تداوم اعتراضات کارکنان صنعت نفت؛ تجمع کارگران پالایشگاه آبادان

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اخبار روز: امروز چهارشنبه پانزدهم آذرماه، گروهی از کارکنان رسمی شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری در مقابل ساختمان مدیریت این شرکت، جمعی از کارگران شرکت پالایش نفت آبادان در مقابل درب اصلی این شرکت و جمعی از کارگران پیمانکاری شرکت آب و فاضلاب اهواز در مقابل ساختمان استانداری این شهر با برگزاری تجمعات اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

از سوی دیگر روز گذشته شماری از کارکنان شهرداری مراغه، در سالن اجتماعات این شهرداری، دست به تجمع اعتراضی زدند. همچنین دیروز چهاردهم آذرماه، گروهی از کارگران ارکان ثالث شاغل در باشگاه شماره یک غذاخوری منطقه اصفهان به دلیل عدم تمدید قرارداد کاری خود دست به اعتراض زدند.

امروز چهارشنبه پانزدهم آذر ۱۴۰۲، کارگران شرکت پالایش نفت آبادان، در مقابل درب اصلی این شرکت، دست به تجمع زدند. کارگران معترض خواستار “تبدیل وضعیت خود از ارکان ثالث به قراردادی معین” هستد. همچنین “بهره مندی از نفت کارت، حق شیفت و اضافه کار، پاداش، امتیاز مسکن، باشگاه های ورزشگاه و استخرها” از دیگر مطالبات این کارگران به شمار می آید.


امروز همچنین کارکنان شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری در مقابل ساختمان مدیریت این شرکت دست به تجمع زدند. اهم مطالبات این کارکنان :
حذف سقف‌حقوق
حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی
اجرای کامل ماده۱۰
پرداخت بک-پی ماده۱۰
عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی نفت

عملیات حفاری نفت در سال ۱۳۰۵ در آغاجاری آغاز گردید و چاه شماره۳ در سال۱۳۱۷ به نفت رسید و نخستین محموله‌ی نفتی آن در سال۱۳۲۳ بوسیله خط لوله به آبادان ارسال شد. در سال۱۳۲۹ این نقطه با تولید تقریباً نیمی از حجم فرآورده‌‌های نفتی ایران از ۱۶چاه، عنوان بزرگ‌ترین حوزه نفتی کشور را بدست آورد. در سال۱۳۳۶ با بهره‌برداری از ۲۳چاه و استخراج ۱۸.۵ تا ۱۹ میلیون تن نفت، آغاجاری همچنان از بزرگ‌ترین مراکز نفتی ایران به‌شمار می‌آمد و تا سال۱۳۳۷ مقدار نفت خام استخراجی آن به یک میلیارد بشکه و در سال۱۳۴۳ تعداد ۶۹حلقه چاه به ثبت رسیده‌ است.

کارگران پیمانکاری شرکت آب و فاضلاب در اهواز نیز در مقابل ساختمان استانداری این شهر، دست به تجمع زدند.

تجمع این کارگران که به صورت “قرارداد درصدی” زیر نظر پیمانکار در شرکت آب وفاضلاب اهواز مشغول به کار هستند، در اعتراض به حداقل حقوق دریافتی آنها صورت گرفته است.

یکی از کارگران در این خصوص گفت: “ماهانه مبلغی نزدیک به حداقل حقوق دریافت میکنیم که کفاف معاش زندگی‌ ما را نمی‌ دهد. همچنین جدا از همه مشکلات، پیمانکار بخشی از همین حداقل دستمزد را نیز در هر ماه کم می‌ کند.”

این کارگر ضمن بیان اینکه “خواستار انعقاد قرارداد قانونی کار با کارفرما هستیم” در ادامه افزود: “طی ما‌ه های گذشته دریافتی تعدادی از همکاران یک تا سه میلیون تومان بوده که آن هم با تاخیر چند ماهه پرداخت شده است.”

دیروز سه شنبه چهاردهم آذر ۱۴۰۲، شماری از کارکنان شهرداری مراغه، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، در سالن اجتماعات این شهرداری، دست به تجمع زدند. بر اساس ویدئوهای منتشر شده، کارکنان شهرداری  مراغه درب شورا را قفل و زنجیر کردند.
کارکنان شهرداری مراغه، ساعت ۱۲ ظهر دیروز با حضور در شورای شهر، درب آن را قفل و زنجیر کردند.
کارکنان شهرداری پس از قفل درب شورا با تجمع اعتراضی  در سالن اجتماعات شهرداری، خواستار رسیدگی مسئولان شهرستان و استان به این موضوع شدند.

اخبار روز
پنجشنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۲

https://www.akhbar-rooz.com/