تجمعات سراسری  بازنشستگان مخابرات، پرستاران شیراز، خانواده های کارگران زغالشویی زرند کرمان و خبرهاو مطلب دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: امروز ۲۱  اسفند بازنشستگان مخابرات برای پیگیری مطالباتشان  مقابل ادارات مخابرات در شهرهای مختلفی تجمع کردند.  بنا بر گزارشات تا کنونی این تجمعات در این روز در شهرهای تهران، بیجار، ارومیه، خرم آباد، بروجرد، اصفهان، سنندج، رشت، مریوان، اهواز، بندرعباس،  تبریز، اراک،  اردبیل، شیراز برگزار شدند. در سنندج بازنشستگان مقابل اداره مخابرات تجمع کرده  و با شعارهای "تا حق خود نگیریم ،از پا نمی نشینیم"، و "بازنشسته داد بزن، حقتو فریاد بزن"،  بر ادامه اعتراضات خود تاکید داشتند.

بازنشستگان در تهران در بلوار سردار  تجمع و راهپیمایی داشتند و شعار میدادند:"معیشت و درمان، حق مسلم ماست". در کرمانشاه نیز بازنشستگان مخابرات تجمع و راهپیمایی داشته و با فریاد شعارهای اعتراضی خود علیه چپاولگری های حکومت خواستهایشان را طلب میکردند.
اجرای همسان سازی و افزایش حقوقها بالای رقم اعلام شده سبد هزینه ۳۲  میلیونی، درمان رایگان، پایان دادن به اختلاس ها و سرکوبگری ها رئوس اصلی مطالبات همه بخش های بازنشستگان است. بازنشستگان مخابرات همچنین بر اجرای  آیین نامه ی استخدامی ۱۳۸۹ که میتواند بهبودی در دریافتی آنها ایجاد کند تاکید دارند.
روز گذشته روز اعتراضات سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی بود که علاوه بر شهرهای گزارش شده، در تبریز نیز این بازنشستگان تجمع داشتند.در این روز همچنین بازنشستگان فولاد در قائمشهر مقابل ورودی صندوق بازنشستگی فولاد  در این شهر تجمع و اعتراض کردند. .  
پرستاران و کارکنان درمانی شیراز نیز در این روز در اعتراض به سطح نازل حقوقها و فشار سنگین کاری  در برابر استانداری فارس تجمع و اعتراض کردند و با خشم شعار دادند.  خواستهای فوری اعلام شده پرستاران عبارتند از: اصلاح تعرفه‌های پرستاری، افزایش کارانه، دستمزد و حذف اضافه‌کاری اجباری و بهبود شرایط غیر قابل تحمل کار. 
همچنین در این روز خانواده های کارگران زغالشویی زرند کرمان در مقابل این کارخانه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق به کارگران است.  تجمع خانواده ها علیه تعویق پرداخت دستمزدهاُ یک اقدام موثر علیه این سرقت آشکار صاحبان کار است و میتواند یک الگوی مبارزاتی سراسری باشد.
در این روز همچنین  خبر دیگر مربوط به این روز تجمع رانندگان خودروهای دیزلی شهرستان ایرانشهر در اعتراض به وخیم تر شدن وضع معیشتی خود مقابل فرمانداری این شهر است.  یک اعتراض  مهم  آنها به کاهش سهمیه سوخت ناوگان حمل و نقلی و سهمیه پایه ناوگان دیزلی از ۴۰۰۰ لیتر به ۲۰۰۰ لیتر است که بر در آمد ماهانه آنها تاثیر منفی جدی دارد.  
آخرین خبر اینکه امروز بیست و یکم اسفند ماه  کارگران اجرائیات شهرداری اهواز بخاطر عدم گرفتن مطالبات خود مقابل درب ورودی فرمانداری اهواز  تجمع کرده و خواهان رسیدگی به شرایط استخدامی و وضعیت معیشت خود شدند
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۱ اسفند  ۱۴۰۲،  ۱۱  مارس ۲۰۲۴ 

تجمع بزرگ پرستاران کادر درمان بوشهر، کهنوج و شیراز  و یک خبر دیگر
امروز بیستم اسفند پرستاران و کادر درمانی در بوشهر در اعتراض به سطح نازل حقوقها و وضع بد معیشتی، فشار سنگین کاری و اضافه کاری های اجباری منطقه مقابل دفتر امام جمعه این شهر را به صحنه اعتراض خود تبدیل کردند. پرستاران با شعارها خود خواستار استعفای مسئولین شده و فریاد میزدند: "اضافه کاری اجباری نمیخوایم، نمیایم".
در راستای همین موضوعات پرستاران بیمارستان ۱۲ فروردین کهنوج دسته جمعی استعفای خود را اعلام کردند.  
اعتراضات پرستاران گسترش پیدا کرده است. روز گذشته  ۱۹ اسفند پرستاران و کادر درمانی تمام بیمارستانهای شیراز دست به تجمع و اعتراض زدند. این حرکت توجه بسیاری را در سطح شهر و منطقه به خود جلب کرده است. تجمع قبلی آنها در چهاردهم اسفند ماه برپا شد. قبل از آن هم شاهد تجمعات سراسری پرستاران بودیم. 
یک خبر اعتراضی دیگر در این روز تجمع کارگران کاشی تبریز بود. کارگران این کارخانه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه و مزایای شغلی شان است.
 آخر سال است و یک موضوع اعتراضات کارگران در مناطق مختلف کشور تعویق پرداخت دستمزدها وحق بیمه و عیدی آخر سال آنهاست. این موضوع به اعتراضات گسترده ای در شهرهای مختلف دامن زده و بر روی فضای شهرها تاثیر گذاشته است. این درحالیست که به گفته رئیس کمیته مزد کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران نرخ سبد معیشت برای تهران، با توجه به قیمتهای بهمن ماه و برای یک خانوار ۴ نفره ۳۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان محاسبه شده است. موضوع تعیین حداقل دستمزد از سوی شورای عالی کار خود یک موضوع اعتراض هر ساله کارگران است. شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت اعلام کرده است که اگر نرخ تورم ۴۵ درصد افزایش داشته است و خط فقر بالای سی میلیون است، حقوق هیچ حداقل بگیری نباید کمتر از این رقم باشد. و امروز اعلام نرخ سبد معیشت از سوی شورای عالی کار جمهوری اسلامی بر زمزمه های اعتراض در میان کارگران و اعتراض به دستمزدهای چند بار زیر خط فقر شدت داده است. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۰ اسفند ۱۴۰۲،  ۱۰ مارس ۲۰۲۴


تجمع بزرگ پرستاران تمام بیمارستانهای  شیراز و دو خبر دیگر
امروز ۱۹ اسفند بار دیگر پرستاران و کادر درمانی در شیراز از کلیه بیمارستانهای شهر  در اعتراض به سطح نازل تعرفه های پزشکی و با مطالبه اصلاح تعرفه‌های پرستاری، افزایش کارانه و دستمزد و همچنین حذف اضافه‌کاری اجباری دست به تجمع بزرگی زدند. تجمع کنندگان شعار میدادند: "مسئول بی لیاقت استعفا استعفا! ". این حرکت توجه وسیعی در شهر شیراز به خود جلب کرده بود. 
در این روز همچنین اعتصاب کارگران آبفای شوش در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی و حق بیمه شان وارد پنجمین روز خود شد. بنا بر گزارشات حدود ۳۷ کارگر قرارداد مستقیم و ۵۰ کارگر پیمانکاری اداره آب و فاضلاب شهرستان شوش با عناوین شغلی مختلف دو تا سه ماه از مطالبات مزدی مربوط به دی، بهمن واسفند ماه سال جاری خود را به همراه عیدی و پاداش طلبکارند . خواست آنها پرداخت فوری مطالباتشان است. 
آخرین خبر اینکه امروز نوزدهم اسفند همچنین  بازنشستگان کشوری سال ۱۴۰۰ با حمل بنر خواستار همسان سازی ۹۰ درصدی با حکم رتبه بندی مقابل وزارت کل آموزش وپروش تهران تجمع کردند. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۹ اسفند ۱۴۰۲،  ۹ مارس ۲۰۲۴

 

اخبار نفت:شماره ۹۳
اعتراضات کارگران نفت در شرکت ملی حفاری و پارس جنوبی و دیگر بخشها  
بنا بر خبر منتشر شده از سوی شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت (ارکان ثالث) امروز نوزدهم اسفند ماه  کارگران ارکان ثالث ملی حفاری در اعتراض به خلف وعده های گلپایگانی مدیریت شرکت و تبعیض در پرداختها تجمع و اعتراض کردند. این تجمع با یک اولیتماتوم قبلی انجام گرفت و کارگران این بخش متحدانه دست به اعتراض زدند. 
در این حرکت اعتراضی کارگران خواستار حضور مدیریت و پاسخگویی او شدند. اما او حاضر به شرکت در تجمع کارگران نشد و نمایندگانی را جهت مذاکره با نمایندگان کارگران اعزام کرد که با واکنش اعتراضی شدید کارگران روبرو شد. کارگران اعلام کردند که دیگر به وعده ها اطمینانی ندارند و  هیچگونه قول و قرار و وعده ای از سوی گلپایگانی و نمایندگان شرکت را نمی‌پذیرند و تا تحقق کامل خواسته هایشان از سر سازش و مصالحه وارد گفتگو نخواهند شد و به اعتراضاتشان ادامه خواهند داد.
طبق گزارشات در این روز کارگران ارکان ثالث شرکت ملی حفاری شاغل در دکل‌های نفتی شماره ٤٧، ٢٧، ٨٦ و ٣١ تجمع داشتند. 
همچنین در این روز، کارگران ارکان ثالث پارس جنوبی همراه با فراخوان کارگران ملی حفاری تجمعات اعتراضی خود را برگزار نمودند. این کارگران طی پیامهایی اعلام داشتند: "بر خلاف آنچه که میخواهند از سوی ما اعلام کنند که تجمعات ما در چارچوب قانون و مسالمت آمیز است، ما با اعتراضات خود و دست کشیدن از کار به وضوح می‌گوییم اعتراضات ما اتفاقاً بر علیه قانون برده داری و مجریان آن و مدیریت چپاولگر نفت است که با استفاده از همین قوانین از پیمانکاران مفتخور حمایت میکنند و تبعیض و بی حقوقی را به ما تحمیل میکنند. ما در کنار کارگران ملی حفاری، کارگران سایر بخشهای نفت را به اعتراضات کارگری بر علیه وضع موجود فرامیخوانیم."
اهم مطالبات کارگران ارکان ثالث ملی حفاری و مجتمع گاز پارس جنوبی، تاکید بر حذف کامل شرکتهای پیمانکاری واسطه تامین نیروی انسانی، اصلاح و اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل، رفع تبعیضات مزدی و مزایا بویژه در مورد پاداش های پرداختی، همچنین تامین نفت- گاز کارت، بن کارت، تغییر شرایط کار سخت و زیان آور در مناطق عملیاتی و منظور نمودن مزایای مربوط به آن، توجه به مطالبات کارگران پشتیبانی شرکتهای پیمانکاری بخصوص اصلاح قرار داد و اعمال مرخصی ۲ به ۲ برای رانندگان، بازگشت به کار فوری کارگران تعلیق شده از کار، اخراجی و... می‌باشد.
حرکت اعتراضی دیگر در این روز از سوی کارگران ارکان ثالث پالایشگاه‌های ۶، ۷، ۱۰، ۱۲ مجتمع گاز پارس جنوبی است. این کارگران در این روز به روال هفته های گذشته با تجمع مقابلِ ساختمان اداری پالایشگاه‌های پارس جنوبی پیگیر مطالباتشان شدند. بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل، تغییر سیستم اقماری نیروهای اداری پشتیبانی به دو- دو یا همان ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت و ساماندهی وضعیت رانندگان استیجاری از جمله مهم‌ترین مطالبات این کارگران است.
علاوه بر این خبرها از روز گذشته هفدهم اسفند ماه ۴۰۰ کارگر شرکت پترو نیرو صبا PNS رامشیر در پتروشیمی مارون ۵، در اعتراض به چهار ماه دستمزد پرداخت نشده و حق بیمه شان در اعتصابند.  بیمه این کارگران از آذرماه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده است . بنا بر خبرها کارگران شرکت پترو نیرو صبا رامشیر در اول اسفند ماه در هنگام بازدید مقامات حکومت و مدیریت مشکلات خود را اعلام داشتند . اما از سوی حراست تهدید به اغتشاشگری و شماری بازداشت شدند. علیرغم این تهدیدات کارگران به اعتراض خود ادامه میدهند. 
از سوی دیگر اعتراضات کارگران رسمی نفت ادامه دارد و در روز هجده اسفند این کارگران در شرکت فلات قاره در لاوان دست به تجمع زدند.مطالبات اعلام شده کارگران رسمی نفت از جمله عبارتند از: برکناری مدیران نالایق و بی‌کفایت، اصلاح کف‌حقوق، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت معوقات آن، عدم تفکیک مشاغل در مناطق عملیاتی و عدم دست‌درازی به صندوق_بازنشستگی_نفت
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۹ اسفند  ۱۴۰۲،  ۹ مارس ۲۰۲۴

اخبار نفت:شماره ۹۴
تجمع اعتراضی کارگران شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری
اعتراضات کارگران رسمی نفت علیه تعرضات معیشتی حکومتی همچنان ادامه دارد. امروز بیستم اسفند ماه کارگران شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری بار دیگر دست به تجمع زدند. قبل از آن هم این کارگران در هجده اسفند در شرکت فلات قاره در لاوان تجمع کردند و به وضعیت دستمزد و مزایا و شرایط کار خود اعتراض خود را بیان نمودند. 
مطالبات کارگران رسمی نفت سراسری است و عبارتند از: برکناری مدیران نالایق و بی‌کفایت، اصلاح کف‌حقوق، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت معوقات آن، عدم تفکیک مشاغل در مناطق عملیاتی و عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی نفت.
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۰ اسفند  ۱۴۰۲،  ۱۰ مارس ۲۰۲۴

 

روز جهانی زن تجلی انقلاب زن زندگی آزادی بود.
زنان مبارز کردستان!
امسال روز جهانی زن ۸ مارس توسط شما یک روز متفاوت، بود. روز جهانی زن امسال و مراسم های شما عظمت و قدرت اراده جنبش آزادی زن را نمایندگی و گامی دیگر و شکوهمند را برای تحقق آرمانهای انقلاب نا تمام زن زندگی آزادی،  برداشت. 
طنین صدای ژن ژیان ئازادی در مراسم های روز جهاني زن، صف وسیع زنان بدون حجاب، حضور با شکوه زنان در خیابان ها و معابر عمومی، پخش گل و شيريني، سخنرانی های زنان بازنشسته به مناسبت ۸ مارس، دیدارهای همبسته و شعف انگیز مادران دادخواه و جانباختگان خیزش مردمی ژینا در آرامستانهای عزیزان جانباخته، برداشتن جامانه‌ها(روسری)  توسط مادران انقلابی جانباختگان انقلاب زن زندگی ازادی،  برپایی چندین مراسم با شور انقلابی و امیدوارکننده برای تداوم دستاوردهای مدرن ترین انقلاب یک قرن گذشته در ایران نوید بخش تحقق دستاوردها و تجارب نهادینه شده انقلاب ۱۴۰۱ انقلاب ژینا بود.
زنان مبارز و انقلابی 
به عزم و اراده قوی شما که با استواری و پایداری، پیام آور روز جهانی زن بود، درود میفرستیم! شما در ابن روز عملا با برپایی مراسم‌های متعدد در شهرها و روستاهای کردستان بابی حجابی عمومی، روزی شاد علیه چادر سیاه و سرکوب رژیم تبهکار جمهوری اسلامی را رقم زدید. شما زنان مبارز در فضایی گرم و صمیمی کوبنده ترین پیام را به زنان و مردم در سطح سراسری و دنیا مخابره کردید که روز جهانی زن ۸ مارس با برپایی شکوهمندترین مراسم‌ها، مبارزه علیه نظام ظالم جمهوری اسلامی سرمايه برای رفع تبعیض جنسی و آپارتاید جنسیتی در کنار زنان دنیا قرار گرفتید.  
کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران پیشروی چشمگیر شما را به شما صمیمانه تبریک میگوید. 
۱۸ اسفند ۱۴۰۲
۸ مارس ۲۰۲۴