حمایت بیش از هزار پزشک ایرانی از فراخوان تجمع پزشکان در روز چهارشنبه

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اشکان برادر مهسا (ژینا) امینی با انتشار ویدئویی در شب چهلم کشته‌شدن خواهرش در صفحه اینستاگرام خود به سوگ او نشسته است. اشکان نوشته است: «بخواب درد‌ت به‌جانم.» دانشجویان در خوابگاه دختران دانشگاه اصفهان شامگاه سه‌شنبه شعار «چهلم مهسا شده، کمر نظام خم شده» سر دادند.رادیو فردا تصاویر ویدئویی از پیاده‌روی گروهی از زنان بدون حجاب اجباری در عفیف‌آباد شیراز در شب چهلم مهسا (ژینا) امینی دریافت کرده است.

https://twitter.com/i/status/1585002761942343689

سفر علی دایی به سقز برای شرکت در مراسم چهلم مهسا امینی
گروه حقوق بشری «هه‌نگاو» به نقل از منابع مطلع اعلام کرد، علی دایی، کاپیتان و سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران و حامد لک، بازیکن فوتبال، که برای شرکت در مراسم چهلم مهسا (ژینا) امینی به سقز سفر کرده‌اند، محل اقامت آنها توسط نیروهای امنیتی تغییر داده شده است.«هه‌نگاو» نوشته است ٬ علی دایی و حامد لک در هتل کُرد سقز اقامت داشتند، ولی «ساعاتی پیش توسط نیروهای امنیتی تحت الحفظ به مهمانسرای دولتی منتقل شدند و صاحب هتل را مکلف به تعطیل کردن هتل کردند.»

خانواده مهسا امینی بیانیه‌ای در مورد عدم برگزاری مراسم چهلم صادر نکرده‌اند
یکی از نزدیکان خانواده مهسا امینی شامگاه سه‌شنبه به رادیو فردا گفت که خانواده این دختر جان‌باخته در بازداشت گشت ارشاد، «به شدت تحت فشار هستند که در چهلم درگذشت وی مراسمی برگزار نکنند».او که خواست نامش فاش نشود، در عین حال افزود که خانواده مهسا امینی هیچ بیانیه‌ای مبنی بر عدم برگزاری مراسم هم منتشر نکرده‌اند.واکنش وی به خبری است که خبرگزاری حکومتی ایرنا روز سه‌شنبه منتشر کرد و در آن مدعی شد که خانواده مهسا امینی بیانیه‌ای صادر کرده و گفته‌اند که در چهلمین روز درگذشت دختر خود مراسمی برگزار نمی‌کنند.
روز چهارشنبه، چهارم آبان، مصادف است با چهلمین روز جان باختن مهسا امینی.گزارش‌های رسیده به رادیو فردا حاکی است که جو شهر سقز، زادگاه مهسا امینی، به شدت امنیتی است و اینترنت نیز با اختلال زیادی روبروست.

حمایت بیش از هزار پزشک ایرانی از فراخوان تجمع پزشکان در روز چهارشنبه
بیش از هزار پزشک فراخوان تجمع جامعه پزشکان ایران در روز چهارشنبه چهارم آبان را که مصادف با چهلمین روز درگذشت مهسا امینی است، امضا کردند.این فراخوان ناظر به اعتراضات کنونی در ایران است که با سرکوب شدید مواجه شده است. امضاکنندگان فراخوان نیز در ۹ بند خواسته‌های خود دراین‌باره را اعلام کردند که از جمله آنها «جلوگیری از آسیب بدنی و روانی وارده به جامعه مخصوصا کودکان و نوجوانان» است.
امضاکنندگان فراخوان همچنین «هر گونه تغییر کاربری آمبولانس و نماد های پزشکی را محکوم کرده و جهت ترمیم اعتماد عمومی جامعه، خواستار توقف آن شده‌اند .
گزارش‌های متعددی طی روزهای اخیر مبنی بر استفاده نیروهای امنیتی از آمبولانس‌ها برای ربودن و بازداشت معترضان منتشر شده است.پزشکان امضاکننده این فراخوان در ادامه خواستار «عدم دخالت نیروهای امنیتی در پروسه درمان»،«حفظ محرمانـه بودن اطلاعـات و اسرار مصدومیـن مراجعـه کننده به مراکـز درمانـی» و «حفظ استقلال سازمان پزشکی قانونی کشور به جهت جلوگیری از تخریب اعتماد عمومی» شده‌اند .
این پزشکان در نهایت تاکید کرده‌اند که به سوگند نامه خود وفادارند و خود را مکلف می‌دانند تا زمان دستیابی به تمامی درخواست ها از پای ننشینند.تجمع این پزشکان قرار است صبح چهارشنبه در ساختمان نظام پزشکی تهران انجام شود.

مدارس و دانشگاه‌های استان کردستان و همچنین مدارس استان اردبیل به بهانه شیوع «آنفلونزا» برای روز چهارشنبه چهارم آبان تعطیل اعلام شدند، روزی که مصادف با چهلمین روز جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد است.در همین حال، گزارش‌های رسیده به رادیو فردا حاکی است که خانواده مهسا امینی از چند روز قبل تحت فشار زیادی قرار گرفته‌ است تا برای روز چهلم درگذشت دختر خود مراسمی برگزار نکنند. اینترنت در شهر سقز، زادگاه مهسا امینی، با اختلال زیادی روبروست و فضای شهر به شدت امنیتی است.
مرگ مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله سقزی که ماموران گشت تهران او را بازداشت کرده بودند، جرقه اعتراضاتی را زد که به سرعت سراسر ایران را فرا گرفت

صدور کیفرخواست برای «۲۱۳ معترض» در استان خوزستان
رئیس کل دادگستری استان خوزستان روز سه‌شنبه سوم آبان از صدور کیفرخواست «۱۰۵ پرونده» در ارتباط با اعتراضات اخیر در این استان خبر داد.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی دهقانی گفته که افراد دستگیر شده در «اغتشاشات اخیر، پایش و عناصر اصلی و لیدرها از افراد فریب خورده و کسانی که به صورت هیجانی وارد این اغتشاشات شده بودند، تفکیک شدند».
او افزوده که «این تعداد پرونده ۲۱۳ نفر متهم دارد و برای سه فقره آن تعیین وقت شده است که به زودی محاکمه متهمان آن‌ها آغاز می‌شود».مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی در استان‌های مختلف طی روزهای اخیر از صدور کیفرخواست برای معترضان خبر داده و گفته‌اند که دادگاه‌های آن‌ها به‌زودی برگزار می‌شود.
در همین زمینه، دادستان عمومی و انقلاب تهران روز دوشنبه گفته بود که برای ۳۱۵ متهم به‌دلیل دست داشتن در آنچه که «آشوب‌های اخیر» در پایتخت خواند، کیفرخواست و صدور قرار مجرمیت صادره شده است.
علی صالحی افزوده بود که چهار نفر از این معترضان به «محاربه» متهم شده‌اند.رئیس کل دادگستری استان البرز نیز روز دوشنبه از صدور کیفرخواست برای «۲۰۱ متهم» اعتراض‌ها خبر داده بود.غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، اخیرا خواستار آن شد که از «دلسوزی بیجا» برای «عناصر اصلی» اعتراضات خودداری شود.
رادیو فردا
*************
چهلم ژینا؛ فراخوان‌ گسترده برای اعتراض، تهدید خانواده او
گروه‌های مختلف در ایران از جمله جوانان محلات تهران، گروه‌های زنان، احزاب کرد، مدارس و دانشگاه‌های کردستان و بسیار کاربران برای برگزاری گسترده چهلم مهسا امینی فراخوان داده‌اند. اما خانواده او تهدید شده مراسمی نگیرد.
با گذشت ۳۹ روز از کشته شدن مهسا امینی (ژینا) دختر ۲۲ ساله اهل سقز در ساعاتی که در حبس گشت ارشاد بود بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و احزاب و سازمان‌های مختلف در فراخوان‌های رنگارنگ از مردم خواسته‌اند برای چهلم او و در حق‌خواهی نسبت به همه آنهایی که در این سال‌ها کشته و زندانی شده‌اند، به خیابان‌ها بیایند. هم‌زمان خانواده مهسا امینی تهدید شده است که مراسمی نگیرد، وگرنه پسرشان اشکان بازداشت خواهد شد.
هه‌نگاو، سازمان حقوق بشر کردستان نوشته است که خانواده ژینا امینی بشدت تحت فشار نهادهای امنیتی برای صدور بیانیه نسبت به عدم برگزاری مراسم چهلم ژینا بوده است.

