اعتصاب و تجمع بزرگ اعتراضی کارگران ذوب‌آهن اصفهان و چند خبر دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

کارگران ذوب آهن اصفهان اعتصاب خود را آغاز کردند. امروز شنبه ۱۱ آذرماه کارگران بخش‌های مختلف این مجتمع در اعتراض به پایین بودن دستمزدها و وضع بد معیشتی خود و عدم پاسخگویی به مطالبات اعلام شده خود دست به اعتصاب زدند. کارگران اعتصابی ذوب آهن پس از راهپیمائی در محوطه‌ی کارخانه، مقابل ساختمان مدیریت تجمع کردند.  فراخوان این اعتصاب از قبل داده شده بود و علیرغم ممانعت حراست و مدیریت شرکت، تعداد زیادی از کارگران از هر سه شیفت کارخانه در آن شرکت کردند.

همسان سازی حقوها با سایر شرکتهای فولادی و افزایش فوری دستمزدها و دیگر آیتم های مزدی و نیز اجرای صحیح و بدون تبعیض طرح طبقه بندی مشاغل که میتواند بهبودی در سطح دستمزدها بدهد خواستهای فوری این کارگران است که بارها آنها را اعلام کرده و بر سر آن اعتراض داشته اند. در پنجم آذر نیز این کارگران بصورت اخطاری و به صورت نمادین از گرفتن غذای کارخانه امتناع کردند و هشدار خود را به مدیریت دادند. اما چون پاسخی قانع کننده داده نشد، کارگران همانگونه که اعلام کره بودند اعتصاب خود را آغاز کردند. 
حزب کمونیست کارگری از خواستها و اعتراضات کارگران ذوب آهن فعالانه حمایت میکند و کارگران را اعتصابی را به اتکا به مجمع عمومی کارگران برای حفط اتحاد و مقابله با توطئه های مدیریت و حراستی ها فرا میخواند. 
تجربه کارگران ارکان ثالث و پیمانی در تشکیل شورای سازماندهی اعتراضات نشان میدهد که این شوراها ابزار موثری در رساندن صدای اعتراضات به همه کارگران و حفظ اتحاد کارگران است.  حزب بر ایجاد این شوراها در همه مراکز کارگری تاکید دارد. از سوی دیگر اعتراض به سطح نازل حقوقها و وضع بد معیشتی یک موضوع اعتراض سراسری کارگری است. با حمایت از اعتراضات یکدیگر اعتراضات علیه تعرضات معیشتی حکومت و برای داشتن زندگی ای بهتر را باید تقویت و پشتیبانی کرد.  
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۱ آذر ۱۴۰۲،  ۲ دسامبر ۲۰۲۳

 


تجمع اعتراضی پرستاران در خرم آباد
در ادامه اعتراضات بخشهای مختلف پرستاران، امروز شنبه ۱۱ آذر پرستاران خرم‌آباد در اعتراض به  وضع بد معیشتی و شرایط سخت کاری خود و بویژه عدم پرداخت تعرفه ها و  دیگر طلبهایشان در مقابل ستاد دانشگاه علوم پزشکی این استان  تجمع کردند.
 موج جدیدی از اعتراضات پرستاران آغاز شده است. سطح نازل حقوقها، فشار سنگین کاری و  اضافه کاری های اجباری بدلیل عدم استخدام پرستار به میزان کافی، استاندارد پایین بهداشتی بیمارستانها، اخراجها و تعویق پرداخت حقوقها و استخدامهای موقت و پیمانی از جمله موضوعات اعتراضات پرستاران است. در یکماه اخیر بر سر این موضوعات پرستاران در شهرهای اهواز، دیواندره ، مشهد ، تهران، فسا، سنندج،  صومعه سرا، رشت، سقز، کرمانشاه، ارومیه ، کاشان، آران و بیدگل، یزد، اسلام آباد غرب و اراک تجمعاتی داشته و پیگیر مطالباتشان شده اند. خواستها و اعتراضات پرستاران مستقیما به وضع بهداشت و درمان در جامعه مربوط است. از این اعتراضات باید فعالانه و وسیع پشتیبانی کرد. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۱ آذر ۱۴۰۲،  ۲ دسامبر ۲۰۲۳

 

 


اخبار نفت:شماره ۳۱
تجمع و اعتراض کارگران رسمی نفت در بهرگان و لاوان
امروز دهم آذر ماه کارگران رسمی شاغل در بهرگان و لاوان در ادامه به  تعرضات حکومتی به سطح معیشت خود، تجمع و اعتراض کردند. این کارگران خواستار حذف کامل سقف حقوق مناطق عملیاتی نفتی، حذف تبعیض میان کارکنان عملیاتی در سقف پرداختها، استرداد کسورات مالیاتی، عدم دست اندازی به صندوق بازنشستگی نفت، حذف سقف پاداش پایان خدمت و پرداخت کامل سنوات کارکنان، اجرای کامل ماده ده و پرداخت معوقات هستند و همراه با همه کارگران نفت اعلام کرده اند که تا عملی شدن خواستهایشان به مبارزه ادامه میدهند. 
ناحیه نفتی بهرگان شامل میدان‌های نفتی هندیجان، بهرگانسر، سروش و نوروز است. یک عملکرد آن . ساخت نفت سنتزی و صادرات آن به پالایشگاه‌های آبادان، اصفهان و تهران است. کارگران رسمی نفت در این منطقه عملیاتی در رابطه با حرکت اعتراضی امروز با اعتراض به حقوقها نجومی و گذاشتن سقف حقوقی برای کارگران عملیاتی اعلام کردند که در صورت عدم سقف حقوق و پاسخگویی به خواستهایشان جمعه های اعتراضی آنها تا حصول تک تک خواسته هایشان ادامه خواهد داشت. اعتراضات در نفت گسترش می یابد به هر شکل ممکن به کارزار حمایت از کارگران نفت بپیوندید.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۰ آذر ۱۴۰۲،  ۱ دسامبر ۲۰۲۳