اخباروگزارش های کارگری یکم فروردین ماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- دوستانِ كيان پيرفلک بر مزار کیان؛ ساعاتی قبل از تحویل سال - خانواده و جمعی از دوستان نیلوفر حامدی و الهه محمدی لحظه تحویل سال پشت دیوارهای زندان قرچک و در نزدیک ترین فاصله با عزیزانشان بودند - پیام نوروزی منیره عبدی یار و همسر اسماعیل عبدی - دیدار جمعی از اعضای انجمن صنفی معلمان کوردستان بە همراە تعدادی دیگر از فرهنگیان سقز و زیویە با خانوادەی سلیمان عبدی - پیام تبریک انجمن صنفی معلمان فارس به مناسبت فرا رسیدن سال ۱۴۰۲ خورشیدی - کارزار اعتراض به تعیین حداقل حقوق 5 میلیون 300هزار تومانی ماهیانه برای کارگران

- محمود صالحی:چرا طرفداران شورای عالی کار سکوت کردند؟!
- اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته:انتظار از "شورای عالی کار" ؟!!
- بازگشت سها مرتضایی از مرخصی اضطراری به زندان درست پیش از آغاز سال نو
- جان باختن کارگر پارک وحش کوه صفه أصفهان در روزنخست سال جدید
*******
*دوستانِ كيان پيرفلک بر مزار کیان؛ ساعاتی قبل از تحویل سال

*خانواده و جمعی از دوستان نیلوفر حامدی و الهه محمدی لحظه تحویل سال پشت دیوارهای زندان قرچک و در نزدیک ترین فاصله با عزیزانشان بودند

*پیام نوروزی منیره عبدی یار و همسر اسماعیل عبدی
پیامی برای نوروز:
سال نوشمسی ۱۴۰۲،را در حالی آغاز میکنیم که خاطرات قصه پر آشوب سال های گذشته را به دوش میکشیم.
خانواده های زیادی مانند من وفرزندانم سالها از بودن پدر،مادر، همسر در کنارشون محروم بودند.
قصه زندان برای حق طلبی و عدالت خواهی، روایت تلخی ست که روزها و شب های ما خانواده های صنفی، سیاسی و عقیدتی با این داستان میگذرد.
ما در این مدت ۸سال زندان ظالمانه اسماعیل و دوری از خانواده، دوستان هربار زمان نوروز که نزدیک میشه دلمون می لرزه که شاید با دادن یک مرخصی هر چند کوتاه مدت بتوانیم روزهایی کنار هم باشیم.
اما در نهایت درروز آخر سال،این امید واهی به ادامه داستان تلخ زندان می پیوندند.
برای خانواده های دادخواه، زندانیانی که عزیزی را به ناحق در زندان دارندو همه مردم ایران درسال نو آرزوی صبر، مقاومت و روزهای خوب در روزهای آینده ایران عزیزمان دارم
منیره عبدی یار و همسر اسماعیل عبدی
باامید به بهروزی
بسیار سال بمانید چو نوروز پایدار
فرخنده باد به شما دیرینه یادگار
و ما چشم به راه
رفته از دیار
امسال من وامیرحسین وماندانا جان در غربت و دوری با تصویری از سفره هفت سین مبینا عزیزم بعد از ازدواج نوروز را گذراندیم.
*دیدار جمعی از اعضای انجمن صنفی معلمان کوردستان بە همراە تعدادی دیگر از فرهنگیان سقز و زیویە با خانوادەی سلیمان عبدی

امروز اول فروردین‌ماە ١٤٠٢، جمعی از فرهنگیان سقز و زیویە بە همراه نمایندگان انجمن صنفی معلمان کوردستان، در منزل همکار خود، سلیمان عبدی کە در تاریخ ٢٨ اسفند ١٤٠١ در مسیر منزل بە محل کار بازداشت شدە بود حضور یافتە و با خانوادەی وی دیدار کردند.
در این دیدار حاضران ضمن ابراز امیدواری برای آزادی هرچە سریعتر دوست و همکار بازداشت شدەی خود سلیمان عبدی ، حمایت و آمادگی خود را برای پیگیری، همراهی با خانوادە و انجام کنشهای لازم و مستمر صنفی تا حصول نتیجەی عقلانی و آزادی بدون قید و شرط وی اعلام کردند.
*پیام تبریک انجمن صنفی معلمان فارس به مناسبت فرا رسیدن سال ۱۴۰۲ خورشیدی
گویید به نوروز که امسال نیاید
در کشور خونین کفنان ره نگشاید
بلبل به چمن نغمه شادی نسراید
ماتمزدگان را لب پر خنده نشاید
?نوروزی دیگر از راه رسید و بهار با تمام زیبایی هایش ما را به تحولی عظیم فرا می خواند.
آیین باستانی و یادگار نیاکان مان را در حالی پاس می داریم که سال گذشته بسیار تلخ و همراه با رویدادهای ناخوشایند و جان سوزی بود. اما یقینا نوید بخش افق های روشنی در مسیر مطالبه گری مان خواهد شد.
سالی پر فراز و نشیب برای فرهنگیان، این معماران سازندگی جامعه که همچون گذشته در تنگنای اقتصادی، تبعیض و بی عدالتی گذران عمر نمودند و بسیاری از معلمان کنشگر و فعالان صنفی که در راه احقاق حقوق حقه خود و دیگر همکاران و دانش آموزان شان با هتاکی، بی حرمتی، ضرب و شتم، بازداشت، زندان، احکام سنگین و ناعادلانه و حتی اخراج از آموزش و پرورش( محمود ملاکی و عاتکه رجبی ) روبرو شدند.
سالی که جوانان، نوجوانان و دانش آموزان این سرزمین ققنوس وار برخاستند تا ابر تیره تبعیض‌ و بی عدالتی از پهنه آسمان این کهن دیار پرگهر رخت بربندد و در این مسیر تعدادی از دانش آموزان مان بازداشت، زندانی ، کشته و به دنبال آن مسموم گردیدند.
انجمن صنفی معلمان فارس ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو به تمامی ایرانیان عزیز، امیدوار است سال پیش رو سال احقاق خواسته ها و مطالبات برحق مان و سال پایان رنج ها و آلام آحاد مردم ایران زمین و سرآغاز خوبی ها و خوشی ها همراه با تندرستی و شادی برای هموطنان گرامی به ویژه فرهنگیان شریف و زحمتکش و خانواده های محترم شان باشد.
همچنین تبریک صمیمانه و خالصانه خود را به تمامی انسان های آزاداندیش، حق طلب و عدالت خواهی که هم اکنون در پشت میله های زندان به سر می برند، خصوصا معلمان زندانی و معلم شجاع و مطالبه گر مهدی فتحی تقدیم می دارد.
در پایان با آرزوی سالی سرشار از شادی و موفقیت،آزادی تمام فعالان صنفی و مدنی، شکستن احکام صادره برای برخی کنشگران صنفی و مدنی و مختومه شدن پرونده های آن‌ ها در سراسر کشور را خواستاریم.
*کارزار اعتراض به تعیین حداقل حقوق 5 میلیون 300هزار تومانی ماهیانه برای کارگران
اعتراض به افزایش ناعادلانه دستمزد سالیانه کارگران در سال ۱۴۰۲
کارگران غیور ایران
با توجه به اینکه شورای عالی کار متولی تعیین افزایش سالیانه مزد کارگران بوده و بر اساس نص صریح قانون کار ماده ۴۱، این افزایش دستمزد می‌بایست متناسب با نرخ تورم و نرخ سبد معیشت خانوار باشد، از آنجاییکه در کمال تعجب این شورا بدون در نظر گرفتن این دو آیتم که مورد تأیید و مصوبه خودشان بوده و تحت فشار نمایندگان کارفرمایان و نمایندگان دولت که خود نیز بزرگترین کارفرما محسوب می‌شود، با افزایش تنها ۲۷ درصدی حداقل مزد کارگران و ۲۱ درصدی سایر سطوح برای سال ۱۴۰۲ موافقت نموده و از طرفی این افزایش ناچیز مزد در این شرایط اقتصادی اسفبار و افزایش چندین برابری هزینه‌های حتی اولیه یک زندگی معمولی، به هیچ عنوان منطقی و قانونی نمی‌باشد.
لذا مراتب اعتراض خود را به این مصوبه اعلام نموده و خواهان افزایش درصد حقوق بر اساس قوانین جاری و تغییر در ترکیب شورای عالی کار و قوانین این شورا هستیم؛ به نحوی که جامعه چند میلیون نفری کارگری بتواند در مصوبات این شورا تأثیر گذار باشد و حقوق کارگران پایمال نشود.
• شروع کارزار: ٢٩ اسفند ١٤٠١
• پایان کارزار: ٣١ فروردين ١٤٠٢
•نویسنده: ابراهیم عباسی منجزی
• لینک کارزار:
https://www.karzar.net/69382
*محمود صالحی:چرا طرفداران شورای عالی کار سکوت کردند؟!
شورای عالی کار ، این نهاد دولتی و کارفرمایی در طول تاریخ حیات خود در خدمت منافع دولت و کارفرما عمل کرده است . جنبش کارگری ایران هر ساله این موضوع را در قطعنامه های اول ماه مه رو به کارگران و مزدبگیران توضیح داده و اعلام کرده است که افرادی که بعنوان نماینده کارگر در شورای عالی کار حضور دارند. هیچ ارتباطی به طبقه کارگر ندارند و این افراد نماینده شوراهای اسلامی کار هستند.
با کمال ناباوری در چند ماه گذشته تعدادی از فعالان کارگری دچار توهم شده بودند و با در دست داشتن پلاکاردی از عملکرد نماینده به اصطلاح کارگری در شورای عالی کار دفاع کرده بودند. ولی چرا امروز در مقابل حداقل مزدی که برای سال ۱۴۰۲ مصوب کردند و از آن هم دفاع می کنند، سکوت کرده اند ؟!
*اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته:انتظار از "شورای عالی کار" ؟!!
"شورای عالی کار" سرانجام حداقل دستمزد برای سال ۱۴۰۲ را با افزایش ناعادلانه ۲۷ درصد، در دقیقه ۹۰ اعلام کرد تا شاید این ناعدالتی تحت الشعاع عید نوروز قرار گیرد و اعتراضی را در پی نداشته باشد. اما مگر می‌شود آن‌را فراموش کرد؟!
از "شورای عالی کار" انتظاری غیر از این نبود، اما آنچه که مهم است عکس العمل عده‌ای از همکاران است که عملکرد این شورا را می‌بینند ولی باز هم امید به آن بسته‌اند (اگر چه عده‌ای آگاهانه، از نمایندگان به اصطلاح کارگری این شورا قهرمان می‌سازند).
در کدام سال این شورا حداقل دستمزد را متناسب با نرخ تورم افزایش داده است که قرار باشد به آن امید ببندیم؟ در پایان هر سال این به اصطلاح نمایندگان کارگری در "شورای عالی کار" شروع می‌کنند به نمایش بازی کردن که برای افزایش حداقل دستمزد چنین خواهیم کرد و چنان خواهیم کرد. چند سال پیش حتی جلسه شورا را ترک هم کردند!! اما سرانجام چه شد؟ آنها به جلسه بازگشتند و مبلغ ناچیزی را به حداقل دستمزد اضافه کردند. هر سال در پایان تصویب حداقل دستمزد، علی خدایی می‌َآید و حرفهای تکراری خود را میزند. او امسال هم در رابطه با پذیرش افزایش ناچیز به‌ حداقل دستمزد میگوید "با تعبیر تفاوتهای دو کلمه راضی بودن و رضایت بودن، گروه کارگری به این موضوع رضایت داد، این رضایت دادن به معنای راضی بودن قلبی نیست". کسی که خود را نماینده چند میلیون کارگر و بازنشسته میداند آیا باید "قلبی" رضایت بدهد یا ندهد؟! مگر زندگی کارگران و بازنشستگان بازیچه احساسات شماست؟!! در پای میز مذاکره باید با دلیل و منطق سخن گفت و تصمیم نهایی را گرفت نه آنکه کدخدا منشانه و یا من بمیرم تو بمیری سخن گفت. هنگامیکه دلیل روشنی وجود دارد که میگوید "حقوق کارگر باید متناسب با نرخ تورم افزایش یابد"، چرا باید از منافع کارگران صرفنظر کرد و منافع دیگران را در نظر گرفت، قانون را بزیر پا گذاشت و بعد برای فریب کارگران بگوییم "این رضایت دادن به معنای راضی بودن قلبی نیست".
علی خدایی ضمن آنکه خود اقرار می‌کند که نرخ تورم در شورا مطرح نشده می‌گوید "در جلسه ملاک نرخ تورم نبوده، مباحث مختلفی مطرح شده". او آنچنان این جمله را می‌گوید که گویا "مباحث مختلف"، حل پیچیده‌ترین محاسبات ریاضی برای افزایش حداقل دستمزد کارگران‌ بوده است!! او در ادامه جمله خود، در حقیقت برای بازگو کردن "مباحث مختلف" می‌گوید: از طرف وزیر کار "وعده اینکه تورم‌ کنترل بشه داده شده"!!! عجب مباحث پیچیده ای!! واقعاً هم که پیچیده میباشد، چرا که این حکومت ۴۴ سال است می‌خواهد تورم را کنترل کند ولی نتوانسته است، حالا این اعضای "شورای عالی کار" در سه چهار جلسه راه حل های وزیر کار را شنیده و در نهایت پذیرفته‌اند که در سال ۱۴۰۲ تورم کنترل خواهد شد!! واقعاً این علی خدایی فکر می‌کند که با قبیله کورها طرف است و انتظار دارد کارگران و بازنشستگان این اراجیف را بپذیرند.
واقعیت این است که علی خدایی نماینده کارگران نیست، کارگران او را "انتخاب" نکرده.اند بلکه حکومت او را "انتصاب" کرده است. چندین دولت و وزیر کار آمده و رفته‌اند ولی علی خدایی همچنان در جای‌ خود برقرار است که با تجربه خود کارگران را فریب دهد. اوچندین بار خداحافظی کرده ولی سال بعد در جای خود دیده شده است. او و دیگر اعضای شورای عالی کار که خود را نماینده کارگران می‌دانند، از منافع کارگران دفاع نمی‌کنند، آنها از منافع سرمایه‌داران و حکومت دفاع می‌کنند، پس نباید انتظار داشته باشیم که مصوبات شورای عالی کار به نفع ما کارگران و بازنشستگان باشند.
اول فروردین ۱۴۰۲
*بازگشت سها مرتضایی از مرخصی اضطراری به زندان درست پیش از آغاز سال نو
سها مرتضایی، فعال صنفی-دانشجویی ستاره‌دار و دبیر سابق شورای صنفی کل دانشگاه تهران مورخ ۲۹ اسفند ماه پس از ۹ روز مرخصی اضطراری به دلیل‌ عدم تمدید مرخصی از جانب دادستانی تهران و دایره‌ی نظارت بر زندان اوین به زندان قرچک فراخوانده شد.
لازم به ذکر است اعزام زندانیان سیاسی به مرخصی اعم از مرخصی‌های اضطراری و درمانی بنا بر آیین‌نامه‌ی سازمان زندان‌ها، برخلاف سایر زندانیان، علاوه بر شرایط عمومی مرخصی مشروط به اجازه‌ی دادستان، ضابط و قاضی ناظر بر زندان است و با موانع و کارشکنی‌های زیادی روبروست. به طوری که بسیاری از زندانیان سال‌های طولانی و متمادی حبس را بدون حتی یک روز مرخصی می‌گذرانند.
درحال حاضر با وجود وعده‌های متعدد نسبت به آزادی پیش از سال نو، سمانه اصغری، نیلوفر حامدی، الهه محمدی، فاطمه ضیائی آزاد، سهیلا نجارها و زهره سرو به صورت بلاتکلیف در بند سیاسی زندان قرچک (بند۸) به سر می‌برند.
*جان باختن کارگر پارک وحش کوه صفه أصفهان در روزنخست سال جدید
روزسه شنبه یکم فروردین،یک کارگر60 ساله پارک وحش کوه صفه أصفهان حین کار تامین غذای خرسها براثرحمله 2 خرس به وی جان خودرا ازدست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید