.
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 15 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 01 شهریور 1398 ساعت 22:06

ترکیه: پایگاه‌های نظارتی خود در سوریه را تخلیه نمی‌کنیم

عملیات مشترک سوریه ـ روسیه در ادلب به تنش میان مسکو و آنکارا دامن زده است. رئیس‌جمهور ترکیه در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین از "نقض آتش‌بس در ادلب" انتقاد کرد. او این عملیات را خطری برای "امنیت ملی" ترکیه خوانده است.

    
Syrien Tote nach Luftschlägen bei Idlib (Getty Images/AFP/O. H. Kadour)

عملیات مشترک نیروهای سوریه ـ روسیه در شمال غربی سوریه و محاصره یک پایگاه نظارتی ترکیه در این منطقه با انتقاد رجب طیب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکیه روبرو شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، واحدهای بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه جمعه اول شهریور (۲۳ اوت) این پایگاه در شهرستان "مورک" را در محاصره کامل خود در آوردند.

این گروه مخالف بشار اسد می‌گوید، نیروهای دولتی در تصرف مورک، کفر زیتا و الطامنه با هیچ مقاومتی روبرو نشدند. بعد از محاصره پایگاه نظارتی ترکیه در مورک سربازان ترکیه و سوریه در برابر یکدیگر قرار گرفته‌اند.

تماس تلفنی اردوغان با پوتین

در پی بالا گرفتن تنش در ادلب اردوغان روز جمعه با ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود تماسی تلفنی برقرار کرد. کرملین می‌گوید، دو رئیس‌جمهور در این گفت‌وگو توافق کردند، "تلاش‌های مشترک خود جهت برطرف کردن تهدید تروریستی را تقویت کنند."

اما دفتر ریاست جمهوری ترکیه می‌گوید، اردوغان در این تماس از "نقض آتش‌بس در ادلب" انتقاد کرده و گفته است، این کار راه را برای یک "بحران شدید انسانی" هموار کرده است.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز در دیدار از لبنان تأکید کرد، ارتش ترکیه هیچ کدام از پایگاه‌های نظارتی خود در سوریه را تخلیه نخواهد کرد. او گفت‌، سربازان ترکیه در آن‌جا به‌هیچ وجه "در انزوا" قرار نگرفته‌اند.

وزیر خارجه ترکیه گفت، دولت این کشور در صدد است، جلوی حمله بزرگی که قرار است علیه این آخرین پایگاه شورشیان در سوریه انجام شود را بگیرد. ترکیه بیم دارد، این عملیات باعث شود که موج جدیدی از آوارگان سوری راهی ترکیه شود.

با وجود این موقعیت سربازان ترکیه در ادلب روز به روز سخت‌تر می‌شود. روز دوشنبه یک جنگنده بمب‌افکن سوری به کاروان نظامیان ترکیه و شورشیان متحد سوری آن‌‌ها حین حرکت به سمت پایگاه‌های نظارتی مورک حمله کرد.

آنکارا از این که این حمله با وجود اطلاع روسیه از حرکت این کاروان اتفاق افتاده است، انتقاد کرد.

ارتش سوریه دوشنبه ۲۸ مرداد با کمک روسیه شهر خان شیخون را از گروه اسلام‌گرای "هیئت تحریر الشام" پس گرفت. در این حمله مناطق اطراف مورک در مرز میان استان‌های حما و ادلب به تصرف نیروهای دولتی درآمد.

شهرستان مورک در جنوب خان شیخون در مسیر اتوبان استراتژیک میان دمشق و کلان‌شهر شمالی حلب قرار دارد. این بزرگراه از استان ادلب می‌گذرد که آخرین پایگاه تحت کنترل شورشیان سوری محسوب می‌شود.

از سپتامبر سال ۲۰۱۸ در این منطقه بین شبه‌نظامیان مخالف دولت و نیروهای دولتی آتش‌بس برقرار شده اما پیمان آتش‌بس که با وساطت روسیه و ترکیه در سوچی بسته شد، هرگز کاملا به اجرا در نیامد.

از اواخر آوریل سال جاری واحدهای اسد با حمایت متحدان روسی عملیات خود علیه شورشیان را تقویت کرده‌اند.

آخرین عملیات آن‌ها در خان شیخون به تنش میان ترکیه و روسیه دامن زده است. طبق پیمان سوچی، ترکیه ۱۲ پایگاه نظارتی در ادلب و حومه برقرار کرد تا بر آتش‌‌بس نظارت کند. این پایگاه‌ها با ادامه عملیات تهاجمی سوریه ـ روسیه هر چه بیش‌‌تر در معرض خطر قرار گرفته‌اند.

روسیه، ترکیه و ایران با وجود این‌که مواضع‌شان در جنگ داخلی سوریه متفاوت است از اوایل سال ۲۰۱۷ در تلاش‌اند با راه‌حل‌های دیپلماتیک از تنش‌های سوریه بکاهند. رؤسای جمهور این سه کشور می‌خواهند در نشستی در ۱۶ سپتامبر در آنکارا با یکدیگر دیدار کرده و در مورد اوضاع ادلب و روند سیاسی مربوط به آن گفت‌وگو کنند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت