بهرام رحمانی:کمک‌ به مردم زلزله‌زده خوی، یک اقدام نیک انسانی و تقویت جنبش انقلابی مردم ایران است!

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 بی‌توجهی و یاخودداری جمهوری اسلامی ایران از تامین حداقل امکانات برای زلزله‌زدگان خوی در سرمای زیر صفر درجه، سبب شده است که درد و رنج و مشکلات و هم‌چنین خشم مردم از حکومت، هر روز حادتر و افزون‌تر شود. در نبود کمک‌های دولتی و یا کمک‌های قطره‌چکانی آن، نیاز زلزل‌زدگان و آسیب‌دیدگان به کمک‌‌های مردمی، صد چندان می‌شود. البته اگر نهادها و ماموران سرکوبگر حکومتی بگذارند این کمک‌های مردمی به‌دست زلزله‌زدگان برسد. به این ترتیب، همگان در جریان این وضعیت دردناک زلزله‌زدگان خوی قرار گرفته‌اند.

از جمله پس از این که من در چندین برنامه رادیو و تلویزیونی درباره فجایع زلزله خوی گفت‌و‌گو کردم دوستان و رفقایی از کشورهای مختلف با من تماس گرفتند و یا پیغام فرستادند که از چه راه‌هایی می‌توان به زلزله‌زدگان خوی کمک کرد. آن‌هم در شرایطی که هیچ‌گونه رابطه بانکی بین کشورهای غربی و ایران وجود ندارد.
من به دلیل این که شخصا ارتباطات وسیعی با دوستان و آشنایان و فامیل‌هایی دارم که ساکن خوی هستند و از طریق آن‌ها اخبار و اطلاعات خودم را می‌گیرم. همه ناراضی و نسبت به تبلغیات دروغین دولتی به‌شدت خشمگین هستند. رسانه‌های دولتی از زبان مقامات حکومتی، طوری وانمود می‌کنند که انگار دولت‌ همه کمک‌های ضروری را به مردم زلزله‌زده رسانده و هیچ مشکل و کمبودی وجود ندارد. اما مردم می‌گویند همه این‌ها دروغ است؛ حتی مردم معترض که در مقابل فرمانداری و هلال اهمر تجمع کرده بودند و نسبت به بی‌عملی و بی‌توجهی مسئولین حکومتی، اعتراض داشتند و از مقامات حکومتی سئوال می‌کردند که کمک‌های دولتی را کجا به‌دست مردم رسانده‌اند با سرکوب شدید مواجه شدند. مسئولین و نهادهای حکومتی، به‌شکل بی‌رحمانه و وحشیانه‌ای پلیس ضدشورش را به جان مردم مصیبت‌دیده انداختند. در شهر و اطراف خوی به‌نوعی حکومت نظامی برقرار شده است که از یک‌سو شورش احتمالی مردم را تحت نظر داشته باشند و به موقع سرکوب کنند. و از سوی دیگر، اجازه ندهند کمک‌های مردمی مستقیما به دست نیازمندگان برسد. چرا که در شرایطی انقلابی کنونی، این نوع کمک‌ها همبستگی و اتحاد مردم را تقویت می‌کند.

 

هم‌چنین جمهوری اسلامی، کمک‌های خارجی به‌ویژه درخواست کمک جمهوری آذربایجان و ترکیه برای کمک به زلزله‌زدگان را رد کرده است. چرا که احتمال می‌دهند نمایندگان هلال احمر و صلیب سرخ و گروه‌های مردمی این کشورها وارد مناطق زلزله‌زده خوی شوند و اطلاعاتی و مستقیم و دقیقی از وضعیت به‌شدت بحرانی زلزله‌زدگان و هم‌چنین جنبش انقلاب مردم و جنایت‌های جمهوری اسلامی، کسب کنند.
خبرگزاری آناتولی ترکیه، روز پنج‌شنبه 13 بهمن از قول منابع دیپلماتیک گزارش داد که با وجود تنش ناشی از حمله مسلحانه به سفارت آذربایجان در تهران، باکو پیشنهاد ارسال کمک به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه اخیر شهرستان خوی را به طرف ایرانی ارائه داد، اما مقامات جمهوری اسلامی با این پیشنهاد مخالفت کرده‌اند.
خبرگزاری «آپا» جمهوری آذربایجان نیز از قول یک منبع وزارت خارجه این کشور گزارش داد که جمهوری اسلامی اجازه ارسال کمک‌های بشردوستانه به زلزله‌زدگان خوی را نمی‌دهد.
این منبع که نخواست نامی از او برده شود گفته است «هر نوع کمک‌های بشردوستانه‌ای آماده ارسال است، اما جمهوری اسلامی مانع می‌شود.»

هم‌چنین کریم باقری دستیار یحیی گل‌محمدی در باشگاه پرسپولیس که پیش از این در زلزله تبریز نیز نقشی پررنگ برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی ایفا کرده بود، با انتشار یک پست اینستاگرامی سعی کرد سهمش برای کمک به مردم خوی را هم ایفا کند.
به همین دلیل او در پستی اینستاگرامی نوشت: «مردم عزیز، هم اکنون خوی به کمک ما نیاز دارد، مانند همیشه در کنار هم باشیم.» کریم باقری سپس پای این پست شماره حسابی قرار داد تا مردم کمک‌های مالی را به آن واریز کنند.
با این حال طولی نکشید که کریم باقری در پستی اینستاگرامی از مسدود شدن حساب بانکی‌اش خبر داد. در واقع کمتر از دو ساعت پس از آن‌که «کریم باقری» شماره حساب بانکی خود را برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان خوی اعلام کرد، حساب بانکی او مسدود شد تا اقدام کریم برای کمک کردن به مردم خوی در این مرحله متوقف شود.
گزارش‌های زیادی از ممانعت جمهوری اسلامی ایران، از ارسال کمک‌های مردمی در خود ایران به زلزله‌زدگان خوی نیز منتشر شده است. حتی خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، روز 12 بهمن تایید کرد که حساب بانکی کریم باقری، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران، به دلیل «عدم هماهنگی و اخذ مجوز از سازمان‌های ذی‌ربط برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان خوی» مسدود شده است.
خبرگزاری میزان مدعی است که مسدودشدن این حساب «بر اساس قانون مدیریت بحران کشور» صورت گرفته و هم‌چنین تاکید کرده که «هیچ شخص حقیقی یا حقوقی دیگری مجاز به تبلیغ و جمع‌آوری کمک‌های مالی مردمی نیست.»

انتقادها علیه حکومت به‌دلیل عدم رسیدگی به وضعیت زلزله‌زدگان خوی نیز افزایش یافته و حتی مقام‌های ارشد دولتی نیز انتقادهایی را در این زمینه مطرح کرده‌اند.
در حقیقت آش به‌حدی شور شده است که حتی دهن آشپز را هم سوزاند. محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی، به برخی مسئولان استانی گفته است: «چرا به ما گزارش می‌دهید که به همه رسیدگی شده است؟ مردم می‌گویند در سرما می‌خوابند، بعد شما می‌گویید چادر توزیع کردیم. ما طبق گزارش شما فکر کردیم وضع خوب است.»
البته این نوع سخنان تبلیغی بیش نیست و با هدف گرفتن سخنان زهرآلود مردم و کاستن خشم آن‌ها، توسط حکومیتان بیان می‌شود.
در این میان، سرمای هوا در خوی قرار است از منفی سه درجه به هشت درجه زیر صفر برسد و هواشناسی استان آذربایجان غربی هم برف و کولاک پیش‌بینی کرده است؛ اما گزارش‌ها از این شهر زلزله‌زده همچنان از «نارسایی و نابسامانی» در کمک‌رسانی‌های دولتی به مردم حکایت دارد.

شب ‌شنبه 8 بهمن 1401 در ساعت 21:44 زلزله‌ای به بزرگی 9/5 ریشتر حوالی شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی را لرزاند و این زمین لرزه در بیش‌تر شهرهای شمال غرب ایران احساس شده است.
ضمن آن که روز 28 دی‌ماه نیز زمین لرزه 5/4 ریشتری در عمق 12 کیلومتری زمین، شهرستان خوی را لرزانده بود و باعث مصدومیت 120 نفر و خسارت به منازل مسکونی شد.
معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر آمار حدودی از جمعیت و مناطق تحت تاثیر زلزله در خوی را اعلام کرد. مرتضی مرادی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت و جمعیت مناطق تحت تاثیر زلزله 9/5 ریشتری شنبه‌شب در شهرستان خوی، گفته است: «برابر برآوردهای انجام شده در مجموع 261 هزار و 387 نفر شامل 77 هزار و 920 خانواده تحت تاثیر زلزله 9/5 ریشتری در شهرستان خوی قرار گرفتند.»
وی درباره تعداد شهرها و مناطق تحت تاثیر زلزله نیز گفت: «به‌طورکلی دو شهر و 86 روستا متاثر از زلزله 9/5 ریشتری خوی هستند. البته ممکن است شهرهای دیگری نیز این زلزله را احساس کرده باشند، اما منظور از مناطق و جمعیت تحت تاثیر زلزله مواردی است که در شعاع مشخصی از کانون زلزله و احتمال بروز خسارات ناشی از آن قرار گرفته باشند...»
مردم این مناطق مردم تمام شب‌های یک هفته گذشته را، آن‌هم در سرمایه جانسوز، بیرون از خانه سپری کردند. این زلزله، جان 3 نفر از اهالی خوی را گرفت و 1380 مصدوم را راهی بیمارستان‌ها کرد. غفار غفاری اهل خوی می‌گوید این زلزله از دو زلزله قبلی که در یکی‌دوماه پیش اتفاق افتاد، خیلی شدیدتر بود. با این زلزله در و دیوارخانه‌هاترک‌های عمیق و درشتی برداشت و تمام ظروفی که در آشپزخانه بودند به زمین ریختند. تنها کاری که در آن لحظه انجام دادیم فرار از خانه بود. کسی با آن وضعیت جرات برگشتن به خانه را تا صبح نداشت. هوا هم به‌شدت سرد بود. همه مردم شب سخت‌وسردی را پشت سر گذاشتند. خانواده مهسا هم مانند دیگر شهروندان خوی به‌محض وقوع زلزله دل از خانه و کاشانه کندند و به کوچه‌وخیابان‌های شهر پناه بردند: «پدرم به تازگی جراحی کرده و به توصیه پزشک نباید تکان می‌خورد. با وجود این‌که از زلزله به‌شدترسیده بودیم همگی خود را روی پدر حائل کردیم تا خطر از سرمان بگذرد اما پس‌لرزه‌ها همین‌طور یکی‌پس‌ازدیگری به‌شدت زلزله اصلی ادامه داشت،آن‌قدر تکرار شدند که چاره‌ای جز جابه‌جایی پدر و فرار از خانه برای نجات جان‌مان برایمان نماند.»
عبدالمجید حسن‌نژاد از امدادگران جمعیت هلال احمر استان آذربایجان غربی است که از بامداد یک‌شنبه گذشته در مناطق زلزله زده حضور دارد. او با اشاره به ترس و واهمه مردم از زلزله‌های اخیر می‌گوید:‌ «وقوع زلزله‌های بزرگ و کوچک طی دو هفته گذشته مردم را نگران کرده است به‌طوری که شنبه شب بعد از وقوع اولین زلزله همه مردم به خارج از خانه‌ها آمدند و تا صبح در مقابل فرمانداری وهلال احمر اسکان پیدا کردند.»
گنبد، اباطی، فنایی، خانقاه، سعلکده،کرتای، دیزج هریک، قمسال، شهانق، تخت پل، محله قاضی حسینصفرلو، هندوان رهال، نکلک، آغداش، بدل آباد، حصار، قره‌تپه، امام کندی، بختیارات، شعبانلوی، یزدکان، زاویه، وار، قوروق، خوین، رهال و… از جمله مناطق شهری و روستایی خسارت‌دیده در این زلزله بوده‌اند. روستای بدلان از جمله مناطق روستایی بود که زلزله خسارت‌های بسیاری به خانه‌ها وارد کرد. برق روستا به محض وقوع زلزله قطع شد و روستا به یک‌باره در تاریکی محض فرو رفت. خیلی از خانه‌های خشت‌وگلی روستا بر اثر شدت زلزله تخریب شدند.


گوشه‌ای از وضعیت زلزله‌زدگان در شهر خوی

در اثر زلزله‌اى با قدرت ۵ و ۹ دهم ريشتر در شب شنبه ٨ بهمن ماه بیش از 3000 واحد مسکونی در شهرستان خوی و روستاهای آن 20 تا 80 درصد آسیب دیده است. اگر حتی همین آمارها درست باشد نشان می‌دهند که فاجعه بزرگی اتفاق افتاده است و جمعیت زیادی از مردم با مصیبت بزرگی آن‌هم در هوای سرد این منطقه مواجه شده‌اند. فاجعه‌ای که تماما و مستقیما به حکومت مربوط می‌شود.
اولین اقدام حکومت گسیل نیروهای سرکوب سپاه و بسیج و ضدشورش به منطقه زلزله زده و امنیتی کردن منطقه بود تا از کمک‌رسانی مردمی به مناطق زلزله‌زده جلوگیری کند. توجیه حکومت «تامین امنیت مردم» است اما همه می‌دانند که موثرترین و سریع‌ترین کمک به آسیب‌دیدگان و نجات مردم از زیر آوار همین کمک‌های مستقیم مردمی است. در مقابل این رفتار ضدانسانی، زلزله‌زدگان و اسیب‌دیدگان بلافاصله دست به اعتراض زدند و در مقابل هلال احمر و فرمانداری تجمع کردند و خواهان تامین فوری چادر و امکانات گرمایشی و سایر نیازهای خود شدند. اما مقامات حکومت سرکوب و کشتار در این شهر، به جای رسیدگی به معضلات مردم سرکوبگران خود را با ماشین آب‌پاش به جان مردم انداختند. اما تجمعات اعتراضی زلزله‌زدگان تا امروز ادامه یافته است.
ده‌ها هزاران نفر از زلزله‌زدگان هم‌چنان از ابتدایی‌ترین امکانات زیستی مانند چادر و فرش و تخت و وسایل گرمایشی و غذا و درمان محروم هستند. کمک‌های دولتی ناچیز و تحقیرآمیز است.
از روز 9 بهمن حکومت اعلام کرده است که اجازه ورود کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان را نخواهد داد و همه کمک‌ها باید به مکان‌ها و مراجع تعیین شده توسط حکومت تحویل داده شود. مردم اعتمادی به حکومت ندارند و حکومتی که پنج ماه است مردم را کشتار می‌کند، عملا نه خود کمک موثری به زلزله‌زدگان کرده است و نه به مردم اجازه کمک رسانی داده است. هلال احمر حکومت نیز اعلام کرد که به شرطی به آسیب‌دیدگان چادر می‌دهد که به 21 مکان تعیین شده برای اسکان اضطراری بروند. اما با مخالفت مردم که خواهان برپایی چادر در اطراف محل خانه‌های تخریب شده خود هستند مجبور به عقب‌نشینی شدند.
زلزله خوی یک‌بار دیگر ماهیت ضدانسانی و وحشی‌گری حکومت را نه تناه در مقابل مردم ایران و منطقه، بلکه در جهان عیان کرد. تنها دلیل تخریب منازل مردم در مقابل زلزله 9/5 دهم ریشتر فقر مردم و ناتوانی آن‌ها از داشتن یک مسکن با حداقل استانداردها است. دلیل روشن آن‌هم، دزدی و غارت سران و مقامات و نهادهای دولتی و در راس همه این سازمان کشتار و جنگ و ترور است.
مردم خوی، نیاز عاجل به همبستگی و حمایت‌ها مردمی دارند نه دولت. مردم خوی می‌خواهند برای مقابله با سرکوبگران و غارتگران حکومتی، در این وضعیت توزیع کمک‌ها را مستقیما خودشان سازمان بدهند، نظارت کنند، اطلاع‌رسانی کنند، همبستگی انسانی خود را تقویت نمایند. خطاب مردم خوی به مردم آذربایجان، کردستان و سراسر ایران و هم‌چنین ایرانیان خارج کشور است که برای آن‌ها کمک‌های مالی مردمی جمع کنند و از راه‌های مططمئن مستقیما به دست نیروهای سازمان‌ده مردمی و نیازمندان خوی برسانند.

 

رفقا و دوستان گرامی، تلاش و تشویق کنیم در خارج کشور، هر فردی و جمعی که مخالف کلیت جمهوری اسلامی و حامی انقلاب «زن، زندگی، آزادی» است، آستین‌ها را بالا بزند و از هر طریقی که خودش تشخیص می‌دهد کمک‌های خود را مستقیما به دست مردم نیازمند و یا کمیته‌های مردمی مورد اعتماد در خوی برساند. اگر در این راه انسانی، کمکی هم از دست من برآید با کمال میل در خدمت عزیزان هستم.
گاهی بسیاری از آدم‌ها، نیازمند هم‌نوعان خود می‌شوند به‌خصوص مردمی که در اثر وقایع طبیعی مانند سیل و زلزله آسیب می‌بینند. به‌ویژه هنگامی که حکومت‌ها هم‌چون جمهوری اسلامی به وظایف خود در قبال شهروندان عمل نکنند و تازه زورگویی هم بکنند و ثروت‌های جامعه را به‌غارت ببرند مردم بیش‌تر چشم به راه رسیدن کمک‌های مردمی می‌شوند!
همه انسان‌ها جدا از جنسیت، ملیت، رنگ و پوست و عقاید سیاسی و باورهای مذهبی متفاوت، شایسته یک زندگی خوب هستند و از هر جهت به همدیگر کمک می‌کنند!
طبیعی‌ست که یک دست هم صدای ضعیفی دارد؛ اما آن‌جا که دست‌ها به‌هم گره می‌خورند، پویش «قلب‌ها مهربان‌تر» و قدرت عمل بیش‌تر و قوی‌تر می‌گردد!
بنابراین، دست‌های یاری‌رسانی برای کمک به زلزله‌زدگان خوی و حومه آن را درازتر باید کرد و با مهربانی و نوع‌دوستی این را یک وظیفه آگاهانه و داوطلبانه خود به حساب آورد!
بدون شک مدیریت و خدمت‌رسانی شفاف از طریق شبکه‌های مجازی که این روزها پل ارتباطی مردم با چهره‌های شناخته شده هنری، ورزشی، خیریه‌ها و سیاسی شده و یا خواهد شد نقش مردم یا همبستگی مردم برای مردم را علیه حکومت جنایت‌کار و سرنگونی آن، آشکارتر می‌سازد.
دست در دست هم برای مردم آسیب‌دیده از زلزله خوی، کاری کنیم. دوستان و رفقای عزیز، برای کمک به زلزله‌زدگان خوی، همه شما می‎توانید کمک‌های نقدی خود را از هر طریقی که خودتان مناسب و امن تشخیص می‌دهید به مردم مناطق‌زلزله زده برسانید. در این راستا، اگر نیازی به مشورت و تبادل‌نظر و هم‌نظری داشتید من در خدمت‌تان هستم!
شنبه پانزدهم بهمن 1401-چهارم فوریه 2023

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اگر بتوانم دلی را به‌دست آورم

اگر بتوانم دلی را به‌دست آورم
بیهوده نزیسته‌ام.
اگر بتوانم رنجی را بکاهم،
یا دردی را مرهم نهم
یا پرنده‌ای رنجور را
به آشیانش باز آورم
بیهوده نزیسته‌ام.
«امیلی دیکنسون»، شاعر منتقد آمریکایی

ضمایم:
*گفت‌و‌گوی صدای نو با بهرام رحمانی:
در این گفتگو زمین لرزه در خوی و وضعیت مردم و نحوه کمک‌رسانی حاکمیت به مردم، حمله به تاسیسات تسلیحاتی رژیم و تبعات آن بر اعتراضات مردم و عکس‌العمل اپوزیسیون راست و شاه‌پرست را به بحث گذاشتیم.
لینک این گفت‌و‌گو: https://youtu.be/KKG1COniRdo

*لینک ویدیوی که خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایسنا، از زلزله خوی منتشر کرده است:
https://youtu.be/99cW0V3pX44

*ویدیو لحظه آمدن زلزله:
https://youtu.be/QcLwCyrsfkw

*

*تصاویری از زلزله خوی:
https://www.aparat.com/v/Jpr3v

*گریه و فغان مادر زلزله‌زده در خوی از بی‌خانمانی و سرمای جانسوز +فیلم | ساعدنیوز (saednews.com)