ادامه اعتراضات بیش از دو هزار کارگر ماشین سازی اراک و یک مطلب دیگر 

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

امروز یازدهم شهریور ماه سه هفته از اعتصاب بیش از دو هزار کارگر ماشین سازی اراک در اعتراض به سطح نازل حقوقها و طلبهای مزدی و کار برده وار پیمانی و عدم پاسخگویی به خواستهایشان میگذرد. زیر فشار اعتصاب کارگران روزهای شنبه و یکشنبه را خود مدیریت تعطیل کرد. کارگران اعلام کرده اند که تا خواستهایشان پاسخ داده نشود به اعتراض خود ادامه خواهند داد . افزایش حقوقها و حذف شرکتهی پیمانکاری و جذب نیروهای زیر نظر پیمانکاران توسط خود کارخانه از جمله خواستهای فوری این کارگران است.

در این اعتصاب کارگران تمام بخش ها از جمله مونتاژ ساخت و تجهیزات دیگ بخار متالورژی شرکت دارند.  
در این اعتراضات کارگران شعار میدادند: ""مدیر بی لیاقت نمیخوایم ،نمیخوایم"، "کارگر داد بزن، حقتو فریاد بزن"
ماشین سازی اراک کارخانه ای قدیمی  و  بزرگ‌ترین طراح و سازنده مجتمع‌های پتروشیمی، پالایشگاه‌های گاز، پالایشگاه‌های نفت، پل‌ها، نیروگاه‌های برق‌آبی، نیروگاه‌های بادی و کارخانجات سیمان در ایران و خاورمیانه است. که علاوه بر ماشین‌آلات و تجهیزات صنایع نفت‌وگاز، صنایع پتروشیمی، صنایع شیمیایی، سدها، نیروگاه‌ها و صنایع سیمان؛ تجهیزات و ماشین‌آلات صنایع فولاد، صنایع ریلی، صنایع خودروسازی، صنایع غذایی، ترابری، بنادر و معادن را نیز تولید می‌کند. اعتصاب این کارگران تا همین جا هزینه سنگینی بر دوش صاحبان کار و پیمانکاران مفتخور گذاشته است. حزب کمونیست کارگری ضمن حمایت از اعتصاب کارگران ماشین سازی اراک بر اتکاء این کارگران بر مجمع عمومی به عنوان مکانی برای حفظ اتحاد و همبستگی مبارزاتی تاکید دارد.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۱ مرداد ۱۴۰۲،  ۲ سپتامبر   ۲۰۲۳

 

 

اعتراضات بازنشستگان تامین اجتماعی  و فولاد
اعتراض، اتحاد، علیه فقر و فساد
امروز ۱۲ شهریور بازنشستگان تامین اجتماعی در ادامه یکشنبه های اعتراض خود در چندین شهر به خیابان آمدند و با فریاد شعارهایشان صدای خشم و اعتراضشان را بلند کردند. اعتراض این بازنشستگان به سطح نازل حقوقها  و وضع اسفبار معیشتی شان و پاسخ نگرفتن اعتراضات هرروزه شان است. در این روز بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای شوش، اهواز، کرمانشاه و شوشتر تجمع داشتند
در شوش بازنشستگان از شهرهای هفت تپه، کرخه و شوش جمع شده بودند و با فریاد شعارهایشان مثل هفته های گذشته باراهپیمایی خود فضای پرشوری از اعتراض ایجاد کردند. در اهواز نیز بازنشستگان تجمع  و راهپیمایی داشتند.
در این روز بازنشستگان فولاد در اصفهان و تهران مثل یکشنبه های قبل و همزمان با بازنشستگان تامین اجتماعی به گرانی و تورم و برای پیگیری خواستهای پاسخ نگرفته خود مقابل صندوق بازنشستگی تجمع داشتند. درمان رایگان، همسانسازی حقوقها و افزایش سطح آنها، پرداخت معوقات سال ۱۴۰۰ از جمله خواستهای فوری آنهاست. در اصفهان بازنشستگان  فولاد در خیابان نشاط تجمع داشتند و شعار میدادند:"حسین حسین شعارشون، دروغ و دزدی کارشان"، و "فقط کف خیابون، بدست میاد حقمون"، "دولت سرسپرده گرانی را آورده"، و "خط فقر سی میلیون حقوق ما هفت میلیون". 
در این اعتراضات بازنشستگان از جمله شعار میدادند: "فقط کف خیابان بدست میاد حقمون"،"تا حقمون نگیریم از پا نمی نشینیم"، "تورم دلاریه حقوق ما ریالیه"، "سفره بی نان ما چه میکنید با جان ما"، "ننگ ما ، ننک ما صدا و سیمای ما"، "گرانی تورم بلای جان مردم"، "تامین اجتماعی چه نام اشتباهی"، "تامین رو غارت کردند، ما را بیچاره کردند"، "نوبت ما که میشه، خزانه خالی میشه"، " نابود باد بندگی، زنده باد زندگی!"، "ظلم و ستم کافیه، سفره ما خالیه"، "نه مجلس نه دولت نیستند به فکر ملت"، "نه گرما نه بارون نیست جلودارمون!"، " اعتراض، اتحاد، علیه فقر و فساد"، "آقا زاده آمریکاست، فرزند ما آس و پاس"، "دولت ورشکسته پشت ما را شکسته"، "با این حقوق ناچیز، جانها به لب رسیده"، "تورم اسفبار حاکم شده بر بازار"، "ما میگیم حقوق کمه، قیمت نان گران میشه"، "بازنشسته به پا خیز، علیه فقر و تبعیض"، و "اختلاس، تورم، بلای جان مردم". 
شعارهای بازنشستگان علیه فقر و بندگی، تبعیض و نابرابری، اختلاسها و دزدیها و تاکیدی بر تداوم اعتراضات است. "لشکری، کشوری، تامین اجتماعی، اتحاد اتحاد" یک بنر برجسته در تجمع اعتراضی بازنشستگان کرمانشاه بود. این شعار بر اتحاد میلیونی بخش های مختلف بازنشستگان تاکید دارد.
شعار "اعتراض، اتحاد، علیه فقر و  فساد" صدای اعتراض همه مردم در آستانه سالگرد انقلاب است. از خواستها و مبارزات بازنشستگان وسیعا حمایت کنیم.

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۲ شهریور  ۱۴۰۲،  ۳ سپتامبر  ۲۰۲۳