حکومت اسلامی سرکوب اعتراضات را تشدید کرده است و چند خبر دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 امروز چهاردهم آذر ماه کارگران ذوب آهن در ادامه سه روز اعتراض قدرتمند هزاران نفره خود برای کارت زدن به کارخانه رفتند اما بیش از ورود ۱۰۰ نفر از کارگران به کارخانه جلوگیری شد. طبق گزارشات  در حرکت اعتراضی روز سیزدهم آذرماه کارگران ذوب آهن و اعتصاب آنها از همان آغاز صبح حراست از تجمع کارگران ممانعت به عمل آورد و تعدادی از کارگران بازداشت شدند.

مسعود اسپنانی از بخش اتوماسیون مخابرات و حاج محمودی از بخش خرید تجهیرات اسامی دو تن از بازداشت شدگان ذوب آهن است. حاجی محمودی از کارگران معترضی است که دزدیهای کوهی مدیر عامل بسیجی این شرکت را بر ملا کرده بود. کارگران ذوب آهن طی بیانیه ای بر آزادی فوری همکاران بازداشتی و  لغو ممانعت از ورود کارگرانی که کارت ورودشان گرفته شده ، هستند.  
- روز ۱۴ آذر مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی  در نشستی خبری در مورد بازداشت دوباره توماج صالحی، هنرمند و خواننده رپ معترض و محبوب مردمی گفت : " انتظارمان این است کسانی که مورد رأفت قرار می‌گیرند دوباره مرتکب جرم نشوند اما دیدید که ایشان بعد از آزادی در یکی از شهرستان‌های استان شمالی نکاتی را گفت و براساس تکلیفی که دادسرای مربوطه داشت، این فرد را احضار و اتهامات جدید را به او تفهیم و قرار قانونی وثیقه نسبت به اتهامات جدید را صادر و براساس پرونده‌ای که قبلاً مفتوح بوده نیز آن قرار را تشدید کرد". ستایشی از ادامه بازداشت موقت  توماج صالحی و بررسی سریع پرونده خبر داد. این گفته ها عکس العملی در مقابل بازتاب گسترده خبر دستگیری مجدد توماج صالحی و اعتراضات به این دستگیری است. 
توماج صالحی در روز بیست و هفتم آبانماه ‌  پس از تحمل بیش از یک سال حبس که ۲۵۲ روز آن را در انفرادی بود، با قید وثیقه از زندان دستگرد اصفهان آزاد شد. او مدتی پس از آزادی در ویدئویی به جزئیاتی از شکنجه خود در طول دوران بازداشتش را افشا کرد. افشاگریهای او کیفرخواستی علیه زندان و شکنجه از سوی این  چهره محبوب و شجاع مردمی است.  در عکس العمل به این افشاگریهاست که توماج صالحی در روز نهم آذر توسط نیروهای امنیتی لباس شخصی مجددا دستگیر شد.
- روز چهارده آذر ماه نیروهای حراست حکم به تبعید لیدا اسماعیلی از معلمان استان البرز به شهر بندرعباس در استان هرمزگان  دادند اما با فضای اعتراضی ناچار به لغو ان شدند. کانون صنفی معلمان خبر داده است که زیر فشار اعتراضات حکم تبعید او به بندر عباس لغو شد.اما علیرغم لغو شدن این  تبعید، نیروهای حراستی بلافاصله مدیران ادارات را تحت فشار قرار دادند و در نهایت نیروهای امنیتی شاغل در پست حراست بدون هیچ حکمی از مراجع رسیدگی به تخلفات و مراجع قضایی، حکم تبعید لیلا اسماعیلی  به شهرستان فردیس کرج  را ابلاغ و اجرایی کردند. از سوی دیگر لیدا اسماعیلی با حکم هیات رسیدگی بدوی به تخلفات اداری به بازنشستگی اجباری و کسر گروه محکوم شده و این فعال معترض  در فرصت قانونی به رای صادره اعتراض نموده است و رسیدگی به اعتراض ایشان در جریان است. تبعید و بازنشستگی اجباری از جمله احکام سرکوبگرانه حکومت در قبال معلمان معترض و مبارزات آنهاست.
- بنا بر خبر منتشر شده در روز ۱۴ آذر سیوان ابراهیمی، معلم، از اعضای هیات مدیره انجمن فرهنگی- اجتماعی نوژین، مدرس زبان کوردی و از بازداشت شدگان انقلاب زن زندگی آزادی توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به یازده سال حبس محکوم شد. این حکم در یازده آذره به وی ابلاغ شد. سیوان ابراهیمی از بابت اتهام "تشکیل گروه و دسته‌‌جات به قصد بر هم زدن امنیت کشور" به ده سال حبس و به اتهام  "تبلیغ علیه نظام" به  یک سال زندان، مجموعاً یازده سال حبس  محکوم شده است.
- روز ۱۴ آذرماه شریفه محمدی فعال کارگری در رشت بازداشت شد. از اتهامات وارده و نهاد بازداشت کننده وی اطلاعی در دست نیست.
- روز ۶ آذر محمد داوری فعال کارگری در شیراز به اتهام توهین به رهبری به سه سال حبس و دو سال تبعید به بردسیر کرمان و دو سال ممنوعیت از فعالیت رسانه ای و ابطال گذرنامه محکوم شد. همچنین دادگاه این فعال کارگری را به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال و شش ماه زندان نیز محکوم کرده است.
- روز۶ آذر احسان روازژیان، کارگر ۳۴ ساله اهل پرند در هفده مرداد ۱۴۰۲ در ملایر به اتهام عضویت در گروه‌های "معاند و اجتماع و تبانی علیه نظام" بازداشت‌شد. او وکیل ندارد و همچنان در زندان اوین بلاتکلیف محبوس است.
- روز ۶ آذر حسین واحدی، از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان خراسان شمالی توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو شهرستان بجنورد به یک سال حبس محکوم شد. حکم صادره به مدت سه سال به حالت تعلیق در آمده است.
- روز ۹ آذر  رضا اقدسی، فعال کارگری و از کارگران اخراجی ایران خودرو  با دو پرونده در یکی از پرونده ها به  ۸ماه حبس و در پرونده دیگرش با ۳سال و هفت ماه حبس محکوم شد.
کارگران بازداشتی ذوب آهن اصفهان، کارگران زندانی ، معلمان دربند و تمامی زندانیان سیاسی  باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند. با قدرت اعتراضات سراسری برای آزادی تمامی زندانیان سیاسی فشار بیاوریم و در زندانها را باز کنیم. 
کمپین برای آزادی کارگران زندانی
۵ دسامبر ۲۰۲۳
https://www.free-them-now.com/

 

 

 

کارگران ذوب آهن محکم و استوار ایستاده اند
باتوم و گارد ویژه دیگر اثر ندارد
در ادامه سه روز اعتراض قدرتمند کارگران ذوب آهن اصفهان و بازداشتهای روز گذشته امروز چهاردهم آذر ماه نیز کارگران ذوب آهن برای کارت زدن به کارخانه رفتند اما تعدادی از آنها با فقدان کارت خود روبرو شده و از ورود بیش ز صد کارگر ممانعت شد. روز گذشته سیزدهم آذرماه کارگران ذوب آهن برای سومین روز دست از کار کشیدند و از همان آغاز صبح  در دسته های چند صد نفری به سمت محل تجمع همیشگی شان به راه افتادند. اما در میان راه ماموران گارد ویژه و حراست از تجمع آنها جلوگیری کرده و تعدادی از کارگران بازداشت شدند. علیرغم این سرکوبگریها کارگران که موفق به تجمع نشده بودند به محل کار خود رفتند. اما از کار کردن خودداری کرده و بدین ترتیب اعتصاب ادامه یافت. طبق گزارشات مدیریت شرکت ذوب آهن  برای در هم شکستن صف متحد اعتراض کارگران طی این دو روز  برخی از کارگاه‌ها را تعطیل اعلام کرده است.
 در پی این سرکوبگریها  بیانیه ای تحت عنوان "اعتراض و مطالبه گری حق قانونی ما کارگران است، بر اعمال فشار و آزار همکاران مان پایان دهید" با امضای "مجمع کارگران ذوب‌آهن اصفهان" انتشار داده شد. در سر سخن این بیانیه چنین آمده است: " پس از حضور قدرتمند و متحدانه‌ی ما در روز شنبه ۱۱ آذر و طنین شعار "گارد ویژه و باتوم دیگه اثر ندارد"، کوهی مدیرعامل شرکت با هزار خواری و ذلت درصدد توجیه گسیل دادن یگان ویژه در سال گذشته برآمد. اما بلافاصله در روز یکشنبه و دوشنبه با وارد کردن نیروهای گارد ویژه و چماق به دستانِ حراستی به داخل شرکت و تهدید و احضار و بازداشت همکاران‌مان و همچنین ممانعت از ورود و ضبط کارت آنها، این مدیرعامل خائن و ضدکارگر به وضوح نشان داد که "توبه گرگ مرگ است". 
در این بیانیه کارگران معترض ذوب آهن اصفهان اولتیماتوم داده و مینویسند: " قاطعانه اعلام می‌کنیم که قدرت و اراده‌ی ما کارگران را دوباره آزمایش نکنید! فراموش نکنید که ۱۸۰۰۰ پرسنل در این شرکت مشغول به کار هستند و تجمعاتی که تاکنون برگزار کرده‌ایم همواره چند هزار نفره بوده است. ما را وادار نکنید تا قدرت خود را در ابعاد بزرگتر و در سطوح بالاتری به شما نشان دهیم!  فراموش نکنید که چرخ‌های این صنعت با دستان ما می‌چرخد و با دستان ما نیز می‌تواند متوقف گردد. شمارش معکوس برای شما آغاز شده است." با این اولتیماتوم کارگران بر خواستهای فوری خود اشاره کرده و اعلام میکنند: " ما قاطعانه بر خواست‌های خود از جمله تصحیح و اجرای کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل، افزایش مزد و پاداش و دیگر خواسته‌های خود تاکید داریم. فکرِ دور زدن و نادیده گرفتن مطالبات ما را از سر بیرون کنید. به فوریت باید اقداماتی در راستای تحقق خواسته‌های ما کارگران آغاز کرده و اِعلام نمائید.
کارگرن ذوب آهن اصفهان در بیانیه خود بر حق تشکل و اعتراض تاکید کرده  و آزادی فوری و بدون قید و شرط کارگران بازداشتی و رفع سریع مشکل کارگرانی که  که در روند ورود و خروجشان اخلال ایجاد شده و یا کارت‌های‌شان متوقف شده است را مورد پافشاری قرار داده اند. 
کارگران ذوب آهن اصفهان در بیانیه خود عدم اجرای طبقه بندی مشاغل طی ده سال گذشته و به تبع آن عدم پرداخت افزایش حقوق ناشی از اجرای این طرح را دزدی و غارت از کارگران خوانده و  خواستار همسان سازی حقوق خود با سایر شرکتهای فولادی شدند. این کارگران همچنین  وارد کردن فشارهای امنیتی از جمله  تهدید و احضار و بازداشت کارگران بخاطر طلب حق و حقوشان و نیز ورود نیروهای نظامی و گارد ویژه به محیط کارشان را مورد اعتراض قاطع خود قرار دادند.  
اعتصاب قدرتمند کارگران ذوب آهن اصفهان این مجتمع هزاران نفره کارگری و اولتیماتوم آنها به ادامه اعتراضات خود در صورت پاسخ نگرفتن فوری مطالباتشان نشانگر گوشه دیگری از خیزش کارگری در برابر توحش و بربریت حاکم است. حزب کمونیست کارگری ضمن حمایت قاطع از اعتراضات و خواستهای کارگران ذوب آهن اصفهان بر آزادی فوری کارگران بازداشتی تاکید میکند.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۴ آذر ۱۴۰۲،  ۵ دسامبر ۲۰۲۳

 

اخبار نفت:شماره ۳۳
ادامه اعتراض کارگران پتروشیمی آبادان و اعتراضات کارگران رسمی نفت
امروز سه شنبه ۱۴ آذر حرکت اعتراضی کارگران پتروشیمی آبادان در اعتراض به تعویق پرداخت دستمزدها و حق بیمه کارگران ادامه یافت. بنا بر خبرها ۵۰۰ کارگر این پتروشیمی بین یک تا سه ماه مزد و حق بیمه طلب دارند.   
کارگران رسمی نفت نیز در اعتراض هستند. روز یکشنبه ۱۲ آذر علاوه بر کارگران شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری که قبلا اعتراض انها را گزارش کردیم کارگران رسمی شاغل در فلات قاره در جزایر خارک و سیری نیز تجمع اعتراضی داشتند. 
اعتراض این کارگران به تعرضات معیشتی حکومت و عدم پاسخگوی به خواستهای اعلام شده شان است.  خواستهای کارگران رسمی نفت در مراکز عملیاتی عبارتند از: حذف کامل سقف حقوق مناطق عملیاتی نفتی، حذف تبعیض میان کارکنان عملیاتی در سقف پرداختها، استرداد کسورات مالیاتی، عدم دست اندازی به صندوق بازنشستگی نفت، حذف سقف پاداش پایان خدمت و پرداخت کامل سنوات کارکنان، اجرای کامل ماده ده و پرداخت معوقات به دلیل سالها اجرا نشدن سنوات و ماده ده.  
این کارگران اعلام کرده اند که تا وقتی پاسخ نگیرند به اعتراضات خود ادامه میدهند و کارگران رسمی در مناطق مختلف عملیاتی روزهایی از هفته را به عنوان روز اعتراض ثابت خود اعلام کرده اند . 
اعتراضات در نفت در حال گسترش است و روزهای مختلفی از هفته را به خود اختصاص داده است.  به هر شکل که میتوانید به کارزار حمایت از کارگران نفت که حزب کمونیست کارگری آنرا اعلام کرده  بپیوندید و صدای کارگران نفت را بازتاب دهید.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۴ آذر ۱۴۰۲،  ۵ دسامبر ۲۰۲۳


اخبار نفت:شماره ۳۴
ادامه اعتراض کارگران پتروشیمی آبادان و اعتراضات کارگران رسمی نفت
شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد
امروز سه شنبه ۱۴ آذر بازنشستگان ندوق نفت در اهواز در اعتراض به اختلاسها و دست اندزی به صندوق بازنشستگی نفت در محل کانون در خیابان امانیه تجمع کردند. این بازنشستگان به عدم پرداخت حق و حقوق خود وحضور دو وزیر دولتی در هیات امناء صندوق نفت و بساط دزدسالار حاکم اعتراض دارند. در این رابطه بازنشستگان نفت تجمعات بسیاری داشته و کارگران رسمی نفت نیز در کنارشان قرار دارند و مواردی تجمعات مشترک داشته اند. در حرکت اعتراضی امروز بازنشستگان نفت شعار میدادند:"حق رو ناحق کردند ما را بیچاره کردند!"، "حقوق بازنشسته فقط برا یک هفته!"، "وزیر کار حیا کن صندوق نفت خصوصیه"، "فریادمان بلند است اتحاد اتحاد!"، صندوق را غارت کردند مارا بیچاره کردند!"، "حقوق نصفه نیمه سکوت کنیم همینه! ، و "شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد!".
اعتراض به چپاولگریهای حکومت یک موضوع سراسری اعتراضات بخش های مختلف بازنشستگان و کل جامعه است. بازنشستگان با فریاد "شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد" پرچم اتحاد مبارزاتی طبقه کارگر را بدست گرفته اند. این شعار را باید در همه جا تکثیر کرد. از مبارزات بازنشستگان علیه دزدیها و اختلاسها و خواستهای معیشتی شان وسیعا حمایت کنیم.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۴ آذر ۱۴۰۲،  ۵ دسامبر ۲۰۲۳

 


جنب و جوش در دانشگاهها در آستانه ۱۶ آذر، ادامه اعتصاب لنج داران بندر گناوه و اعتراضات مالباختگان رضایت خودروی طراوات نوین
دانشگاه یک سنگرمهم انقلاب است. در آستانه روز دانشجو شانزده آذر فضای اعتراض در میان دانشجویان برای اعتراض در این روز ملتهب تر شده  و دانشجویان با  بیانیه هایشان و با شعار نویسی هایشان به استقبال این روز میروند.  بنا بر خبرها قرار است فردا پانزدهم آذر قالیباف جنایتکار جهت سخنرانی به دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران برود و دانشجویان با شعارهای اعتراضی و نوشتن "قالیباف برو گمشو" ، "قاتل برو گمشو" فریاد اعتراضشان را بلند کرده اند.
در عین حال کارزار "از تعلیق بگو" از جمله یک کارزار مهم امروز دانشجویان علیه تعلیق های صورت گرفته در قبال دانشجویان معترض است.  این کارزاری علیه سرکوبها و  برای بازگشتن دانشجویان تعلیقی به کلاس درس است. در بخشی از اطلاعیه اولیه این کارزار اشاره دارد به اینکه   در ۱۵ دانشگاه کشور بیش از هزار نفر ممنوع‌ الورود و ۶۰۰ دانشجو تعلیق شده اند.  در همین راستا جمعی از دانشجویان تعلیقی در آستانه شانزده آذر بیانیه ای داده و  در آن ضمن اعلام اعتراض به حقوق پایماال شده خود برخواستهای فوری شان تاکید کرده و اخطار داده و  مینویسند:"حاکمیت با اعمال سرکوب افسارگسیخته و همه‌جانبه‌ برای خاموش کردن هرگونه تلاش برای ایجاد تغییر و سلب امکان کنش‌گری، دانشجویان را به عنوان آینده‌ی ایران به ورطه‌ی نابودی خواهد کشاند. بدیهی است تبعات این ویرانی گریبان‌گیر مسیر توسعه جامعه از هرجهت خواهد شد تا آینده‌ای به مراتب تاریک‌تر از امروز پیش رویمان باشد". در بخشی از اطلاعیه اولیه این کارزار آمده است که " طبق آمارهای غیررسمی که نمی‌توان کامل به آنان اعتماد کرد، در ۱۵ دانشگاه کشور بیش از هزار نفر ممنوع‌الورود و ۶۰۰ نفر تعلیق هستند.".
 مطالبات اعلام شده این دانشجویان عبارتند از:   حق تحصیل در دانشگاه،  حق تشکیل اجتماعات مسالمت‌آمیز،  حق آزادی اندیشه و بیان، حق انتقاد و مطالبه گری،  حق برخورداری از دادرسی عادلانه،  حق برخورداری از خوابگاه،  و حق حفظ حریم خصوصی. 
در این روز همچنین  لنجداران بندر ریگ و بخشی از بازاریان تجاری گناوه برای چندمین بار در اعتراض به وضع بد معیشتی و محدودیت های ایجاد شده برای خرید و فروش لنجداران استان بوشهر و حذف قانون کالای همراه ملوانان دست به اعتصاب زدند. اعتصاب بازار گناوه وارد دومین هفته میشود. بنا بر خبرها صاحبان کسب و کارهای مختلف دیگر از جمله لنج داران، کامیونداران، وانت داران، گاری داران، کارگران و ملوانان  نیز با این اعتراضات همراهند. این اعتراضات به مصوبه حکومت تحت عنوان "ساماندهی و نظارت بر تجارت مرزی"‌ است که برای واردات کالاهای "‌لنجی" محدودیت ایجاد میکند و زندگی هزاران تن را مختل می سازد. معترضین میگویند در حالیکه دزدی های کلانی توسط خود دار و دسته های حکومت انجام میگیرد این محدودیت ها را برای کسب و کار آنها ایجاد کرده وتنها ممر در آمد و امرار معاش آنها را کور میکنند.  در این حرکت اعتراضی تجمع اعتراضی لنجداران بندر ریگ مقابل بخشداری بندر با سفره های خالی صدای عتراضشان را علیه  فقر و بی تامینی بلند کردند. عدم ترخیص کالاها از گمرک، خانه خرابی لنج داران و کسبه ای که زندگی و معیشتشان به دریا و خرید و فروش کالاها وابسته است، از جمله مشکلات کاری این کارگران است که از این طریق زندگی میگذرانند. 
و بالاخره خبر دیگر امروز مربوط به  ادامه اعتراضات غارت شدگان رضایت خودروی طراوات نوین تاکستان است.  این مالباختگان این بار در مقابل ساختمان دادگستری کل کشور در تهران تجمع داشتند  و با پهن کردن با سفره‌های خالی اعتراض خود را به فقر و بی تامینی و بساط چپاولگری حاکم اعلام داشته و پیگیر مطالبات خود شدند.  تجمع کنندگان شعار میدادند: "نگاه پشت شیشه جواب ما نمیشه..."
شرکت رضایت خودروی طراوت نوین اندوخته های  ۳۸ هزار نفر را بالا  کشیده است. کارگروه شرکت‌های خودرویی استان قزوین در سی ام آبانماه  اعلام کرد که محمدرضا غفاری، مالک و مدیر بازداشت‌ شده رضایت خودروی طراوت نوین، مبلغ بیش از ۸ هزار میلیارد تومان که بخشی از دارائی‌هایی است که به همین مالباختگان تعلق دارد را  به اروپا انتقال داده است. مالباختگان میگویند که دزد و پلیس و قاضی و مفتی همه دست در یک کاسه دارند و خواستار پرداخت فوری طلبهایشان هستند. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۴ آذر ۱۴۰۲،  ۵ دسامبر ۲۰۲۳

 

 

 

بیست و هفتمین هفته اعتراضات سراسری بازنشستگان کشوری
رئیسی قالیباف این آخرین پیام است ارتش بازنشسته  آماده  قیام است
روز سه شنبه چهاردهم آذر ماه بازنشستگان کشوری شامل معلمان و بخشهای دیگر کارکنان بازنشسته  در کرمانشاه، همدان، سنندج، اهواز، و ممسنی، تجمع کردند و با شعار دادن اعتراض خود را به وضعیت غیر قابل تحمل معیشتی خود و اختلاس ها و اجحافات ابراز کردند و علیه دولت و مقامات حکومت ابراز خشم کردند.
در کرمانشاه بازنشستگان در تجمع با شکوه خود شعار میدادند " رئیسی قالیباف این آخرین پیام است ارتش بازنشسته  آماده  قیام است" و "حسین حسین شعارشون، دزدی و غارت کارشون"، و " دشمن ما همین جاست دروغ میگن آمریکاست".
در سنندج یکی از زنان بازنشسته در جمع بازنشستگان سخنرانی کرد و خواستها و مشکلات بازنشستگان و مبارزه آنها برای حق و حقوقشان را مورد تاکید قرار داد. سخنان او با کف زدن تجمع کنندگان مورد استقبال قرار گرفت. جمعیت شعار میدادند: "معلم زندانی آزاد باید گردد".
در اهواز بازنشستگان مثل سه شنبه های گذشته تجمع کرده و بنرهایی با نوشته هایی چون"شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد"، "معیشت ، منزلت، حق مسلم ماست"، "درمان رایگان حق مسلم ماست" خواستها و پیام خود به جامعه را فریاد میزدند. 
اعتراضات در میان بخش های مختلف بازنشستگان  گسترده است و هر هفته قدرتمند تر به جلو میرود . بازنشستگان با شعار "فقط کف خیابان بدست میاد حقمون" بر تداوم اعتراضات خود برای پیگیری مطالباتشان تاکید میکنند.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۴ آذر ۱۴۰۲،  ۵ دسامبر ۲۰۲۳

 


تجمعات اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات در هجده شهر

و بیانیه کانون نویسندگان و شورای بازنشستگان به مناسبت روز جهانی علیه سانسور

امروز سیزده آذر ماه بازنشستگان مخابرات در ادامه دوشنبه های اعتراضی خود در سطح سراسری دست به تجمعات اعتراضی زدند و خواستهای اعتراضی خود را پیگیر شدند. بنا به گزارشات تا کنونی این تجمعات در شهرهای اردبیل، اصفهان، اراک، تبریز، سنندج، اهواز، شهرکرد، رشت، زنجان، کرمانشاه، مریوان، کرمان، ارومیه ، شیراز، زاهدان، همدان، خرم آباد و تهران، برگزار شده است. .

در این حرکت اعتراضی بازنشستگان مخابرات در برخی شهرها همچون اهواز، تهران تجمع و راهپیمایی داشتند و با فریاد شعارهایشان صدای اعتراض خود را علیه فقر و بی تامینی و تعرضات معیشتی حکومت بلند کردند.

در این اعتراضات بازنشستگان شعار میدادند: "معیشت منزلت حق مسلم ماست"، "یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه"، "حقوق ما ریالیه، هزینه ها دلاریه"، "بازنشسته داد بزن، حقتو فریاد بزن"، مخابرات رها شده/ اسیر قلدرا شده"، "طلب بازنشسته/ پرداخت باید گردد"، "تا حقمو نگیرم، از پا نمی نشینم"، تا حق خود نگیریم، دوشنبه ها می آییم"

روز گذشته نیز بازنشستگان تامین اجتماعی تجمع داشتند که علاوه بر شهرهای گزارش شده شوش، اهواز، اراک و کرمانشاه این بازنشستگان در دزفول و مشهد نیز تجمع داشتند. اعتراضات بازنشستگان هر روزه علیه فقر و بی تامینی و تعرضات حکومتی و چپاولگریهای حاکم و برای داشتن زندگی ای شایسته انسان برپا می شود. از اعتراضات و خواستهای بازنشستگان وسیعا حمایت و پشتیبانی کنیم.

آخرین خبر اینکه امروز سیزدهم آذر ماه  روز جهانی مبارزه علیه سانسور و آزادی رسانه است و به این مناسبت تشکلهای و نهادهای مختلف مردمی همچون کانون نویسندگان ایران و شورای بازنشستگان ایران طی بیانیه هایی این روز را گرامی داشته و در آن سرکوبگریهای حاکم را محکوم کرده و بر نقش آزادیهای سیاسی پایه ای در ایران تاکید کردند. از جمله در بخشی از بیانیه کانون نویسندگان ایران چنین آمده است: " مقاومت در برابر سانسور، عمل به حقِ آزادی بیان است و آن‌ها که چنین می‌کنند حق آزادی خود را به جا می آورند. این یعنی آزادانه زیستن در شرایط استبدادی. تعیین یک روز برای بزرگداشت مبارزه با سانسور بخشی از مقاومت در برابر اختناق است. روزی است که باید این مقاومت و مبارزه را پیش چشم جامعه آورد، درباره‌ی آن به گفت‌وگو نشست، رهروانش را بزرگ داشت و بر شمار آن‌ها افزود، جان‌باختگانش را یاد و هدف‌هایش را یادآوری کرد؛ از جامعه‌ی بدون سانسور و تلالو رنگ‌های گوناگون انسانی و پژواک آهنگ صداهای متفاوت در آن سخن گفت. ۱۳ آذر به همین منظور روز مبارزه با سانسور نام‌گذاری شده است. کانون نویسندگان ایران ۱۳ آذر روز مبارزه با سانسور را که امسال مصادف با بیست‌و‌پنجمین سال دادخواهی قتل سیاسی محمد مختاری و محمدجعفر پوینده است گرامی می دارد و اهل قلم، هنرمندان و همه‌ی مخالفان سانسور را به بزرگداشت این روز فرا می‌خواند."  در بیانیه شورای بازنشستگان ایران نیز با اشاره به انقلاب زن، زندگی ، آزادی و اعتراض به احضار و بازجویی و دستگیری صدها خبرنگار و روزنامه نگار در این مدت بر آزادی رسانه تاکید کرده و مینویسد: " شورای بازنشستگان ایران با گرامیداشت روز مبارزه با سانسور و آزادی رسانه، از حق طبیعی آزادی بی قید وشرط اندیشه و بیان، و تضمین گردش آزاد اطلاعات در همه اشکالش دفاع کرده و هرگونه مانع و محدودیت و کاستن از دسترسی به این حق را مصداق سرکوب و تعرض به حقوق مردم می داند و خواستار آزادی فوری و بدون قیدو شرط خبرنگاران و روزنامه نگاران در حبس و  پایان دادن به پرونده سازیهای امنیتی-قضائی برای آنان است".

حزب کمونیست کارگری ایران

۱۳ آذر  ۱۴۰۲،  ۴ دسامبر  ۲۰۲۳