.
يكشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 17 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 22 مهر 1398 ساعت 17:13

اخبار وگزارشات کارگری 18-22 مهر ماه

اخبار و گزارشات کارگری 22 مهر ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- به جبهه دفاع از انسانیت در مقابل جنایت حکومت ضد انسانی ترکیه علیه مردم کردستان سوریه بپیوندیم.

- تجمع کارگران کارخانه آذرآب در مسیر راه آهن شمال به جنوب برای انعکاس هرچه بیشتر صدای حق خواهیشان

- چه خبر از کشت وصنعت نیشکر هفت تپه؟

- کارگران حمل‌ونقل خلیج فارس باتجمع مقابل فرمانداری اسلامشهر اعتراضشان را نسبت به تبدیل وضعیت از دائمی به پیمانی ادامه دادند

- از سرگیری تجمعات کارگران پیمانی شهرداری شوشتربرای حذف پیمانکاران وعقد قراردادمستقیم

- اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری کلاله دراعتراض به عدم پرداخت حقوق،حق بیمه ومطالبات دیگرو وعده های توخالی شهردار

- اعتراض کارگران پیمانکاری معدن چادرملونسبت به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل

- سایه شوم بیکاری بالای سر 1600کارگر کارخانه فولادین ذوب آمل

- آخرین مزد و حقوق کارگر مبنای محاسبه حق سنوات خدمت می‌باشد

- بی اطلاعی از وضعیت عباس هاشم پور و رشید ناصر زاده

- سومین روزتحصن سها مرتضایی در فضای امنیتی حاکم بر دانشگاه تهران

- تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه صنعتی قوچان نسبت به دریافت شهریه از دانشجویان روزانه پس از پایان سنوات تحصیلی مقابل سازمان مرکزی

- پیدا شدن جسد کارگرمفقودالاثر مرغداری صومعه‌سرا در مسیر رودخانه صومعه‌سرا بدنبال سیل

- جان باختن یک کارگر در کاشان زیر آوار گودال فاضلاب شهری

*به جبهه دفاع از انسانیت در مقابل جنایت حکومت ضد انسانی ترکیه علیه مردم کردستان سوریه بپیوندیم.

حکومت ترکیه به سرکردگی اردوغان جنایتکار، چندین روز است که به بهانه ایجاد منطقه حایل برای اسکان آوارگان سوری و با شعار ریاکارانه «نقشه صلح»، مردم کردستان سوریه را زیر بمب باران و آماج سلاح های مخرب و کشنده قرار داده است و عملا اقدام به یک نسل کشی کرده است.

نسل کشی امروز در کردستان سوریه با شعار «نقشه صلح» توسط دولت و رئیس جمهور جانی ترکیه انجام می گیرد که یکی از عاملان کشتار وسیع و آوارگی کل مردم سوریه در جریان جنگ داخلی سوریه بوده است و به اندازه بشار اسد و دیگر حکومت های مرتجع بین المللی و منطقه ای در آن جنایت سهم داشته است.

جنگ، جنایت و نسل کشی، جزء ذات دولت ها و حکام مدافع نظام سرمایه‌داری است تا از قبل آن بتوانند بحران های سیاسی و اقتصادی خود را موقتا از سر بگذرانند. مسئولیت چنین جنایاتی بر عهده همه حکومت ها و دولت های سرمایه داری از به اصطلاح نوع دمکراتش مانند اروپایی ها گرفته تا انواع قومپرستان و مرتجعین است و واقعیت دخیل بودن همه این حکومت ها در چنین جنایاتی را در برخورد مماشات جویانه و مخالفت های رقیق و آبکی و حتی دفاع حامیان و هم پیمانان از دولت ترکیه باید دید.

دفاع از حق حیات انسان ها فارغ از رنگ پوست، مکان زندگی، انتساب به مذاهب، جنسیت و گویش، فقط در ذات بشریت مدرن و متمدن و بی نفع در نابرابری، ستم و دیکتاتوری های بزک شده غربی و قومی و مذهبی در سراسر جهان است. بشریت مدرن امروز به این وظیفه ذاتی خود واقف گردیده و به میدان آمده است. اعتراضات خیابانی در شهرهای کردستان ایران علیه جنایات اردوغان به شهرهای دیگر ایران در حال سرایت است و همزمان با آن در خیلی از کشورهای جهان، مردم به خیابان آمده اند تا علیه ارتجاع اردوغان و مماشات دولت های هم پیمانش اعتراض کنند.

امروز دو جبهه جهانی مقابل هم قرار گرفته اند. جبهه ارتجاع و انسان کشی که توسط دولت ها شکل گرفته است و جبهه مدنیت و انسان دوستی که توسط کارگران، زحمتکشان و آزادیخواهان و برابری طلبان ایجاد گردیده است .

ما کارگران، معلمان، دانشجویان، زنان و همه مردم انساندوست ایران در جبهه انساندوستی قرار داریم و هم گام با مردم دنیا در مقابل اقدامات جنایت کارانه دولت اردوغان و مدافعان آن هستیم و هشدار می دهیم که فورا به لشکرکشی و نسل کشی در کردستان سوریه پایان دهند.

انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه

22/7/1398

*تجمع کارگران کارخانه آذرآب در مسیر راه آهن شمال به جنوب برای انعکاس هرچه بیشتر صدای حق خواهیشان

روز دوشنبه 22مهر، کارگران کارخانه آذرآب درادامه عتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی، برای انعکاس هرچه بیشتر صدای حق خواهیشان مبنی بر تعیین تکلیف با سهامدار عمده شرکت(بانک کشاورزی) دست به تجمع در مسیر راه آهن شمال به جنوب زدند

 

بدینترتیب با تجمعات آذرآبی ها روز شنبه در میدان ماشین‌سازی شهر اراک و امروز در مسیر راه آهن شمال به جنوب،نقشه کریم یاوری مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای پایان دادن به اعتراضات این کارگران وقالب کردن اعضای شورای اسلامی کاربعنوان نماینده آنها جهت پیگیری مطالباتشان،نقش برآب شد.

قابل یادآوری است که علاوه بر تعیین تکلیف با سهامدار عمده شرکت آذرآب،حقوق کامل شهریورماه وبخشی از حقوق مردادماه کارگران کارخانه آذرآب کماکان پرداخت نشده است.

براساس گزارشات رسانه ای شده،پس از مسدود کردن مسیر ریلی توسط آذآبی ها،استانداراستان مرکزی در جمع کارگران آذرآب حاضرشد و درباره پیگیری های صورت گرفته برای تعیین تکلیف شرکت سخنانی ایراد کرد.

بنابهمین گزارشات،بدنبال سخنان استاندار،کارگران آذرآب به تجمعشان در مجاورت ریل راه آهن ادامه دادند.

چه خبر از کشت وصنعت نیشکر هفت تپه؟

+روز دوشنبه22مهر،خبر سفر 4نفر از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه به تهران ودیدارشان با نمایندگان کمسیون اجتماعی مجلس،رسانه ای شد.

برپایه همین گزارش، چهار نفر از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه بنام های محمد خنیفر، ابراهیم عباسی منجزی، امید آزادی ویوسف بهمنی دراین دیدار حضورداشتند.

به گزارش همین منبع،علی ساری نماینده مجلس از اهواز، باوی، حمیدیه و کارون ضمن تایید این دیدار از حضور رئیس سازمان خصوصی سازی دراین نشست یک ساعت و نیمه خبرداد.

+امروز همچنین گزارشی تحت عنوان«درخواست کارگران هفت تپه و مردم منطقه برای لغو فوری خصوصی سازی» بشرح زیررسانه ای شد:

در بیست و دومین روز تحصن و اعتصابات کارگری در شرکت نیشکر هفت تپه، جمعی از کارگران و اهالی منطقه هفت تپه امروز دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ با تنظیم نامه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس، قوه قضائیه و دولت ضمن تشریح وضعیت کارخانه و کارگران شرکت نیشکر هفت تپه ضمن انتقاد از خصوصی سازی این شرکت مادر تخصصی و وضعیت پیش آمده برای کارگران پس از این اقدام دولت، آن را خلاف قانون و مصلحت جامعه و نابود کننده معیشت مردم منطقه اعلام کردند.

نویسندگان و امضاکنندگان این نامه با دو پیشنهاد ضمن درخواست لغو خصوصی این مجتمع صنعتی و اجرای یکی از این دو راه، رفع مشکلات این شرکت و کارگران و اهالی منطقه شدند.

متن کامل نامه خطاب به نمایندگان مجلس، قوه قضائیه و دولت:

موضوع: درخواست کارگران هفت تپه و مردم منطقه برای لغو فوری خصوصی سازی

با سلام؛ همانطور که می دانید بار قبل که چند تن از همکاران ما قصد سفر به تهران و ملاقات با کمیسیون اجتماعی مجلس را داشتند در میانه راه دزدیده و بازداشت شدند که این دستگیری با اعتراض شدید از سوی کارگران هفت تپه مواجه شد و موجی از خشم و کینه و اعتراض را در میان همکاران ما برانگیخت.

مایلیم از این طریق و بار دیگر اعلام کنیم که اکثریت قریب به اتفاق همکاران ما در مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه با مساله ی خصوصی سازی مخالفت جدی دارند. هرگز امکان نخواهد داشت که خصوصی سازی از سوی چند هزار کارگر هفت تپه و یعنی بالغ بر بیست و پنج هزار نفر خانواده کارگری و ده ها هزار نفر دیگر در منطقه که از طریق این مجتمع امرار معاش میکنند مورد قبول قرار بگیرد. حضور شرکت خصوصی در مالکیت این شرکت برای همیشه یکی از سرچشمه های تنش و دردسر و تشدید فقر و فلاکت و عدم امنیت شغلی است.

برخلاف ادعای برخی مقامات در اظهارنظرات مختلف، ما تنها با نحوه ی خصوصی سازی و فقط با اسدبیگی فاسد و اختلاسگر مشکل نداریم؛ بلکه اساسا واگذاری یک شرکت مادر و ملی به بخش خصوصی خلاف قانون و خلاف مصلحت جامعه و نابود کننده معیشت مردم منطقه است.

بدین‌وسیله و بار دیگر برای تاکید بر خواسته های این خانوار چندین هزار نفری در هفت تپه و منطقه اعلام میداریم که ما خواهان انجام یکی از پیشنهادات زیر هستیم:

۱- واگذاری شرکت به بخش دولتی با نظارت کامل کارگران بر تولید، فروش و فعالیت مالی-فنی-اقتصادی. در میان کارگران هفت تپه دو پیشنهاد جدی دیگر نیز وجود دارد.

۲- پنجاه و یک درصد سهام شرکت به کارگران واگذار شود و چهل و نه درصد آن به دولت

۳- صد درصد سهام شرکت به یک شرکت تعاونی کارگری متشکل از کارگران هفت تپه واگذار شود

ما با هر شکل، وضعیت یا پیشنهاد دیگری مخالفت داریم. مادامی که این تخلف در واگذاری شرکت به بخش خصوصی رفع و جبران نشود هفت تپه همیشه دارای مشکلات لاینحلی خواهد بود که با هیچ قرص مسکنی قابل درمان نیست. برای حل ریشه ای مشکلات در هفت تپه و کل منطقه، لازم است که یکی از پیشنهادات فوق اجرا شود.

ما از موضع چندتن از سخنگویان کارگران هفت تپه در مورد لغو کامل و سریع خصوصی سازی در نیشکر هفت تپه حمایت می‌کنیم و ضمن حمایت از این موضوع اعلام می‌کنیم که لغو خصوصی سازی خواسته همه ماست.

*کارگران حمل‌ونقل خلیج فارس باتجمع مقابل فرمانداری اسلامشهر اعتراضشان را نسبت به تبدیل وضعیت از دائمی به پیمانی ادامه دادند

روز دوشنبه 22مهر، کارگران حمل‌ونقل خلیج فارس در ادامه اعتراضاتشان نسبت به تبدیل وضعیت از دائمی به پیمانی دست به تجمع مقابل فرمانداری اسلامشهر زدند.

کارگران تجمع کننده به خبرنگار رسانه ای گفتند:در جریان تجمع روز گذشته آنها(21مهر)مقابل استانداری تهران، یکی از مسئولان استانداری تهران وعده رسیدگی به مشکلات را داده‌است.

آنها با بیان اینکه استانداری ضمن مخالفت با موضوع اخراج شماری از کارگران قرارداد دائمی پیگیری مشکلاتمان را با ارسال یک نامه به فرمانداری اسلامشهر واگذار کرد، در ادامه گفتند: باوجود آنکه نسبت به وعده داده شده خوشبین‌ هستیم اما به دلیل مشکلات معیشتی نمی‌توانیم از پیگیری‌های خود صرف‌نظر کنیم و برای همین امروز تصمیم گرفتیم تا به فرمانداری اسلامشهر که دیروز معاونت سیاسی و اجتماعی آن تغییر کرد، نیز مراجعه کنیم.

*از سرگیری تجمعات کارگران پیمانی شهرداری شوشتربرای حذف پیمانکاران وعقد قراردادمستقیم

روز شنبه 21مهر،کارگران پیمانی شهرداری شوشتربا خواست حذف پیمانکاران وعقد قراردادمستقیم دست به تجمع مقابل ساختمان شورای شهر شوشترزدند.

کارگران شهرداری شوشتر با اشاره به اینکه به صورت پیمانی در سه شرکت پیمانکاری به کار مشغول هستیم، به خبرنگار رسانه ای گفتند: می‌خواهیم وضعیت استخدامی ما به قرارداد مستقیم تبدیل شود.

این کارگران که تعدادشان حدود 300 نفر است،افزودند: در نتیجه حضور پیمانکار؛ شاهد کاهش مطالباتشان هستند و این موضوع آنها را در شرایط بد مالی قرار داده است.

کارگران اظهار داشتند: قرارداد تعداد کمی (حدود 6 نفر) از همکارانمان به صورت سفارشی از شرکتی به قرارداد مستقیم تبدیل وضعیت شده است و همین تبعیض نگرانی کارگران را موجب شد و زمینه اجتماع کارگران را فراهم کرد.

آنها گفتند: در جلسه‌ای که به دنبال اجتماع کارگران در شورای شهر شوشتر با حضور اعضای شورا، شهردار و شماری از کارگران برگزار شد، کارگران مشکلات خود را با اعضای شورای شهر و شهردار در میان گذاشتند.

کارگران پیمانی شهرداری شوشتر گفتند: حقوق دریافتی ما کفاف زندگی‌‌مان را نمی‌دهد و در این بین شرکت واسطه‌ای که هیچ نقشی در خدمات شهری ندارد؛ به واسطه کار ما به سودهای کلانی دست پیدا کرده‌ است.

به گفته آنها، کارگرانی که توسط شرکت‌های واسطه نیروی انسانی در شهرداری شوشتر مشغول به کار هستند، ثبات شغلی ندارند و هر لحظه امکان بیکاری آنها وجود دارد.

آنها در بخش پایانی گفتند: چندین سال پیش یکی از شهرداران سابق شهر شوشتر کارگران مجموعه شهرداری را به قرارداد مستقیم تبدیل وضعیت کرد ولی بعد از گذشت چند سال که شهردار بعدی مدیریت شهر را بدست گرفت با تهدید اخراج و حمایت شورای وقت، همه کارگران را فسخ قرارداد کرد در نتیجه کارگران با وجود آنکه موضوع مشکلاتشان را با طرح شکایت به اداره کار به نتیجه‌ای نرسیدند و بار دیگر پای پیمانکاران در شهرداری شوشتر بازشد.

*اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری کلاله دراعتراض به عدم پرداخت حقوق،حق بیمه ومطالبات دیگرو وعده های توخالی شهردار

صبح روز دوشنبه 22مهر، کارگران شهرداری کلاله دراستان گلستان دراعتراض به عدم پرداخت حقوق،حق بیمه ومطالبات دیگرشانو وعده های توخالی شهردار با خودداری از جمع آوری زباله ها از سطح شهر،مقابل ساختمان این شهرداری تجمع کردند.

براساس گزارشات و وفیلم های کوتاه رسانه ای شده،کارگران معترض شهرداری کلاله گفتند:حدود بیست روز پیش، با حضور کارگران در دفتر شهردار، وی قول پرداخت حقوقشان را داد ولی تاکنون شاهد اقدامی عملی در این راستا نبوده ایم.

این کارگران که تعدادشان به بیش از 50نفر میرسد اعلام کردند اعتصابشان تا پرداخت حق وحقوقشان ادامه خواهد داشت.

*اعتراض کارگران پیمانکاری معدن چادرملونسبت به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل

طی روزهای گذشته،کارگران پیمانکاری معدن چادرملوبا برپایی نشستی در مسجد این واحد معدنی،اعتراضشان را نسبت به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل بنمایش گذاشتند وخواستار اجرای تکلیف اداره کار اردکان و پرداخت مابه‌التفاوت ماه‌های گذشته شان شدند.

تعدادی از کارگران معدن چادرملوبه خبرنگار رسانه ای گفتند: اداره کار اردکان نیز حکم داده است که طرح طبقه‌بندی مشاغل بایستی برای پیمانکاری‌های چادرملو اجرایی شود؛ حکمی که مهر اداره کار را دارد. این اداره اجرای این طرح را از تابستان گذشته الزامی می‌داند و مقرر کرده که مابه‌التفاوت این چند ماه نیز باید به کارگران پرداخت شود

خاطرنشان می شود که طرح طبقه‌بندی مشاغل براساس قانون کار، حق کارگران است که می‌تواند دریافتی کارگران را براساسِ سابقه، تخصص و مهارت آنها افزایش دهد.

*سایه شوم بیکاری بالای سر 1600کارگر کارخانه فولادین ذوب آمل

1600کارگرکارخانه فولادین ذوب آمل بدلیل کاهش 80 درصدی تامین قراضه به عنوان مواد اولیه این واحد از سوی ایران خودرو، روزگار را با سایه شوم بیکاری بالای سرشان سپری می کنند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 22مهر،بسیاری از کوره‌های شرکت فولادین ذوب آمل که با نام اختصاری " فذا " شناخته می‎شود این روزها خاموش است ، وضعیتی که اگر چه باعث نگرانی کارگران آن شده ولی مدیران شرکت مشکل را ناشی از کاهش سطح تعامل شرکت‌ خودروسازی طرف قرارداد می‌دانند.

بررسیهای میدانی نشان می دهد که مشکل این کارخانه از حدود سه ماه پیش به دنبال قطع ارسال قراضه از سوی شرکت خودروسازی طرف قرارداد کلید خورده و همچنان ادامه دارد تا جایی که این نگرانی را در کارگران ایجاد کرده است که شاید قرار است عذرشان خواسته شود.

قابل یادآوری است که کارخانه فولادین ذوب آمل از معدود کارخانه هایی است که تمامی فعالیت و ماشین آلات آن بر اساس نیاز خودروسازی کشور تامین و استقرار یافته است.

این شرکت که از سال ۱۳۷۹ آغاز به کار کرد، توان تولید سالانه ۷۷ هزار و ۷۰۰ تن قطعات چدنی و فولادی برای صنعت خودروسازی را دارد و بیش از یک هزار و ۶۰۰ نفر به صورت مستقیم در این کارخانه فعالیت می کنند.

این کارخانه که از آن به عنوان بزرگ ترین شرکت قطعه سازی ایمنی و فوق ایمنی در مجموعه سازی اکسل کشور یاد می شود ، بر اساس مواد اولیه قراضه تامین شده از سوی خودروسازان فعالیت و تعداد زیادی از قطعات فولادی و چدنی نشکن ، چـدن خاکسـتری و چدن آلــیاژی را برای خوردوهای پژو و سمند، نیسان ، پراید و رنو تولید می کند. این قطعات اکسل ، دیسک ترمز ، کاسه چرخ ، کالیبر ، میل لنگ ، منیفولد دود موتور ، فلایویل ، توپی ، پوسته جعبه فرمان و سگدست را شامل می شود.

با توجه به این که بیش از ۹۰ درصد تولیدات این مجموعه برای یکی از شرکت های خودروسازی کشور است ، کارگران شاغل و منابع مدیریتی مجموعه کاهش سطح تعامل این خودرو ساز در تامین قراضه برای مواد اولیه و همچنین پرداخت بدهی های معوقه را سب رقم خوردن وضعیت کنونی می دانند.

*آخرین مزد و حقوق کارگر مبنای محاسبه حق سنوات خدمت می‌باشد

مطابق قانون کار مبنای محاسبه حق سنوات خدمت، آخرین «مزد کارگر» (شامل کل دریافتی ماهیانه بجز اضافه کار و تعطیل کاری) می‌باشد. اما در حال حاضر با استناد به نامه‌های صادره از وزارت‌کار و ادارات تابعه، «مزد مبناء» مبنای محاسبه حق سنوات خدمت قرار می‌گیرد.

در دادنامه شماره ۱۸۶ مورخ ۱۳۹۸/۰۲/۱۷ هیات عمومی دیوان عدالت اداری نیز با بررسی مواد ۳۵ و ۳۶ قانون‌کار، مبنای محاسبه حق سنوات خدمت، آخرین حقوق و مزد تشخیص داده شده است. مطابق ماده ۳۵ قانون کار: "مزد عبارت است از وجوه نقدی یا غیرنقدی و یا مجموع آنها که در مقابل انجام کار به کارگر پرداخت می‌شود." اما وزارت‌کار در راستای رویه‌ی موجود مبنی بر محدود سازی مزد و دریافتی کارگر با صدور دستورالعمل‌ها و نامه‌هایی مغایر با قانون‌کار اقدام به محدود کردن حق سنوات خدمت کرده است. این امر با سوء استفاده از تعاریفی که در تبصره‌های ۱ و ۲ ماده ۳۶ قانون‌کار آمده است انجام می‌شود. اما این تبصره‌ها صرفاً به‌منظور وسعت بخشیدن به دامنه‌ی تعریف مزد، در کارگاه‌هایی که طرح طبقه بندی مشاغل در آن به اجراء درآمده و یا فاقد طرح طبقه بندی مشاغل می‌باشند، در قانون گنجانده شده است.

در سال‌های گذشته نیز هیات عمومی دیوان عدالت اداری در دادنامه‌هایی دیگر با استناد به قانون‌کار تشخیص داده بود که محاسبه حق سنوات کارگر می‌بایست بر مبنای آخرین حقوق دریافتی باشد. اما وزارت‌کار که همواره در سیاست گذاری‌های خود منافع سرمایه‌داران را در نظر دارد و مصداق بارز آن تعیین حداقل مزد ناچیز برای کارگران می‌باشد، برای محاسبه حق سنوات خدمت «مزد مبناء» را مبنای محاسبه قرار داده است. البته وزارت‌کار در لایحه‌ی دفاعیه‌ی خود به دیوان عدالت اداری که ضمیمه‌ی رای هیات عمومی دیوان (پیوست ۱) می‌باشد تلاش کرده است، دستوارت صادره‌اش مبنی بر معیار قراردادن مزد مبناء برای محاسبه حق سنوات خدمت را کتمان کند به این هدف که از صدور رای مجدد و تاکید دوباره بر محاسبه حق سنوات خدمت بر مبنای آخرین حقوق دریافتی جلوگیری کند.

فریب‌کاری وزارت‌کار در این خصوص آنجا مشخص‌تر می‌شود که به‌فاصله‌ی کوتاهی از ارسال لایحه‌ی دفاعیه به دیوان عدالت اداری که در آن مدعی شده بود محاسبه حق سنوات کارگر بر مبنای آخرین حقوق دریافتی صورت می‌پذیرد، اداره کل کار استان تهران در نامه‌ی شماره ۹۸۲/۲۰/۴۱۷۱۸ مورخ ۱۳۹۸/۰۲/۲۵ (پیوست ۲) بر محاسبه حق سنوات خدمت بر مبنای مزد (مبناء) تاکید کرده است. همچنین، در رسیدگی به پرونده‌های کارگران بازنشسته‌ی شرکت واحد با موضوع محاسبه حق سنوات خدمت بر مبنای آخرین حقوق دریافتی، ادارات کار شمال غرب، جنوب و شرق تهران رای به محاسبه حق سنوات خدمت بر مبنای «مزد مبناء» صادر کرده‌اند.

در ضمن نماینده‌ی کارگران در هیات تشخیص که توسط کانون شورای اسلامی کار استان معرفی می-شود، و می‌بایست حافظ منافع کارگران باشد این آرای ضد کارگری و خلاف قانون را امضا و تایید (پیوست ۳) کرده است. گفتنی است هیات تشخیص از نماینده وزارت کار و نماینده‌ی کارفرمایان و نماینده‌ی کارگران تشکیل می‌شود.

ما کارگران با طرح شکایات متعدد قطعاً می‌توانیم این رویه خلاف قانون‌کار را در محاسبه حق سنوات خدمت تغییر داده و با اتحاد و همبستگی به حقوق قانونی خود برسیم. این رویه و رویه‌های دیگر شبیه به آن در غیاب تشکل‌های واقعی ما کارگران رخ داده است، دولت نیز با ایجاد تشکلات فرمایشی کارگری و ممانعت از ایجاد سندیکاهای مستقل کارگری از پیگیری منسجم و تشکیلاتی حقوق کارگران جلوگیری می‌کند. اما ما کارگران می‌توانیم با آگاهی بخشی در مورد این رویه‌های ضد کارگری در محیط‌های کار و تلاش برای ایجاد سندیکاهای مستقل در راستای حقوق خود حرکت کنیم.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

 

 

 

*بی اطلاعی از وضعیت عباس هاشم پور و رشید ناصر زاده

در پی ‌احضار عباس هاشم پور و رشید ناصر زاده از کوهنوردان و فعالین محیط زیست (ژینکو) وکارگر و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری و فعال مدنی در شهرستان اشنویه به اداره اطلاعات اشنویه، تاکنون از وضعیت آنها خبری در دست نیست.

نامبرده گان به دلیل شرکت در راهپیمایی بر علیه رژیم جنایتکار و فاشیست ترکیه و در حمایت از مردم کردستان سوریه، که در ۲۰ مهر ماه در شهر اشنویه برگزار شده بود احضار و بازداشت شده اند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری احضار و بازداشت شرکت کننده گان در راهپیمایی را محکوم کرده و‌خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط تمام باز داشت شده گان می باشد.

سومین روزتحصن سها مرتضایی در فضای امنیتی حاکم بر دانشگاه تهران

کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

سها مرتضایی در حالی روز سوم تحصن خود را آغاز نموده است که پیش از حضور او، سلیمانی رییس حراست دانشگاه تهران و جوادی معاون حراست به همراه تعدادی نیروی لباس شخصی در محل تحصن، مقابل کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران حضور یافته بودند.

این در شرایطی است که در روزهای گذشته نیروهای حراست و لباس شخصی در محل حضور داشتند اما این حضور روز به روز در حال پررنگ شدن است.

روز دوشنبه 22مهر همچنین جوابیه این دانشجوی معترض به اظهارات معاون آموزشی دانشکده حقوق دانشگاه تهران درباره نمره قبولی‌اش،رسانه ای شد.

دبیر پیشین شورای صنفی مرکزی دانشگاه تهران که در اعتراض به محرومیت خود از ادامه تحصیل در مقطع دکتری اقدام به تحصن کرده است، در واکنش به اظهارات معاون آموزشی دانشکده حقوق این دانشگاه جوابیه‌ای منتشر کرد.

سها مرتضایی، دبیر پیشین شورای صنفی مرکزی دانشگاه تهران در واکنش به مصاحبه اخیر معاون آموزشی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران درباره نمره قبولی خود در مقطع دکتری و عدم پذیرش وی در سال تحصیلی جاری، جوابیه‌ای را در اختیار رسانه ای قرار داده است که بر طبق قانون مطبوعات متن آن به شرح زیر منتشرشد:

اینجانب سها مرتضایی به علت مصاحبه‌ آقای آقایی، معاونت آموزشی دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، بر خود لازم دانستم تا با انتشار جوابیه‌ای توضیحات زیر را بیان کنم.

در رابطه با ستاره‌دار شدن بنده توضیح چند مسئله ضروری است. اول آنکه دانشگاه تهران اولویت اول من بود و در خصوص نمره‌ قبولی خود در این دانشگاه اطلاع قطعی داشتم، با این وجود، عدم شفافیت فرایندهای اداری هرگونه امکان دسترسی به مستندات لازم را برای من یا هر دانشجوی دیگری، ناممکن می‌سازد. بنابرین روشن است انتشار چنین مصاحبه‌هایی از جانب مسئولان دانشگاه تهران چیزی جز تقویت فضای موجود علیه کنشگران مستقل دانشجویی نخواهد بود.

همچنین حراست دانشگاه تهران طی نامه‌ای به دبیرخانه گزینش دانشجو با پذیرش من در دانشگاه تهران مخالفت نموده است. قابل توجه است که آقای آقایی در حالی این مصاحبه را انجام دادند که نامه اعتراض بنده نسبت به نمره‌ام را به من بازگردانده و گفته بودند که رسیدگی به این موضوع در حیطه‌ وظایف ایشان نیست. در نهایت در همه سطوح دانشکده و دانشگاه نه‌تنها پیگیری قابل قبولی صورت نگرفته است، بلکه اعتراض من با پاسخ بی‌مستند و بدون بررسی مرجع مستقل تنها از طریق معاونت آموزشی دانشکده تکذیب شد.

در مراجعه‌ام به دبیرخانه‌ گزینش دانشجو، آقای نوربخش، ریاست دبیرخانه، اطلاع دادند که در دانشگاه علامه قبول شده‌ام و عدم ثبت‌نام بنده به‌دلیل مخالفت وزارت اطلاعات با ادامه تحصیلم در مقطع دکتری است و ثبت‌نام من در این دانشگاه منوط به تجدید نظر و اجازه آن است.

با تمام این اوصاف بدیهی است که همچنان بر عدم قبولی خود در دانشگاه تهران معترض هستم.

*تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه صنعتی قوچان نسبت به دریافت شهریه از دانشجویان روزانه پس از پایان سنوات تحصیلی مقابل سازمان مرکزی

ظهر روز دوشنبه 22مهر،جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی قوچان در اعتراض به دریافت شهریه از دانشجویان روزانه توسط دانشگاه پس از پایان سنوات تحصیلی (هشت ترم برای دانشجویان کارشناسی پیوسته و چهار ترم برای دانشجویان کاردانی) و همچنین دریافت شهریه از دانشجویان روزانه در صورت قبول نشدن و یا حذف درسی در طول ترم تحصیلی مقابل سازمان مرکزی این دانشگاه تجمع کردند.

بنابه گزارشات رسانه ای شده، بدنبال تجمع این دانشجویان،رئیس و معاونان دانشگاه صنعتی قوچان با حضور در جمعشان با ارائه توضیحاتی وعده پیگیری دادند.

*پیدا شدن جسد کارگرمفقودالاثر مرغداری صومعه‌سرا در مسیر رودخانه صومعه‌سرا بدنبال سیل

بعد از ظهرروز شنبه 21مهر،جسدکارگر مرغداری صومعه‌سرا که در مسیر رودخانه صومعه‌سرا بدنبال سیل ناپدید شده بود، پیدا شد.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ22مهر، منابع کارگری در استان گیلان گفتند: بعداز ظهر روز گذشته امدادگران در ادامه‌ی جستجو در میان سیلاب موفق شدند جسد کارگر مرغداری که حین بازگشت از محل کار خود در میان سیلاب ناپدید شده بود را پیدا کرده و از آب خارج کنند.

آنها اظهار داشتند: این کارگر به همراه یکی دیگر از همکاران خود که هر دو از کارگران یک واحد مرغداری در اطراف شهر صومعه‌سرا بودند، به دنبال طغیان آب بر اثر بارندگی‌هایی اخیر حین برگشت از محل کار خود از ارتفاع پل سقوط می‌کنند که یکی از آنها توسط کمک‌های مردمی نجات پیدا کرد و دیگر در آب جان باخت.

*جان باختن یک کارگر در کاشان زیر آوار گودال فاضلاب شهری

ظهر روز دوشنبه 22مهر، یک کارگر حین کار در کاشان براثر ریزش دیواره گودال فاضلاب شهری زیرآوار گرفتار شد و جانش را ازدست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار وگزارشات کارگری 21 مهر ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- بیانیه: جنایت جنگی دولت اردوغان دهن کجی به جامعه بشری است!

- ازکشت وصنعت نیشکر هفت تپه وتجمعات اعتراضی دامنه دار جمعی از کارگرانش چه خبر؟

- انتقال سهام شرکت هپکو از شرکت هیدرو اطلس به دولت

- ادامه اعتراضات کارگران حمل‌ونقل خلیج فارس نسبت به تبدیل وضعیت از دائمی به پیمانی با تجمع مقابل استانداری تهران

- «ملا خورشدن »مطالبات 140کارگرشهرداری منطقه 3اهوازبدنبال جابجایی شرکت های پیمانکاری

- ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی 95 کارگرسازمان فرهنگی ورزشی شهرداری تبریز

- تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر نسبت به پولی سازی آموزش

- تحصن سها مرتضایی در اعتراض به «‌ستاره‌دار شدن» و محرومیت از تحصیل در محوطه ی دانشگاه تهران برای دومین روز متوالی

- جان باختن یک کارگر در حادثه انفجار مخزن سوخت پمپ بنزین شهر سجاس خدابنده

- جان باختن یک کارگر جوان در شبستر براثر برق گرفتگی

- مفقود الاثر شدن یک کارگر مرغداری در مسیر رودخانه صومعه‌سرا بدنبال سیل

*بیانیه:جنایت جنگی دولت اردوغان دهن کجی به جامعه بشری است!

طبقه کارگر ایران و کارگران کردستان در این روزهای سیاه و تحمیل جنگ و کشتار دستجمعی توسط دولت ترکیه، خود را در کنار زحمتکشان و زنان و مردان و کودکان کردستان سوریه می بیند. ما کارگران هر گونه تجاوز به حقوق انسان و به خطر انداختن امنیت و آزادی مردم را در هرکجای دنیا باشد، تجاوز به حقوق خود می دانیم. ما جنگ وجنایت آشکار و قلدرانه ی دولت ترکیه علیه مردم زحمتکش کردستان سوریه را تجاوز به حقوق انسانی خود می دانیم و آن را به شدت محکوم می کنیم. این جنگ کثیف باید فوری قطع شود. ارتش متجاوز ترکیه باید فورا شهر و شهرک و روستاهای کردستان سوریه را ترک کرده و به اشغال زورگویانه و ضد انسانی و به خطر انداختن جان و مال و زندگی مردم خاتمه دهد. اردوغان و جنایتکاران جنگ تحمیلی به مردم کردستان سوریه، باید بعنوان جنایت علیه بشریت و نسل کشی محاکمه شوند.  

ما طبقه کارگر و زحمتکشان در سراسر جهان و بویژه در ایران را دعوت می کنیم که صدایشان را علیه جنایت جنگی دولت اردوغان و نسل کشی در کردستان سوریه بلند کنند و برای قطع فوری این جنگ خانمانسوز و خاتمه دادن به اشغال نظامی و ویران کردن خانه های مردم و کشتار و اواره کردن ده ها هزار انسان بیدفاع و بی پناه توسط ارتش ترکیه، تلاش کنند. دنیای کارگران دنیای صلح و آزادی و برابری و حفظ حرمت و کرامت انسان است. متجاوزان به این حقوق و اصول انسانی در پیشگاه تاریخ سرافکنده و نهایتا محکوم به زوال هستند.

بیانیه

جنایت جنگی دولت اردوغان دهن کجی به جامعه بشری است!

حمله نظامی دولت اردوغان به مردم ستمدیده ی کردستان سوریه تا کنون ده ها کشته و ده ها هزار آواره بجای گذاشته است.

دولت امپریالیست امریکا به رهبری ترامپ جنایتکار در توافقی کثیف، افسار دولت اردوغان را برای حمله به کردستان سوریه رها کرد.

در طول تاریخ ننگین دولتهای آمریکا و امپریالیسم جهانی که بر اساس تعرض به دیگر کشورها را تحت نام حمایت از دموکراسی و حقوق بشر بوده نشان داده اند که ریاکاری و دروغگوییهای ترامپ بخشی از شخصیت سیاسی ان کشور است. دولتهای اروپایی، روسیه، چین ، اسرائیل و غیره هم بجز غرولند و تظاهر به مخالفت با جنگ هیچ کاری نکرده و نمی کنند. تنها وجدان و انسانیت کارگران و زحمتکشان دنیای متمدن است در این روزهای سیاهی که به بخشی از انسانهای جامعه بشری تحمیل شده است، بیدار است و قلدری دولت ترکیه را تجاوز به آزادی و حرمت و کرامت خود می داند.

کدام انسان، کدام وجدان بشری، کدام قانون دنیای متمدن به دولت اردوغان اجازه داده افسار گسیخته و بی محابا انسان هایی را که در خانه خود نشسته و زندگی می کنند، مورد تجاوز قراردهد. خانه هایشان را بر سرشان خراب کند. مردم را آواره ی کوه و بیابان ها سازد. امنیت و سلامت و جان و مال زنان و مردان و سالمندان و کودکان را آماج بمب و گلوله قرار دهد؟ این چه دنیای وحشی و فاقد اصول انسانی است که جنایت علیه بشریت و نسل کشی را به دولت ترکیه و اردوغان فاشیست، اجازه می دهد؟

طبقه کارگر ایران و کارگران کردستان در این روزهای سیاه و تحمیل جنگ و کشتار دستجمعی توسط دولت ترکیه، خود را در کنار زحمتکشان و زنان و مردان و کودکان کردستان سوریه می بیند. ما کارگران هر گونه تجاوز به حقوق انسان و به خطر انداختن امنیت و آزادی مردم را در هرکجای دنیا باشد، تجاوز به حقوق خود می دانیم. ما جنگ وجنایت آشکار و قلدرانه ی دولت ترکیه علیه مردم زحمتکش کردستان سوریه را تجاوز به حقوق انسانی خود می دانیم و آن را به شدت محکوم می کنیم. این جنگ کثیف باید فوری قطع شود. ارتش متجاوز ترکیه باید فورا شهر و شهرک و روستاهای کردستان سوریه را ترک کرده و به اشغال زورگویانه و ضد انسانی و به خطر انداختن جان و مال و زندگی مردم خاتمه دهد. اردوغان و جنایتکاران جنگ تحمیلی به مردم کردستان سوریه، باید بعنوان جنایت علیه بشریت و نسل کشی محاکمه شوند.  

طبقه کارگر تاریخا و امروز هم، از تجاوز سرمایه داران به دستمزد و نان سفره کودکانشان گرفته تا تحمیل جنگ و جنایت و کشتار عریان قدرتهای سرمایه داری جهانی در امان نبوده است. تا این نظام استثمارگر و نابرابر و زورگو و متجاوز به حقوق انسان در قدرت باشد، بشریت روی خوش نمی بیند. ما کارگران خواهان دنیایی ازاد و برابر و امن و مرفه و انسانی هستیم.

ما طبقه کارگر و زحمتکشان در سراسر جهان و بویژه در ایران را دعوت می کنیم که صدایشان را علیه جنایت جنگی دولت اردوغان و نسل کشی در کردستان سوریه بلند کنند و برای قطع فوری این جنگ خانمانسوز و خاتمه دادن به اشغال نظامی و ویران کردن خانه های مردم و کشتار و اواره کردن ده ها هزار انسان بیدفاع و بی پناه توسط ارتش ترکیه، تلاش کنند. دنیای کارگران دنیای صلح و آزادی و برابری و حفظ حرمت و کرامت انسان است. متجاوزان به این حقوق و اصول انسانی در پیشگاه تاریخ سرافکنده و نهایتا محکوم به زوال هستند.

۱- کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی استان کردستان

۲- انجمن صنفی کارگران ساختمانی سقز

۳-انجمن صنفی کارگران ساختمانی مریوان و سرواباد

۴-انجمن صنفی کارگران ساختمانی بانه

۵-انجمن صنفی کارگران ساختمانی سنندج

۶-انجمن صنفی کارگران ساختمانی دیواندره

۷-انجمن صنفی کارگران ساختمانی کامیاران

۷-انجمن صنفی کارگران ساختمانی قروه

۹-انجمن صنفی برقکاران ساختمانی کرمانشاه

۱۰-انجمن صنفی کارگران ساختمانی سبزوار

۱۱-انجمن صنفی کارگران ساختمانی بوکان

۱۲-کانون انجمن های کارگران ساختمانی استان البرز

۱۳-انجمن صنفی کارگران ساختمانی روانسر

۱۴-انجمن صنفی کارگران ساختمانی پاوه

۱۵-انجمن صنفی کارگران ساختمانی ثلاث باباجانی

۱۶-انجمن صنفی کارگران ساختمانی دهگلان

۱۷-انجمن صنفی کارگران ساختمانی ایلام

۱۸-انجمن صنفی کارگران ساختمانی سیروان وچراول

۱۹-انجمن صنفی کارگران ساختمانی کاشمر

۲۰-کانون انجمن های کارگران ساختمانی سمنان

۲۱-انجمن صنفی کارگران ساختمانی اسالم

۲۲-انجمن صنفي کارگران ساختمانی بردسکن

۲۳-موسسه فرهنگی هنری کانی سور بانه

۲۴-کانون انجمنهای کارگران ساختمانی خراسان جنوبی

۲۵-انجمن صنفی کارگران ساختمانی گرمانج زبان شیروان

۲۶-انجمن صنفي کارگران ساختمانی خراسان رضوی تایباد

۲۷- انجمن کاڕگری رانندگان شهرستان دهگلان

۲۸-کانون انجمن های صنفی رانندگان ناوگان حمل و نقل جاده ای بخش مسافر کشور

۲۹-جامعه دفاع از کودکان کار و خیابان استان کردستان

۳۰-انجمن صنفی کارگران ساختمانی استان البرز

۳۱-انجمن صنفی کارگران ساختمانی دالاهو

۳۲-انجمن صنفی کارگران ساختمانی شیروان

۳۳- انجمن کارگران ارماتوربند ساختمانی شهریار

۳۴-انجمن صنفی کارگری نقاشان ساختمانی اصفهان

۳۵-انجمن صنفی کارگران ساختمانی آبادان

۳۶-انجمن صنفی کارگران ساختمانی جوانرود

۳۷-انجمن صنفی کارگران ساختمانی خوی

۳۸-انجمن صنفی کارکنان داروخانه های کرمانشاه

۳۹-انجمن صنفی کارگری ارماتوربندی شهریار

۴۰-انجمن صنفی حمل ونقل مسافری شهرستان هرسین

۴۱-انجمن صنفی کارگران ساختمانی چناران ودرگز

۴۲-انجمن صنفی کارگری لوله کشان ،برقکارن و نقاشان مشهد

۴۳- انجمن صنفی کارگران ساختمان گرمسار

۴۴-انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرستان پیرانشهر وحومه

*ازکشت وصنعت نیشکر هفت تپه وتجمعات اعتراضی دامنه دار جمعی از کارگرانش چه خبر؟

روز یکشنبه 21 مهر برای بیست ویکمین روز، جمعی از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه به تجمعشان برای بازگشت بکار همکاران اخراجی، مختومه کردن پرونده قضایی تمام کارگران این مجتمع ولغوخصوصی سازی مقابل دفتر مدیریت شرکت ادامه دادند.

بنابه گزارشات،تصاویر و ویدئوهای منتشره در شبکه های اجتماعی:

+امروز جمعی از کارگران پای سنگر تجمع کردند ویکی از کارگران درسنگرسخنانی درباره خواسته هایشان وچرایی حضور نیروهای انتظامی درمجتمع سخنانی ایراد کرد.

تصاویر و ویدئوهای نشانگر نصب دوباره «پلاکارد کذایی دربرگیرنده 2تصویر» در بالای سنگرهستند؟؟!!

+از بعد از ظهر روز شنبه 20مهر،نیروهای امنیتی وانتظامی در این مجتمع صنعتی - زراعی مستقر شده اند.

+ روز یکشنبه 21مهر،دادستان استان خوزستان ،دادستان شهر شوش و برخی دیگر از مقامات امنیتی ،انتظامی و.... استان وشهرستان برای تهدید کارگران جهت پایان دادن به اعتراضاتشان در مجتمع حاضر شدند.

درهمین چارچوب احضار وتهدید شماری از کارگران از جانب مقامات امنیتی،قضایی وعوامل کارفرما برای ایجاد جو رعب و وحشت نیز جریان پید کرد.

+امروز همچنین ازنمایندگان کارگران جهت مذاکره با نمایندگان کارفرما دعوت بعمل آورده شد که کارگران با حضوردر مسجد ورای گیری ضمن مخالفت با اعزام نمایندگانشان برای مذاکره، خواهان حضور نمایندگان کارفرما ومسئولین شهرستان واستان درجمع کارگران معترض شدند.

*انتقال سهام شرکت هپکو از شرکت هیدرو اطلس به دولت

سازمان بورس واوراق بهاداربا انتقال سهام شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو از شرکت هیدرو اطلس به دولت موافقت کرد.

متن اطلاعیه:

*ادامه اعتراضات کارگران حمل‌ونقل خلیج فارس نسبت به تبدیل وضعیت از دائمی به پیمانی با تجمع مقابل استانداری تهران

روز یکشنبه 21مهر، کارگران حمل‌ونقل خلیج فارس درادامه اعتراضاتشان نسبت به تبدیل وضعیت از دائمی به پیمانی برای باری دیگراز اسلامشهر راهی تهران ودست به تجمع مقابل استانداری تهران زدند.

تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفتند: مدیریت بخش خصوصی که اخیرا این شرکت را خریداری کرده است، پیشنهاد تبدیل وضعیت قرارداد از حالت قرارداد مستقیم به پیمانکاری به تعدادی از کارگران قرارداد دائمی داد که این اتفاق با مخالفت کارگران روبرو شد. از آن زمان کارگران به صورت مداوم با تجمعات اعتراضیشان خواستار بازگشت خود به قرارداد مستقیم هستند.

کارگرانی که بارها در محل شرکت واقع در شهرستان اسلامشهر دست به اعتراض زد‌ه‌اند، با بیان اینکه مدیران بخش خصوصی توجهی به مخالفت کارگران این مجموعه برای حضور پیمانکار ندارند، افزودند: این بی‌توجهی‌ها در حالی ادامه دارد که کارفرمای شرکت حمل و نقل خلیج فارس با ممانعت از ورود حدودا 100 کارگر قراردادی به شرکت، کارگران را برای ادامه همکاری تحت فشار قرار داده است.

کارگران معترض افزودند: طبق مفاد صورتجلسه واگذاری شرکت خلیج فارس به بخش خصوصی، کارفرما حق اخراج هیچ نیرویی را تا 5سال آینده ندارد اما بخش خصوصی با بی‌توجهی به مفاد واگذاری شرکت برای اعمال فشار از ورود حدودا 100 نفر از کارگر به شرکت ممانعت کرده و تاکید دارد که این تعداد کارگر باید با یک شرکت پیمانکاری ادامه همکاری کنند.

*«ملا خورشدن »مطالبات 140کارگرشهرداری منطقه 3اهوازبدنبال جابجایی شرکت های پیمانکاری

مطالبات 140کارگرشهرداری منطقه 3اهوازبدنبال جابجایی شرکت های پیمانکاری «ملا خور»شد.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 21مهر،یکی از پیمانکاران پیشین شهرداری منطقه 3اهواز از حدود 2 سال قبل بابت بخشی از معقوات مزدی 140 کارگر خدماتی بدهکار است و هنور پرداختی به کارگران صورت نگرفته است.

کارگران شهرداری منطقه3 اهواز گفتند:از سال 92 تا 96 تحت مسئولیت یکی از شرکت‌های پیمانکاری به عنوان کارگر خدماتی در نواحی یک و دو منطقه سه شهرداری اهواز مشغول به کار بوده‌اند اما از زمان خاتمه قرارداد خود با پیکانکار مذکور، هنوز نتوانسته‌اند مطالبات معوقه خود را از او دریافت کنند.

بنابه گفته این کارگران، کارگران پیمانکاری در طول زمان 4ساله‌ای که زیر نظر پیمانکار مزبور مشغول فعالیت بودند برخی مزایای مزدی همانند حق سنوات، مرخصی، پاداش، اضافه کاری وحق لباس .. را دریافت نکرده‌اند.

بر اساس اظهارات کارگران، پیمانکار پیشین به هر کارگر خدماتی شهرداری منطقه سه اهواز به صورت میانگین حدود ده میلیون تومان بدهی دارد.

طبق اظهارات کارگران، شهرداری بعد از خروج پیمانکار قبلی، قرارداد کار جدیدی را در بخش خدمات با پیمانکارجدید منعقد کرده و پیمانکار جدید نیز پرداخت سنوات سال گذشته آنها را به تاخیر انداخته است.

کارگران پیمانکاری شهرداری منطقه سه اهواز درباره پیگیری معوقات خود گفتند: چندین سال است پرونده شکایت 140 کارگر شهرداری منطقه سه اهواز در مراجع قضایی اهواز در حال رسیدگی است و هنوز به اتمام نرسیده.

کارگران پیمانی شهرداری منطقه سه اهواز خواستار دریافت مطالبات معوقه هستند اما مسئولان شهرداری اهواز با وجود خروج پیمانکار پیشین به عنوان کارفرمای اصلی، مسئولیت پرداخت مطالبات کارگران را برعهده نمی‌گیرند و در این بین کارگران بیشترین خسارت را دیده‌اند.

به گفته کارگران، طی چند سال گذشته حدود 140کارگر شهرداری منطقه سه اهواز تحت مسئولیت چندین شرکت پیمانکاری فعالیت می‌کرده‌اند و بخشی از مطالبات این کارگران در زمان هر یک از این پیمانکاران پرداخت نشده است.

*ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی 95 کارگرسازمان فرهنگی ورزشی شهرداری تبریز

بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی 95 کارگرسازمان فرهنگی ورزشی شهرداری تبریز کماکان ادامه دارد.

براساس گزارش یک منبع خبری محلی،با شروع سال 98وضعیت شغلی95 کارگرسازمان فرهنگی ورزشی شهرداری تبریز در سال 98بدلیل ناروشنی در قراردادشان نامعلوم است وحقوقشان طی این دوره زمانی بصورت علی الحساب پرداخت شده است.

*تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر نسبت به پولی سازی آموزش

ظهرروزیکشنبه 21مهر،جمعی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر دراعتراض به اخذ غیرقانونی شهریه‌های سنگین به بهانه سنوات تحصیلی، قانون پیش نیازی واحدها و در کل اعمال قوانین آموزشی به نفع پولی‌سازی آموزشدانشکده پلیمر گردهم جمع شدند وبسمت دفتر ریاست این دانشگاه راهپیمایی کردند و به تجمعشان مقابل ساختمان فارابی( ساختمان ریاست)ادامه دادند وسپس با ورود بداخل این ساختمان وقرائت بیانیه خواستارپاسخگویی مسئولین دانشگاه شدند.

تجمع کنندگان با سردادن شعارهای «پولی‌تکنیک تهران، نمی‌خوایم نمی‌خوایم»، «ترم ۱۰ سنوات، حق مسلم ماست»و....اعتراضشان را نسبت به پولی سازی آموزش بنمایش گذاشتن

 

 

یکی از تجمع‌کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفت: ساعت دوازده و نیم امروز تعدادی از دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک در اعتراض به چند مورد آموزشی تجمع کردند. اولین بحث، قانون سنوات برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد بود؛ دانشگاه برای ورودی‌های کارشناسی قبل از سال ۹۵، ۱۰ ترم برای ورودی‌های ۹۶ و ۹۷، نه ترم و برای ورودی‌های ۹۸، هشت ترم در نظر گرفته است و به ازای هر ترمی که بیشتر از این تعداد شود، شهریه سنوات دریافت می‌کند. برای دانشجویان کارشناسی ارشد هم از ترم پنج شهریه اخذ می‌شود و هم‌چنین با کاهش نمره در پایان‌نامه مواجه می‌شوند. دانشجویان با این قوانین مخالف هستند.

وی ادامه داد: مورد دوم این بود که قبلاً اگر دانشجویی درسی پیش‌نیاز را می‌افتاد، در ترم بعد می‌توانست دو درس پیش‌نیاز و اصلی را هم‌نیاز کند و با هم بگذراند. اما قانونی که جدیداً تصویب شده این است که در صورت هم‌نیازی، دانشجو تا سقف ۱۴ واحد می‌تواند در آن ترم واحد بگیرد. این قانون باعث می‌شود اگر دانشجویی یک درس مهم را بیفتد، تحصیل او به ترم نه بکشد و مجبور به پرداخت شهریه شود.

وی افزود: مورد سوم، اعتراض به افزایش نرخ شهریه دانشجویان شبانه کارشناسی ارشد و دکتری بود؛ طبق قانون وزارت علوم، دانشگاه نمی‌تواند هر سال شهریه‌ ثابت ترم را برای ورودی‌های سال گذشته هم تغییر بدهد.

دکتر رازفر، مشاور و مدیر کل ریاست دانشگاه،به نمایندگی از مسئولین دانشگاه دکتر رازفر، مشاور و مدیر کل ریاست دانشگاه، در جمع دانشجویان معترض حاضر شد و نامه مطالبات دانشجویان را بقرارزیرامضا کرد و متعهد به پیگیری مطالبات دانشجویان گشت:

1- حذف قانون پیش نیاز-هم نیاز

2- افزایش سنوات برای دانشجویان ورودی 95 به بعد کارشناسی تا 10 ترم

3- افزایش سنوات برای دانشجویان کارشناسی ارشد تا 5 ترم.

دانشجویان پس از این تعهد کتبی مشاور و مدیر کل ریاست دانشگاه امیرکبیربه تجمعشان خاتمه دادند.

دکتر رازفر، مشاور و مدیر کل ریاست دانشگاه،به نمایندگی از مسئولین دانشگاه دکتر رازفر، مشاور و مدیر کل ریاست دانشگاه، در جمع دانشجویان معترض حاضر شد و نامه مطالبات دانشجویان را بقرارزیرامضا کرد و متعهد به پیگیری مطالبات دانشجویان گشت:

1- حذف قانون پیش نیاز-هم نیاز

2- افزایش سنوات برای دانشجویان ورودی 95 به بعد کارشناسی تا 10 ترم

3- افزایش سنوات برای دانشجویان کارشناسی ارشد تا 5 ترم.

دانشجویان پس از این تعهد کتبی مشاور و مدیر کل ریاست دانشگاه امیرکبیربه تجمعشان خاتمه دادند.

*تحصن سها مرتضایی در اعتراض به «‌ستاره‌دار شدن» و محرومیت از تحصیل در محوطه ی دانشگاه تهران برای دومین روز متوالی

روز یکشنبه 21مهر برای دومین روز متوالی،سها مرتضایی در اعتراض به «‌ستاره‌دار شدن» و محرومیت از تحصیل به تحصنش در محوطه ی دانشگاه تهران ادامه داد.

 

کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

سها مرتضایی دبیر اسبق شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران و دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی که به تازگی با داشتن رتبه 10 دکتری، «ستاره دار» و «محروم از تحصیل» شده است، هم اکنون در شرایطی در دومین روز تحصن خود به سر می برد که واکنش خاصی از جانب وزارت علوم به عنوان اساسی ترین مرجع تحصیلات عالی و داعیه دار حمایت از حقوق دانشگاه و دانشجویان، سازمان سنجش، سازمان امور دانشجویان و مسئولین دانشگاه تهران در مورد رفع ستاره داری و محرومیت تحصیلی وی صورت نگرفته است!

نکته جالب توجه این است که از ادعاهای رئیس جمهور و وزیر علوم دیری نگذشته است که "دیگر دانشجوی ستاره دار نداریم" (!) اما آنچه از شواهد پیداست سرکوب دانشجویان و محرومیت ایشان از تحصیل همچنان تحت این فرآیند و خارج از این عنوان ادامه دارد!

*جان باختن یک کارگر در حادثه انفجار مخزن سوخت پمپ بنزین شهر سجاس خدابنده

شنبه شب (20مهر)،یک کارگر35ساله حین کار جوشکاری درپمپ بنزین شهر سجاس خدابنده در استان زنجان براثر انفجار مخزن سوخت و صدمات و جراحات وارده به وی در دم جان باخت.

*جان باختن یک کارگر جوان در شبستر براثر برق گرفتگی

یک کارگر 21ساله،حین کاردر ساختمان در حال ساخت در روستای "کوشک" شهرستان شبستر براثر برق گرفتگی دستگاه بالابر و شدت صدمات وارده جانش را ازدست داد.

*مفقود الاثر شدن یک کارگر مرغداری در مسیر رودخانه صومعه‌سرا بدنبال سیل

در پی وقوع سیلاب در مسیر رودخانه صومعه‌سرا، دو کارگر یک واحد مرغداری دچار حادثه شدند که یک از آنها نجات پیدا کرد و نفر دوم ناپدید شده است.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 21مهر، فعالان کارگری در استان گیلان گفتند: به دنبال طغیان آب بر اثر بارندگی‌هایی که از عصر روز گذشته تا امروز در مناطق مختلف استان گیلان آغاز شده است، دو کارگر یک واحد مرغداری حین برگشت از محل کار خود در صومعه سرا از ارتفاع پل سقوط کردند که یکی از آنها توسط کمک‌های مردمی نجات پیدا کرد و دیگری ناپدید شده و عملیات جستجو برای نجات وی همچنان ادامه دارد.

بنا به گفته آنها،شدت بارندگی‌ها در مناطق کوهستانی استان گیلان به قدری زیاد شده است که تاکنون چندین پل به دلیل بارش باران در شهرستان‌های اسالم، املش، شفت و صومعه‌سرا تخریب شده‌اند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخبار و گزارشات کارگری 18 ، 19 و20 مهر ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- بیانیه‌ی انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز و زیویه) در محکوم کردن حمله‌ی ارتش ترکیه به روژآوای کردستان

- ادامه اعتراضات کارگران کارخانه آذرآب با تجمع در میدان ماشین‌سازی شهر اراک وتعیین ضرب الاجل یک هفته ای برای تعیین تکلیف با سهامدار عمده شرکت

- ادامه تجمعات جمعی از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه

- ادامه اعتصاب کارگران شهرداری سی سخت دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق علیرغم تهدیدها واقدامات اعتصاب شکنانه

- تجمع اعتراضی کارگران بخش حراست متروتهران نسبت به جابجایی شغلی ودرگیر شدن رئیس هیئت مدیره شرکت با یکی ازتجمع کنندگان

- تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری منطقه یک اهواز نسبت به سطح نازل حقوق و عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه

- ادامه کنش های کارگران بیکارشده کارخانه آزمایش مرودشت برای احقاق حقوقشان

- عدم پرداخت چند ماه حقوق کارگران پالایشگاه آبادان

- محکومیت شاپور احسانی راد به ۶ سال زندان و ۲ سال تبعید

- حکم یکسال حبس تعزیری پروین محمدی در دادگاه تجدیدنظر عیناً تأیید شد

- مخالفت دادستان تهران با آزادی مشروط محمود بهشتی لنگرودی از زندان

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی پرونده سازی و صدور احکام ظالمانه برای اعضای سندیکا را محکوم می کند

- بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون صدور حکم شش سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق برای ناهید خداجو

- تجمع اعتراضی رانندگان سرویس مدارس گچساران نسبت پرداخت حق عضویت 240هزارتومانی به حساب سازمان تاکسیرانی و اتوبوسرانی مقابل فرمانداری

- تجمع اعتراضی رانندگان تاکسی های بی‌سیم تربت حیدریه مقابل سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری

- کشته و زخمی شدن دو کارگر معدن کرومیت زواره بر اثر ریزش آوار

- جان باختن یک کارگرمقنی حین کار در لوشان براثر گاز گرفتگی

- مصدومیت شدید 2کارگر جوان درحادثه انفجار یک اغذیه‌فروشی در تهران

*بیانیه‌ی انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز و زیویه) در محکوم کردن حمله‌ی ارتش ترکیه به روژآوای کردستان

ما آینده‌ی تاریخ بشری را از زبان صاحبان علم و معرفت گونه‌ی دیگری فهم کرده و انتظار داشتیم. این اعتماد سبب شد بپنداریم که همه‌ی تضادها و تفرق ملل بشری می‌تواند در سایه‌ی آرمان‌های سترگی همچون عدالت، حریّت، همزیستی و مدارا التیام پذیرند. گویا که همەی این شعارها از دید تمامیت‌خواهان جهانی رنگ و لعابی بر نظام پوسیدەی خودخواهانه‌شان بوده است و تحقق این شعارها را برای ما پنداری بیش فرض نکرده‌اند. ملت کرد را از دید و زبان خود در طول این تاریخ طولانی هم چون تکه‌ای الصاق شده به خود نگریسته‌اند و هر گاه فریاد حق‌خواهی و گسست از یوغ این بهره‌کشی را از گلوی جمعیِ خویش برآورده باشیم به جای گفتگو و حل این تضاد، از درِ سرکوب با مشت آهنین و شلیکِ سرب در مقابل جان درآمده‌اند.

فاجعه‌ی این بارِ تاریخ بسیار عذاب‌آور و عفونی‌تر از تکرار این حق‌سوزی علیه ملت کورد است. دولت‌هایی به نمایندگی از ملت‌هایشان که داعیه‌ی پرچمداری دموکراسی و رسیدن به آرمان‌هایی را دارند که انسانِ زیسته و زخم خورده در طول تاریخ خوابِ به حقیقت پیوستنشان را دارند؛ در برابر جنایت جدیدی بر پیکر زخم خورده ی ملت کورد سکوت اختیار کرده‌اند.

این مدعیان، شعار گفتگو و مدارا مابین ملت‌ها جهت تحقق صلح و آشتی سر می‌دادند اما گویا سکوت و مدارایی را که به عنوان یک مدال بر سینه‌ی فرهنگشان آویزان کرده‌اند در مقابل آن توحش علنی مصداق پیدا می‌کند که از جانب خشونت مداران ترکیە اعمال می‌شود.

گویا ریاست جمهوری از پوست ریاکاری و فریب عریان شده و پادشاه عثمانی در سودای احیای امپراطوری بی‌شوکت خویش خواهان سربرآوردن مجدد از زباله دان تاریخ است. قتل و عام زنان، کودکان و شهروندان کورد روژآوای کوردستان توسط ارتشی تا بن دندان مسلح مصداق بارز یک نسل‌کشی جدید و جنایتی نو علیه بشریت است. سکوت ننگین دولت‌های مدعی دموکراسی، شکاف این زخم را بر پیکر انسانیت صد چندان نمایان می‌کند. روزهایی را فراموش نکنید که پیاده نظام شما با دیدن ماشین جنگی متکی بر زور عریان داعش، یارای پا نهادن در میدان نبرد را نداشت. این دختران ما بودند که سینه های سپرشان آوردگاه رزمی عاشقانه در میدان نبرد عشق و تباهی بود. دیو سرمایه را راهنمای عمل خویش نسازید. تنهایی روژآوا زخمی به عمق وجدان ناسور تاریخ است. قضاوت تاریخ در آینده‌ای نه چندان دور بسیار بی‌رحمانه و بدون تعارف است. تعهد انسانی بزرگترین سرمایه جاویدان ملت ها خواهد بود. بدعهدی شما مدعیان و سکوت سرشار از ترس و بی عملیتان در مقابل جنایتی چنین آشکار و غیر قابل دفاع ما را همچون گذشته بر این مرامنامه‌ی ملیمان راسخ تر خواهد کرد که: "کوهستان بهترین رفیق شفیقمان است."

انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز و زیویه)

*ادامه اعتراضات کارگران کارخانه آذرآب با تجمع در میدان ماشین‌سازی شهر اراک وتعیین ضرب الاجل یک هفته ای برای تعیین تکلیف با سهامدار عمده شرکت

صبح روز شنبه 20مهر، کارگران کارخانه آذرآب در ادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع در میدان ماشین‌سازی شهر اراک وبرای مسئولان ضرب الاجل یک هفته ای جهت تعیین تکلیف با سهامدار عمده شرکت(بانک کشاورزی) معین کردند.

*ادامه تجمعات جمعی از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه

روزهای پنج شنبه 18 مهر وشنبه20 مهر، جمعی از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه به تجمعشان برای بازگشت بکار همکاران اخراجی،آزادی اسماعیل بخشی ومختومه کردن پرونده قضایی تمام کارگران این مجتمع ولغوخصوصی سازی مقابل دفتر مدیریت شرکت ادامه دادند.

براساس تصاویر و ویدئوهای منتشره در شبکه های اجتماعی، برای مقابله با اعمال فشار به کارگران بدلیل ایراد سخنرانی در سنگر،کارگران در سنگرتجمع کردند وایراد سخنرانی پای سنگرصورت گرفت.

 

در همین رابطه:

6کارگربازداشتی اخیر هفت تپه با تودیع وثیقه 50تا 100میلیون تومانی بطور موقت آزادشدند

با آزادیمحمد خنیفر درآخرین ساعت روز چهارشنبه 17مهر،6کارگربازداشتی اخیر هفت تپه با تودیع وثیقه 50تا 100میلیون تومانی بطور موقت آزادشدند.

روز چهارشنبه 17مهر شبکه های اجتماعی ورسانه ها ،خبری مبنی بر آزادی موقتی 6 کارگربازداشتی اخیر هفت تپه با تودیع وثیقه 50تا 100میلیون تومانی منتشر کردند ولی در آخرین ساعات خبری مبنی بر عدم آزادی محمد خنیفررسانه ای شد.

قابل یادآوری است که عصر روز یکشنبه 14مهر 3نفر از این کارگران بهمراه 8نفر دیگرازکارگران مجتمع نیشکر هفت تپه عازم تهران جهت دیدار با نمایندگان مجلس بودند که توسط پلیس اطلاعات وامنیت در بزرگراه تهران- خرم آباد (عوارضی) بازداشت وبه شوش منتقل شدند وهشت نفرشان آزاد وسه نفر دیگرزندانی شدند.

3نفر دیگرشان هم روز یکشنبه 14مهر درمجتمع بازداشت وزندانی شده بودند.

این 6کارگرگر روز دوشنبه 15مهردر شعبه دوم دادیاری دادگستری شوش تفهیم اتهام شدند وبرای آزادی موقتشان وثیقه های 40تا50میلیون تومانی تعیین شد.

اما به علت عدم موافقت دادستان و دخالت جعفری چگنی رئیس دادگستری شوش وثیقه‌های آنها به 50 تا 100میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

*ادامه اعتصاب کارگران شهرداری سی سخت دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق علیرغم تهدیدها واقدامات اعتصاب شکنانه

کارگران شهرداری سی سخت،علیرغم تهدیدها واقدامات اعتصاب شکنانه در اعتصاب بسر میبرند وزباله ها را از سطح شهر جمع آوری نمی کنند.

برپایه گزارش رسانه ای شده ، در رابطه با ادامه اعتصاب کارگران شهرداری سی سخت جلسه ای در فرماندار شهرستان دنا برگزارشد.

در این جلسه فرماندار دنا خطاب به رئیس شورای شهر سی سخت گفت: احتمال می دهیم که این اعتصاب ادامه داشته باشد اما شما دستور دهید که ماشین آلات حمل زباله شهرداری سی سخت برای جمع آوری زباله ها از سطح شهردر اختیار جبهه مردمی قرار گیرد واگر کسی مانع کار گردد به مراجع قضایی معرفی می شود.

درهمین رابطه:

اعتصاب دامنه دار کارگران شهرداری سی سخت دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق

کارگران شهرداری سی سخت دراعتراض به عدم پرداخت کماکان در اعتصاب هستند و از جمع آوری زباله ها از سطح شهرخودداری می کنند.

 

بنا به گزارشات رسانه ای شده بتاریخ 7مهر،از حدود یک ماه پیش کارگران بخش خدماتی شهرداری سی سخت بارها برای وصول مطالبات معوقه خود مقابل ساختمان شهرداری دست به تجمعات اعتراضی زده‌اند. امروز نیز اعتراض کارگران ادامه داشت.

بنابه گفته کارگران معترض،دلیل برپایی تجمعات اعتراضی حدودا یک‌ماهه آنها، بی‌تفاوتی مدیران شهرداری سی سخت در قبال پرداخت مطالبات مزدی کارگران مناطق مختلف شهرداری است.

به گفته آنها،اعتراض کارگران واحد خدماتی (تنظیف و حمل زباله) گسترده‌تر شده است به طوری که طی روزهای گذشته کارگران تنظیف و حمل زباله از جمع‌آوری زباله‌های برخی مناطق شهر خودداری کرده‌اند.

این کارگران اظهار داشتند: با افزایش مشکلات مالی شهرداری، در روزهای گذشته سرپرست شهرداری سی سخت از مسئولیت خود در شهرداری کناره‌گیری کرده و این موضوع باعث تشدید مشکلات شده است.

کارگران سی سخت تصریح کردند: در نخستین روزهای اعتراض کارگران شهرداری سی سخت، فرمانداری شهرستان دنا با هماهنگی دهیاری اقدام به جمع‌آوری زباله‌ها نمودند و با تشدید  مشکلات ناشی از جمع‌آوری نشدن زباله‌های شهری، در روزهای گذشته اعضای شورای شهر سی سخت نیز اقدام به جمع‌آوری زباله‌های شهر کردند.

علی یارعلیپور (سرپرست فرمانداری شهرستان دنا) پیش از این؛ با تایید اجتماع اعتراضی همه روزه کارگران خدماتی شهرداری سی سخت، وضعیت جمع‌آوری زباله در این شهر را به دلیل استمرار اعتراضات کارگران بخش خدماتی نامطلوب دانسته است.

به اعتقاد وی جمع آوری زباله های شهر توسط فرمانداری و دهیاران و یا اعضای شورای شهر یک مسکن است که فقط برای چند روزی جواب خواهد داد و می طلبد که مسئولان مربوطه این معضل را ریشه  ای حل کنند.

*تجمع اعتراضی کارگران بخش حراست متروتهران نسبت به جابجایی شغلی ودرگیر شدن رئیس هیئت مدیره شرکت با یکی ازتجمع کنندگان

صبح روز شنبه 20مهر،جمعی از کارگران بخش حراست متروتهران برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به انتقالشان به یگان حفاظت شهرداری تهران دست به تجمع مقابل ساختمان اصلی شرکت مترو تهران زدند.

نعیمی‌پور رئیس هیئت مدیره شرکت مترو با حضور در میان کارکنان معترض با یکی از کارکنان مترو درگیر شد و او را نقش بر زمین کرد.

یکی ازکارگران معترض حاضر درتجمع به خبرنگار رسانه ای گفت: حدود 150نفر از کسانی که در شرکت مادر حراست هلدینگ مترو فعالیت می‌کنند و به طور رسمی کارمند مترو هستند، قرار است به یگان حفاظت شهرداری منتقل شوند. اگر قرار بود ما از ابتدا در یگان حفاظت کار کنیم، پس از 15 سال سرگرد بودیم نه اینکه تازه به عنوان نگهبان فعالیت خود را آغاز کنیم.

وی با اشاره به سخنان محسن هاشمی که اعلام کرده بود این تغییر وضعیت منتفی شده است، افزود: رئیس هیئت مدیره مترو به دلیل آنکه در این مدت به مترو نیرو اضافه کرده است، ما را مازاد اعلام کرده و می‌خواهد ما از مترو برویم.

*تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری منطقه یک اهواز نسبت به سطح نازل حقوق و عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه

طی روزهای گذشته، کارگران شهرداری منطقه یک اهوازبرای اعتراض نسبت به سطح نازل حقوق و عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه تجمعاتی را مقابل ساختمان این شهرداری برپاکردند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ 20مهر،یکی از کارگران معترض شهرداری منطقه یک اهواز گفت: حدودا 400 نفر در بخش خدماتی شهرداری منطقه یک تحت مسئولیت یک شرکت پیمانکاری مشغول به کار هستیم که دست‌کم در سه ماه گذشته مطالبات مزدی‌مان به تاخیر افتاده است. جدا از دستمزد، حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی نیز پرداخت نشده است.

او با بیان اینکه از سال 96مطالبات مزدی کارگران خدماتی منطقه یک شهر اهواز با تاخیر پرداخت می‌شود، در ادامه گفت: مشکلات معیشتی و عدم پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای، مشکلات بسیاری برای خانواده‌های کارگران به وجود آورده است.

به گفته وی، آنچه کارگران پیمانکاری شهرداری اهواز هر ماه به عنوان دستمزد می‌گیرند حداقل‌های مزدی قانون است اما این حداقل‌ها کفاف معیشت آنها را نمی‌دهد. از طرفی حقوق کارگران تنها یکبار در سال افزایش پیدا می‌کند و آن یکبار هم به گونه‌ای تعیین می‌کنند که به هیچ وجه با هزینه‌های زندگی و نرخ تورم واقعی همخوانی ندارد.

این کارگر در خاتمه گفت: نداشتن احساس مسئولیت و بی‌توجهی برخی مسئولان به استیفای حقوق کارگران حوزه خدمت‌شان باعث شده مشکلات این کارگران همچنان پابرجا بماند و کارگران نتوانند به حقوق اولیه خود دست یابند.

*ادامه کنش های کارگران بیکارشده کارخانه آزمایش مرودشت برای احقاق حقوقشان

کنش های76کارگربیکارشده کارخانه آزمایش مرودشت برای احقاق حقوقشان ادامه دارد.

روز پنج شنبه 18مهر،معاون استاندار و فرماندار ویژه مرودشت به خبرنگار رسانه ای گفت: تمامی زیر ساخت های کارخانه آزمایش از بین رفته است و مطالبات 5 میلیاردی کارگران این کارخانه مغفول مانده است واین کارگران روزانه نسبت به مطالبه گری در این خصوص اقدام می کنند.

*عدم پرداخت چند ماه حقوق کارگران پالایشگاه آبادان

چند ماه حقوق کارگران پیمانکاری شرکت پالایش نفت آبادان پرداخت نشده است. حقوق کارگران فاز دو این پالایشگاه 5ماه پرداخت نشده است.

*محکومیت شاپور احسانی راد به ۶ سال زندان و ۲ سال تبعید

شاپور احسانی راد عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران توسط قاضی افشاری رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال زندان و ۲ سال تبعید و منع عضویت در احزاب، گروه ها و دستجات سیاسی اجتماعی محکوم شد.

برپایه حکم صادره شاپور احسانی راد به اتهام تبانی و اجتماع علیه امنیت کشور به پنج سال حبس و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یکسال حبس و از باب مجازات تکمیلی به دو سال تبعید و اقامت اجباری در یکی از بخش های نیک شهر استان سیستان و بلوچستان و نیز منع عضویت در احزاب و دستجات اجتماعی و سیاسی محکوم گردیده است.

حکم صادره پنج صفحه ای علیه شاپور احسانی راد تماماً شاهد مکتوباتی واهی است که به هر نحوی سعی دارد فعالیتهای صنفی و کارگری را به مسائل امنیتی تبدیل نماید تا از این طریق کارگران و فعالین جنبش کارگری را به احکام طولانی مدت زندان محکوم نماید.

این نوع تلاش نهاد قضایی برای سرکوب و نابودی فعالیتهای صنفی تماماً محکوم است و همه احکام صادره علیه کارگران که بواسطه اتهامات واهی صادر میگردند باید ملغی گردند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۲۰ مهرماه ۹۸

*حکم یکسال حبس تعزیری پروین محمدی در دادگاه تجدیدنظر عیناً تأیید شد

طبق دادنامه صادره از سوی شعبه ۶ دادگاه تجدیدنظر استان البرز حکم دادگاه بدوی مبنی بر یکسال حبس تعزیری به اتهام تبلیغ علیه نظام برای پروین محمدی، علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده تأیید شده است.

پروین محمدی نایب رئیس هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران به همراه علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده از اعضای کانون مدافعان حقوق کارگر در روز ششم اردیبهشت در پارک جهان نمای کرج دستگیر شده و پس از پانزده روز بازداشت به قید کفالت آزاد شده بودند.

*مخالفت دادستان تهران با آزادی مشروط محمود بهشتی لنگرودی از زندان

دادستان تهران با آزادی مشروط محمود بهشتی لنگرودی از زندان مخالفت کرد.

درهمین رابطه روز شنبه 20مهر،حسین تاج (وکیل محمود بهشتی لنگرودی)به خبرنگار رسانه ای گفت:این درخواست با موافقت مسئولان زندان و ضابطین به مرجع قضایی ارسال شده بود که از سوی دادستان تهران با آن مخالفت شد.

تاج تاکید کرد: این درخواست مجددا تقدیم خواهد شد و امیدوارم دادستان با توجه به وضعیت موکل، با آن موافقت نماید.

*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی پرونده سازی و صدور احکام ظالمانه برای اعضای سندیکا را محکوم می کند

رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران به بازپرسی شعبه دوم دادسرای اوین احضار شده است و روز شنبه ۲۰ مهرماه ساعت ۹ صبح در بازپرسی شعبه دوم حضور خواهد داشت.

حسن سعیدی و سیدرسول طالب مقدم از دیگر اعضای سندیکا و چند تن از دیگر حامیان کارگر پس از بازداشت در جریان تجمع اعتراضی روز کارگر در مقابل مجلس به احکام سنگین زندان، شلاق و تبعید محکوم شده‌اند. آنیشا اسدالهی مدرس زبان انگلیسی که با قرار وثیقه موقتا آزاد می‌باشد یکم آبان به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب فراخوانده شده است و عاطفه رنگریز، ندا ناجی و مرضیه امیری از حامیان حقوق کارگران که در تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر بازداشت شده‌اند ظالمانه و بر خلاف رویه جاری قضایی با گذشت بیش از پنج ماه به رغم اینکه وثیقه سنگین خواسته شده را تامین کرده‌اند اما بصورت کاملا غیرقانونی دستگاه قضایی از پذیرش وثیقه و آزادی‌شان جلوگیری کرده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه فشارهای پلیسی-امنیتی- قضایی علیه اعضای سندیکا را شدیدا محکوم می‌کند و خواستار توقف پرونده سازی علیه اعضای سندیکا و آزادی فوری و بی قید و شرط بازداشت شدگان روز جهانی کارگر، کارگران زندانی نیشکر هفت تپه، معلمان زندانی و حامیان کارگران دربند می باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون صدور حکم شش سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق برای ناهید خداجو

ناهید خداجو عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران توسط قاضی افشاری قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به ۵ سال حبس تعزیری، به اتهام اخلال در نظم عمومی به یکسال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده است. همچنین با عنوان مجازات تکمیلی به رونویسی دو جلد کتاب مشخص و دو سال محرومیت از عضویت در احزاب، گروه ها و دستجات سیاسی و اجتماعی محکوم گردیده است.

ناهید خداجو در روز یازدهم اردیبهشت مصادف با روز جهانی کارگر در مراسم مقابل مجلس شورای اسلامی دستگیر شد و پس از ۳۳ روز بازداشت به قید وثیقه آزاد گردید و در روز دهم مهرماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران محاکمه گردید.

دستگاه قضایی به همراه نهادهای امنیتی به شکلی فاحش شمشیر به روی طبقه کارگر ایران می کشند. تمام کشور را به زندانی بزرگ برای کارگران و فعالین صنفی تبدیل کرده اند. برای هر کارگر و مزدبگیری که در مقابل سطح گسترده فقر و فلاکت و بیحقوقی دست به اعتراض بزند و مطالبه گری کند احکام حبس طولانی مدت و حکم غیرانسانی و قرون وسطایی شلاق صادر می کنند. کارگران در مراکز مختلف صنعتی که برای دریافت حقوق معوقه و پیگیری مطالبات صنفی شان دست به اعتصاب بزنند را مورد هجوم وحشیانه قرار می دهند و با زندانی کردن کارگران معترض در اقصی نقاط کشور جنگی بی امان را با طبقه کارگر به پیش میبرند.

همه ی این تعرض ها و سرکوب کارگران و مزدبگیران ایران برای این صورت میگیرد تا هم راه را برای غارت بیشتر سرمایه های اجتماعی که دسترنج کارگران است توسط چپاولگران و رانتخواران هموار کنند و هم بحران اقتصادی موجود را که حاصل حاکمیت خودشان است بر گرده طبقه کارگر سرشکن نمایند.

سردمداران حاکم بیش از چهار دهه است که شیره جان کارگران و عموم مردم جامعه را مکیده اند و تمامی منابع و سرمایه های اجتماعی را به یغما برده اند و در دوره اخیر نیز مراکز عمده تولیدی و صنعتی دولتی که سهم آحاد جامعه و طبقه کارگر ایران است را از طریق خصوصی سازی به ثمن بخس به افراد خاص واگذار کرده اند و از این طریق زمینه فنای این مراکز صنعتی و نیز نابودی صدها و هزاران موقعیت شغلی و به تبع آن افزایش گسترده بیکاری کارگران را باعث شده اند.

طبقه کارگر و کل جنبش عظیم مطالباتی مردم ایران با سرکوب و زندان و شلاق نمی تواند از زمینی ترین و بدیهی ترین خواسته های معیشتی خویش دست بکشد و بمیرد.

نهادهای مسئول وسیستم قضایی به جای برخورد امنیتی با هرگونه فعالیتهای صنفی و سرکوب فعالین، به تأمین خواست و مطالبات کارگران و مزدبگیران ایران اقدام نمایند وگرنه با ادامه سیاست سرکوب در مقابل خواست معیشتی جامعه، قطعاً باد خواهند کاشت و توفان درو خواهند کرد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران تمام کارگران و تشکل های کارگری در سطح کشور و اتحادیه ها و نهادهای کارگری بین المللی را فرامیخواند تا ضمن محکوم نمودن صدور حکم حبس و شلاق برای ناهید خداجو، خواهان لغو احکام صادره علیه کارگران از جمله ناهید خداجو، پروین محمدی، نسرین جوادی، عاطفه رنگریز، مرضیه امیری، حسن سعیدی و ده ها کارگر دیگر و نیز آزادی تمام کارگران زندانی شوند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران-۱۸ مهرماه ۹۸

*تجمع اعتراضی رانندگان سرویس مدارس گچساران نسبت پرداخت حق عضویت 240هزارتومانی به حساب سازمان تاکسیرانی و اتوبوسرانی مقابل فرمانداری

روز شنبه 20مهر، رانندگان سرویس مدارس گچساران برای اعتراض نسبت پرداخت حق عضویت 240هزارتومانی به حساب سازمان تاکسیرانی و اتوبوسرانی مقابل فرمانداری اجتماع کردند.

یکی از رانندگان حاضر درتجمع به خبرنگار یک رسانه محلی گفت: سالهاست که سرویس مدارس گچساران هستیم و با اداره آموزش و پرورش قرارداد می بندیم و 5 درصد از مبلغ قرار داد را از ما کسر می کنند و ما دارای کارت صلاحیت از پلیس راهنمایی و رانندگی می باشیم.

اکنون سازمان تاکسیرانی در اقدامی عجیب و قوانین سلیقه ای، رانندگان سرویس مدارس گچساران راملزم به پرداخت 240 هزار تومان حق عضویت سالیانه به حساب سازمان تاکسیرانی و اتوبوسرانی کرده است .

وی افزود: ما در طول سال فقط 8 ماه مشغول به کار ( سرویس مدارس )هستیم و 4 ماه از سال را عملا بیکار هستیم که با توجه به شرایط بد اقتصادی، گرانی سرسام آور لوازم یدکی،لاستیک و استهلاک ماشین و بیکاری.... با مشکلات زیادی روبرو هستیم و قادر به پرداخت اینگونه هزینه ها نیستیم چون عملا در آمدی نداریم که بتوانیم اینگونه هزینه ها را پرداخت کنیم.

*تجمع اعتراضی رانندگان تاکسی های بی‌سیم تربت حیدریه مقابل سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری

روز پنج شنبه 18مهر، رانندگان تاکسی های بی‌سیم تربت حیدریه مقابل سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری برای اعتراض به قطع شدن سامانه ارتباطی بی سیم شان دست به تجمع مقابل سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری زدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،حدود 90 تاکسی بی سیم 133 در تربت حیدریه مشغول بکارند که سامانه ارتباطی بی سیم شان از صبح روز پنج شنبه ساعت 6:30 قطع شده بود.

در همین رابطه نماینده رانندگان معترض گفت: ما مشکلات زیادی داریم که عمده آن از جایی شروع شد که اسنپ و 1870 شروع به ارائه سرویس در تربت حیدریه کردند و از همان زمان مداوم خط ارتباطی قطع می شود و هیچ کس پاسخ گوی ما نیست.

وی افزود: در طول چند روز گذشته که با اختلال در سامانه ۱۳۳ روبه رو بودیم، با مراجعه به مخابرات، شهرداری و سازمان حمل و نقل هیچ پاسخ قانع کننده ای را دریافت نکرده ایم.

یکی دیگر از رانندگان 133 شهر تربت حیدریه نیز گفت: اکثر این ماشین ها اقساطی خریداری شده اند و باید سر ماه رانندگان قسط آن را پرداخت کنند و از سوی دیگر تمام دخل و خرج زندگی این 90 نفر از همین مسیر فراهم می شود و لذا اینجا بعنوان معترض حاضر شدیم تا مشکلمان برطرف شود.

*کشته و زخمی شدن دو کارگر معدن کرومیت زواره بر اثر ریزش آوار

روز شنبه 20مهر، دو کارگر معدن کرومیت روستای گوجی از توابع شهرستان زاوه در حادثه ریزش آوار کشته وزخمی شدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی تربت حیدریه گفـت: ریزش آوار معدن کرومیت در روستای گوجی از توابع شهرستان زاوه، یک کشته و یک مصدوم بر جای گذاشت.

وی با بیان اینکه زمان وقوع این حادثه صبح امروز بوده، افزود: در این حادثه یکی از کارگران بر اثر برخورد سنگ از ناحیه سر دچار مصدومیت شدید شد که به علت شدت جراحت وارده در دم جان باخت و یک کارگر دیگر نیز مصدوم وبه بیمارستان تربت حیدریه منتقل شد.

*جان باختن یک کارگرمقنی حین کار در لوشان براثر گاز گرفتگی

روز پنج شنبه 18مهر،یک کارگرمقنی حین کار در عمق 10متری زمین در باغی واقع در جمال آباد لوشان براثر گازگرفتگی جانش را ازدست داد.

درهمین رابطه فرمانده انتظامی رودبار امروز گفت: امروز(18مهر) یک کارگر تبعه افغانستان هنگام حفر چاه در باغی در جمال آباد لوشان به علت گاز گرفتگی در عمق متری زمین درگذشت.

وی افزود: کارفرمای این کارگر که از شهروندان لوشانی بود قصد نجات او را داشته که وی نیز به دلیل گاز گرفتگی در چاه جانش را از دست داد.

مصدومیت شدید 2کارگر جوان درحادثه انفجار یک اغذیه‌فروشی در تهران

ظهرروز جمعه 19مهر،2کارگر 18 و19 ساله یک اغذیه‌فروشی در مجتمع تجاری بوستان در میدان پونک تهران ،براثرانفجار بدلیل نشت گاز از سیلندر گاز مایع در این مغازه به شدت مصدوم شدند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت