مرگ مشکوک جواد روحی

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

موضع‌گیری‌ها در باره مرگ مشکوک جواد روحی که در زندان بوشهر محبوس بود ادامه دارد. محمود صادقی خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شد. بر اساس یک ویدیو جواد روحی "۲۴ ساعت پیش از مرگش" سالم و سرحال بوده است. موضع‌گیری‌ها در باره مرگ جواد روحی که در زندان بوشهر محبوس بود ادامه دارد.

روز شنبه، ۱۱ شهریور (دوم سپتامبر) محمود صادقی، نماینده سابق مجلس و دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها در نامه سرگشاده‌ای به رییس قوه قضاییه نوشت، خبرهایی که خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه در باره جواد روحی منتشر می‌کند به جای روشن شدن علت مرگ او "بیشتر بر ابهامات می‌افزاید".

او یادآور شده است که سال گذشته خودداری قوه قضاییه از تشکیل یک کمیته‌ ویژه مستقل برای رسیدگی به کشته‌شدن مهسا امینی یکی از دلایل اعتراضات سراسری چندماهه بوده است.

صادقی به رییس قوه قضاییه توصیه کرده است:‌ «به فوریت یک کمیته ویژه که در آن حداقل یک پزشک مستقل با معرفی سازمان نظام پزشکی و یک وکیل دادگستری مستقل با معرفی کانون وکلای دادگستری و یک نفر از قضات خوشنام و مستقل دیوان عالی کشور عضویت داشته باشند تشکیل دهید تا به موضوع رسیدگی کنند و در صورت احراز قصور یا تقصیر مسئولان ذیربط مجازات قانونی در مورد آنها اعمال و نتیجه به صورت شفاف به اطلاع عموم برسد.»

برخی رسانه‌های ایران از جمله همشهری آنلاین ویدیویی از دیدار جواد روحی با مادر و پدرش منتشر کردند. در این ویدیو که تاریخ آن "۲۴ ساعت پیش از مرگ" روحی اعلام شده، معترض محبوس در زندان نوشهر سالم و سرحال به‌نظر می‌رسد و هیچ نشانه‌ای از این که او ۲۴ ساعت دیگر فوت کند به‌چشم نمی‌خورد.

با دیدن این ویدیو این سوال پیش می‌آید که چه چیزی باعث مرگ او شده است؟

بر اساس اطلاعاتی که سازمان دیده‌بان حقوق بشر در باره این معترض زندانی کسب کرده، او پس از دستگیری به‌شدت تحت شکنجه بوده استِ. به گفته این سازمان حقوق بشری روحی به مدت ۴۰ روز در سلول انفرادی انوع شکنجه‌های را متحمل شده، از جمله اینکه او را چند روز در دمای زیر صفر درجه نگه‌داشته‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل هم شکنجه جواد روحی در دوران بازداشت را تایید کرده است. به گزارش این سازمان حقوق بشری "به نقل از منابع دست اول" ماموران سپاه بارها اسلحه را به سمت سر جواد روحی نشانه رفته و تهدید کرده‌اند که اگر اعترافات نکند به او شلیک خواهند کرد.

عفو بین‌الملل بر اساس اطلاعات موثق تایید کرده است که این زندانی سیاسی هیچگونه سابقه بیماری نداشته است. این در حالی است که رسانه‌های حکومتی تلاش می‌کنند وانمود کنند که او پیش از دستگیری بیمار بوده و شکنجه علت مرگ او نبوده است.

در این راستا خبرگزاری تسنیم مدعی شده، عکسی که پیش‌تر از جواد روحی روی تخت بیمارستان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، قدیمی و مربوط به زمان قبل از بازداشت او است. این عکس یادآور عکس معروف مهسا (ژینا) امینی بر روی تخت بیمارستان است.

قرار بود که قوه قضاییه نتایج کالبدشکافی و علت مرگ او را به اطلاع عموم برساند. ‍پیکر جواد روحی بدون اعلام نتایج آزمایش‌های پزشکی قانونی به خاک سپرده شد.

"دست‌نوشته‌ای گویای درد و رنج"

آموزشکده "توانا" روز شنبه دست‌نوشته‌ای از جواد روحی که در زندان نوشهر نوشته منتشر کرد. او از جمله نوشته است، "بمیرد آنکه زندان را بنا کرد ظلم بر ما نکرد بر مادران کرد فدای اشک‌هایت مادرم" و "هر کس به خدا نزدیکتر است، خدا بیشتر سختی‌اش می‌دهد".

توانا این دست‌نوشته را "گوشه‌ای از شرح شکنجه های جواد روحی" دانسته و نوشته است: «میزان کینه‌ای که از او به دل داشتند در رفتار بازجوها خود را نشان می‌داد. چرا؟ چون جواد در خیابان دلاورانه ایستادگی کرده و به بقیه انرژی می‌داد. او پا پس نکشید و دلیرانه مبارزه کرد و در خیابان به شوق فردای آزادی رقصید.»

جواد روحی روز ۳۰ شهریور ماه سال گذشته در جریان اعتراضات سراسری دستگیر و به اتهام "محاربه" و "افساد فی‌الارض" و نیز به دلیل "اعتراف" به سوزاندن قرآن به "ارتداد" متهم و در نتیجه به سه بار اعدام محکوم شد.

به گفته عفو بین‌الملل دادگاه او "ناعادلانه" بوده و تنها یک ساعت طول کشیده است. 

اردیبهشت ۱۴۰۲ دیوان عالی حکم سه بار اعدام جواد روحی را نقض کرد اما او همچنان در "زندان موقت" ماند.

دویچه وله