.
يكشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 17 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 14 مهر 1398 ساعت 20:11

اعتراضات لردگان؛ مجلس کمیته حقیقت‌یاب تشکیل می‌دهد

دویچه وله فارسی: فراکسیون امید خواستار گزارش جامعی از حوادث لردگان و روستای چنارمحمودی و قرائت این گزارش در جلسه علنی مجلس شده است. معاون وزیر بهداشت می‌گوید ناآرامی‌ها ربطی به ایدز ندارد و مسئله سلامت نباید موضوع امنیتی شود.

    
Iran Protest in Lordegan (Shafaghna)

فراکسیون امید خواستار گزارش جامعی از حوادث لردگان و قرائت آن در جلسه علنی مجلس شده است. معاون وزیر بهداشت می‌گوید مسائل حوزه سلامت نباید به موضوع امنیتی تبدیل شود.

روز یکشنبه ۱۴ مهر، جمعی از نمایندگان در نامه‌‌ای به هیات رئیسه مجلس، خواسته‌اند که از حوادث لردگان گزارش جامعی تهیه و در صحن علنی خوانده شود. فاطمه سعیدی که جزء امضاکنندگان این نامه است، در توییتی می‌نویسد، در صورت موافقت با این درخواست، کمیسیون بهداشت وظیفه تهیه و ارائه گزارش جامع از حوادث روستای چنارمحمودی را بر عهده خواهد داشت.

محمدعلی وکیلی، عضو هیات رئیسه مجلس نیز گفته که با تشکیل کمیته حقیقت‌یاب، مستندات حوادث روستای چنار محمودی به مجلس ارائه خواهد شد.

فاطمه سعیدی@saeidiftm
 
 

در صورت موافقت هیئت رییسه مجلس با در خواست امروز ما کمیسیون بهداشت موظف می‌شود گزارش جامعی از حوادث روستای چنار محمودی به صحن علنی مجلس ارائه کند. این درخواست در هیئت رییسه فراکسیون امید تصویب و نامه مرتبط با آن نوشته شد.

View image on Twitter
 
23 people are talking about this
 

هم‌‌زمان معاون وزارت بهداشت در سفر به استان چهارمحال و بختیاری، از "مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری" در شهر کرد بازدید کرده است. دکتر علیرضا رئیسی گفته که کلیه مراجعات به این مرکز، به صورت داوطلبانه و بدون هیچ  اجبار بوده و تمامی خدمات این مرکز با حفظ اسرار مراجعیت و در کمال احترام و حفظ منزلت افراد ارائه می‌شود: «باید با در نظر گرفتن شرایط و دغدغه‌های بیماران و اطرافیان آنها وظیفه اطلاع رسانی، آموزش، تشخیص و درمان را به خوبی انجام دهیم و با آگاهی بخشی از هرگونه سوء استفاده معاندین جلوگیری کنیم.»

معاون وزیر بهداشت افزوده که اعتراض‌های اجتماعی و ناآرامی‌ها ارتباطی با موضوع ابتلا به ویروس اچ آی وی ندارد: «خود اهالی روستا این روزها با رغبت و میل شخصی در حال مراجعه به مساجد و پایگاه‌ها برای انجام تست و آزمایشات تشخیصی هستند.»

او تاکید کرده که در سراسر چهارمحال و بختیاری تیم‌های تخصصی طبق پروتکل‌ و استانداردها اقدام کرده‌ و اقدامات درمانی را در کمال احترام و رازداری به مردم ارائه داده‌اند: ««تنها تعداد معدودی از تست‌های ویروس HIV در این منطقه همانند سایر نقاط کشور و استان، مثبت بوده است.»

پایگاه خبری تحلیلی رویداد۲۴@rouydad24
 
 

معاون وزیر بهداشت:
سال گذشته نیز مواردی از اچ ای وی در روستای کشف شده بود

اهالی روستا با میل و رغبت شخصی در حال مراجعه به مساجد و پایگاه‌ها برای انجام تست و آزمایش های تشخیصی هستند

پیگیری ها در عین رعایت محرمانگی اطلاعات انجام شد

 
See پایگاه خبری تحلیلی رویداد۲۴'s other Tweets
 

پس از اعلام ابتلای مردم روستاهای چنار محمودی به ویروس اچ آی وی مثبت، تجمعات و اعتراضاتی در لردگان برگزار شد که نقطه عطف آن روز شنبه ۱۳ مهر بود. مردم خشمگین، اداره بهداشت شهر را سنگ‌باران کردند، تابلوی فرمانداری را پایین کشیدند و دفتر و خودروی امام جمعه را آتش زدند.

این تظاهرات به خشونت کشیده شد. ماموران انتظامی ضمن اقدام به تیراندازی هوایی، به سوی معترضان گاز اشک آور پرتاب کردند. شماری نیز دستگیر شدند. دامنه اعتراضات لردگان به اصفهان و ایلام نیز کشیده شد و مردم این دو شهر در حمایت از معترضان لردگان به خیابان‌آمدند.

شامگاه شنبه، استاندار چهارمحال و بختیاری ادعا کرد که اهالی چنارمحمودی در اعتراض‌های لردگان حضور نداشتند بلکه یک "خرده جریان پیچیده" در دل تجمع مردم به دنبال اهداف خود بود. او حمله به فرمانداری و اداره بهداشت و دفتر امام جمعه لردگان را به "ضد انقلاب" نسبت داد. او هم‌چنین از دستگیری فرزند "یکی از سرشناس‌های ضد انقلاب خارج نشین" خبر داد.

مسئولان جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که لردگان در آرامش کامل قرار دارد و اوضاع عادی شده است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت