اخبار هفته: واحد خوزستان کمیته سازمانده

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- ۱۸ اسفند کارگران اخراجی پروژه زمزم ۳ مجتمع فولاد خوزستان در اعتراض به اخراجها مقابل مقابل ورودی اصلی این شرکت تجمع کردند. بنا بر خبرها بیش از ۱۰۰ نفر از کارگرانی که از سال ۹۸ تحت پوشش شرکتهای پیمانکاری در احداث این پروژه مشغول بکار بوده اند، اکنون و در آستانه افتتاح طرح از کار اخراج شده اند. طرح زمزم ۳ بزرگترین پروژه احیا مستقیم مگامادول تولید آهن اسفنجی در خاورمیانه است که قرار است امروز افتتاح و آغاز بکار کند.

- ۱۶ اسفند اسفند کارگران اداره ی آب و فاضلاب شوش در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و حق بیمه خود در برابر اداره آب و فاضلاب تجمع کردند. با به پایان رسیدن سال اعتراضات علیه دستمزدهای معوقه در میان بخش های مختلف کارگری گسترش یافته است. کارگران خواستار پرداخت فوری طلبهای مزدی و بیمه پایان سال خود هستند.
-روز پانزدهم اسفند بازنشستگان کشوری، بار دیگر دراهواز در مقابل صندوق بازنشستگی تجمع کرده و مطالبات اعلام شده خود را پیگیری کردند. در این روز بازنشستگان کشوری در اهواز و کرمانشاه نیز تجمع داشتند.
- روز چهاردهم  اسفند بازنشستگان مخابرات در اهواز در ادامه دوشنبه های اعتراضی خود و برای پیگیری مطالباتشان  مقابل اداره مخابرات تجمع داشتند. در این روز بازنشستگان مخابرات در بیست شهر در سطح سراسری تجمع اعتراضی بر پا کرده و پیگیر مطالباتشان شدند.  
- روز چهاردهم  اسفند اعتراضات کارگران واحد صنعتیMDF  هفت تپه در اعتراض به شرایط سخت معیشتی و شرایط کار خود و برای پیگیری مطالباتشان وارد دهمین روز خود شد. 
-روز سیزده اسفند بازنشستگان تامین اجتماعی در ادامه یکشنبه های اعتراضی خود در شهرهای شوش و اهواز تجمع داشتند. این بازنشستگان در کرمانشاه نیز تجمع کرده بودند. یکشنبه ها روز اعتراضات سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی است. 
- مهدی معربی فعال سیاسی و معلم زندانی در زندان تربت جام از رسیدگی پزشکی و اعزام به مرخصی درمانی محروم مانده است. او  در فروردین سال ۹۴ همراه با ۱۷تن دیگر در پرونده‌ای که به «پرونده حمیدیه» مشهور شده، از سوی ماموران اداره اطلاعات اهواز بازداشت شد. مدتی بعد اکثر بازداشت شدگان این پرونده به جز هفت نفر با تودیع وثیقه آزاد شدند. آن هفت نفر پس از طی مراحل بازجویی به زندان خرم آباد منتقل شدند. بعلاوه اینکه سه نفر از هم پرونده‌هاى مهدى معربى بنام‌هاى قیس عبیداوی ۲۵ساله، به همراه برادرش احمد عبیداوی ۲۰ ساله و پسر عموی‌شان سجاد بلاوی اعدام شدند. مهدی معربی در دادگاه انقلاب اهواز به اتهام اقدام عليه امنيت كشور و محاربه با خدا و افساد فی‌الارض به ۳۰ سال حبس محکوم شده است. 
-عباس دریس از بازداشت شدگان خیزش مردمی سال ۹۸ و شاهد زنده کشتاروحشیانه حکومت در نیزارهای ماهشهر در خطر اعدام است. فرزند او علی دریس طی نامه ای  تحت عنوان "پدرم را فراموش نکنید"از مردم خواستار حمایت و پشتیبانی شده و مینویسد:
"خیلی تلاش کردیم که مادربزرگ ملاقات حضوری بگیرد، چون از پشت شیشه هیچ‌چیز نمی‌بیند، چند اداره رفتیم و هر جا اینرا گفتند که نمی‌شود، با این همه رفتیم ملاقات. رفتیم ملاقات پدرم، آرام بود و از پشت شیشه به ما نگاه می‌کرد.  و می‌خواست بابا اونو بغل کنه. 
پدرم از پشت شیشه به برادرم گفت: محمد دستت را بذار روی شیشه کابین و خودش هم آنور دستش را گذاشت روی شیشه، گفت: الان فکر‌کن بغلم هستی و محمد آرام اشک ریخت. 
این هفته همه با هم اهواز رفتیم و مامان را هم دیدیم، سر خاک مامان هر سه کمی گریه می‌کردیم، من امروز برای محمد اسباب‌بازی خریدم و می‌خواهم از همه تشکر کنم و بگویم حمایت‌تان را از ما ادامه دهید...".
گوهر عشقی مادر دادخواه این چهره محبوب مردمی که فرزندش ستار بهشتی در زندانی بدست جانیان اسلامی در زیر شکنجه جان باخت. در رابطه با نامه فرزند عباس دریس بر اتحاد مردمی برای پایان دادن به بساط ظم و ستم حکومت تاکید کرده و  مینویسد:
" نامه علی، پسر شانزده ساله عباس دریس خطاب به مردم ایران و جهان را خواندم و قلبم پاره پاره شد..
ملت ایران، فرزندان آزادی خواه من!   در مقابل  جنایت‌های کور و غیر انسانی جلادان جمهوری اسلامی سکوت نکنید. سکوت در برابر این جنایتکاران، کمتر از همراهی با ظالم نیست. تک تک ما در برابر آنچه در این مملکت می‌گذرد مسوول هستیم. این عمله ظلم، تنها با قدرت نمایی مردم عقب ‌نشینی می‌کنند. لازم است دوباره اتحادمان را پس از نمایش انتصابات رژیم نشان دهیم. امیدوارم و دعا می‌کنم که خیابان‌های مملکت ما بار دیگر لبریز از جوانان آزادی خواه شود. اقتدار پوشالی عمّال خامنه ای شکسته شود‌ و فرزندان رشید ما که در سلول های زندان شکنجه می شوند، آن هایی که جانشان در خطر است، با همت و غیرت شما فرزندانِ ستم ستیزم آزاد شوند. به امید واژگونی بنای ظلم و ستم".
به این فراخوان باید پاسخ داد به نجات جان عباس دریس و عزیزانی که هم اکنون در خطر اعدام هستند بشتابیم. به سه شنبه های اعتراضی علیه اعدام و  کارزار جهانی علیه اعدامها بپیوندیم. 
کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری، واحد خوزستان 
۱۸ اسفند ۱۴۰۲، ۸ مارس  ۲۰۲۴