خبرهایی از تشدید سرکوب معلمان و بازداشت ها. اخبار نفت و چند مطلب دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

طبق اخبار منتشر شده از سوی کانال "شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان کشور"، نیروهای امنیتی با یورش به تجمع معلمان بازنشسته کشوری در روز پانزدهم آبانماه در مقابل سازمان برنامه و بودجه که با هتاکی و توهین همراه بود، سه تن از معلمان بازنشسته به اسامی سیامک چهرازی، انصاری و موسویان از معلمان خوزستان را بازداشت کرده و سپس با اخذ تعهد آزاد کردند.  بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی در حرکت اعتراضی خود در اهواز در هفته گذشته با شعار تجمع اعتراض حق مسلم ماست، پاسخ سرکوبگری های حکومت را دادند.

بنا بر خبر منتشر شده دیگری از سوی شورای هماهنگی احمد علیزاده، دبیر ورزش دبیرستان‌‌های آبدانان، استان ایلام، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، جهت تحمل دوران محکومیت خود راهی زندان ایلام شد. او قبلا در تاریخ ۲۵ مهر ۱۴۰۱ در رابطه با اعتراضات سراسری در شهرستان آبدانان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و پس از چندی با وثیقه آزاد شده بود. اما بعد  در دادگاه تجدید نظر با اتهاماتی چون  "تشکیل دسته و گروه بیش از دو نفر به قصد برهم زدن امنیت کشور" و  "تبلیغ علیه نظام" به ۲۷ ماه حبس و یکسال و نیم انفصال از خدمات دولتی و عمومی و   یکسال ونیم  اقامت اجباری در شهر فنوج از توابع سیستان و بلوچستان و منع فعالیت در فضای مجازی محکوم شد. این معلم معترض در هنگام راهی شدن به زندان ویدئو کلیپی در مدیای اجتماعی منتشر کرد و گفت: "۲۷ ماه حبس هیچ چیزنیست. جانم را هم در راه آزادی مردم خواهم داد".
بنا بر خبر دیگر از همین نهاد محمد حبیبی سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران، برای پرونده جدیدی به دادگاه احضار شد. محمد حبیبی  در تاریخ ۲۰ دیماه در شعبه دوم دادگاه انقلاب شهریار با اتهام اجتماع و تبانی محاکمه خواهد شد. این پرونده مربوط به بازداشت او در تاریخ ۱۶ فروردین سال جاری است و مصادیق درج شده در پرونده مربوط به تجمعات معلمان در اعتراض به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان مدارس دخترانه در شانزدهم اسفند سال ۱۴۰۱ است. محمد حبیبی، یکم خرداد ماه بعد از ۴۵ روز با قرار وثیقه یک میلیارد تومانی از بازداشتگاه ۲۰۹ ازاد شد. محمد حبیبی  طی سال‌های گذشته، در اسفندماه ۹۶ ، اردیبهشت ۹۷ و فروردین ۱۴۰۱ نیز بخاطر فعالیت‌های حق طلبانه خود  بازداشت شده بود و  این سومین بار است که در طی این سالها توسط دستگاه قضائی حکومت به دادگاه فراخوانده می‌شود.
همچنین امروز شانزدهم آبانماه ریحانه انصاری نژاد از فعالین مدافع حقوق کارگران جهت تحمل ۴ سال حکم خود راهی زندان اوین شد. ریحانه در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ همراه با تعدادی از فعالین معلم و کارگری و اعضای کانون نویسندگان  در تهران بدنبال بازداشت سیسل کولر و ژآک پاری دو فعال معلمان و عضو اتحادیه معلمان فرانسوی و سناریوی مسخره "طراحی سوخته" حکومت بازداشت شده بود. از جمع اعضای بازداشت شده در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ ، جعفر ابراهیمی و رسول بداقی از اعضای شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، رضا شهابی، حسن سعیدی و داود رضوی از اعضای سندیکای اتوبوسرانی شرکت واحد تهران و کیوان مهتدی و انیشا اسدالهی از اعضای کانون نویسندگان ایران همچنان در زندان هستند.
گفتنی است که از قبل نیز تعدادی از معلمان در بازداشت بسر میبرند و اسامی معلمان زندانی در حال حاضر عبارتند از: مسعود زینال زاده، احمد علیزاده، رسول بداقی، جعفر ابراهیمی،هاشم خواستار، اسماعیل عبدی، اصغر امیرزادگاان، محمود صدیقی پور، انوش عادلی، عزیز قاسم زاده، محمود ملاکی، حسین رمضانپور، مهدی فتحی، ناهید شیرپیشه، زینب همرنگ، و جواد لعل محمدی. اشاره کنیم که مسعود زینالزاده از بازداشت شدگان در مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند است و پرونده او به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب ارجاع شده است.
جمهوری اسلامی با دستگیری و زندان نتوانسته و نخواهد توانست جنبش حق طلبی معلمان و مردم را عقب براند. معلمان زندانی و کارگران زندانی، بازداشت شدگان انقلاب و همه زندانیان سیاسی باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند. پرونده های امنیتی برای تمامی فعالین سیاسی باید لغو شود. با قدرت مبارزاتمان در زندان ها را باز کنیم. 
کمپین برای آزادی کارگران زندانی
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
https://www.free-them-now.com/
۱۶ آبان  ۱۴۰۲، ۷ نوامبر ۲۰۲۳

تجمعات بازنشستگان کشوری در چند شهر و تجمع بیش از هزار نفر از آنها در تهران
روز سه شنبه ۱۶ آبان بازنشستگان کشوری شامل معلمان و بخشهای دیگر کارکنان بازنشسته، همچون هفته های گذشته  برای پیگیری مطالباتشان در شهرهای کرمانشاه، و سنندج، تجمع کردند. اعتراض این بازنشستگان به  فقر و بی تامینی، و به بساط چپاول و سرکوب حکومت است و همسان سازی حقوق ها و افزایش آن به بالای خط فقر سی میلیونی، درمان و تحصیل رایگان برای همه، پایان دادن به اختلاسها و دزدیها و نیز پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات از جمله آزادی فوری معلمان زندانی مطالبات فوری آنهاست که بارها اعلام کرده و بازتاب آنرا در شعارهای اعتراضی آنها شاهد هستیم. "تجمع، اعتراض حق مسلم ماست" یک شعار مهم اعتراضی این بازنشستگان در تجمع مشترک آنها با بازنشستگان تامین اجتماعی در هفته گذشته در اهواز بود.
روز گذشته نیز تجمع بزرگی از سوی بازنشستگان  کشوری در مقابل سازمان برنامه و بودجه برپا شد که قبلا خبر آن را اعلام کردیم. اخبار تکمیلی از این تجمع حاکی است که تعداد شرکت کنندگان افزون بر هزار نفر بوده است.  طبق گزارشات در این روز بعد از جمع شدن  عده ای از بازنشستگان مقابل سازمان برنامه بودجه نیروهای امنتی برای جلوگیری از پیوستن بیشتر  افراد به تجمع از خیابان اصلی، مانع پیوستن افراد به صف اعتراض در داخل پارک مقابل ساختمان برنامه و بودجه میشدند.  با هجوم جمعیت معترضین، بلافاصله داخل پارک و خیابانهای اطراف آن مملو از نیروهای سرکوب شد. بطوریکه در حوالی ساعت ده تا ده نیم دو ون پلیس پر از بازنشستگان کنار خیابان اصلی پارک برای ممانعت از ورود آنها بود. 
در این تجمع اعتراضی چندین نفر از بازنشستگان زن و مرد سخنرانی کردند و از خواستهای اعتراضی بازنشستگان سخن گفتند. با ازدیاد جمعیت نیروهای سرکوب وارد جمعیت شده و سعی کردند تجمع را متفرق کنند. و در آخر جمعیت که توانسته بود صدای اعتراض خود را علیرغم حضور وسیع سرکوبگران بلند کند، محل را ترک کردند. در این روز بازنشستگان کشوری در اراک نیز تجمع داشتند.
طبق اخبار منتشر شده از سوی کانال شورای هماهنگی صنفی فرهنگیان کشور سیامک چهرازی، انصاری و موسویان از معلمان خوزستان از جمله بازداشت شدگان این روز هستند که سپس با اخذ تعهد آزد شدند.  
 بازنشستگان نیروی رزمنده انقلاب هستند و سه روز یکشنبه ، دوشنبه و سه شنبه به روزهای تجمعات پر شور و در جاهایی مارشهای اعتراضی آنها تبدیل شده است.  "شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد"، "لشکری، کشوری، تامین اجتماعی اتحاد اتحاد"،  "اتحاد اتحاد علیه فقر و فساد" سه شعار متحد کننده بازنشستگان است که مضمون انقلاب زن زندگی آزادی را بیان میکند. از اعتراضات بازنشستگان وسیعا حمایت و پشتیبانی کنیم.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۶ آبان ۱۴۰۲،  ۷ نوامبر  ۲۰۲۳

 

اخبار نفت:شماره ۱۵
تجمعات  کارگران رسمی نفت و  گاز آغاجاری و کارکنان رسمی مناطق عملیاتی، و بازنشستگان نفت
بازنشستگان نفت:"شاغل و بازنشسته، اتحاد، اتحاد"
کارگران رسمی نفت به اعتراضات خود ادامه میدهند. امروز ۱۷ آبانماه کارگران رسمی شرکت نفت و گاز آغاجاری در اعتراض به تعیین سقف حقوقها و کاهش سطح دستمزدها، مالیاتهای سنگین و محدودیت حق سنوات بازنشستگی و طرح ادغام صندوق های بازنشستگی حکومت و دزدی ها و اختلاس ها دست به تجمع زدند. در این تجمعات کارگران در دست نوشته هایی خواستهای اعتراضی شان را به نمایش میگذارند. همانطور که قبلا گزارش کرده ایم. کارگران این شرکت بر هر روزه بودن اعتراضات خود تا گرفتن پاسخ تاکید کرده اند.
امروز همچنین بازنشستگان نفت برای چندمین بار با خواست لغو طرح ادغام صندوق های بازنشستگی وعدم دست اندازی به صندوق بازنشستگی نفت دست به تجمع زدند. این کارگران با شعار شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد، همچون دیگر بخش های بازنشستگان بر اتحاد طبقاتی کارگران در نفت و در سطح جامعه تاکید گذاشتند. شعارهای اعتراضی دیگر بازنشستگان نفت در تجمع امروزشان عبارت بودند از:" صندوق رو غارت کردند ، ما را بیچاره کردند"، "شاغل و بازنشسته پیوندتان مبارک"، "فریاد ما بلند است، اتحاد، اتحاد"،و "ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما". 
گفتنی است که در روز گذشته در ادامه اعتراضات کارگران رسمی نفت علیه تعرضات معیشتی حکومت علاوه بر کارگرن شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری،  کارگران اخیرالاستخدام  شاغل در مناطق مختلف عملیاتی وزارت نفت نیز دست به تجمعات اعتراضی زدند. این تجمعات از جمله در مناطقه عملیاتی اروندان، مناطق نفتخیز، زاگرس جنوبی، ملی‌حفاری، پالایشگاه دالان، نفت و گاز آغاجاری و نفت و گاز غرب (چشمه خوش) برگزار شد. کارگران جدید الاستخدام رسمی در مناطق عملیاتی نفت اعلام کرده اند که تا وقتی به خواستهایشان پاسخ داده نشود هر سه شنبه تجمع خواهند داشت. بدین ترتیب یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه ها به روزهای اعتراضی ثابتی در مراکز نفتی تبدیل شده است. بعلاوه کارگران نفت و گاز آغاجاری بر هر روزه بودن اعتراض خود تاکید دارند. 
اعتراضات کارگران نفت، بلند شدن شعار «شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد» این بار از میان کارگران نفت یک حرکت سیاسی مهم است. از کارزار حمایت از کارگران نفت حمایت و پشتیبانی کنید و وسیعا به این کارزار بپیوندید. فریاد این شعارها پیوند عمیق اعتراضات کارگران در نفت با اعتراضات کارگری در سطح جامعه و مردم علیه فقر و فساد را به نمایش میگذارد.   

پیش بسوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۷ آبان ۱۴۰۲،  ۸ نوامبر  ۲۰۲۳

 

اخبار نفت:شماره ۱۴
ادامه اعتراضات کارگران رسمی شرکت نفت و گاز آغاجاری و بازنشستگان نفت
اعتراضات و تجمعات اعتراضی کارگران رسمی و پیمانی نفت ادامه دارد. امروز ۱۶ آبان کارگران رسمی شاغل در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری در اعتراض به تعرضات معیشتی حکومت و عدم پاسخگویی به خواستهایشان در ادامه اعتراضات هر روزه خود دست به تجمع زدند. کارگران اعلام کرده اند که تا پاسخ نگیرند اعتراضاتشان ادامه خواهد داشت. در همین رابطه در این روز کارگران رسمی وزارت نفت در منطقه ویژه اقتصادی بندر ماهشهر نیز تجمع داشتند.
در این روز همچنین بازنشستگان و بازنشستگان صنعت نفت اهواز صندوق غرب همچون روزهای پیش در اعتراض به غارت صندوق و اساسنامه مغایر با قانون صندوق تجمع داشتند. حذف تعیین سقف حقوق که موجب کاهش حقوقها در شرایط گرانی هر روزه میشود، بازگرداندن مالیات های سنگین اخاذی شده ، لغو محدودیت حق سنوات بازنشستگی و اجرای کامل ماده ده که بهبودی در حقوق ها میدهد و شمول آن به همه کارگران شاغل و بازنشسته از ۹ سال پیش یعنی از ابتدای تصویب این قانون،  از جمله خواستهای کارگران رسمی نفت است. این کارگران با شعار"به صندوقهای بازنشستگی دست نزنید" عزم خود را برای مقابله با دزدی ها و اختلاس ها اعلام کرده اند. 
اعتراضات در نفت گسترده و هر روزه شده و موضوعات اعتراض کارگران بخش های مختلف نفت را در بر میگیرد. از جمله یک موضوع مهم اعتراضات در نفت وجود انواع قراردادهای برده وار کاری و چپاولگریهای پیمانکاران است. خواست کارگران نفت اخراج  پیمانکاران و رسمی شدن همه قراردادهاست. این مطالبات دیگر بخش های کارگری در جامعه را که با معضلات مشابهی درگیرند در موقعیت قویتری قرار میدهد. گسترش این اعتراضات بستری برای گسترش بیشتر اعتراضات در نفت و  در سطح جامعه است. اعتصاب سراسری کارگران نفت میتواند نتیجه این اعتراضات باشد که قطعا حکومت اسلامی و پیمانکاران را ناچار به عقب نشینی خواهد کرد. وسیعا به کارزار حمایت از کارگران نفت بپیوندید. با بیانیه های همبستگی و برپایی آکسیونهای حمایتی صدای اعتراض این کارگران در سطح جامعه و جهانی باشیم.
 
پیش بسوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۶ آبان ۱۴۰۲،  ۷ نوامبر  ۲۰۲۳

 

 

تجمع  بازنشستگان تامین اجتماعی در شوش
امروز چهارشنبه ۱۷ آبان‌ماه ۱۴۰۲ بازنشستگان تأمین اجتماعی شوش در ادامه اعتراضات خودبه وضعیت بد معیشتی و عدم پاسخگویی به خواستهایشان  مقابل دفتر نماینده‌ی مجلس اسلامی در این شهر تجمع کردند. این بازنشستگان از شهرهای شوش، کرخه و هفت تپه گرد آمده و یکشنبه ها را به روز اعتراضات هفتگی ثابت خود تبدیل کرده اند. در تجمع اعتراضی این روز بازنشستگان در شوش شعار  میدادند: "از خوزستان تا تهران، ننگ بر مدیران"، "تامینو غارت کردند ما را بیچاره کردند"، "ما به جز حق نمیخوایم، صدقه دولت نمیخوایم"، "حقوق بازنشسته فقط برای یک هفته"، "دولت ورشکسته دشمن بازنشسته"،"تامین اجتماعی، چه اسم اشتباهی"، "مجلس سرسپرده گرانی را آورده"، و"نه مجلس، نه دولت نیستند به فکر ملت". 
شوش یک کانون داغ اعتراضات بازنشستگان است که هر هفته تجمع دارند. هم اکنون بخش های مختلف بازنشستگان در روزهای مختلف هفته در در شهرهای متعدد در اعتراض و تجمع هستند. بازنشستگان با اعتراضات خود همواره تنور اعتراضات مردمی را داغ نگه داشته و رهایی را فریاد میزنند. از مبارزات بازنشستگان باید وسیع حمایت و پشتیبانی کرد. 


حزب کمونیست کارگری ایران
۱۷ آبان  ۱۴۰۲،  ۸ نوامبر  ۲۰۲۳