اخبار نفت:شماره ۱۹: ادامه اعتراضات کارگران رسمی نفت و گاز آغاجاری و  تجمع کارگران پالایشگاه آبادان و چند خبر دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اعتراضات کارگران رسمی این بخش مهم در صنعت کلیدی نفت ادامه دارد. امروز ۲۴ آبان کارگران رسمی شاغل در شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری برای پیگیری مطالباتشان تجمع کردند. این کارگران ضمن بر شمردن مطالبات اعلام شده خود از جمله حذف کامل سقف‌حقوق، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات، اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت بک پی آن مطالبه اولویت دار خود را دفاع ازصندوق بازنشستگی اعلام کردند.

در همین رابطه نیز در این هفته تجمعات مشترکی از سوی آنان و بازنشستگان در چند جا برگزار شد و با فریاد "شاغل و بازنشسته ، اتحاد اتحاد" پرچم اتحاد طبقاتی کارگری را برافراشته تر کردند. گفتنی است که بازنشستگان نفت روزهای شنبه  را در اعتراض به دست اندازی دولت به صندوق بازنشستگی آنها و اختلاسها و دزدیها و دیگر مطالباتشان اعلام کرده اند. روز گذشته بازنشستگان کشوری که اعتراضات سراسری داشتند در شهر کرمانشاه با این خبر به نشانه همبستگی کف زدند و شعار لشکری، کشوری، فولادی، نفتی، تامین اجتماعی اتحاد اتحاد" را سردادند. روز گذشته نیز در همین رابطه گروهی از کارکنان رسمی شرکت نفت فلات قاره شاغل در سکوی سلمان در محل کار خود دست به تجمع اعتراضی زدند. در این روز همچنین گروهی از بازنشستگان و بازماندگان صنعت نفت مازندران در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی در ساری تجمع کرده و صدای اعتراض خود را بلند کردند.  
گفتنی است که بازنشستگان نفت روزهای شنبه  را در اعتراض به دست اندازی دولت به صندوق بازنشستگی آنها و اختلاسها و دزدیها و دیگر مطالباتشان اعلام کرده اند. روز گذشته بازنشستگان کشوری که اعتراضات سراسری داشتند در شهر کرمانشاه با این خبر به نشانه همبستگی کف زدند و شعار لشکری، کشوری، فولادی، نفتی، تامین اجتماعی اتحاد اتحاد" را سردادند. در همین رابطه گروهی از کارکنان رسمی شرکت نفت فلات قاره شاغل در سکوی سلمان روز گذشته در محل کار خود دست به تجمع اعتراضی زدند.
اعتراضات گسترده کارگران رسمی نفت خواستهایی چون لغو انواع قراردادهای موقت برده وار  و رسمی شدن استخدام ها و خروج پیمانکاران را در بخش های دیگر شاغل در نفت جلو آورده است. از جمله بنا بر خبر منتشر شده از سوی شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت امروز صبح ۲۴ آبان کارگران ارکان ثالث پالایشگاه نفت آبادان با خواسته حذف پیمانکار تامین نیروی انسانی و برقراری نظام عادلانه در پرداخت بین همه کارکنان در مشاغل همتراز و یکسان فارغ از نوع رابطه استخدامی و بکارگیری آنها و نیز تخصیص نفت کارت به آنان دست به تجمع زدند. این شورا ضمن گزارش این خبر از همکاران ارکان ثالث خواستار شده که به صفوف اعتراضات هفتگی کارگران،  بازنشستگان نفت و دیگر بخش های بازنشستگان بپیوندند.  
اعتراضات در نفت در این شاهرگ اقتصادی حکومت گسترش می یابد وسیعا به کارزار حمایت از کارگران نفت بپیوندید. 
پیش بسوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۴ آبان ۱۴۰۲،  ۱۵ نوامبر  ۲۰۲۳

 

کارگران فولاد موقتا به اعتراضاتشان پایان دادند
" ما کارگران فولاد علیه ظلم و بیداد می جنگیم می جنگیم "
بنا بر خبر منتشر شده از سوی "صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد" کارگران فولاد اهواز بعد ا ز سه روز و بدنبال عقب نشینی مدیریت و حراست، موقتا  به اعتراضات خود پایان دادند و بر ادامه اعتصاب و اعتراضات در صورت عملی نشدن وعده ها تاکید کردند. در بیانیه پایانی صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد اهواز که در روز گذشته انتشار یافت در این رابطه چنین آمده است:
" پس از اعتراضات و اعتصاب قدرتمند کارگران آگاه در گروه ملی صنعتی فولاد ایران-اهواز، عوامل مدیریت و حراست مجبور به عقب‌نشینی شدند.  با توجه به اتحاد و همدلی صدها نفره ما کارگران و شکل‌گیری خرد جمعی، که لرزه بر تن محمدی و همدستانش انداخت، توانستیم بخشی از حق و حقوق خود از موضوع طبقه بندی را بصورت علی الحساب دریافت کنیم و این به معنای یک دستاورد مهم برای ماست". در این بیانیه همچنین ضمن اشاره به هراس کارفرما و دارو دسته هایشان از تجمعات و اعتصاب کارگران و دست زدن به هر گونه تلاشی برای در هم شکستن اعتصاب کارگران و راه اندازی مجدد خطوط تولید، بر اتحاد و همبستگی خود تاکید کرده ومینویسند: " هرگونه تعویق، توقف یا اتمام اعتصاب با مشورت گروهی و همفکری خودمان رقم خورده است."   
در ادامه  این بیانیه کارگران با تاکید به اینکه هنوز در آغاز راه هستند اولتیماتوم داده و مینویسند:" در صورتیکه از ابتدای دی‌ماه مطابق خواست ما کارگران، مبنی بر اجرای کامل طرح طبقه بندی و نیز همسان سازی حقوق ها در فیش‌های حقوقی لحاظ نشود، اعتصاب ما بدون توجه به هرگونه تهدید، وعده و یا هر میزان واریزی، پیگیری خواهد شد".  کارگران بیانیه خود را با شعار "ما کارگران فولاد  علیه ظلم و بیداد، می‌جنگیم می‌جنگیم" پایان داده اند.  زنده باد کارگران معترض فولاد اهواز!
 
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۴ آبان  ۱۴۰۲،  ۱۵ نوامبر  ۲۰۲۳

 

تجمع اعتراضی کارگران آب و فاضلاب اهواز و کشاورزان اصفهان
امروز پنجشنبه کارگرن آب و فاضلاب  اهواز در اعتراض به فروش ساختمان مرکزی آبفا و سایر اموال شرکت و مشکلات کاری و معیشتی خود اهواز در محل شرکت تجمع کردند . در این حرکت اعتراضی کارگران با مدیریت درگیر شده و او را با  فریاد بیشرف بیشرف دنبال کردند و  نیروی انتظامی به کمک آمده و با کلت و شلیک هوایی  مدیریت را فراری دادند. 
در این روز همچنین کشاورزان در اصفهان در جمعیتی بزرگ به خیابان آمدند و  اعتراض خود را به وضع بد معیشتی و مشکلات کاری و به قطع و کمبود آب برای کشت دست به اعتراض زدند. در همین رابطه کشاورزان قبلا نیز اعتراضات گسترده ای داشته و  شهر اصفهان به حرکت در آمد. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۵ آبان ۱۴۰۲،  ۱۶ نوامبر  ۲۰۲۳

 

جنگ غزه و جنگ مردم ایران  سخنران : حمید تقوائی  همراه با پرسش و پاسخ

زمان : شنبه  25 نوامبر 2023 ساعت 6 بعد از ظهر

 تورنتو  :  5418 خیابان یانگ  

Yonge & Finch

 تماس: 7138-471-416