.
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 07 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 19 آبان 1398 ساعت 21:43

ادامه اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه


اطلاعیه خبری 18 آبان :

ادامه اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه
امروز 18 آبان اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه وارد ششمین روز خود شد. این دور از اعتصاب کارگران از بخش کشاورزی آغاز شده و شماری از کارگران بخش داخل کارخانه نیز با شرکت در تجمع آنها با آنان همبستگی خود را اعلام کرده اند. اعتراض کارگران به جدا کردن و حراج کردن زمین های مرغوب کشاورزی است که بخش دیگری از دزدی ها و چپاول اموال شرکت را تشکیل میدهد. کارگران همچنین به تعویق پرداخت دستمزدها نیز اعتراض دارند. متوقف شدن چپاولگری ها تحت عنوان خصوصی سازی و فروش زمین های کشاورزی، پرداخت فوری طلبها، بازگشت به کار دو همکار اخراجی، لغو احکام صادر شده علیه اسماعیل بخشی و دیگر بازداشت شدگان نیشکر هفت تپه و بدون قیدو شرط بودن آزادی آنان، بسته شدن تمامی پرونده های امنیتی تشکیل شده برای کارگران و پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات و پرونده سازی ها از خواستهای کارگران نیشکر هفت تپه است.
اعتراضات این کارگران ادامه دارد. خواستهای کارگران بخش کشاورزی و بخش های داخلی شرکت مشترک است و اتحاد مبارزاتی آنها فاکتور مهمی در پیشروی قدرتمند تر این اعتراضات است. شرکت فعال خانواده ها در مبارزات کارگران بسیار ضروری و حیاتی است. حزب کمونیست کارگری همه کارگران را به حمایت وسیع از مبارزات کارگران نیشکر هفت تپه این سنگر مهم مبارزات کارگری فرا میخواند

پیش بسوی ایجاد شوراها
حزب کمونیست کارگری ایران
18 ابان ٩٨، 9 نوامبر ٢٠١٩


اطلاعیه خبری 18 آبان:

اخباری از اعتراضات کارگری
- صبح روز 18 آبان حدود 120 کارگر پروژه مرمت ارگ قدیم بم در اعتراض به تعویق پرداخت ۳ماه مزد دست از کار کشیده و محل کار خود را ترک کردند. این کارگران که از زیرمجموعه‌های سازمان میراث فرهنگی محسوب می‌شوند، صبح امروز مقابل در ورودی پایگاه ارگ قدیم تجمع کردند. به گفته کارگران علاوه بر تاخیر سه تا چهار ماهه در پرداخت حقوق از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور، یکی از عمده‌ترین مشکلات آنان روالی است که سازمان میراث فرهنگی برای پرداخت دستمزد کارگران و تعویق دائم پرداخت مزدشان در پیش گرفته است.
- روز شنبه ۱۸ آبان‌ماه گروهی از کارگران شرکت قند شوش در اعتراض به اعزام به مرخصی اجباری خود و همکارانشان توسط کارفرما و خطر از دست دادن کارشان در محوطه این شرکت، تجمع کردند. به گفته کارگران مدیریت این شرکت به دلیل عدم تامین چغندر بهاره و با هدف کاهش هزینه‌هایش، بدون پرداخت هیچ مزدی تعدادی از کارگران را به مرخصی اجباری فرستاده و تعدادی از آنها را نیز با دو روز کار در هفته مجددا به کار دعوت کرده است. در برابر این اقدام کارفرما، کارگران که خود را زیر فشار سنگین اقتصادی میبینند و کار و معیشتشان به خطر افتاده است، دست به اعتراض زده اند. در کارخانه قند شوش تا قبل از سال 78 بیش از سه هزار کارگر رسمی در سه شیف کار میکردند. بعلاوه کشاورزان منطقه شوش، دزفول، اندیمشک وسایر مناطق خوزستان و استان های اطرف چغندر این کارخانه را تامین میکردند. به بحران کشیده شدن وضع این کارخانه موجب بیکاری بسیاری از این کارگران شده است.
- روز 18 آبان کارگران شهرداری پارس آباد مغان در استان اردبیل در اعتراض به عدم پرداخت چند ماهه دستمزد و مزایای خود مقابل شهرداری تجمع کردند.

پیش بسوی شوراها
پیش بسوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
18 آبان ٩٨، 9 نوامبر ٢٠١٩


19 آبان: تجمع بزرگ بازنشستگان در مقابل نیروهای سرکوب برگزار شد
از آغاز صبح امروز یکشنبه ۱۹ آبان بازنشستگان بنا به فرخوان اعلام شده خود در مقابل مجلس اسلامی تجمع کردند. در این روز بیش از چند هزار نفر از بازنشستگان از شهرهای مختلف ایران برای شرکت در این تجمع به تهران آمده بودند. حکومت از وحشت برپایی تجمع بزرگ بازنشستگان نیروی انتظامی بسیاری از زن و مرد و حدود ۵۰ موتورسوار و تعداد زیادی از ماموران لباس شخصی را در نقاط مختلف مستقر کرده بود. نیروهای سرکوبگر حکومت در مقابل سازمان برنامه و بودجه نیز مستقر بودند. بدین ترتیب نیروی انتظامی و سرکوبگر که از سیل جمعیت بازنشسته به وحشت افتاده بودند سعی در متفرق کردن تجمع کنندگان کرده و جمعیت را در سه جهت پارک مقابل محوطه سازمان برنامه وبودجه، میدان میدان بهارستان و بیمارستان رهی معیری راهی کردند. اما بازنشستگان به حرکت اعتراضی خود ادامه دادند. نیروی انتظامی مانع جمع شدن بازنشستگان میشدند و حتی اجازه جمعیت شدن چند نفر را هم نمیدادند. آنها با سوت زدن متوالی تلاش داشتند فضا را بیشتر امنیتی کنند. اما بازنشستگان به حضور خود ادامه داده و گروهی از آنها از بیمارستان رهی معیری و گروهی از بهارستان به طرف مترو راهپیمایی کرده و صدای شعارهای کوبنده آنها در محل طنین انداز شده بود. شعارهای بازنشستگان از جمله عبارت بودند از: "معیشت، منزلت، حق مسلم ماست"، " خط فقر 8 میلیون، حقوق ما 2 میلیون"، " معلم زندانی آزاد باید گردد"، " این همه بی عدالتی، هرگز ندیده ملتی" ، " گرانی تورم بلای جان مردم"، " تجمع تشکل حق مسلم ماست"
بازنشستگان در برابر تعرضات سرکوبگران شعار میدادند:" پلیس برو دزد را بگیر" و در آخر با شعار تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم در ساعت دوازده ظهر به تجمع خود پایان دادند.
بنا بر خبرها در این روز بین ده تا پانزده نفر بازداشت شده اند که هنوز تعداد دقیق و اسامی آنها مشخص نیست و گویا بازداشت شدگان به ساختمان خیابان وزرا منتقل شده اند.
سی و یک نهاد و تشکل بازنشستگان از تجمع امروز حمایت کرده بودند. کانون صنفی معلمان و کانون های صنفی معلمان تهران و خوزستان و گروههای دیگری از معلمان نیز از این فراخوان اعلام حمایت کرده بودند. بازنشستگان برای بیان هدف از برگزاری تجمع این روز در بیانیه ها و پوسترهای تدارکی خود برخواستهایی چون افزایش حقوقها به بالای خط فقر هشت میلیونی، درمان رایگان برای همه، تحصیل رایگان برای همه کودکان، پایان دادن به اختلاس ها و بازگشت پولهای به سرقت رفته از صندوق بازنشستگی به این صندوق، پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات و هرگونه پرونده سازی ای و لغو تمامی احکام امنیتی صادرشده، حق تشکل، اعتصاب و تجمع بدوراز هر گونه امنیتی کردن و آزادی فوری و بدون قیدو شرط کارگران، معلمان و تمامی زندانیان سیاسی تاکید کرده اند. اعتراض بازنشستگان به فقر، گرانی، تبعیض، نابرابری و دزدی و حقوقهای نجومی است و با برافراشتن شعار" برداشته شدن فاصله عظیم طبقاتی در جامعه " در تظاهراتهایشان بر داشتن یک زندگی انسانی تاکید دارند. بازنشستگان صدای اعتراض همه مردم هستند.
جمهوری اسلامی حکومت همان دزدان و جانوارانی است که پولهای صندوق بازنشستگان را بالا میکشند و وقتی بازنشستگان اعتراض میکنند، نیروهای مزدورش را علیه آنها به خیابان میکشد. حزب کمونیست کارگری از خواستها و مبارزات بازنشستگان قاطعانه حمایت کرده و تعرض به تجمع آنان و دستگیری های امروز را شدیدا محکوم میکنند. بازداشت شدگان امروز باید فورا آزاد شوند. حزب همه کارگران، معلمان، دانشجویان و بخش های مختلف جامعه را به حمایت وسیع از مبارزات و خواستهای بازنشستگان فرامیخواند.

پیش بسوی اعتصابات سراسری
پیش بسوی ایجاد شوراها
حزب کمونیست کارگری ایران
19 آبان ٩٨، 10 نوامبر ٢٠١٩

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت