تجمعات بازنشستگان تامین اجتماعی و فولاد و دو تجمع اعتراضی دیگر،اخبار نفت و یک اطلاعیه خبری

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

امروز اول بهمن ماه بار دیگر  بازنشستگان تامین اجتماعی در اعتراض به گرانی و فقر و بی پاسخ ماندن مطالباتشان در شهرهای شوش، اراک و اهواز تجمع کردند.  در شوش مثل هفته های گذشته بازنشستگان از شهرهای کرخه، هفته تپه و شوش با هم جمع شده بودند و با سر دادن سرود "زیر بار ستم نمیکنیم زندگی، جان فدا میکنیم در ره آزادگی" صدای اعتراضشان را علیه بردگی حاکم بلند کردند.

 در اراک بازنشستگان با شعارهای" اتحاد اتحاد، علیه فقر و فساد"، "بازنشسته می میرد، ذلت نمی پذیرد"، "هزینه های دلاریه حقوق ما ریالیه"، "نه مجلس نه دولت نیستند به فکر ملت" صحنه پرشوری از اعتراض آفریدند.
بخش های مختلف بازنشستگان مطالبه گر کشوری، تامین اجتماعی، لشکری و مخابرایت نیز برای ساعت ده صبح روز سه شنبه سوم بهمن ماه به تجمع بزرگ و مشترکی در مقابل استانداری کرمانشاه فراخوان داده اند. این سومین تجمع مشترک این بازنشستگان در کرمانشاه است. تجمعات مشترک بخش های مختلف بازنشستگان قدمی مهم در جهت متحد کردن صف مبارزاتی ۲۵ میلیون بازنشسته است که شعار "لشکری، کشوری، فولادی ، نفتی، تامین اجتماعی" را در اعتراضات خود  مدام فریاد میزنند. 
امروز همچنین همزمان با بازنشستگان تامین اجتماعی بازنشستگان فولاد به رسم هر یکشنبه در شهرهای قائمشهر، تهران، اصفهان و دامغان تجمع داشتند. در اصفهان جمعیت بزرگی از بازنشستگان فولاد تجمع داشته و با فریاد "حاصل کار دولت، غارت جیب ملت" بساط چپاول و غارت حکومت را به چالش کشیدند.
شعارهای بازنشستگان در تجمعات این روز همانند همیشه علیه فقر و بی تامینی و چپاولگری های حاکم بود و آنها با شعارهای "نه گرما، نه سرما نیست جلودارمان"، "مشکل ما حل نشه تجمع تکرار میشه" بر تداوم مبارزات خود تاکید داشتند. اجرای همسان سازی حقوقها و افزایش آن به بالا ی خط فقر سی میلیونی ، درمان رایگان، پایان دادن به اختلاس ها ودزدی ها و غارت صندوق های بازنشستگی از جمله خواستهای سراسری بازنشستگان است که مبارزات آنها را به هم پیوند میدهد. بازنشستگان صدای اعتراض کل جامعه هستند و با فریاد "درد ما درد شماست مردم به ما ملحق شوید" بر اتحاد مبارزاتی سراسری مردم علیه فقر و بی تامینی تاکید دارند. از مبارزات بازنشستگان باید وسیعا حمایت کرد.
یک خبر اعتراضی دیگر در این روز تجمع ششصد کارگر شرکت نوین صنعت در ایستگاه راه آهن تهران است که در ایستگاه راه آهن تهران و در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و شغلی شان دست به اعتراض زدند. این تجمع علیرغم تهدید به اخراج کارگران معترض از سوی مدیریت برپا شد.  به گفته کارگران  با وجود اینکه پایه حقوق ماهیانه آن‌ها یازده میلیون تومان تعیین شده  است، اما مجموع دستمزد آن‌ها در نهایت حدود ده میلیون تومان است و کارگران به این دزدی آشکار از دستمزدهایشان اعتراض دارند. افزایش حقوقها و اجرایی شدن طرح طبقه بندی مشاغل که میتواند بهبودی در سطح دستمزد کارگران بدهد از جمله خواستهای فوری این کارگران است. شرکت نوین صنعت تحت نظر راه اهن جمهوری اسلامی فعالیت میکند.
 آخرین خبر اینکه کارگران وزارت راه و شهرسازی در این روز در اعتراض به پایین بودن دستمزدها و وضع بد معیشتی خود در برابر اداره ی کل راه و شهرسازی استان تجمع کردند. یک محور مشترک اعتراضات کارگری امروز خواست افزایش دستمزدهاست.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱ بهمن ۱۴۰۲،  ۲۱ ژانویه ۲۰۲۴

اخبار نفت:شماره ۶۹
اعتصاب کارگران ارکان ثالث نفت و گاز گچساران
فضای  صنعت نفت بسیار ملتهب است. دور جدیدی از اعتراضات کارگران ارکان ثالث آغاز شده است. بنا بر اخبار منتشر شده از سوی شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی (ارکان ثالث) امروز اول بهمن ماه  کارگران ارکان ثالث نفت و گاز گچساران دست از کار کشیده و در مقابل ساختمان مدیریت این مجتمع تجمع و اعتراض کردند. اهم خواستهای این کارگران عبارتند از: حذف کامل شرکتهای پیمانکاری، بازنگری ، اصلاح و اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل، تخصیص کارت نفت-گاز و بن کارت، برخورداری از شرایط ایمن کار و شرایط و مزایای رفاهی متناسب با کار کارگران.  
در تجمع اعتراضی این روز کارگران ارکان ثالث نفت و گاز گچساران در مقابل مدیریت مجتمع ضمن طرح خواستهای خود اعلام کردند که  تا وقتی پاسخ نگیرند به تجمعاتشان ادامه خواهند داد.
خواستهای کارگران ارکان ثالث  سراسری است و هزاران کارگران را در بر میگیرد. این کارگران روز گذشته نیز با همین مطالبات در پالایشگاه های اول، سوم، پنجم تا دهم و دوازدهم پارس جنوبی تجمع داشتند. قبل از آن نیز در ۲۵ دی تجمعی گسترده از سوی  شمار زیادی از کارگران ارکان ثالث شاغل در مناطق نفت‌خیزجنوب در اهواز بودیم که در همبستگی با  کارگران شاغل در پالایشگاههای پارس جنوبی از هفتگی شدن اعتراضاتشان خبر دادند.
 شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت ضمن انتشار این خبر و اعلام حمایت کامل خود از این اعتراضات بر تجمعات هفتگی کارگران ارکان ثالث در تمامی حوزه های نفت برای پیگیری خواستهایشان تاکید کرده است.
روز گذشته کارگران قراردادی مناطق نفت خیز جنوب نیز تجمع داشتند. حذف پیمانکاران مفتخور که سالهاست فشارهای زیادی به کارگران وارد کرده اند، و قرارداد مستقیم با شرکت نفت و گاز، خواست دهها هزار کارگر نفت است. 
این اعتراضات در کنار  بیش از سه ماه اعتراض از سوی کارگران رسمی شاغل در صنعت نفت نشانگر فضای پر التهاب کارگری در این مرکز کلیدی را نشان میدهد و نقش مهمی در زمینه سازی اعتصابات سراسری کارگری در سطح جامعه و پیشروی مبارزات مردمی دارد. از اعتراضات نفت باید وسیعا حمایت و پشتیبانی کرد.

حزب کمونیست کارگری ایران
۱ بهمن  ۱۴۰۲،  ۲۱ ژانویه ۲۰۲۴

 

اخبار نفت:شماره ۷۰
اعتصاب کارگران رسمی در فلات قاره در سیری و شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری و دکل شرکت ملی حفاری
اعتراضات در نفت گسترده است. بنا بر اخبار منتشر شده در روز گذشته علاوه بر اعتراضات کارگران ارکان ثالث در مناطق مختلف صنعت نفت ار جمله در شرکت نفت و گاز گچساران،  کارگران رسمی نفت نیز در فلات قاره در خارک و سیری و همینطور در شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری و دکل شماره ۴۰ فتح شرکت ملی حفاری در ادامه یکشنبه های اعتراض خود و برای پیگیری مطالباتشان تجمع داشتند. 
خواستهای سراسری کارگران رسمی نفت عبارتند از:برکناری مدیران نالایق، حذف کامل سقف‌حقوق، حذف تفکیک نادرست مشاغل در مناطق عملیاتی، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات، اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت معوقات آن و عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی نفت.
بخشهای مختلف کارگران صنعت نفت در اعتراض هستند و خواستهای اساسی آنها در راستای حذف مدیران و پیمانکاران مفتخور و افزایش حقوقها و ایمنی شرایط کار و رفع تبعیضات است. بهم پیوستگی اعتراضات و گسترش اعتصابات و اعتراضات کارگران نفت میتواند حکومت و کل کارفرمایان را به زانو در آورد. صدای کارگران نفت را وسیعا بازتاب دهیم. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۲ بهمن  ۱۴۰۲،  ۲۲ ژانویه ۲۰۲۴

 

اخبار نفت:شماره ۷۱
اعتصاب کارگران ارکان ثالث حفاری و کارگران استخدامی شرکت مناطق نفت‌خیز

اعتراضات در نفت هر روز گسترده تر میشود. اعتراضات کارگران ارکان ثالث گسترده تر شده و همزمان اعتراضات کارگران رسمی نفت بیش از سه مه است که در جریان است. زمزمه های اعتراض در بخش های دیگر نفت نیز بالا گرفته است. امروز دوم بهمن ماه کارگران ارکان ثالث شرکت ملی حفاری در دکل‌های ۴۳ و ۷۱ با خواست حذف کامل شرکتهای پیمانکاری و برای پیگیری دیگر مطالباتشان از جمله اصلاح و اجرای فوری طرح طبقه بندی مشاغل، تخصیص نفت کارت و بن کارت و مزایای رفاهی  و دیگر آیتم های مزدی خود دست به تجمع اعتراضی زدند. بنا بر خبر منتشر شده از سوی شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت (ارکان ثالث)، حراست حوزه عملیاتی تعدادی از کارگران معترض را بخاطر انتشار تصاویر حرکت اعتراضی خود در مدیای اجتماعی مورد بازخواست قرار داده و فضا در این شرکت را امنیتی کرده اند. اما این بازخواست با اعتراض دیگر کارگران روبرو شده است. 
شورای سازماندهی ضمن اعلام حمایت و پشتیبانی از اعتراضات به حق کارگران ارکان ثالث ملی حفاری و سایر بخشهای کارگری نفت، اعلام میدارد در روزهای اخیر تهدیدات مدیریت و حراست حوزه های نفتی با مقاومت و اتحاد کارگران در هم شکسته، کارگران ارکان ثالث در پیامهایی در قبال اینگونه اقدامات کارشکنانه تاکید نمودند و قطعاً بر ساعات و روزهای این تجمعات خواهند افزود و تا پاسخگو نمودن مدیران و مسئولان و تحقق مطالبات خود در برابر سرکوب، تبعیض و بی عدالتی ایستادگی مینمایند.
امروز همچنین گروهی از کارگران استخدامی آزمون۹۲ شاغل در شرکت مناطق نفت‌خیز با مطالبه حذف پیمانهای ۵ ساله و اصلاح جداول پایه حقوقی خود در مقابل ساختمان اداری این ستاد در اهواز جهت پیگیری مطالبات خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.
حزب کمونیست کارگری ایران
۲ بهمن  ۱۴۰۲،  ۲۲ ژانویه ۲۰۲۴

تجمعات سراسری بازنشستگان مخابرات در شهرهای مختلف و اخباری دیگر
امروز دوشنبه دوم بهمن ماه  بازنشستگان  مخابرات در ادامه دوشنبه های اعتراضی خود برای پیگیری مطالباتشان در شهرهای مختلفی تجمع کردند. بنا بر آخرین گزارشات این تجمعات در شهرهای اراک، رشت، اصفهان، تبریز، مریوان، کرمانشاه، اهواز و اردبیل برگزار شدند.
در رشت بازنشستگان مخابرات مقابل ساختمان مرکزی مخابرات تجمع کردند و با شعاردهی علیه مقامات مسئول و خواست استعفای آنها صدای اعتراضشان را بلند کردند. در اصفهان بازنشستگان با شعار"سهامدار عمده حق ماها را خورده" چپاولگریهای حاکم را به چالش کشیدند و با فریاد  "بازنشسته داد بزن حقتو فریاد بزن" بر ادامه اعتراضاتشان تاکید کردند. در اردبیل بازنشستگان مخابرات علیرغم سرمای زمستانی و وجود برف در خیابانها راهپیمایی کرده و شعارهای اعتراضی خود را سر دادند. در سنندج نیز بازنشستگان مخابرات تجمع کرده و شعار میدادند:"بازنشسته داد بزن حقتو فریاد بزن". محور شعارها در تجمعات بازنشستگان در شهرهای مختلف مشترک بود.
فقر و بی تامینی و چپاولگری و دزدی و بی پاسخ ماندن موضوع مشترک اعتراضات همه بخش های بازنشستگان است. باز نشستگان مخابرات همچنین به ‌عدم اجرای آیین‌نامه سال ۱۳۸۹ معترضند. این آیین‌نامه هنگام واگذاری شرکت به بنیاد تعاون سپاه و "ستاد اجرایی فرمان امام" تصویب شده و مالک جدید را به پرداخت مطالبات بازنشستگان متعهد کرده است. اما هیات مدیره شرکت نه تنها از پرداخت مطالبات بازنشستگان سر باز زده بلکه سهم بازنشستگان از پرداخت حق بیمه تکمیلی را از ۳۰ درصد به ۵۰ درصد افزایش داده است. همچنین ملحقات مستمری بازنشستگی از قبیل حق خواروبار را به بهانه نبود نقدینگی فسخ کرده است. هم اکنون نیز گزارشات از دزدی های بیشتر در مخابرات خبر میدهند از جمله ناروشنی ها در وضعیت صندوق تعاونی کارکنان مخابرات یک موضوع اعتراض بازنشستگان مخابرات است و بنا بر خبرها سرنوشت مبالغ قابل توجهی از اعتبارات این  صندوق که  متعلق به کارکنان است نامشخص است. از همین رو یک شعار اعتراضی بازنشستگان مخابرات علیه دزدیهای حاکم است. از اعتراضات بازنشستگان باید وسیعا حمایت کرد. 
امروز دوم بهمن ماه کشاورزان در اصفهان نیز بار دیگر در اعتراض به وضع وخیم معیشتی و مشکل کمبود و قطعی آب با خواست حقابه دست به تجمع زدند. 
همچنین بنا بر خبرها کارگران شرکت شیرین عسل از روز گذشته در اعتراض به تبعیض در خصوص حقوق دریافتی از شرکت و سطح نازل حقوقهایشان وارد اعتصاب شدند. مجموعه صنایع غذایی شیرین عسل متعلق به یونس ژائله رئیس اتاق بازرگانی تبریز است.
حزب کمونیست کارگری ایران
۲ بهمن  ۱۴۰۲،  ۲۲ ژانویه ۲۰۲۴ 

 

اطلاعیه خبری
دوشنبه دوم بهمن ١٤٠٢ در اثر تیراندازی نیروهای مرزبانی عراق(حرس الحدود) دو کولبر جوان در مرز شوشمی کشته و زخمی شدند. در این حمله جنایتکارانه متاسفانه یکی از کولبران به اسم هوشیار محمودی جانباخت، و کولبر دیگر زخمی شده است. هوشیار محمودی اهل روستای "شمشیر" از توابع پاوه و متاهل و دارای سه فرزند یود.
حمله نیروهای (حرس الحدود) دومین حمله جنایتکارانه به کولبران است. بار اول شنبه ٣٠ دی ماه ١٤٠٢ نیروهای مرزبانی عراق(حرس الحدود)در مرز یباره واقع در استان حلبچه اقلیم کردستان تعدادی از کولبران را مورد ضرب و شتم قرار داده، و موی سر هشت کولبر با اسامی؛ مبین پیام دهون ١٦ سالە، سرکوت شیرزاد ١٩ ساله، شورش نصراللهی ١٦ ساله، آرش تپ ٢٣ ساله، صبور معروفی ١٧ سالە، جمال سلیمانی و ریبین طالبانی ١٦ ساله را تراشیده و آنها را بشکل مشمئز کننده ای شکنجه فیزیکی و روانی کرده و تلفن های موبایل این هشت کولبر را پس نداده، و به مدت یک شبانه روز بدون خوراک و امکانات بهداشتی آنها را در زندان نگه داشته و روانه نقطه صفری مرزی کرده است.
کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران، دو حمله نیروهای مرزی عراق(حرس الحدود) در مرزهای شوشمی و بیاره را محکوم میکند. مردم آزادیخواه منطقه نوسود و پاوه و شوشمی را فرا میخوانم در مقابل رفتار تبهکارانه نیروهای مرزی عراق سکوت نکنند، وعلیه هر نوع حملات نظامی نیروهای مرزی عراق و ایران قاطعانه بایستند. و اعتراض کنند.
کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران
٢ بهمن ١٤٠٢
٢٢ ژانویه ٢٠٢٤