فراخوان احزاب و گروه‌های مختلف برای برگزاری مراسم
جوانان محلات تهران در اطلاعیه‌ای از مردم خواسته‌اند که روز چهارشنرابه ۴ آبان در خیابان‌های تهران و دیگر شهرهای ایران دست به تظاهرات و تجمع بزنند. گروهی نیز با نام جوانان محلات تبریز برای روز چهارشنبه فراخوان داده است. جوانان محلات تهران در توییت دیگری نوشته‌اند خبر موثق دارند که پدر مهسا فردا بر مزار دخترش حاضر خواهد شد و گفته‌اند او را تنها نخواهیم گذاشت.
بسیاری از دانشگاه‌هایایران یک روز قبل از چهلم مهسا امینی صحنه تجمع و اعتراض بودند. در برخی از دانشگاه‌ها از دانشجویان خواسته‌ شده فردا با لباس سیاه به دانشگاه بیایند.
جمعی از فعالین زنان ضمن دعوت برای تجمع اعتراضی روز چهارشنبه گفته‌اند هرچه عده شرکت‌کنندگان در اعتراضات بیشتر باشد، امکان سرکوب آنها کم‌تر است.
مرکز همکاری احزاب کردستان ایران نیز از همه مردم کردستان خواسته روز چهلم مهسا امینی با لباس کردی بر مزار کسانی که توسط جمهوری اسلامی کشته شده‌اند حاضر شوند و بعد از آن به خیابان‌ها بروند.
برخی نیز ضرورت سازماندهی را گوشزد کرده‌اند.
این در حالی است که دوائر دولتی مدارس و دانشگاه‌های استان کردستان را به علت "شیوع آنفلوآنزا" در روز چهارم آبان تعطیل اعلام کرده‌اند.
یک روز قبل از چهلم ژینا اعتصابات کارگری جدیدی، از جمله از سوی اتحادیه آزاد کارگران اعلام شده است.

گستردگی دعوت به اعتراض در شبکه‌های اجتماعی
آنچه بیش از همه به چشم می‌خورد تنوع فراخوان به برگزاری این مراسم و گستردگی آن است. آنچه در زیر آمده تنها مشتی از خروار است.

درخواست از پزشکان برای لغو گردهمایی
به گزارش ایسنا رییس هیات مدیره نظام‌پزشکی تهران بزرگ خواستار لغو گردهمایی ۴ آبان شده و گفته است شرایط فراهم کردن "فضای فیزیکی مناسب" وجود ندارد.موید علویان، رییس هیات مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ با صدور اطلاعیه‌ای نوشته‌ است:
«اینجانب به عنوان رئیس هیات مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ از همکارانی که دعوت به گردهمایی نموده‌اند درخواست می‌نمایم آن را لغو نمایند تا در شرایطی بهتر و مناسب‌تر بتوانیم گفتگو در فضایی عاری از هرگونه خشونت و همراه با بردباری را تجربه کنیم. حفظ سلامت همکاران برایم در اولویت و حائز اهمیت است.»
روی سخن او با اعضای نظام پزشکی در تهران و اصفهان است که گفته‌اند در اعتراض به دخالت نیروهای امنیتی در روند درمان در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه تجمع خواهند کرد.
رادیو آلمان