.
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 13 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

چهارشنبه, 26 تیر 1398 ساعت 04:46

حمله ترامپ به چهار نمایند زن کنگره؛ کمپین سفید‌های نژادپرست مطلب ویژه

به دنبال توییت "توهین‌آمیز و نژادپرستانه" ترامپ درباره چهار نماینده زن کنگره، این نمایندگان به شدت ازاو انتقاد کردند. گرچه سخنان ترامپ حتی با واکنش برخی نمایندگان جمهوریخواه روبرو شد، اما ترامپ به حملات خود ادامه داد.

چهار زن نماینده کنگره آمریکا، آلکساندریا اوکازیو کورتز، ایلهان عمر، آیانا پرسلی و رشیده طلیب، روز دوشنبه ۲۴ تیر (۱۵ ژوئیه) در یک کنفرانس خبری به حملات توییتری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا واکنش نشان دادند. ایلهان عمر، نماینده سومالیایی‌تبار کنگره این حملات را "برنامه ملی گرایان سفید پوست" خواند. آیانا پرسلی نیز سخنان ترامپ را تلاشی برای انحراف افکار عمومی از "هرج و مرج بی رحمانه و فرهنگ فاسد" دولت ترامپ دانست.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

دونالد ترامپ یک روز قبل از آن در توییتر خود از آنها خواسته بود به جای رهنمود دادن به آمریکا به کشورهایی که از آنجا آمده‌اند برگردند و سعی کنند این کشورها را اصلاح کنند. او اگرچه نامی از این چهار نفر نیاورده بود اما به وضوح این چهار نماینده کنگره را هدف حمله قرار داد که از منتقدان سرسخت سیاست‌های او هستند.

این نمایندگان گفته‌اند که اجازه نمی‌دهند ترامپ با این حملات آنها را مرعوب کند. هرچهار نفر آنها شهروند آمریکا محسوب می‌شوند. بجز ایلهان عمر که در دوران نوجوانی به آمریکا آمده و تبعه شده است، سر نفر دیگر در آمریکا به دنیا آمد‌ه‌اند. آلکساندریا اوکازیو کورتز در نیویورک، رشیده طلیب در دیترویت و آیانا پرسلی در شیکاگو متولد شده‌اند.

دونالد ترامپ روزدوشنبه با حضور در باغ کاخ سفید این چهار نفر را متهم کرد که از "آمریکا نفرت دارند" وافزود: «اگر از اینجا خوششان نمی‌آید می‌توانند بروند». او مدعی شد که بسیاری ازآمریکایی‌ها با او هم‌نظرند. نمایندگان دمکرات کنگره پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای محکوم کردن ترامپ آماده کرده‌اند که قرار است روز سه‌شنبه ۲۵ تیر (۱۶ ژوئیه) درباره آن رای‌گیری شود.

واکنش جمهوریخواهان

سخنان ترامپ با واکنش انتقادآمیز برخی نمایندگان جمهوریخواه نیز روبرو شد. میت رامنی سناتور جمهوریخواه در توییتر خود سخنان ترامپ را "مخرب، تحقیرآمیز و تفرقه‌افکنانه" دانست و نوشت که رئیس جمهور آمریکا وظیفه دارد مردم آمریکا را متحد کند و "رئیس جمهور در این راستا به شکل بدی شکست خورده است".

لیندسی گراهام سناتور جمهوریخواهان و از افراد نزدیک به ترامپ به او توصیه کرد که خود را کنترل کند و به فرستنده فاکس نیوز گفت: «ما می‌دانیم که این زنان تنها یک باند کمونیست هستند. آنها از اسرائیل متنفرند. آنها از کشور ما متنفرند. اما لازم نیست برخورد شخصی با آنها کرد. کافی است که درباره تمایلات سیاسی آنها سخن گفت». 

ویل هارد، نماینده سیاه‌پوست سخنان ترامپ را آشکارا "نژادپرستانه" دانسته و به فرستنده تلویزیونی سی ان ان گفته است که این رفتار برازنده یک رئیس جمهور نیست، "حتی کودکان می‌دانند که اجازه گفتن چنین سخنانی را ندارند".

کوین مک کارتی گفت که او ترامپ را نژاد‌پرست نمی‌داند اما چهار نماینده زنی که ترامپ از آنها خواسته به کشورهای‌شان برگردند نباید ایالات متحده را ترک کنند.

رئیس جمهور آمریکا در پی توییت هایش در حمله به چهار نماینده زن کنگره که بسیاری آن را نژادپرستانه تلقی کردند، پافشاری کرده است که او یک نژادپرست نیست.

دونالد ترامپ در روزهای اخیر گفته است که این چهار نماینده که جملگی شهروند آمریکا هستند "می توانند آمریکا را ترک کنند."

آقای ترامپ در واکنش به انتقادها در توییتی نوشت: "آن توییت ها نژادپرستانه نبود. من در بدنم یک استخوان نژادپرستانه ندارم!"

اظهارات او پس از آن مطرح می شود که مجلس نمایندگان آمریکا برای رای گیری در مورد قطعنامه ای نمادین آماده می شود که اظهارات اخیر رئیس جمهور را محکوم می کند.

انتظار می رود با توجه به اکثریت دمکرات در مجلس این قطعنامه، که قابلیت اجرایی نخواهد داشت، تصویب شود.

چهار نماینده به زن به نام های الکساندریا اوکاسیو کورتز، ایلهان عمر، آیانا پرسلی و رشیدا طالب حملات آقای ترامپ را به عنوان حرکتی انحرافی رد کردند.

آنها در یک کنفرانس خبری در روز دوشنبه مردم آمریکا را ترغیب کردند "به این تله نیافتند."

آقای ترامپ در توییت های اولیه اش در روز یکشنبه به صراحت از این زنان نام نبرد، اما بستر سخنانش روشن کرد که به این چهار نماینده اشاره دارد.

او گفته بود که این زنان "اصلا از کشورهایی آمده اند که دولت هایشان کاملا فاجعه هستند" و باید به کشورشان برگردند.

سه نفر از این زنان در آمریکا متولد شده اند و دیگری، خانم عمر، در سومالی به دنیا آمده اما در کودکی به آمریکا مهاجرت کرده است.

در پی جنجال بر سر این سخنان، این چهار نماینده به خبرنگاران گفتند مایلند توجه همه را به سیاست های رئیس جمهور جلب کنند.

خانم پرسلی گفت: "این فقط گل آلود کردن و انحراف توجه از هرج و مرج و فرهنگ فاسد این دولت، از بالا تا پایین است."

خانم عمر و خانم طالب هر دو بار دیگر خواستار استیضاح رئیس جمهور آمریکا شدند.

خانم عمر گفت که "حملات فاحش نژادی" آقای ترامپ به چهار زن رنگین پوست "دستور کار ملی گرایان سفید پوست" است و افزود که رئیس جمهور به هیچ چیزی "به انداز ایجاد تفرقه در کشور ما علاقه ندارد."

این چهار نماینده زن پافشاری کردند که مراقبت های بهداشتی، خشونت با سلاح گرم و به خصوص بازداشت مهاجران در مرز آمریکا با مکزیک باید در کانون توجه باشد.

آقای ترامپ روز سه شنبه به حملات خود به این نمایندگان ادامه داد و آنها را به "سخنان کثیف و پر از نفرت" متهم کرد.

Donald Trump at White House - 15 Julyحق نشر عکسEPA

واکنش رهبران جهان

رهبران چندین کشور متحد آمریکا علیه آقای ترامپ سخن گفته اند.

جاسیندا آردرن نخست وزیر نیوزیلند گفت که او "کاملا و به نهایت" با آقای ترامپ مخالف است و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا هم موضع مشابهی را بیان کرد.

او در کنفرانسی خبری گفت: "ما در کانادا چنین چیزی نداریم. یک کانادایی، کانادایی است."

ترزا می نخست وزیر بریتانیا هم گفت که این اظهار "کاملا غیرقابل قبول" است.

واکنش داخلی

دمکرات ها به طور کامل اظهارات آقای ترامپ را محکوم کرده اند و بسیاری آن را نژادپرستانه خواندند.

با این حال جمهوری خواهان ارشد با صراحت کمتری واکنش نشان داده اند. میچ مکانل رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا گفت آقای ترامپ "نژاد پرست نیست."

او افزود: "وقت آن است که همه طرف ها شعله را پایین بکشند. همه ما باید بیشتر به ارتقای سطح مباحثه کمک کنیم."

استیون منوچین وزیر دارایی آمریکا گفت: "به نظر من نژادپرستانه نبود، رئیس جمهور از حرف هایش رفع ابهام کرد."

سناتور میت رامنی، نامزد سابق ریاست جمهوری، اظهارات آقای ترامپ را "ویرانگر، غیرمحترمانه و تفرقه انگیز" خواند اما در پاسخ به سوال خبرنگاری که گفت آیا نژادپرستانه بوده، چیزی نگفت و دور شد.

با این حال او در توییتی نوشت: "می توان در مورد سیاست و سیاست گذاری اختلاف نظر داشت، اما اگر به شهروندان آمریکا گفته شود به جایی برگردند که از آن آمده اند حرف پرتی است."

تیم اسکات تنها عضو سیاهپوست حزب جمهوری خواه در سنا اظهارات آقای ترامپ را "از نظر نژادی اهانت آمیز" خواند. ویل هرد نماینده سیاهپوست مجلس نمایندگان این اظهارات را "نژادپرستانه و بیگانه هراسی" خواند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت