.
يكشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 17 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 07 مهر 1398 ساعت 11:37

آتش‌سوزی و درگیری در اردوگاه موریا در جزیره لسبوس یونان

دویچه وله فارسی: در اردوگاه موریا در جزیره لسبوس یونان به دنبال وقوع آتش‌سوزی، میان پلیس و پناهجویان درگیری شد. نماینده سازمان ملل در امور پناهجویان در یونان گفته است که در این درگیری یک کودک و یک زن جان خود را از دست داده‌اند.

    
default

پلیس یونان تائید کرده که در پی درگیری میان پناهجویان و پلیس دستکم یک نفر کشته شده است. اما نماینده امور پناهجویان سازمان ملل متحد در یونان شمار کشته شدگان را دو نفر اعلام کرده است.

نماینده سازمان ملل در امور پناهجویان در توییتی تائید کرد که یک کودک و یک زن در آتش‌سوزی و درگیری اردوگاه موریا جان خود را از دست داده‌اند.

UNHCR Greece
@UNHCRGreece
 
 

We have learned with deep sadness that the lives of a woman and a child were lost in a fire on today. We are ready to support those affected and authorities by all means possible.

View image on Twitter
 
39 people are talking about this
 

سخنگوی وزارت بهداشت یونان هم گفته است که احتمال دارد تعداد قربانیان به سه نفر برسد.

طبق گفته پلیس نخستین آتش‌سوزی در خارج از اردوگاه موریا در باغ زیتون در ساعت ۱۷ به وقت محلی روی داده است. اما اندکی بعد شعله‌های آتش به داخل اردوگاه سرایت کرده است.

سخنگوی پلیس یونان به خبرگزاری فرانسه گفته است که ساکنین اردوگاه مسبب هر دو آتش‌سوزی هستند. طبق گفته سخنگوی پلیس یونان آنها خواستار این هستند که از جزیره لسبوس به داخل یونان انتقال یابند. این مقام پلیس یونان خاطرنشان کرد که در این میان هر دو حریق مهار شده است.

پلیس همچنین می‌گوید که پس از سرایت آتش‌سوزی به  محل مسکونی اردوگاه، میان پناهجویان و پلیس درگیری شده است.

در حال حاضر ساکنان اردوگاه قصد دارند بخش استرداد اردوگاه را به اشغال خود درآورند. اوضاع فعلا کاملا تحت کنترل نیست و مقامات محلی تقاضای حضور بیشتر پلیس را کرده‌اند.

تصاویر و فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافته نشان می‌دهند که ابر بزرگی از دود آسمان اردوگاه را فرا گرفته است.

آرش همپای، کنش‌گر حقوق پناهندگان و بی‌خانمان‌ها در یونان در حساب توییترش با انتشار ویدیوی آتش‌سوزی در داخل کمپ از تعلل آتش‌نشانی و فرار پلیس به "گفته پناهجویان" خبر داده است.

arash hampay آرش‌همپای@AHampay
 
 

Moria camp, Lesvos Greece

 
Embedded video
 
72 people are talking about this
 

اردوگاه موریا در جزیره لسبوس یونان بیشتر به زندانی با تدابیر امنیتی شدید و امکانات رفاهی ناچیز شباهت دارد؛ دیوارهای بلند، ردیف‌های طولانی سیم خاردار، برج مراقبت و شمار زیادی پلیس و نیروی امنیتی.

در داخل اردوگاه پناهجویان مجبور به سکونت در چادرهایی بدون امکانات گرمایشی و استفاده از دست‌شویی‌ها و توالت‌هایی کثیف هستند. بیرون از اردوگاه نیز پناهجویانی سرگردانند که حتی از همین "امکانات" نیز محروم هستند.

اردوگاه موریا گنجایش سه هزار پناهجو را دارد اما بیش از ۱۲ هزار نفر در آن اسکان داده شده‌اند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت