمع دربیمارستان خمینی تهران ومقابل ساختمان دانشگاه علوم پزشکی تهران
روز یکشنبه 5 آذر،اعتراضات دامنه دار پرستاران کشور  نسبت به سطح نازل حقوق ،عدم پرداخت بموقع مطالبات،کمبود نیرو و شرایط سخت کاری با برپایی تجمع دربیمارستان خمینی تهران ومقابل ساختمان دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه پیدا کرد. 
«پرستارداد بزن حق تو فریاد بزن»
«تعرفه ما کجاست توی جیبای کیهاست»
«مسئول بیا بیرون»
 
*تجمع اعتراضی کارگران نورد و لوله اهوازنسبت  به سطح نازل حقوق منجمله عدم  اجرای طرح طبقه بندی مشاغل
روز یکشنبه 5 آذر، کارگران شرکت نورد و لوله اهوازبرای اعتراض  به سطح نازل حقوق منجمله عدم  اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در محوطه این کارخانجات واقع در كيلومتر 9 جاده اهواز – خرمشهرتجمع کردند.
 
*تحریم غذای کارگران کارخانه ذوب آهن اصفهان در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و وعده های توخالی
روزیکشنبه 5 آذر، کارگران تمامی بخش های کوره بلند، مکانیک نت، ریخته گری، فولاد سازی، کنورتور، الگرامرسیون و حمل و نقل و همچنین بخشی از کارگران اداری برای اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و وعده های توخالی دست به تحریم غذا زدند واز گرفتن غذای رستوران اجتناب کردند.
برپایه گزارش منتشره درشبکه های اجتماعی،کارگران معترض اعلام کردند:تحریم غذا دست گرمی کارگران و هشدار به مدیریت بود که درصورت عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل همه بخش های این واحد صنعتی دست به اعتصاب وتجمع خواهند زد.
*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری زاهدان نسبت به عدم پرداخت 3 ماه حقوق
روزیکشنبه 5 آذر، کارگران رسمی و قراردادی شهرداری زاهدان برای اعتراض به عدم پرداخت 3 ماه حقوق دست به تجمع مقابل ساختمان شهرداری زدند.
*تجمع اعتراضی اهالی بندرمقام نسبت به احداث مزرعه 300 هکتاری پرورش میگو
اهالی بندر بندرمقام برای اعتراض به احداث مزرعه 300 هکتاری پرورش میگودر در شرق این روستا از توابع بخش شیب‌کوه شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان مقابل محل کارامام جمعه تجمع کردند.
 
تجمع کنندگان به خبرنگاریک رسانه محلی گفتند:احداث احداث مزرعه 300 هکتاری پرورش میگو به دلیل احداث زه خروجی به مراتع آسیب می رساند وکاردامداری آنها را با مشکل روبرو می کند.
*برگزاری گلگشت و قرائت قطعنامه توسط تعدادی از فعالین حقوق زنان سنندج  به مناسبت 25 نوامبر روز جهانی نفی خشونت علیه زنان
فیلم وتصاویر منتشره درشبکه های اجتماعی،حاکی از برگزاری گلگشت و قرائت قطعنامه توسط تعدادی از فعالین حقوق زنان سنندج روزشنبه 4 آذر به مناسبت 25 نوامبر روز جهانی نفی خشونت علیه زنان می باشد.
 
*بودجه ۱۴۰۳ عملا از جیب فرودستان تامین می‌شود 
تیم اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ درآمدهای مالیاتی را تحت عنوان «درآمدهای پایدار» دو برابر درآمدهای ناشی از صادرات نفت و گاز تنظیم کرده است.
دولت سیزدهم میزان درآمد مالیاتی را ۱۱۲۲ میلیارد تومان در نظر گرفته که حدود دو برابر درآمد ۶۱۴ هزار میلیارد تومانی نفت است و نسبت به درآمدهای مالیاتی بودجه امسال ۴۹/۸ درصد افزایش دارد. همچنین در مجموع ۴۶ درصد کل درآمد بودجه از محل مالیات‌های مستقیم تأمین می‌شود که در تاریخ بودجه‌نویسی کشور بی‌سابقه است.
درآمدهای مالیاتی ردیف‌های متنوعی از مالیات بر درآمد تا مالیات بر دارایی را شامل می‌شود که در مجموع نشان می‌دهد دولت بار تأمین منابع بودجه را به دوش مردم انداخته است؛ اقدامی که پیامدهایی منفی در حوزه اقتصاد و معیشت اقشار حقوق‌بگیر و کم‌درآمد خواهد داشت.
مالیات حقوق‌بگیران در لایحه بودجه سال آینده با افزایش چشمگیری روبرو می‌شود چرا که دولت پیشنهاد داده مجموع درآمد افراد مشمول مالیات خواهد شد.
همچنین مبلغ معافیت مالیاتی نسبت به سال جاری افزایش پیدا نمی‌کند. بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۳ سقف معافیت مالیاتی سالانه معادل ۱۲۰ میلیون تومان، یعنی ماهانه ۱۰ میلیون تومان پیشنهاد شده که تغییری نسبت به سال جاری ندارد.
مالیات بر درآمد در لایحه امسال به شکل پلکانی افزایش یافته و میزان مالیات برای افراد با درآمد ماهیانه ۱۰ تا ۱۶ میلیون تومان ۱۰ درصد، افراد با درآمد ماهیانه ۱۶/۸ تا ۱۷/۶ میلیون تومان ۱۵ درصد، افراد با درآمد ماهیانه بین ۲۷/۶ تا ۴۰/۸ میلیون تومان ۲۰ درصد تعیین شده و افرادی که بیش از ۴۸ میلیون تومان حقوق ماهیانه می‌گیرند،‌ باید ۳۰ درصد مالیات بدهند.
بر اساس تبصره ۱۶ لایحه بودجه ۱۴۰۳ هم سقف معافیت مالیاتی و نرخ مالیات بر «مجموع درآمد اشخاص حقیقی» اعمال می‌شود. به بیان دیگر اگر شخصی در سال جاری از دو کارگاه حقوق ۱۵ میلیون تومانی دریافت می‌کرد، درآمد او در هر کارگاه تا سقف ۱۰ میلیون تومان معاف از مالیات بود و باید برای ۵ میلیون باقی‌مانده به میزان ۱۰ درصد مالیات می‌پرداخت؛ اما از سال آینده، چنین شخصی برای کل درآمد ۳۰ میلیون تومانی خود در این دو کارگاه، فقط تا ۱۰ میلیون تومان معاف است و باید برای ۲۰ میلیون تومان باقی‌مانده به‌صورت پلکانی مالیات پرداخت کند.
بر اساس لایحه بودجه سال آینده، همه افرادی که در قبال ارائه خدمت در دستگاه‌ها تحت هر عنوان از جمله ساعتی، روزمزد، قراردادی حق‌التدریس، حق‌التحقیق، حق‌الزحمه، حق نظارت، حق‌التألیف و پاداش شورای حل اختلاف، دریافتی دارند مشمول مالیات بر درآمد خواهند بود.
فقط اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و آموزشی و قضات دادگستری از شمول این حکم مستثنا و مشمول ماده (۸۵) قانون اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۴ هستند؛ طبق ماده ۸۵، درآمد این افراد تا ۱۲۰ میلیون تومان از مالیات معاف است و نسبت به ۱۲۰ میلیون تا ۷۴۰ میلیون تومان (۷ برابر معافیت مالیاتی) مشمول مالیات سالانه ۱۰ درصدی و مازادی بر ۷۴۰ میلیون تومان مشمول مالیات ۲۰ درصدی است.
دولت کمی پیشتر نیز لایحه‌ «اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم» را به مجلس شورای اسلامی فرستاده بود که در آن بسیاری از معافیت‌های مالیاتی را حذف کرده یا کاهش داده بود. بر اساس این لایحه، اشخاص حقیقی واجد شرایط ملزم به ارائه اظهارنامه و پرداخت مالیات بر اساس مجموع درآمدشان خواهند بود.
در بخش دیگری از درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده نیز صاحبان زمین‌های مسکونی، اداری و تجاری که ارزش آنها بیش از ۲۵ میلیارد تومان باشد، باید ۰.۲ درصد مالیات بدهند.
لایحه بودجه سال آینده همچنین وزارت راه و شهرسازی را مکلف می‌کند از «کلیه وسایل نقلیه» که در بزرگراه‌ها تردد می‌کنند، به‌ ازای هر کیلومتر حرکت و بر اساس نوع خودرو عوارض دریافت کند و به حساب سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند.
بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۳، برای اتومبیل‌های بالای ۳ میلیارد تومان مالیات یک درصدی در نظر گرفته شده و مالکان این اتومبیل‌ها نسبت به مازاد این مبلغ (سه میلیارد تومان) باید یک درصد مالیات پرداخت کنند.
بر اساس این لایحه، معامله و نقل و انتقال سند اتومبیل‌هایی که بدهی مالیاتی دارند در دفاتر ثبت اسناد رسمی ممنوع است و مهلت پرداخت این مالیات «حداکثر» تا پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۳ اعلام شده است.
در لایحه بودجه سال آینده همچنین درآمد حاصل از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ۱۶ درصد کاهش خواهد یافت.
در بخش واگذاری دارایی‌های مالی، درآمد حاصل از فروش فروش و واگذاری انواع اوراق مالی با ۳۶/۱ درصد افزایش به ۲۵۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته اما در بخش درآمد حاصل از فروش سهام شرکت‌های دولتی، رقم پیشنهادی در لایحه بودجه از ۱۰۶ هزار میلیارد تومان در بودجه سال ۱۴۰۲ به ۶۰ هزار میلیارد تومان در بودجه سال آینده کاهش یافته است. کاهش این درآمدها که همگی تحت عنوان «طرح مولد‌سازی دارایی‌های دولت» در جریان بوده نشان می‌دهد این طرح که با هدف افزایش درآمد و جبران کسری بودجه دولت تصویب و اجرایی شده بود، با شکست همراه شده است.
دولت در لایحه بودجه سال آینده به سازمان امور مالیاتی اجازه دسترسی به سامانه‌های بانکی از طریق بانک مرکزی در راستای کنترل فرارهای مالیاتی را داده است. در بخش دیگری از لایحه نیز پیش‌بینی شده که با درخواست سازمان امور مالیاتی امکان توقیف و برداشت از حساب بدهکاران مالیاتی به صورت سیستمی امکان‌پذیر باشد.
افزایش انواع درآمدهای مالیاتی به ویژه مالیات بر درآمدها در لایحه بودجه سال آینده قابل توجه است. روزنامه «اعتماد» در گزارشی افزایش مالیات‌ها در لایحه بودجه را «کمرشکن» توصیف کرده و نوشته دولت برای رسیدن به چنین عدد بسیار بزرگی، سازوکارهایی طراحی کرده که تعیین مالیات ۱۰ درصدی برای درآمد‌های ماهانه ۱۰ تا ۱۴ میلیون تومان از جمله آن‌هاست.
همانطور که در گزارش «اعتماد» اشاره شده مالیات برای درآمدهایی که زیر خط فقر قرار دارند، یکی از بخش‌های حیرت‌آور لایحه بودجه است که نشان می‌دهد دولت ابراهیم رئیسی برای دستبرد به جیب شهروندان هیچ ملاحظه‌ای ندارد.
بر اساس نظر بسیاری از کارشناسان، رقم خط فقر در تهران بیش از ۳۰ میلیون تومان و برای دیگر شهرها بطور میانگین ۲۰ میلیون تومان است. این ارقام به این معناست که اگر یک خانوار سه تا چهار نفره در تهران درآمدی ماهانه کمتر از ۳۰ میلیون و در دیگر شهرها درآمدی کمتر از ۲۰ میلیون داشته باشند، توان تأمین «ضروری‌ترین» هزینه‌های زندگی شامل خوراک و پوشاک و آموزش فرزندان و درمان را نخواهند داشت. در چنین شرایطی دولت بی‌اعتنا به چنین ارقامی، برای درآمدهایی زیر ۳۰ میلیون تومان نیز مالیات پیش‌بینی کرده است.
از سوی دیگر هرچند دولت اعلام کرده درآمدهای زیر ۱۰ میلیون تومان مشمول مالیات نخواهند بود اما رقم حداقل دستمزد در سال جاری حدود ۸/۵ میلیون تومان بوده و پیش‌بینی می‌شود برای سال آینده به حدود ۱۰ میلیون تومان برسد.
با توجه به اینکه رقم حداقل دستمزد، مبنای پرداخت حقوق به کم‌درآمدترین اقشار از جمله کارگران، و بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی است در نتیجه دولت در عمل برای همه اقشاری که در ایران درآمد، حتی درآمدهای بسیار ناچیز و حداقلی، دارند مالیات وضع کرده و هیچ حقوق‌بگیری و حداقل‌بگیری را مشمول معافیت مالیاتی نکرده است!
در مقابل اما همواره دریافت مالیات از اقشار پردرآمد موفق نبوده است. طرح‌های دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی برای گرفتن مالیات‌ از اقشاری چون پزشکان، وکلا و سرمایه‌دارانی که با اتکا به مافیاهای حکومتی درآمدهای نجومی دارند همواره با شکست روبرو شده است. بخش زیادی از بنگاه‌های اقتصادی که در دست مافیاهای بزرگ اقتصادی متصل به حکومت، مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، هستند نیز با اتکا به رانت حکومتی به راحتی فرار مالیاتی می‌کنند. در چنین شرایطی، عملا سیاست‌های مالیات‌گیری از درآمد افراد نیز حقوق‌بگیران را هدف قرار داده است.
کارشناسان نسبت به این شیوه تدوین درآمدهای مالیاتی در بودجه هشدار داده و معتقدند نه تنها همه درآمدهای مالیاتی محقق نمی‌شود بلکه عوارض مختلفی در تشدید رکود و فقر در کشور خواهد داشت.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران 
*قانون جدید بازنشستگی، تاراج بیش از پیش مزدبگیران
نوشته ای از کارگر زندانی حسن سعیدی
در حالی که اموال صندوق‌های بازنشستگی همه از جیب کارگران و مزدبگیران تامین شده است و نقش آفرینی اصلی را کارگران می‌بایست در این صندوق‌ها داشته باشند، اما این دولت است که مدیران صندوق‌ها را تعیین می‌کند و در نتیجه هیچگاه به کارگران و‌ مزدبگیران، که ذینفعان اصلی این صندوق‌ها هستند، پاسخگو نبوده اند.
دولت رسما با برداشت و ‌حیف و‌ میل پول کارگران از صندوق‌های بازنشستگی به این صندوق‌ها بسیار بدهکار است و آنها را در آستانه ورشکستگی قرار داده است. به همین دلیل بسیاری از تعهدات درمانی به بیمه‌شدگان کاسته شده و حقوق بازنشستگی همواره در سطحی ناچیز تعیین گردیده است و فقر و بی تامینی را به بازنشستگان تحمیل کرده‌اند.
 برای کنترل کارگران، حاکمیت با ایجاد و‌ تقویت تشکلات کارگری دست‌ساز نظیر شورای اسلامی کار و میدان دادن به خانه کارگر، سوپاپ اطمینانی برای خود ساخت. در این سالیان، نقش آنان عمدتا جلوگیری از اعتراضات توده‌ای کارگران برای دستیابی به حقوق حقه‌شان بوده است. سران این تشکلات دست‌ساز حکومتی نه تنها به فکر پست و مقام و جیب خود بوده اند، بلکه فعالانه در کنار حاکمیت از ایجاد تشکلات مستقل کارگری از طریق پرونده سازی و‌ سرکوب جلوگیری کرده اند. 
با تصویب و‌ انتشار قانون جدید ابتدا اعلام‌ کردند که سنوات کار کارگران تازه استخدام شده از ۳۰ سال به ۴۲ سال و ۵ ماه افزایش می‌یابد، اما متعاقبا رئیس مجلس، بطور سراسیمه اعلام کرد که حداکثر سنوات بازنشستگی ۳۵ سال خواهد بود. سرنوشت میلیون‌ها کارگر و مزدبگیر اینگونه رقم می‌خورد. مشخص است نمایندگان تصویب کننده این قانون، گویی موضوع میلیون‌ها انسان اینقدر برای‌شان بی‌اهمیت بوده است که نمی‌دانستند به چه رای می‌دهند.
حتی اگر برابر قانون جدید بازنشستگی سنوات کار را تا ۳۵ افزایش دهند این ناحقی بزرگی است که در کنار حقوق ناچیز کارگران و تحمیل فقر مطلق به ایشان باز می‌خواهند شرایط را برای‌شان بیش از پیش اسفبارتر کنند.
تجربه ثابت کرده است برای مقابله با این حمله به حقوق مزدبگیران ، کارگران شاغل و بازنشسته و سایر زحمت کشان باید از طرق گوناگون دست به اعتراض بزنند، و در این راستا چاره ای جز وحدت و تلاش بیش از پیش برای  ایجاد و تقویت تشکیلات های مستقل خود ندارند. باید با بوجود آوردن تشکیلات در سطوح مختلف برای بهبود معیشت خود، اعتراضات و اعتصابات سراسری سازمان داد. درست است که در طی چهار دهه، با فشار پلیسی - امنیتی از ایجاد تشکیلات مستقل کارگری در بخش‌های مختلف جلوگیری شده است، اما جامعه در شرایط متفاوتی قرار دارد. اینک اکثریت کارگران و مزدبگیران به دلیل فقر و‌ گرسنگی، چیز چندانی برای از دست دادن ندارند و در عین حال هرگونه توهم به «مستضعف» دوستی و‌ عدالت طلبی نظام‌حاکم‌از بین رفته است. 
دولت باید بداند محکوم‌نمودن کارگران به کار تا دم ‌گور بی پاسخ نخواهد ماند، و یادمان نرود که اینها نمیتوانند همه کارگران را برای دفاع از معیشتشان به زندان بیاندازند. 
عدم توجه حاکمیت به فریادهای اعتراض کارگران و سایر اقشار جامعه، انسان‌هایی را که تا دیروز منفعل بودند را نیز به خیزشهای سراسری ای که چندین سال است در جریانند و شعله‌های آن گاه از زیر خاکستر و ‌گاه آشکارا همچنان زبانه می‌زنند، پیوند می‌دهد.
حسن سعیدی،عضو سندیکای کارگران شرکت‌ واحد، زندان اوین، 
آذر ۱۴۰۲
برگرفته از کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
*اطلاعیه جوانمیر مرادی فعال کارگری
به اطلاع افکار عمومی در داخل و سراسر دنیا می رسانم، من جوانمیر مرادی فعال کارگری اهل و ساکن کرمانشاه که طی سالیان گذشته به خاطر فعالیتهای کارگری و دفاع از حقوق کودکان بارها مورد تعقیب بوده و بازداشت شده ام، همچنان تحت فشار نیروهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی هستم.
روز 23 شهریور 1402، دو روز قبل از سالروز قتل مهسا امینی با یک شماره به نام شماره شخصی و بدون مشخص بودن ارقام آن چند بار به گوشی من زنگ زدند و من چون می دانستم از طرف مأموران امنیتی است، پاسخ ندادم.
از ابتدای آبان 1402 چندین بار مأموران امنیتی به درب منزل آمده و اقدام به زدن زنگ خانه کرده اند. بارها با یک شماره ثابت زنگ زده اند و باز هم پاسخ نداده ام.
مأموران اطلاعاتی مدام در اطراف خانه ما در حال پرسه زدن هستند و مدام اعضاء خانواده ام را تعقیب می کنند و باعث ایجاد فضای ترس و وحشت برایشان شده اند.
من مؤکداً اعلام می کنم که هر گونه اتفاقی برای هر یک از اعضای خانواده ام بیافتد، دستگاه های اطلاعاتی جمهوری اسلامی و خود جمهوری اسلامی مسول خواهند بود.
نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی باید بدانند بعد از 44 سال سرکوب، شکنجه و اعدام و ایجاد فضای ترس و وحشت در جامعه نتوانسته اند مردمی که از هر نظر تحت فشار و تبعیض و فقر و بیکاری و نبود آزادی بوده اند را به سکوت بکشانند.
حالا که جامعه در یک موقعیت انفجاری و بنیان کن قرار دارد، به طریق اولی ایجاد فشار و تهدید، بازداشت و اعمال شکنجه های جسمی و روحی و روانی بر فعالین و تهدید و تعقیب و ایجاد ترس و اضطراب برای اعضای خانواده هایشان هیچ افاقه ای برای حاکمان در جهت برون رفت از بن بستشان نخواهد کرد.
آذر 1402
*حسین‌ واحدی بازرس انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی به یک سال حبس تعلیقی محکوم شد 
این فعال صنفی فرهنگیان خراسان شمالی، توسط دادگاه کیفری خراسان شمالی به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به یک سال زندان  محکوم شد که برای مدت سه سال تعلیق شده است.
 پرونده دیگر واحدی با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، در دادگاه انقلاب بررسی می‌شود 
ماشین سرکوب جمهوری اسلامی با شدت مضاعفی در دو سال اخیر  فعالین صنفی معلمان را هدف قرار داده و روزانه شاهد صدور احکام قضایی و تخلفات اداری علیه فعالین هستیم
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*اخراج یک دانشجوی پزشکی با حکم شورای انضباطی وزارت بهداشت
ضحی عبدی، دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با حکم شورای انضباطی وزارت بهداشت از دانشگاه اخراج شد.
ایشان که دانشجوی سال آخر مقطع دکتری در رشته داروسازی دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان و در آستانه دفاع از پایان نامه بود که با حکم کمیته انضباطی از دفاع پایان نامه و فارغ التحصیل شدن باز ماند.
ضحی عبدی دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، روز ۴ آبان ۱۴۰۱ یک دانشجوی مجروح را به محل کار خود (بیمارستان تخصصی خانواده) برد و مداوا کرد. 
نیروهای امنیتی به همین دلیل او را بازداشت و اقدام به پرونده سازی برای او کردند که این پرونده پس از صدور بخشنامه عفو مختومه اعلام شده بود.
برگرفته از کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور
*بازهم تصادف سرویس رفت و آمد کارگران اینبار مصدومیت 16 کارگرسوهان پزی سلفچگان
شنبه شب(4 آذر)، مینی‌بوس حامل کارگران یک سوهان پزی شهرستان سلفچگان در مسیر قم به سمت سلفچگان در نزدیکی روستای تاج خاتون واژگون و 16 کارگر مصدوم وبه بیمارستان منتقل شدند.
*جان باختن یک کارگرزن در رشت براثر سقوط از نردبان
یک کارگرزن 58 ساله حین کار نظافت دریک ساختمان مسکونی واقع در، خیابان دکتر حسابی شهررشت از روی نردبان از ارتفاع راه‌پله‌ها به پایین سقوط کرد و در دم جان خودرا ازدست داد.
*جان باختن یک کارگر در مشهد بر اثر سقوط از داربست
روز یکشنبه 5 آذر،یک کارگر 48 ساله حین کار نماکاری درطبقه چهارم یک ساختمان واقع در خیابان ابوطالب مشهد از داربست به پایین سقوط کرد ودردم جان باخت.
*جان باختن کارگر معدن  خاک کاشی شهربابک براثر واژگونی لودر
براثرواژگونی یک دستگاه لودر در معدن خاک کاشی منطقه جوزم ازتوابع  بخش دهج شهر بابک  دراستان کرمان راننده لودر جان خودرا ازدست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید