زنان معترض در کابل می‌گویند نیروهای طالبان 'اسپری فلفل' به صورت‌شان پاشیدند

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

شماری از فعالان حقوق زنان امروز در کابل به دادخواهی و اعتراض خود درباره کشته شدن دختر جوانی در ایست بازرسی طالبان در غرب کابل و همچنین ناپدید شدن یک افسر پلیس زن در هرات ادامه دادند.زنان معترض امروز می‌گویند نیروهای طالبان از اسپری فلفل برای متفرق کردن آنها استفاده کردند. دست‌کم در یک فیلم ویدیویی، که از اعتراض‌های امروز در کابل به بی‌بی‌سی رسیده است، معترضان می‌گویند که نیروهای طالبان به طرف آنها "گاز اشک‌آور" . عکس‌هایی هم منتشر شده که تاثیر اسپری فلفل را بر صورت دخترانی نشان می‌دهد که پیشاپیش صف تظاهرات بودند.

خانواده زینب عبداللهی که در غرب کابل کشته شده است، به بی‌بی‌سی گفتند که شامگاه پنج‌شنبه نیروهای طالبان در یک ایست بازرسی در غرب پایتخت افغانستان به خودروی آنها تیراندازی کردند و دخترشان بر اثر اصابت "دو گلوله به قلبش" کشته شد.
خانم عبداللهی کارمند بانک بود و به گفته یکی از اعضای خانواده او، قبلا هیچ مشکلی با طالبان نداشته است.
یک روحانی که در مراسم ترحیم خانم عبداللهی شرکت کرده بود گفت که عامل قتل او "دستگیر" شده و تحقیقات از او در زندان جریان دارد".
در این مراسم فاتحه، همچنین "پیام تسلیتی" قرائت شد که گفته شد از جانب محمد یعقوب، وزیر دفاع طالبان، خطاب به خانواده زینب عبداللهی فرستاده شده است.

ناپدید شدن فعالان زن

معترضان امروز همچنین به خبرهای ناپدید شدن فعالان زن در مزار شریف پس از روی کار آمدن طالبان اعتراض کردند.
زنان علیه تحمیل "حجاب اجباری" طالبان هم شعار می‌دادند. وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان بدون اشاره مستقیم به معترضان امروز در توییتر نوشته است: "حجاب دستور قرآنی است و مسلمانان نباید با حکم قرآن مخالفت کنند."
در روزهای گذشته، کارزار اینترنتی با هشتک #FreeAliaAzizi در مورد ناپدید شدن یک افسر پلیس زن در هرات به‌راه انداخته‌اند.
عالیه عزیزی، افسر پلیس رئیس زندان زنانه هرات بود. به گفته خانواده او، چهار ماه پس از برگشت خانم عزیزی به سرکارش به "درخواست" طالبان، از وی خبری در دست نیست.
برادران این افسر پلیس گفته‌اند که مسئولان طالبان از دادن هر گونه اطلاع در باره عالیه عزیزی خودداری کرده‌اند.
محمود شاه رسولی، سخنگوی فرماندهی پلیس هرات دیروز، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی، بازداشت عالیه عزیزی بدست طالبان را به‌کلی رد کرد.
نیلوفر ایوبی، از فعالان زن، به بی‌بی‌سی گفت که آنها در توییتر و فیسبوک و کلاب هاوس برای عالیه عزیزی دادخواهی کرده‌اند.
https://www.bbc.com/persian/afghanistan-60011504