نسان نودینیان: انقلاب سراسری و ویژگیهای آن در کردستان

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

انقلاب در سطح سراسری ادامه دارد. نماد این انقلاب با فریاد پرطنین زن زندگی آزادی مردم تشنه رهایی از حکومت اسلامی را متحد کرده است. بیش از یک هفته است خیزش مردمی در کردستان آماج شدید ترین حملات خونین نیروهای سرکوبگر حکومت اسلامی قرار گرفته. به فرمان خامنه ای جنایتکار درنده ترین نیروهای سرکوب به کردستان اعزام شده اند. در چند روز گذشته در شهرهای مهاباد، بوکان، سنندج، جوانرود و پیرانشهر ده ها نفر از مردم مبارز را در خیابانها با سلاح تیربار به رگبار بسته و کشته اند. صدها نفر را زخمی و در اثر شلیک گازهای سمی کور کرده اند. جنایتی آشکار با هدف غلبه بر خیزش مردمی و سرکوب انقلاب را در کردستان به پیش میبرند.

اما با وجود حملات دشمن تا دندان مسلح ، مردم عقب نشینی نکرده و خیابان را به مثابه میدان مبارزه برای پیشروی انقلاب در دست دارند. شعار مرگ بر خامنه ای و زنده باد زن زندگی آزادی خاموش شدنی نیست. مردم کردستان در چند روز گذشته با اعتصاب عمومی در ده ها شهر و تجمع و راهپیمایی در دانشگاه ها علیه حملات سرکوبگران حکومت اسلامی مقاومت کرده و از انقلاب دفاع میکنند.
در کردستان انقلاب ویژگی هایی برآمده از موقعیت کمونیسم و تجارب مبارزات و بسیج توده ای مردم را دارد. ویژگی هایی برآمده از تجارب و سنت ایجاد دفاتر دفاع از آزادی و انقلاب در سال ١٣٥٨ و مقاومت توده ای، و دفاع از دستاوردهای سوسیالیستی مردم در سالهای ٥٧ و ٥٨، تجارب شکست فرمان جهاد خمینی حمله به کردستان، سازماندهی شوراهای مردمی و حاکمیت شوراهای شهر و قدرت در محلات.
اعتصاب عمومی و متحد شدن میلیونی برای مبارزه و اعتراض رادیکال و موثر یک ویژگی اعتراضی در کردستان است. با شروع خیزش مردمی در ماه مهر و آبان سال جاری این ویژگی تحت تاثیر پیشروی های انقلاب در شهرها و با متشکل شدن مردم و تحت تاثیر فراخوان های دانشجویان و فعالین سیاسی به شکل اعتصابات و اعتراضات مداوم ارتقا پیدا کرده، و در دو ماه جاری خیزش مردمی در شهرهای کردستان با اعتصاب و اعتراض تداوم داشته است.
در ٢٤و٢٥ و ۲۶ ‌آبان سالگرد قیام ١٣٩٨ مردم کردستان با اعتصاب سراسری در ۱۸ شهر به قدرت انقلاب افزودند. در کردستان خیزشهای مردمی با حضور کوبنده جوانان در خیابانها و اعتصاب بازاریان و بخشهایی از مدارس و ارگان های اداری تداوم انقلاب را تضمین کرده اند.
در شهرهای کردستان انقلابیون آشکارا دیوار ترس را با حملات و رو در رویی و تنبیه سرکوبگران درهم شکسته اند. با تاریک شدن هوا به تناوب تعدادی از محلات شهرهای سنندج، مریوان، مهاباد، بوکان، دهگلان، سقز و کامیاران به مدت چند ساعت در تصرف انقلابیون است. شادی و رقص، ترانه و آواز همراه با راه بندان، آتش زدن لاستیک و پرتاب سنگ و فریاد های خروشان “ژن ژیان ازادی” و “مرگ بر دیکتاتور”، همه جا دیده میشود و با کوبیده شدن پاها بر کف خیابانها و تکرار شعارهای انقلابی، آزادی و نابودی حکومت اسلامی تبدیل به امید میشود و تاریکخانه سرکوب در برابر عظمت اتحاد مردم محو میشود.
ساکنین محلات در شهرها بی باکانه در اعتراض و حضور فرزندانشان شریک هستند. حمایتهای انسانی آنها، تامین مواد خوراکی و کمک های انسانی آنها امید به پیروزی را قوی و پایدارتر کرده، برای فعالین انقلابی رفاقت و حمایت های پُر شور از همدیگر مستحکم تر شده است.
ویژگی مهم دیگر آمادگی برای ایجاد و باز کردن “بنکه (دفاتر) محلات” قدرت جمعی مردم در محلات، است. فرماندهان و سخنگویان در محلات و شهرها در انقلاب جاری به میدان میایند. انقلاب رهبران مورد اعتماد و سازش ناپذیری را به جلوی صحنه مبارزه رانده است. شهرهای کردستان آماده شده اند، با عقب نشینی های سرکوبگران، اعمال قدرت مردم در خیابانها را اعلام کنند.
در انقلاب جاری سنندج، کامیاران، دیواندره، مریوان، مهاباد، ایذه، ایلام، زاهدان، کیش و تهران، شیراز و اصفهان و اراک و اهواز و ده ها شهر و صدها محله و نقاط مسکونی با شعارهای مرگ بر دیکتاتور، بجنگ تا بجنگیم، زن، زندگی، آزادی و ما همه با هم هستیم، متحد و هم صدا شده اند. بقول حمید تقوایی؛«مردم بپاخاسته ایران با هشیاری از اتحاد و همبستگی فراگیر صفوف انقلاب پاسداری میکنند. “از زاهدان تا تهران خونین تمام ایران”، سنندج زاهدان چشم و چراغ ایران” و “یاشاسین کردستان، بژی آذربایجان”، و “سنندج زاهدان پیوندتان مبارک”، نمونه ای از شعارهای ناظر بر همبستگی همه مردم ایران مستقل از هویتهای قومی و ملی و اتنیکی است.»
انقلاب هر روز شگفتی های تازه ای را می آفریند. با بدست گرفتن بالاترین شیوه های اعتراض، با پرت کردن حجاب، با ترانه “برای”، با شعار ما همه مهسا هستیم، با شرکت چند ده هزار نفری مردم در مراسمهای گرامیداشت جانباختگان انقلاب، با تداوم اعتصاب و بی وقفه بودن خیزشهای مردمی، با تعرض به سرکوبگران، با عزم و ارده انقلابی و جسورانه، با اعتصابات سراسری، توجه میلیون ها نفر از مردم دنیا به انقلاب در ایران جلب شده است. انقلابی مدرن و با توانایی های سطح بالا با چهره ای زنانه سمپاتی و حمایت میلیونی مردم در سطح جهان را بسیج کرده است.
نمایش تصاویری از اتحاد مردم در كردستان با لحظات شورانگیز بهم پیوستن مردم مبارز شهرهای بوکان و مهاباد برای مراسم تشییع پیکر یکی از جان‌باختگان انقلابی گوشه ای از قاب بزرگ و نوید بخش همبستگی محکم مردم در سطح سراسری است.
ویژگی های تجارب اعتراضی در کردستان با تداوم انقلاب در سطح سراسری بر قدرت و توانایی و هم سرنوشتی سیاسی مردم برای بزیر کشیدن حکومت اسلامی افزوده است. زنده باد زن، زندگی، آزادی.