گزارشی از آخرین وضعیت بازداشت‌شدگان استان گیلان

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

در هفتمین روز از بازداشت گسترده‌ی فعالان حقوق زنان و فعالان سیاسی بازداشت شده در استان گیلان، پیگیری خانواده‌های بازداشتی در دادسرای عمومی و انقلاب رشت و زندان لاکان، ادامه دارد. طی یک هفته‌ی گذشته، علی‌رغم توضیحات شفاهی دادستانی مبنی بر صدور قرار وثیقه برای آزادی تعدادی از بازداشت‌شدگان، کماکان این مهم، صورت نپذیرفته است.
و تا کنون خانواده‌ها حتی شماره پرونده بازداشت شدگان را در اختیار ندارند.

صبح امروز سه‌شنبه‌ ۳۱ مردادماه، خانواده‌های بازداشت‌شدگان اخیر گیلان، دو نماینده از سوی خود را انتخاب و جهت پیگیری وضعیت عزیزان خود به دفتر دادستانی مراجعه کردند. بنا به گفته‌ی دادستان: «تا تاریخ ۲۵ شهریور ماه برای ۸ نفر از بازداشت‌شدگان، قرار بازداشت یک‌ماهه صادر شده است و ۴ بازداشتی دیگر در نوبت تودیع وثیقه، قرار خواهند گرفت». این وعده‌ی دادستانی همانند گفته‌های پیشین وی، بدون اعلام دقیق نام این بازداشت‌شدگان بوده است و همین امر، نگرانی‌ها پیرامون عدم صحت و یا فقدان ضمانت اجرایی آن را افزایش داده است.

از سوی دیگر، تداوم وضعیت‌ «بازجویی‌های شبانه» و اعزام بازداشت‌شدگان از زندان لاکان به ساختمان اطلاعات رشت جهت بازجویی، ادامه دارد. بسیاری از بازداشت‌شدگان، پس از اعزام روزانه به ساختمان اطلاعات، در پایان روز به زندان لاکان بازنگشتند و رویه‌ی ثابتی در اعزام و حضور آنان در زندان، وجود ندارد.

در این میان، علی‌‌رغم پیگیری مستمر خانواده‌ها، تا به‌حال داروهای ضروری و بسیار مورد نیاز دو نفر از فعالان حقوق زنان شامل «جلوه جواهری» و «فروغ سمیع‌نیا» به آنان تحویل داده نشده است.
(جلوه جواهری به دلیل آرتروز شدید دست، درد زیادی در ناحیه شانه و دست دارد و فروغ سمیع‌نیا نیز مبتلا به دیابت است).

عدم پاسخ‌گویی صریح پیرامون روند پرونده و وضعیت بازداشت‌شدگان، تعلل عامدانه در تحویل دارو و وسایل مورد نیاز زندانیان که سازمان امور زندان‌ها در تهیه و‌ توزیع آنها کوتاهی و محرومیت از آن را همچون ابزار فشاری امنیتی علیه زندانیان و خانواده‌های آنها وارد می‌کند، به قوت خود باقی است.

صبح روز ۲۵ مردادماه، جلوه جواهری، فروغ سمیع‌نیا، متین یزدانی، یاسمین حشدری، نگین رضایی، زهرا دادرس، زهره دادرس، واحده خوش‌سیرت، شیوا شاه‌سیاه، آزاده چاوشیان و سارا جهانی، همراه با هومن طاهری از فعالان سیاسی ساکن استان گیلان در منازل شخصی خود در شهرهای رشت، انزلی، لاهیجان و فومن بازداشت شدند. بازداشت‌هایی گسترده که همگی با تضییع حقوق اساسی آنان همراه بوده است.


#ژن_ژیان_ئازادی 

https://t.me/kanla57
#زندانی_سیاسی_آزاد_باید_گردد