اخبار نفت:شماره ۵۵ -۵۶ و چند خبر دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: ادامه اعتراضات کارگران رسمی نفت در شرکت نفت و گاز آغاجاری و فلات قاره در سیری.  کارگران رسمی نفت همچنان به اعتراضات خود ادامه میدهند و بر خواستهای خود پافشاری میکنند. پاسخ نگرفتن خواستهای این کارگران فضا را برای گسترش اعتصابات و اعتراضات در نفت مهیا نموده است.  امروز هفدهم دیماه کارگران رسمی شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری و فلات قاره در سیری در ادامه اعتراضات هفتگی خود در اعتراض به بی پاسخ ماندن مطالباتشان تجمع کردند.

 حذف کامل سقف حقوق، برکناری مدیران فاسد و نالایق، حذف محدودیت حق سنوات بازنشستگی، اجرای کامل ماده ده و پرداخت معوقات آن، بازگرداندن کسورات مازاد مالیات،  عدم دست درازی به صندوق بازنشستگی
خواستهای کارگران رسمی نفت سراسری است و این کارگران اعلام کرده اند که تا وقتی پاسخ نگیرند به تجمعات اعتراضی خود ادامه خواهند داد.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۷ دی  ۱۴۰۲،  ۷ ژانویه ۲۰۲۴


اخبار نفت:شماره ۵۶
اعتراضات کارگران ارکان ثالث در مناطق نفتخیز جنوب و دیگر مراکز نفتی و یک خبر دیگر
امروز ۱۸ دی  کارگران ارکان ثالث در اعتراض به سطح نازل حقوقها و با خواست بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل و مالیات حقوق و دیگر مطالبات پاسخ نگرفته خود در مقابل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب  تجمع کردند. 
بنا بر اخبار دریافتی در همین رابطه در روز گذشته نیز  جمعیتی حدود ۳۰۰ نفر از کارگران ارکان ثالث در  پالایشگاه ۹ و ۱۰ در فاز ۱۹  در کنگان در اعتراض به عقب افتادن اجرای طرح طبقه  بندی مشاغل که میتواند بهبودی در سطح مزد آنها بدهد و خواست افزایش دستمزدها تجمع کردند. زیر فشار اعتراض کارگران وعده هایی به آنها داده شد. کارگران اعلام کردند که اگر خلف وعده شود دوباره تجمع خواهند کرد.
همچنین در شانزدهم دی ماه  بیش از چهارصد  کارگر ارکان ثالث در پالایشگاههای ۳، ۵ ۶، ۸ ،۹ و ۱۰ در عسلویه در اعتراض به سطح نازل حقوقها و با خواست اجرای فوری طرح طبقه بندی مشاغل و  برای پیگیری دیگر مطالبات خود تجمع کردند.    
سطح نازل حقوقها و وخیم شدن هر روز بیشتر سطح زندگی به اعتراضی گسترده در میان کارگران ارکان ثالث در نفت تبدیل شده است. حذف پیمانکاران و افزایش دستمزدها  دو مطالبه مهم این کارگران است.  
خبر اعتراضی دیگر در این روز اعتصاب نیروهای شرکت دلتا پیمانکار آب شیرین کن سایت آب نیرو پتروشیمی نگین مکران در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی  خود از سوی کارفرما است. این کارگران از شهریور مزد خود را طلب دارند. شهرک پتروشیمی مکران چابهار (شهرک و منطقه صنعتی) در سیستان و بلوچستان، شهرستان چابهار واقع شده است. 
اعتراضات در نفت گسترده است. اعتراضات کارگران ارکان ثالث در کنار اعتراضات سراسری کارگران رسمی نفت فضای پر التهاب مبارزاتی در نفت در این شاهرگ اقتصادی حکومت را نشان میدهد. از این مبارزات وسیعا حمایت کنیم.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۸ دی  ۱۴۰۲،  ۸ ژانویه ۲۰۲۴

 

تجمعات بازنشستگان تامین اجتماعی و فولاد
اجاره های سنگین در این دولت ننگین
اعتراضات بازنشستگان ادامه دارد و حکومت دزد سالار حاکم در برابر اینهمه اعتراض و خشم پاسخی به آنها نمیدهد و ساکت و درمانده است. 
روز ۱۷ دی ماه بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهایی چون اهواز، شوش، و کرمانشاه تجمع کردند. همزمان در قائم شهر و اصفهان نیز بازنشستگان فولاد تجمع داشتند. در اصفهان جمعیت قابل توجهی از بازنشستگان فولاد روبروی صندوق بازنشستگی در خیابان نشاط تجمع کرده و با راهپیمایی و فریاد شعارهایشان صحنه پرشوری از اعتراض را شکل دادند. 
در اهواز بازنشستگان تامین اجتماعی روبروی این سازمان در میدان کارگر تجمع داشتند و با فریاد شعارهایشان صدای اعتراض خود را بلند کردند.
در شوش به روال معمول بازنشستگان تامین اجتماعی از کرخه، هفت تپه و شوش با هم تجمع کردند. همرمان کارگران کارگران فولاد شهرک صنعتی هفت تپه در ادامه اعتراضات این هفته خود با این تجمع همراه شدند. بدین ترتیب جمعیت قابل توجهی گرد آمده بودند. در این تجممع فریدون نیکوفر از بازنشستگان تامین اجتماعی سخنرانی داشت و در مورد مشکلات معیشتی بازنشستگان و  خواستها و  مطالباتشان و بی پاسخ ماندن آنها سخن گفت. او حمایت بازنشستگان تامین اجتماعی را از کارگران فولاد اعلام داشت و سخنان وی با کف زدن و شعارهای پر شور شرکت کنندگان همراه شد. 
در کرمانشاه همانند  هفته های گذشته بازنشستگان تامین اجتماعی با همراهی بازنشستگان کشوری تجمع داشتند و  شعار میدادند: "فقر فساد تورم، بلای جان مردم"،  "اختلاس عالیه، عالیه حساب ماخالیه "، بازنشسته به پا خیز، برای رفع تبعیض"، "شورای عالی کار حامی سرمایه دار"، "معیشت و درمان بدتر از هر زمان"، فقط کف خیابان به دست میاد حق مان"، "فقر فساد گرونی بلای جان مردم" ، "اتحاد اتحاد علیه فقر و فساد" . در این تجمع بنرهایی با مضمون "شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد"، "لشکری، کشوری، تامین اجتماعی اتحاد اتحاد"، و "درمان رایگان" قابل توجه بود.   
تداوم و گستردگی اعتراضات بازنشستگان، بازتاب خشم عمیق و سراسری بازنشستگان از وضعیت معیشتی غیرقابل تحملی است که به آنها و به همه مردم تحمیل شده است. علیرغم فریاد هر روزه بازنشستگان حکومت اسلامی اقدامی برای بهبود وضعیت بازنشستگان انجام نمیدهد و این بر خشم آنها و همه مردم بیش از پیش دامن زده است. از مبارزات و خواستهای بازنشستگان باید وسیعا پشتیبانی کرد. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۷ دی  ۱۴۰۲،  ۷ ژانویه ۲۰۲۴

 

چهارمین سالگرد قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی 
امروز هجدهم دیماه در چهارمین سالگرد شلیک به هواپیمای اوکراینی (پرواز PS752) توسط جانیان جمهوری اسلامی و قتل ۱۷۶ سرنشین این هواپیما ، از سوی خانواده های جانباختگان این پرواز در شاهدشهر، محل سرنگونی این هواپیما تجمع و تظاهراتی برگزار شد.  در این مراسم شعار "فریاد از این بیداد" بر فضای خیابان طنین انداز شد.  خسرو ملک پدر دادخواه مریم ملک در این مراسم  دادگاه نمایشی جمهوری اسلامی در رسیدگی به این جنایت را مورد اعتراض قرر داد و بر خواست رسیدگی به پرونده هواپیمای اوکراینی در دادگاه لاهه تاکید نمود. توران شمس‌الهی مادربزرگ ریرا اسماعیلیون، سخنران دیگر این مراسم بود. او گفت:"کسی که چیزی برای از دست دادن ندارد را از مرگ و شکنجه و ممنوعیت نترسانید، شما هستید که باید از ما بترسید! من تا آخرین نفس در کنار پسرم، همسرم و در کنار خانواده های بزرگ پرواز ۷۵۲ برای احقاق حق  و برای رسیدن به عدالت  خواهیم جنگید. ما قاتلین این جنایت را نه فراموش میکنیم نه می بخشیم". و جمعیت یکصدا این شعار را با او فریاد زد.
منظر ضرابی از معلمان بازنشسته که  ۴ عزیزش را در پرواز PS752 از دست داد، بیانیه انجمن خانواده های دادخواه  را در شاهدشهر قرائت کرد و با کف زدن حمعیت همراهی شد.  یادمان جانباختگان هواپیمای اکراینی در کشورهای مختلف خارج کشور نیز برگزار گردید. 
در رابطه با چهارمین سالگرد جنایت هواپیمای اکراینی نهاد دادخواهان نیز  تحت عنوان "دادخواهی درد مشترک همه ماست بیانیه ای منتشر کرده است. در بخشی از این بیانیه چنین آمده است:"چهار سال از لحظات شوم و هولناک جانباختن عزیزانمان میگذرد و همه خانواده ها با یاد و نام عزیزانشان نفس میکشند. جنایتی که جان  ۱۷۶ (۱۷۷) انسان از کودک و پیر و جوان را گرفت . صدها خانواده را در ماتم و عزا فرو برد و آنها را برای محاکمه قاتلین عزیزانشان در صف دادخواهان قرار داد.  در این چهارسال این خانواده ها آرام و قراری نداشتند و ضمن زنده نگه داشتن یاد عزیزانشان، به دادخواهی خود علیرغم فشارهای حکومت ادامه داده اند. اینک در شرایطی سالگرد عزیران جانباخته در  جنایت شلیک موشک به هواپیمای مسافربری را گرامی میداریم که  صف دادخواهان از دادخواهان خاوران تا خانواده های دادخواهی که در جریان انقلاب " زن زندگی آزادی " و خیرش های انقلابی پیشین عزیزانشان را از دست داده اند فشرده تر و متحدتر شده است. دادخواهی درد مشترک همه ماست و ما را متحد کرده است.".  در این بیانیه همگان به شرکت در مراسم شاهد شهر و گرامیداشت یاد جانباختگان هواپیمای اکراینی فراخوان داده شده بود. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۸ دی  ۱۴۰۲،  ۸ ژانویه ۲۰۲۴