.
چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 22 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

یکشنبه, 10 آذر 1398 ساعت 03:43

ادامه ارسال گزارش‌های تکان‌دهنده از اعتراضات اخیر در ایران مطلب ویژه

با گذشت حدود دو هفته از اعتراضات سراسری در ایران که به علت گرانی ناگهانی بهای بنزین آغاز شده بود، ارسال و انتشار تصاویر جدید از ابعاد این اعتراضات و سرکوب خشن آن از سوی ماموران امنیتی و انتظامی حکایت دارد. این در حالی است که بنابر گزارش‌ها هنوز اینترنت در مناطق وسیعی از جنوب این کشور چون استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان قطع است و تصاویر محدودی از این مناطق مخابره شده است.

روز شنبه، نهم آذر - ۳۰ نوامبر، تصاویری از این اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که مرتبط با لحظه مرگ و پیکر بی‌جان پویا بختیاری، یکی از کشته‌شدگان روزهای پایانی آبان ماه گذشته است.

در شبکه اجتماعی اینستاگرام هم حساب کاربری که به پدر پویا بختیاری نسبت داده شده ضمن تایید صحت این ویدئو انتشار آن را بلامانع دانسته است.

"حضور تانک‌ها در ماهشهر"

در ویدیوهای دیگری که امروز (شنبه) در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده تصاویری از استقرار یک تانک در زیر طاقی شبیه به دروازه دیده می‌شود که بنابر ادعای منتشرکنندگان، مربوط به شهر بندری ماهشهر است.

بی‌بی‌سی هنوز نمی‌تواند مستقلا مکان و زمان این تصاویر را تایید کند.

ویدئوی دیگری هم که تصاویر آن در نور شب تهیه شده حرکت یک تانک را نشان می‌دهد که بنا بر ادعای منتشرکنندگان مربوط به شهرک طالقانی (کوره) در حومه ماهشهر است.

در کنار این تصاویر، کاربران شبکه‌های اجتماعی ‌روایت‌های متعددی از گستردگی خشونت علیه معترضان در نزدیکی شهرک طالقانی ماهشهر منتشر کرده‌اند که در برخی از آنها از "کشتار معترضان در نیزارها" سخن به میان آمده است.

کاربرانی که خود را از اهالی شهر ماهشهر معرفی می‌کنند در شبکه اجتماعی توییتر می‌گویند بعد از بستن جاده شهر از سوی معترضان، نیروی امنیتی و انتظامی به سوی آنها حمله می‌کنند و معترضانی که برای گریز از مهلکه به نیزارهای کنار جاده پناه برده بودند را به "رگبار می‌بندند".

با توجه به قطعی اینترنت در طول این اعتراضات و همچنین سانسور اخبار مربوط به این وقایع در خبرگزاری‌ها و رسانه‌های داخل ایران بررسی دقیق زمان و مکان این تصاویر و گزارش‌ها به سرعت امکان‌پذیر نیست.

چند روز پیش علی گل‌مرادی، نماینده ماهشهر در مجلس، حسن روحانی را "امنیتی‌ترین" رئیس جمهور ایران خواند و گفت: "شما چه کردید که شاه بی‌شرف نکرد؟ شما دوربین‌های اطلاعاتی را تخریب کردید و از بین بردید."

او به سمت جایگاه رئیس مجلس رفت تا اعتراضش را بیان کند اما نمایندگان دیگر دورش کردند.

در همین حال، فرناز فصیحی، روز‌نامه‌نگار ایرانی نیویورک‌تایمز در آمریکا با انتشار یکی از توییت‌های مربوط به ماهشهر نسبت به ابعاد احتمالی خشونت علیه معترضان در این منطقه ابراز شگفتی کرده و پرسیده آیا علت آشفتگی نماینده ماهشهر در مجلس ایران هم به همین وقایع مرتبط بوده است؟

مقام‌های رسمی در ایران هنوز هیچ آماری از تعداد کشته‌شدگان این اعتراضات اعلام نکرده‌اند هرچند آمارهای غیر‌رسمی از دست کم ۱۰۰ کشته سخن به میان آورده‌اند و تعداد واقعی را حتی بیش از ۳۰۰ نفر برآورد کرده‌اند.

روز شنبه همچنین گزارش شد که با گذشت چند هفته از آغاز اعتراضات، هنوز اینترنت در دو استان خوزستان و سیستان و بلوچستان قطع است و مردم این مناطق از دسترسی به اینترنت موبایل محروم هستند.

خبرگزاری دولتی ایرنا امروز (شنبه) گزارش کرد که دو استان خوزستان و سیستان و بلوچستان، دو استانی هستند که پس از پایان ناآرامی‌های گسترده در ایران هنوز به اینترنت موبایل وصل نشده‌اند.

دلیلی برای ادامه محدودیت اینترنتی این استان‌ها اعلام نشده است.

کلمه: تنها در شهریار بیش از صد نفر کشته شدند

وبسایت کلمه، منتسب به نزدیکان میرحسین موسوی، از قول "منابع موثق" نوشته است که تنها در شهریار، در جنوب غربی تهران، بیشتر از صد نفر در جریان اعتراضان اواخر آبان ماه کشته شده‌اند.

کلمه نوشته: "میزان و شدت سرکوب نیروهای گارد ویژه و امنیتی‌های لباس شخصی در شهریار بسیار گسترده و عمیق بوده است."

این وبسایت همچنین گفته: "منابع موثق به نقل از مسوولین بهشت زهرا به کلمه گفته‌اند که پیکر ۱۵۶ نفر از هموطنان به غسال خانه این آرامستان انتقال داده شده و ۸۰ پیکر به شهرستانها فرستاده شده است."

کلمه می‌گوید شماری از معترضان "با شلیک مستقیم نیروهای نظامی یا استفاده از تیربار مسلسل" کشته شده‌اند.

این وبسایت پیش از این گزارش داده بود که مجموع کشته‌شدگان اعتراضات حداقل ۳۶۶ نفر بوده است. سازمان عفو بین‌الملل که یک نهاد غیردولتی حقوق بشری است با بررسی هویت کشته‌شدگان می‌گوید دست کم ۱۶۱ نفر کشته شده‌اند و آمار واقعی احتمالا بالاتر است.

امروز دادستان کل آمارهای گزارش‌شده را تکذیب کرد اما با وجود گذشت دو هفته از بروز اعتراضات حاضر به ارائه آمار رسمی نشد.

میرحسین موسوی: "زخم وارد شده بر جان و تن ملت التیام نخواهد یافت"

میرحسین موسوی، از رهبران اعتراضات خرداد سال ۸۸ که تا چندی دیگر وارد دهمین سال زندان خانگی خواهد شد با انتشار پیامی سرکوب اعتراضات اخیر را "جنایت آشکار" خوانده و آن را با کشتار معترضان در میدان ژاله تهران در آستانه انقلاب بهمن ۵۷ مقایسه کرده است.

آقای موسوی در این پیام، که در وبسایت کلمه منتشر شده، آورده است: "آدمکشان سال ۵۷ نمایندگان یک رژیم غیر دینی بودند، و ماموران و تیراندازان آبان ۹۸ نمایندگان یک حکومت دینی. آنجا فرمانده کل قوا شاه بود و امروز اینجا ولی فقیه با اختیارات مطلقه."

او به خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات تسلیت گفته و خطاب به مقام‌های حکومت گفته: "کافی است نظام به عواقب کشتار میدان ژاله توجه کند."

میرحسین موسوی گفته "برخورد خونین با مردم خشمگین و... تأمل در گستردگی اعتراض‌ها در تهران و سایر نقاط کشور که نشان‌دهنده سرخوردگی همگانی در میان اقشار جان به لب رسیده از اوضاع کشور دارد، شباهت تام و تمام با کشتار بیرحمانه مردم در ۱۷ شهریور خونین ۵۷ دارد."

بیشتر بخوانید

میرحسین موسوی می‌گوید امروز ولی فقیه جایگاهی مشابه شاه در کشتار 'میدان ژاله' دارد

بیانیه جمعی از هنرمندان ایرانی: این جوانان به چه گناهی کشته شدند؟

در تازه ترین تحول، روز شنبه، نهم آذر- ۳۰ نوامیر، جمعی از هنرمندان سرشناس ایرانی طی بیانیه‌ای نسبت به سرکوب و خشونت بی‌سابقه علیه معترضان ناآرامی‌های چند هفته گذشته انتقاد کر‌ده‌اند؛ اصغر فرهادی، رخشان بنی اعتماد، بهمن فرمان آرا، حسین علیزاده و کیهان کلهر از جمله امضاء‌کنندگان این بیانیه نامیده شده‌اند.

در ابتدای این بیانیه با اشاره به تصاویر منتشر شده از کشتن معترضان در جریان اعتراضات اواخر آبان گذشته آمده: "در این روزهای تلخ که از پسِ آبان ۹۸ گذشته‌است، لحظه‌ای چهره‌ی جوانان جان‌باخته، مردمان زخم‌خورده، مادران داغدار و پدران بی‌تاب از برابر چشم دور نمی‌شود. جوانانی که خون پاک آن‌ها با بی‌تدبیری بر خاک ریخته شد و با انتساب‌شان به بیگانگان سعی بر نادیده گرفتن‌شان شده‌است. مردمانی که امروز از پسِ غبار غلیظ بی‌خبری و بی‌ارتباطی، نام و نشان یکان‌یکان‌شان آشکار می‌شود، به کدام گناه کشته شده‌اند؟ آن‌ها فقط به‌جان‌آمدگانی بودند که چون هیچ گوش شنوایی نیافتند، ناکارآمدی‌ها را در کوی و برزن فریاد زدند."

بیشتر بخوانید

بیانیه شدیدالحن جمعی از هنرمندان ایران در اعتراض به سرکوب معترضان

در ادامه این بیانیه که نام‌هایی چون داریوش مهرجویی (کارگردان)؛ محمد رسول‌اف (کارگردان)؛ لی‌لی گلستان (مترجم و نویسنده) و جعفر پناهی (کارگردان) هم در میان امضاکنندگان آن دیده می‌شود آمده:"با مردم چه می‌کنید؟ کدام روزن را برای شنیدن صدای مردم باز گذاشته‌اید؟ کدام تجمع اعتراضیِ مردم را تاب آورده‌اید؟ کدام حزب و تشکیلاتی که بتواند بیانگر خواست‌های مردم باشد را باقی گذاشته‌اید؟ هم‌چنان برآنید تا با خشونت، مردم را از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی و بدیهی‌ترین نیازهای شهروندی‌شان محروم کنید؟ بدانید که فریاد فرو خُفته در گلوی مردم این سرزمین در تاریخ ماندگار خواهد شد."

بیانیه جدید ولیعهد پیشین ایران: 'فروپاشی حکومت اسلامی قطعی است'

در همین حال، همزمان با واکنش‌های داخل ایران به وقایع دو هفته پایانی آبان ماه، شاهزاده رضا پهلوی، فرزند آخرین پادشاه ایران و ولیعهد پیشین این کشور که مقیم حومه واشنگتن، پایتخت آمریکاست در بیانیه‌ای جدید نسبت به اعتراضات آبان گذشته واکنش نشان داده و گفته است: "در سوگ جوانانِ وطن بودن، بخشی از مِهر و از آدابِ ماست. ولی هدف ما باید این باشد که لاله‌زارهایِ ایرانِ آینده، نه از خونِ جوانانِ وطن، نه از اشک مادران و بازماندگان، که از شادی و از استعداد آنها برویند. هدف ما دستیابی به چنین ایرانی است و دستیابی به چنین هدف والایی به آمادگی ملی و به آماده‌سازی نیاز دارد."

آقای پهلوی در این بیانیه که روز شنبه، ۳۰ نوامبر-نهم آذر، منتشر شده از گروه‌های مختلف جامعه ایران خواسته که برای آنچه "گذار" از وضعیت فعلی و "بازسازیِ اتوریته‌یِ سیاسیِ نوین" خوانده آماده شوند و خطاب به آنها گفته: "فروپاشیِ حکومتِ اسلامی قطعی است. آمادگی برای آن، یک ضرورت حیاتی‌ست. بیایید تا دست‌-در-دست سیاست‌مدارانِ ایران‌اندیش و نخبگان مدنی و فرهنگی و صنفی، آمادگی ملی لازم را فراهم‌ آوریم و از دل فروپاشی ظلم، ایرانی با مدنیتی نوین بر پایه‌ی نظم شهروندی بنا کنیم."

کانون صنفی معلمان ایران: نگران خشونت غیرقابل وصف علیه دانش‌آموزان هستیم

کانون صنفی معلمان ایران در بیانیه‌ای از "خشونت غیر قابل وصف علیه دانش‌آموزان" در جریان سرکوب اعتراضات اخیر در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

کانون صنفی معلمان ایران یکی از فراگیرترین تشکیلات صنفی مستقل است که تاکنون چندین اعتصاب سراسری را سازماندهی کرده است.

این بیانیه می‌گوید کانون صنفی معلمان ایران "نگران دانش آموزانی که مورد ضرب و شتم و هتاکی و خشونت غیرقابل وصف قرار گرفته اند. دانش آموزانی که بازداشت شده و وضعیت مشخصی ندارند و غم‌انگیزتر اخبار رسیده از دانش‌آموزان نوجوانی که کشته شده‌اند".

کانون صنفی معلمان ایران گفته است "اینک ما به عنوان معلم، جای خالی همه آنها را در میان میز و نیمکت ها می‌بینیم و نیز روان‌های رنجیده و روح های عزادار و مضطرب دانش‌آموزان حاضر را در پسِ هفته ای خشونت بار و خونین با هزاران سئوالی که از ما می پرسند در مغایرت آنچه دیده اند با آنچه در مدرسه و کتاب و درس و مذهب و آموخته بودند".

این کانون در بیانیه خود افزوده است که "به شهادت تاریخ، هیچ رژیم سیاسی تاکنون با اعمال خشونت پابرجا نمانده و هیچ جامعه‌ای در شرایط وجود شکاف‌های عمیق طبقاتی و سرکوب‌های شدید، به توسعه و پیشرفت دست نیافته است".

اخبار مرتبط

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت