شهلا دانشفر: سالگرد انقلاب و شروعی دیگر 

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

سالگرد انقلاب فرا رسید. دو ماه میشود که مردم از بخش های مختلف در داخل و در خارج از کشور خود را برای ۲۵ شهریور سالروز انقلاب و گرامیداشت یاد مهسا امینی این نماد انقلاب  زن زندگی آزادی آماده میکنند. فراخوانهای بسیاری داده شد، بیانیه و کیفرخواستهای بسیار منتشر گردید، تشکلهای مختلف از مدافعین حقوق و زن و دادخواهان و  دانشجویان،  از تشکلهای مختلف کارگری و بازنشستگان و  از ال جی بی تی ها و رنگین کمانی ها تا هنرمندان بیانیه دادند و  گفتند دوباره به خیابان می آییم.  

علیرغم فضای حکومت نظامی، تشدید سرکوبگریها، دستگیری ها، احضارها، حکم دادنها در شهرهای مختلف خصوصا در کردستان و سیستان و بلوچستان و در قبال زنانی که با بر زمین زدن حجاب به آپارتاید جنسی نه گفتند، و فشارهای امنیتی بر معلمان و فعالین کارگری و دانشجویان و استادان دانشگاه و وکلایی که مدافع معترضین انقلاب بوده اند، مردم وسیعا با تدارک گسترده گرامیداشت سالگرد انقلاب عزم راسخ خود را برای پایان دادن به بربریت حاکم اعلام داشتند. امروز نیز جلادان حاکم جنایتی دیگر آفریدند و جوانی به اسم حامد باقر اهل اسلام آباد غرب در گلشهر کرج با شلیک چهار گلوله توسط جنایتکاران جمهوری اسلامی به قتل رسید. او  پس از دعوت مردم برای برپایی تجمع اعتراضی در یکی از خیابان‌های گلشهر کرج، مورد تعرض با نیروهای حکومتی قرار گرفت و با شلیک گلوله جان باخت. آدمکشان حاکم به روال معمولشان پیکر او را ربودند و به خانواده اش تحویل ندادند. یادش را با فریاد مرگ بر دیکتاتور گرامی بداریم. 
روزگذشته مردم در زاهدان در صفی بزرگ به خیابان آمدند و با "شعارهای مرگ بر دیکتاتور"، "مرگ بر خامنه  ای"، "کرد بلوچ آذری، آزادی برابری" ، "زندانی سیاسی آزاد باید گردد"، اغاز گر این سالگرد و این شروع جدید بودند. هنگام شب در محلات مختلف تهران همچون اکبانان، تهرانپارس، چیتگر، سعادت آباد، کاشانی، تهرانسر و جردن و در محلات مختلفی در شهرهای مهاباد، مریوان، سنندج،  بانه، کرج، مشهد و پیرانشهر شعارهای سرنگونی سر داده شد. فریاد مرگ بر دیکتاتور در بسیاری شهرها طنین انداز شد. در جاهایی مثل مریوان و مهاباد سرودهای انقلابی از بلندگوها پخش شد و جوانان به خیابان آمدند و با روشن کردن آتش و مردم با روشن کردن چراغهای ماشین ها  و بوق ممتد و مسدود کردن جاده به استقبال سالگرد انقلاب رفتند و فریاد قسم به خود یاران ایستاده ایم تا پایان همه جا بلند شد. 
اخبار امروز ۲۵ شهریور سالروز انقلاب
با چنین شروع پرشوری وارد ۲۵ شهریور سالروز انقلاب شدیم. در تبریز تعدادی از جوانان با زدن کوکتل پایگاه بسیج مسجد قائم آل محمد را  آتش زدند. یک بخش دیگر از تدارک انقلاب شعارنویسی های فراوان بر در و دیوار و پخش انبوه فراخوانهای سالگرد انقلاب در تمام شهرها ودر میدیای اجتماعی، پرفورمنس ها و اکت های هنری به این مناسبت بوده است. مردم در گوشه و کنار کشور به استقبال گرامیداشت سالگرد انقلاب و یاد مهسا امینی رفتند.
حکومت اسلامی در هراس از به خیابان آمدن مردم محلات مختلف تهران و شهرهای مختلف کردستان و سیستان و بلوچستان و دیگر شهرها را بشدت امنیتی کرده و نیروی سرکوب بسیاری مستقر کرده و حالت حکومت نظامی برقرار کرده است. 
در کردستان طبق فراخوان قبلی احزاب اپوزیسیون و فراخوان های بخشهای مختلف مردم، یک اعتصاب عمومی سراسری در شهرهای مختلف آن به اجرا گذاشته شد. امروز  سقز، سنندج، مریوان، کامیاران، دیواندره، پیرانشهر، بوکان، اشنویه، بانه، پاوه، دهگلان، مهاباد،  روانسر در اعتصاب عمومی بودند و همه مغازه ها و محلهای کار تعطیل بود. اعتصاب از این شهرها نیز فراتر رفته و در کرمانشاه، رودهن، ایلام، میاندوآب، ارومیه و نارمک تهران هم  کسبه و مغازه داران به اعتصاب عمومی پیوستند. باید کار و چرخهای تولید در همه جا متوقف  شود و خیابانها را به تسخیر خود در آوریم و از همین امروز بسوی اعتصابات وتجمعات سراسری خیز برداریم.
مژگان افتخاری، مادر مهساژینا امینی با اشاره به سالگرد قتل حکومتی دخترش در اینستاگرام نوشت: "یک سال از آسمانی شدن ژینای کردستان و فرشته ایران گذشت، سالی که هر لحظه‌اش سرشار از حزن و اندوه بود.". او از همه کسانی که در این یک سال به هر شکلی با آنان همدردی کرده‌اند، تشکر کرد. سقز شهر ژینا، حالت انفجاری دارد. اعتصاب عمومی بر قرار است. امروزنیروهای سرکوبگر حکومت امجد امینی، پدر مهسا را  که اعلام کرده بود مراسم را برگزار میکنند، به محض خروج از منزل بازداشت کردند و او  پس از بازجویی و تهدید درباره عدم برگزاری مراسم سالگرد به منزل خود بازگردانده شد. هم اکنون  خانواده ژینا (مهسا) امینی در حبس خانگی هستند و منزل آنها توسط سرکوبگران حکومت در محاصره است. حکومت که تجربه برگزاری تاریخی چهلمین روز قتل مهسا امینی توسط مردم را دارد و خود را با حرکت کل جامعه برای آمدن دوباره به خیابانها روبرو می بیند، وحشت زده شهر سقز را با نیروی سرکوبش احاطه کرده و با تشبثات رسوایی نظیر رها کردن آب سد سقز در مسیر مزار  ژینا  امینی و اعلام اینکه نونل مسیر بانه به سقز در دست تعمیر است تلاش میکند جلوی برپایی مراسم در آرامستان آیچی را بگیرد. بنا بر خبرها مسیرهای منتهی به آرامستان آیجی توسط نیروهای نظامی و با نوارهای زرد و گذاشتن سنگ های مانع، کاملا مسدود شده اند. تردد بطور کلی قطع شده است.  مسیرهای خروجی به شهر بانه بسته شده اند و هلیکوپترهای سپاه پاسداران با ارتفاع کم بر فراز آسمان شهر به ویژه  در محدوده آرامستان ایجی در حال پروازند و در تلاش ایجاد فضای رعب هستند. 
قبلا اصناف و مردم سقز به مردم ایران و مردم در شهرهای کردستان  فراخوان به  راهپیمایی تا آرامستان آیچی و تجمع در مزار مهسا امینی را داده بودند. شبکه سراسری انقلاب زن زندگی آزادی هم همین فراخوان را داده است. فشار سنگینی به خانواده مهسا امینی وارد کردند که به مردم اعلام کنند که برای مراسم  مهسا بر سر مزار او حاضر نشوند.  
بنا بر خبرها  در مشهد امروز شماری قابل توجهی از جوانان و مردم  در بلوار وکیل آباد به خیابان آمدند. در این شهر در شب گذشته مردم شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند .  حکومت اسلامی نیز  در هراس از گرد آمدن مردم، حکومت مسیرهای منتهی به مزار مجید رضا رهنورد، جوان معترضی که بدست حکومت اعدام شد را مسدود کرده است. 
طبق گزارشات در اصفهان جوانان و مردم اصفهان به سمت دروازه شیراز برای تجمعات اعتراضی سالگرد قتل حکومتی مهسا/ژینا امینی و سالگرد شروع انقلاب زن زندگی آزادی حرکت کرده اند. و در تهران نیز در میدان انقلاب مردم درحال حرکت برای  برپایی تجمعاتشان هستند. در کلیپی منتشر شده در مدیای اجتماعی زنان شجاعی را می بینیم که در اتوبوسهای بی آر تی تهران در مسیر انقلاب به آزادی شعار میدهند:  "مرگ بر خامنه ای"، "توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه". در مریوان هم تعدادی از جوانان به خیابان آمده و با روشن کردن آتش مردم را به آمدن به خیابان دعوت میکنند.
هنوز نیمه روز است که این گزارش تهیه شده. گزارشات از شهرهای مختلف و ادامه اعتراضات در سالگرد انقلاب بسیار است و هر لحظه گزارشات تازه ای میرسد. اما تا همین جا جنب و جوش و تحرکات و فضای اعتراضی جامعه، این واقعیت را نشان میدهد که موج قدرتمندتری از انقلاب در حرکت است و استارت آن در این سالگرد زده شده. مردم مصممند که خود را از شر حکومت اسلامی خلاص کنند. 
بیانیه های سالگرد انقلاب
در بیش از یکماه تدارک سالگرد انقلاب زن زندگی آزادی بیانیه های بسیاری داده شده است. اخیر ترین آن بیانیه جمعی از فعالین جنبش نوین رهایی زن و دیگر جنبشهای اعتراضی است که بار دیگر مضمون انقلاب زن زندگی آزادی را جلوی چشم همه میگذارد. این بیانیه با ۲۳ امضا منتشر شده است و در بخشی از آن چنین آمده است:"  قاطعانه اعلام می داریم که تا تغییر ریشه ای وضعیت ضدانسانی موجود، تا پیروزی کامل انقلاب‌مان، و رهایی زنان و رهایی کل جامعه از نظام استثمار و سلطه مذهب، دست از دادخواهی و مبارزه در داخل و خارج کشور، برنداشته و هرگز عقب نمی کشیم.". این بیانیه در ادامه از انقلاب زن زندگی آزادی سخن گفته و در آن چنین آمده است: " انقلاب زن زندگی آزادی، انقلابی عظیم و تاریخی علیه هر شکلی از ارتجاع و بردگی جنسی، هر شکلی از بهره کشی از انسانها و هر شکلی از سرکوب است؛ این "انقلاب زنانه" رنسانسی عظیم در برابر حاکمیت ارتجاع، واپسگرایی و حاکمیت مذهب و کل تاریخی است که بردگی جنسی زن را به قانون درآورده و حجاب را سمبل و ابزار این بردگی قرار داده است؛ این انقلاب که پس از قتل حکومتی ژینا/مهسا امینی رخ داد، به درستی "حجاب" اولین خاکریز حکومت اسلامی را نشانه گرفت و از دست حکومت خارج کرد، و می رود که خاکریزهای بعدی را فتح کند. ما بر این باوریم که همچون چهار دهه گذشته، نه سرکوب و تجاوز، و نه زندان و شکنجه و اعدام، در عزم راسخ ما اکثریت مردم ایران برای رهایی از وضع موجود و رسیدن به آزادی، برابری، عدالت، سکولاریسم تاثیر نخواهد داشت. برای رهایی زنان، و نجات میلیونها انسان از چنگال حکومتی که برای بقای خود به وحشیانه ترین و وقیحانه ترین شکل دست به اعدام و حمله شیمیایی و کشتار گسترده می زند، می بایست انقلابمان را به پیروزی برسانیم چرا که انقلاب زن زندگی آزادی فرصتی تاریخی و تنها راه موجود فعلی و روشی انسانی است که ما داریم." 
یک نکته مهم این بیانیه تاکید بر قراردادن اسناد بر آمده از انقلاب همچون “منشور مطالبات حداقلی ۲۰ تشکل” و “منشور مطالبات پیشرو زنان” بعنوان  خاستگاه مطالبات مردمی است. در این بیانیه بر  بکار بردن  تمام همت و عزم خود در همه بخشهای جامعه برای بوقوع پیوستن اعتصابات سراسری و رفتن بسوی اعتصاب عمومی در کل جامعه تاکید شده است.  این بیانه با شعار  ما “همه با هم هستیم” بر اتحاد گسترده برای پایان دادن به این وضعیت ضدا انسانی تاکید میکند.  . امضا کنندگان این بیانیه عبارتند از:رها احمدی – فعال حقوق زنان و کودکان، پوران ناظمی – فعال حقوق زنان و از امضا کنندگان بیانیه زنان برای استعفای خامنه‌ای، فرشته دیدنی – فعال حقوق زنان، سارا سیاهپور – فعال صنفی معلمان و مدافع حقوق زنان، محبوبه فرح‌زادی –  عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران، فعال حقوق زنان و سواد آموزی کودکان کار، رضوانه خان‌بیگی – زندانی سیاسی سابق، نویسنده و فعال مدنی، زهرا زارع سراجی – زندانی سیاسی سابق و مدافع حقوق زنان، حدیث صبوری – زندانی سیاسی سابق و فعال مدنی، الهام رسولی – فعال حقوق زنان و کودکان کار، سهیل عربی – زندانی سیاسی در تبعید،‌ کارگر دادخواه، رادا مردانی – فعال جنبش معلمان، بهفر لاله زاری – زندانی سیاسی سابق، فعال مدنی، فرنگیس مظلوم – مدافع حقوق زنان، مادر سهیل عربی زندانی سیاسی ، شیرین شمس – از مسئولین تشکل انقلاب زنانه، اعظم بهرامی – فعال حقوق زنان و محیط زیست، آزاده دواچی – فعال حقوق زنان، آذین رضایی – فعال حقوق زنان، نسیبه شمسایی – فعال حقوق زنان، فاطمه اختصاری – شاعر و نویسنده، شیلان میرزایی – فعال سیاسی ، مهدی موسوی – شاعر و نویسنده، مدافع حقوق زنان، علی قلی لو – فعال حقوق زنان و زندانی سیاسی سابق، مهشید ناظمی – فعال حقوق زنان
بیانیه دیگری از سوی نهاد ندای زنان ایران تحت عنوان " انقلاب زن زندگی آزادی، انقلاب همه ماست" داده شده ست. در بخشی از آن چنین آمده است:" انقلاب زن زندگی آزادی با جنبش زنان برای آزادی پیوندی ناگسستنی دارد. ۲۵ شهریور سالروز مرگ #مهسا_امینی سرآغاز اولین آنقلاب زنانه تاریخ است. انقلابی که با مرگ ژینا رقم خورد، سرآمد چندین دهه مبارزات  زنان در برابر آپارتاید جنسیتی است  که حق  آزادی و زندگی را ابتدا، از زنان و به تبع آن از همه انسانها سلب کرده است." .  در ادامه این بیانیه بر منشورهای انقلاب اشاره داشته و در آن چنین آمده است:"اینک در یک سالگی انقلاب مهسا که مزین به" منشور زن زندگی آزادی" و "منشور زنان پیشرو" شده است بسیار مصمم تر از پیش برای تحقق شعار زن زندگی  آزادی  به یاد ژینا، حدیت، نیکا ، کیان ، پویا ، ندا ، نوید ، محسن ، مهرشاد ، سیاوش  .........و دیگر نام هایی که بر قلب تاریخ مبارزاتمان هک شده است، تا در هم شکستن همه ستونهای پوسیده آپارتاید حاکم و ساختن یک زندگی بهتر و انسانی از پای نخواهیم نشست".  در آخر هم تاکید میکند که به عنوان یکی از امضا کنندگان بیانیه هشت تشکل در مناسبت سالگرد انقلابمان و گرامیداشت یاد مهسا،  بر آمدن به خیابان  در ۲۵ شهریور روز مهسا  و گرامیداشت با شکوه سالگرد انقلاب تاکید دارد. 
همچنین  جمعی از فعالین جنبش زنان و دیگر جنبشهای اعتراضی به مناسبت ۲۵ شهریور؛ سالروز قتل حکومتی مهسا امینی و آغاز انقلاب زن زندگی آزادی پیامی دادند. در بخشی از این پیام آمده است:"اعلام می داریم که تا تغییر ریشه ای وضعیت ضدانسانی موجود، تا پیروزی کامل انقلاب‌مان، و رهایی زنان و رهایی کل جامعه از نظام استثمار و سلطه مذهب، دست از دادخواهی و مبارزه در داخل و خارج کشور، برنداشته و هرگز عقب نمی کشیم". و پیام دیگر از سوی  جمعی از فعالان اجتماعی تهران به مناسبت سالگرد انقلاب داده شده و قرار و مدار تجمع و اعتراض در روزهای ۲۵ و ۲۶ شهریور را گذشته اند. گروه انقلابی دختران آفتاب ارومیه نیر به اعتصاب و اعتراض در ۲۵ شهریور تاکید کرده و خطاب به همه مردم خصوصا مردم در شهرهای ارومیه ،ماکو ،نقده ،خوی ،سلماس فراخوانشان به پیوستن به اعتصاب در ۲۵ شهریور و تسخیر خیابانها در ۲۶ شهریور فراخوان داده است.  
بیانیه ای هم از سوی دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور به مناسبت سالروز قتل ژینا و آغاز جنبش زن، زندگی، آزادی داده شده است. همینطور کانون نویسندگان ایران به این مناسبت  بیانیه ای تحت عنوان  " تداوم سرکوب، تداوم مقاومت" منتشر کرده است. 
در همین رابطه و در کنار این بیانیه ها  هفت زندانی سیاسی زن محبوس  در زندان اوین به اسامی  آزاده عابدینی، سپیده قلیان، شکیلا منفرد، گلرخ ایرایی، نرگس محمدی، محبوبه رضایی و ویدا ربانی بیانیه داده و اعلام کرده اند که در  حمایت از مردم ایران و اعتراض علیه جمهوری اسلامی از روز جمعه در حیاط زندان دست به تحصن می‌زنند.
قبلا نیز هشت تشکل کارگری ( شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت و کارگران غیر رسمی نفت، کمیته پیگیری  برای ایجاد تشکلهای کارگری، انجمن صنفی برق و فلز کرمانشاه، نهاد دادخواهان، ندای زنان ایران، سندیکای نقاشان البرز، صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد ) بیانیه ای منتشر کردند و بر گرامیداشت سالگرد انقلاب تاکید کرده و عزم خود برای تبدیل سالروز قتل حکومتی مهسا ژینا امینی ۲۵ شهریور به روز تعطیل عمومی هر ساله، از مردم و گروه‌ها خواستند با تجمع در خیابان‌ها و برگزاری اعتصاب، انقلابشان را با قدرت ادامه دهند. و بر اتحاد حول منشور خواستهای حداقلی منشور بیست تشکل بعنوان منشور اتحاد مردمی تاکید کردند. نهاد دادخواهان همچنین بیانیه مستقلی داده است که در آن با اشاره به بیانیه عفو بین الملل و با شعار نه می بخشیم نه فراموش میکنیم بر محاکمه و پیگرد سران حکومت بخاطر همه جنایاتشان تاکید شده است.
و بالاخره همانطور که قبلا گزارش کرده ایم پیامهای پرشور دیگر از سوی نهادهایی چون دادخواهان، دادخواهان سیستان و بلوچستان،  شورای بازنشستگان ایران، کانون گفتگوی بازنشستگان تأمین اجتماعی، گروه  بازنشستگان‌ مستقل تهران ال جی بی تی ها،  سندیکای نیشکر هفت تپه، اتحادیه آزاد کارگران ایران، کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، گروه اتحاد بازنشستگان، کارگران بازنشسته خوزستان منتشر شده است. بعلاوه اینکه دراین مدت اکتیویست های اجتماعی از دادخواهان همچون گوهر عشقی تا فعالین شناخته مدافع حقوق زنان همچون، نرگس الیکایی، مهناز سید مرتضایی، شعله اعلایی، فانوس بهادرورند، مهناز طراح، رضوانه بیگی، سمانه قاسمی،  فرح سلیمانی، محبوبه هرباسیان، فعالین ندای زنان ایران مریم محمدی، اکرم نصیریان، نرگس خرمی، اسرین درکاله و ناهید شقاقی، فعالین کارگری و اجتماعی همچون عثمان اسماعیلی، سهراب مهدی پور تا سینما گران و هنرمندان پیام داده و سالگرد انقلاب را گرامیداشتند. زنده باد انقلاب زن زندگی آزادی.
این بیانیه ها همگی نشانگر ابعاد سراسری و عمق انقلاب زن زندگی آزادی است. انقلابی که جامعه را شخم زده و میخواهد به کل بساط توحش و بربریت سرمایه داری حاکم و استثمار و تبعیض و نابرابری  پایان دهد. انقلابی انسانی برای جامعه ای انسانی.
سالروز انقلاب و بازتاب جهانی آن
به مناسبت سالروز انقلاب از روز گذشته تجمعات بسیاری در شهرهای مختلف جهانی در گرامیداشت این روز تاریخی و یاد مهسا امینی برگزار شده است. حزب کمونیست کارگری از جمله برگزار کنندگان این تظاهراتها بوده است. تدارک گسترده سالروز انقلاب بازتاب جهانی بسیاری داشته ست. سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که روز چهارشنبه ۲۲ شهریور (۱۳ سپتامبر) در آستانه سالگرد انقلاب منتشر کرد جامعه جهانی را فراخواند تا در سطح بین‌المللی برای پیگیری جنایات جمهوری اسلامی در جریان خیزش زن زندگی آزادی اقدام کند. همچنین امروز ۲۵ شهریور روزنامه  لیبراسیون در مطلبی در صفحه اول خودُ تحت عنوان" یک‌سال پس از درگذشت مهسا امینی، خشم و امید" مینویسد:" اگر سرکوب شدید، تظاهرات را کم‌تر کرده اما برای مخالفان دیگر راه برگشتی نیست. رویدادی چنان شور‌انگیز که بخش بزرگی از جوانان ایران را به خیابان‌ها کشاند. سرکوب وحشیانه‌ حکومت اگرچه تعداد تظاهرات‌ را کاهش داد، اما خشم را از بین نبرد".  همچنین کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری آلمان (DGB) در حمایت از مبارزات مردم ایران در سالگرد قتل مهسا امینی بیانیه ای داده است که در بخشی از آن چنین آمده است:" ۱ سال پیش، #ژینامهساامینی به قتل رسید. از آن زمان تاکنون اعتراضات در ایران متوقف نشده است. با این حال، رژیم همچنان به سرکوب #زنان، #اتحادیه‌ها و همه کسانی که برای #آزادی و #دموکراسی مبارزه می‌کنند، ادامه می‌دهد. ما در همبستگی با معترضان می ایستیم و خواهان آزادی زندانیان هستیم."
از جانب کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری به همه زنان و جوانان و کارگران و مردمی که جسورانه ادامه انقلاب زن زندگی آزادی را رقم میزنند، درود می فرستم و یاد همه جانباختگان انقلابمان را گرامی میدارم. با قدرت انقلاب و حمایت های بین المللی مردم شریف جهان میتوانیم در گام اول جمهوری اسلامی این حکومت توحش و جنایت را در سطح جهان بایکوت و سران آنرا تحت پیگرد قرار دهیم و انقلابمان را تا برچیدن کل بساط توحش ضد انسانی حاکم ادامه دهیم. زنده باد انقلاب.
شهلا دانشفر
دبیر کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری
۲۵ شهریور ۱۴۰۲