اخباروگزارش های کارگری 15-16-17 مهرماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- تجمع اعتراضی همزمان کارگران شرکت مخابرات استان های تهران،خراسان شمالی، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و گیلان  و شهرستان سقزنسبت به سطح نازل حقوق و عدم پرداخت بموقعش و پرداخت ناقص حق بیمه- تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی هگمتانه نسبت به بلاتکلیفی شغلی و عدم پرداخت 6 ماه حقوق مقابل استانداری همدان- نشانی خانه دزد را میدهند تا از دزدی در امان باشیم!- تجمع اعتراضی متقاضیان خرید ساینا نسبت به افزایش مکرر قیمت شرکت خودروسازی سایپا مقابل ساختمان شورای رقابت

- حمله شیمیایی به دبیرستان دخترانه "عاشورا" در شهر قدس تهران- بیانیه کانون صنفی معلمان استان بوشهر در محکومیت بازداشت دو عضو انجمن صنفی معلمان استان فارسسرکوب در برابر گفتگو- منصوره عرفانیان بازداشت شد - بازداشت مجدد دانشجوی تعلیقی دانشگاه خوارزمی- احضار فعال کارگری رضا اقدسی توسط شعبه سوم دادسرای اوین

*تجمع اعتراضی همزمان کارگران شرکت مخابرات استان های تهران،خراسان شمالی، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و گیلان  و شهرستان سقزنسبت به سطح نازل حقوق و عدم پرداخت بموقعش و پرداخت ناقص حق بیمه
روز شنبه 15 مهر، کارگران رسمی و قراردادی شرکت مخابرات(شسکام و همراه اول)+ استان های تهران،فارس، کهگیلویه و بویراحمد و گیلان  و شهرستان سقزبرای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به سطح نازل حقوق و عدم پرداخت بموقعش و پرداخت ناقص حق بیمه دست به تجمع همزمان زدند.
تصاویر:
بجنورد در دفتر مدیر منظقه:
 
تهران،روبروی  ساختمان شاهد:
 
رشت در ساختمان شرکت:
 
سقزمقابل اداره مخابرات شهرستان:
 
یاسوج مقابل شرکت مخابرات:
 
شسکام(شركت سرمایه کارکنان ارتباطات و مخابرات یکی از شرکت های فرعی شرکت مخابرات ایران
( شرکت ارتباطات سیار ایران یکی از شرکتهای زیرمجموعه شرکت مخابرات ایران)
تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی هگمتانه نسبت به بلاتکلیفی شغلی و عدم پرداخت 6 ماه حقوق مقابل استانداری همدان
طی روزهای گذشته، کارگران پتروشیمی هگمتانه برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی و عدم پرداخت 6 ماه حقوق دست به تجمع مقابل استانداری همدان زدند.
 
به گزارش15 مهریک منبع خبری محلی،معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان ضمن تایید تجمع کارگران پتروشیمی هگمتانه، گفت:مدیران شرکت پتروشیمی هگمتانه هیچ عزمی برای راه‌اندازی این کارخانه و اجرای واحد ندارند.
وی با بیان اینکه عمده سهام این مجموعه خصوصی است، قریب به 64 درصد سهام آنجا مربوط به یک خانواده بوده و بخشی از سهام مربوط به mpc  شرکت ملی پتروشیمی  است،اضافه کرد:پیشنهاد ما و مالک اصلی این شرکت، فروش سهام است، امیدواریم به زودی  سهام شرکت عرضه شده و مجموعه‌‌ای این واحد را خریداری کند که بتواند سوخت اولیه مجموعه را تامین کند و واحد به تولید بازگردد تا پرسنل آنجا هم دغدغه‌ای نداشته باشند.
نشانی خانه دزد را میدهند تا از دزدی در امان باشیم!
پاسخ مطالبات صنفی ما کارگران ارکان ثالث، نیروهای پشتیبانی، اداری، خدماتی، رانندگان و همه کارگران تحت ستم و آسیب دیده از قوانین حامی پیمانکاران مفتخور و مدیریت فاسد نفت، ارجاعمان به مسؤلین و مسببین اصلی و واقعی فقر و فلاکت ما کارگران و توده مردم نیست.
۴۵ سال است که انواع و اقسام بیحقوقی و بی تامینی در اشکال مختلفش به ما تحمیل شده و کسی جوابگو نیست. ما قاطعانه اعلام میکنیم که دیگر بس است، ما از خواستها و مطالباتمان کوتاه نمی آییم. دوره انتظار مرحمت از بالا به سرآمده و مدتهاست ما کارگران و مردم تحت ستم در ستیز و کشمکشی دائمی با قوانین در خدمت سرمایه داری مرتجع و صاحبان قدرت و سرمایه ایستاده و ناکارآمدی مسؤلین را فریاد میزنیم.
در همین راستا روی سخن ما با شما عوامل دولت ساخته و خود فروخته است که  با بهره برداری از عنوان «اتحایه کارگری...!» کماکان با معرفی و ارجاع کارگران ارکان ثالث نفت به دفاتر مسؤلین و نمایندگان مجلس قصد دارید با اقدامات تکراری و عوامفریبانه امید واهی به قوانین و مجریان را زنده نگهدارید. چرا که منافع شخصی تان با منافع آنها پیوند خورده ، دستتان در یک کاسه است، پای آنها ایستاده اید و بخاطر همین منافع  است که در مقابل مطالبات ما کارگران و اعتراضاتمان ایستاده و همواره تلاشتان این بوده که در صفوف ما کارگران تفرقه ایجاد کنید و با کوبیدن چوب ترویج نا امیدی بر سر کارگر صف اتحاد ما را تضعیف کنید.
شما عوامل دولت ساخته منافعتان در امید به مسؤلین و مدیران و پیمانکاران است. حال آنکه راه ما کارگران از شما عوامل خودفروخته جداست. ما مطالباتمان را از طریق مبارزاتمان محقق نموده ، تعطیلی سود آوری نفت را با در پیش داشتن اعتصابات کارگری رقم خواهیم زد. همان سود هنگفتی که اساس قدرت حاکمان در اعمال استثمار و تبعیض نسبت به طبقه کارگر و سرکوب جامعه معترضی است که خواهان برچیدن کامل بساط ظلم و ستم و عقب ماندگی است!
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث)
۱۵ مهرماه ۱۴۰۲
تجمع اعتراضی متقاضیان خرید ساینا نسبت به افزایش مکرر قیمت شرکت خودروسازی سایپا مقابل ساختمان شورای رقابت
روزشنبه 15 مهر، متقاضیان خرید ساینا برای اعتراض به افزایش مکرر قیمت ساینا S تیپ DA سایپا( از مرداد ماه تا به امروز برای چهارمین مرتبه گران شد) مقابل ساختمان شورای رقابت تجمع کردند.
برپایه گزارش رسانه ای شده ،مشتریان نسبت به گرانفروشی شرکت سایپا و افزایش شدید قیمت ساینا اس طی 5 مرحله فقط در 3 ماه و اختلاف عجیب 70 میلیون تومانی تکمیل وجه برای متقاضیان آبان تا آذر 1402 ،فقط در یک ماه، آن هم در سال مهار تورم اقتصادی، معترض هستند.
این محصول سایپا که چند ماه قبل قیمت کارخانه آن کمتر از 250 میلیون تومان بود، حالا به 300 میلیون تومان رسیده‌ است.
حمله شیمیایی به دبیرستان دخترانه "عاشورا" در شهر قدس تهران
روز شنبه 15 مهر،کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشارفیلم های از حمله شیمیایی به دبیرستان دخترانه "عاشورا" در شهر قدس تهران خبردادو اضافه کرد که شمار زیادی از دانش‌آموزان مسموم و به مراکز درمانی منتقل شده‌اند. 
*بیانیه کانون صنفی معلمان استان بوشهر در محکومیت بازداشت دو عضو انجمن صنفی معلمان استان فارس
سرکوب در برابر گفتگو
جامعه فرهیخته معلمان در سال ها و زمان های مختلف به دنبال گفتگو با حاکمیت جهت رفع مشکلات آموزشی و فرهنگی بوده و حاکمیت نیز در هر مرحله و زمانی نشان داده که پاسخش به گفتمان ، سرکوب،بازداشت های غیرقانونی به روش های غیرقانونی و غیراخلاقی،پرونده سازی ، زندان و اخراج است!!!
سیزدهم مهرماه برابر با روز جهانی_معلم دو عضو انجمن صنفی معلمان استان فارس : آقایان ایرج رهنما  وغلامرضا غلامی کندازی به قصد گفتگو در مورد انجمن فارس با فرمانداری شیراز از منزل خارج شده و متاسفانه توسط نیروهای امنیتی بازداشت می‌شوند.
تا حاکمیت هدیه ویژه معلمان در این روز جهانی را فراموش نکرده باشد.! 
کانون صنفی معلمان استان بوشهر  در حمایت از این دو همکار و تمامی معلمان زندانی از هیچ تلاش و کوششی دریغ نخواهد کرد و چنین برخوردهای غیرقانونی با فعالین صنفی و... را محکوم می‌نماید.
حق_آموزش_رایگان_وباکیفیت 
حق_تشکل_مستقل 
کانون صنفی معلمان استان بوشهر
پانزدهم مهرماه
منصوره عرفانیان بازداشت شد 
خانم منصوره عرفانیان از فعالین صنفی خراسان بازداشت شد و به زندان وکیل آباد مشهد انتقال داده شد .
در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل خانم منصوره عرفانیان  این فعال صنفی بازداشت شد و به زندان منتقل گردید.  ماموران امنیتی به بهانه تفتیش منزل این فعال صنفی را به هم ریخته و لپ‌تاپ، موبایل و کامپیوتر این فعال صنفی را با خود برده‌اند
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
بازداشت مجدد دانشجوی تعلیقی دانشگاه خوارزمی
ارژنگ مرتضوی، دانشجوی دانشگاه خوارزمی و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، صبح امروز ۱۵ مهر مجددا توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در کرج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. در زمان بازداشت ضمن تفتیش منزل، تعدادی از وسایل او را نیز ضبط کردند. 
این دانشجو پیش‌تر نیز توسط کمیته‌ی مرکزی وزارت علوم به ۴ نیمسال منع موقت از تحصیل و انتقال از دانشگاه خوارزمی به دانشگاه دامغان محکوم شده بود.
منبع:کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور
احضار فعال کارگری رضا اقدسی توسط شعبه سوم دادسرای اوین
بنابر پیام ارسالی به اتحادیه آزاد کارگران ایران و برابر ابلاغیه صادره از شعبه سوم دادسرای اوین به رضا اقدسی، ۵ روز مهلت داده شده تا وی خود را به این شعبه معرفی نماید.
رضا اقدسی از فعالین کارگری و کارگر اخراجی ایران خودرو در اوایل آذرماه سال ۱۴۰۱ و همچنین در سال ۱۴۰۲ نیز ۳ بار توسط نهادهای امنیتی احضار و مورد بازجویی قرار گرفته است.
لازم به توضیح است که گوشی همراه و سیم کارت این فعال کارگری از آذرماه ۱۴۰۱ توقیف و در اختیار نیروهای امنیتی میباشد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 


