.
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 12 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 31 مرداد 1398 ساعت 04:01

اطلاعیه خبری حزب کمونیست کارگری ایران

چند خبر از اعتراضات کارگری

اعتراض کارگران قراردادی حمل و نقل بین المللی خلیج فارس

روز دوشنبه ۲۸ مردادماه ۹۸، شماری از کارگران قراردادی شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی خلیج فارس، در اعتراض به لغو قرارداد کارگران این شرکت از سوی کارفرما، در مقابل ساختمان خصوصی سازی در تهران تجمع کردند. به گفته این کارگران که با قراردادهای یکماهه به صورت میانگین ۱۰ سال است در استخدام شرکت بین‌المللی حمل‌ونقل خلیج فارس مشغول به کار بوده‌اند، بخش خصوصی شرکت حمل‌ونقل خیج فارس طبق تعهدنامه‌ای که به سازمان خصوصی‌سازی در زمان واگذاری داده، حق اخراج هیچ نیرویی را تا ۵ سال آینده نداشته  است. اما از مرداد ماه سال جاری همه قراردادهای کارگران را لغو کرده است.  

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری سرآبله در ایلام

روز 27 مرداد کارگران شهرداری سرابله در ایلام در اعتراض به تعویق پرداخت دستمزدهایشان مقابل شهرداری تجمع کردند. در همین رابطه  و در اعتراض به دستمزدهای زیر خط فقر و قراردادهای موقت کاری کارگران شهرداری در شهرهای مختلف دست به اعتراض و مبارزه زده اند. با حرکتی هماهنگ و سراسری میتوان شهرداریها و حکومت را زیر فشار قرار داد و پرداخت به موقع حقوقها و شرایط انسانی تر کار را به کرسی نشاند.

تجمع اعضای «تعاونی مسکن کارگران برق تهران»

روز 28 مرداد اعضای "تعاونی مسکن کارگران برق تهران" در اعتراض به 27 سال بلاتکلیطفی حدود ده هزار نفر از خریداران زمین در فاز پنج هشتگرد و بالا کشیده شدن پولشان مقابل حوزه ریاست قوه قضاییه تجمع کردند.

تجمع اعتراضی چند راننده شرکت واحد تهران

روز ۲۷ مرداد چند تن از رانندگان شرکت واحد در اعتراض به عدم پرداخت یارانه های دولت از سوی سنندجی مدیر عامل شرکت و تبعیض ها و بیعدالتی با در دست گرفتن بنر بزرگی دست به تحصن زدند.   به گفته کارگران شرکت واحد تهران بیش از ۱۴ سال است که  اتوبوسهای این شرکت را به بخش خصوصی واگذار کرده و با اینکار دست آنان برای چپاول بییشتر زندگی کارگران بازتر شده  و در این شرکتها بی عدالتی و ظلم و تبعیض بیداد میکند. کارگران میگویند: ۱۶ساعت کار مداوم از صبح تا شب و عدم اختصاص بیمه تامین اجتماعی و بسیاری مشکلات دیگر تنها چیزی است که به آنها اختصاص داده می‌شود. عدم پرداخت مطالبات آنها بابت مسکن، عدم بازنگری در طرح طبقه بندی مشاغل و قطع و کم کردن مزایای شغلی از جمله موضوعات اعتراض این کارگران است. کارگران شرکت واحد خواستار اجرای فوری و متناسب طرح طبقه بندی و افزایش سطح حقوهایشان هستند.  به گفته کارگران شرکت واحد حق بیمه رانندگان و کارگران واجد شرایط بازنشستگی با تاخیر حدود ده ماهه پرداخت شده و بازنشستگی آنان با تاخیر صورت می‌گیرد. پس از بازنشستگی نیز پاداش پایان کار کارگران بازنشسته (حق سنوات) با تاخیر بیش از شش ماه پرداخت می گردد. کارگران شرکت واحد به این بساط چپاول و بیحقوقی اعتراض دارند.

پیش بسوی اعتصابات کارگری

حزب کمونیست کارگری ایران

29 مرداد ۱۳۹۸، 20 اوت ۲۰۱۹

بازنشستگان کردستان

به اعتراض سراسری بازنشستگان در ۴ شهریور بپیوندید!

۱۶ تشکل و نهاد بازنشستگان از تهران و برخی شهرها برای ساعت ده صبح روز ٤ شهریور فراخوان تجمع در مقابل وزارت کار در تهران داده اند تا به دستگیری ها اعتراض کنند و خواست های بحث خود را پیگیری کنند. انجمن صنفی بازنشستگان کشوری این تجمع را اعلام کرده و گروههای مختلف بازنشستگان در مدیای اجتماعی به این فراخوان پیوسته اند.

هزاران بازنشسته در شهرهای مختلف کردستان با مشکلات مشابهی از فقر و گرانی و بیحقوقی دست و پنجه نرم میکنند. ما همه شما را فرامیخوانیم که تجمعات خود را در سنندج و مریوان، در بوکان و سقز و مهاباد و سایر شهرها سازمان دهید و با بیانیه و طومار و هر شکل که میتوانید از فراخوان ۴ شهریور حمایت کنید و صدای اعتراضتان را بلند کنید.

خواستهای شورای بازنشستگان کشوری عبارت است از: «حق ایجاد و به رسمیت شناخته شدن هر گونه تشکل مستقل و داشتن حق تشکل، حق تجمع، حق تحصن، حق اعتصاب و آزادی بیان، آزادی بدون قید و شرط و بدون وثیقه کارگران، معلمان، دانشجویان و تمامی فعالین سیاسی زندانی، درمان رایگان و بیمه کارآمد برای بازنشستگان و شاغلین، اجرای قانون خدمات کشوری و برون رفت از خط فقر با دریافت حقوقی برابر با ٧میلیون تومان در ماه با تأکید بر افزایش سالانه حقوق متناسب با نرخ تورم واقعی، شفاف سازی وضعیت صندوق های بازنشستگی و برگرداندن سرمایه های اختلاس شده به صندوق ها و نظارت نمایندگان واقعی و منتخب بازنشستگان بر صندوق ها، تأمین مسکن مناسب برای همه بازنشستگان،  تلاش برای ایجاد تسهیلات فرهنگی، ورزشی و تفریحی برای همه بازنشستگان در شهرهای مختلف».

این خواست ها خواست های همه بازنشستگان و همه مردم معترض است و جا دارد شما نیز در سراسر کردستان با این خواست ها به میدان بیایید. کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری شما و خانواده هایتان را فرامیخواند کانون ها و تشکل های خود را فعال کنید و برای احقاق حقوق خود همراه با سایر بازنشستگان در تهران و سایر شهرها دست به تجمع و اعتراض بزنید. مطمئن باشید که اعتراض شما با پشتیبانی معلمان و کارگران و دانشجویان و توده مردم در کردستان قرار خواهد گرفت.

کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران

٣٠ مرداد ١٣٩٨

٢١ اوت ٢٠١٩

 

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت