هشدار درباره سکوت در برابر «شبیخون چماقداران» به دانشگاه شریف

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

هشدار درباره سکوت در برابر «شبیخون چماقداران» به دانشگاه شریف؛ «ما فاتحه این دولت را خواندیم»: حمله نیروهای امنیتی و ماموران بسیج به دانشگاه صنعتی شریف که با محاصره دانشگاه، تیراندازی، شلیک گاز اشک‌آور و بازداشت گسترده و خشونت‌آمیز ده‌ها دانشجو همراه شد، خشم و بهت بسیاری را در جامعه دانشگاهی و در میان عموم مردم برانگیخت.انجمن اسلامی دانشگاه شریف در بیانیه‌ای تند، روز یکشنبه دهم مهرماه را «روز خونین» دانشگاه و «لکه ننگ دیگری بر کارنامه حاکمیت» توصیف کرد و از همه دانشجویان و استادان دانشگاه‌ها خواست به نشانه همبستگی با دانشگاه شریف کلاس‌های خود را تعطیل کنند.

در این بیانیه که با عبارت «انا لله و انا الیه راجعون» شروع می‌شود آمده است «ما فاتحه‌ این دانشگاه را خواندیم، ما فاتحه این وزارت علوم را خواندیم، ما فاتحه این دولت را خواندیم.»
روایت انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شریف از حمله یکشنبه نشان می‌دهد که این اقدام با برنامه‌ریزی قبلی و «سناریویی از پیش طراحی شده برای خفه کردن صدای دانشجویان معترض» انجام شده است.

«اقدامی کم‌نظیر در طول تاریخ دانشگاه شریف»
در این بیانیه «شبیخون ماموران امنیتی و چماقداران لباس شخصی» با حوادث ۱۸ تیر سال ۱۳۷۸ و ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ مقایسه و «اقدامی کم‌نظیر در طول تاریخ دانشگاه شریف از قبل از انقلاب تا به امروز» توصیف شده است.
برای بسیاری حمله به دانشگاه شریف یادآور یورش به کوی دانشگاه تهران در تیر ماه سال ۷۸ است که به عنوان یکی از نقاط عطف اعتراضات علیه جمهوری اسلامی در دهه‌های گذشته و سرکوبگری حکومت شناخته می‌شود. در روز هجدهم تیر آن سال در پی اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران به تعطیلی روزنامه سلام، ماموران انتظامی و لباس شخصی به کوی دانشگاه تهران حمله کردند که به پنج روز اعتراض و ناآرامی و تنش گسترده سیاسی منجر شد.
شاره بیانیه انجمن اسلامی شریف به خرداد ۸۸ هم به سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز بعد از انتخابات ریاست جمهوری آن سال است که ماه‌ها اعتراض ناآرامی را به دنبال داشت و رهبر جمهوری اسلامی آن را «فتنه» خواند.
در این بیانیه از دانشجویان و استادان دانشگاه شریف خواسته شده تا برآورده شدن تمام شرایط زیر از هر گونه حضور در کلاس درس چه به صورت حضوری و چه مجازی خودداری کنند:

آزادی همه دانشجویان بازداشتی
عذرخواهی رسمی مسئولان دولتی و حکومتی
جبران خسارت‌های پیش‌آمده برای دانشجویان
تضمین مکتوب مبنی بر وجود امنیت برای دانشجویان در دانشگاه و محیط اطراف آن و عدم تکرار این حادثه در آینده
بسته‌شدن پرونده‌های تشکیل‌شده برای تمامی دانشجویان شریف در این مدت که به خاطر نادیده گرفتن حق بدیهی اعتراضشان بوده
روز دوشنبه مسئولان دانشگاه صنعتی شریف اعلام کردند که کلاس‌های دانشگاه تا اطلاع بعدی تنها به صورت مجازی برگزار خواهد شد و دانشجویان کارشناسی حق تردد در دانشگاه را نخواهند داشت.

https://www.instagram.com/reel/CjRkkLuIoUK/?utm_source=ig_embed&ig_rid=a24bdc6a-59a5-420b-a45d-b252423df663

