بهرام سلطانی: ”فلسطین – اسرائیل ” هنوز روزنه دادخواهی در دادگاه کیفری بین‌الملل بسته نشده 

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

امروز 20 ماه مه 2024 بعد از حدود هشت ماه رسیدگی، صدها مصاحبه و دیدار و جلسه و بررسی هزاران گزارش و حتی مشاهده ماهوارینی و دادن هشدار رسمی … دادستان دادگاه جنایی بین‌الملل –دکتر کریم خان قاضی بریتانیایی (پانوشته ۱) گزارش خود را جهت دستگیری نخست‌وزیر، بنیامین نتانیاهو و وزیر دفاع، یوان گالانت به قضات این دادگاه تقدیم کرد. به منظور متهم نشدن به جانبداری از فلسطینی‌ها، این درخواست شامل سه تن از سران سازمان حماس نیز می‌شود.

البته این سران که سال‌هاست از جانب بسیاری دول غربی و رسانه‌های غربی به تروریست بودن متهم شده‌اند. و شاید نیازی نبود به آن‌ها اشاره شود ولی دادستان این تصمیم را گرفت تا بتواند موضوع نخست‌وزیر و وزیر دفاع اسرائیل را قانونی جلوه دهد.    
شاید از دیدگاه بسیاری، این درخواست رسمی دادستان دادگاه کیفری بین‌الملل بی‌اثر و بی‌فایده به نظر برسد و به آسانی  آن را ندیده بگیرند. نگارنده چون از ابتدای شروع رسیدگی دادستان و همکاران او این موضوع را دنبال می‌کرد این درخواست را یک “حکم تاریخی” تلقی می‌کند و این به چند دلیل:
اول و مهم‌تر از همه این که حداقل در ۸۰ سال اخیر یعنی از بدو تشکیل دولت اسرائیل در سال 1948 هیچ مقام رسمی و مرجع بین‌المللی جرات بیان چنین اتهاماتی از قبیل جنایات جنگی، زجر و اسیر کردن و به گرسنگی کشاندن و آوارگی مردم بی‌دفاع فلسطین و کشتار بچه‌ها و زنان به سران اسرائیل را نداشته است. در بهترین حالت چندین رای مجمع سازمان ملل و تذکر شورای امنیت سازمان ملل صادر شده که تا به امروز اسرائیل و متحد اصلی آن آمریکا آن را ندیده گرفته‌اند. 
دوم این که برای پی بردن به اهمیت این درخواست باید به قضایای پشت پرده، فشارها و تهدیدهایی که از جانب دولت اسرائیل و مقامات سیاسی، نظامی و امنیتی آن و برخی مقامات رسمی آمریکا در چند ماه اخیر متوجه این دادگاه و شخص دکتر کریم خان وارد شده، مراجعه کرد. برای توجیه این مطلب به سند رسمی زیر که به صورت نامه با سرتیتر سنای آمریکا به تاریخ 24 آوریل 2024 توسط ۱۲ سناتور عضو کنونی سنای آمریکا امضای شده اشاره می‌کنم. فرصت نیست که کل سند را به فارسی ترجمه کنم و شاید هم بهتر باشد اصل آن را درج کنم. در یک کلام این سناتورها به دادستان دادگاه جنایی هشدار می‌دهند که اگر دست روی این مسئله بگذارد، ترجمه می‌کنم: “خود او ، همکاران و خانواده او مستقیما هدف قرار می‌گیرند”. تهدید از این واضح‌تر آنهم ار طرف مقامات رسمی و با امضای آنها کمتر دیده شده است. در اینجا به دو نکته اشاره کنم که این نامه و لیست امضا از طرف سناتورهای آمریکایی از  نظر حقوقی قابل پیگرد قانونی است. در واقع در بیانیه اخیر دکتر کریم خان که لینک آن را در زیر ذکر  می‌کنم (پانوشته ۲)، بدون اشاره به این نامه او هم می‌گوید “هر کس و مقامی دست به تهدید و تمهید ما بزند، قابل پیگرد قانونی قرار می‌گیرد. دوم این که بد نیست اشاره کنم که متاسفانه اپوزیسیون ایرانی از سلطنت طلب، رضا پهلوی و  به اصطلاح جمهوری‌خواه و یا طرفدار خلق و بسیاری دیگر با اکثر این سناتورها که طبعا مخالف رژیم حاکم در ایران هستند، نشست و برخاست می‌کنند و گزارش این دیدارها را با غرور در سایت‌های خود به نمایش می‌گذارند! برای طولانی نشدن این بحث و خارج نشدن از بحث اصلی موضوع درخواست تاریخی برای جلب نخست‌وزیر اسرائیل بحث در این خصوص را ادامه نمی‌دهیم. فقط این که عدم درک درست از شیوه مبارزاتی و روی آوردن به غرب خصوصا آمریکا که در مقاله چند ماه پیش به آن اشاره کردم (پانوشته ۳) یکی از دلایل شکست مبارزاتی حدود ۴۰ سال اخیر اپوزیسیون خارج کشور و عدم اعتماد مردم به آنها بوده است. در واقع داستان این مبارزه سیاسی ادامه دارد.

 ژوئن 1, 2024
 

 پانوشته (۱)
International Criminal Court (ICC)
 
پانوشته  (۲) 
ICC prosecutor seeks arrest warrants for Netanyahu, Hamas officials
. https://www.aljazeera.com/news/2024/5/20/icc-prosecutor-seeks-arrest-warrants-for-netanyahu-hamas-officials
 
پانوشته (۳)
“دولت آپارتاید اسرائیل، مشارکت در پایه‌گذاری ساواک حکومت پهلوی، اپوزیسیون خارج کشور، غرب و جوایز حقوق بشر آن– و یک تجربه شخصی » –  14 نوامبر 2023