.
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 11 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 03 شهریور 1398 ساعت 12:42

ترکیه در شوک قتل یک زن توسط شوهر سابقش در مقابل چشمان فرزند مطلب ویژه

یک ویدیو که در آن زن ۳۸ ساله توسط شوهر سابقش در مقابل چشمان دختر ۱۰ ساله‌اش به قتل رسیده در ترکیه وحشت ایجاد کرد. امینه گلویش را با دست گرفته و فریاد می‌زند: نمی‌خواهم بمیرم! و دختر ۱۰ ساله‌اش التماس می‌کند:مادر نمیر!

    
Türkei Demonstration Gewalt gegen Frauen (DHA)

قتل امینه بلوت در کافه‌ای در شهر "قیریق قلعه" جامعه ترکیه را تکان داد. این قتل روز یکشنبه ۲۸ مرداد ( ۱۸ اوت) رخ داده است. زنان ترکیه در بسیاری از شهرهای این کشور با شنیدن خبر قتل فجیع امینه بلوت به خیابان‌ها ریختند و اعتراض کردند.

سیاستمداران، ورزشکاران و سازمان دیانت به شدت این قتل فجیع را محکوم کرده‌اند.

هشتگ امینه بولوت تا مدتها در صدر هشتگ‌ها در جهان بود. هشتگ #ölmekistemiyorum "نمی‌خواهم بمیرم" یکی از این هشتگ‌ها بوده است.

خانم مرال آق‌شنر، رییس حزب اپوزیسیون "نیک" ترکیه با انتشار یک ویدیو گفته است که مقصر "سازمان دیانت" است که "همیشه دنبال بدن زنان است" و همچنین "حزب حاکم که مسئولانش اظهارات زن‌ستیز دارند".

 
Embedded video
 

زهرا زمرد سلجوق، وزیر خانواده هم با ارسال توئیتی نوشته است: «خبر قتل یک مادر در قیریق قلعه مقابل چشمان فرزندش به شدت مرا تکان داد. برای جلوگیری از وقایع مشابه دیگر، بدون هیچ اغماضی نسبت به خشونت علیه زنان، وارد روند حقوقی این پرونده خواهیم شد. دختر این خانواده امانت ماست.»

 

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه ولی درباره این قتل فجیع هنوز صحبتی نکرده است و به این خاطر هشتگی با عنوان #RTEdenAçıklamaBekliyoruz  "رجب طیب اردوغان از شما خواهان اعلام نظر هستیم" جهانی شد.

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه ولی در توئیتر خود نوشته است: «ما انتظار داریم که قاتل به شدت مجازات شود».

مخالفت فوتبالیست‌های ترکیه با زن‌ستیزی

بشیکتاش، یکی از مشهورترین تیم‌های فوتبال ترکیه هم با صدور اطلاعیه‌ای قتل فجیع امینه بلوت را محکوم کرد. این تیم با انتشار اطلاعیه‌ای گفته که امیدوار است به "زن‌کشی" پایان داده شود و قاتلان این جنایت به شدت مجازات شوند. بشیکتاش همچنین اعلام کرده است که دیگر سکوت نخواهد کرد و زن‌ستیزی نباید به پدیده‌ای عادی تبدیل شود.

تیم بشیکتاش: به زن کشی پایان دهید

تیم بشیکتاش: به زن کشی پایان دهید

پلیس ترکیه فردی را که ویدیوی قتل امینه بلوت را ضبط کرده بازداشت کرده است. منابع رسمی دلیل بازداشت او را "ضبط و پخش تصاویر جرم حین رسیدگی به آن" عنوان کرده‌اند.

بازداشت این فرد هم بحث‌های مربوط به خشونت علیه زنان و انتشار فیلم آن را در شبکه‌های اجتماعی داغ کرد.

موافقان دلیل آوردند که پخش این ویدیو باعث توجه بیشتر مردم ترکیه به مسئله خشونت علیه زنان شده است. اما برخی‌ها هم انتقاد کرده‌اند که پخش این ویدیو با این حجم از خشونت عاری از اشکال نیست. برخی دیگر از کاربران شبکه‌های اجتماعی انتقاد کرده‌اند که چرا "او به جای ضبط فیلم واردعمل نشده است".  موافقان پخش ویدیو ولی در پاسخ گفتند که "طرف چاقو دستش بوده چطور باید مداخله می‌کرده است" .

حساسیت روزی موضوع حمله به زنان

پخش این ویدیو در شبکه‌های اجتماعی سبب شده است که رسانه‌های ترکیه توجه ویژه‌ای به این گونه مسائل بکنند. روزنامه حریت، شامگاه جمعه اول شهرویور (۲۳ اوت) خبر داد که یک زن در شهر غازی آنتپ برای زایمان فرزند سومش به بیمارستان مراجعه کرده و توسط شوهرش با چاقو زخمی شده است.

به نوشته حریت این زن ۸ سال قبل ازدواج کرده، ۶ ماه قبل هم به خاطر اختلاف با شوهرش به خانه پدری‌اش می‌رود و وقتی برای زایمان فرزند سومش در بیمارستان بستری می‌شود، شوهرش با چاقو به او حمله و با شش هفت ضربه چاقو زخمی‌اش می‌کند.

عصیان زنان در ترکیه علیه پدیده زنکشی

عصیان زنان در ترکیه علیه پدیده "زنکشی"

خشونت علیه زنان اکنون به موضوعی حساس در ترکیه تبدیل شده است. طبق آمار سازمان مردم‌نهاد "ما می‌خواهیم به زن‌کشی پایان دهیم" در سال گذشته ۴۴۰ زن توسط مردان کشته شدند.  بنابر گزارش این انجمن مردم‌نهاد، تنها در ۶ ماه گذشته سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۱۴ زن در ترکیه به قتل رسیده‌اند.

ترکیه کنوانسیونی را هم برای محافظت از زنان در برابر خشونت تصویب کرده است. فعالان امور زنان خواستار اقدام بیشتر برای تحقق این قانون هستند.

******************

BBC

خشم عمومی در ترکیه از قتل یک مادر در برابر چشمان فرزندش

بنابر گزارش یک انجمن حامی حقوق زنان در ترکیه، تنها ظرف ماه ژوئیه گذشته ۳۲ زن در این کشور به قتل رسیده‌اند

بنابر گزارش یک انجمن حامی حقوق زنان در ترکیه، تنها ظرف ماه ژوئیه گذشته ۳۲ زن در این کشور به قتل رسیده‌اند

امینه بولت، ۳۸ ساله، هفته گذشته با ضربات چاقوی همسر سابقش کشته شد. انتشار ویدیویی از این قتل فجیع که مقابل چشمان فرزند ۱۰ ساله آنها و در شهر قرخ قلعه روی داد خیلی زود به خشم عمومی علیه "زن‌کشی" در ترکیه دامن زد.

در این ویدیو زنی دیده می‌شود که جیغ می‌کشد و گلویش را با دست گرفته و همزمان فرزند ۱۰ ساله او دیده می‌شود که به مادرش التماس می‌کند تا زنده بماند.

بنابر گزارش انجمن مردم‌نهاد "ما زن‌کشی را ریشه‌کن می‌کنیم" تنها در ۷ ماه گذشته از سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۴۵ زن در ترکیه به قتل رسیده‌اند.

امینه بولت در روز ۲۷ مرداد (۱۸ اوت) دخترش را به کافه‌ای در شهر قرخ قلعه برد تا پدرش را ببیند اما فدایی وران با چاقو به همسر سابقش حمله کرد و سپس متواری شد.

فدایی وارن ساعاتی بعد در دادگاه و در حالی که به شدت وحشت زده شده بود گفت: "وقتی او (امینه) به من اهانت کرد و از حق حضانت فرزندمان حرف زد من با چاقویی که همراه داشتم او را زدم."

وارن سپس از صحنه متواری شد و با تاکسی گریخت. امینه بولت ساعتی بعد در بیمارستان جان داد.

در ویدیویی که از این واقعه منتشر شده امینه فریاد می‌زند "نمی‌خواهم بمیرم" و دختر ۱۰ ساله او هم دیده می‌شود که التماس می‌کند "نمیر مادر."

خشم عمومی در ترکیه از قتل یک مادر در برابر چشمان فرزندش

شهردار استانبول در واکنش به این قتل در توییتر نوشت: "امینه بولت قربانی خشونت مردانه شد. ما در مبارزه با خشونت کنار زنان و کودکان ایستاده‌ایم."

تیم فوتبال بشیکتاش ترکیه هم با صدور اطلاعیه‌ای در این باره موضع‌گیری کرده است: "ما در برابر این قساوت ساکت نخواهیم ماند. ما امیدواریم که زن‌کشی ریشه‌کن شود و عاملان چنین فجایعی محاکمه و به اشد مجازات محکوم شوند. ما به چینن فجایعی نباید عادت کنیم و نباید در برابر آن سکوت کنیم."

اخبار مرتبط

کلثوم کو، نماینده انجمن غیردولتی "ما زن‌کشی را ریشه‌کن می‌کنیم" به بی‌بی‌سی گفت: "در حقیقت آخرین فریادهای امینه که می‌خواهد فقط زنده بماند نمادی از کمترین چیزی است که ما به عنوان زن می‌خواهیم. در ترکیه، این تقاضای ما به عنوان زن است؛ این که ما را نکشند."

"این آخرین تقاضای امینه هم بود. و در حقیقت فریاد دختر او که ملتمسانه می‌گوید "نمیر مادر" حقیقتی است که فکر نمی‌کنم هیچ‌کس در دنیا بتواند بر آن چشم فرو بندد."

بنابر گزارش این انجمن حقوق زنان در ترکیه تنها در ماه ژوئیه گذشته ۳۲ زن در ترکیه به قتل رسیده‌اند.

بنابر تحقیقی که دانشگاه حاجت‌تپه آنکارا انجام داده ۳۶ درصد از زنان متاهل و یا زنانی که پیش‌تر ازدواج کرده بودند دست کم یک بار در معرض خشونت جسمی قرار می‌گیرند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت