.
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 06 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 19 آبان 1398 ساعت 22:27

اخبار و گزارشات کارگری15-16-17-18 آبان ما

اخبار و گزارشات کارگری 18 آبان ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

پژواک صدای کارگران حق طلب بازداشتی شهرداری کوت عبدالله باشیم

- بیانیه ی انجمن صنفی معلمان کردستان/ سقز و زیویه، در دفاع ازتجمعات 19 و 21 آبان ماه بازنشستگان مقابل مجلس وسازمان برنامه بودجه

- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند دزفول نسبت به بلاتکلیفی شغلی

- اعتصاب و تجمع کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم برای اعتراض نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق

- ادامه تجمعات کارگران پیمانی شهرداری شوشتربرای حذف پیمانکاران وعقد قراردادمستقیم

- اعتراض کارکنان بیمارستان پیوند اعضای بوعلی شیرازنسبت به پایمالی حقوقشان وتعیین ضرب الاجل

- ادامه اعتراضات در کشت وصنعت نیشکر هفت تپه

- نامه سرگشاده جمعی از معلولان کشور در اعتراض به عدم اختصاص کامل بودجه برای اجرای قانون معلولان در لایحه بودجه سال آینده

- ادامه بلاتکلیفی شغلی صدها کارگر کارخانه فولادین ذوب آمل

- هفدهمین روز تحصن سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت تحصیلیش

- مرگ یک كارگرکشاورزی 44 ساله در نیشابور زیرتراکتور

یانیه ی انجمن صنفی معلمان کردستان/ سقز و زیویه، در دفاع ازتجمعات 19 و 21 آبان ماه بازنشستگان مقابل مجلس وسازمان برنامه بودجه

انجمن صنفی معلمان کردستان/ سقز و زیویه   با صدوربیانیه ای بتاریخ 17آبان ماه ازتجمعات 19 و 21 آبان ماه بازنشستگان مقابل مجلس وسازمان برنامه بودجه حمایت کرد.

متن بیانیه:

دوصد گفته چون نیم کردار نیست.

تکریم در گفتار و تحقیر در عمل از سیاستهای مزورانە ای است که شوربختانە سالیان درازیست دامنگیر مسوولین ما شده است!

متاسفانه علی رغم وعده وعیدهای مکرر دست اندکاران، دولتمران و... هنوز در بر همان پاشنه چرخیده، وضعیت معیشتی، منزلتی و رفاهی بازنشستگان فرهنگی اسوه های اخلاق و مدارا، پیشکسوتانی که شبیه خود را هیچ جایی از این کره ی خاکی سراغ ندارند؛!

روز به روز وخیم و زجرآور تر شده به گونه ای که بعد از سی سال کار و تلاش و به جای سپری نمودن باقی عمر گرانبهای خود در آرامش و آسایش ، جویای شغلی تازه برای جبران نواقص و نارسایی های معیشتی گشته، بعضا با پناه بردن به شغل های کاذب و... که متناسب با شان و منزلت ایشان نیست، روی آورده اند که فکر و هوش را از هر صاحب خردی ربوده و دل هر انسان آزاده ای را می آزارد.

بازنشستگان عزیز خواهان اجرای کامل بندهای قانون مدیریت خدمات کشوری، همسان سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان و بیمه ی درمانی کارآمد هستند که بارها با نگاشتن نامه، تجمع در مقابل سازمان برنامه و بودجه، مجلس و ... خواستار رسیدگی به وضعیت خویش شده اند.

قوانینی که بعضا در دیوان محاسبات رای بر اجرای آنها توسط دولت و صندوق بازنشستگی داده شده است.

اما متاسفانه تاکنون مسوولین نه تنها جوابگوی این قشر فرهیخته نبوده اند بلکه به قوانین حکومتی خود نیز تمکین نکرده و پایبند نبوده اند!

ضمنا وحدت و انسجام بازنشستگان محترم با توجه به اهداف و مطالبات مشترک در محقق شدن خواسته ها تاثیرگذارتر خواهد بود که امید است این مهم هرچه زودتر تحقق یابد.

انجمن صنفی معلمان کردستان/ سقز و زیویه ضمن صحه گذاشتن بر خواست و مطالبات قانونی و برحق بازنشستگان ارجمند و فرهیخته و باتوجه به وضعیت معیشتی ناگوار ناشی از تورم افسارگسیخته که ناشی از اجرای سیاست های غلط و نابخردانه ی اقتصادی است، اعتراض این قشر فهیم را برحق دانسته و خواهان اجرای کامل بندههای مصوب قانونی برای ترمیم دریافتی های بازنشستگان بوده، از نهادهای ذیربط می خواهد هر چه سریعتر این وضعیت تاسف بار را پایان داده و گام های اساسی بردارند.

*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند دزفول نسبت به بلاتکلیفی شغلی

روز شنبه 18آبان،جمعی از کارگران کارخانه قند دزفول برای اعترض نسبت به بلاتکلیفی شغلی دست به تجمع در این واحد تولیدی واقع در کیلومتر 7 جاده شوش - دزفول زدند.

یکی از کارگران حاضر درتجمع به خبرنگار رسانه ای گفت:حدود 10روز است بدلیل نبود چغندرقند 2روزدر هفته سر کار می آییم.

وی افزود: مدیریت کارخانه اعلام کرده است تا 10روز آینده اگر چغندرقند تامین نشود، مابقی کارگران یعنی حدود 200 نفر نیز اخراج خواهند شد.

وی درخاتمه گفت: کارگران مربوط به بخش های ساتراسیون، واپراسیون، جوشکاری، مکانیکی، برق کاری و انبارداری قطعات هستند.

هفته پیش، مدیرعامل شرکت قند شوش در گفتگوبا خبرنگار رسانه ای دلیل تمدید نکردن قرارداد کارگران این کارخانه را تعمیرات اساسی (اورهال) کارخانه عنوان کرد و گفت: حدود 200کارگر رسمی این شرکت مشغول کار هستند و فقط کارگران فصلی به علت اینکه نوع فعالیت خود که معمولا" در فصل برداشت چغندر قند وارد مجموعه کارگران می شوند در شرکت نیستند که پس از شروع مجدد کار تولیدی، کارگران فصلی دوباره به کارگرفته می‌شوند.

وی افزود: در جریان بارندگی‌های اخیر به محصول چغندرقند مناطقی از استان کرمانشاه خسارت زیادی وارد شد و امکان این‌که بتوانیم فصل پاییز از محل برداشت چغندر قند نیز تولید شکر داشته باشیم را از بین برد.

وی با بیان اینکه تولید چغندرقند در کل کشور به علت شرایط خاص آب و هوایی و بارندگی‌های شدید اخیر حدود 55درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است افزود: احتمال اینکه بتوانیم چغندرقند از مناطق سیل‌زده کرمانشاه خریداری کنیم بسیار کم است.

وی در ادامه افزود: حتی در صورت جذب چغندرقند بهاره و پاییزه تا پایان آبان ماه، بازهم چهارماه در سال کارخانه در حالت تعمیرات اساسی قرار داشت بنابراین نباید چنین تلقی کرد که کارخانه به علت نبود مواد اولیه تعطیل شده است.

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی کارگران شرکت قند شوش

شرکت قند شوش، بدلیل عدم تامین چغندر بهاره، و به منظور کاهش هزینه ها، تعدادی از کارگران خود را به مرخصی اجباری فرستاده و تعدادی را با دو روز در هفته به کار مجددا دعوت کرده است.

به این دلیل کارگران قند شوش، امروز با تجمع در محوطه شرکت خواستار بازگشت بکار شده اند.

لازم به یاد آوریست که شرکت قند شوش در اوایل دهه پنجاه شروع به کار کرده وتا قبل از بحران درسال ۱۳۷۸ بیش از سه هزار کارگر رسمی در این شرکت به طور سه شیف در زمان بهره برداری کار میکردند.

یکی از دلائل بحران این شرکت واردات بی رویه شکر بود که بدون تعرفه وارد ایران شده است.

علاوه بر اینکه بیش از ۳۰۰۰ کارگر به طور مستقیم در این شرکت مشغول به کار بودند، کشاورزان منطقه شوش، دزفول، اندیمشک وسایر مناطق خوزستان واستان های اطرف چقندر این کارخانه را تامین میکردند

۱۸ / آبان / ۹۸

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

*اعتصاب و تجمع کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم برای اعتراض نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق

روزشنبه 18آبان، کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم برای اعتراض نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق دست از کار کشیدند و مقابل ورودی پایگاه ارگ قدیم تجمع کردند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،کارگران معترض گفتند: علاوه بر تاخیر سه تا چهار ماهه در پرداخت حقوق از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور، یکی از عمده‌ترین مشکلات کارگران روالی است که سازمان میراث فرهنگی برای پرداخت دستمزد کارگران پروژه‌های عمرانی در پیش گرفته است.

طبق اظهارات این کارگران، سازمان میراث فرهنگی بودجه معینی برای ترمیم و مرمت بناهای فرهنگی مانند ارگ قدیم بم درنظر نگرفته است و برای همین هر ماهه پایگاهای میراث فرهنگی برای تامین منابع مالی پروژه‌هایی که در دست مرمت است، دچار مشکل هستند.

این کارگران افزودند:پایگاه ارگ بم نیز از چندین سال پیش دچار کمبود منابع مالی است و هر سه تا چهار ماه یکبار با تامین اعتبار به کارگران زیرمجموعه خود دستمزد پرداخت می‌کند.

طبق اظهارات کارگران ارگ قدیم بم، با وجود آنکه کارگران در چندین نوبت از مسئولان سازمان میراث فرهنگی خواسته بودند به مشکلات این پایگاه رسیدگی کنند اما در عمل اتفاقی نیفتاده است.

آنها افزودند: در نتیجه طولانی‌تر شدن موعد دریافت مطالبات معوقه، هر روز برای امرار معاش خانواده‌هایمان بیشتر زیر بار قرض از اطرافیان‌مان می‌رویم.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پرداخت حق بیمه این کارگران نیز به سازمان تامین اجتماعی دچار است.

کارگران ارگ بم در ارتباط به وضعیت بیمه تامین اجتماعی خود می‌گویند اخیرا با تعاملی که بین پایگاه ارگ قدیم بم و تامین اجتماعی بوجود آمده در حال حاضر نیازهای درمانی ما و خانواده‌هایمان تامین می‌شود.

*ادامه تجمعات کارگران پیمانی شهرداری شوشتربرای حذف پیمانکاران وعقد قراردادمستقیم

کارگران پیمانی شهرداری شوشتر در ادامه کنش هایشان برای حذف پیمانکاران وعقد قراردادمستقیم برای باری دیگر دست به تجمع مقابل ساختمان شورای شهر شوشترزدند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ 18آبان، کارگران قرارداد پیمانی شهرداری شوشتر در استان خوزستان خواهان تبدیل وضعیت استخدامی خود و برخورداری از قراردادهای دائمی کار هستند.

این کارگران می‌گویند: نزدیک به 300نفرهستند که برابر مقرارت قانون کار در شهرداری شوشتر مشغول‌ کارند.

آنها افزودند: یک جمعیت چند ده‌ هزار نفری از کارگران پیمانکاری در شهرداری‌ها هستند که در نتیجه حضور پیمانکاران مطالباتشان کاهش پیدا کرده و این موضوع آنها را در شرایط بد مالی قرار داده است.

به گفته کارگران شهرداری شوشتر، تبدیل وضعیت استخدامی از کارگر پیمانکاری به قرارداد مستقیم مطالبه‌ای است که تمامی این سالها از جانب آنها دنبال شده است.

در این‌باره یکی از کارگران پیمانکاری شهرداری شوشتر گفت: در مجموعه شهرداری شوشتر بیشتر از 10 سال است که او به همراه همکارانش تحت مسئولیت چندین شرکت واسطه‌ای مشغول کار بوده است، شرکت‌هایی که به بهانه تامین نیرو عملا هیچ نقشی در ارائه خدمات ندارند و به واسطه کار کارگران به سودهای کلانی دست پیدا می‌کنند.

او افزود: حقوقی که از شرکت‌های واسطه‌ای دریافت می‌کنند کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد در عین حال با وجود تشابه نزدیکی که میان حرفه آنها با برخی نیروهای قرارداد مستقیم و حتی رسمی وجود دارد اما دستمزدهایی که به آنها پرداخت می‌شود به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.

این کارگر پیمانکاری شهرداری شوشتر با بیان اینکه بارها مسئله تبدیل وضعیت استخدامی خود را از شهرداری و شورای اسلامی شهر شوشتر و مقامات مختلف دولتی شهرستان مطالبه کرده‌ا‌ند، افزود: در این‌باره علاوه بر شهرداری و شورای شهر، با فرمانداری شهرستان و استانداری خوزستان هم نامه‌نگاری‌هایی انجام دادیم که نتیجه آن وعده پیگیری تبدیل وضعیت استخدامی کارگران پیمانکاری مجموعه شهرداری شوشتر بوده است.

به گفته وی؛ علاوه بر پرداخت دستمزدهای پایین، مسئله فقدان امنیت شغلی نیز ازجمله نگرانی‌هایی است که عموم کارگران پیمانکاری ازجمله کارگران پیمانکاری شهرداری شوشتر امروز با آن مواجه‌ هستند. به عنوان نمونه قرارداد‌های کوتاه‌مدت زیر یک سال و سه ماهه و یک ماهه موجب شده امنیت شغلی نداشته‌ باشیم، در طول این سالها بارها پیش آمده است که دیده‌ایم بعد از خاتمه قرارداد، از میان همکارانمان شماری به عنوان نیروی مازد معرفی شده‌اند و در نتیجه بیکار شده‌اند.

درهمین رابطه:

از سرگیری تجمعات کارگران پیمانی شهرداری شوشتربرای حذف پیمانکاران وعقد قراردادمستقیم

روز شنبه 21مهر،کارگران پیمانی شهرداری شوشتربا خواست حذف پیمانکاران وعقد قراردادمستقیم دست به تجمع مقابل ساختمان شورای شهر شوشترزدند.

کارگران شهرداری شوشتر با اشاره به اینکه به صورت پیمانی در سه شرکت پیمانکاری به کار  مشغول هستیم، به خبرنگار رسانه ای گفتند: می‌خواهیم وضعیت استخدامی ما به قرارداد مستقیم تبدیل شود.

این کارگران که تعدادشان حدود 300 نفر است،افزودند: در نتیجه حضور پیمانکار؛ شاهد کاهش مطالباتشان هستند و این موضوع آنها را در شرایط بد مالی قرار داده است.

کارگران اظهار داشتند: قرارداد تعداد کمی (حدود 6 نفر) از همکارانمان به صورت سفارشی از شرکتی به قرارداد مستقیم تبدیل وضعیت شده است و همین تبعیض نگرانی کارگران را موجب شد و زمینه اجتماع کارگران را فراهم کرد.

آنها گفتند: در جلسه‌ای که به دنبال اجتماع کارگران در شورای شهر شوشتر با حضور اعضای شورا، شهردار و شماری از کارگران برگزار شد، کارگران مشکلات خود را با اعضای شورای شهر و شهردار در میان گذاشتند.

کارگران پیمانی شهرداری شوشتر گفتند: حقوق دریافتی ما کفاف زندگی‌‌مان را نمی‌دهد و در این بین شرکت واسطه‌ای که هیچ نقشی در خدمات شهری ندارد؛ به واسطه کار ما به سودهای کلانی دست پیدا کرده‌ است.

به گفته آنها، کارگرانی که توسط شرکت‌های واسطه نیروی انسانی در شهرداری شوشتر مشغول به کار هستند، ثبات شغلی ندارند و هر لحظه امکان بیکاری آنها وجود دارد.

آنها در بخش پایانی گفتند: چندین سال پیش یکی از شهرداران سابق شهر شوشتر کارگران مجموعه شهرداری را به قرارداد مستقیم تبدیل وضعیت کرد ولی بعد از گذشت چند سال که شهردار بعدی مدیریت شهر را بدست گرفت با تهدید اخراج و حمایت شورای وقت، همه کارگران را فسخ قرارداد کرد در نتیجه کارگران با  وجود آنکه موضوع مشکلاتشان را با طرح شکایت به اداره کار به نتیجه‌ای نرسیدند و بار دیگر پای پیمانکاران در شهرداری شوشتر بازشد.

*اعتراض کارکنان بیمارستان پیوند اعضای بوعلی شیرازنسبت به پایمالی حقوقشان وتعیین ضرب الاجل

کارکنان بیمارستان پیوند اعضای بوعلی شیراز با اعتراض نسبت به پایمالی حقوقشان مبنی برعدم پرداخت بموقع مطالبات،عدم پرداخت عادلانه و منصفانه کارانه به همه پکارکنان، عدم پرداخت حق مسئولیت به مسیولین بخش ها، حذف حق شیفت در گردش و عدم شفافیت در محاسبه اضافه کاری و مسیر ارتقاء شغلی تا پایان آبان ماه به مدیران این مرکز مهلت داده اند تا مشکلاتشان را حل کنند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 18آبان،بزرگترین و مهمترین مرکز تخصصی و فوق تخصصی پیوند اعضاء ایران که به تازگی در شیراز افتتاح شده است به نظر می رسد با بحران نارضایتی پرسنل خود روبروست.

با وجود غیر دولتی بودن این مرکز ، به شکلی غیر معمول تعدادی از پرسنل و پزشکان این مجموعه از مستخدمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز می باشند. بر اساس گزارشات تعداد پرستاران این مرکز 700، پزشکان 240 و تعداد کل پرسنل 1300نفر می باشد.

اخیرا تعدادی از پرسنل این بیمارستان نسبت به آنچه که ظلم و بی عدالتی ها و پایمال شدن حقوق اساسی اولیه خود دانسته اند اعتراض داشته اند به طوری که بر اساس بررسی های میدانی تعدادی از نیروهای آموزش دیده به علت شرایط سخت کاری؛ پایمال شدن حقوق خود و عدم دریافت حقوق مناسب بی انگیزه شده و از شغل خود استعفا داده و عطای این شغل را به لقایش بخشیده اند.

به تازگی جمعی از پرسنل بیمارستان طی نامه ای اعتراضی به مدیران این مرکز عمده ترین مشکلات خود را تاخیر زیاد در پرداخت ها؛ عدم پرداخت عادلانه و منصفانه کارانه به همه پرسنل؛ عدم پرداخت حق مسئولیت به مسیولین بخش ها؛ حذف حق شیفت در گردش و عدم شفافیت در محاسبه اضافه کاری و مسیر ارتقاء شغلی دانسته اند و تا پایان آبان ماه به مدیران این مرکز مهلت داده اند تا مشکلاتشان را حل کنند.

*ادامه اعتراضات در کشت وصنعت نیشکر هفت تپه

روز شنبه 18آبان،جمعی از کارگران کشاورزی کشت وصنعت نیشکر هفت تپه در ادامه اعتراضات روز های گذشته شان نسبت به عدم پاسخگویی به خواسته هایشان برای باری دیگر دست به تجمع در این مجتمع زدند.

*نامه سرگشاده جمعی از معلولان کشور در اعتراض به عدم اختصاص کامل بودجه برای اجرای قانون معلولان در لایحه بودجه سال آینده

جمعی از معلولان کشور طی نامه ای سرگشاده خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشوراعتراضشان را نسبت به عدم اختصاص کامل بودجه برای اجرای قانون معلولان در لایحه بودجه سال آینده،رسانه ای کردند.

بخش هایی ی از این نامه که روز شنبه 18 آبان رسانه ای شد،بقرارزیراست:

سال‌ها طول کشید تا در اواخر سال ۹۶ مطالبات معلولان با تلاش‌ها و پیگیری‌های فراوان معلولان سراسر کشور منجر به تصویب لایحه معلولان شد و در همان بحبوحه 200 میلیارد تومان بودجه برای آماده‌سازی زمینه اجرای این قانون در سال 97 اختصاص داده شد.

در سال97سازمان برنامه و بودجه آنقَدَر وقت‌کُشی کرد تا سال به آخر رسید و ریالی از اعتبار 200 میلیارد تومانی اجرای قانون معلولان را پرداخت نکرد. در همان سال 97 با مطالبه و پیگیری کمپین معلولان و اعتراضات آنان، سرانجام مبلغ 1100 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای قانون معلولان در سال 98 اختصاص یافت اما تا امروز هنوز ریالی از این اعتبار به سازمان بهزیستی پرداخت نگردیده و نامه‌های ارسالی به حضرت‌عالی برای تسریع در این امر حیاتی بی‌پاسخ مانده است.

مردادماه سال جاری نیز با تلاش‌های کمپین معلولان، وزارت بهداشت بسته تعرفه و خدمات توانبخشی را با هدف اجرای ماده 6 قانون معلولان جهت تخصیص اعتبار به سازمان متبوع حضرتعالی ارائه داد ولی تاکنون پاسخی دریافت ننموده است. افزایش مستمری ناچیز معلولان نیز بعد از شش ماه در حالی محقق شد که فقط مبلغ پرداختی از محل بودجه سازمان بهزیستی شامل این افزایش شد و مبلغ دریافتی از محل هدفمندی یارانه‌ها اعمال نشده است. در صورتی که تمام اقشار جامعه از کارمندان تا بازنشستگان، افزایش حقوق و مستمری‌ها را دریافت نموده‌اند.

این بی‌توجهی‌ها در حالی توسط سازمان برنامه و بودجه صورت می‌گیرد که افراد دارای معلولیت با مشکلات عدیده روبه‌رو بوده و در اسفبارترین شرایط معیشتی، درمانی، توانبخشی، اشتغال، مسکن و غیره ناشی از تورم و بیکاری به‌سر می‌برند اما دولت به وظایف خود نسبت به معلولان عمل نمی‌کند.

در چنین شرایطی چرا می‌بایست حقوق مغفول‌ترین قشر جامعه توسط دولت‌مردان نادیده گرفته شده و مورد تعدی قرار گیرد؟ لذا خواسته‌های معلولان سراسر کشور از سازمان برنامه ‌و بودجه را به اطلاع می‌رسانیم:

1-اختصاص کامل بودجه اجرای قانون معلولان در لایحه بودجه سال 99

2-پرداخت کامل بودجه تخصیص یافته (1100میلیارد تومان) اجرای قانون معلولان تا قبل از پایان سال

*ادامه بلاتکلیفی شغلی صدها کارگر کارخانه فولادین ذوب آمل

کارگران فولادین ذوب آمل (فذا): کارفرمای این کارخانه فولادی و قطعه‌سازی صنعت خودروی مازندران از اوایل آبان ماه کارگران را به خانه فرستاده و گفته در صورت راه‌اندازی مجدد کارخانه طی 10 روز تماس گرفته می‌شود. با این‌حال تاکنون فقط با حدود 200 تا 300نفر از کارگران تماس گرفته شده و کارگران نگران امنیت شغلی خود هستند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 18آبان،کارگران می‌گویند: ما نزدیک به 1400کارگر هستیم که اکنون نگران اشتغال خود هستیم و در جواب فقط به ما می‌گویند برای بیمه بیکاری درخواست بدهید. برخی از ما بیش از 15 سال سابقه کاری در این کارخانه داریم و روزانه 12 ساعت برای این شرکت کار کرده‌ایم. متاسفانه گاهاً کارفرماها از کارگران به عنوان اهرم فشار برای گرفتن امتیاز استفاده می‌کنند اما دولت باید در چنین تعدیل‌های گسترده‌ای مداخله کند و اجازه چنین بی‌عدالتی‌ای در حق کارگران را ندهد.

به گفته کارگران این واحد تولیدی، این مجموعه در سال‌های قبل بنا به درخواست شرکت ایران خودرو اقدام به خرید تجهیرات و خطوط مدرن در راستای افزایش تیراژ تولید و جذب نیرو کرده که در ماه‌های اخیر با حجم کاهش سفارشات مواجه شده است.

علوی (قائم مقام مدیرعامل شرکت فولادین ذوب آمل) گفته بود: ایران خودرو متعهد شده است به میزان حداقل 4000 هزار تن در ماه، اصلی‌ترین مواد اولیه این واحد تولیدی را تامین کند که این تعهدات نه تنها عملیاتی نشده بلکه حجم زیادی از مواد اولیه در تعهد ایران خودور در اختیار شرکت قرار نگرفته است.

حسینقلی قوانلو (رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران) با بیان اینکه در این جلسه مقرر شد مواد اولیه این شرکت جهت تولید سریعا در اختیار آن قرار گیرد، تصریح کرد: عمده محصولات تولیدی این شرکت برای ایران خودرو بوده که با توجه به مشکلات پیش آمده برای ایران خودرو و صنایع خودروسازی کشور شرکت فذا نیز تحت‌الشعاع این مشکلات قرار گرفت و نتوانست طلب‌های خود را از این شرکت وصول کند.

قوانلو به کارگران اطمینان داده بود که این شرکت تعطیل نخواهد شد، با این‌حال تاکنون هیچ تماسی با کارگران مبنی بر بازگشت به کار گرفته نشده است.

درهمین رابطه:

سایه شوم بیکاری بالای سر 1600کارگر کارخانه فولادین ذوب آمل

1600کارگرکارخانه فولادین ذوب آمل  بدلیل کاهش 80 درصدی تامین قراضه به عنوان مواد اولیه  این واحد از سوی ایران خودرو، روزگار را با سایه شوم بیکاری بالای سرشان سپری می کنند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 22مهر،بسیاری از کوره‌های شرکت فولادین ذوب آمل که با نام اختصاری ” فذا ” شناخته می‎شود این روزها خاموش است ، وضعیتی که اگر چه باعث نگرانی کارگران آن شده ولی مدیران شرکت مشکل را ناشی از کاهش سطح تعامل شرکت‌ خودروسازی طرف قرارداد می‌دانند.

بررسیهای میدانی نشان می دهد که مشکل این کارخانه از حدود سه ماه پیش به دنبال قطع ارسال قراضه از سوی شرکت خودروسازی طرف قرارداد کلید خورده و همچنان ادامه دارد تا جایی که این نگرانی را در کارگران ایجاد کرده است که شاید قرار است عذرشان خواسته شود.

قابل یادآوری است که کارخانه فولادین ذوب آمل از معدود کارخانه هایی است که تمامی فعالیت و ماشین آلات آن بر اساس نیاز خودروسازی کشور تامین و استقرار یافته است.

این شرکت که از سال  ۱۳۷۹ آغاز به کار کرد، توان تولید سالانه ۷۷ هزار و ۷۰۰ تن قطعات چدنی و فولادی برای صنعت خودروسازی را دارد و بیش از یک هزار و ۶۰۰ نفر به صورت مستقیم در این کارخانه فعالیت می کنند.

این کارخانه که از آن به عنوان بزرگ ترین شرکت قطعه سازی ایمنی و فوق ایمنی در مجموعه سازی اکسل کشور یاد می شود ، بر اساس مواد اولیه قراضه تامین شده از سوی خودروسازان  فعالیت و تعداد زیادی از قطعات فولادی و چدنی نشکن ، چـدن خاکسـتری و چدن آلــیاژی را برای خوردوهای پژو و سمند، نیسان ، پراید و رنو تولید می کند. این قطعات اکسل ، دیسک ترمز ، کاسه چرخ ، کالیبر ، میل لنگ ، منیفولد دود موتور ، فلایویل ، توپی ، پوسته جعبه فرمان و سگدست را شامل می شود.

با توجه به این که بیش از ۹۰ درصد تولیدات این مجموعه برای یکی از شرکت های خودروسازی کشور است ، کارگران شاغل و منابع مدیریتی مجموعه کاهش سطح تعامل این خودرو ساز در تامین قراضه برای مواد اولیه و همچنین پرداخت بدهی های معوقه را سب رقم خوردن وضعیت کنونی می دانند.

*هفدهمین روز تحصن سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت تحصیلیش

روز شنبه 18آبان برای هفدهمین روز،  سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت تحصیلیش دست به تحصن مقابل کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران زد.

 

*مرگ یک كارگرکشاورزی 44 ساله در نیشابور زیرتراکتور

یک کارگر 44 ساله حین کار در زمین کشاورزی واقع در يكي از روستاهاي بخش سرولايت شهرستان نيشابور زیر تراکتور رفت وجان خود را از دست داد .

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

اخبار و گزارشات کارگری 15 ،16 و 17 آبان ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

پژواک صدای کارگران حق طلب بازداشتی شهرداری کوت عبدالله باشیم

- بیانیه‌ی کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در حمایت ازتجمع 19 آبان بازنشستگان مقابل مجلس وسازمان برنامه و بودجه وخواسته هایشان

- ادامه اعتراضات در کشت وصنعت نیشکر هفت تپه

- عقب نشینی موقتی سازمان عمران زاینده رود بدنبال اعتراضات دامنه دار کارگران دهکده فرهنگی تفریحی زاینده رود

- اعتراض کارگران آب و فاضلاب روستایی مشگین شهر نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق

- ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران اخراجی فضای سبز شهرداری بندارامام علیرغم و وعده و وعیدها

- عدم پرداخت 2ماه حقوق کارگران اداره راه وشهرسازی دامغان

- بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران درباره‌ی حکم زندان دو تن از اعضا

- بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور در اعتراض به شیوه‌نامه‌ی انضباطی مصوب تابستان 1398 و مطالبه‌ی لغو آن

- جان باختن کارگر جوان مترو تهران حین کار تعمیر خطوط براثرزیر قطار

- مرگ کارگر ساختمانی 65 ساله در چرداول بر اثر سقوط بالابر

- جان باختن یک کارگر جوان کارگاه آجرپزی در مهران زیردستگاه حمل آجر

- مرگ چوپان 45ساله بر اثر برخورد با کابل فشار قوی

*بیانیه‌ی کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در حمایت ازتجمع 19 آبان بازنشستگان مقابل مجلس وسازمان برنامه و بودجه وخواسته هایشان

کانون صنفی معلمان ایران (تهران) با صدور بیانیه ای بتاریخ 16آبان، از خواسته های بازنشستگان در تجمع ۱۹ آبان ۹۸ مقابل مجلس وسازمان برنامه و بودجه حمایت کرد:

متن بیانیه:

ایستادگی و پایداری بازنشستگان و پیشکسوتان در طرح مشکلات و پیگیری خواسته‌های عدالت‌محور و معیشتی دیگر به نمادی از مطالبه گری و عدالت‌خواهی تبدیل شده است.

پیشکسوتانی که سالهاست در اعتراض به شرایط بد معیشتی، نبود بیمه‌ی مرجع و کارآمد ، عدم اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری و اجرایی نشدن احکام صادره‌ی دیوان محاسبات کشوری به دنبال حقوق پایمال شده و قانونی خود هستند و بارها در مقابل سازمان برنامه‌ و بودجه، مجلس، صندوق بازنشستگی کشوری، وزارت کار و رفاه اجتماعی و نهاد ریاست جمهوری تجمعات مسالمت آمیز برگزار کرده‌اند تا شاید صدایشان را فرادستان و سیاست‌گذاران حکومتی بشنوند و خواسته‌های به‌حقشان را جامه عمل بپوشانند.

بازنشستگان بارها به مراجع قانونی شکایت کرده و خواستار اجابت مطالبات خود شده اند اخیرا نیز آرایی از طرف دیوان محاسبات کشور صادر شده که در آن صندوق بازنشستگی و دولت را ملزم به اجرای قانون کرده و به صراحت بر اجرای احکام صادر شده از جمله اجرای کامل ضریب ۳۰۰ درصد، تاکید کرده است. اما همچنان صندوق بازنشستگی، دولت و سازمان برنامه و بودجه به آن اهمیتی نمی‌ دهند و این شائبه را تقویت می‌کنند که سیستم اداری موجود برای رای دادگاهها هم احترامی قائل نیست.

دریغ و افسوس که انگار عزم و همتی جدی برای حل مشکلات بازنشستگان وجود ندارد.

کانون صنفی معلمان ایران(تهران) چون گذشته با تاکید بر قانونی و قابل حل بودن خواسته‌ها و مطالبات مطرح شده‌ی بازنشستگان، حمایت خود را از تجمع ۱۹ آبانماه ۹۸ مقابل مجلس و سازمان برنامه و بودجه اعلام می دارد. از مسئولان امر می خواهد دست از بی اعتنایی و بی تفاوتی بردارند و هشدار می دهد ادامه‌ی سکوت و بی تفاوتی شما می تواند به شعله ور شدن آتش زیر خاکستر نارضایتی هایی منجر شود که اکنون در قالب تجمعات آرام و نجیبانه بازنشستگان، چشم واقع بینی و گوش شنوای تمامی دست اندرکاران در دولت، مجلس و نهاد قضایی را به دیدن و شنیدن و اقدام فوری،می خواند.سهل‌انگاری، قصور و بی‌تفاوتی شما جز عمیق تر نابسامانی ها و حادتر کردن شرایط، حاصلی نخواهد داشت.

*ادامه اعتراضات در کشت وصنعت نیشکر هفت تپه

روز جمعه 17 آبان ماه،جمعی از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه برای باری دیگر دست به تجمع مقابل مقابل دفتر مدیریت زدند.

از روز دوشنبه 13آبان،جمعی از کارگران کشاورزی این مجتمع باهمراهی تعدادی از کارگران بخش های دیگر در راه دست یابی به مطالباتشان تجمعاتی را در این مجتمع برپا میکنند.

برای آشنایی با خواسته های تجمع کنندگان نظرتان را به گزارشات زیر جلب می کنیم:

+از سرگیری اعتراضات در کشت و صنعت نیشکر هفت تپه

خبرهای منتشره درشبکه های اجتماعی حاکی از سرگیری اعتراضات کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه برای دومین روزمی باشد.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 14آبان،صبح روز سه شنبه 14 آبان،کارگران بخش کشاورزی و صنعتی شاغل مجتمع نیشکر هفت تپه با حضور مقابل دفتر مدیریت مجتمع خواسته‌های خود را مطرح کردند.

کارگران معترض از میان کارگران رسمی، قراردادی و روزمزدی شاغل بخش صنعت و کشاورزی این مجتمع بودند.

آنها می گویند که بابت دو ماه دستمزد معوقه سال جاری خود طلبکارند و همچنین کارفرما هنوز به وعده‌هایی که در پرداخت به موقع مطالبات کارگران به آنها داده‌‌ بود، عمل نکرده است.

آنان گفتند: حذف مزایای عرفی از دیگر دلایل اعتراض کارگران هفت تپه است.

آنها همچنین تاکید کردند: چندسال است که مالکیت مجتمع نیشکر هفت تپه پرداخت برخی مزایای عرفی و قانونی کارگران را کم یا متوقف کرده است.

دلیل دیگر اعتراض کارگران این واحد تولیدی، مربوط به پرداخت نشدن حق بیمه از جانب کارفرما به سازمان تامین اجتماعی است که مشکلات زیادی برای کارگران ایجاد کرده است.

طبق اظهارات آنها؛ گروهی از کارگران این واحد آماده بازنشسته شدن از طریق قانون مشاغل سخت و زیان‌آور هستند و تعدادی دیگر که ماه‌های پایانی سال گذشته بازنشسته شده‌اند هنوز موفق به دریافت مطالبات سنواتی خود نشده‌اند.

+تجمع اعتراضی و اعتصاب در هفت تپه

امروز جمعه تعداد زیادی از همکاران در تجمع اعتراضی و اعتصاب جلوی درب مدیریت شرکت حاضر شدند. این همکاران مانند روزهای قبل بر مطالبات. تاکید کرده و خواستار برآورده شدن مطالبات خودشدند.

اهم مطالبات کارگران هفت تپه بدین شرح است:

پرداخت فوری و بدون قید و شرط حقوق و مزایای معوقه

توقف فوری تجزیه املاک شرکت و توقف واگذاری هرگونه اموال و املاک به دیگران

لغو خصوصی سازی و واگذاری شرکت به دولت با نظارت نمایندگان مستقل کارگران هفت تپه

بازگشت به کار تمامی همکاران اخراجی

لغو احکام صادره و تعقیب قضایی علیه همکاران و حامیان کارگران

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه

۱۷ آبان ۹۸

*عقب نشینی موقتی سازمان عمران زاینده رود بدنبال اعتراضات دامنه دار کارگران دهکده فرهنگی تفریحی زاینده رود

سازمان عمران زاینده رود بدنبال اعتراضات دامنه دار کارگران دهکده فرهنگی تفریحی زاینده رود دست به عقب نشینی موقت زد و از حجمی کردن قرارداد کارگران کوتاه آمد.

بنابرآخرین گزارشات رسانه ای شده،در جلسه‌ای که با حضورمسؤولان شهرستان چادگان و مدیرعامل زاینده برگزار شد مقرر شد کارگران سازمان عمران زاینده‌رود فعلاً به‌صورت نیروهای حجمی نباشند و تا یکسال دیگرهمانند سال‌های قبل به کار خود ادامه دهند.

درهمین رابطه:

تجمع اعتراضی کارگران دهکده فرهنگی تفریحی زاینده رود نسبت به عدم عقد قراردادمستقیم برای بیستمین روزمتوالی

روز سه شنبه 14آبان برای بیستمین روزمتوالی، کارگران دهکده فرهنگی تفریحی زاینده رود برای اعتراض نسبت به عدم عقد قراردادمستقیم دست به تجمع مقابل ورودی این مرکز گردشگری واقع درشهرستان چادگان زدند.

تجمع کنندگان با اعتراض به نداشتن امنیت شغلی خواهان قرارداد مستقیم با سازمان عمران زاینده رود هستند.

*اعتراض کارگران آب و فاضلاب روستایی مشگین شهر نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق

کارگران آب و فاضلاب روستایی مشگین شهراعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق رسانه ای کردند.

این کارگران به خبرنگار رسانه ای گفتند:بیش از 7ماه است که حقوق کارگران آب و فاضلاب روستایی مشگین شهر پرداخت نشده است.

*ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران اخراجی فضای سبز شهرداری بندارامام علیرغم و وعده و وعیدها

علیرغم و وعده و وعیدها بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارگران اخراجی فضای سبز شهرداری بندارامام کماکان ادامه دارد.

بنابه گزارش 17 آبان یک منبع خبری محلی، عاقبت کارگران روزمزد فضای سبز که در زمان شهردار سابق بندر امام برای پیمانکاران فضای سبز گرفته شده بودند، اخراج، عدم پرداخت حقوق معوق و وعده بازگشت مجدد به کار شد.

درهمین رابطه،یکی از کارگران روز مزد فضای سبز شهرداری بندر امام گفت: از بهمن ماه 97 به مدت 9 ماه به عنوان کارگر روزمزد با پیمانکار فضای سبز شهرداری بندر امام کار کردیم.

وی افزود: 2ماه از حقوق معوق ما به بهانه‌های نبود اعتبار، مشخص نشدن شهردار، پیمانکار جدید، بازگشت به کار و… همچنان مشخص نشده است.

این کارگر در ادامه با بیان اینکه تعداد کارگران روزمزد حدود 70 نفر بود تصریح کرد: در این اوضاع بد اقتصادی ما شرمنده زن و بچه خود شدیم ولی کسی به فکر ما نیست.

وی افزود: شهرداری نیاز به نیروی کار برای فضای سبز دارد ولی تاکنون برای بازگشت به کار فقط وعده و وعید شنیدیم ولی در عمل کاری صورت نگرفته است.

*عدم پرداخت 2ماه حقوق کارگران اداره راه وشهرسازی دامغان

خبرکوتاه: 2ماه حقوق کارگران اداره راه وشهرسازی دامغان پرداخت نشده است.

*بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران درباره‌ی حکم زندان دو تن از اعضا

در ادامه‌ی خشونت‌های گسترده، سرکوب، بازداشت و صدور احکام سنگین برای کارگران، روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق کارگری که در جریان اعتصاب‌ها و اعتراض‌های مسالمت‌آمیز خواستار حقوق و مطالبات خود بودند و پیرو سیاست‌های منکوب‌کننده‌ی دستگاه‌های امنیتی و قضایی، در تاریخ 6 اردیبهشت 1398 علیرضا ثقفی خراسانی، عضو کانون نویسندگان ایران و کانون مدافعان حقوق کارگر و هاله صفر زاده، معلم، فعال کارگری و عضو کانون نویسندگان ایران به همراه هفت تن دیگر از فعالان کارگری در پارک جهان نمای کرج بازداشت شدند؛ به‌قرار گزارش‌ها به‌جز این دو عضو کانون نویسندگان و پروین محمدی، سایر بازداشت‌شدگان پس از ساعاتی بازجویی و آزاد شدند.

دادگاه این سه تن پس از 16 روز حبس و آزادی به قید کفالت در تاریخ 2 شهریور برگزار و به اتهام تبلیغ علیه نظام با مصداق گرامیداشت روز جهانی کارگر، برای هر نفر حکم ِ یک سال حبس صادر شد و در فاصله‌ی یک ماه از درخواست تجدیدنظر، ابلاغیه‌ی تأیید و اجرای احکام را به آن‌ها ارجاع دادند.

کانون نویسندگان ایران با دفاع از حق ایجاد سندیکا، انجمن، اتحادیه، جمعیت‌ها و دفاع از حق ابراز نظر، اعتراض و آزادی بیان همه افراد و تشکل‌ها، اتهام‌های وارده را به‌شدت محکوم کرده و خواهان لغو فوری و بی‌قیدوشرط حکم‌های صادره است.

کانون نویسندگان ایران

17آبان 1398

*بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور در اعتراض به شیوه‌نامه‌ی انضباطی مصوب تابستان 1398 و مطالبه‌ی لغو آن

چندی‌ست که جامعه‌ی دانشگاهی مبهوت احکام سنگین صادر شده علیه فعالان، تشکل‌ها و نشریات دانشجویی منتقد شده است که با سکوت، انفعال و حتی همراهی وزارتخانه‌های علوم و بهداشت، یکی پس از دیگری به اجرا گذاشته می‌شوند. این دو وزارتخانه در دولتی که وعده‌ی حقوق شهروندی و دانشجویی و دانشگاه «امن و نه امنیتی» می‌داد، نه تنها پیگیری موثری برای لغو احکام صادر شده نکرد‌ه‌اند، بلکه با تصویب و ابلاغ شیوه‌نامه‌ی ضد دانشجویی آیین‌نامه انضباطی، به پیشواز دانشجویان در آغاز سال تحصیلی جدید رفته‌اند.

مفاد این شیوه‌نامه‌ی اجرایی که از همان ابتدای مطرح شدنش مورد انتقاد دانشجویان و حقوق‌دانان قرار گرفته بود، به وضوح اصول دادرسی منصفانه را نادیده گرفته است و در مقایسه با آیین‌نامه‌ی انضباطی سال ۷۴، دستورالعمل انضباطی سال ۹۴ و حتی شیوه‌نامه‌ی اجرایی سال ۸۸ که در اوج فضای امنیتی حاکم بر دانشگاه ابلاغ شده بود، نشان‌دهنده‌ی عقب‌گردی بزرگ برای دولتی است که از بازگرداندن ستاره‌ها به آسمان می‌گفت.

روح حاکم بر شیوه‌نامه‌ی جدید با نقض اصول ۲۵، ۳۵ و ۳۷ قانون اساسی، مبنا را بر متخلف‌ بودن دانشجو گذاشته و زمینه‌ی تجسس در حریم خصوصی او و جرم‌انگاری گسترده و مبهم به‌ویژه در حوزه‌های مربوط به سبک زندگی و فضای مجازی را فراهم می‌کند که نهایتا منجر به بسط اختیارات و رویکردهای سلیقه‌ای کمیته‌های انضباطی در برخورد با دانشجویان می‌شود.

تغییر ترکیب اعضای شورای انضباطی و افزایش قابل توجه سهم منصوبان معاونت فرهنگی و دانشجویی در کمیته، یکی شدن دبیر کمیته بدوی و تجدیدنظر، حذف ضرورت ذکر مشخصات شاکی یا مرجع گزارش‌دهنده و بند اتهامی در احضاریه‌ها، شفاهی شدن احضاریه‌ها، تشدید تنبیهات، محدود شدن و حتی لغو حق تجدیدنظرخواهی در صورت صدور احکام سنگین، اضافه شدن موارد «تهمت»، «ضبط صدا و تصویربرداری‌های بدون مجوز»، «اعتیاد به مشروبات الکلی»، «تخلفات فضای مجازی» و «نگهداری هرگونه محصولات رسانه‌ای غیرمجاز» به دایره‌ی جرایم که کشف آن‌ها مستلزم تجسس است، حذف تخلف و تنبیه در صورت «ایجاد مزاحمت برای بانوان»، لغو حق سکوت و حق داشتن نماینده و همراه در روند پیگیری پرونده، گسترش مدت اجرای احکام تنبیهی کمیته‌ی انضباطی حتی به دوران فارغ‌التحصیلی و موعد دریافت مدرک، افزوده شدن تخلف «عدم رعایت ضوابط پوشش ابلاغی وزارتین» که از جوراب، کفش، رنگ کیف و شلوار گرفته تا مچبند و عطر برای دانشجو حدود تعیین کرده‌است و حتی پوشیدن مانتوی گشاد و بلند را نیز تخلف شمرده شده‌است، تنها بخشی از عقب‌گردهای شیوه‌نامه ضد دانشجویی جدید است که فضا را برای حاکم شدن رویکردهای قهری و بگیروببند در دانشگاه مهیا می‌کند.

بنابراین ما، جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور، نسبت به ادامه‌ی اعمال این شیوه‌نامه هشدار داده و به صورت صریح و روشن خواستار لغو بی‌چون‌ و‌چرای کل این شیوه‌نامه‌ی ضددانشجویی و اصلاح رویه‌ی فعلی وزارتین در جهت ناامن‌تر کردن دانشگاه و تعدی به زندگی روزمره‌ی خود در محیط دانشگاه هستیم. بدیهی است که در صورت عدم لغو فوری شیوه‌نامه‌ی جدید، از تمام حقوق مصرح قانونی خود جهت اعتراض و لغو این شیوه‌نامه استفاده خواهیم کرد.

رونوشت:

1- دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

2- دکتر نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

3- کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی

4- دیوان عدالت اداری

5- معاونت حقوقی رئیس جمهور

*جان باختن کارگر جوان مترو تهران حین کار تعمیر خطوط براثرزیر قطار

سه شنبه شب(14آبان)،یک کارگر شرکت پیمانکاری تعمیر و نگهداشت خطوط مترو حین کار تعمیر خطوط مترو در بین ایستگاه "ورآورد و ایران خودرو" قطار از رویش عبور کرد وجانش را از دست داد.

*مرگ کارگر ساختمانی 65 ساله در چرداول بر اثر سقوط بالابر

روز چهارشنبه 15آبان،یک کارگر 65 ساله حین کار نصب دستگاه بالابر در روستای چشمه ماهی بخش هلیلان شهرستان چرداول بر اثر سقوط بالابر وقرارگرفتن زیرش جانش را ازدست داد.

فرمانده انتظامی شهرستان چرداول از مرگ کارگر 65 ساله بر اثر سقوط دستگاه بالابر در این شهرستان خبر داد.

*جان باختن یک کارگر جوان کارگاه آجرپزی در مهران زیردستگاه حمل آجر

روز پنج شنبه 16آبان،یک کارگر 35 ساله کارگاه آجرپزی روستای سرنی بخش صالح آباد شهرستان مهران حین کار زیردستگاه حمل آجر گیر کرد وجانش را ازدست داد.

*مرگ چوپان 45ساله بر اثر برخورد با کابل فشار قوی

فرمانده انتظامی شهرستان مهران از برخورد یک چوپان 45 ساله با کابل فشار قوی در «سه راهی جندالله» و مرگ وی در این حادثه خبر داد.

وی روز پنج شنبه 16آبان، به خبرنگاری گفت: در پی تماس‌های مردمی با مرکز فوریت‌های پلیسی 110مبنی بر وقوع یک فقره برق گرفتگی در داخل زمین‌های کشاورزی در "سه راهی جنداله"، سریعا ماموران انتظامی پاسگاه "صالح آباد" جهت بررسی موضوع به محل حادثه اعزام شدند.

وی افزود: بنا بر گزارش ماموران انتظامی حاضر در محل حادثه، یک چوپان 45ساله به علت تخریب شدن تیر برق فشار قوی در داخل زمین‌های کشاورزی بخش "صالح آباد" از توابع شهرستان "مهران" و نزدیک بودن سیم به سطح زمین، با کابل فشار قوی برخورد و دچار برق گرفتگی شده است.

وی ادامه داد: فرد مصدوم سریعا توسط عوامل اورژانس جهت مداوا به درمانگاه بخش "صالح آباد" منتقل و سپس با استفاده از بالگرد اورژانس به مراکز درمانی ایلام منتقل شد که به علت شدت جراحات در بیمارستان فوت کرده است.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت