۲۵ شهریور روز تجمع بر مزار ژینا،  روز باز ایستادن همه چرخ‌ها و تسخیر خیابانها خواهد بود و سه مطلب دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

امجد امینی پدر ژینا (مهسا) امینی اعلام کرده است: «برای گرامیداشت نام و یاد ژینا برآنیم که امسال مراسم سالگرد را برگزار کنیم. اما قطعا با توجه به شرایط نمیتوانیم به صورت رسمی برای دعوت مردم در مراسم فراخوان بدهیم و یا به مردم بگوییم که در مراسم شرکت نکنند. چرا که امروزه همه میدانند که مهسا فقط متعلق به خانواده امینی نیست و او دختر ایران است و متعلق به تمام کشور است. دوستداران مهسا به مثابه خانواده‌اش هستند بنابراین مردم هر طور تصمیم بگیرند ما مطیع شان هستیم.» 

این پاسخ کوبنده پدر مهسا امینی به رژیم درمانده اسلامی است. تشکل‌های مردمی و اصناف سقز نیز مردم سراسر کردستان را به تجمع بر مزار ژینا فراخوانده‌اند تا «بار دیگر و بیش از پیش، فریاد آزادیخواهی خود را علیه ظلم این ظالمان برآریم». حکومتی تماما مستاصل که ترس و وحشت از  همه چیز و همه کس سراپای وجودش را فراگرفته است گمان میکند میتواند با دستگیری و تهدید خانواده‌‌های جانباختگان و مردم به جان آمده مانع تداوم انقلاب شود. 

اما تهدید، ارعاب، زندان، اعدام و دستگیری خانواده‌های جانباخته و فعالین انقلاب درد بی‌درمان حکومت در حال سقوط را درمان نخواهد کرد. این تقلاها سراسیمگی، وحشت و هراس رژیم اسلامی در شروع موج‌های تازه انقلاب را نشان مید‌هد. زنان، دانشجویان، جوانان، خانواده‌های جانباخته و بخش‌های مختلف مردم در سراسر کشور با انتشار فراخوانهایی اعلام کرده اند که به خیابانها باز خواهند گشت و تا پایان دادن به عمر ننگین حکومت اسلامی و رسیدن به اهداف آزادیخواهانه خود کوتاه نخواهند آمد.

روز شنبه ۲۵ شهریور روز باز ایستادن همه چرخها و تسخیر خیابانها است. روز تعطیل همه مراکز کار و تحصیل و بزرگترین و باشکوه ترین تجمع بر سر مزار مهسا و حضور هرچه گسترده‌تر در خیابان‌ها است. روزی که مردم در سراسر کشور خود را برای موج تازه انقلاب آماده میکنند. در احترام به مهسا و همه جانباختگان انقلاب و همراه با خانواده ژینا بپا خواهیم خواست، در سراسر کردستان دست از کار میکشیم و بر مزار ژینا تجمع عظیم خود را برپا خواهیم کرد. حضور گسترده ما هر مانعی را در هم خواهد پیچید. 

کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران
۱۵ شهریور ۱۴۰۲، ۶ سپتامبر ۲۰۲۳

 

 

 

 

 

 

تجمعات اعتراضی با شکوه معلمان بازنشسته
درد ما درد شماست، مردم به ما ملحق شوید
روز ۱۴ شهریور بازنشستگان کشوری در سیزدهمین هفته از سه شنبه های اعتراض مقابل صندوقهای بازنشستگی در شهرهای مختلف تجمع کرده  پیگیر مطالباتشان شدند.  بخش بزرگی از بازنشستگان کشور معلمان هستند و نقش پیشتازی در این تجمعات دارند. اعتراض بازنشستگان کشوری به خلف وعده ها و به فقر و گرانی و برای افزایش حقوقها و پرداخت مطالبات معوقه،  تسویه حساب بازنشستگان جدید، تامین بیمه درمانی و دارویی و آزادی معلمان زندانی است. درمان رایگان یک خواست فوری بازنشستگان است. 
در این روز بازنشستگان کشوری در شهرهای اهواز، سنندج، کرمانشاه، تبریز،  کرج، رشت، قزوین، تهران، همدان و پلدختر تجمع کردند. در سنندج معلمان بازنشسته با فریاد " گرانی، تورم، بلای جان مردم " مردم را با شعار "درد ما درد شماست، مردم به ما ملحق شوید" کل جامعه را به اعتراض علیه فقر و گرانی فراخواندند.
در کرمانشاه یکی از معلمان به اسم اسماعیلی  رییس انجمن  صنفی شاغل و بازنشسته اسلام آباد در حمایت از معلمان زندانی صحبت کرد و گفت جرم آنها چیست. آنها حرف ما کارگران را اعلام کرده اند. به وضعیت جعفر ابراهیمی که وضع جسمانی اش وخیم است اشاره کرد. او از وضع بد معیشتی معلمان و عدم پاسخگویی مقامات حکومتی گفت و سخنان وی با کف زدن مکرر جمعیت و با شعارهای "جعفر ابراهیمی آزاد باید گردد"، "زندانی سیاسی آزاد باید گردد" همراهی شد. در این تجمع همچنین یکی از معلمان زن بازنشسته از دردها و تبعیض ها سخن گفت و صدای اعتراضش را بلند کرد و جمعیت با کف زدن حرفهای او را مورد تایید قرار داد.
دیگر شعارهای بازنشستگان در تجمعات این روز عبارت بودند از:"حقوق بازنشسته، زیر عبای ملا است"، " گرانی تورم، بلای جان مردم"، " همسان‌سازی حق ماست/ حق مسلم ماست."، "معلم زندانی آزاد باید گردد"، "مسئول بی کایت استعفا استعفا "، " بازنشسته بپا خیر برای رفع تبعیض"، "بازنشسته داد بزن ، حق تو فریاد بزن "، "اجرای همسان‌سازی حق مسلم ماست"، " وزیر بی‌کفایت استعفا استعفا"، "معیشت، منزلت، حق مسلم ماست"، بازنشسته بیدار است از تبعیض بیزار است"، 
یک محور مهم شعارهای اعتراضی بازنشستگان تاکید بر اتحاد سراسری مردم و بویژه ۲۵ میلیون بازنشسته و کارگران شاغل و بازنشسته و همه  مردم به جان آمده از فقر و بی تامینی است. و این خود را در شعارهای" شاغل و بازنشسته اتحاد  اتحاد"، " لشکری، کشوری فولادی تامین اجتماعی اتحاد اتحاد" و شعار "درد ما درد شماست، مردم به ما ملحق شوید بازتاب میدهد . حزب کمونیست کارگری ضمن حمایت از مبارزات بازنشستگان بر تکثیر این شعارها و اتحاد سراسری همه بازنشستگان ، کارگران شاغل و بازنشسته و حمایت و همبستگی مردمی از مبارزات بازنشستگان تاکید دارد. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۴ شهریور ۱۴۰۲،  ۵ سپتامبر   ۲۰۲۳

 

 


شش کارگر قربانی انفجار در معدن رزمجاه طزره شدند.
روز گذشته ۱۲ شهریور در اثر انفجار در معدن رزمجاه طزره دامغان، معدنی به عمق ۷۰۰ متری، متاسفانه شش تن از کارگران جان باختند. اسامی کارگران جان باخته امروز اعلام شد که عبارتند از بهروز افروز، قربانعلی کمال، حسین غزائیان، حمید ایزدی،‌ابوالفضل غنایی، و محمد نعیمی صفت.  حزب کمونیست کارگری جان باختن این کارگران را به خانواده ها و دوستانشان تسلیت میگوید.
معدن طزره یکی از معادن مرگبار است. از جمله در  آبان ۹۷ یک کارگر و در اردیبهشت ۱۴۰۰ دو کارگر در اثر ناامنی این معدن جان باختند. با چنین پیشینه ای از جنایت و قتل در این معدن است که بعد از این فاجعه صولت مرتضوی وزیر کار سراسیمه به منطقه سفر کرد با این ژست که علت این انفجار را بررسی کنند. محمد جعفر عبداللهی رئیس کل دادگستر استان سمنان فورا از توقف فعالیت های معدن طزره خبر داد. 
در ایران قربانی شدن کارگران در محیطهای کار و بویژه در معادن یک امر روزمره است. هر روز شماری از کارگران قربانی محیطهای نا امن کار میشوند و در بیشتر موارد حتی اسامی آنها نیز اعلام نمی شود. 
معدن رزمجاه طرزه یکی از صدها معدنی است که خارج از استانداردهای پذیرفته شده کار میکند و به دلیل نداشتن امکانات ایمنی پیش گیری و هشدار دهنده، بارها دچار انفجار شده و شماری از کارگران را قربانی کرده است. 
عامل قتل این کارگران صاحبان معدن و سرمایه داران حریص و مفتخوری هستند که از خون کارگران تغذیه میکنند و حکومت اسلامی که دست اندرکارانش در این چپاول و جنایت سهیمند نه فقط اقدامی در جهت جلوگیری از این قتلهای هر روزه انجام نمی دهد، بلکه با سرکوب تشکلهای مستقل کارگری و جلوگیری از نظارت این تشکلها بر محیطهای کار مانع تلاش متشکل کارگران برای جلوگیری از حوادث محیط کار و جنایات سرمایه داران میشود. حکومت اسلامی در قتل هر روزه کارگران در محیطهای برده وار کار سهیم و شریک است. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۳ شهریور  ۱۴۰۲،  ۴  اوت   ۲۰۲۳

 

 

 

۱۳ شهریور: ادامه تجمعات سراسری بازنشستگان مخابرات 
شاغل و بازنشسته اتحاد، اتحاد
روز ۱۳ شهریور بازنشستگان مخابرات همچون دوشنبه های قبل در سطح سراسری تجمع و اعتراض کردند. این تجمعات در مقابل  شرکت های مخابرات  در شهرهای مختلف صورت گرفت. شهرهایی که در آنها بازنشستگان مخابرات تجمع کردند عبارتند از: اهواز، اصفهان، کرمانشاه، تهران، رشت، گرگان، مشهد، تبریز، یاسوج، اراک، اردبیل، بندرعباس، شیراز، و خرم آباد.   
اعتراض بازنشستگان مخابرات همچون بخش های دیگر جامعه و همه مردم به فقر و گرانی و بی تامینی، به تبعیض و نابرابری و اختلاسها و دزدی هاست. بازنشستگان همچنین  به عدم اجرای کامل آئین‌نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و مشکلات بیمه درمانی شان اعتراض دارند. درمان رایگان و افزایش حقوق نیز از خواستهای سراسری بازنشستگان است که در شعارها و بنرهای اعتراضی شان بازتاب دارد. دراین اعتراضات بازنشستگان شعار میدادند: "وزیر بی لیاقت استعفاء استعفاء"،"یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه"، "بازنشسته داد بزن حقتو فریاد بزن"، "یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه"، " عدالتی ندیدیم، فقط دروغ شنیدیم."، "مسئول بی لیاقت استعفاء، استعفاء"،" تا حق خود نگیریم، دوشنبه ها همینه"، و "وعده وعید کافیه، ما عمر نوح نداریم".  
در کرمانشاه و اهواز بازنشستگان راهپیمایی کردند و با فریاد شعارهای کوبنده خود فضای پرشوری از اعتراض در شهر را  ایجاد کردند.
ابازنشستگان با شعارهایی چون "شاغل و بازنشسته"، "لشکری، کشوری، فولادی، اتحاد، اتحاد"، "اتحاد اتحاد علیه فقر و فساد" جمعیت میلیونی مردم را به اتحاد مبارزاتی فراخوان میدهند. این فراخوان به معنای شتاب برای رفتن بسوی تجمعات و اعتصابات سراسری است. حزب کمونیست کارگری بر تکثیر این شعارها در همه جامعه تاکید دارد و اتحاد و همبستگی مبارزاتی بخش های مختلف کارگری و کل جامعه را مورد پافشاری قرار می دهد. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۳ شهریور  ۱۴۰۲،  ۴  اوت   ۲۰۲۳