.
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 13 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 25 شهریور 1398 ساعت 23:13

رقابت تنگاتنگ نامزدها در انتخابات ریاست جمهوری تونس

دویچه وله فارسی: انتخابات ریاست جمهوری در تونس برگزار شد. صندوق‌های رای‌گیری در ساعت شش بعدازظهر به وقت محلی تعطیل شدند. شمارش آرا بلافاصله آغاز شده است. تا کنون میزان کلی مشارکت مردم در انتخابات "متوسط" گزارش شده است.

    
Tunesien Präsidentschaftswahlen (picture-alliance/AP Photo/H. Dridi)

دور اول انتخابات ریاست جمهوری تونس برگزار شد. مسئولان میزان شرکت‌ در انتخابات را تا آخرین ساعات بعد‌ازظهر دست‌کم پنج درصد بیش از انتخابات سال ۲۰۱۴ اعلام کردند. ۲۶ نامزد در این دور از انتخابات در رقابتی سخت با یکدیگر قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری آلمان از اولین ساعات صبح روز یکشنبه ۲۴ شهریور (۱۵ سپتامبر)، حتی پیش از شروع کار حوزه‌های رای‌گیری اولین صف‌ها در جلوی این مکان‌ها تشکیل شده بود.

از هفت میلیون ‌نفر مردم تونس که بیش از ۱۸ سال سن دارند برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور دعوت به عمل آمده بود.

بنا به گزارش خبرگزاری آلمان میزان مشارکت شرکت‌کنندگان در انتخابات در ظهر یکشنبه بیش از ۱۶ درصد بوده است. این میزان از شرکت‌ در انتخابات نشان دهنده استقبال مردم است و حدود پنج درصد افزایش را نسبت به انتخابات پیشین ریاست جمهوری در این کشور نشان می‌دهد.

انتخابات در ۴۵۰۰ حوزه رای‌گیری در ساعت ۸ بامداد آغاز شد. برخی از حوزه‌ها که به طور عمده در نواحی جنوب غربی این کشور واقع هستند، به دلایل امنیتی مدت کوتاه‌تری باز بودند. این موضوع شامل حدود ۲۵۰ شعبه رای‌گیری می‌شود. در این نواحی به کرات درگیری‌هایی میان نیروهای امنیتی و اسلام‌گرایان روی داده است.

حدود ۱۰۰ هزار تن از نیروهای امنیتی و پلیس تونس مسئولیت امنیت برگزاری انتخابات را برعهده داشتند. ۲۰ هزار نیروی اضافی نیز برای انجام وظایف "معمول" به کار گمارده شده بوند. همچنین گفته می‌شود که بیش از ۱۵۰ واحد ضد ترور نیز در برگزاری انتخابات حضور فعال داشته‌اند.

رقابت تنگاتنگ نامزدها

به طور رسمی ۲۶ نفر نامزد مقام ریاست جمهوری تونس شده‌اند. این کاندیداها در رقابت سختی با یکدیگر قرار دارند. اگر هیچ کدام از نامزدها نتوانند بیش از نیمی از آرا را در دور اول کسب کنند، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

در جریان کارزار انتخاباتی به دلیل نزدیکی میزان محبوبیت نامزدها نتیجه این انتخابات غیرقابل پیش‌بینی اعلام شده بود.

برگزاری این انتخابات در واقع برای ماه نوامبر (دو ماه دیگر) برنامه ریزی شده بود. اما به دلیل مرگ باجی قائد سیسی، رئیس جمهوری پیشین تونس که ۹۲ سال داشت، تاریخ برگزاری انتخابات به جلو افتاد. او پس از تظاهرات اعتراضی گسترده در این کشور و کنار رفتن زین‌العابدن بن علی، دیکتاتور پیشین تونس، به دنبال برگزاری اولین انتخابات آزاد در سال ۲۰۱۴ قدرت را در دست گرفته بود. بن علی در پی اعتراضات مردم در سال ۲۰۱۱ سقوط کرد.

دور دوم انتخابات

پیش‌بینی می‌شود که انتخابات ریاست جمهوری در تونس به دور دوم برسد. دو تن از نامزدها، یوسف شاهد، رئیس دولت کنونی، و عبدالفتاح مورو، نامزد حزب اسلامی "النهضه"، از بخت خوبی برای رقابت در دور دوم انتخابات برخوردارند.

علاوه بر اسلام‌گرایان و سکولارها حامیان دیکتاتور پیشین تونس نیز نامزدهای خود را معرفی کرده‌اند. در حال حاضر قوی‌ترین حزب در پارلمان تونس، حزب اسلامی لیبرال "النهضه" است.

تونس به عنوان نمونه‌ بارز یک دموکراسی در جهان عرب شناخته می‌شود. هشت سال پس از بهار عربی (سال ۲۰۱۱ میلادی) تونس تنها کشوری است که روندی دموکراتیک را تا کنون پشت سر گذاشته است اما به دلیل مشکلات بزرگ اقتصادی و سیاسی در این کشور این روند مورد تهدید قرار دارد.

شرایط بد اقتصادی و افزایش قیمت‌ها باعث افزایش نارضایتی‌های مردم در این کشور شده است. بسیاری از جوانان تونسی بیکارند و آمار فارغ‌التحصیلان بیکار نیز بسیار بالاست.

انتخابات تونس هر پنج سال یک بار برگزار می‌شود. ویژگی انتخابات کنونی این بود که برای اولین بار نامزدهای انتخاباتی در سه دور مناظره تلویزیونی شرکت و از مواضع خود دفاع کردند.

انتظار می‌رود که اولین نتایج انتخابات ریاست جمهوری تونس در نیمه شب یکشنبه یا ساعات بامدادی دوشنبه اعلام شود.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت