ادامه اعتصاب  چهار هزار کارگر  کارخانه آلومینیوم سازی اراک  و چندین مطلب دیگر 

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ادامه اعتصاب کارگران آلومینیوم اراک و تجمع کارگران سکوهای نفتی در فلات قاره و نفت و گاز و پارس و مناطق نفت خیز جنوب همانطور که قبلا گزارش کردیم کارگران آلومینیوم سازی اراک (ایرالکو) با خواست افزایش حقوقها و در اعتراض به گرانیها و چپاولگریهای سهامداران شرکت دو هفته است در اعتصابند. این اعتصاب ابتدا از شیفت شب آغاز شد و سپس بدنبال جلسه مدیریت با نمایندگانی از کارگران و عدم پاسخگویی آنها به خواست کارگران از روز هشتم مهر ماه تمام ۴۰۰۰ کارگر در سه شیفت این کارخانه وارد اعتصاب شدند.

بنا بر آخرین خبر دریافتی زیر فشار اعتراضات کارگران میراشرفی مدیریت شرکت استعفا داد  اما هیات مدیره با استعفای او موافقت نکرده است و اعتصاب کارگران آلومینیوم سازی همچنان ادامه دارد. 
همانطور که قبلا اشاره کردیم عدم رسانه ای کردن خبر اعتصاب یک  کمبود جدی است و توجه فعالین کارگری به این جنبه بسیار مهم است. با رسانه ای کردن وسیع اخبار اعتراضات این کارگران میتوان فضای امنیتی شرکت را  در هم شکست.
گزارشات دیگری از اعتراضات گسترده کارگران رسمی در نفت خبر میدهند. بنا بر خبر منتشر شده از سوی شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت روز دهم مهرماه کارکنان سکوهای دریایی در ۲شرکت فلات ‌قاره ایران و نفت‌و‌گاز پارس در اعتراض به تعیین سقف پایین حقوقی و کاهش دستمزدهایشان بار دیگر تجمع کردند.در این تجمع اعتراضی کارگران  با دست نوشته هایی نسبت به این موضوع اعتراض خود را  اعلام کردند. حرکت اعتراضی قبلی این کارگران در همین رابطه در سوم مهر ماه صورت گرفت. این کارگران دوشنبه های اعتراضی را تا پاسخ گویی به خواستهایشان اعلام کرده اند. و هر دوشنبه جمع خواهند شد.
به گزارش این شورا همچنین در روز نهم مهر ماه  گروهی از کارکنان مناطق نفتخیز جنوب، در اعتراض به سقف پایین دستمزد، عدم پرداخت کامل پاداش سنوات بازنشستگی و سایر مطالبات شان، مقابل بلوک دوم ساختمان ۵ طبقه مدیریت شرکت نفت در اهواز تجمع کردند. فضای اعتراضی در میان بخش های مختلف کارکنان نفت بالاست. عدم کفاف میزان دستمزدها متناسب با رشد روز افزون و سرسام آور قیمت ها  یک موضوع مشترک اعتراضات در همه بخش های نفت و در سطح جامعه است. شورای سازماندهی کارگران پیمانی نفت الگوی مناسبی برای سازمانیابی بخش های مختلف کارگران در نفت و تدارک برای اعتصابات قدرتمند  و سراسری کارگران در نفت است. این شوراها را در همه جا تکثیر کنیم.

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۱ مهر ۱۴۰۲،  ۳ اکتبر  ۲۰۲۳

 

 

ادامه اعتصاب  چهار هزار کارگر  کارخانه آلومینیوم سازی اراک  و چندین مطلب دیگر 
بنا بر اخبار دریافتی کارگران آلومینیوم سازی اراک (ایرالکو) دو هفته است که در اعتصاب بسر میبرند. از روز گذشته هشتم مهر ماه اعتصاب گسترش بیشتری یافت و کارگران شیفت صبح نیز به اعتصاب پیوستند. بدین ترتیب اکنون چهار هزار کارگر این کارخانه قدیمی و بزرگ آلومنیوم سازی در اراک دراعتصاب بسر میرند. این کارگران خواهان افزایش حقوقها هستند و به گرانی و چپاولگری های سهامداران شرکت اعتراض دارند. 
گفتنی است که آلومینیوم سازی اراک دو پروژه هم در مشهد و بندر امام دارد که مجموعا حدود سیصد کارگر در این پروژه ها کار میکنند و  شخصی بنام محسن محمدی سهامدار اصلی این  شرکت است.  طبق گزارش در این دو هفته مدیریت شرکت میراشرفی و دیگر اعضای هیات مدیره جرات حضور در جمع کارگران را نداشته و جلسه ای در شهرک صنعتی نزدیک به شرکت برپا کردند که در آن نمایندگانی هم از کارگران شرکت داشتند. در این جلسه  گفته شده بود که شرکت نمیتواند خلاف قانون مزد بیشتری به کارگران بدهد و در برابر این پاسخ مدیریت نمایندگان کارگران جلسه را ترک کردند و از روز گذشته تمام سه شیفت شرکت وارد اعتصاب شدند. قبلا نیز از نیمه  مهرماه کارگران ماشین سازی اراک وارد اعتصاب شده بودند و به مدت حدود یک ماه هم در اعتصاب بودند و بنا بر گزارشها بعد از این اعتصاب چهارده درصد به دستمزد کارگران اضافه شد و کارگران موقتا به سر کار بازگشتند. اما همچنان از سطح نازل حقوقها ناراضیند و پیگیر خواستهایشان از جمله وضع قرار دادهای کاری شان هستند. 
اراک شهری با مراکز کارگری بزرگ است. به این اعتبار تجربیات درخشانی از مبارزه از جمله در مراکزی چون هپکو و آذرآب را در این شهر داریم. اعتراضاتی که بازتاب وسیع اجتماعی پیدا  کردند  و خانواده های کارگران نقش درخشانی در اعتراضات داشتند. اعتراضاتی که توانست بر روی فضای شهر اراک تاثیر بگذارد و دامنه اش به تهران کشیده شد. 
اعتراضات کارگران آلومینیوم سازی  و ماشین سازی از فضای پر تلاطم اعتراض در مراکز کارگری این شهر حکایت میکند.  از تجربیات درخشان کارگران هپکو و آذرآب برای تقویت اعتراضات کنونی کارگری در اراک میتوان سود جست.  عدم بازتاب اخبار هر روزه اعتراضات کارگران آلومینیوم سازی اراک یک  کمبود جدی است و توجه فعالین کارگری به این جنبه بسیار مهم است. باید اخبار اعتصاب و اعتراض این کارگران را وسیعا رسانه ای کرد. کارگران در آلومینیوم سازی نقش مهمی در اطلاع رسانی جهت جلب همبستگی مردم و تقویت مبارزاتشان را دارند. شرکت وسیع خانواده ها در تجمعات و اعتراضات بسیار مهم است. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۹ مهر  ۱۴۰۲،  ۱ اکتبر ۲۰۲۳

 

 

 

تجمعات اعتراضی پرشور بازنشستگان  تامین اجتماعی و فولاد
  حضور خانواده ها در تجمع بازنشستگان در شوش
روز ۹ مهر ماه بازنشستگان تامین اجتماعی همچون  دیگر  یکشنبه های اعتراضی در شهرهای کرمانشاه، شوش، و اهواز تجمع کردند و صدای اعتراض خود را علیه فقر و بی تامینی بلند کرده و پیگیر خواستهایشان شدند. اجرای همسان سازی و افزایش حقوقها به بالای خط فقر سی میلیونی، درمان رایگان، پایان دادن به اختلاسها و دزدی از جمله خواستهای فوری این بازنشستگان است.  
در شوش بازنشستگان کرخه و شوش  و هفت تپه در کنار هم تجمع کردند و با راهپیمایی بطرف تامین اجتماعی شعار میدادند :"تامینو غارت کردند ما را بیچاره کردند" و بدینگونه صدای اعتراضشان را به چپاولگری حاکمان از صندوقهای بازنشستگی بلند کردند. یک بنر قابل توجه کارگران در این تجمع تاکیدی بر درمان رایگان بود. در تجمع اعتراضی بازنشستگان در شوش شماری از خانواده ها نیز شرکت داشتند. با درس آموزی از تجربه شوش میتوان شرکت خانواده ها در اعتراضات را در همه شهرها گسترش داد و فضای اعتراضات را بسیار تقویت کرد.  در تجمع شوش یکی از کارگران با سخنرانی پر شور خود از سرکوب تشکلهای کارگری و علم کردن شوراهای اسلامی و پاسخ ندادن به خواستهای کارگران سخن گفت و از میان جمعیت زنی از خانواده های کارگران فریاد زد و گفت چقدر سکوت کنیم؟ حامی ما فقط فقر و بیچارگی است. سکوت سکوت. چقدر سکوت کنیم؟.
در اهواز نیز بازنشستگان تجمع و راهپیمایی داشتند. در کرمانشاه این روز بازنشستگان تامین اجتماعی با شعارهای " لشکری، کشوری، تامین اجتماعی، اتحاد، اتحاد"،  "اتحاد اتحاد، علیه فقر و فساد" پرچم اتحاد میلیونی کارگری علیه فقر و فساد را  در دل انقلاب زن زندگی آزادی برافراشتند. این بازنشستگان همچنین با سردادن سرود اعتراضی زیر بار ستم نمیکنیم زندگی جان فدا میکنیم در ره آزادگی عزم خود را برای مبارزه علیه فقر و اسثتمار و بردگی فریاد زدند. 
از دیگر شعارهای اعتراضی تجمعات امروز بازنشستگان تامین اجتماعی این شعارها بود: "درمان رایگان حق مسلم ماست"، "حقوق نصفه نیمه،  سکوت کنیم همینه"، "تکمیل همسان سازی، بدون حقه بازی"، "عدالتی ندیدیم، فقط دروغ شنیدیم"، "دولت خیانت میکند، مجلس حمایت میکند"، "خواسته ما این زمان معیشت است و درمان، "نه مجلس نه دولت، نیستن به فکر ملت"، " دولت ورشکسته، دشمن بازنشسته"، "فقط کف خیابون بدست میاد حقمون"، " بازنشسته بپا خیز برای رفع تبعیض "، " تامین رو غارت کردن ، ما رو بیچاره کردن"، " تامین اجتماعی، چه اسم اشتباهی"، "ننگ ما ننگ ما مخبر الدنگ ما"، "میر هاشم موسوی، استعفا، استعفا"، "کو مهار تورم، دروغ میگین به مردم"، "حاصل کار دولت غارت جیب ملت" ، و"گرانی تورم بلای جان مردم". 
با این شعارها بازنشستگان کل بساط فقر و تبعیض و اختلاس ودزدی گسترده حکومت و مفتخوران را به چالش کشیدند.در تجمع بازنشستگان در کرمانشاه حضور زنان قابل توجه بود و بنر قرمزی که بر روی آن نوشته شده بود لشکری، کشوری، فولادی، تامین اجتماعی اتحاد اتحاد" در جلوی صف اعتراض آنها میدرخشید و فراخوانی  به اتحاد جمعیت میلیونی بازنشستگان است. 
در این روز همچنین بازنشستگان فولاد در شهرهای اصفهان، کرج  و ساری در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و مطالبات معوقه خود مقابل صندوق بازنشستگی  تجمع کردند. درمان رایگان، همسانسازی حقوقها و افزایش سطح آنها، پرداخت معوقات سال ۱۴۰۰ از جمله خواستهای فوری آنهاست. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۹ مهر  ۱۴۰۲،  ۱ اکتبر  ۲۰۲۳

 

 

 

۱۰ مهر: تجمعات اعتراضی بازنشستگان مخابرات در ۱۴ شهر
"تا حقمون نگیریم دوشنبه ها همینه"
امروز دهم مهر ماه بازنشستگان مخابرات در شهرهای خرم آباد، اهواز، رشت، کرمانشاه، اصفهان، ساری، ارومیه، زنجان، تهران، اردبیل، اراک، سنندج، یاسوج و شیراز تجمع کردند. آنها هر دوشنبه دست به تجمع و اعتراض میزنند و اعتراض آنها به فقر و بی تامینی و عدم اجرای کامل آیین نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و مشکلات بیمه ای شان است. 
در زنجان بازنشستگان با شعار حقوق شاغلین بموقع پرداخت باید گردد به همکاران شاغل خود اعلام حمایت کردند.در کرمانشاه بازنشستگان علیرغم باران شدید تجمع کردند و دست به راهپیمایی زدند و با شعارهای "نه گرما نه بارون نیست جلودارمون!"، و "بازنشسته داد بزن حقتو فریاد بزن" فضای پرشوری از اعتراض برپا نمودند. در اهواز نیز بازنشستگان با  راهپیمایی و سردادن شعار تا حق خود نگیریم دوشنبه ها همین است بر تداوم اعتراضات خود تاکید کردند.
بازنشستگان در این تجمعات با شعار "شرکت پر درآمد چه بر سر تو آمد" اعتراض خود را به دزدیها و اختلاسها اعلام کردند. از جمله دیگر شعارهای بازنشستگان در این تجمعات عبارت بودند از: "هزینه های درمان.حق مسلم ماست"، "مخابرات حیا کن، وعده ها را ادا کن"، "بازنشسته داد بزن، حقتو فریاد بزن"، "فقط کف خیابون، بدست میاد حقمون"، "وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه"، "اجرای آئین نامه حق مسلم ماست"، "برای رفع تبعیض عدالت، عدالت".   
همانطور که قبلا گزارش کردیم بازنشستگان مخابرات در تبریز نیز همزمان با سفر مدیرعامل و هیات مدیره  شرکت به این شهر برای شرکت در جلسه افتتاح پروژه نجما، همراه با کارگران رسمی، شرکتی و بخش های مختلف شاغل این شرکت در روز هشتم مهرماه تجمع کردند. در این تجمع اعتراضی با زنشستگان با نشستن بر سر سفره ای خالی به نشانه اعتراض به وضع بد معیشتی خود و فریاد شعارهایشان صدای اعتراضشان را بلند کردند.

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۰ مهر ۱۴۰۲،  ۲ اکتبر  ۲۰۲۳

 


تجمع  اعتراضی کارکنان مخابرات استان آذربایجان شرقی و فولاد خزر 
روز شنبه هشتم مهر ماه بخشهای مختلف کارگران مخابرات استان آذربایجان شرقی یعنی کارکنان رسمی، شرکتی و بازنشستگان این شرکت در اعتراض به سطح نازل حقوقها و وضع بد معیشتی خود  همزمان با سفر مدیرعامل و هیات مدیره  شرکت به این شهر برای شرکت در جلسه افتتاح پروژه نجما در محوطه ساختمان مرکزی مخابرات استان در شهر تبریز تجمع کردند و به وضعیت بد معیشتی خود و سطح نازل حقوقها و دریافتی ها و حقوقهای معوقه اعتراض کردند. نشستن بر سر سفره ای خالی، یک شکل از بیان اعتراض کارگران به وضعیت نازل معیشتی خود بود.  
- روز ۵ مهر کارگران فولاد خزر واقع در شهرک صنعتی رشت در اعتراض به وضعیت بلاتکلیف شرکت و وضعیت شغلی خود و نیز سطح نازل دریافتی ها و معیشت فقیرانه خود دست به تجمع اعتراضی زدند.  به گفته کارگران از ابتدای شهریورماه سال جاری تولید در این واحد تولیدی که تولید کننده انواع شمش‌های فولادی است به بهانه مشکلات مالی متوقف شده و حدود ۴۰۰ کارگر این کارخانه وضعیت شغلی بلاتکلیفی دارند. گفته میشود که مدیریت شرکت قصد فروش کارخانه را دارد و کار عملا تعطیل شده و بنا بر خبرها کارگران صرفا برای حضور و غیاب وارد محل کار خود می‌شوند. این کارگران یک ماه حقوق و حق بیمه همراه با برخی مزایای حقوقی خود را طلب دارند. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۸ مهر  ۱۴۰۲،  ۳۰ سپتامبر  ۲۰۲۳

 

 


تجمعات اعتراضی پرشور بازنشستگان  تامین اجتماعی و فولاد
  حضور خانواده ها در تجمع بازنشستگان در شوش
روز ۹ مهر ماه بازنشستگان تامین اجتماعی همچون  دیگر  یکشنبه های اعتراضی در شهرهای کرمانشاه، شوش، و اهواز تجمع کردند و صدای اعتراض خود را علیه فقر و بی تامینی بلند کرده و پیگیر خواستهایشان شدند. اجرای همسان سازی و افزایش حقوقها به بالای خط فقر سی میلیونی، درمان رایگان، پایان دادن به اختلاسها و دزدی از جمله خواستهای فوری این بازنشستگان است.  
در شوش بازنشستگان کرخه و شوش  و هفت تپه در کنار هم تجمع کردند و با راهپیمایی بطرف تامین اجتماعی شعار میدادند :"تامینو غارت کردند ما را بیچاره کردند" و بدینگونه صدای اعتراضشان را به چپاولگری حاکمان از صندوقهای بازنشستگی بلند کردند. یک بنر قابل توجه کارگران در این تجمع تاکیدی بر درمان رایگان بود. در تجمع اعتراضی بازنشستگان در شوش شماری از خانواده ها نیز شرکت داشتند. با درس آموزی از تجربه شوش میتوان شرکت خانواده ها در اعتراضات را در همه شهرها گسترش داد و فضای اعتراضات را بسیار تقویت کرد.  در تجمع شوش یکی از کارگران با سخنرانی پر شور خود از سرکوب تشکلهای کارگری و علم کردن شوراهای اسلامی و پاسخ ندادن به خواستهای کارگران سخن گفت و از میان جمعیت زنی از خانواده های کارگران فریاد زد و گفت چقدر سکوت کنیم؟ حامی ما فقط فقر و بیچارگی است. سکوت سکوت. چقدر سکوت کنیم؟.
در اهواز نیز بازنشستگان تجمع و راهپیمایی داشتند. در کرمانشاه این روز بازنشستگان تامین اجتماعی با شعارهای " لشکری، کشوری، تامین اجتماعی، اتحاد، اتحاد"،  "اتحاد اتحاد، علیه فقر و فساد" پرچم اتحاد میلیونی کارگری علیه فقر و فساد را  در دل انقلاب زن زندگی آزادی برافراشتند. این بازنشستگان همچنین با سردادن سرود اعتراضی زیر بار ستم نمیکنیم زندگی جان فدا میکنیم در ره آزادگی عزم خود را برای مبارزه علیه فقر و اسثتمار و بردگی فریاد زدند. 
از دیگر شعارهای اعتراضی تجمعات امروز بازنشستگان تامین اجتماعی این شعارها بود: "درمان رایگان حق مسلم ماست"، "حقوق نصفه نیمه،  سکوت کنیم همینه"، "تکمیل همسان سازی، بدون حقه بازی"، "عدالتی ندیدیم، فقط دروغ شنیدیم"، "دولت خیانت میکند، مجلس حمایت میکند"، "خواسته ما این زمان معیشت است و درمان، "نه مجلس نه دولت، نیستن به فکر ملت"، " دولت ورشکسته، دشمن بازنشسته"، "فقط کف خیابون بدست میاد حقمون"، " بازنشسته بپا خیز برای رفع تبعیض "، " تامین رو غارت کردن ، ما رو بیچاره کردن"، " تامین اجتماعی، چه اسم اشتباهی"، "ننگ ما ننگ ما مخبر الدنگ ما"، "میر هاشم موسوی، استعفا، استعفا"، "کو مهار تورم، دروغ میگین به مردم"، "حاصل کار دولت غارت جیب ملت" ، و"گرانی تورم بلای جان مردم". 
با این شعارها بازنشستگان کل بساط فقر و تبعیض و اختلاس ودزدی گسترده حکومت و مفتخوران را به چالش کشیدند.در تجمع بازنشستگان در کرمانشاه حضور زنان قابل توجه بود و بنر قرمزی که بر روی آن نوشته شده بود لشکری، کشوری، فولادی، تامین اجتماعی اتحاد اتحاد" در جلوی صف اعتراض آنها میدرخشید و فراخوانی  به اتحاد جمعیت میلیونی بازنشستگان است. 
در این روز همچنین بازنشستگان فولاد در شهرهای اصفهان، کرج  و ساری در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و مطالبات معوقه خود مقابل صندوق بازنشستگی  تجمع کردند. درمان رایگان، همسانسازی حقوقها و افزایش سطح آنها، پرداخت معوقات سال ۱۴۰۰ از جمله خواستهای فوری آنهاست. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۹ مهر  ۱۴۰۲،  ۱ اکتبر  ۲۰۲۳