https://twitter.com/i/status/1576939170127577089

درخواست تعطیلی کلاس‌ها در تمام دانشگاه‌های ایران
انجمن اسلامی شریف در این بیانیه که صبح روز دوشنبه ۱۱ مهر منتشر شد تعداد دانشجویان بازداشت‌شده را بیش از ۳۰ نفر برآورد کرده است. بر اساس بعضی روایت‌ها از حوادث دیشب تعداد بازداشتی‌ها بیش از این بوده است.
این بیانیه می‌گوید «بسیاری از جراحت‌های این حادثه قابل جبران نخواهد بود و برای همیشه با دانشجویان این سرزمین باقی خواهد.»
این نهاد دانشجویی خواهان اعلام همبستگی تمام دانشجویان و استادان دانشگاه‌های سراسر ایران شده و از آنها خواسته کلاس‌های درس را تعطیل کنند.
در این بیانیه هشدار داده شد که اگر کلاس‌ها در شرایط فعلی برگزار شود «این قبیل اقدامات در آینده تداوم خواهد‌ یافت و دیگر هیچ کسی قادر نخواهد بود در دانشگاه دهان خود را برای اعتراض باز کند.»
زندهزندهاعتراض‌های ایران؛ موج اعتراض و بازداشت در دانشگاه‌ها، گسترش اعتراض‌ها به مدارس، دفن نیکا شاکرمی بدون حضور بستگان

«دریدند و دریدند، شریف رو به خون کشیدند»
‌ویدیوهای ارسالی به بی‌بی‌سی فارسی از دانشگاه صنعتی سهند تبریز، علوم پزشکی زنجان و دانشگاه هنر در تهران نشان می‌دهد که دوشنبه ۱۱ مهر دانشجویان علاوه بر برگزاری تحصن و ادامه اعتصاب، شعارهایی نیز در همبستگی با دانشجویان دانشگاه‌ شریف سر دادند. دانشجویان در دانشگاه هنر شعار دادند: «دریدند و دریدند، شریف رو به خون کشیدند»

رژه زنان و مردان معترض در میانه خیابان شریعتی تهران
ویدیوی ارسالی به بی‌بی‌سی فارسی حرکت زنان و مردان در یک صف وسط خیابان شریعتی تهران را نشان می‌دهد. برخی زنان روسری در دست دارند و شعار «مرگ بر دیکتاتور» شنیده می‌شود. گفته می‌شود که ویدیو مربوط به دوشنبه ۱۱ مهر است.

اعتراضات در تهران تا اولین ساعات بامداد سه‌شنبه
تصاویری که به دست بی‌بی‌سی رسیده ترافیک سنگین، بوق و شعار «مرگ بر دیکتاتور» را نشان می‌دهد که گفته می‌شود در اولین ساعات بامداد سه‌شنبه ۱۲ مهر در خیابان آزادی تهران جریان داشته است.

تیراندازی نیروهای امنیتی در شهرک اکباتان
در ویدیویی مربوط به ۱۱ مهر ۱۴۰۱ در شهرک اکباتان که به دست بی‌بی‌سی رسیده صدای شلیک گلوله شنیده می‌شود و حضور سنگین موتورسواران دیده می‌شود.فرستنده ویدیوها می‌گوید این وضعیت هر شب شهرک اکباتان طی یک هفته گذشته است.

«شهادتت مبارک نیکا»
‌در ویدیوی منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، فردی که گفته می‌شود مادر نیکا شاکرمی است به تکرار می‌گوید: «شهادتت مبارک نیکا»
نیکا شاکرمی در ۲۹ شهریورماه ۱۴۰۱ در تظاهرات بلوار کشاورز تهران حضور داشت و در آخرین تماس تلفنی به دوست خود گفت در حال فرار از دست ماموران امنیتی است.
بعد از ۱۰ روز بی‌خبری و اعلام مفقودی، خانواده با پیکر بی‌جانش در کهریزک روبرو می‌شوند. اما به خانواده فقط اجازه دیدن صورت او را دادند.
شنبه ۹ مهر جسد نیکا را پس از ۱۱ روز به خانواده‌اش تحویل داده شد.
تصاویر منتشرشده از تجمع عزاداران برای نیکا شاکرمی در قبرستان صالحین خرم‌آباد خبر می‌دهد.
این در حالی است که بنا بر گزارش‌ها پیکر او از غسال‌خانه شهر «دزدیده شد» و در «قبرستان روستای ویسیان» بدون حضور بستگان و نزدیکانش به خاک سپرده شد.

پردیس ثابتی جایزه خود را به مهسا امینی تقدیم کرد
پردیس ثابتی، محقق ایرانی‌تبار ساکن آمریکا که زمینه ژنتیک و ویروس‌شناسی تحقیق می‌کند،‌ هنگام دریافت یکصد فرد تاثیرگذار مجله تایم، این جایزه را به مهسا ژینا امینی و جوانان معترض در ایران تقدیم کرد.
خانم ثابتی هنگام سخنرانی در مراسم دریافت این جایزه در سنگاپور با اشاره به «مرگ ناعادلانه» مهسا امینی، ندا آقاسلطان و دیگر قربانیان سرکوب معترضان در ایران گفت: «ایرانیان جوان در حال مبارزه برای آینده خود هستند و از ما می خواهند که به آنها کمک کنیم.»
او همچنین تحقیر زنان ایرانی را تحقیر همه بشریت دانست.
خانم ثابتی با اشاره به علاقه مهسا امینی به تحصیل در زمینه میکروبیولوژی گفت اگر مهسا زنده مانده بود، شاید می توانست در آینده مانند او در مقابله با شیوع ویروس‌ها تاثیرگذار باشد.
خانم ثابتی همچنین خواستار کمک به برقراری ارتباط مردم ایران به اینترنت شد.
جایزه یکصد فرد تاثیرگذار مجله تایم به علت تحقیقات خانم ثابتی در زمینه شیوع ویروس‌ها صورت گرفته است.

حمایت مسعود فردمنش، ترانه‌سرای ایرانی از اعتراضات سراسری
مسعود فردمنش، ترانه‌سرا و آهنگساز ایرانی در یک پیام تصویری سرکوب اعتراضات در ایران را محکوم کرده است.
آقای فردمنش در یک پیام ویدیویی می‌گوید که از آنجا که در دنیای مجازی فعالیت ندارد پیام خود را از طریق صفحه همسرش منتشر کرده.
این آهنگساز ایرانی در این پیام می‌گوید: « از آنچه که این روزها در ایران اتفاق می‌افتد بسیار غمگینم، بسیار خشمگینم.»
او با بغض صحبت خود را ادامه می‌دهد و می‌افزاید «متاسفم برای جوان‌هایی که این روزها پرپر شدند و متاسفم برای پدر و مادرهایی که این روزها داغدار شدند. به امید همدلی، به امید آزادی و به امید آرامش.»

داریوش خطاب به خامنه‌ای: راه چاره رفتن رژیم است
داریوش اقبالی، خواننده نام‌آشنای ایرانی دوشنبه در حین اجرای یک کنسرت به سخنان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی درباره اعتراض‌های اخیر پاسخ داد.
داریوش گفت: «امروز در بی‌بی‌سی خواندم که ایشان دستور تنبیه داده‌اند، یعنی عین شاگردهای مدرسه که معلم می خواست تربیت کند و می‌گفت تنبیهش کنید.»
داریوش در ادامه گفت: «تنبیه راه چاره نیست. راه چاره رفتن رژیم است.»
داریوش اقبالی خواننده در واکنش به سخنان امروز رهبر ایران گفت که تنها راه چاره در وضعیت کنونی «رفتن رژیم» است.
آیت‌الله خامنه‌ای امروز برای نخستین بار پس از شروع اعتراضات سراسری که با شعارهایی علیه شخص رهبر و حکومت ایران همراه بود، درباره این اعتراضات صحبت کرد.
او در بخشی از سخنانش گفته بود: «برخی جوانان و نوجوانانی هستند که بر اثر هیجان ناشی از ملاحظه یک برنامه اینترنتی به خیابان می‌آیند. چنین افرادی را می توان با یک تنبیه متوجه و هدایتشان کرد که اشتباه می‌کنند.»

جو بایدن: آمریکا هزینه‌های بیشتری برعاملان سرکوب در ایران تحمیل خواهد کرد
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای شدید‌الحن در محکومیت سرکوب معترضان در ایران خبر داده است که دولت او «این هفته هزینه‌های بیشتری بر عاملان سرکوب تحمیل خواهد کرد.»
آقای بایدن با تاکید بر نگرانی شدید درباره گزارش‌ها از شدت گرفتن خشونت علیه اعتراضات مسالمت‌آمیز در ایران از جمله علیه زنان و دانشجویان گفته «معترضان خواهان رعایت حقوق برابر و عزت انسانی خود هستند. به دنبال اصولی منصفانه و جهان‌شمولند که در کنوانسیون بین‌المللی حقوق بشر آمده است.»
رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده که حکومت ایران سال‌هاست آزادی‌های اساسی را از مردمش گفته و آرمان‌ نسل‌های متمادی را با ارعاب، اجبار و خشونت سرکوب کرده است.
در بیانیه رئیس جمهوری آمریکا آمده این کشور در کنار زنان و تمامی شهروندان ایران که با شجاعتشان الهام‌بخش جهان شده‌اند ایستاده است.
آقای بایدن درعین حال گفته کشورش دسترسی به اینترنت را از جمله با تسهیل دسترسی به خدمات و پلتفورم‌های ایمن خارج از این کشور برای ایرانیان ساده‌تر خواهد کرد و مقام‌ها و نهادهای ایران از جمله پلیس امنیت اخلاقی را که در اجرای این خشونت و سرکوب جامعه مدنی دست دارند مسئول خواهد شمارد و به این کار در جریان حمایت از حقوق ایرانیان وحق اعتراضات آزادانه آنها ادامه خواهد داد.

بی‌بی‌سی