.
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 07 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 16 آبان 1398 ساعت 03:23

اخبار و گزارشات کارگری 13-14 آبان ماه

اخبار و گزارشات کارگری 14 آبان ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

پژواک صدای کارگران حق طلب بازداشتی شهرداری کوت عبدالله باشیم

- حمله نیروی انتظامی به اهالی معترض روستای کوشک بیدک شیراز نسبت به حفر چاه عمیق برای رفع کم‌آبی منطقه ویژه اقتصادی شیراز وبازداشت 15نفر

- از سرگیری اعتراضات در کشت و صنعت نیشکر هفت تپه

- تجمع اعتراضی کارگران دهکده فرهنگی تفریحی زاینده رود نسبت به عدم عقد قراردادمستقیم برای بیستمین روزمتوالی

- اعتراض خانوادگی کارگران حفاری شمال نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق

- احضار علی نجاتی از اعضای سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

- سهل‌انگاری در وضعیت درمانی لیلا حسین‌زاده، دانشجوی دربند!

- تحصن سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت تحصیلیش برای شانزدهمین روز

- کشته و زخمی شدن5 کارگرحین کار در دو کشتی صیادی در بندرعباس

*حمله نیروی انتظامی به اهالی معترض روستای کوشک بیدک شیراز نسبت به حفر چاه عمیق برای رفع کم‌آبی منطقه ویژه اقتصادی شیراز وبازداشت 15نفر

روز سه شنبه 14 آبان،اهالی روستای کوشک بیدک از توابع شیرازباتجمع مانع عملیات حفر چاه عمیق در زمین های بالادستی این روستا برای رفع کم‌آبی منطقه ویژه اقتصادی شیرازشدند که با یورش نیروی انتظامی روبرو 15نفرشان بازداشت شدند.

براساس گزارشات منتشره،تجمعات اعتراضی اهالی روستای کوشک بیدک از توابع شیراز نسبت به کندن چاه عمیق در زمین های بالادستی این روستا با هدف رفع کم‌آبی منطقه ویژه اقتصادی شیراز،از حدود یک ماه پیش شروع وادامه داشت.

درهمین رابطه یکی ازمعترضین گفت: از حدود یک ماه پیش اعتراض اهالی این روستا نسبت به حفر چاه عمیق برای منطقه ویژه اقتصادی شیراز آغاز شده اما تاکنون مسئولان مربوطه توجهی به این تجمع‌ها و مخالفت‌ها نکرده اند.

اهالی روستا مخالف حفر این چاه هستند و معتقدند که این موضوع تاثیر منفی زیادی بر زندگی و کسب و کار اهالی این روستا خواهد گذاشت.

امروز(14آبان) عوامل حفر این چاه برای کندن آن به محل مورد نظر در بالادست روستای کوشک بیدک آمدند که اهالی مطلع و در این محل تجمع و مانع این کار شدند ونیروی انتظامی به تجمع کنندگان حمله کردند و15نفرازاهالی روستای کوشک بیدک را بازداشت کردند.

وی افزود:منطقه ویژه اقتصادی شیراز در سال های گذشته اقدام به حفر چاه در روستای مجاور کوشک بیدک بنام روستای اسلاملو کرده و اکنون این روستا کاملا خشک و کشاورزی اهالی این منطقه نابود شده و در حال حاضر اهالی روستای اسلاملو حتی آب شرب هم ندارند و روزانه از روستاهای اطراف آب مورد نیاز آشامیدن خود را تامین می کنند.

وی ادامه داد: اخیرا کارشناسان و متخصصینی توسط شورای این روستا بکار گرفته شدند که تحقیقات آنها نشان داد که حفر این چاه بر کشاورزی و آب شرب ساکنان روستای کوشک بیدک تاثیر منفی زیادی خواهد گذاشت.

وی اضافه کرد: پیشه چهار هزار نفر از ساکنین این روستا کشاورزی است که از این طریق روزگار می گذرانند و حفر این چاه کسب و کار و در پی آن زندگی آنها را به مخاطره می اندازد.

*از سرگیری اعتراضات در کشت و صنعت نیشکر هفت تپه

خبرهای منتشره درشبکه های اجتماعی حاکی از سرگیری اعتراضات کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه برای دومین روزمی باشد.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 14آبان،صبح روز سه شنبه 14 آبان،کارگران بخش کشاورزی و صنعتی شاغل مجتمع نیشکر هفت تپه با حضور مقابل دفتر مدیریت مجتمع خواسته‌های خود را مطرح کردند.

کارگران معترض از میان کارگران رسمی، قراردادی و روزمزدی شاغل بخش صنعت و کشاورزی این مجتمع بودند.

آنها می گویند که بابت دو ماه دستمزد معوقه سال جاری خود طلبکارند و همچنین کارفرما هنوز به وعده‌هایی که در پرداخت به موقع مطالبات کارگران به آنها داده‌‌ بود، عمل نکرده است.

آنان گفتند: حذف مزایای عرفی از دیگر دلایل اعتراض کارگران هفت تپه است.

آنها همچنین تاکید کردند: چندسال است که مالکیت مجتمع نیشکر هفت تپه پرداخت برخی مزایای عرفی و قانونی کارگران را کم یا متوقف کرده است.

دلیل دیگر اعتراض کارگران این واحد تولیدی، مربوط به پرداخت نشدن حق بیمه از جانب کارفرما به سازمان تامین اجتماعی است که مشکلات زیادی برای کارگران ایجاد کرده است.

طبق اظهارات آنها؛ گروهی از کارگران این واحد آماده بازنشسته شدن از طریق قانون مشاغل سخت و زیان‌آور هستند و تعدادی دیگر که ماه‌های پایانی سال گذشته بازنشسته شده‌اند هنوز موفق به دریافت مطالبات سنواتی خود نشده‌اند.

*تجمع اعتراضی کارگران دهکده فرهنگی تفریحی زاینده رود نسبت به عدم عقد قراردادمستقیم برای بیستمین روزمتوالی

روز سه شنبه 14آبان برای بیستمین روزمتوالی، کارگران دهکده فرهنگی تفریحی زاینده رود برای اعتراض نسبت به عدم عقد قراردادمستقیم دست به تجمع مقابل ورودی این مرکز گردشگری واقع درشهرستان چادگان زدند.

تجمع کنندگان با اعتراض به نداشتن امنیت شغلی خواهان قرارداد مستقیم با سازمان عمران زاینده رود زیر مجموعه شهرداری اصفهان هستند.

درهمین رابطه:

تجمعات اعتراضی دامنه دار کارگران دهکده فرهنگی تفریحی زاینده رود نسبت به نداشتن امنیت شغلی

بیش از 9روزمتوالی است که کارگران دهکده فرهنگی تفریحی زاینده رود(سازمان عمران زاینده رود) برای اعتراض به نداشتن امنیت شغلی مقابل در ورودی این دهکده واقع درشهرستان چادگان تجمع می کنند.

در روزهای اخیر برخی از اهالی شهرستان چادگان برای نشان دادن همبستگیشان با کارگران این دهکده توریستی به این تجمع پیوسته‌اند.

براساس گزارشات رسانه ای شده بتاریخ8آبان،یکی ازکارگران حاضر درتجمع به خبرنگار رسانه ای گفت: دهکده چادگان در استان اصفهان بیشترین گردشگر را دارد و امنیت شغلی این شهرستان به وضعیت کاری این کارگران وابسته است، اما ما به عنوان کارگران این دهکده امنیت شغلی نداریم.

وی افزود: به ما می‌گویند اکنون نیاز به کارگر نداریم، بروید و چند ماه دیگر برگردید، در حالی که ما هر کدام بیش از 10 سال سابقه کار در این دهکده را داریم.

کارگر دیگری بیان کرد: افرادی در این دهکده وضعیت شغلی آنها پایدار شده که یک شبه آمده‌اند اما بسیاری از کارگران بیش از 10 سال است که در این مکان کار می‌کنند؛ اما وضعیت شغلی آنها مشخص نیست.

*اعتراض خانوادگی کارگران حفاری شمال نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق

درادامه اعتراضات کارگران حفاری شمال نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق،خانواده هایشان هم اعتراضشان را رسانه ای کردند.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 14آبان،جمعی از کارگران حفاری شمال و خانواده‌های آنها از عدم پرداخت دستمزدها انتقاد کردند.

کارگران می‌گویند: بیش از دو ماه است که دستمزد ما پرداخت نشده و نمی‌دانیم دست به دامان کجا شویم؛ مدتهاست که پرداخت دستمزدها نامنظم شده است و ما هر بار باید ماه‌ها در انتظار دریافت حقوق خود بمانیم.

یکی از همسران کارگران عملیاتی اهواز می‌گوید: همسرم دور از خانواده در شرایط سخت کار حفاری انجام می‌دهد به این امید که بتواند برای خانواده‌اش یک زندگی حداقلی فراهم کند؛ اکنون دو ماه است که حقوق نگرفته؛ این شرایط برای ما در این اوضاع اقتصادی غیرقابل تحمل است؛ امیدواریم مسئولان صدای ما را بشنوند .

*احضار علی نجاتی از اعضای سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

علی نجاتی عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، به شعبه بیست وهشت دادگاه انقلاب تهران احضار شد.

این احضار از طربق پیامک و ابلاغ الکتریکی به خانم فرزانه زیلابی وکیل کارگران هفت تپه صورت گرفته است.

بر اساس این احضاریه وقت رسیدگی به پرونده علی نجاتی۱۹ آبان ۹۸، روز یکشنبه تعین شده است .

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه هر گونه ارعاب، تهدید و پرونده سازی برای کارگران و مدافعان جنبش کارگری را محکوم کرده و خواستار پایان دادن به این گونه پرونده سازی ها می باشد.

۱۴ آبان ۹۸

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

*سهل‌انگاری در وضعیت درمانی لیلا حسین‌زاده، دانشجوی دربند!

لیلا حسین‌زاده دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران که پس از بازداشت در منزل خود در تاریخ ۶ مردادماه سال جاری، با گذران ۱۰ روز از روند بازجویی‌های اعمال شده، جهت تحمل ۳۰ ماه حبس تعزیری به بند زنان اوین منتقل شده است، روز دوشنبه ۲۹ مهرماه، جهت درمان شکستگی انگشت دست راست که در خلال ورزش در سه روز گذشته (جمعه ۲۶ مهرماه) به وقوع پیوسته بود به بیمارستان طالقانی اعزام می‌شود. طی روند معالجه، وی را جهت درمان و قرار دادن پین در انگشت شکسته شده به اتاق جراحی (بخش ارتوپدی بیمارستان) با اعمال بیهوشی منتقل می‌کنند.

بنا به نظر پزشکان بیمارستان و مطابق نظر بهداری زندان، جهت جلوگیری از آسیب‌دیدگی و ضرورت خارج نمودن پین از انگشت، لیلا حسین‌زاده می‌بایست به بیمارستان اعزام شود. امری که طی روزهای گذشته با سهل‌انگاری مسئولین زندانْ جهت انتقال وی مواجه شده است. بدیهی است که این تعلل در حق دسترسی به درمان، سلامت این دانشجوی زندانی را به خطر انداخته است.

برگرفته از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*تحصن سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت تحصیلیش برای شانزدهمین روز

روزسه شنبه 14آبان،برای شانزدهمین روز، سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت تحصیلیش به تحصنش مقابل کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران ادامه داد.

منبع اصلی خبر: کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*کشته و زخمی شدن5 کارگرحین کار در دو کشتی صیادی در بندرعباس

طی سه روز گذشته ،5 کارگر براثر حادثه حین کار در دو کشتی صیادی در بندرعباس کشته وزخمی شدند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ 14آبان،طی سه روز گذشته، دو حادثه مرگبار در کشتی‌های صیادی بندرعباس در استان هرمزگان اتفاق افتاده است. هر دو حادثه دقیقا در فاصله نزدیک به هم در دو کشتی مجزا رخ داده است.

یکشنبه 12آبان، سه کارگر 25 تا 32 ساله به دلیل گاز گرفتگی در یک کشتی صیادی حوالی ساعت 19و شش دقیقه جان خود را از دست دادند. یک کارگر حدود36 ساله هم دچار مسمومیت استنشاقی شده بود که به بیمارستان صاحب الزمان منتقل شد.

طبق گزارش تیم اعزامی اورژانس، این چهار کارگر در حین جوشکاری در محوطه سردخانه یک کشتی صیادی متعلق به کشور چین بودند که دچار گاز گرفتگی با گاز نامشخصی شدند.

یک روز بعد، دوشنبه 13آبان، یک کارگر دیگر در همان مکان حین کار در یک کشتی صیادی در بندرعباس دچار برق‌گرفتگی شد و جان باخت.

حسن امینی (معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس) در مورد جزئیات حادثه دوم گفت: یک کارگر 33 ساله حین تعمیر گاز برقی در یک کشتی صیادی دچار برق‌گرفتگی شد که بلافاصله تیم‌های امدادی به محل اعزام شدند.

وی افزود: بررسی‌های اولیه مأموران حاکی از آن بود که این کارگر هنگام کار دچار برق‌گرفتگی شده است و نیروهای امدادی آتش‌نشانان پس از رهاسازی متوفی و انتقال به بیرون از کابین، جسد او را به عوامل انتظامی تحویل دادند.

این حادثه حوالی ساعت 20:46دقیقه شب اتفاق افتاده است. از قرار معلوم این کشتی صیادی در نزدیکی کشتی حادثه روز گذشته قرار داشته است.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار و گزارشات کارگری 13 آبان ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

پژواک صدای کارگران حق طلب بازداشتی شهرداری کوت عبدالله باشیم

- کارگران کمباین‌سازی تبریز برای جلوگیری از مصادره زمین و تجهیزات و ماشین‌آلات کارخانه با تجمع مانع پلمب این واحد صنعتی شدند

- بلاتکلیفی معیشتی 3هزارکارگر شرکت همشهری زیرمجموعه شهرداری تبریزبدلیل اختلافات بین اعضای شورای شهر

- ” آینده مبهم گروه ملی صنعتی فولاد ”

- 14آبان سالروز در گذشت کورش بحشنده

- تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان نسبت به وضعیت نامطلوب سرای دانشجویی صبا

- تحصن سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت تحصیلیش

*کارگران کمباین‌سازی تبریز برای جلوگیری از مصادره زمین و تجهیزات و ماشین‌آلات کارخانه با تجمع مانع پلمب این واحد صنعتی شدند

روز شنبه 11آبان، کارگران کمباین‌سازی تبریز برای جلوگیری از مصادره زمین و تجهیزات و ماشین‌آلات کارخانه با تجمع مانع پلمب این واحد صنعتی توسط یکی از بانک‌های خصوصی شدند.

کارگران کارخانه کمباین‌سازی تبریز:چرا قوه قضاییه اقدام به توقیف این کارخانه با بیش از 100میلیارد تومان ارزش مالی که تنها محل درآمد اهالی یک منطقه بوده و کارگرانش سالها عمر خود را برای نگهداریش بعنوان محل کارشان هزینه کرده‌اند و مطالباتشان بابت مزد معوقه و سنوات پایان خدمت به حدود 2 میلیارد و600میلیون تومان می‌رسد ودر عین حال امکان بازگشایی مجدد ش وجود دارد،اقدام کرده است؟

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ 13آبان،جمعی از کارگران کارخانه کمباین‌سازی تبریز «توسعه صنعت آذربایجان» ، از توقیف کارخانه و مصادره زمین و تجهیزات و ماشین‌آلات این واحد تولیدی ازسوی یکی از بانک‌های خصوصی خبر دادند.

این کارگران با بیان اینکه در مدت زمانی که این کارخانه به تعطیلی کشیده شده، زیان‌های مالی و روحی زیادی را متحمل شده‌ایم، افزودند: سالها با تلاش شبانه‌روزی توانسته‌ایم با وجود همه مشکلات اقتصادی فعالیت تولیدی کارخانه کمباین‌سازی را حفظ کنیم اما چند سالی است این کارخانه تعطیل شده و اخیرا (روز شنبه 11 آبان) یکی از بانک‌های خصوصی بابت مطالبات معوقه از مراجع قضایی حکم توقیف اموال کارخانه را دریافت کرده است.

این کارگران در ادامه با اشاره به اینکه این شرکت به زودی قرار است با حضور سرمایه‌گذار جدید، جان تازه‌ای بگیرد، افزودند: هرچند روز شنبه اجتماع گروهی از کارگران کارخانه مانع پلمب این واحد صنعتی توسط بانک شد اما توقیف اموال و صورت‌برداری آن انجام شده و برای اموال توقیف شده نیز محافظ تعیین شده است.

کارگران تصریح کردند: مراجع قضایی چرا برای این کارخانه که مصائب خود را پشت سر گذاشته و اکنون می‌خواهد با حضور یک سرمایه‌گذار جدید کار را از سر بگیرد، حکم توقیف صادر کرد‌ه‌اند.

کارگران در ادامه گفتند: در حال حاضر حدود 30 کارگر کارخانه از سه سال پیش تاکنون معوقه دارند و متاسفانه هیج نهادی مسئولیت پیگیری مطالبات پرداخت نشده آنها را برعهده نگرفته است.

این کارگران در ادامه با اشاره به مصادره کارخانه و دارایی‌های تحت تملک کارخانه کمباین‌سازی تبریز گفتند: بانک در حالی اقدام به توقیف کارخانه و دارایی‌های آن کرده که تاکنون برای وصول طلب 5 میلیارد تومانی خود هیچ اقدامی نکرده بود و در حال حاضر که رقم طلب با اضافه شدن جرائم به 24 میلیارد تومان رسیده، به یکباره با حکم قضایی و با مامور اقدام به توقف کارخانه کرده است.

در خاتمه کارگران کمباین‌سازی تبریزمی پرسند، در این کارخانه که تنها محل درآمد اهالی یک منطقه بوده و کارگران آن سالها عمر خود را برای نگهداری محل کار خود هزینه کرده‌اند و مطالبات کارگرانش بابت مزد معوقه و سنوات پایان خدمت به حدود 2 میلیارد و600میلیون تومان می‌رسد،چرا قوه قضائیه برای توقیف این واحد صنعتی که بیش از 100میلیارد تومان ارزش مالی دارد ودر عین حال امکان بازگشایی مجدد آن وجود دارد،اقدام کرده است؟

*بلاتکلیفی معیشتی 3هزارکارگر شرکت همشهری زیرمجموعه شهرداری تبریزبدلیل اختلافات بین اعضای شورای شهر

بدلیل اختلافات بین اعضای شورای شهر3هزارکارگر شرکت همشهری زیرمجموعه شهرداری تبریزاز نظرمعیشتی بلاتکلیف شدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 13آبان،براساس تصمیم روز گذشته شورای شهر تبریز،پرداخت حقوق مهرماه 3هزارکارگر شرکت همشهری زیرمجموعه شهرداری تبریزدرهاله از ابهام قرار گرفته است و حداقل یک ماه و حداکثر به مدت نامعلوم به تعویق افتاد.

بعبارتی دیگر تا زمان تعیین تکیلف با شرکت همشهری وبرگزاری مناقصه و بازگشایی پاکت‌ها و مشخص شدن برنده مناقصه، بروکراسی نامعلومی در پیش است و 3هزار کارگربرای مدتی نامعلوم به بلاتکلیفی معیشتی رفتند.

*آینده مبهم گروه ملی صنعتی فولاد

پس از اعتراضات گسترده کارگران گروه ملی فولاد در آذر ماه سال گذشته که منجر به برکناری سرمایه گذار و سهامدار این شرکت و بازگشت مالکیت آن به بانک ملی ایران گردید وعده های بسیاری از سوی مسئولین مختلف در خصوص احیای دوباره شرکت و رونق تولید در آن مطرح شد اما با گذشت قریب به یکسال نه تنها هیچکدام از این وعده ها محقق نشد بلکه توده کارگر همچنان خود را در میان گرداب مشکلات ریز و درشت همچون سالهای قبل گرفتار میبیند.

روز شنبه یازدهم آبان ماه پهلوانی مدیرعامل گروه ملی جای خود را به یوسفی داد.این سومین تغییر مدیریت کلان سازمان در یکسال گذشته است.

تغییراتی که جز برای عده معدودی که با خوش رقصی برای مدیریت شرکت و عده دیگر با خوش خدمتی به برخی افراد و نهادهای مذهبی موفق شدند به پست و مقام و جایگاه سازمانی رؤیایی دست یابند برای توده کارگران ثمر و فایده دیگری نداشت.

هر دو مدیرعامل قبل (غفوری و پهلوانی) با انجام اقدامات فریبکارانه نمایشی و هیاهوی رسانه ای و صد البته در سایه حمایت مقامات دولت ، در ارتقاء به سطوح بالای مدیریتی در وزارت نفت و شرکت پتروشیمی از گروه ملی برای خود سکوی پرتاب ساختند.

اما این همه ماجرا نیست بلکه نقشه دیگری برای آینده این شرکت در حال طراحی است.

طبق آمارهای موجود در معاونت فنی و بهره برداری در 6 ماهه نخست سال جاری میانگین تولید در بخشهای مختلف شرکت کمتر از 28% بوده حال آنکه به گفته کارگران ؛ این میزان تولید در ماه گذشته به 10% رسیده است.

با توجه به آمار فوق و در نظر گرفتن هزینه های انرژی،استهلاک ماشین آلات،تأمین قطعات و سایر هزینه های جاری شرکت پرسش اساسی این است که چگونه تیم مدیریت غفوری و پهلوانی بااین میزان تولید اندک که سود حاصل از آن حتی کفاف هزینه انرژی برق و گاز مصرف شده را نمیدهد موفق به پرداخت حقوق به موقع حقوق پرسنل در ماههای گذشته شده و رقم نزدیک به 30 میلیارد تومان در ماه بابت پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان از کدام محل تآمین میشده است

پاسخ به این سؤال را باید در زد و بندها و اقدامات پشت پرده مدیران بانک ملی ایران در ساختمان شماره 2577 روبروی پارک ملت در خیابان ولیعصر تهران یافت.ساختمانی که متعلق به شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویاست.

براساس شواهد موجود و حتی تأیید ضمنی پهلوانی مدیرعامل سابق شرکت ؛ هلدینگ سرمایه گذاری نگاه پویا که زیر مجموعه شرکت مدیریت طرح و توسعه آینده پویاست در 15 ماه گذشته پرداخت بدهی های گروه ملی فولاد به بانک ملی که رقمی بالغ بر 1700 میلیار تومان بوده و اکنون به کمتر از 200 میلیارد تومان رسیده است و همینطور پرداخت حقوق پرسنل را بر عهده گرفته است.

به بیانی دیگر پس از تسویه طلب بانک ملی باید مالک اصلی گروه ملی فولاد را هلدینگ سرمایه گذاری نگاه پویا دانست که مجموعه ای بیش از 25 شرکت تولیدی در سراسر کشور را در مالکیت خود دارد.

اینکه شرکت سرمایه گذاری و مدیرعامل انتصابی آن بتوانند گروه ملی فولاد را مجددا به چرخه تولید با ظرفیت کامل بازگردانند موضوعی است که در ماههای آتی روشن خواهد شد اما نکته اصلی این است که اساساً چرا و چگونه این تغییر مالکیت از بانک ملی ایران به شرکت سرمایه گذاری مذکور در خفا و بی سروصدا در حال انجام است؟

ظاهرا با آشکار شدن تخلفات سازمان خصوصی سازی کشور و اعتراضات قدرتمند کارگران هپکو و آذرآب در اراک و کشت و صنعت نیشکر در هفت تپه به واگذاری های این سازمان که منجر به نابودی این شرکت ها که حتی احتمال تعطیلی برخی از آنها وجود دارد سیاستی دیگر در جابجایی مالکیت صنایع تولیدی به شرکتهای سرمایه گذاری متعلق به مقامات دولتی و وابستگان آنها درحال شکل گیری است کما اینکه همین هلدینگ سرمایه گذاری توسط صندوق توسعه سرمایه گذاری متعلق به بانک ملی ایران تأسیس شده است و در پشت پرده این صندوق در حال انتقال مالکیت بیش از 100 شرکت تحت پوشش خود به این هلدینگ است.

در این میان بسنده کردن کارگران به دریافت ماهانه حقوق بدون درنظر داشتن اینکه چه عاقبتی در انتظار این شرکت خواهد بود و سکوت و چشم بستن بر تغییر و تحولات در حال جریان ؛ به پیشبرد طراحی توطئه تصاحب گروه ملی صنعتی فولاد توسط این شرکت سرمایه گذاری خواهد انجامید.

بنابراین در چنین شرایطی هوشیاری و دقت نظر بسیاری لازم است تا از سوی کارگران گروه ملی به خرج داده شود تا مبادا وقایع سال 96 و ورود سرمایه گذار بی تخصصی که اهدافی غیر از راه اندازی خطوط تولیدی کارخانجات را در سر داشت یکبار دیگر تکرار شود.

مطالبه گری و پرسشگری حق کارگران است و لازم است بی درنگ از مدیریت جدید سازمان در همین بدو شروع بکار پاسخ این ابهامات یعنی محل تأمین حقوق پرسنل و نقش شرکت سرمایه گذاری نگاه پویا در اداره گروه ملی صنعتی فولاد را جویا شد.

پیمان شجیراتی کارگر سابق گروه ملی فولاد

دوازدهم آبان 1398

*14آبان سالروز در گذشت کورش بحشنده

14آبان سالروز در گذشت کورش بحشنده یار وهمراه زحمتکشان و مدافع حقوق کارگران و از فعالان وتلاش گران برای ایجاد تشکل های سراسری کارگران .

یادش گرامی باد...

برگرفته از کانال تلگرام کانون مدافعان حقوق کارگر

*تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان نسبت به وضعیت نامطلوب سرای دانشجویی صبا

ظهرروز یکشنبه 12آبان، جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان برای اعتراض به وضعیت نامطلوب کارگاه‌ها و امکانات سرای دانشجویی جدید این دانشگاه دست به تجمع در ساختمان مارتاپیترز زدند.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ13آبان،ساختمان مجتمع عالی آموزشی پژوهشی صنعت آب و برق اصفهان که اکنون با نام سرای دانشجویی صبا در اجاره دانشگاه هنر اصفهان قرار گرفته، در واقع جدیدترین بخش این دانشگاه است. در اواخر ترم تحصیلی گذشته و ابتدای تابستان سال جاری بود که مصطفی کیانی، رئیس سابق دانشگاه هنر اصفهان اعلام کرد که این مجتمع در اختیار دانشگاه قرار گرفته و قرار است به عنوان خوابگاه جدید دختران و محلی برای کارگاه‌های رشته‌هایی چون طراحی صنعتی، صنایع دستی، آهنگسازی و غیره مورد استفاده قرار بگیرد.

این مجتمع در حوالی میدان استقلال و در همسایگی پالایشگاه اصفهان قرار دارد و تاکنون حواشی زیادی برای دانشگاه هنر داشته است. دوری مسیر، امکانات کم، سختی راه و امنیت پایین از جمله مواردی است که دانشجویان به آن اعتراض داشتند. در کنار مشکلاتی که این مجتمع دانشجویی برای خوابگاهیان ایجاد کرده، دیگر دانشجویان که برای کلاس‌های خود باید تا سرای دانشجویی صبا بروند نیز اعتراضاتی دارند.

دانشگاه هنر اصفهان با دارا بودن رشته‌هایی چون طراحی صنعتی، فرش و صنایع دستی نیاز به فضای فیزیکی زیادی برای کارگاه‌های عملی دارد. پس از دائر شدن مجتمع صبا کارگاه‌های دانشگاه به این سرا منتقل شدند و حالا نبود امکانات اولیه کافی مانند صندلی، میز و لوازم کار باعث اعتراض دانشجویان شده است. همچنین سلف این ساختمان نیز مشکل دارد و دانشجویان برای صرف غذا محل مشخصی ندارند.

مشکلات در نهایت کاسه صبر دانشجویان را لبریز کرد و معترض در حیاط ساختمان مرکزی دانشگاه هنر تجمع کردند و رضا نصر اصفهانی رئیس دانشگاه نیز به میان آن‌ها آمد و ضمن صحیح دانستن انتقادات قول پیگیری به دانشجویان داد. وی گفت که به مسئولان سرای دانشجویی صبا تذکر خواهد داد و امکانات جدید را فراهم خواهند کرد؛ اما دانشجویان خواستار امضا قراردادی برای پیگیری قول‌های رئیس شدند.

*تحصن سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت تحصیلیش

روز دوشنبه 13آبان، تحصن سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت تحصیلیش مقابل کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران،پانزده روزه شد.

منبع اصلی خبر:کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت