چین : از قرنطینه اجباری تا خود قرنطینگی

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

رئیس‌جمهور شی جین‌پینگ با انجام چرخشی‌ که راز آن را فقط چین می داند، سیاست صفر کووید خود را متوقف کرد. در کمتر از چهل و هشت ساعت، موانعی که محله‌ها یا شهرها را مسدود کرده بود، برداشته شد. غرفه های آزمایش تست PCR، و پست های بازرسی جاده ها برچیده شد. دستگاه های اندازه گیری دما در ورودی اماکن عمومی، غیرفعال و برنامه های کاربردی کد QR اجباری در تلفن های هوشمند (الزامی برای رفت و آمد)، پاک شد. و با این حال خیابان های کلان شهرها به طرز عجیبی خالی مانده اند. چینی ها می ترسند. خودشان ، خود را قرنطینه می کنند.

فقط داروخانه‌ها و «کلینیک‌های تب» (برخی بخش‌های اورژانس بیمارستان اینگونه نامیده می‌شوند) دوباره شاهد ازدحام و آشفتگی هستند. کمبود پاراستامول(داروی ضد تب) - که تاکنون فروش آن ممنوع بود، از ترس اینکه مردم با استفاده از آن تب خود را پایین بیاورند تا دستگاه های اندازه گیری دما را فریب دهند - مانند برخی از «داروهای» طب سنتی که قیمت آنها افزایش یافته است، به شدت احساس می شود. تولید کم نیست، اما عرضه با سرعت کامل از سر گرفته نشده است.

به دلیل سرما ، آنفولانزا و سویه امیکرن در پکن شیوع دارد، جایی که بی نظمی همه را تحت تأثیر قرار می دهد. شعار جدید «همه مسئول سلامتی خود هستند» پس از سه سال طولانی دستورالعمل های سختگیرانه، مردم چین را مضطرب کرده است.

آیا ، به سمت یک میلیون ، یک میلیون و نیم و یا حتی دو میلیون مرگ پیش می رویم ؟ برخی از کارشناسان بر اساس مرگ و میر مشاهده شده در هنگ کنگ در ماه مارس گذشته که به معنای واقعی کلمه یک فاجعه بود، گسترش همه گیری به کل کشور را پیش بینی می کنند. پس از ارائه ارقام بیماری در هنگ کنگ برای توجیه تشدید محدودیت ها در بهار گذشته، مقامات بهداشتی اکنون معتقدند که وضعیت چین با آن کشور قابل مقایسه نیست زیرا تنها ۲۰ درصد از هنگ کنگی های بالای ۶۰ سال واکسینه شده اند، در مقایسه با چین که ۶۸.۹ درصد واکسن زده اند. مقامات بهداشتی از آنرو بر دادن اطمینان تاکید دارند که علیرغم تغییر در شیوه زندگی و آداب و رسوم، سنت احترام و گرامیداشت بزرگان همچنان باقی است. مرگ بزرگترها می تواند از نظر سیاسی برای آقای شی و برای حزب کمونیست چین خطرناک باشد.

بنابراین درک اینکه چگونه خروج از استراتژی کووید صفر با چنین شیوه آشفته ای انجام شد، دشوار است. در واقع، حکومت بین چندین مانع مانور می کند. اول، واکسیناسیون اندک پیرترین افراد (فقط ۴۰ درصد افراد بالای ۸۰ سال واکسینه شده اند). این به دلیل انتخاب های اولیه برای اجباری نکردن واکسن و محافظت از جوان ترین افراد بود که فعالیت اجتماعی بیشتر و شدیدتری دارند. علاوه بر این، نسل جوان به دلیل رسوایی‌های فراوان سلامت در دهه‌های اخیر، نسبت به طب سنتی به طور کلی و داروسازی ملی به طور خاص محتاط است.

دلیل دیگر آنکه اگرچه نظام سلامت به طور قابل توجهی بازسازی شده ،اما با وجود دوبرابر شدن تخت های مراقبت های ویژه (ده تخت برای هر صد هزار نفر) و بسیج کادر پزشکی، احتمالا آمادگی برای مواجهه با موجی مرگبار وجود ندارد. دولت همچنین به گروه China Meheco برای واردات Paxlovid چراغ سبز نشان داده که داروی شرکت Pfizer برای مقابله با کووید است.

سرانجام، ورود سویه بسیار مسری (و کمتر کشنده) امیکرن سیستم صفر کووید را دچار آشفتگی کرد ،چرا که به محض ظاهر شدن آزمایش مثبت، فرد می بایست قرنطینه می شد. برای مثال از آغاز ماه اکتبر، ساکنان یکی از مناطق کانتون، ، مجبور بودند هر روز یک تست انجام دهند. یک دانشجوی جوان دانشگاه توضیح می‌دهد: «زندگی روزمره ما وابسته به «اطلاعات»ی غیرقابل تأیید شده است: اگر یک مورد کووید در ساختمان یا محله‌مان دیده شود، همه باید قرنطینه شوند». در همین حال، رسوایی در مورد «مثبت های کاذب» منجر به انفجار آزمایش های روزانه الزامی شده است. بیش از ۲۵۰ شرکت متولد شده با بیماری همه گیر، که گاهی اوقات در بورس اوراق بهادار حضور دارند، تحریم شده اند. قرنطینه به تعداد زیادی از کارگران، کارآفرینان کوچک یا بازرگانان صدمه زد، اما شرکت‌های تست کوید با دسترسی به قراردادهای دولتی و انجام توافقات کوچک با شهرداری‌ها، شکوفا شدند‌. کووید فساد را نکشته است.

یک استاد با افتخار خاطرنشان می کند که وقتی صحبت از نجات جان افراد است ، «ما کمتر از ایالات متحده مرگ و میر داریم». اما دستورالعمل های بهداشتی اجباری در طول ماه ها غیر قابل تحمل شده بودند. به گواه شبکه‌های اجتماعی، شورش‌ها علیه «مردان سفیدپوش» معروف که مسئول اعمال این دستور العمل ها هستند، چند برابر شده است(۱). در ۱۱ نوامبر، دولت در نهایت الزامات سیستم را کاهش داد. خیلی کم. خیلی آهسته . با دستوراتی مبهم . برخی از مقامات محلی می ترسیدند از خط رسمی عبور کنند ، در حالی که برخی دیگر منافع (مالی) در حفظ وضعیت موجود داشتند. ناامیدی از آنرو شدیدتر شد که بسیاری از چینی ها از اقشار متوسط شهری پس از پایان بیستمین کنگره حزب کمونیست چین منتظر یک باز شدن کامل بودند. آیا خود رئیس جمهور سفرهای خارجی خود را از سر نگرفته بود و در نشست های بین المللی بی نقاب شرکت نمی کرد ؟

پس از آتش‌سوزی ساختمانی که توسط موانع ضد کووید مسدود شده بود و در آن اویغورها در ارومچی (پایتخت سین کیانگ) زندگی می‌کردند، تظاهرات از غرب به شرق در کلان‌شهرهای کشور آغاز شد. بسیاری از شهروندان برگه های سفید را که نماد سانسور بود تکان می دادند اما تعداد کمی از آنها خواهان استعفای رئیس جمهور شدند. برخی از مفسران در آن سرآغاز یک تیان آنمن جدید (جنبش طرفدار دموکراسی که در سال ۱۹۸۹ سرکوب شد) را می دیدند. هر چند به هیچ وجه با آن قابل مقایسه نیست. اقشار متوسطی که تظاهرات کرده اند، نمی خواهند رژیمی که برای آنها آسایش و امنیت به ارمغان آورده است را سرنگون کنند، بلکه خواستار تداوم آن هستند، به ویژه از آنرو که احساس ضعف می کنند. همانطور که ژان لوئی روکا متخصص چین به ما یادآوری می کند، فعلاً افق دیگری وجود ندارد (۲). علاوه بر این، تظاهرات همگرا نمی شوند. به عنوان مثال، در کانتون، کارگران و صنعتگران کوچک در محله ای که بازار عمده فروشی نساجی را در خود جای داده است، به شدت به تعطیلی هایی اعتراض کردند که آنها را از امرار معاش محروم می کند ، اما دانشجویان گرد آمده در محوطه دانشگاه به آنها نپیوستند.

طبق معمول، قدرت با یک سنگ دو پرنده را کشت: آنهایی را که رهبر جنبش می‌دانست سرکوب کرد، حتی تعطیلات دانشگاهی را جلو انداخت، و با پایان دادن به سیاست کووید صفر ، انتظارات را برآورده کرد. به همان اندازه معترضان، فشار رهبران تجاری که نگران وخامت اقتصادی هستند، در گرفتن این تصمیمات سنگینی کرد. کنفرانس سالانه سیاست اقتصادی در ۱۶-۱۷ نوامبر در پکن، بسته ای از اقدامات برای راه اندازی اقتصاد را تصویب کرد. احیای اعتماد عمومی احتمالاً بیشتر طول خواهد کشید.

۱- Cf. « La timeline épidémique Chine », Eastisred.
۲- Jean-Louis Rocca, « Contestations en Chine : la révolution attendra », Alternatives économiques, Paris, 8 décembre 2022.

Martine BULARD
روزنامه نگار و معاون سردبيری لوموند ديپلماتيک

نویسنده Martine BULARD برگردان شروين احمدي