افزایش شمار کشته‌ها در غزه، حدود ۱۰ هزار نفر زخمی شده‌اند

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

براساس گزارش وزارت بهداشت فلسطینی تا حوالی ظهر یکشنبه ۲۳ مهر در نهمین روز از جنگ حماس و اسرائیل، ۲ هزار و ۳۲۹ تن در غزه کشته و ۹ هزار و ۷۱۴ تن زخمی شدند.همزمان با بحران میان اسرائیل و غزه، در بخش‌های کرانه باختری نیز درگیری میان ساکنان فلسطینی با نیروهای اسرائیل افزایش یافته‌است.رویترز با استناد به منابع فلسطینی نوشت، از آغاز جنگ اسرائیل و حماس در روز ۱۵ مهر، ۵۴ فلسطینی در کرانه باختری کشته و یک هزار و ۱۰۰ تن زخمی شده‌اند.

رسانه‌های اسرائیل در یک هفته اخیر گزارش دادند شماری از فلسطینیانی که در ناآرامی‌های روزهای گذشته در کرانه باختری شرکت داشتند، از سوی ارتش و سایر نیروهای امنیتی اسرائیلی بازداشت شده‌اند.

شرایط انسانی در نوار غزه هر لحظه بحرانی‌تر می‌شود. بمباران این منطقه توسط ارتش اسرائیل با هدف از میان بردن حماس ادامه دارد؛ این عملیات اما جان شمار زیادی از غیر نظامیان را می‌گیرد. شمار زیاد زخمی‌ها از ظرفیت بیمارستان‌ها بیشتر است و علاوه بر آن نوار غزه از کمبود شدید غذا، دارو و سوخت رنج می‌برد. امیر حروده روزنامه‌نگار فلسطینی ساکن غزه در گفت‌وگو با رادیو فردا گزارشی از وضعیت این منطقه ارائه داده است:

«بهترین» بسته کمک مالی آمریکا برای اسرائیل در راه است
در ادامه دیدارهای مقامات ارشد آمریکایی از اسرائیل برای ابراز پشتیبانی از این کشور در جنگ در برابر حماس، رهبر اکثریت مجلس سنای آمریکا که به اسرائیل سفر کرده، شنبه شب در تل‌آویو گفت کنگره در روزهای آینده «بهترین بسته کمک مالی برای اسرائیل را که می‌تواند به هدف نابودی حماس کمک کند، تصویب خواهد کرد».
سناتور شومر تأکید کرد که هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه از تصویب قطعنامه‌ای نیز در حمایت از اسرائیل و محکوم کردن حماس اتفاق نظر دارند. او گفت کنگره حامی کوشش‌های جنگی اسرائیل است.
سناتور چاک شومر که دموکرات است، همراه با هیئتی از سناتورهای حزب خود و نیز از حزب جمهوری‌خواه برای دیدار با رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و شمار دیگری از مقامات اسرائیلی به این کشور رفته است.
لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در سفر روز جمعه خود و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در دیدار روز پنجشنبه از اسرائیل، بر حمایت «بی‌دریغ» از این کشور متحد خود تأکید کردند.

ارتش اسرائیل تا «یک بعد از ظهر» به وقت محلی به ساکنان نیمه شمالی غزه مهلت داد
ارتش اسرائیل روز یکشنبه ۲۳ مهر به ساکنان بخش شمالی غزه گفت که تا ساعت یک بعدازظهر این روز به وقت محلی فرصت دارند خود را به بخش جنوبی این باریکه برسانند.
آویخای ادری، مسئول تماس با رسانه‌های عرب‌زبان دنیا در نهاد سخنگویی ارتش اسرائیل، گفت فوریت دارد که مردم از شهر غزه و بخش‌های شمالی‌تر آن، برای حفظ امنیت خود به جنوب غزه بروند.
او گفت جاده‌هایی که تعیین شده، تا ساعت یک بعدازظهر (۱۳:۳۰ به وقت ایران) هدف قرار نخواهد گرفت تا مردم خود را به خان یونس در بخش جنوبی نوار غزه برسانند.
حماس از ساکنین غزه خواسته بود از ترک شهر و بخش‌های شمالی غزه خودداری کنند. اما گزارش خبرگزاری‌ها حاکی است از روز جمعه که این خواسته ارتش اسرائیل اعلام شد، صدها هزار تن به سوی بخش جنوبی غزه روان شده‌اند.
اسرائیل روز شنبه نیز مورد مشابهی از «مهلت» دادن به غیرنظامیان را اعلام کرده بود، اما پس از آن بی‌بی‌سی جهانی گزارش داد که دست‌کم دوازده فلسطینی آواره‌شده، از جمله کودکان خردسال، در نتیجه حمله موشکی به مسیری که امن اعلام شده بود، کشته شدند.
ارتش اسرائیل از روز جمعه، ۱.۱ میلیون نفر از ساکنان شمال نوار غزه را به ترک این منطقه فراخوانده است. در ابتدا به آنها ۲۴ ساعت برای ترک منطقه فرصت داده شد، اما این ضرب‌الاجل بعداً تمدید شد.
به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، عملیات ارتش اسرائیل در غزه قرار بود از آخر هفته گذشته آغاز شود اما از جمله به دلیل شرایط آب‌وهوایی و بارندگی به تعویق افتاد زیرا عملیات هوایی را برای پهپادها و جنگنده‌هایی که قرار است نیروهای زمینی را حمایت کنند دشوار کرد.

https://www.radiofarda.com/a/32627190.html