اعتراضات خشمگین بازنشستگان تامین اجتماعی، پرستاران و معلولان

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اعتراضات خشمگین بازنشستگان تامین اجتماعی، پرستاران و معلولان در چندین شهر: درد ما درد شماست مردم به ما ملحق شوید! امروز پنجم شهریور بازنشستگان تامین اجتماعی همچون دیگر یکشنبه ها با خشم بسیار و در اعتراض به وضع اسفناک زندگی و  برای پیگیری خواستهایشان مقابل تامین اجتماعی در چندین شهر تجمع کردند. این تجمعات در شهرهای شوش، کرمانشاه، دزفول، و شوشتر جریان یافت. 

در شوش بازنشستگان از کرخه، هفت تپه و شهر شوش در کنار هم تجمع داشتند و با پهن کردن سفره ای خالی و با شعار" سفره بی نان ما ، چی می خواهید از جان ما" صدای اعتراض خود را علیه فقر و بی تامینی بلند کردند.
در اهواز بازنشستگان تجمع و راهپیمایی داشتند و با فریاد شعار " "لشکری! کشوری! فولادی، تأمین اجتماعی! اتحاد!"  جمعیت میلیونی بازنشستگان در سطح سراسری را به اعتراض فرا خواندند. در این حرکت اعتراضی بازنشستگان شعار میدادند: "درمان رایگان حق مسلم ماست"، "درد ما درد شماست مردم به ما ملحق شوید"، "تجمع اعتراض حق مسلم ماست"، "به دزدی عادت کردن تامینو غارت کردن"، "حاصل کار دولت غارت جیب ملت"، "کو مهار تورم؟ دروغ می‌گین به مردم"". 
دیگر شعارهای اعتراضی بازنشستگان در این روز در شهرهای مختلف عبارت بودند از: "تامینو غارت کردند ما را بیچاره کردند"، " دولت خیانت میکند، مجلس حمایت میکند"، "بازنشسته داد بزن، حقتو فریاد بزن"، " حقوق نصفه نیمه، ساکت بشیم همینه"، "حقوق ما دلاریه، هزینه ها ریالیه"،"بازنشسته می میرد، ذلت نمی پذیرد"، "تورم، گرانی، بلای جان مردم"،"دشمن ما همین جاست، دروغ میگن آمریکاست"، " از خوزستان تا گیلان، ننگ بر مدیران"، "وعده هاشون چه خوب بود/ ولی همش دروغ بود"، "میرهاشم حیا کن، سازمانو رها کن"، "پیام ما به دولت، خجالت، خجالت"،  "وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه"،  "دولت سرسپرده گرونی رو آورده"، "نوبت ما که میشه ، خزانه خالی میشه"، "ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما"، "ما میگیم حقوق کمه، قیمت نون گران میشه"، "تورم اسفبار حاکم شده بر بازاد"، "اختلاس، گرانی، بلای جان مردم"، و " نه وعده نه بازی/ اجرای همسانسازی". با این شعار ها بازنشستگان خشم و اعتراض خود را علیه فقر و بی تامینی و اختلاسها ابراز کردند. 
در این روز همچنین بازنشستگان فولاد نیز در اصفهان و البرز غربی در اعتراض به گرانی و تورم و برای پیگیری خواستهای پاسخ نگرفته خود از جمله درمان رایگان، همسانسازی حقوقها و افزایش سطح آنها و پرداخت معوقات سال ۱۴۰۰ مقابل دفتر بازنشستگی تجمع داشتند. در اصفهان بازنشستگان  فولاد در خیابان نشاط تجمع داشتند و شعار میدادند:"حسین حسین شعارشون، دروغ و دزدی کارشان"، و "فقط کف خیابون، بدست میاد حقمون". 
 بازنشستگان صدای اعتراض همه مردم علیه فقر و بی تامینی هستند. و در آستانه سالگرد انقلاب نقش مهمی در تحرک مبارزاتی در سطح جامعه دارند. حزب کمونیست کارگری بر اتحاد مبارزاتی همه بخش های بازنشستگان و اتحاد کارگران شاغل و بازنشستگان و حمایت وسیع مردمی از این مبارزات تاکید دارد.
در این روز همچنین پرستاران و کادر درمانی میلاد در اعتراض به وضع بد معیشتی و عدم پرداخت معوقات مزدی خود و شرایط سخت کاری شان تجمع داشتند. تجمع کنندگان در برابر تعرض نیروی سرکوب حکومت با فریاد "بیشرف، بیشرف"، و "ما همه با هم هستیم"، " مسئول بی‌لیاقت کجایی؟ کجایی؟" نفرت خود را از سرکوبگران بیان میکردند. تجمع کنندگان همچنین با شعار"کارکنان داد بزن، حقتو فریاد بزن" اعلام کردند که تجمع فردا هم ادامه  خواهد داشت و تا رسیدن به حق خود به تجمعاتشان ادامه میدهند. در همین رابطه در چهارم شهریور کادر درمان بیمارستانهای اصفهان و مشهد نیز تجمع داشتند. در اصفهان این تجمع مقابل استانداری برپا شد. معترضین شعار میدادند "ما زحمتها کشیدیم، هزینه اش را ندیدیم".
عدم اجرای وعده‌ها و قول‌هایی که در زمان همه‌گیری کرونا داده شده ،اخراج بسیاری از پرستاران و کادر درمانی که ذیل طرح‌های مختلف در زمان کرونا جذب و علی‌رغم وعده‌ها از استخدام آنها خودداری شده،  تبعیض در پرداخت تعرفه های پرستاری و عدم اجرای کامل آن، اضافه‌کاری‌های اجباری با حقوق ناچیز، کمبود پرستار و فشار سنگین کاری، و سطح نازل حقوقها از جمله موضوعات اعتراضات پرستاران و کادر درمان است.
در روز پنجم شهریور همچنین معلولین در تهران در مقابل نهاد ریاست جمهوری و در خوزستان و کرمانشاه در مقابل ساختمان سازمان بهزیستی در اعتراض به وضع اسفبار معیشتی و محرومیت از اولیه ترین نیازهای درمانی خود تجمع کردند. اجرای ماده ۲۷  "قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت" که حداقل هایی برای معیشت آنهاست خواست فوری معلولین است. بر اساس این ماده دولت مکلف است که کمک هزینه معیشت افراد دارای معلولیت بسیار شدید و یا شدید فاقد شغل و درآمد را به میزان حداقل دستمزد سالانه تعیین و اعتبارات لازم را در قوانین بودجه سنواتی کشور منظور کند. اگرچه حداقل دستمزد نیز خود چندین بار زیر خط فقر است است. اما دولت  ۵ سال است که از انجام این کار سرباز زده است. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۵ شهریور  ۱۴۰۲،  ۲۷ اوت   ۲۰۲۳