ضرب و شتم دختر تبریزی به‌بهانه حجاب

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

دختر تبریزی پس از ضرب و شتم شعار «مرگ بر دیکتاتور» و«مرگ بر خامنه‌ای» سر داد. پلیس با صدور اطلاعیه‌ای گفت که دختر مریض احوال بوده و دچار «هذیان‌گویی» شده است. براساس ویدیو منتشر شده در شبکه‌‌های اجتماعی یکشنبه ۲۳ مهر چند موتورسوار، که گفته می‌شود به نیروهای امنیتی مرتبط بودند، در تبریز به دختری که بدون روسری و با پوشش اختیاری در حال خرید در مغازه شیرینی‌فروشی بود حمله فیزیکی کردند و به پای او آسیب زدند. 

در گزارشی ویدئویی که توسط یک شهروند خبرنگار منتشر شده است، دختر جوانی را می‌بینیم که روی زمین نشسته است و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهد.

به گفته این شهروند خبرنگار«این دختر در حالی که شعار سر می‌داد در پی ضرب و شتم بیشتر ماموران بی‌هوش شد و پس از آن با آمبولانس به مکان نامعلومی منتقل شد». تا لحظه تنظیم این گزارش از هویت و سرنوشت این دختر جوان اطلاعی در دست نیست.

 

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس آذربایجان شرقی دوشنبه ۲۴ مهر اطلاعیه‌ای در این ارتباط منتشر کرد و مدعی شد علت خشم و شعار سر دادن این دختر «وضعیت بیماری روحی و روانی» بوده است.

 


به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) در اطلاعیه پلیس استان آمده است: 

حوالی ظهر روز گذشته، برابر تماس مردمی با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ و مرکز اورژانس ۱۱۵ مبنی بر این‌که یک خانم مریض احوال در خیابان منجم تبریز، دچار هذیان‌گویی شده است، بلافاصله عوامل اورژانس و ماموران پلیس در محل حاضر شدند.

در ادامه این اطلاعیه نوشته شده که «با تماس خانواده و نزدیکان این دختر که در محل حضور داشتند، نامبرده که دارای سابقه بیماری روانی است با هماهنگی ماموران اورژانس و هدایت خانواده به مراکز درمانی اعزام شده و تحت درمان قرار گرفته است».

 

در گزارش پلیس خشونتی که ماموران موتورسوار به دختر اعمال کرده‌اند ذکر نشده است. همچنین هیچ سخنی از این به میان نیامده که چرا این دختر جوان با خشم گریه می‌کند و شعارهای ضد حکومتی سر می‌دهد. به جای آن شعارهای برحق این دختر را «هذیان‌گویی» و خشمی که در او به خاطر ضرب‌ و شتم فیزیکی ایجاد شده را «بیماری روحی و روانی» نام گذاشته‌اند. 

«مجنون‌انگاری» زندانیان سیاسی، معترضان و زنانی که از پوشیدن حجاب اجباری یکی از ترفندهای رنگ و رو رفته مقام‌های جمهوری اسلامی است. 

حسن نائب هاشم در گفت‌وگویی که پیشتر درباره مجنون‌انگاری زندانیان سیاسی با رادیو زمانه داشت گفت: 

 


از آنجایی‌ که حکومت‌های ایدئولوژیک خود را کاملا «بر حق» می‌پندارند، بنابراین دور از ذهن نیست که مخالفان خود را افرادی «غیر نرمال» و «بیمار روانی» قلمداد کنند.

مقام‌های دولتی جمهوری اسلامی با مجنون‌انگاری معترضان می‌کوشند بر خشم و مطالبات برحق معترضان انگ بزنند و به‌این ترتیب اعتراض‌ها را بی‌اعتبار جلوه دهند.

۲۴ مهر ۱۴۰۲

https://www.radiozamaneh.com/