کینمن، جزایری در منگنه قرارگرفته توسط پکن و تایپه

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

شبح یک «کریمه آسیایی»: از سال ۱۹۴۹، جزایر کینمن درگیر زورآزمایی بین جمهوری خلق چین و تایوان، که امروز آن را کنترل می کند، بوده است. در طول چند دهه اخیر، پیوندهای مسالمت آمیزی بین دو طرف ایجاد شده، اما از زمان آغاز جنگ روسیه- اوکراین شماری از تحلیل گران تأکید می کنند که پکن، چنان که مسکو کریمه را تصرف کرد، این جزایر را تسخیر خواهد کرد. چند هفته پس از تنش ایجاد شده بخاطر دیدار خانم نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا از تایپه در آغاز ماه اوت ۲۰۲۲، برای نخستین بار در اول سپتامبر یک پهپاد چینی در حریم هوایی تایوان توسط این کشور ساقط شد.

این امر نه در خود خاک تایوان، بلکه در سوی دیگر تنگه فرمز برفراز جزایری که تقریبا چسبیده به خاک چین است، انجام شد. کینمن که در غرب بیشتر به نام «کموی» شناخته شده، متشکل از تعدادی جزیره کوچک است که از نظر مساحت اندک و معادل لیختنشتاین و از نظر جمعیت در حد یک ناحیه کوچک فرانسه است. این جزایر از ۱۲ جزیره تشکیل شده که تنها ۲ تای آنها – جزیره کینمن (۱۳۴ کیلومتر مربع) و لی یو (۱۳ کیلومتر مربع) که کینمن کوچک خوانده می شود-، مسکونی و دارای جمعیتی هستند که بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تن برآورد می شود. این جزایر بخاطر موقعیت جغرافیایی و تعلق سیاسی دائما در تیررس دو طرف هستند و این امر ناشی از تقسیمی است که از سال های شروع دهه ۱۹۵۰ شکل گرفته است.

۲ ماه پس از تأسیس جمهوری خلق چین (RPC) توسط مائو تسه دونگ در پکن، نهادهای مرکزی حکومت جمهوری چین تحت فرماندهی چیان کای چک در دسامبر ۱۹۴۹ به تایپه عقب نشینی کردند. نیروهای چیان کای چک به رغم دو بار کوشش کمونیست ها برای تصرف جزایر کینمن (در اکتبر ۱۹۴۹ و ژوییه ۱۹۵۰)، توانستند موضع خود را در این جزایر حفظ کنند. چیان کای چک قصد داشت از این جزایر برای بازپس گیری خاک چین استفاده کند و برای انجام این کار در سال های دهه ۱۹۵۰ حدود ۱۰۰ هزار سرباز در آنها مستقر کرد. این طلایه «چین آزاد» نزدیک بود دنیا را در دو بحران موسوم به «تنگه فرمز» (در ۱۹۵۴-۱۹۵۵ و سپس در ۱۹۵۸) به یک جنگ اتمی بکشاند. چنین بود که در اکتبر سال ۱۹۵۸، روزنامه نگاری به نام فرناند ژیگون، کینمن را به «نارنجکی در گلوی یک ببر (۱)» تشبیه کرد. از آن پس، به تدریج دندان های ببر تیز و نارنجک خنثی شد و رسانه های بین المللی هم به سرعت به آن بی علاقه شدند.

تهاجم روسیه به اوکراین در سال گذشته موجب جلب توجه مجدد به کینمن شده و اکنون تحلیل گران آن را «کریمه آسیایی» بالقوه توصیف می کنند. اما این توصیف مبالغه آمیز نه می تواند مقایسه ناپذیری بین دو سرزمین را بپوشاند و نه چشم انداز الحاق این جزایر ساحلی کوچک به جمهوری خلق چین، از راه اِعمال زور یا صندوق رأی، را باورپذیر کند.

خط مقدم دفاعی

کینمن بخاطر قرار داشتن در جایگاهی تاریخی و متمایز در دوران جنگ سرد برای تایوان مشکل ایجاد کرد. درحالی که مائو تسه دونگ در سال ۱۹۵۱ قصد پیاده کردن نیروی نظامی به این جزایر را داشت، درگرفتن جنگ کره در ژوئن ۱۹۵۰ (۲)، ایالات متحده را واداشت که ناوگان هفتم دریایی خود را به آب های بین چین قاره ای و جزیره تایوان بفرستد. هاری ترومن، رییس جمهوری آمریکا علاوه بر ایجاد مانع در راه پیشروی کمونیسم در آسیا، تصمیم خود را چنین توجیه کرد که تایوان مستعمره پیشین ژاپن (۱۹۴۵- ۱۸۹۵) و کینمن جزء آن بوده و ازنظر حقوق بین المللی وضعیتی نامشخص دارد: «اشغال فرمز (۳) توسط نیروهای کمونیست تهدیدی مستقیم برای منطقه اقیانوس آرام و نیروهای ایالات متحده خواهد بود (...). در نتیجه، من دستور دادم که ناوگان هفتم آمریکا در اقیانوس آرام مانع از هرگونه حمله علیه فرمز شود. با توجه به این عمل، از دولت چین در فرمز می خواهم که از انجام هرگونه عملیات هوایی و دریایی علیه خاک چین [کمونیست] خودداری کند (...). هرگونه تصمیم درباره وضعیت آینده فرمزباید موکول به برقراری امنیت در اقیانوس آرام، بستن قرارداد صلح با ژاپن یا تصمیم سازمان ملل متحد باشد (۴)».

در آن زمان، هدف تعلیق جنگ داخلی چین با استقرار خط جبهه در سواحل جنوبی چین و خط واسط تنگه فرمز بود. این درحالی بود که چیان کای چک و مانو تسه دونگ نمی توانستند به در این مورد به توافق برسند زیرا هردو معتقد به تعلق داشتن قانونی تایوان به چین بودند. بنابراین، چیان کای چک از تخلیه کینمن خودداری کرد و مائو تسه دونگ هم نخواست همزمان هم کینمن و هم تایوان را تصرف کند. او در سال ۱۹۶۰ توضیح داد که: «ما فقط کینمن و ماتسو را نمی خواستیم، بلکه تصرف سراسر تایوان و جزایر پنگو مورد نظرمان بود. این مشکل شاید هنوز هم برای مدتی طولانی (...) تا زمانی که [نیروهای آمریکایی] در تایوان باشند (۵) ما را درگیر کند». به این ترتیب، دو طرف توانستند عدم تداوم سرزمینی در سواحل چین را به نام... تداوم ملی چین در حوزه تنگه فرمز حفظ کنند.

درپی بروز دومین بحران (در سال ۱۹۵۸)، پکن و تایپه به طور نمادین دست به ایجاد فضای جنگ داخلی در فاصله ای که جزایر کینمن را از شهر شیامن (در جمهوری خلق چین) جدا می کرد، زدند که ۲۰ سال به درازا کشید. دراین مبارزه هر یک از طرفین یک روز درمیان طرف دیگر را بمباران تبلیغاتی می کرد و هدف خمپاره های غیرانفجاری حاوی اوراق تبلیغاتی قرار می داد. ارتش جمهوری خلق چین این کار را در روزهای فرد و ملی گرایان تایوانی در روزهای زوج هفته انجام می دادند. این عملیات در ۱۵ دسامبر ۱۹۷۸ هنگامی پایان یافت که واشنگتن و پکن اعلام کردند که از اول ژانویه ۱۹۷۹ قصد برقراری روابط دیپلوماتیک دارند. با این حال، هنوز باید حدود ۱۵ سال صبر می شد تا زندگی در کینمن به وضعیت عادی شباهت یابد.

از آغاز، چیان کای چک برای جزایر تایوان و کینمن نقش های متفاوتی تعیین کرده بود. تایوان محل عقب نشینی نیروهای ملی گرا بود و جزایر کینمن در عین حال نقش خط مقدم دفاعی و پایگاه برای ضد حمله را داشت. این جزایر که به صورت نظامی اداره می شد، به عنوان «منطقه جنگی» با قواعدی متفاوت اداره می شد و میزان آزادی در آنها بسیار محدود بود. این امر موجب شد که کینمن مدتی طولانی از پیشرفت های به دست آمده در تایوان، به ویژه معجزه اقتصادی معروف آن و تشکیل یک اپوزیسیون ساختاری در کومین تانک (KMT)، تنها حزب تایوان بی بهره بماند. در نتیجه، دموکراتیک سازی جمهوری چین فقط به تایوان محدود شد و کینمن و ساکنان آن بعدا با یک جهش به آن پیوستند و قانون حکومت نظامی، ۵ سال پس از تایوان در سال ۱۹۹۲ در کینمن لغو شد.

این اِعمال تبعیض تایوان به طور مداوم توسط ساکنان جزایر کینمن و نمایندگان سیاسی شان زیر سئوال رفت. در ماه مارس ۲۰۲۰، خانم چن یو- چن نماینده کینمن با اظهارات زیر موجب بلند شدن فریاد خشم در مجلس شد: «جمهوری چین یک حکومت است، اما من می خواهم براین واقعیت تأکید کنم که تایوان دیگر یک حکومت نیست، زیرا جمهوری چین تایوان، پنگو، کینمن و ماتسو را دربر می گیرد. این چیزی است که ما همیشه در کینمن بر آن تأکید می کنیم» (۶). اهالی کینمن فقط در زمان سفر به خارج، برای این که با شهروندان چین کمونیست اشتباه گرفته نشوند، یا برای نشان دادن مخالفت خود با حکومت این کشور، خود را تایوانی می خوانند. این درحالی است که داشتن هویت تایوانی در نسل های به دنیا آمده پس از سال های دهه ۱۹۸۰ رواج بیشتری دارد چون این نسل ها در فضایی کاملا متفاوت با نسل های پیشین خود بزرگ شده اند.

با آن که عده زیادی از جوانان کینمن برای ادامه تحصیلات عالی به تایوان رفته و برای کارکردن در آنجا می مانند، ولی بسیاری از آنها ترجیح می دهند هویت خود را به عنوان ساکن جزایر کینمن حفظ کنند. دلیل اصلی این کار این است که از سال های دهه ۱۹۹۰ برای این جزایر نظام اجتماعی ممتازی درنظر گرفته شده است. درآمد کارخانه تقطیر الکل سورگو، که در سال های دهه ۱۹۵۰ توسط نظامیانی که دغدغه استقلال مالی خود را داشتند تأسیس شده، اکنون به شکل مستمری های تولد و سالخوردگی به اهالی آن پرداخت می شود و رایگان بودن خدمات درمانی در محل یا تخفیف مهم در بهای بلیت هواپیما به مقصد تایوان را تأمین می کند.

فقط بین سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۹، این امتیازهای چشمگیر باعث ترغیب نزدیک به ۷۵۰۰ تایوانی به این شده که محل اقامت خود را جزایر کینمن اعلام کنند بدون آن که الزاما در آن اقامت مداوم داشته باشند. در مجموع اگر چه جمعیت بطور رسمی ۱۴۰ هزار نفر ارزیابی می شود، اما بیش از نیمی از آنها در طول سال نیز در آن زندگی نمی کنند.

به طور کلی تر، به نظر می آید که این جزایر کوچک جایگاه خود را در جمهوری دموکراتیک تایوان به عنوان «جزایر پیرامونی» پیدا کرده اند. این عنوانی است که در سال ۲۰۰۰ به آنها داده شده و تاحدودی قابل مقایسه با سرزمین های ماوراء دریاهای فرانسه است. این طبقه بندی سیاسی- اداری به ساکنان آن امکان می دهد برای پرکردن فاصله ای که آن را مرحله ای گذرا برای توسعه می دانند، به تقدیس خصوصیات محلی رو آورند. اما، مانع اصلی بین مقامات محلی و تایپه در روابطی است که مقامات کینمن با جمهوری خلق چین ایجاد کرده اند.

از زمان لغو قانون نظامی در سال ۱۹۹۲، دولت ناحیه ای درخواست برقراری ارتباط مستقیم به شیامن را کرده تا تماس های ناگهان قطع شده در سال ۱۹۴۹ را از سر گرفته و به صورت آزمایشگاه نزدیکی بین دو کرانه تنگه فرمز درآید. از سال ۲۰۰۱، برقراری «۳ ارتباط کوچک» امکان تردد افراد، کالاها و مراسلات را پدید آورد و چند سال بعد این امر به سراسر قلمرو چین کمونیست و تایوان بسط یافت. با این حال، دولت تایپه بدگمان است و چنان که در سال ۲۰۱۸ دیده شد، وزیر امور بین قاره ای خواهان تهیه یک گزارش بدون تاریخ از جشن افتتاح کانالی شد که امکان ورود آب شیرین از خاک چین را فراهم می کرد. این تصمیم درپی وخامت روابط با پکن پس از به قدرت رسیدن تسای اینگ- ون، رییس جمهوری در سال ۲۰۱۶ بود که به نظر ساکنان جزایر یک رودررویی آمد چون با منافع آنها مغایر بود.

مقصدی پرطرفدار

از دید مردم کینمن، برقراری روابط خوب با چین کمونیست مکملی ضروری – و نه جایگزین- برای پیوندهای تایپه است. درواقع، وفاداری و وابستگی اهالی کینمن نسبت به دولت، با آن که توسط استقلال طلبان تایوانی زیر سئوال است، بحثی بر نمی انگیزد. به عنوان نمونه، آنها از وزارت امور بین قاره ای حمایت کردند که در فوریه ۲۰۲۰، در وضعیت همه گیری کووید-۱۹ ارتباط با شیامن را تعلیق کرد (۷). کشتی هایی که به تردد بین کینمن و خاک چین می پرداختند، برای گردشگری تایوانی هایی که برای گذراندن چند روز به آنجا می آمدند اختصاص یافت. درواقع، از زمان غیرنظامی شدن جزایر در سال های دهه ۱۹۹۰ و توقف برنامه تصرف نظامی توسط حکومت چین کمونیست، گردشگری یکی از منابع اصلی درآمد جزایر است.

بنابر آخرین داده های قابل اعتماد، ۳۲۰۰ سرباز در سال ۲۰۱۴ در کینمن وجود داشت (۸). با آن که این جزایر کوچک ساحلی تا حدی زیاد ارزش نظامی خود را از دست داده، درواقع، از سر احتیاط امکان یک ضد حمله همواره درنظر گرفته شده است. با توجه به انزوای شهر شیامن از بقیه خاک چین بخاطر وجود کوه های بلند، پیاده کردن پیروزمندانه نیروی نظامی چندان محتمل نیست. نیروی دریایی آمریکا هم در سال ۱۹۵۳ در گزارشی ارزیابی کرده بود که ازدست رفتن جزایر کینمن می تواند با تحریم دریایی جبران شود (۹). امروز، اساس راهبرد نظامی گرد جزیره تایوان قرار دارد و از جزایر کوچک ساحلی تنها برای استقرار رادار و ایستگاه های دیدبانی استفاده می شود.

به علاوه، با آن که مدت ها جوانان تایوانی از اعزام به این جزایر برای انجام خدمت سربازی بیم داشتند، اکنون به عنوان مقصدی پرطرفدار درآمده است (۱۰). فاصله آنها با تایوان آن را مقصدی مطلوب می کند و این احساسی است که مقامات محلی می کوشند آن را در کارزارهای تبلیغاتی گردشگری خود تبلیغ کنند (۱۱). برای ساکنان، نزدیکی با خاک چین کمونیست بیش از آن که یک عامل ترس باشد، کنجکاوی و جاذبه یا حتی بی طرفی برمی انگیزد. درواقع، درمورد احتمال بالقوه حمله توسط نیروهای چینی تردیدی وجود ندارد و زندگی روزمره با علم به این امر و این که در نهایت نسبت به آن کاری جز نادیده گرفتن نمی توان انجام داد، جریان دارد.

با این همه، جزایر کینمن از این نظر برای جمهوری خلق چین مهم است که می تواند باعث ارتباط آن با جزیره تایوان، به عنوان ویترین نزدیکی و امکان بالقوه اِعمال نفوذ در آن باشد. امروز مانند دیروز، الحاق این جزایر بدون تصرف همزمان تایوان غیر سازنده است و چنین عملیاتی موجب تقویت احساسات هویتی در تایوانی ها، که هم اکنون نیز نیرومند است، می شود و احتمالا چشم انداز صدور اعلامیه استقلال را مطرح می کند که از دید پکن یک تجزیه طلبی است. به این ترتیب، به رغم کوشش های انجام شده تاریخی و جغرافیایی، خطر حمله چین به کینمن و تایوان یکسان است.

ضمیمه:

رویدادها

۱۸۹۵: استان چینی تایوان، که کینمن جزء آن نیست، دربرابر امپراتوری کینگ ژاپن تسلیم شد. کینمن تحت کنترل چین باقی ماند.

۱۹۱۲: تأسیس «جمهوری چین».

۱۹۴۵: ژاپن تایوان را تخلیه کرد و کنترل آن به دست «جمهوری چین» افتاد.

۱۹۴۶: ازسرگیری جنگ داخلی بین ملی گرایان کومین تانگ و کمونیست ها، حکومت نظامی در خاک چین، (از جمله کینمن) برقرار شد.

۱۹۴۹: ۱۹ ماه مه، اعلام حکومت نظامی در تایوان.

۱ اکتبر، تأسیس «جمهوری خلق چین».

۲۵ تا ۲۷ اکتبر، نبرد گونینگتو، نیروهای جمهوری خلق چین در تسخیر کینمن شکست خوردند.

۷ دسامبر، نهادهای مرکزی «جمهوری چین» به تایپه منتقل شد.

۱۹۵۵-۱۹۵۴: نخستین بحران تنگه فرمز.

۱۹۵۶: اعلام منطقه جنگی بودن کینمن.

۱۹۵۸: دومین بحران در تنگه فرمز.

۱۹۸۷: لغو حکومت نظامی در تایوان.

۱۹۹۲: لغو حکومت نظامی در کینمن.

۲۰۰۱: برقراری ارتباط مستقیم بین کینمن و شیامن (در جمهوری خلق چین).

منابع :

۱- Lire Fernand Gigon, « Vu de Formose », Le Monde diplomatique, octobre 1958.

۲- Lire Philippe Pons, « L’engrenage de la guerre, dans « Corées. Enfin la paix ? », Manière de voir, n° 162, décembre 2018 - janvier 2019.

۳- Ancien nom de l’île de Taïwan.

۴- Déclaration du 27 juin 1950.

۵- Interview de Mao Zedong par le journaliste américain Edgar Snow, le 22 octobre 1960. Publiée dans Bureau de recherche sur la littérature du PCC, Sélection de textes de Mao Zedong sur les affaires étrangères (en chinois), Shijie zhishi chubanshe, Pékin, 1994.

۶- ntervention du 30 mars 2020. Yuan législatif, « Procès-verbal de la 10e séance plénière de la Commission aux affaires intérieures lors de la première session du 10e Yuan législatif » (en chinois), Lifayuan gongbao, Taipei, vol. 109, n° 19 (4768), 2020.

۷- Shun-Te Wang, « A political gamble : Taiwan’s Kinmen Island and the decision of supporting the central government’s Coronavirus prevention measures », Taïwan Insight, 11 mars 2020.

۸- Chen Shou-guo, « Programme Jingtsui : le commandement de défense de Kinmen réduit à 3 000 hommes » (en chinois), Taïwan News, 21 janvier 2014.

۹- Rapport cité dans Bruce A. Elleman, Taiwan’s Offshore Islands : Pathway or Barreer ?, Naval War College Press, Newport (Rhode Island), 2019.

۱۰- Chen Cai-ling, « Les nouveaux soldats s’arrachent l’affectation à Kinmen et à Matsu » (en chinois), China Times, Taipei, 6 septembre 2021.

۱۱- Weng Wei-zhi, « Visiter Kinmen comme si l’on partait à l’étranger — à Taïwan, le gouvernement du comté fait activement la publicité du tourisme à destination de Kinmen » (en chinois), Jinmen ribao, Kinmen, 25 juillet 2020.

Alexandre Gandil

نویسنده Alexandre Gandil برگردان شهباز نخعي
دکترای علوم سیاسی، در «مرکز مطالعات و پژوهش های بین المللی» (CERI).
https://ir.mondediplo.com/2023/03/article4380.html