اخباروگزارش های کارگری 16 مهرماه 1402
- هشتم اکتبر،روز جهانی کودک 
- یکشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته:
1- یکشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله  مصوبه مزدی ضد کارگری شورای عالی کار‌ و وضعیت نامناسب خدمات بیمه درمانی با راهپیمایی ،برپایی تجمع وسفره خالی پهن کردن
 درشهرهای اراک، اهوازوکرمانشاه مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان
وشوش مقابل اداره تامین اجتماعی شهرستان 
2- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد نسبت به سطح نازل حقوق منجمله اجرا نشدن همسازی،عدم پرداخت مطالبات معوقه  وخدمات درمانی ناکافی مقابل صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد کشور در تهران
- ششمین تجمع اعتراضی سراسری افراد دارای معلولیت نسبت به عدم اجرای ماده 27 قانون معلولان و وضعیت نامناسب معیشتی
در شهرهای اردبیل، اهواز، ساری،سنندج ، شهرکرد ،قم ،کرج ،کرمان ، کرمانشاه  ومشهد مقابل اداره  کل بهزیستی استان
درشهرهای ایذه(تک نفره)،چابهار(تک نفره) و دیواندره مقابل اداره  بهزیستی شهرستان
و
أصفهان مقابل استانداری
و
تهران مقابل سازمان برنامه و بودجه
- تجمع اعتراضی کارگران مخابرات روستایی سقزنسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق مقابل شرکت مخابرات
- تجمعات اعتراضی کارگران مخابرات استان های البرز ،ایلام ،تهران ، چهارمحال و بختیاری و.....نسبت به عدم پرداخت بموقع مقابل دفاتر مدیران
- تجمع اعتراضی کارگران مشاغل سخت و زیان آورنسبت به پایمال شدن حقوقشان مقابل اداره کل تامین اجتماعی گیلان 
- تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه چمران اهواز نسبت به کیفیت بد غذا در سلف مرکزی
- بیانیه ی رسمی کانون صنفی فرهنگیان بیجار،کردستان
"روز جهانی معلم" گرامی باد.
- راهپیمایی گروە کوهنوردی انجمن صنفی معلمان کردستان (سنندج و کلاترزان) بە ارتفاعات خضر زندە آبیدر بە مناسبت ۵ اکتبر روز جهانی معلم و  حمایت از معلمان زندانی
- بازداشت یک دانش آموز شانزده ساله در خاش 
- رتبه‌بندی‌های که حذف شد !!!
- سلب حق تحصیل در روندی غیرقانونی و سلیقه‌ای!
- بازنشستگی پیش از موعد؛ شیوه‌ی دیگر سرکوب اساتید
- جان باختن یک کارگر پتروشیمی گچساران بر اثر برق گرفتگی
- بازهم تصادف سرویس کارگران؛اینبارمصدومیت 24 کارگریک کارخانه أصفهان
*هشتم اکتبر،روز جهانی کودک 
یونیسف اعلام داشته که فقط با اختصاص پنج دلار برای هر کودک می‌توان جان ۹۰ درصد از کودکانی را که سالانه می‌میرند، نجات داد و برای بهبود چشمگیر زندگی کودکان جهان سوم، کافی است که فقط مبلغ ۶ هفته بودجهٔ تسلیحاتی جهان هزینه شود.
این روز به کودکانِ بدون کودکی، کودکان بدون آرزو، کودکان کار و خیابان مبارک... 
به امید جهانی بدون کارِ کودک و کودک کار و جهانی بدون جنگ که کودکان قربانیان اصلی آن هستند .
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*یکشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته:
1- یکشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله  مصوبه مزدی ضد کارگری شورای عالی کار‌ و وضعیت نامناسب خدمات بیمه درمانی با راهپیمایی ،برپایی تجمع وسفره خالی پهن کردن
 درشهرهای اراک، اهوازوکرمانشاه مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان
وشوش مقابل اداره تامین اجتماعی شهرستان 
شعارها:
«مابازنشستگانیم خواهان حق مانیم»
«خیلی دروغ شنیدیم عدالتی ندیدیم»
«نه خواری نه ذلت مرگ براین عدالت»
«لشکری کشوری تامین اجتماعی اتحاد اتحاد»
«ازخوزستان تا تهران ننگ براین وزیران»
«ازخوزستان تا گیلان ننگ براین مدیران»
« اعتراض اتحاد علیه فقر وفساد»
«بازنشسته داد بزن حق تو فریاد بزن»
«بازنشسته می میرد ذلت نمی پذیرد»
« فقط کف خیابون به دست میاد حقمون»
«گرانی تورم جانم فدای مردم»
«زیربارستم نمی کنیم زندگی جان فدا می کنیم در ره آزادگی مرگ براین بردگی مرگ براین بردگی»
«پیام ما به دولت خجالت خجالت»
«مدعی عدالت خجالت خجالت»
«این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی»
«مایه ننگ ما مخبر الدنگ ما»
«تامین غارت کردند مارو بیچاره کردند»
«تامین اجتماعی چه اسم اشتباهی»
«سفره بی نان ما چی می خواید از جان ما»
«ظلم وستم کافیه سفره ما خالیه»
«وعده وعید چه خوب بود ولی همش دروغ بود»
«خواسته ما این زمان معیشت است و درمان»
«معیشت منزلت سیامت حق مسلم ماست»
« نه مجلس نه دولت نیستند بفکر ملت»
«مجلس سرسپرده گرونی رو آورده»
«حاصل کار دولت غارت جیب ملت»
«دولت خیانت می کند مجلس حمایت می کند»
«یخچال بازنشسته خالی تر از گذشته»
«دولت ورشکسته دشمن بازنشسته»
«تورم اسفبار حاکم شده توبازار»
«حقوق بازنشسته فقط واسه یه هغته»
«گرانی تورم بلای جان مردم»
«نه سازش نه بازی  اجرای همسان سازی»
«نوبت ما که میشه خزانه خالی میشه»
«کشور پر درآمد چه برسرتوآمد»
«ننگ ما صدا وسیمای ما»
تصاویر:
اهواز:
 
شوش:
 
2- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد نسبت به سطح نازل حقوق منجمله اجرا نشدن همسازی،عدم پرداخت مطالبات معوقه  وخدمات درمانی ناکافی مقابل صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد کشور در تهران
 
*ششمین تجمع اعتراضی سراسری افراد دارای معلولیت نسبت به عدم اجرای ماده 27 قانون معلولان و وضعیت نامناسب معیشتی
در شهرهای اردبیل، اهواز، ساری،سنندج ، شهرکرد ،قم ،کرج ،کرمان ، کرمانشاه  ومشهد مقابل اداره  کل بهزیستی استان
درشهرهای ایذه(تک نفره)،چابهار(تک نفره) و دیواندره مقابل اداره  بهزیستی شهرستان
و
أصفهان مقابل استانداری
و
تهران مقابل سازمان برنامه و بودجه
تصاویر:
أصفهان:
 
تهران:
 
قم:
 
کرمانشاه:
 
مشهد:
 
*تجمع اعتراضی کارگران مخابرات روستایی سقزنسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق مقابل شرکت مخابرات
روزیکشنبه 16 مهر، کارگران مخابرات روستایی سقزبرای اعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق دست به تجمع مقابل شرکت مخابرات این شهرستان دراستان کردستان زدند.
 
تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتن: امروز شانزدهم مهر است اما هنوز حقوق شهریور را نگرفته‌ایم؛ در این شرایط تورمی، نمی‌توانیم با تاخیر در پرداخت حقوق کنار بیاییم.
آنها افزودند: از فروردین امسال، پرداخت حقوق کارگزاران مخابرات روستایی با تاخیر همراه شده است؛ اما تاخیر در پرداخت حقوق شهریور از همیشه بیشتر است؛ توقع داریم شرکت مخابرات حقوق کارگزاران مخابرات روستایی را که از کم‌درآمدترین‌ها هستند، به موقع پرداخت کند.
*تجمعات اعتراضی کارگران مخابرات استان های البرز ،ایلام ،تهران ، چهارمحال و بختیاری و.....نسبت به عدم پرداخت بموقع مقابل دفاتر مدیران
برپایه اخبار منتشره درشبکه های اجتماعی،روزیکشنبه 16 مهر، کارگران مخابرات استان های البرز ،ایلام ،تهران ، چهارمحال و بختیاری و.....برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت بموقع دست به تجمع مقابل دفاتر مدیران زدند و خواهان پاسخگویی مسئولان شدند.
*تجمع اعتراضی کارگران مشاغل سخت و زیان آورنسبت به پایمال شدن حقوقشان مقابل اداره کل تامین اجتماعی گیلان 
براساس فیلم و تصویر منتشره شده ،روز یکشنبه 16 مهر،جمعی از کارگران مشاغل سخت و زیان آوربا تجمع مقابل اداره کل تامین اجتماعی گیلان در گلسار رشت و سردادن شعارهایی اعتراضشان را نسبت به پایمال شدن حقوقشان بنمایش گذاشتند و خواستارپاسخگویی مسئولان شدند.
 
*تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه چمران اهواز نسبت به کیفیت بد غذا در سلف مرکزی
براساس فیلم منتشره درشبکه های اجتماعی روزیکشنبه 16 مهر دانشجویان دانشگاه چمران اهواز برای اعتراض به کیفیت بد غذا در سلف مرکزی این دانشگاه تجمع کردند.
*بیانیه ی رسمی کانون صنفی فرهنگیان بیجار،کردستان
"روز جهانی معلم" گرامی باد.
روز پنج شنبه 13 مهر، کانون صنفی فرهنگیان بیجار،کردستان بیانیه ای تحت عنوان «"روز جهانی معلم" گرامی باد» منتشر کرد.
متن بیانیه:
در تقویم جهانی، پنجم اکتبر مصادف با سیزدهم مهر، به نام «روز جهانی معلم» ثبت شده است. این رویداد، فرصتی برای یادآوری نقش و جایگاه معلم در جوامع بشری است. 
در این فرصت، کانون صنفی فرهنگیان بیجار با توجه به اهمیت شعار این روز جهانی و اشتراکات آن با کمبود معلم و بحران های پیش روی آموزش و پرورش ایران نقطه نظرات و تحلیل خود را به اشتراک عموم می گذارد.
"یونسکو در این روز جهانی اعلام نموده است: «ما برای آموزش، به معلم نیازمندیم، چاره جویی جهان برای جبران کمبود معلم،این یک ضرورت جهانی است،چاره ای بیابیم،چنین معلمانی نیاز داریم.»
 گرچه این اعلان یک شعار اساسی، بی هیچ الزام و ضمانت اجرایی است،اما تمرکز بر کمبود معلم و نقش و اثر چنین عنصری در امر توسعه ی انسانی در جوامع مختلف، از جمله کشور ما ایران،به تأکید مورد توجه این نهاد بین المللی قرار گرفته است.
اندیشمندان بر این باورند که: "گذر انسان از حال به آینده، از جهل به دانش، از فقر به بی نیازی، از ذ،لّت به عزّت و از اسارت به آزادی جز از طریق آموزش و پروشی توسعه یافته، با معلمانی پویا و بالنده، ممکن و میسر نیست. و چنانچه جامعه ای در ایستایی و رکود به سر می برد و در گذر از این مراحل ناکام مانده است، باید در چگونگی امر آموزش و پرورش آن جامعه شک کرد." 
آموزش و پرورش قلب تپنده و حیات بخش کشور است و کفالت و ضمانت امر خطیر تأمین و تربیت شهروندان آزاد و مسئول و متعهد بر عهده ی این  وزارتخانه  است و انتظار این است که خود نیز برخوردار از زبده ترین و نخبه ترین افراد فرهیخته بوده باشد.در یک کلام، این وزارتخانه برای تضمین توسعه ی انسانی کشور، باید تبدیل به نهادی شود کارآ، که اندیشمندترین نخبگان و خبرگان قوم در آن اجتماع کرده باشند.
واین در حالی است که بحران های حاصل از انتصاب مدیریت های متوالیِ مسلوب الاختیار و ناکارا، و بیگانه با تحولات جهانی علم و آموزش و الزامات مشخص آن موجب گردیده است که هم اکنون نفس های این ارگان بی رمق،به شماره افتاده و ضربان های قلب تپنده اش ، همانا معلمان این عناصر پاک و عوامل اصلی آموزش زیر ضرب و فشار شدید باشند، و این بدان معناست که بالندگی نسلی که تنها سرمایه های نجات بخش کشوراند به بازی گرفته شده و در معرض تحدید و اضمحلال واقع شده است.
 با این وجود علی رغم  انذار و هشدارِ مکرر معلمان و تحمل زجر و زندان،به ویژه امسال که یکی از غمبارترین سال ها برای معلمان در تاریخ آموزش و پرورش است.گویی گوش شنوایی نیست.و مسئولان و مقامات ذیربط قصد هیچ تجدید نظری در این رویکرد آسیب زا نداشته و از مواجهه ای منطقی و مسئولانه با وضعیت بغرنج و بحران موجود طفره رفته. و از باور و پذیرش و درمان آن راه حاشیه می روند.چنانکه درگاه امید به اصلاح و تغییرِ رویکرد، بر معلمان بسته، اما درهای بند و زندان به روی آنان گشوده و نا مناسبترین برخوردها با مدنی ترین اعتراضات قانونی و صنفی به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی با آنان شده است.و احکامی بی تناسب، ناعادلانه و سنگین، چون شمشیر داکلموس بر سرشان، که دیگر سر بر نیارند.تا بلکه هرگونه صدای انتقاد از وضعیت فاجعه بار موجود به سکوت کشیده شود.
امسال و در آغازین روز سال تحصیلی، کشور با ۲۰۰ هزار کلاس درسِ فاقد معلم مواجه شده است.و این در حالی است که اراده ی مستولی بر آموزش و پرورش و افول ارزش و مقام معلم و مذیقه و معیشت او، رغبتِ احراز این شغل از جامعه و جوانان را سلب نموده است. .
کمبود معلم،تعطیلی اصول مسلم و مرتبطِ قانون اساسی(اصل ۳۰)، آموزش طبقاتی شده، کودکان بازمانده از تحصیلِ ناشی از فقر ،نبود امکانات و تجهیزات در مدارس دولتی،فضاهای فیزیکی فرسوده،مدارس کپری،مدیریت رابطه سالار و مسلوب الاختیار موجبات این حجم وسیع از تخریب این ساختار را فراهم آورده ،سیمای نحیف و ضعیف دستگاه تعلیم و تربیت ایران در قرن ۲۱ و در عصر انفجار علم و دانش و سرعت تکنولوژی بدین صورت نمایانده و سیر قهقرایی داده است.
آموزش و پرورشی که ریشه در رشدیه و باغِ باغچه بان دارد، و بر فرهنگ و ادبیات جهان شمول و مبانی ملی و ارزش های معنوی استوار است، اشتباه محض و سعی عَبَث است اگر با نگاه ایدئولوژیک به مثابه یک نهاد خاص برآمده از انقلاب بدان نگریسته شود. به بازی گرفتن این ساز و کار دیرینه با آن پیشینه ی درخشان، تحت عناوین مختلف و تفاهم نامه های درون ساختاری با مراکز خاص و جذب و به کارگماری هزاران طلبه از حوزه و طیف هایی گزینش شده،و در این راستا تغییر شتابزده و نامتعارف بیست هزار مدیر مدرسه، در بدو شروع سال تحصیلی، بنا به اظهار وزیر ، زنگ خطر اعاده ی پاکسازی های اوایل انقلاب را در اذهان تداعی می نماید،و شائبه ی سیاسی خالص سازی و یک دستی مدیران تحت امر را تقویت می کند.
این اِعمال اراده،در برکناری این رقم از مدیران صاحب صلاحیت، اصحاب تعلیم و تربیت را به شگفتی واداشته و در برابر پرسشی اساسی قرار داده است.اینجا کانون صنفی فرهنگیان بیجار پیشنهاد پیگیری حقوقی این اقدام زیانبار و غیر کارشناسی را از طریق مراکز مافوق و مراجعی چون دیوان عدالت اداری کشور مطرح می نماید!
 کانون صنفی فرهنگیان بیجار همچنین با رویکردی مصلحانه، مقامات مسئول و مراکز و مراجع امنیتی و هیئت های تخلفات تحت امر ادارات آموزش و پرورش را به تجدید نظر در نوع برخورد با معلمان فرا می خواند و خواهان آزادی معلمان زندانی و توقف تعقیب و تحدید و پرونده سازی برای فعالان صنفی و قانونی فرهنگیان می باشد.
شمع وجودمان آب و شعله هایمان بی تاب،تا مایه ی امید،آگاهی،دانایی و فروغ فردای فرزندان ایران باد.
*راهپیمایی گروە کوهنوردی انجمن صنفی معلمان کردستان (سنندج و کلاترزان) بە ارتفاعات خضر زندە آبیدر بە مناسبت ۵ اکتبر روز جهانی معلم و  حمایت از معلمان زندانی
روز جمعە ۱۴۰۲/۷/۱۴
 
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*بازداشت یک دانش آموز شانزده ساله در خاش 
عثمان گشمادزهی طالب نوجوان شانزده ساله روز جمعه چهاردهم مهرماه در خاش بازداشت شده است و تاکنون خبری از علت بازداشت و محل نگهداری آن در دست نیست .
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*رتبه‌بندی‌های که حذف شد !!!
طبق اخبار دریافتی از همکاران, رتبه تعداد ۵۲ نفر از فرهنگیان مسجدسلیمان حذف شده است و تمام مبالغ پرداختی تحت عنوان رتبه‌بندی در چند قسط از حقوق این همکاران کسر خواهد شد. 
اغلب از این همکاران از مهر ۱۴۰۰ استخدام شده‌اند ...
وزارت آموزش و پرورش برخلاف قانون رتبه‌بندی که صراحتا همه فرهنگیان را مشمول یکی از رتبه‌های ۵ گانه برشمرده است, قانون فاقدرتبه و عدم مشمولیت را ابداع نموده است !!
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*سلب حق تحصیل در روندی غیرقانونی و سلیقه‌ای!
زهرا رحیمی دانشجوی شیمی دانشگاه یزد که با حکم کمیته‌ی مرکزی وزارت علوم به انتقال دانشگاه یزد به کرمان محکوم شده و با این حکم دانشگاه یزد وی را از دانشگاه اخراج کرده بود، اکنون دانشگاه کرمان نیز از ثبت‌نام وی سرباز زده است. 
این دانشجو پس از مراجعه به دانشگاه کرمان، این دانشگاه ضمن اظهار بی‌ا‌طلاعی از این حکم، عنوان کردند که حکم و نامه به خودی خود اعتبار ندارد و باید در کمیسیون موارد خاص پیگیری شود و امکان ثبت‌نام در این ترم وجود ندارد و همچنین در ادامه‌ی پیگیری دانشجو برای مشخص شدن زمان کمیسیون، عنوان می‌کنند که این درخواست قابل پیگیری نیست و دانشجویی که پرونده‌ی انضباطی دارد را نمی‌پذیرند. این در حالی است که حراست دانشگاه یزد پیش‌تر گفته بودند که تمامی کار‌های اداری انتقال این دانشجو انجام شده و نیازی به پیگیری از دانشگاه مبدا نیست.
حق تحصیل این دانشجو با برخوردی غیرقانونی و سلیقه‌ای از وی سلب شده است.
*بازنشستگی پیش از موعد؛ شیوه‌ی دیگر سرکوب اساتید
صمد صباغ دهخوارقانی استاد جامعه‌شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد تبریز از تدریس به بهانه‌ی بازنشستگی منع شد.
دانشگاه آزاد تبریز در حالی از ارائه دروس به ایشان امتناع کرده و حکم بازنشستگی را به ایشان ابلاغ کرده‌ است که این بازنشستگی زودتر از موعد بدون اطلاعِ قبلی به ایشان، صادر شده است.
*جان باختن یک کارگر پتروشیمی گچساران بر اثر برق گرفتگی
روزیکشنبه 16 مهر، یک کارگر پتروشیمی گچساران(شرکت پیمانکاری پناه صنعت)بنام محسن حسن زاده بر اثر برق گرفتگی جان خود را از دست داد.
*بازهم تصادف سرویس کارگران؛اینبارمصدومیت 24 کارگریک کارخانه أصفهان
صبح روزیکشنبه 16 مرداد،اتوبوس حامل کارگران یک کارخانه در محور جاده‌ای باغشاد به سمت زرین شهر اصفهان با یک تریلی ویک سواری تصادف کرد و یک نفر جان باخت و 24 کارگر مصدوم شدند.
براساس گزارش رسانه ای شده،مصدومان این حادثه حدود 24 کارگر زن و مرد حدود 30 تا 50 ساله هستند که صبح زود سوار بر سرویس حمل و نقل کارخانه عازم محل کار خود بودند. 
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

اخباروگزارش های کارگری 17 مهرماه 1402
- ادامه اعتراضات دانشجویان دانشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف نسبت به تفکیک جنسیتی با برپایی تجمع در لابی
- دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل یا درساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های
آذربایجان غربی(شهر ارومیه)
اردبیل(شهر اردبیل)
أصفهان (شهراصفهان)
ایلام(شهرایلام)
خوزستان (شهراهواز)
زنجان(شهر زنجان)
سیستان و بلوچستان(شهرزاهدان)
کردستان(شهر سنندج)
کرمانشاه(شهر کرمانشاه)
گیلان(شهررشت)
لرستان(شهر خرم آباد)
مازندران (شهرساری)
مرکزی(شهر اراک)
هرمزگان(شهر بندرعباس)
همدان(شهرهمدان)
واستان تهران مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات ایران در خیابان سردار جنگل تهران
- یکشنبه ودوشنبه اعتراضی کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال
روزدوشنبه 17 مهر:
تجمع کارگران مناطق عملیاتی صنعت نفت  درسکوهای ابوذر منطقه خارک  و فروزان شرکت نفت فلات قاره
روزیکشنبه 16 مهر:تجمع کارگران عملیاتی درشرکت بهره برداری نفت و گازمسجد سلیمان
- تجمع اعتراضی کارگران ارکان ثالث پالایشگاه نفت آبادان 
- گزارشی  ازتجمع اعتراضی کارگران مشاغل سخت و زیان آوراستان گیلان
- درششمین تجمع اعتراضی سراسری افراد دارای معلولیت نسبت به عدم اجرای ماده 27 قانون معلولان و وضعیت نامناسب معیشتی در اراک هم مقابل اداره کل بهزیستی استان مرکزی تجمع 2 نفرواداره بهزیستی تجمع یکنفره ه برگزارشد
-  ۸ اکتبر (۱۶ مهرماه) روزجهانی کودک گرامی باد
- اولین جلسه‌ی دادگاه رسیدگی مهسا یزدانی، مادر دادخواه، در دادگاه انقلاب ساری برگزار شد.
- تداوم بازداشت عاطفه رنگریز در زندان شاهرود
- انتقال اسماعیل عبدی از بند نظامیان زندان فردیس (کچویی)
- خفتگیری و ایجاد مزاحمت به بهانه‌ی تذکر حجاب
- جلسات انضباطی یا اتاق‌های توهین و افترا به دانشجویان؟!
- احکام بی‌حساب محرومیت از خوابگاه در خوارزمی 
- بازهم تصادف سرویس رفت و آمد کارگران؛اینبار2 خودروی حامل کارگران معدن گل گهر و مرگ ومصدومیت 7 تن
- مرگ و مصدومیت 2 کارپردربندر رجایی براثر سقوط کانتینربرسرشان
*******
*ادامه اعتراضات دانشجویان دانشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف نسبت به تفکیک جنسیتی با برپایی تجمع در لابی
 
 
از چند روز گذشته دانشکده انرژی دست به تفکیک سالن‌های مطالعه زده که اعتراض دانشجوها را با دست‌نوشته‌های اعتراضی، در پی داشته است.
 همچنین امروز دانشجوهای این دانشکده از حوالی ساعت ۱۲ با تحصن در لابی، اعتراض خود را نسبت به این تصمیم قرون‌وسطایی مسئولین دانشکده‌شان اعلام داشتند.
 
برگرفته از کانال شریف تودی
*دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل یا درساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های
آذربایجان غربی(شهر ارومیه)
اردبیل(شهر اردبیل)
أصفهان (شهراصفهان)
ایلام(شهرایلام)
خوزستان (شهراهواز)
زنجان(شهر زنجان)
سیستان و بلوچستان(شهرزاهدان)
کردستان(شهر سنندج)
کرمانشاه(شهر کرمانشاه)
گیلان(شهررشت)
لرستان(شهر خرم آباد)
مازندران (شهرساری)
مرکزی(شهر اراک)
هرمزگان(شهر بندرعباس)
همدان(شهرهمدان)
واستان تهران مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات ایران در خیابان سردار جنگل تهران
شعارها:
« فقط کف خیابون به دست میاد حقمون»
«یه اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه»
«عدالتی ندیدیم فقط دروغ شنیدیم»
«مدیر بی لیاقت استعفا استعفا»
«مدیر بی لیاقت ننگت باد ننگت باد»
«سلطانی حیا کن مخابرات و رها کن»
«مخابرات ایران قانون نمی پذیرد»
«بازنشسته داد بزن حق تو فریاد بزن»
«بازنشسته بپاخیز برای رفع تبعیض»
«تاحق خود نگیریم آرام نمی نشینیم»
« شرکت پر درآمد چه بر سر تو آمد»
«اجرای آئین نامه حق مسلم ماست»
«نه سازش نه تسلیم اجرای آئین نامه»
بیمه تکمیلی حق مسلم ماست»
«سنوات 401 پرداخت باید گردد»
«مشکل بازنشسته پشت درهای بسته»
«مشکل بازنشسته تا کی میخواد حل بشه»
«ما بجز حق نمی خوایم صدقه سهامدار نمی خوایم»
«کشتی بازنشسته امروز به گل نشسته»
«حقوق نصف نیمه سکوت کنی همینه»
«وعده وعید کافیه ما عمر نوح نداریم»
«ازبس دروغ شنیدیم یک روز خوش ندیدیم»
«صداو سیما انعکاس انعکاس»
تصاویر:
اردبیل:
 
ارومیه:
 
اهواز:
 
ایلام:
 
ساری:
 
*یکشنبه ودوشنبه اعتراضی کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال
روزدوشنبه 17 مهر:
تجمع کارگران مناطق عملیاتی صنعت نفت  درسکوهای ابوذر منطقه خارک  و فروزان شرکت نفت فلات قاره
روزیکشنبه 16 مهر:تجمع کارگران عملیاتی درشرکت بهره برداری نفت و گازمسجد سلیمان
 
 
 
یاد آوری:
دوشنبه اعتراضی کارگران مناطق عملیاتی صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق
روز دوشنبه 10 مهر همچون دوشنبه گذشته+، کارگران مناطق عملیاتی صنعت نفت در سکوهای دریایی شرکت فلات‌قاره ایران و نفت‌و‌گاز پارس برای اعتراض به تعیین سقف حقوق دست به تجمع زدند.
کارگران مناطق عملیاتی صنعت نفت اعلام کردند تا رسیدن به خواسته شان مبنی برعدم تعیین سقف حقوق به دوشنبه اعتراضیشان ادامه خواهند داد.
 
 
+تجمع اعتراضی کارگران شرکت های فلات قاره ایران ، پایانه‌های نفتی نسبت به تعیین سقف حقوق در مناطق عملیاتی
روزدوشنبه 3 مهر، کارگران  شرکت های فلات قاره ایران ، پایانه‌های نفتی  برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به تعیین سقف حقوق برای اعتراض به تعیین سقف حقوق دست به تجمع در سکوهای بهرگانسر ، فروزان ، رسالت ، ابوذر و جزیره‌ی‌خارک زدند و خواستار حذف کامل سقف‌ حقوق و پرداخت دستمزد طبق قوانین استخدامی شدند.
بنا به گزارش منتشره به کانال های وابسته به کارگران نفت،فردا روزسه شنبه 4 مهرکارگران شرکت پایانه های نفتی مجددا ساعت 8 صبح مقابل گیت ورودی اسکله صادراتی نفت تجمع حداکثری برگزار خواهند کرد.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
گروهی از کارکنان عملیاتی شاغل در سکوهای نفتی امروز دوشنبه هفدهم مهر در برخی مراکز دست به اعتراض زدند.
این تجمعات که در سکوهای ابوذر منطقه خارک شکل گرفته در اعتراض به سقف‌حقوق ناعادلانه، نحوه‌ کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت ۳۰ساله‌ سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از ۴۰سال صورت گرفته است.
گفتنی است همکاران عملیاتی در بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان هم دیروز یکشنبه ۱۶ مهر تجمعات اعتراضی برگزار کرده اند.
*تجمع اعتراضی کارگران ارکان ثالث پالایشگاه نفت آبادان 
 امروز ۱۷ مهر ۱۴۰۲ در اعتراض به عدم تحقق وعده حذف شرکتهای واسطه تامین نیروی انسانی و مطالبات دیگری همچون تسریع در تخصیص نفت/گاز کارت، اجازه استفاده از مهمانسراها،زائر سراها و خدمات رفاهی،اجتماعی،باشگاه های غذاخوری و اصلاح طرح طبقه بندی مشاغل.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث)
*گزارشی  ازتجمع اعتراضی کارگران مشاغل سخت و زیان آوراستان گیلان
روز گذشته کارگران مشاغل سخت استان گیلان در مقابل ساختمان تامین اجتماعی مرکزی تجمع اعتراضی داشتند.
آنها نسبت به عدم توجه سازمان برای بازنشستگی پیش از موعد عادی اعتراض خود را اعلام کردند.
کارگران فولاد گیلان از جمله این کارگران هستند.
کارگران بعد از 20 سال کارکردن در محیط سخت و زیان آور مجبورند درگیر شکایت و رفت و آمد به تامین اجتماعی و هیات‌های حل اختلاف ادارات کار شوند و با این جواب مواجه شوند که به عنوان کارگر ساده محسوب می‌شوند.
طبق قانون، متقاضی بازنشستگی باید 20 سال متوالی یا 25 سال متناوب در مشاغل سخت، اشتغال داشته باشد. تامین اجتماعی با بهانه‌های مختلف بسیاری از آن ها را به عنوان کارگر مشاغل سخت ثبت نکرده است.
درهمین رابطه:تجمع اعتراضی کارگران مشاغل سخت و زیان آورنسبت به پایمال شدن حقوقشان مقابل اداره کل تامین اجتماعی گیلان 
براساس فیلم و تصویر منتشره شده ،روز یکشنبه 16 مهر،جمعی از کارگران مشاغل سخت و زیان آوربا تجمع مقابل اداره کل تامین اجتماعی گیلان در گلسار رشت و سردادن شعارهایی اعتراضشان را نسبت به پایمال شدن حقوقشان بنمایش گذاشتند و خواستارپاسخگویی مسئولان شدند.
 
*درششمین تجمع اعتراضی سراسری افراد دارای معلولیت نسبت به عدم اجرای ماده 27 قانون معلولان و وضعیت نامناسب معیشتی در اراک هم مقابل اداره کل بهزیستی استان مرکزی تجمع 2 نفرواداره بهزیستی تجمع یکنفره ه برگزارشد
 
*۸ اکتبر (۱۶ مهرماه) روزجهانی کودک گرامی باد
گرامیداشت روز جهانی کودک به روال همیشگی می‌بایست به کم و کاستی‌‌های شرایط زیستی و تغییرات رو به بهبود زندگی آنان بپردازد. اما متأسفانه طی سال‌های اخیر نه تنها بهبودی در شرایط کودکان حاصل نشد؛ بلکه به بدترین شکل ممکن سخت‌‌تر و نابهنجارتر شده است.
اما اشکال قضیه کجاست؟ و چرا با وجود این همه رشد و پیشرفت و دستآورد علمی و تکنیکی در شرایط زیستی جهان؛ این همه کودک از آن بی‌بهره‌اند؟
این موضوع را می‌بایست در ساختار حاکم بر جامعه دید و اتفاقا فرصت مناسبی است که نقدمان از شرایط  موجود و مطالبات کودکان‌مان را عریان‌تر از همیشه عنوان کنیم.
آنچه دنیا را برای اکثر کودکان ناامن و غیر قابل تحمل نموده است، سیستم اقتصادی حاکم که بر مبنای کارمزدی و استثمار اکثریتی عظیم توسط اقلیتی ناچیز ریشه دارد. دنیایی که حتی به کودکان نیز رحم نمی‌کند و برای کسب سود و ثروت، از شانه‌ها و دست‌های نزدیک به ۴۰۰ میلیون کودک بهره‌کشی می‌کند. بنیان همه این بی‌حقوقی‌ها اختلاف عمیق طبقاتی است که انسان‌ها و کودکان‌شان را بسان بردگان مدرن بدل کرده و از آنان بهره می‌کشد. 
فقر، گرسنگی، جنگ، پناهندگی، بیکاری و بی‌خانمانی، مهاجرت و فرودستی حاصل از آن، در یک کلام، شرایط زیستی غیرانسانی از جمله عواید نظامی است که به بالا دست و فرودست و به سرمایه دار و مزدبگیر تقسیم شده است. این ریشه را باید خشکاند.
آنچه که در ایران با آن مواجه هستیم، گرانی و تورم از یک سو، حقوق‌های چند برابر زیر خط فقر و بیکاری گسترده از عمده دلایل مشکلات آحاد، خانواده‌ها و کودکان است. 
محرومیت  گروه کثیری از مردم از معیشت و تغذیه مناسب، بهداشت و درمان (به‌ویژه دندانپزشکی)، مسکن و سرپناه مناسب که گرانی سرسام‌آور اجاره مسکن عامل گسترش حاشیه‌نشینی شده که این خود شرایط  را برای کودکان سخت‌تر و ناامن‌تر کرده است. با پولی و خصوصی کردن آموزش و پرورش آنچه که باقی می‌ماند، آموزش غیراستاندارد و ضدکودک برای بخش عمده کودکان، محیط‌ و فضا‌های ناایمن و غیربهداشتی و با حداقل امکانات آموزشی، کمبود  معلم و کلاسهای درس و غیره از عوامل مهم دوری کودکان از تحصیل و آموزش و متصل شدن به بازار کار است.
اما آنچه که باید «همین امروز» رخ دهد شامل:
پرداخت دستمزد مناسب که حداقل آن براساس تأمین سبد معیشتی مکفی و با توجه به همه نیازهای زندگی استاندارد برای مزدبگیران در هر صنف و رده و تأمین اجتماعی کامل که شامل بیمه‌های خدمات درمانی، از کار افتادگی و بیکاری و بیمه زنان خانه دار است. این نخستین ضامن تأمین شرایط زیستی برای کودکان و همگان است.
حذف آموزش خصوصی و بالا بردن کیفیت آموزش و تحصیل برای همه کودکان فارغ از نژاد، ملیت، جنسیت و مذهب و به طور خلاصه تمامی اشکال تبعیض.
تخصیص کمک هزینه آموزشی و تأمین تغذیه و بهداشت باکیفیت در چارچوب مدارس برای همه کودکان.
احداث فضاهای مناسب و استاندارد (با همه امکانات ایمنی و بهداشتی) برای همه کودکان و در همه نقاط ایران و حذف فوری مدارس غیراستاندارد (کپری، کانکسی، مدارس ناایمن و ...).
تأمین و تضمین شرایط انسانی برای معلمان و کادر آموزشی در تمام نقاط ایران و به رسمیت شناختن حق تشکل‌های معلمان.
حذف همه اجزاء و شرایطی که باعث آزار و تحمیل کودکان در مدارس می‌شود و به رسمیت شناختن «حق جامعه» برای نظارت بر امور آموزشی و تحصیلی کودکان.
برسمیت شناختن «حق دخالتگری» و نظارت بهینه سازمان‌های مرتبط به حقوق و منافع کودکان بر روند آموزشی، بهداشت و درمان، امور مددکاری و حقوقی کودکان در تمامی عرصه‌های جامعه.
اعمال و تسری کنوانسیون‌ها و مقاوله‌نامه‌ها از جمله «پیمان نامه جهانی حقوق کودک» و تضمین و تأمین حقوق جهان‌شمول و منافع عالیه کودکان.
بدیهی است که این موارد و موارد مستتر در این مطالبات، از پایه‌ای ترین حقوق کودکان و گام‌های اولیه برای خروج کودکان از شرایط سخت و زیان‌بار که نخستین آن کار و بردگی مزدی است. 
ضمن تبریک این روز به تمام تلاشگران این عرصه فراخوان ما به فعالان حقوق کودکان و دیگر عرصه‌های مطالبات اجتماعی، پیگیری این مطالبات و تلاش برای تأمین این حقوق به فوریت است؛ چرا که «همین امروز» هم به اندازه کافی دیر شده است.
به امید حذف کامل کار و بی‌حقوقی کودکان در ایران و سرتاسر جهان  و گرامیداشت یاد کودکانی که در سال اخیر در جنگ‌ها و سرکوب‌ها کشته شدند.
جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان
۸ اکتبر ۲۰۲۳ برابر با ۱۶ مهرماه ۱۴۰۲
*اولین جلسه‌ی دادگاه رسیدگی مهسا یزدانی، مادر دادخواه، در دادگاه انقلاب ساری برگزار شد.
روز یک‌شنبه ۱۶ مهرماه، اولین جلسه‌ی دادگاه رسیدگی به اتهامات انتسابی مهسا یزدانی، مادر دادخواه محمد جواد زاهدی، از جانباختگان قیام ژینا برگزار شد. این مادر دادخواه به «تبلیغ علیه نظام»، «اهانت به رهبری» و «توهین به ائمه» و «تشویق به اقدام علیه امنیت» متهم شده است.
مهسا یزدانی روز سه‌شنبه ٣١ مرداد‌ماه توسط نیروهای امنیتی در ساری بازداشت و به زندان ساری منتقل شد. وی پس از ۳۵ روز بازداشت، روز سه‌شنبه۴ مهرماه با قرار تأمین وثیقه از زندان ساری آزاد شد.
محمد جواد زاهدی، در جریان قیام ژینا در تاریخ ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۱، با شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای توسط نیروی انتظامی در ساری جان باخت.
*تداوم بازداشت عاطفه رنگریز در زندان شاهرود
عاطفه رنگریز علی‌رغم ابلاغ و تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی در تاریخ ۳ شهریورماه، کماکان در بازداشت نیروهای امنیتی به‌سر می‌برد.
پس از تودیع وثیقه‌ی مذبور، با کارشکنی بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب شاهرود و ضابط پرونده، رقم وثیقه به ۱ میلیارد تومان افزایش یافت اما با وجود تامین آن، بنا به صحبت‌های بازپرس: «عاطفه رنگریز با دستور اداره اطلاعات، نیازمند بازجویی‌های بیشتر است و با آزادی به قید وثیقه او موافقت نکردند».
عاطفه رنگریز صبح روز یکشنبه ۱۹ شهریورماه با یورش ماموران امنیتی در منزل یکی از بستگان خود در سمنان، بازداشت و به اداره اطلاعات این شهر منتقل شد.
منبع 2 خبربالا:کانال بیدارزنی
*انتقال اسماعیل عبدی از بند نظامیان زندان فردیس (کچویی)
اسماعیل عبدی طی تماسی اعلام کرد، بنا به درخواست قبلی که برای خارج شدن از بند نظامیان داشته و با دستور ریاست زندان فردیس از بند نظامیان زندان فردیس (کچویی) به بند ۳ سالن ۴ همان زندان منتقل شده است. 
اسماعیل عبدی از همراهی مسئولان زندان در موافقت با این جابه‌جایی ابراز رضایت نمود.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*خفتگیری و ایجاد مزاحمت به بهانه‌ی تذکر حجاب
بنا به گزارشات متعدد از دانشگاه نوشیروانی بابل، در کوچه‌های اطراف خوابگاه دخترانه‌ی ریحانه افرادی با ماسک حضور دارند و برای دانشجویان ساکن در این خوابگاه مزاحمت ایجاد می‌کنند. 
گفته می‌شود این افراد، دانشجویان را در هنگام بازگشت به خوابگاه در کوچه‌ کنار خوابگاه خفت کرده و با توهین، فحاشی و تهدید تذکر حجاب می‌دهند و ایجاد مزاحمت می‌کنند.
گفتنی است که علیرغم گزارش دانشجویان به مسئولین دانشگاه، هیچ اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است و این اتفاق چندین بار تکرار شده است.
*جلسات انضباطی یا اتاق‌های توهین و افترا به دانشجویان؟!
حکم انضباطی ماهان حسین‌زاده صحافی دانشجوی کارشناسی زبان فرانسه که توسط شورای بدوی به اتهام «تهدید، تطمیع، توهین، فحاشی، هتک حرمت، تهمت و افترا و نشر اکاذیب»، «عدم رعایت شئون دانشجویی» و «شرکت در جلسه نامشروع» به دو ترم منع موقت از تحصیل بدون احتساب در سنوات محکوم شده بود، در شورای تجدیدنظر عینا تایید شد. 
لازم به ذکر است، در تاریخ ۸ اردیبهشت‌ و در جلسه تفهیم اتهام در تاریخ ۹ اردیبهشت‌ _که هر کدام ساعت‌ها به طول انجامید_ ضمن توهین و افترا، اتهامات واهی علیه ایشان مطرح گردیده و از طرف کمیته انضباطی دانشگاه از داشتن حق وکیل محروم بوده‌اند و مستندات و مدارک دال بر اتهام در هیچ زمانی به ایشان ارائه نگردید.
گفتنی است، دانشگاه حکیم سبزواری پیش از این نیز سابقه قطع حقوق، تعلیق، سرکوب و بازنشستگی اجباری دانشجویان و اساتید حامی اعتراضات را (همچون دکتر حسن باقری‌نیا عضو هیئت علمی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه حکیم سبزواری) در پرونده خود دارد.
*احکام بی‌حساب محرومیت از خوابگاه در خوارزمی 
در هفته گذشته، بیش از پانزده نفر از دانشجویان دانشگاه خوارزمی کرج، با گزارش حراست درباره حجاب به کمیته احضار شده و حکم تخلیه خوابگاه دریافت کرده‌اند. 
پس از اینکه برای رسیدگی به حکم به معاونت دانشگاه ارجاع داده شدند، با وجود ساعت‌ها انتظار به آنها اعلام شد که معاونت دانشگاه برای جلسه حاضر نخواهد شد و با اصرار و التماس شب را در خوابگاه مانده‌اند.
در جلسه‌های برگزار شده پس از تحقیر و توهین و وارد آوردن فشار روانی به دانشجویان، به آنها گفته شد که اگر تعهد بدهند می‌توانند در خوابگاه بمانند و حکم اجرا نخواهد شد. برخی تعهد داده و وضعیت برخی هنوز نامشخص است.
*بازهم تصادف سرویس رفت و آمد کارگران؛اینبار2 خودروی حامل کارگران معدن گل گهر و مرگ ومصدومیت 7 تن
روزدوشنبه 17 مهر،براثر تصادف 2 خودروی حامل کارگران معدن گل گهردر کیلومتر 55 جاده سیرجان – شیرازیک کارگر دردم جانخودرا ازدست داد و 6 کارگردیگر مصدوم شدند.
*مرگ و مصدومیت 2 کارگردربندر رجایی براثر سقوط کانتینربرسرشان
براثر سقوط کانتینربرسر 2 کارگر در بندر رجایی یکنفر در دم جان باخت وکارگر دوم مصدوم وبه بیمارستان منتقل شد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید