انتقاد زنان ملی‌پوش آلمان از رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

در ادامه جنجال بر سر بوسه لوئیس روبیالس، رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا به لب یکی از بازیکنان تیم ملی این کشور، تیم ملی فوتبال زنان آلمان در نامه‌ای سرگشاده از روبیالس انتقاد و همبستگی خود را با جنیفر هرموسو اعلام کردند.واکنش‌ها به بوسه جنجال‌برانگیز لوئیس روبیالس، رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا به لب یکی از بازیکنان تیم ملی زنان این کشور همچنان ادامه دارد.

پس از آنکه کمیته انضباطی فیفا، روبیالس را تعلیق کرد، حال تیم ملی فوتبال زنان آلمان نیز با انتشار نامه‌ای سرگشاده در شبکه اینستاگرام پشتیبانی و همبستگی خود را با جنیفر هرموسو اعلام کرد و رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

در این نامه سرگشاده از جمله آمده است: «چنین رفتاری قابل پذیرش نیست و تحمل‌ناپذیرتر از آن نیز کم‌اهمیت جلوه دادن این رویداد و زیر فشار گذاشتن ملی‌پوش اسپانیا [جنیفر هرموسو] است. هیچ فردی، واقعا هیچ فردی حق ندارد این رفتار را عملی ناچیز تلقی کند.»

این نامه شامگاه شنبه ۲۶ اوت به عنوان استوری در حساب کاربری آلکساندرا پوپ، کاپیتان تیم ملی فوتبال زنان آلمان در شبکه اینستاگرم و با امضای شورای بازیکنان این تیم منتشر شده است.

بیتشر بخوانید: بوسه دردسرساز رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا بر لب جنی هرموسو

در بخشی دیگر از این نامه سرگشاده آمده است: «این تنها تحمیل بوسه جنیفر هرموسو نبود، بلکه دستمالی پایین‌تنه و یا حمل کردن آتنئا دل کاستیو بود. آیا مقامات مسئول و نمایندگان رسمی [چنین نهادی] اجازه چنین کاری را دارند؟ مسلما نه!»

در این نامه همچنین ضمن اشاره به این که این معضل و مشکل تنها بر فوتبال اسپانیا محدود نیست، تصریح شده است: «این غم‌انگیز است که چهره‌های فوتبال آلمان هنوز هم به اندازه کافی آگاه نشده‌اند تا از این موضوع ارزیابی [درستی] ارائه کنند.»

اشاره زنان ملی‌پوش آلمان از جمله به کارل هاینس رومنیگه، عضو شورای نظارتی باشگاه بایرن است که حمایت خود با روبیالیس را ابراز داشته و گفته بود: «وقتی آدم قهرمان جهان می‌شود، احساساتی می‌شود. کاری که او کرد قابل درک است.»

این در حالی است که فشارها و انتقادها علیه روبیالیس پیوسته افزایش یافته و حتی کمیته انضباطی فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) پرونده‌ای برای رسیدگی به این مسئله باز کرده است.

این کمیته شنبه، ۲۶ اوت (چهارم شهریور) اعلام کرد، روبیالیس از امروز به مدت ۹۰ روز از تمام فعالیت‌های مرتبط با فوتبال در سطح ملی و بین‌المللی تعلیق  شده است.

یک هفته پیش روبیالس در مراسم اهدای مدال به بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان اسپانیا که با پیروزی مقابل تیم انگلستان قهرمان جام جهانی فوتبال زنان شدند، جنیفر هرموسو را به نشانه خوشحالی در آغوش گرفت و لب‌های او را بوسید.

رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا در پی بالا گرفتن اعتراضات، منتقدان را به تلاش برای "ترور شخصیت" متهم کرد و مدعی شد بوسیدن جنیفر هرموسو مانند بوسیدن فرزند خودش بوده است. او مدعی است که این بوسه تحمیلی نبوده، اما مهاجم تیم ملی تصریح کرده که از این کار خوشش نیامده است.

در همین حال ۲۳ بازیکن تیم ملی فوتبال زنان اسپانیا که عنوان قهرمانی جهان را دارند، با امضای بیانیه‌ای اعلام کردند که با ترکیب کنونی مدیریت فدراسیون حاضر به شرکت در بازی‌های ملی نیستند.

در دنیای ورزش اتهام سوء استفاده جنسی از زنان یا سوء رفتار با آنها بسیار زیاد مطرح شده و در سال‌های گذشته حساسیت به نقض حقوق فردی زنان ورزشکار بیشتر شده است.

در دنیای فوتبال تبعیض بین ملی‌پوشان زن و مرد نیز امری شایع است که برخی کشورها درصدد جلوگیری از آن برآمده‌اند. اسپانیا سال پیش به جرگه این کشورها پیوست و پرداخت حقوق برابر به مردان و زنان فوتبالیست را تصویب کرد.

دویچه وله